2025 m. liepos 15 d. antradienis, 0:20:47
Reklama  |  facebook

Akytojo betono mūro šiluminis laidumas: kokią įtaką turi drėgmė? Video

Alvidas MUSIUS, „Bauroc“ generalinis direktorius      2021-12-03 07:18
Netyčia sušlapus drabužius, neilgai trukus pradėsite šalti, kadangi jūsų organizmas tam tikrą šilumos kiekį išskirs kuo greičiau drabužiams išdžiovinti. O kai drabužiai bus sausi, sušilsite ir patys. Panaši analogija tinka ir norint įvertinti drėgmės įtaką medžiagos šiluminėms savybėms – kuo medžiaga labiau įmirksta, tuo labiau krenta jos šiluminės savybės ir padidėja energijos sąnaudos.
nuotrauka
„Bauroc“ blokai. „Bauroc“ nuotr.


Minimos įmonės
Bauroc, UAB
Nustatant pasirinktos medžiagos šiluminį laidumą, matavimai atliekami absoliučiai sausai medžiagai, tačiau svarbu prisiminti, kad drėgmė į statybines konstrukcijas patenka tiek pastato statybos, tiek jo eksploatavimo metu. Drėgmės kiekis konstrukcijose nežymiai svyruoja visą pastato gyvavimo laikotarpį – vasarą likutinės drėgmės kiekis sienoje sumažėja, o žiemą nežymiai padidėja.

Normaliomis eksploatacijos sąlygomis akytojo betono konstrukcijose drėgmės kiekis iki pastovios drėgmės išsilygina jau po pirmojo šildymo sezono ir vidutiniškai siekia 4–6 proc. rodiklį. Šis likutinės drėgmės kiekis sienose yra įvertinamas atliekant namo energinio naudingumo skaičiavimus, pritaikant pataisos koeficientą Δλω (1 lentelė) pagal STR 2.01.03:2009. Tiesa, jei statinys pastatytas itin gerai, likutinės drėgmės dydis praktiškai gali būti ir mažesnis nei duota pataisa.

1 lentelė. Pataisa dėl papildomo medžiagos įdrėkimo konstrukcijose

1šilumos laidumo koeficientas, vatais į metrą kelvinui (W/mxK)

Alvidas Musius Baurok

Statybų aikštelėse vis dar gajus mitas, neva akytasis betonas traukia drėgmę. Iš dalies tai suprantama dėl akytojo betono gaminių išvaizdos – medžiaga yra porėta ir statybos metu jos spalva ženkliai pasikeičia, greitai reaguodama į drėgmę – patamsėja, papilkėja.

Kai kurie išsigąsta ir to, kad, atrodytų, medžiaga sugeria visą drėgmę į save.

Portalo Statybunaujienos.lt nuotr. –
Bauroc“ generalinis direktorius
Alvidas MUSIUS
 

Tačiau svarbu prisiminti, kad akytasis betonas drėgmės netraukia – tik yra laidus vandens garams ir turi didesnį įmirkį dėl savo porėtumo ir vanduo pakyla medžiaga ne aukščiau nei 4 cm nuo vandens paviršiaus, nes uždaros poros yra nutraukusios medžiagoje kapiliarus, kuriais vanduo galėtų kilti į viršų. Juolab, prisiminkime, kad iš akytojo betono pamatai nemūrijami, šią medžiagą specialistai renkasi statant sienas ir pertvaras, tad  medžiaga neturi tiesioginio sąlyčio su vandeniu.

Galima sakyti, kad kiekviena medžiaga traukia drėgmę, netgi stiklas. Tą akivaizdžiai galime pamatyti, kai stiklas rasoja, t.y. traukia drėgmę, kaip ir bet kuri kita medžiaga, šis procesas vadinamas kondensato susidarymu. Tai paaiškinti galima taip, kai pradeda drėkti kažkoks paviršius: rūsio siena, kampas, sienos sandūra su pamatu, stogu ir langais, ar lango stiklas. Tai reiškia kondensacinės drėgmės atsiradimą. To galima išvengti tik pašalinus šalčio tiltelius sienoje ir jos jungtyse ir sutvarkius vėdinimą. Kai sienų vidinio paviršiaus temperatūra nukrinta iki rasos taško, ant jo kondensuojasi ore esantys vandens garai (žiūrėti brėžinį).AEROC

Pavyzdžiui, jeigu patalpos temperatūra yra 20 laipsnių, o santykinis oro drėgnis viduje 50 proc., drėgmė pradės kondensuotis ant tų paviršių (sienų, stiklų), kurių paviršiaus temperatūra bus žemiau 9,3 laipsnių.

Rasos taškas – tai riba, kai šąlantis oras pasiekia 100% santykinį drėgnumą ir pradeda kondensuotis.

Grafike matome rasos taško liniją, kuri priklauso nuo vandens garų koncentracijos ir temperatūros. Panagrinėjus orą, kuriame yra 8,65 g/m³ vandens, galima surasti, kad rasos taškas susidarys temperatūrai nukritus iki 9,3°C, o tą orą su 8,65g/m³ drėgmės pašildžius iki 20°C, turėsime komfortiškas vidaus patalpos sąlygas su 50% santykine drėgme.

Iš grafiko galima suprasti, kad šaltas oras negali išlaikyti savyje daug drėgmės, nes ji kondensuojasi. -20°C oras gali išlaikyti savyje vos iki 1 g/m³ drėgmės, o šiltas +30°C oras gali išlaikyti savyje net virš 25 g/m³ drėgmės. Taip vadinamas šaltas ir drėgnas žiemos oras iš tikro yra kelis kartus sausesnis už kambario orą, ir vėdindamiesi žiemą mes džioviname kambarius. 

Susiformuojantis rasos taškas sienoje arba namo kampe ne tik gali sugadinti pastato interjerą ar eksterjerą, bet dažnai ir sudaro sąlygas atsirasti pelėsiui. Ant akytojo betono paviršiaus yra mažiausiai tikimybė atsirasti kondensacinei drėgmei, kadangi jo paviršius yra šiltas ir neatvėsta iki žemos, kondensatui rinktis palankios temperatūros.

Norint užtikrinti tinkamą patalpos mikroklimatą, svarbu, kad pastato sienų vidinio paviršiaus temperatūros svyravimai būtų minimalūs, jeigu išorinės temperatūros svyravimai yra dideli. Nedidelis akytojo betono šiluminis laidumas ir gera šilumos akumuliacijos savybė (šilumos inercija) užtikrina patalpoje stabilią temperatūrą. Todėl pastatuose su akytojo betono sienomis yra vėsu karštomis vasaros dienomis ir šaltomis žiemos naktimis.

Įsivaizduokime buitinę situaciją – gaminant maistą, ne šildymo sezono metu džiaustant skalbinius viduje ar kitais atvejais, patalpoje atsiranda perteklinė drėgmė, kuri turi kur nors „nusėsti“. Mūsų laimei, ji „migruoja“ į akytojo betono sieną, kur yra kaupiama – kai patalpoje bus įjungtas šildymas ar rekuperacinė sistema ir išsausės oras, BAUROC akytojo betono siena atiduos sukauptą drėgmę ir patalpoje taps maloniau būti.

Jei perteklinei drėgmei nėra kur nusėsti, ji gali pradėti kauptis vienoje vietoje, kur atsiras tikimybė formuotis pelėsiui arba bus pašalinama rekuperacinės sistemos, kuri išsausins orą, bus prarastas siekiamas komfortas ar net gali sukelti pablogėti fizinė namo gyventojų savijauta.

Remiantis mūsų šalyje galiojančiomis higienos normomis, aukščiausias komforto lygis pasiekiamas, kai patalpoje fiksuojamas 40–60 proc. drėgnumas. Tačiau šį rodiklį be papildomų sprendimų – patalpų viduje naudojamų drėkintuvų ar paprastesnių liaudiškų metodų, kaip drėgnų drabužių džiaustymas kambariuose, sudėtinga, todėl labai svarbu jau statybų metu pasirinkti geriausias šilumines ir drėgmės įgerties savybes turinčias medžiagas. Deja, vis dar tenka susidurti su statiniais, kuriuose nėra visiškai jokios drėgmės inercijos. Ir nors tokiuose pastatuose šilta, tačiau juose nėra drėgmės komforto, kuris yra toks svarbus. 

„Bauroc“ inf. ir iliustr.

Lyginamasis įvairių statybinių blokų vandens absorbcijos bandymas. BAUROC

BAUROC akytojo betono blokeliai




Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-07-14 10:03
PS „MB.MS" – jungtinės veiklos įmonė, įsteigta UAB Merko statyba ir SIA Merko Būve (AS Merko Ehitus grupės dukterinių įmonių) bei SIA WPR 2, – pasirašė rangos sutartį dėl vėjo jėgainių parko statybos Latvijoje, Smiltenės rajone. Sutarties vertė – daugiau kaip 30 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-11 06:44
Europos Komisijai pradėjus viešąsias konsultacijas dėl karinio mobilumo paketo, Lietuva aktyviai sieks daugiau Europos Sąjungos (ES) investicijų strateginiams projektams, gerinantiems Baltijos šalių regiono susisiekimą ir karinio mobilumo jungtis su Europa.
nuotrauka
2025-07-10 12:42
Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pardavė 218 būstų ir komercinių patalpų Vilniuje ir Kaune. Šis skaičius beveik pasiekė visų 2024-ųjų metų rezultatą, kai buvo parduoti 239 objektai, ir gerokai viršija visų 2023 metų pardavimus, k...
nuotrauka
2025-07-09 06:55
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) sprendimas nutraukti narystę Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) sulaukė viešo dėmesio. Liepos 3 d. LSA paskelbė apie išėjimą iš organizacijos, su kuria ją siejo net 35 metų partnerystė. Po šio žingsnio abi pusės pateikė savo vertinimus – LSA akcentavo...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
nuotrauka
2025-07-08 07:34
Pasibaigus Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuotiems Metų renovacijos projekto rinkimams, paaiškėjo, kad vienas iš trijų daugiausiai visuomenės balsų surinkusių projektų – penkiaaukštis daugiabutis Marijampolėje. Pastatą atnaujino generalinis rangovas UAB „Coner“, o jo transformacija...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:36
Kaune, A. Juozapavičiaus pr. 57, duris atvėrė atnaujintas Turto banko administracinis pastatas, kuriame patogesnėmis darbo sąlygomis jau džiaugiasi 6 valstybės įstaigos. Atlikti darbai leido reikšmingai pagerinti pastato energinį naudingumą nuo F iki A klasės. Teigiami pokyčiai leidžia energijos sąn...
nuotrauka
2025-07-03 09:52
2024-ieji Elinta Charge komandai tapo kryptingo virsmo metais. Reaguodama į rinkos pokyčius ir augančius klientų lūkesčius, įmonė perorientavo pardavimų strategiją, sustiprino fokusą į B2B segmentus ir performavo komandą. Šie sprendimai tapo pagrindu investicijoms į produktų kokybę, sertifikavimą, n...
nuotrauka
2025-07-02 13:13
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) pasirašė 19-ąją stambaus investicinio projekto sutartį su bendrove „Pentasweet“, kuri Vilniuje plėtos gamybos projektą, paremtą pažangiomis biosintezės technologijomis. Įgyvendinant projektą planuojama investuoti 44 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-02 12:07
Vilniaus oro uostas tęsia keleiviams skirtų erdvių modernizavimo darbus – senosiose išvykimo erdvėse prasidėjo pertvarkos. Nuo keleivių atitvertose patalpose vyksta pasiruošimo rekonstrukcijai etapas. Planuojama, kad po maždaug pusantrų metų senoji erdvė pasikeis neatpažįstamai – terminalas taps ne ...
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-02 09:55
2025 m. pirmąjį pusmetį Vilniaus pirminė būsto rinka demonstravo įspūdingą atsigavimą – pardavimų apimtys išaugo daugiau nei dvigubai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Aktyvumas fiksuotas ne tik sostinėje, bet ir Kaune bei Klaipėdoje. Rinkos dalyvės „EIKA Development“, „Citus“ ir „Realco“ v...
nuotrauka
2025-07-02 07:31
Jei esate architektas ar interjero dizaineris ir jaučiate, kad technologijos sparčiai keičia jūsų profesiją, greičiausiai esate susidūrę su klausimu: kaip suspėti su pokyčiais ir tuo pačiu dirbti efektyviau? Šiandien mokymai – tai ne tik naujų mygtukų pažinimas, bet visos darbo kultūros atnaujinimas...
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.
nuotrauka
2025-06-30 09:31
Šiemet prekės ženklą atnaujinusi „PST Group" tęsia strateginius pokyčius: įmonėje įsteigtas Tvarumo skyrius ir paskirtas pirmasis tvarumo vadovas. Anot pranešime cituojamo bendrovės vadovo Tomo Stuko, šis struktūrinis sprendimas atspindi įmonės siekį sistemingai į kasdieninę veiklą integruoti tvarum...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 07:29
Architektų ir interjero dizainerių darbe technologijos vis dažniau tampa nebe pagalbinėmis, o pagrindinėmis darbo priemonėmis. Jos keičia ne tik projektavimo eigą, bet ir pačią profesinę tapatybę. Duomenų analizė, dirbtinio intelekto (DI) įrankiai, CLOUD sprendimai, generatyvinio dizaino algoritmai ...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas