2024 liepos 12 d. penktadienis, 16:15
Reklama  |  facebook

Akytojo betono mūro šiluminis laidumas: kokią įtaką turi drėgmė? Video

Alvidas MUSIUS, „Bauroc“ generalinis direktorius      2021-12-03 07:18
Netyčia sušlapus drabužius, neilgai trukus pradėsite šalti, kadangi jūsų organizmas tam tikrą šilumos kiekį išskirs kuo greičiau drabužiams išdžiovinti. O kai drabužiai bus sausi, sušilsite ir patys. Panaši analogija tinka ir norint įvertinti drėgmės įtaką medžiagos šiluminėms savybėms – kuo medžiaga labiau įmirksta, tuo labiau krenta jos šiluminės savybės ir padidėja energijos sąnaudos.
nuotrauka
„Bauroc“ blokai. „Bauroc“ nuotr.


Minimos įmonės
Bauroc, UAB
Nustatant pasirinktos medžiagos šiluminį laidumą, matavimai atliekami absoliučiai sausai medžiagai, tačiau svarbu prisiminti, kad drėgmė į statybines konstrukcijas patenka tiek pastato statybos, tiek jo eksploatavimo metu. Drėgmės kiekis konstrukcijose nežymiai svyruoja visą pastato gyvavimo laikotarpį – vasarą likutinės drėgmės kiekis sienoje sumažėja, o žiemą nežymiai padidėja.

Normaliomis eksploatacijos sąlygomis akytojo betono konstrukcijose drėgmės kiekis iki pastovios drėgmės išsilygina jau po pirmojo šildymo sezono ir vidutiniškai siekia 4–6 proc. rodiklį. Šis likutinės drėgmės kiekis sienose yra įvertinamas atliekant namo energinio naudingumo skaičiavimus, pritaikant pataisos koeficientą Δλω (1 lentelė) pagal STR 2.01.03:2009. Tiesa, jei statinys pastatytas itin gerai, likutinės drėgmės dydis praktiškai gali būti ir mažesnis nei duota pataisa.

1 lentelė. Pataisa dėl papildomo medžiagos įdrėkimo konstrukcijose

1šilumos laidumo koeficientas, vatais į metrą kelvinui (W/mxK)

Alvidas Musius Baurok

Statybų aikštelėse vis dar gajus mitas, neva akytasis betonas traukia drėgmę. Iš dalies tai suprantama dėl akytojo betono gaminių išvaizdos – medžiaga yra porėta ir statybos metu jos spalva ženkliai pasikeičia, greitai reaguodama į drėgmę – patamsėja, papilkėja.

Kai kurie išsigąsta ir to, kad, atrodytų, medžiaga sugeria visą drėgmę į save.

Portalo Statybunaujienos.lt nuotr. –
Bauroc“ generalinis direktorius
Alvidas MUSIUS
 

Tačiau svarbu prisiminti, kad akytasis betonas drėgmės netraukia – tik yra laidus vandens garams ir turi didesnį įmirkį dėl savo porėtumo ir vanduo pakyla medžiaga ne aukščiau nei 4 cm nuo vandens paviršiaus, nes uždaros poros yra nutraukusios medžiagoje kapiliarus, kuriais vanduo galėtų kilti į viršų. Juolab, prisiminkime, kad iš akytojo betono pamatai nemūrijami, šią medžiagą specialistai renkasi statant sienas ir pertvaras, tad  medžiaga neturi tiesioginio sąlyčio su vandeniu.

Galima sakyti, kad kiekviena medžiaga traukia drėgmę, netgi stiklas. Tą akivaizdžiai galime pamatyti, kai stiklas rasoja, t.y. traukia drėgmę, kaip ir bet kuri kita medžiaga, šis procesas vadinamas kondensato susidarymu. Tai paaiškinti galima taip, kai pradeda drėkti kažkoks paviršius: rūsio siena, kampas, sienos sandūra su pamatu, stogu ir langais, ar lango stiklas. Tai reiškia kondensacinės drėgmės atsiradimą. To galima išvengti tik pašalinus šalčio tiltelius sienoje ir jos jungtyse ir sutvarkius vėdinimą. Kai sienų vidinio paviršiaus temperatūra nukrinta iki rasos taško, ant jo kondensuojasi ore esantys vandens garai (žiūrėti brėžinį).AEROC

Pavyzdžiui, jeigu patalpos temperatūra yra 20 laipsnių, o santykinis oro drėgnis viduje 50 proc., drėgmė pradės kondensuotis ant tų paviršių (sienų, stiklų), kurių paviršiaus temperatūra bus žemiau 9,3 laipsnių.

Rasos taškas – tai riba, kai šąlantis oras pasiekia 100% santykinį drėgnumą ir pradeda kondensuotis.

Grafike matome rasos taško liniją, kuri priklauso nuo vandens garų koncentracijos ir temperatūros. Panagrinėjus orą, kuriame yra 8,65 g/m³ vandens, galima surasti, kad rasos taškas susidarys temperatūrai nukritus iki 9,3°C, o tą orą su 8,65g/m³ drėgmės pašildžius iki 20°C, turėsime komfortiškas vidaus patalpos sąlygas su 50% santykine drėgme.

Iš grafiko galima suprasti, kad šaltas oras negali išlaikyti savyje daug drėgmės, nes ji kondensuojasi. -20°C oras gali išlaikyti savyje vos iki 1 g/m³ drėgmės, o šiltas +30°C oras gali išlaikyti savyje net virš 25 g/m³ drėgmės. Taip vadinamas šaltas ir drėgnas žiemos oras iš tikro yra kelis kartus sausesnis už kambario orą, ir vėdindamiesi žiemą mes džioviname kambarius. 

Susiformuojantis rasos taškas sienoje arba namo kampe ne tik gali sugadinti pastato interjerą ar eksterjerą, bet dažnai ir sudaro sąlygas atsirasti pelėsiui. Ant akytojo betono paviršiaus yra mažiausiai tikimybė atsirasti kondensacinei drėgmei, kadangi jo paviršius yra šiltas ir neatvėsta iki žemos, kondensatui rinktis palankios temperatūros.

Norint užtikrinti tinkamą patalpos mikroklimatą, svarbu, kad pastato sienų vidinio paviršiaus temperatūros svyravimai būtų minimalūs, jeigu išorinės temperatūros svyravimai yra dideli. Nedidelis akytojo betono šiluminis laidumas ir gera šilumos akumuliacijos savybė (šilumos inercija) užtikrina patalpoje stabilią temperatūrą. Todėl pastatuose su akytojo betono sienomis yra vėsu karštomis vasaros dienomis ir šaltomis žiemos naktimis.

Įsivaizduokime buitinę situaciją – gaminant maistą, ne šildymo sezono metu džiaustant skalbinius viduje ar kitais atvejais, patalpoje atsiranda perteklinė drėgmė, kuri turi kur nors „nusėsti“. Mūsų laimei, ji „migruoja“ į akytojo betono sieną, kur yra kaupiama – kai patalpoje bus įjungtas šildymas ar rekuperacinė sistema ir išsausės oras, BAUROC akytojo betono siena atiduos sukauptą drėgmę ir patalpoje taps maloniau būti.

Jei perteklinei drėgmei nėra kur nusėsti, ji gali pradėti kauptis vienoje vietoje, kur atsiras tikimybė formuotis pelėsiui arba bus pašalinama rekuperacinės sistemos, kuri išsausins orą, bus prarastas siekiamas komfortas ar net gali sukelti pablogėti fizinė namo gyventojų savijauta.

Remiantis mūsų šalyje galiojančiomis higienos normomis, aukščiausias komforto lygis pasiekiamas, kai patalpoje fiksuojamas 40–60 proc. drėgnumas. Tačiau šį rodiklį be papildomų sprendimų – patalpų viduje naudojamų drėkintuvų ar paprastesnių liaudiškų metodų, kaip drėgnų drabužių džiaustymas kambariuose, sudėtinga, todėl labai svarbu jau statybų metu pasirinkti geriausias šilumines ir drėgmės įgerties savybes turinčias medžiagas. Deja, vis dar tenka susidurti su statiniais, kuriuose nėra visiškai jokios drėgmės inercijos. Ir nors tokiuose pastatuose šilta, tačiau juose nėra drėgmės komforto, kuris yra toks svarbus. 

„Bauroc“ inf. ir iliustr.

Lyginamasis įvairių statybinių blokų vandens absorbcijos bandymas. BAUROC

BAUROC akytojo betono blokeliai
Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-07-12 07:55
Viena ryškiausių pastarojo meto tendencijų – atsinaujinančios energijos naudojimas namų ūkiuose. KONTESTA, bendradarbiaudama su saulės modulius į rinką tiekiančia įmone AUTONOMECO, jau antrus metus gamina automobiliams statyti skirtas stogines, terasas su saulės moduliais. Tokias stogines įmonės dem...
nuotrauka
2024-07-11 13:45
Trečia pagal dydį Estijos statybos bendrovė „Mapri Ehitus" įsigijo 72 proc. Lietuvos statybos bendrovės „Bauschmidt" akcijų. Statybos bendrovė, iki šiol daugiausia užsiėmusi žemės ūkio statybomis, pakeitė pavadinimą į „Mapri Statyba" ir šiuo metu plečia savo veiklą kitose statybos srityse.
nuotrauka
2024-07-11 09:34
SBA grupės plėtojamame prekybos ir verslo mieste „Urban HUB“ Kaune pasirašyta sutartis dėl 3900 kv. m erdvių nuomos su „Energijos skirstymo operatoriumi“ (ESO). Į greta Kauno laisvosios ekonominės zonos įsikūrusį miestelį ESO komanda, planuojama, persikels jau 2025 m. I ketvirtį.
nuotrauka
2024-07-10 13:31
Perdegimo sindromas gali užklupti dėl pernelyg didelio darbo krūvio, užimtumo bei menko poilsio ir darbo balanso. Nors perdegimas niekaip nesusijęs su metų laikais, ekspertai įspėja, kad vasarą reikėtų būti atidesniems ir stebėti savo psichologinę sveikatą. Pasak jų, vasaros grafikas dažniausiai ku...
nuotrauka
2024-07-10 07:24
Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.
nuotrauka
2024-07-09 08:02
Po dvejus metus trukusių atnaujinimo (kapitalinio remonto) darbų prekybos ir laisvalaikio centras PANORAMA tapo vienu iš įstabiausių centrų ne tik Vilniuje, bet ir regione. Aštuoniais etapais sėkmingai įvykdyti darbai proceso dalyviams suteikė patirties, kuri dėl santykinai nedidelės Lietuvos prekyb...
nuotrauka
2024-07-08 15:46
NT plėtros bendrovė „Homa Group“ buvusio Panevėžio mėsos kombinato teritorijoje Smėlynės g. 85 ketvirtadienį oficialiai pradės beveik 9000 kv. m ploto prekybos parko „TOWER" statybas. Kompanija jau yra susitarusi dėl didesnės dalies ploto nuomos, o 14 mln. Eur vertės projektą planuojama atidaryti ki...
nuotrauka
2024-07-08 14:40
Investicijų valdymo įmonės „Demus Asset Management" valdomo nekilnojamojo turto projekto „Ežero takais by Citus" plėtrai užtikrintas 4,2 mln. eurų finansavimas. Į projektą iš viso ketinama investuoti 7,95 mln. eurų – dalį šios sumos, 2 mln. eurų „Demus Asset Management" jau anksčiau pritraukė iš in...
nuotrauka
2024-07-08 14:19
Prieš dvejus metus Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ) paskelbė apie pirmąjį pritrauktų investicijų milijardą, šiuo metu investicijų suma jau artėja prie antrojo milijardo – ji siekia 1,56 milijardo eurų. Šios investicijos artimiausiu metu leis sukurti beveik 10 tūkst. aukštos kvalifikacijos darbo v...
nuotrauka
2024-07-08 07:23
Dėl įmonės INTERSURGICAL kitos paskirties inžinerinio statinio (automatizuotų sandėliavimo sistemų statinys), kurį RASEINIŲ STATYBA pastatė Švenčionių rajone, Statybos inspekcija kreipėsi į teismą, reikalaudama panaikinti statybą leidžiantį dokumentą (SLD) ir statinį nugriauti. Po beveik dvejus metu...
nuotrauka
2024-07-05 07:59
Siekiant užtikrinti gyventojų komfortą ir gerovę, akustikos ir garso reikalavimai pastatų projektuose tampa vis svarbesni. Akustikos kokybė turi didelę reikšmę ne tik gyvenamosiose patalpose, bet ir biuruose, mokyklose, ligoninėse, kt. pastatuose. Garso izoliacija padeda sumažinti triukšmo lygį, užt...
nuotrauka
2024-07-03 13:51
„EIKA" grupei priklausanti investicijų valdymo įmonė „Eika Asset Management" (EAM), 2023 m. valdžiusi keturis investicijų fondus, sako, kad tai buvo naujų rinkų ir naujų produktų paieškos metai. Jau padarytų investicijų grąža džiugino, tad įmonė skyrė laiką nagrinėti naujoms galimybėms, kai kurios j...
nuotrauka
2024-07-02 13:39
Nuo liepos 2 d. Nidoje duris atveria pirmoji bendradarbystės (angl. coworking) erdvė „Out of Office“. Susimokėję už dieną, savaitę, mėnesį ar net visą vasarą ja pasinaudoti galimybę turės visi Kuršių Nerijoje dirbantys poilsiautojai. Nauja erdvė įsikūrė buvusio restorano „Bo House“ patalpose ant Kur...
nuotrauka
2024-07-01 16:45
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco" duomenimis, birželį NT sostinės pirminėje rinkoje parduoti 204 būstai ir fiksuoti 7 sutarčių nutraukimai. Palyginti su geguže, kuomet buvo parduoti 247 būstai, pardavimai sumažėjo kiek daugiau nei 17 proc.
nuotrauka
2024-06-28 14:59
Sostinės Žalgirio ir Linkmenų gatvių sankryžoje iškilusį ir vidaus įrengimo darbus jau pradėjusį „Sand Offices" verslo centrą pasirinko pirmieji nuomininkai. Tai – internetinė finansavimo platforma „CapitalBox", restoranas „Laurus" ir buitinės technikos studija „Prenta studio". Verslo centro statybų...
nuotrauka
2024-06-28 14:02
Vilniuje duris atvėręs „Artery" verslo centras pelnė pasaulinį tvarumo įvertinimą – pagal tarptautinę sistemą BREEAM jam suteiktas „Outstanding" sertifikatas naujos statybos pastatų kategorijoje. Šiuo metu tokį aukščiausios kartelės pripažinimą, įrodantį žaliajam pastatui keliamų reikalavimų atitiki...
nuotrauka
2024-06-27 09:35
Būsto pirkėjams labai svarbus aspektas yra žalia namų aplinka ir vaizdas pro langą. Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai pastebi, kad ypač geidžiami yra būstai, šalia kurių yra miškas, parkas, kita žalioji erdvė ar vandens telkinys. Tačiau miestuose natūralios gamtos „pasiūla“ yra ribota, tad urbanis...
nuotrauka
2024-06-26 14:24
Rygos biurų nuomos kompleksui „Elemental Business Centre" suteiktas aukščiausias BREEAM New Construction „Outstanding" įvertinimas. Tai yra pirmasis nekilnojamojo turto (NT) projektas Latvijoje, gavęs tokio aukšto lygio įvertinimą. Tuo tarpu „Outstanding" įvertinimą Lietuvoje jau turi du verslo cent...
nuotrauka
2024-06-26 13:18
VšĮ „Klaipėdos licėjus“ dar šiemet pradės naujojo darželio pastato statybas, kuriame veiks ir modernus vaiko sveikatos centras. Pasak licėjaus atstovų, naujojo sveikatos centro paslaugos bus plačiai prieinamos ne tik licėjaus mokiniams, bet šis bus atviras visoms miesto šeimoms.
nuotrauka
2024-06-26 09:08
Didžiausiai Suomijos finansinių paslaugų grupei „OP Financial Group" priklausantis verslo bankas „OP Corporate Bank" pagerino Lietuvos kitų metų ekonomikos augimo prognozę iki 3%, o šių metų paliko nepakeistą. Banko ekonomistai prognozuoja, kad šiemet Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) augs 1...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka

Įmonės GERBŪVIO PROJEKTAI apyvartas augina plečiamas paslaugų paketas ir kelių projektai

Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.