2021 gruodžio 5 d. sekmadienis, 3:09
Reklama  |  facebook

Akytojo betono mūro šiluminis laidumas: kokią įtaką turi drėgmė? Video

Alvidas MUSIUS, „Bauroc“ generalinis direktorius      2021-12-03 07:18
Netyčia sušlapus drabužius, neilgai trukus pradėsite šalti, kadangi jūsų organizmas tam tikrą šilumos kiekį išskirs kuo greičiau drabužiams išdžiovinti. O kai drabužiai bus sausi, sušilsite ir patys. Panaši analogija tinka ir norint įvertinti drėgmės įtaką medžiagos šiluminėms savybėms – kuo medžiaga labiau įmirksta, tuo labiau krenta jos šiluminės savybės ir padidėja energijos sąnaudos.
nuotrauka
„Bauroc“ blokai. „Bauroc“ nuotr.


Minimos įmonės
Bauroc, UAB
Nustatant pasirinktos medžiagos šiluminį laidumą, matavimai atliekami absoliučiai sausai medžiagai, tačiau svarbu prisiminti, kad drėgmė į statybines konstrukcijas patenka tiek pastato statybos, tiek jo eksploatavimo metu. Drėgmės kiekis konstrukcijose nežymiai svyruoja visą pastato gyvavimo laikotarpį – vasarą likutinės drėgmės kiekis sienoje sumažėja, o žiemą nežymiai padidėja.

Normaliomis eksploatacijos sąlygomis akytojo betono konstrukcijose drėgmės kiekis iki pastovios drėgmės išsilygina jau po pirmojo šildymo sezono ir vidutiniškai siekia 4–6 proc. rodiklį. Šis likutinės drėgmės kiekis sienose yra įvertinamas atliekant namo energinio naudingumo skaičiavimus, pritaikant pataisos koeficientą Δλω (1 lentelė) pagal STR 2.01.03:2009. Tiesa, jei statinys pastatytas itin gerai, likutinės drėgmės dydis praktiškai gali būti ir mažesnis nei duota pataisa.

1 lentelė. Pataisa dėl papildomo medžiagos įdrėkimo konstrukcijose

1šilumos laidumo koeficientas, vatais į metrą kelvinui (W/mxK)

Alvidas Musius Baurok

Statybų aikštelėse vis dar gajus mitas, neva akytasis betonas traukia drėgmę. Iš dalies tai suprantama dėl akytojo betono gaminių išvaizdos – medžiaga yra porėta ir statybos metu jos spalva ženkliai pasikeičia, greitai reaguodama į drėgmę – patamsėja, papilkėja.

Kai kurie išsigąsta ir to, kad, atrodytų, medžiaga sugeria visą drėgmę į save.

Portalo Statybunaujienos.lt nuotr. –
Bauroc“ generalinis direktorius
Alvidas MUSIUS
 

Tačiau svarbu prisiminti, kad akytasis betonas drėgmės netraukia – tik yra laidus vandens garams ir turi didesnį įmirkį dėl savo porėtumo ir vanduo pakyla medžiaga ne aukščiau nei 4 cm nuo vandens paviršiaus, nes uždaros poros yra nutraukusios medžiagoje kapiliarus, kuriais vanduo galėtų kilti į viršų. Juolab, prisiminkime, kad iš akytojo betono pamatai nemūrijami, šią medžiagą specialistai renkasi statant sienas ir pertvaras, tad  medžiaga neturi tiesioginio sąlyčio su vandeniu.

Galima sakyti, kad kiekviena medžiaga traukia drėgmę, netgi stiklas. Tą akivaizdžiai galime pamatyti, kai stiklas rasoja, t.y. traukia drėgmę, kaip ir bet kuri kita medžiaga, šis procesas vadinamas kondensato susidarymu. Tai paaiškinti galima taip, kai pradeda drėkti kažkoks paviršius: rūsio siena, kampas, sienos sandūra su pamatu, stogu ir langais, ar lango stiklas. Tai reiškia kondensacinės drėgmės atsiradimą. To galima išvengti tik pašalinus šalčio tiltelius sienoje ir jos jungtyse ir sutvarkius vėdinimą. Kai sienų vidinio paviršiaus temperatūra nukrinta iki rasos taško, ant jo kondensuojasi ore esantys vandens garai (žiūrėti brėžinį).AEROC

Pavyzdžiui, jeigu patalpos temperatūra yra 20 laipsnių, o santykinis oro drėgnis viduje 50 proc., drėgmė pradės kondensuotis ant tų paviršių (sienų, stiklų), kurių paviršiaus temperatūra bus žemiau 9,3 laipsnių.

Rasos taškas – tai riba, kai šąlantis oras pasiekia 100% santykinį drėgnumą ir pradeda kondensuotis.

Grafike matome rasos taško liniją, kuri priklauso nuo vandens garų koncentracijos ir temperatūros. Panagrinėjus orą, kuriame yra 8,65 g/m³ vandens, galima surasti, kad rasos taškas susidarys temperatūrai nukritus iki 9,3°C, o tą orą su 8,65g/m³ drėgmės pašildžius iki 20°C, turėsime komfortiškas vidaus patalpos sąlygas su 50% santykine drėgme.

Iš grafiko galima suprasti, kad šaltas oras negali išlaikyti savyje daug drėgmės, nes ji kondensuojasi. -20°C oras gali išlaikyti savyje vos iki 1 g/m³ drėgmės, o šiltas +30°C oras gali išlaikyti savyje net virš 25 g/m³ drėgmės. Taip vadinamas šaltas ir drėgnas žiemos oras iš tikro yra kelis kartus sausesnis už kambario orą, ir vėdindamiesi žiemą mes džioviname kambarius. 

Susiformuojantis rasos taškas sienoje arba namo kampe ne tik gali sugadinti pastato interjerą ar eksterjerą, bet dažnai ir sudaro sąlygas atsirasti pelėsiui. Ant akytojo betono paviršiaus yra mažiausiai tikimybė atsirasti kondensacinei drėgmei, kadangi jo paviršius yra šiltas ir neatvėsta iki žemos, kondensatui rinktis palankios temperatūros.

Norint užtikrinti tinkamą patalpos mikroklimatą, svarbu, kad pastato sienų vidinio paviršiaus temperatūros svyravimai būtų minimalūs, jeigu išorinės temperatūros svyravimai yra dideli. Nedidelis akytojo betono šiluminis laidumas ir gera šilumos akumuliacijos savybė (šilumos inercija) užtikrina patalpoje stabilią temperatūrą. Todėl pastatuose su akytojo betono sienomis yra vėsu karštomis vasaros dienomis ir šaltomis žiemos naktimis.

Įsivaizduokime buitinę situaciją – gaminant maistą, ne šildymo sezono metu džiaustant skalbinius viduje ar kitais atvejais, patalpoje atsiranda perteklinė drėgmė, kuri turi kur nors „nusėsti“. Mūsų laimei, ji „migruoja“ į akytojo betono sieną, kur yra kaupiama – kai patalpoje bus įjungtas šildymas ar rekuperacinė sistema ir išsausės oras, BAUROC akytojo betono siena atiduos sukauptą drėgmę ir patalpoje taps maloniau būti.

Jei perteklinei drėgmei nėra kur nusėsti, ji gali pradėti kauptis vienoje vietoje, kur atsiras tikimybė formuotis pelėsiui arba bus pašalinama rekuperacinės sistemos, kuri išsausins orą, bus prarastas siekiamas komfortas ar net gali sukelti pablogėti fizinė namo gyventojų savijauta.

Remiantis mūsų šalyje galiojančiomis higienos normomis, aukščiausias komforto lygis pasiekiamas, kai patalpoje fiksuojamas 40–60 proc. drėgnumas. Tačiau šį rodiklį be papildomų sprendimų – patalpų viduje naudojamų drėkintuvų ar paprastesnių liaudiškų metodų, kaip drėgnų drabužių džiaustymas kambariuose, sudėtinga, todėl labai svarbu jau statybų metu pasirinkti geriausias šilumines ir drėgmės įgerties savybes turinčias medžiagas. Deja, vis dar tenka susidurti su statiniais, kuriuose nėra visiškai jokios drėgmės inercijos. Ir nors tokiuose pastatuose šilta, tačiau juose nėra drėgmės komforto, kuris yra toks svarbus. 

„Bauroc“ inf. ir iliustr.

Lyginamasis įvairių statybinių blokų vandens absorbcijos bandymas. BAUROC

BAUROC akytojo betono blokeliai

Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2021-12-03 07:31
Specialiųjų operacijų pajėgų Vytauto Didžiojo jėgerių batalionui minint 30-ąsias įkūrimo metines, atnaujinta bataliono infrastruktūra ir restauruotos į Kultūros paveldo objektų sąrašą įtrauktas kareivinių pastatas.
nuotrauka
2021-12-02 15:57
Ketvirtadienį, gruodžio 2 d., beveik 350 Kauno apskrities policijos pareigūnų ir darbuotojų iš 10 skirtingų struktūrinių padalinių įsikūrė naujai įrengtose patalpose Radvilėnų plente.
nuotrauka
2021-12-02 11:46
Gruodžio 3 d. Vilniaus Santaros slėnyje šalia jau veikiančių Vilniaus universiteto (VU) ligoninės Santaros klinikų simboline kapsulės įkasimo ceremonija oficialiai pradedamos modernaus VU Medicinos fakulteto Mokslo centro statybos.
nuotrauka
2021-12-02 10:39
Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų. Bendrovės plėtojamoje Spaudos g. esančioje teritorijoje naująjį verslo centrą planuojama p...
nuotrauka
2021-12-01 09:53
Kritiškai svarbią antžeminę infrastruktūrą šiemet už 9,7 mln. eurų iš esmės atnaujinęs Šiaulių oro uostas ją naudoti pradeda gavęs Transporto kompetencijų agentūros leidimą. Tai reiškia, kad ilgiausią Baltijos šalyse kilimo ir tūpimo taką turintis oro uostas ypač didelių transatlantinių orlaivių pil...
nuotrauka
2021-11-30 11:50
Kultūros infrastruktūros centras (KIC) pranešė apie sutvarkytą paveldo objektą – šįkart tai Šilutėje esantys Našlaičių globos namais. Istorinis pastatas savo išvaizda atkreipia ne tik miesto gyventojų, bet ir atvykstančių miesto svečių dėmesį.
nuotrauka
2021-11-30 11:18
Anykščių centre elektroninio aukciono būdu parduodamas buvusios bibliotekos pastatas su galimybe rekonstruoti objektą į daugiabutį. NT objekto pradinė kaina aukcione – 315 tūkst. Eur (neįskaitant PVM). Aukcioną organizuoja bendrovė „Newsec".
nuotrauka
2021-11-29 10:43
Lietuvos nacionalinis muziejus 2023 m. pabaigoje ketina pradėti vieno iš pagrindinių padalinių – Naujojo arsenalo, esančio šalia Mindaugo paminklo Vilniuje – rekonstravimo darbus. Kad šiems darbams būtų tinkamai pasiruošta, muziejuje šiuo metu atliekami taikomieji – architektūros, istorijos, polichr...
nuotrauka
2021-11-26 10:19
Liubavo dvaro sodybos muziejus (Vilniaus r.) netrukus pasipildys dar vienu restauruotu pastatu – Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu baigiama tvarkyti buvusi dvaro arklidė, ji bus pritaikyta kultūros ir viešosioms reikmėms.
nuotrauka
2021-11-24 10:30
UAB „Marijampolės laisvosios ekonominės zonos valdymo bendrovė“ (Baltic FEZ) pradeda įgyvendinti naują infrastruktūros plėtros etapą. Baigti ir Marijampolės savivaldybei įgyvendinti perduoti bendrovės užsakymu atlikti žiedinės sankryžos, naujo kelio, pėsčiųjų ir dviračių infrastruktūros projektai. J...
nuotrauka
2021-11-24 09:40
„Luminor“ bankas investicijų valdymo įmonės „Union Asset Management“ nekilnojamojo turto investiciniam fondui „Union RE Core Fund I“ suteikė 12,8 mln. eurų finansavimą, skirtą 17,7 tūkst. kv. metrų ploto industriniam pastatų kompleksui Kauno mieste įsigyti.
nuotrauka
2021-11-23 14:55
Artėjant žiemai, Neries dešinės krantinės ruožas ruošiamas naujiems rangovams, kurie pavasarį užbaigs tvarkyti teritoriją ties Olimpiečių gatve. Šią savaitę darbus atlikusi įmonė „Skominta“ išveš dalį nepasodintų želdynų ir statybines medžiagas, krantinėje likusias nutrūkus rangos sutarčiai.
nuotrauka
2021-11-22 10:25
Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ investuotojams „East Capital Real Estate AS“ pardavė sostinės Žalgirio gatvėje pastatytą modernų verslo centrą „Naujasis Skansenas Ž“. Šiuolaikiško 5 aukštų, 7550 kv. m ploto verslo centro statybos darbai bus užbaigti iki šių metų pabaigos.
nuotrauka
2021-11-22 07:14
Latvijos įmonė „PreferRent“ sukūrė statybinės technikos nuomos platformą, kuri suveda statybinės technikos, statybinės įrangos nuomos bendroves ir įmones, kurioms šios technikos reikia darbui.
nuotrauka
2021-11-19 11:46
Susisiekimo infrastruktūros įmonių grupės „Panevėžio keliai“ antrinės įmonės UAB „Aukštaitijos traktas“ ir UAB „Ukmergės keliai“, vykdydamos visos grupės pertvarką ir efektyvindamos veiklą, mažina darbuotojų skaičių. UAB „Aukštaitijos traktas“ atsisveikins su 20 darbuotojų, „Ukmergės keliai“ – su 15...
nuotrauka
2021-11-19 10:11
Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ su investuotoju „Hili Properties plc“ sudarė sutartį dėl Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) pagal „Build-to-suit“ modelį pastatytos Vokietijos polimerų kompanijos „Rehau“ gamyklos įsigijimo.
nuotrauka
2021-11-19 07:16
Didžiausios Estijos statybų bendrovės investavo į šioje šalyje lyderio pozicijas užimančią ir Lietuvoje vis aktyviau naudojamą statybos projektų biudžetų kontrolės ir valdymo programinės įrangos platformą „Bauwise“. Su šia platforma sėkmingai dirba generaliniai rangovai, nekilnojamojo turto vystytoj...
nuotrauka
2021-11-18 16:59
Projektavimo, konsultavimo ir statybų procesų valdymo bendrovė „Baltic Engineers“, išplėtusi paslaugų spektrą, keičia pavadinimą į „Be Live“. Naujasis prekės ženklas atspindi faktą, jog įmonė visas paslaugas grindžia tvariomis vertybėmis ir nuolat tobulėjančiomis technologijomis.
nuotrauka
2021-11-18 10:39
Vokietija ir Lietuva nutarė vystyti bendrą projektą – Rukloje bus kuriama nauja infrastruktūra, statomos kareivinės, tiesiami keliai ir kita. Išvystyta infrastruktūra bus skirta brigados „Geležinis Vilkas“ Artilerijos ir Logistikos batalionams bei NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinei grupei.
nuotrauka
2021-11-17 16:06
Vilniaus miesto savivaldybė kartu su UAB „Vilniaus vystymo kompanija" užbaigė krepšinio arenos, įsikūrusios šalia Vilniaus Žemynos progimnazijos, statybas. Komplekso operavimą taryba nusprendė perduoti savivaldybės įstaigai „Active Vilnius".

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas