2024 balandžio 13 d. šeštadienis, 7:06
Reklama  |  facebook

Anglies dvideginio pėdsakas: tvarumo šuolis statybų sektoriuje – tik atsispyrus nuo sumažintos emisijos

2023-06-23 11:03
Statybų sektorius, kurį sudaro tiek naujų pastatų statyba, tiek jau esamų eksploatavimas, kasmet į aplinką išmeta 40 proc. viso pasaulinio anglies dvideginio kiekio. Tai – didžiausias anglies dvideginio emisijos rodiklis planetoje. Tokia šio sektoriaus aplinkos tarša išties verčia sunerimti, o papildomo rūpesčio prideda prognozės, kad iki 2060-ųjų jau esamo statybinio ploto pasaulyje padvigubės.
nuotrauka
YIT LIETUVA nuotr.


Minimos įmonės
YIT Lietuva, UAB

Įsivaizduokite – per ateinančius beveik 40 metų prie jo bus pridedama po visą Niujorko miestą kiekvieną mėnesį. Todėl „YIT Lietuva“ tvarios statybos inžinierė Monika Dobrovolskytė pabrėžia – CO2 pėdsako skaičiavimas ir mažinimas statybų sektoriui yra būtinas bei pokyčių reikalaujantis strateginis tikslas.

Privalu nedelsti

Lietuvoje valstybės patvirtintų reglamentų bei sukurtos įstatyminės bazės verslo veiklos tvarumo vertinimui kol kas nėra. Todėl pastatų CO2 emisijos skaičiavimuose besispecializuojanti M. Dobrovolskytė pastebi – visos šios iniciatyvos paliktos savanoriškam įgyvendinimui.

YIT LIETUVA DOBROVOLSKYTĖ„YIT Lietuva“
tvarios statybos
inžinierė
Monika Dobrovolskytė

Pasak jos, paliekamo CO2 pėdsako skaičiavimas atsakingam verslui yra itin svarbus. Ypač tai aktualu statybų sektoriui. Dėl to „YIT Lietuva“ savo artimiausių kelerių metų veiklos strategiją sutelkė į produktyvumą bei aplinkosaugos, socialines ir valdymo gaires (ESG - environmental, social, governance).

„Puikiai suprantame, kad po energijos, būtinos pastatų eksploatacijai, suvartojimo, būtent statybinės medžiagos sudaro didžiausią dalį CO2 emisijų šioje pramonėje. Taigi veikti privalu nedelsiant, kadangi pats sektorius pasaulyje lyderiauja vertinant paliekamą anglies dvideginio pėdsaką. Reaguodami į tai iki 2030-ųjų išsikėlėme tikslą rinktis mažesnį CO2 pėdsaką turinčias statybines medžiagas, ypač betoną ir plieno gaminių. Šiandien jau pradėjome komunikaciją su tiekėjais dėl šių produktų alternatyvų. Tikimės, kad tvarūs gaminiai netrukus taps ir nauju standartu rinkoje“, – sako M. Dobrovolskytė.

Kitas statybų sektoriaus iššūkis, jos teigimu, yra veiklos neutralumas klimatui ir priemonių šį išbandymą suvaldyti, anot M. Dobrovolskytės, tikrai yra.

„Jau nuo 2019-ųjų patys perkame sertifikuotą žaliąją elektros energiją. Taip pat svarstome galimybes pradėti naudoti vien elektra arba alternatyviu kuru varomą techniką, automobilius. Kartu nuolat siekiame gerinti energijos vartojimo efektyvumą, didinti rūšiuojamų atliekų kiekį. Mums svarbi ir tvari gyvenamoji aplinka, todėl dalį vystomų projektų sertifikuojame pagal BREEAM vertinimo sistemą, ieškome būdų optimizuoti projektavimo procesus. Siekiame, kad juose būtų atsižvelgiama į tvarias alternatyvas įprastai naudojamiems sprendimams ir medžiagoms, saugant biologinę įvairovę“, – įmonės pranešime cituojama M. Dobrovolskytė.

Pritaiko gerąją patirtį


Prie jau minėtų veiksmų specialistė prideda ir darbo aplinkos ugdymo svarbą. Pasak M. Dobrovolskytės, šis socialinis aspektas turi būti nukreiptas į darbuotojų skatinimą domėtis bei ugdyti kompetencijas tvarumo srityje.

„Siekiame, kad toks kriterijus būtų svarus ir juo, priimdama sprendimus, komanda vadovautųsi kuo dažniau. Be to, ugdydami tvarumo kompetencijas, vystome CO2 emisijų skaičiavimo procesą bei ataskaitų rengimą. Visa ši kompleksinė veiklos strategija yra grįsta mokslu – paremta SBTi iniciatyva (angl. Science Based Targets initiative), kuri visuotinai pripažįsta, kad anglies dvideginio kiekis gali pasiekti kritinę ribą. CO2 tendencijos rodo, jog verslas, kiek įmanoma, turi mažinti CO2 emisiją“, – teigia M. Dobrovolskytė.

Tam, anot jos, yra kuriamos tvarumo iniciatyvos, paremtos tarptautine gerąja bendrovės patirtimi. „Mūsų įmonė veikia devyniose šalyse. Kolegos iš kitų padalinių taip pat ieško tvaresnių sprendimų, dalijasi gerąja patirtimi. Pavyzdžiui, Suomijoje jau įgyvendintas medinės statybos projektas, kuris, palyginus su įprastinėmis statybinėmis medžiagomis, kaip betonas ir plienas, sutaupė net 20 proc. CO2 emisijų. Kolegos išbandė ir žaliosios perdangos konstrukciją. Ji viename Suomijos projekte CO2 emisijas sumažino 7 proc., palyginus su įprasta betonino konstrukcija. Mums aktualus ir antrinis medžiagų panaudojimas. Štai Čekijoje perdirbta betoninė perdanga CO2 emisijas sumažino 2,5 proc. Tokie sprendimai jau taikomi ir Lietuvoje – infrastruktūros projektuose, kur naudojame perdirbto metalo įlaidines špuntines sienutes“, – pasakoja M. Dobrovolskytė.

Iškėlė ambicingus ir prasmingus tikslus

Visgi didžiausias praktinio tvarumo strategijos įgyvendinimo dėmesys šiandien turi būti sutelktas į pastatų eksploatacijos gerinimą – būtent jau pastatyti objektai pasaulyje palieka didžiausią CO2 pėdsaką. Pastarasis, anot M. Dobrovolskytės, sudaro beveik 70 proc. visos pasaulinės statybų sektoriaus taršos.

„Tai aktualu ir mums. Statybinės medžiagos ir pastatų energijos suvartojimas per jų gyvavimo ciklą yra pagrindinis CO2 emisijų šaltinis. Todėl, kaip jau minėta, savo tvarumo strategiją šiandien sutelkiame šių rodiklių gerinimui. Imdamiesi inovatyvių, efektyvių ir aplinkai draugiškų sprendimų, kuriame patrauklius, darnius bei tvarius miestus. Siekiame, kad pastarieji augtų, o juose būtų statomi funkcionalūs gyvenamieji namai, viešieji ir komerciniai pastatai, moderniai kasdienybei pritaikyta infrastruktūra. Mūsų tikslas – tvarus gyvenimas, užtikrinantis sklandesnę žmonių, verslų ir bendruomenės veiklą“, – reziumuoja M. Dobrovolskytė. 
Statybunaujienos.ltŽaliasis kursas

nuotrauka
2024-04-11 10:29
„Orientuokimės į tai, kad mūsų vaikai neprisimintų tokio reiškinio kaip sąvartynas. Į Europos Sąjungą prieš 20 metų Lietuva įstojo prižiūrėdama šalyje 850 sąvartynų, šiuo metu yra tik 11 jų, o ateityje jų turėtų iš viso nebelikti“, – teigė pranešime cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas tr...
nuotrauka
2024-04-11 10:09
2023 m. vasarį Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) pradėtos gerai žinomos pasaulyje dviračių gamintojos „Pon.Bike" gamyklos statybos pasiekė finišo tiesiąją. Beveik 40 tūkst. kv. metrų ploto pastatą per vienerius metus užbaigė tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva".
nuotrauka
2024-04-05 09:39
Turto bankas atidarė saulės parkus, kurie elektra aprūpina įmonės valdomus visuomeninės paskirties pastatus. Skaičiuojama, kad 2,21 MW suminės galios saulės parkai per 25 metų eksploatacijos laikotarpį CO2 emisiją sumažins kone 7 tūkst. tonų ir padengs didžiąją dalį elektros energijos poreikio pasta...
nuotrauka
2024-04-03 15:05
Balandžio 2d. baigėsi kvietimas norintiems atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą ir padidinti energinio naudingumo klasę. Mėnesį laiko trukęs kvietimas sulaukė didelio gyventojų susidomėjimo – gauta arti 2 000 paraiškų už daugiau nei 16 mln. eurų. Aktyviausiai namų modernizavimo galimybėmis do...
nuotrauka
2024-04-03 13:28
Trečdalis visų į aplinką išskiriamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų – tokį kiekį Europos Sąjungoje generuoja pastatai, kuriuose gyvename ir dirbame. Skaičiuojama, kad šiuo metu net 75 proc. visų pastatų yra energetiškai neefektyvūs. Vis dėlto, augantis susidomėjimas „žaliaisiais“ pastatais situaci...
nuotrauka
2024-03-27 17:02
Penkios Armėnijoje įsikūrusios įstaigos, įskaitant vaikų darželius, kultūrinį centrą ir nacionalinį politechnikos universitetą, netrukus naudosis lietuvių įrengtos saulės jėgainės elektros energija. Elektrinę įrengs Lietuvos saulės energetikos bendrovė „Solet".
nuotrauka
2024-03-27 10:56
Besirūpinantiems savo individualaus gyvenamojo namo energiniu efektyvumu verta suskubti. Iki balandžio 2d. 17h. gyventojai, norintys atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą, padidinti energinio naudingumo klasę ir tuo pačiu pagerinti savo gyvenimo sąlygas, gali kreiptis į Aplinkos projektų valdy...
nuotrauka
2024-03-26 10:18
Architektai pastebi, kad dėmesys aplinkosaugai jau skiriamas ir įsirenginėjant būstą: gyventojai ieško sprendimų, kurie galėtų sumažinti poveikį aplinkai, todėl populiarėja produktai, pagaminti iš biologinės kilmės atliekų. Biocikliniai elektros instaliacijos gaminiai – naujovė tvariems namams, kuri...
nuotrauka
2024-03-26 09:51
Lietuvoje žaliąją elektros energiją jau perka daugiau nei kas dešimtas Lietuvos gyventojas. Labiausiai tarp jų išsiskiria 26-25 m. gyventojai, bendrai jie sudaro daugiau nei trečdalį (35,5 proc.) perkančiųjų žalią elektros energiją.
nuotrauka
2024-03-22 12:53
Iki šiol viešojoje Lietuvos geležinkelių infrastruktūroje buvo naudojamos tokios garsą atspindinčios ir jį sugeriančios sienelės, kurios negeneruoja papildomos pridėtinės vertės, tik nuolatines sąnaudas. Tačiau tai pakeis šalyje vykdomas analogų neturintis pilotinis projektas – jo kūrėjai pasiūlė in...
nuotrauka
2024-03-21 13:52
Daugiau nei pusė maisto atliekoms rūšiavimui skirtų priemonių atsiėmusių sostinės gyventojų ėmėsi rūšiuoti maisto atliekas. Tai atskleidė naujausias Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) atliktas tyrimas. Kaip teigia VAATC direktorius, džiugina ne tik rūšiuojančių žmonių skaičius, bet ...
nuotrauka
2024-03-21 10:30
Kovo 20 d. paskelbtas kvietimas teikti paraiškas Žaliųjų pirkimų lyderių apdovanojimams, kurie skirti viešojo sektoriaus įmonėms, organizacijoms ir institucijoms, taip pat prekių ir paslaugų tiekėjams, tiekėjus vienijančioms organizacijoms ar viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančioms organizacijoms, į...
nuotrauka
2024-03-15 09:28
Aplinkotvarkos bendrovė „Ecoservice" investuoja 18 mln. eurų į nuo gaisro nukentėjusio Gariūnų rūšiavimo centro atstatymą ir infrastruktūros gerinimą. Pastatuose projektuojamos moderniausios gaisro aptikimo bei automatinės gaisro gesinimo sistemos. Projektą planuojama užbaigti iki šių metų pabaigos.
nuotrauka
2024-03-13 09:16
Antradienį Europos Parlamentas patvirtino teisiškai įpareigojantį planą dėl pastatų sektoriuje suvartojamos energijos ir išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo.
nuotrauka
2024-03-12 14:32
Turto bankas užbaigė Kauno teritorinės muitinės ir Muitinės departamento pastato atnaujinimo projektą. Pastatas ne tik tapo šiuolaikiškesnis ir itin taupus, bet ir pats apsirūpins atsinaujinančia saulės energija. Negana to, čia esančių pastatų komplekso stogai ateityje tarnaus kaip nuotolinis saulės...
nuotrauka
2024-03-12 09:22
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas dalyvavo Paryžiuje vykusiame Pastatų ir klimato kaitos pasauliniame forume, kuriame su kitų valstybių atstovais aptarė pastangas didinti statybų sektoriaus dekarbonizaciją ir atsparumą klimato kaitai.
nuotrauka
2024-03-08 13:06
Turto bankas paskelbė BREEAM vertinimo ir konsultavimo paslaugų pirkimą, ekspertai dirbs prie A.Goštauto kvartalo konversijos. Siekiama, kad visi projekto etapai atitiktų keliamus tvarumo reikalavimus, o pastatų kompleksas gautų aukščiausią „Išskirtinis“ (angl. – „Outstanding“) sertifikatą.
nuotrauka
2024-03-08 12:55
Gyventojai, siekiantys atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą, nuo kovo 1d. visą mėnesį gali kreiptis į APVA ir pasinaudoti finansine parama. Per pirmąją kvietimo savaitę jau sulaukta beveik 600 paraiškų. Aktyviausi šį kartą Vilniaus, Kauno ir Alytaus rajonų gyventojai, norintys padidinti savo ...
nuotrauka
2024-03-07 13:16
Didžiausios šalyje vandentvarkos bendrovės „Vilniaus vandenys" ekspertai kartu su Lietuvos mokslininkais ketina plėtoti technologiją, kuri iš nuotekų gamintų elektrą. Mokslininkų komanda jau eksperimentuoja su kuro elementais, kurie pasitelkdami mieles gamina energiją iš biologinėse atliekose esanči...
nuotrauka
2024-03-05 16:21
Pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse iš gyventojų surenkamos mišrios komunalinės atliekos panaudojamos cemento pramonėje. Atliekos tampa alternatyviu kuru, kuris naudojamas cemento gamybai – taip mažinamas iškastinio kuro naudojimas, į atmosferą išsiskiriančių šiltnamio efektą sukeliančių dujų i...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas