2023 spalio 1 d. sekmadienis, 2:48
Reklama  |  facebook

Anglies dvideginio pėdsakas: tvarumo šuolis statybų sektoriuje – tik atsispyrus nuo sumažintos emisijos

2023-06-23 11:03
Statybų sektorius, kurį sudaro tiek naujų pastatų statyba, tiek jau esamų eksploatavimas, kasmet į aplinką išmeta 40 proc. viso pasaulinio anglies dvideginio kiekio. Tai – didžiausias anglies dvideginio emisijos rodiklis planetoje. Tokia šio sektoriaus aplinkos tarša išties verčia sunerimti, o papildomo rūpesčio prideda prognozės, kad iki 2060-ųjų jau esamo statybinio ploto pasaulyje padvigubės.
nuotrauka
YIT LIETUVA nuotr.


Minimos įmonės
YIT Lietuva, UAB

Įsivaizduokite – per ateinančius beveik 40 metų prie jo bus pridedama po visą Niujorko miestą kiekvieną mėnesį. Todėl „YIT Lietuva“ tvarios statybos inžinierė Monika Dobrovolskytė pabrėžia – CO2 pėdsako skaičiavimas ir mažinimas statybų sektoriui yra būtinas bei pokyčių reikalaujantis strateginis tikslas.

Privalu nedelsti

Lietuvoje valstybės patvirtintų reglamentų bei sukurtos įstatyminės bazės verslo veiklos tvarumo vertinimui kol kas nėra. Todėl pastatų CO2 emisijos skaičiavimuose besispecializuojanti M. Dobrovolskytė pastebi – visos šios iniciatyvos paliktos savanoriškam įgyvendinimui.

YIT LIETUVA DOBROVOLSKYTĖ„YIT Lietuva“
tvarios statybos
inžinierė
Monika Dobrovolskytė

Pasak jos, paliekamo CO2 pėdsako skaičiavimas atsakingam verslui yra itin svarbus. Ypač tai aktualu statybų sektoriui. Dėl to „YIT Lietuva“ savo artimiausių kelerių metų veiklos strategiją sutelkė į produktyvumą bei aplinkosaugos, socialines ir valdymo gaires (ESG - environmental, social, governance).

„Puikiai suprantame, kad po energijos, būtinos pastatų eksploatacijai, suvartojimo, būtent statybinės medžiagos sudaro didžiausią dalį CO2 emisijų šioje pramonėje. Taigi veikti privalu nedelsiant, kadangi pats sektorius pasaulyje lyderiauja vertinant paliekamą anglies dvideginio pėdsaką. Reaguodami į tai iki 2030-ųjų išsikėlėme tikslą rinktis mažesnį CO2 pėdsaką turinčias statybines medžiagas, ypač betoną ir plieno gaminių. Šiandien jau pradėjome komunikaciją su tiekėjais dėl šių produktų alternatyvų. Tikimės, kad tvarūs gaminiai netrukus taps ir nauju standartu rinkoje“, – sako M. Dobrovolskytė.

Kitas statybų sektoriaus iššūkis, jos teigimu, yra veiklos neutralumas klimatui ir priemonių šį išbandymą suvaldyti, anot M. Dobrovolskytės, tikrai yra.

„Jau nuo 2019-ųjų patys perkame sertifikuotą žaliąją elektros energiją. Taip pat svarstome galimybes pradėti naudoti vien elektra arba alternatyviu kuru varomą techniką, automobilius. Kartu nuolat siekiame gerinti energijos vartojimo efektyvumą, didinti rūšiuojamų atliekų kiekį. Mums svarbi ir tvari gyvenamoji aplinka, todėl dalį vystomų projektų sertifikuojame pagal BREEAM vertinimo sistemą, ieškome būdų optimizuoti projektavimo procesus. Siekiame, kad juose būtų atsižvelgiama į tvarias alternatyvas įprastai naudojamiems sprendimams ir medžiagoms, saugant biologinę įvairovę“, – įmonės pranešime cituojama M. Dobrovolskytė.

Pritaiko gerąją patirtį


Prie jau minėtų veiksmų specialistė prideda ir darbo aplinkos ugdymo svarbą. Pasak M. Dobrovolskytės, šis socialinis aspektas turi būti nukreiptas į darbuotojų skatinimą domėtis bei ugdyti kompetencijas tvarumo srityje.

„Siekiame, kad toks kriterijus būtų svarus ir juo, priimdama sprendimus, komanda vadovautųsi kuo dažniau. Be to, ugdydami tvarumo kompetencijas, vystome CO2 emisijų skaičiavimo procesą bei ataskaitų rengimą. Visa ši kompleksinė veiklos strategija yra grįsta mokslu – paremta SBTi iniciatyva (angl. Science Based Targets initiative), kuri visuotinai pripažįsta, kad anglies dvideginio kiekis gali pasiekti kritinę ribą. CO2 tendencijos rodo, jog verslas, kiek įmanoma, turi mažinti CO2 emisiją“, – teigia M. Dobrovolskytė.

Tam, anot jos, yra kuriamos tvarumo iniciatyvos, paremtos tarptautine gerąja bendrovės patirtimi. „Mūsų įmonė veikia devyniose šalyse. Kolegos iš kitų padalinių taip pat ieško tvaresnių sprendimų, dalijasi gerąja patirtimi. Pavyzdžiui, Suomijoje jau įgyvendintas medinės statybos projektas, kuris, palyginus su įprastinėmis statybinėmis medžiagomis, kaip betonas ir plienas, sutaupė net 20 proc. CO2 emisijų. Kolegos išbandė ir žaliosios perdangos konstrukciją. Ji viename Suomijos projekte CO2 emisijas sumažino 7 proc., palyginus su įprasta betonino konstrukcija. Mums aktualus ir antrinis medžiagų panaudojimas. Štai Čekijoje perdirbta betoninė perdanga CO2 emisijas sumažino 2,5 proc. Tokie sprendimai jau taikomi ir Lietuvoje – infrastruktūros projektuose, kur naudojame perdirbto metalo įlaidines špuntines sienutes“, – pasakoja M. Dobrovolskytė.

Iškėlė ambicingus ir prasmingus tikslus

Visgi didžiausias praktinio tvarumo strategijos įgyvendinimo dėmesys šiandien turi būti sutelktas į pastatų eksploatacijos gerinimą – būtent jau pastatyti objektai pasaulyje palieka didžiausią CO2 pėdsaką. Pastarasis, anot M. Dobrovolskytės, sudaro beveik 70 proc. visos pasaulinės statybų sektoriaus taršos.

„Tai aktualu ir mums. Statybinės medžiagos ir pastatų energijos suvartojimas per jų gyvavimo ciklą yra pagrindinis CO2 emisijų šaltinis. Todėl, kaip jau minėta, savo tvarumo strategiją šiandien sutelkiame šių rodiklių gerinimui. Imdamiesi inovatyvių, efektyvių ir aplinkai draugiškų sprendimų, kuriame patrauklius, darnius bei tvarius miestus. Siekiame, kad pastarieji augtų, o juose būtų statomi funkcionalūs gyvenamieji namai, viešieji ir komerciniai pastatai, moderniai kasdienybei pritaikyta infrastruktūra. Mūsų tikslas – tvarus gyvenimas, užtikrinantis sklandesnę žmonių, verslų ir bendruomenės veiklą“, – reziumuoja M. Dobrovolskytė. 
Statybunaujienos.ltŽaliasis kursas

nuotrauka
2023-09-27 08:01
Aplinkos ministerija parengė statybos techninio reglamento „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas” pataisas dėl modernizuojamų pastatų energinės klasės nuostatų pakeitimo, kurias priėmus pastatų renovacija bus efektyvesnė.
nuotrauka
2023-09-22 08:26
Vilniuje vyko konferencija „Vandenilis Lietuvoje: energetika ir transportas“, kurioje aptartos vandenilio plėtros perspektyvos ir galimybės taikyti šalies energetikos ir transporto sektoriuose. Energetikos ministras Dainius Kreivys tarptautinėje konferencijoje pristatė vandenilio plėtros Lietuvoje v...
nuotrauka
2023-09-18 16:04
Pasvalio rajone pradėjo veikti „Tube Green“ biometano gamykla, kuri per metus pagamins 100 tūkst. megavatvalandžių (MWh) biometano. Tokio kiekio užtektų visus metus dujomis aprūpinti 110 tūkst. Lietuvos gyventojų arba pilnai patenkinti 26 proc. dujomis šalyje varomo transporto poreikio. Pagal gamybo...
nuotrauka
2023-09-15 15:31
Rugsėjo 15 d. įvyko bendras Baltijos Asamblėjos Gamtos išteklių ir aplinkosaugos komiteto ir Ekonomikos, energetikos ir inovacijų komiteto posėdis žaliosios pertvarkos ir tvarios ekonomikos klausimais. Jame pastebėta, kad gebėjimas užtikrinti tvarų ekonomikos vystymąsi ir klestėjimą ir kartu gerokai...
nuotrauka
2023-09-14 12:30
Vilniaus oro uostas šį rudens-žiemos sezoną žengia dar vieną žingsnį tvarumo link. Čia pradės veikti moderni orlaivių nuledinimo nuotekų perdirbimo gamykla – vienintelė tokia visose Baltijos šalyse.
nuotrauka
2023-09-07 11:44
Vartotojų sąmoningumas apie energijos resursų suvartojimą ir tvarumo svarbą auga, todėl vis daugiau mūsų keičia savo kasdienius įpročius ir netgi namų aplinką. Visgi, ne visi susimąsto, kokį pėdsaką palieka iš pirmo žvilgsnio atrodančios nedidelės buities detalės – namuose esantys jungikliai ar kišt...
nuotrauka
2023-09-07 07:25
Aplinkos ministerija primena, kad vis dar tęsiasi paraiškų teikimas daugiabučių gyventojams subsidijoms už saulės elektrinių įrengimą. Šiai priemonei iš Klimato kaitos programos numatyta 3 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-05 13:53
Pasaulyje vyraujanti linijinė ekonomikos sistema, kuriai būdingas intensyvus gamtos išteklių naudojimas ir susidarančių atliekų kiekis, kelia nemažai problemų. Daugelis jų gali būti išspręsta pereinant prie žiedinės ekonomikos. Tačiau žiedinė ekonomika – sudėtinga ir daugialypė sąvoka, o jos princip...
nuotrauka
2023-09-04 16:19
Lietuvos pramonės įmonėms atsiveria galimybė perdirbant atliekas kurti inovatyvius, aplinkai palankius ir tvarius produktus bei technologijas. Tam Ekonomikos ir inovacijų ministerija suplanavusi paskirstyti 8 mln. eurų.
nuotrauka
2023-08-31 06:50
Du trečdaliai (65%) didelių ir vidutinių įmonių Lietuvoje jau taiko tvarumo principus savo veikloje, dar maždaug penktadalis (23%) tai planuoja pradėti daryti per artimiausius trejus metus, rodo tyrimas.
nuotrauka
2023-07-19 13:37
Vyriausybė pritarė, kad nuo 2024 m. lapkričio 1 d. statant naujus visuomeninės paskirties pastatus, finansuojamus valstybės ir savivaldybių biudžetų ar tarptautinės finansinės paramos lėšomis, bus privaloma panaudoti bent 50 proc. medienos ir kitų organinių medžiagų iš atsinaujinančių gamtos ištekli...
nuotrauka
2023-05-25 17:52
Aplinkos ministerijos organizuotame renginyje „Žaliųjų viešųjų pirkimų lyderių apdovanojimai“ įteiktos padėkos žaliausiai 2022-aisiais pirkusioms valstybės įstaigoms ir įmonėms bei daugiausiai žaliųjų pirkimų laimėjusiems verslo subjektams.
nuotrauka
2023-05-05 10:48
Jau visai netrukus Vilniuje, Viršuliškių rajone, duris atvers naujas 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Statybos darbus šiuo metu vykdanti darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ sostinės biuro erdvių rinką papildys 8800 kv. m nuomojamo ploto. Projektuodamas naująjį verslo centr...
nuotrauka
2023-04-20 07:41
Tarptautinė kompanija „Omnis Power“ įkūrė būstinę Kaune ir į Baltijos šalių rinką ateina su naujos kartos dvipusiais saulės moduliais – „N-Type“.
nuotrauka
2023-04-06 10:34
„Darnu Group“ pasirašė partnerystės sutartį su „Rimi Lietuva“ dėl pagrindinio prekybos tinklo logistikos centro vystymo Baltijos šalyse. Jis bus statomas pagal užsakomųjų projektų („build to suit“) modelį. Daugiau kaip 40 tūkst. kv. metrų ploto inovatyvus, ateities standartus atitinkantis pastatas i...
nuotrauka
2023-03-14 16:42
Žmonės dažnai klysta galvodami, kad tvarus gali būti tik naujas būstas arba kad tokio būsto įrengimas išskirtinai brangus. Tvaraus būsto architektė Guoda Bardauskaitė dalijasi, kad daug investicijų reikalauja ne tvarumas, o mūsų komforto poreikiai.
nuotrauka
2023-02-13 13:36
Europos Tarybos ir Parlamento sprendimu, įmonių, kurios, turės teikti tvarumo ataskaitas, netrukus padaugės bene penkis kartus. Per pusmetį turėtume sulaukti ataskaitoms teikiamų reikalavimų, o per 1,5 metų direktyva bus perkelta į šalių narių nacionalinę teisę. Tai reiškia, kad šiltnamio efektą suk...
nuotrauka
2022-12-29 10:27
Vilniuje plėtojamas verslo parkas „Business Garden Vilnius“ – žaliausias šių metų objektas visoje Europoje. Šiemet šis verslo centras gavo daugiausiai tarptautinės pastatų vertinimo sistemos LEED sertifikato balų Europoje ir užsitikrino aukščiausią – „Platinum“ – įvertinimą.
nuotrauka
2022-12-05 05:21
Aplinkos ministerija parengė Vyriausybės nutarimo „Dėl medienos ir kitų organinių statybos medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių naudojimo visuomeninės paskirties pastatuose“ projektą, kuris sudaro sąlygas plėtoti medinę statybą Lietuvoje ir pasiekti, kad 2024 m. mediena bei organinės medžiago...
nuotrauka
2022-10-18 09:50
Verslo centrų rinką papildantys nauji pastatai meta rimtą iššūkį seniems biurams. Skiriasi ne tik verslo centrų išvaizda, bet ir eksploataciniai parametrai, nuomininkams siūlomos laisvalaikio ar bendradarbiavimo erdvės.

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas