2022 lapkričio 27 d. sekmadienis, 10:06
Reklama  |  facebook

Baigta Veliuonos Vytautinės bažnyčios pamatų ir fasadų tvarkyba: finansavimas siekė 392,5 tūkst. eurų

2016-10-12 08:33
Baigtas svarbus Veliuonos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios (Jurbarko raj.) tvarkybos darbų etapas, pranešė Kultūros departamentas. Jo metu restauruoti Vytautine vadinamos bažnyčios pamatai ir fasadai. Šiemet visus numatytus tvarkybos darbus finansavo Kultūros paveldo departamentas.
nuotrauka
Dainos Vanagaitės-Garbanovienės nuotr.


Minimos įmonės
Telšių meistras, UAB
Lietuvos paminklai VĮ (dabar – KIC (Kultūros infrastruktūros centras),
„Veliuonos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia ─ viena iš septynių pirmųjų Žemaitijos bažnyčių. Ją įkūrė Lietuvos Didysis kunigaikštis Vytautas netrukus po Žemaitijos krikšto. Veliuona yra svarbi Panemunės turistinio maršruto stotelė kaip viena iš seniausių gyvenviečių Lietuvoje, kurios pilyje šalies valdovai vėliau priėmė ne vieną svarbų nutarimą. Tikimės, kad sėkmingai baigti Veliuonos bažnyčios tvarkybos darbai padidins šio istoriškai svarbaus miestelio lankytojų skaičių ir prisidės prie vertingo kultūros paveldo aktualizavimo“, ─ pranešime cituojama Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė.
 
Veliuonos bažnyčiaVeliuonos Vytautinės bažnyčios tvarkybos darbams Kultūros paveldo departamentas 2016 m. iš Žemaičių krikšto programos skyrė  87 400 eurų. Šis Veliuonos bažnyčios tvarkybos darbų etapas, prasidėjęs 2014 m., iš viso buvo finansuotas virš 392 500 eurų suma (iš jų didžiąją dalį lėšų ─ virš 380 000 eurų skyrė Kultūros paveldo departamentas, o Jurbarko rajono savivaldybė prisidėjo 12 400 eurų).
 
Anot projekto vadovės, valstybės įmonė „Lietuvos paminklai“ vyresniosios architektės Dainos Vanagaitės-Garbanovienės, per šį tvarkybos darbų etapą atliktas Veliuonos Vytautinės bažnyčios pamatų mūro restauravimas, taikant naujas technologijas restauruoti bažnyčios langai, išsaugant autentiškus jų konstruktyvus ir stilistiką. Atkurtos bažnyčios lauko durys, restauruotas fasadų plytų mūras ir tinko apdaila. Vadovaujantis atliktais polichrominiais tyrimais, perdažyti fasadai. Restauruota Švč. Mergelės Marijos skulptūrėlė pagrindiniame fasade ir kryžius Rytiniame fasade. Sutvarkytos bažnyčios šventoriaus takų dangos ir pagrindiniai šventoriaus vartai. Bažnyčios viduje įrengta sanuojančio tinko („sugeriančio“ druskas) sistema.
 
Darbų rangovas - bendrovė „Telšių meistras“.
 
Veliuonos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios pamatų ir fasadų tvarkybos darbai buvo pradėti 2014 m. spalį, o šių metų rugsėjį patvirtintas bažnyčios tvarkybos darbų priėmimo aktas. Projekte akcentuota, kad vykdant darbus turi būti išsaugotas šio kultūros paveldo objekto vertingųjų savybių pobūdis, nurodytas Kultūros vertybių registre: memorialinis, istorinis, sakralinis, kultūrinės raiškos, architektūrinis, dailės  bei kraštovaizdžio.
 
Istoriniai šaltiniai teigia, kad nuo seniausių laikų Veliuonoje buvusi lietuvių tikybos šventovė, kuri buvo sunakinta apie 1406 m. Vytautas Didysis 1421 m. Veliuonoje įsteigė parapiją (ji vėliau tapo religiniu centru), o po penkerių metų pastatė bažnyčią. XV a. Zigmanto Pirmojo Barzdotojo privilegijos tekste rašoma, kad bažnyčia buvo mūrinė ir stovėjo ant „aštraus“ kalno. XVII a. pirmojoje pusėje bažnyčioje vykęs stambus remontas, kaip įvardija kai kurie šaltiniai, veikiausiai buvo naujos bažnyčios statybos pradžia. Vytauto bažnyčia, deja, nėra išlikusi – dabartinės fundatorius buvo LDK kancleris Albrechtas Stanislovas Radvila. Jo rūpesčiu Vytauto laikų maldos namai buvo perstatyti. 
 
Žinoma, kad 1644 m. Veliuonos bažnyčią konsekravo Žemaičių vyskupas Jurgis Tiškevičius. XVII a. pabaigoje bažnyčia suremontuota Mykolo Kazimiero Paco iniciatyva: atstatytas ir paaukštintas bažnyčios bokštas su kupolu ir geležiniu kryžiumi, jo priekyje pastatyta Švč. Mergelės Marijos skulptūra. Stogas tuomet uždengtas raudonomis čerpėmis, visa „Dievo buveinė žvaigždėmis išblizginta“ (žvaigždiniai skliautai), įrengti nauji vargonai, o didysis altorius papuoštas skulptūromis ir kolonomis. Lietuvos dailės ir architektūros istorijoje minima apie 1650 m. sukurta epitafija Jonui Kazimierui Bžostovskiui, įrengta prie šoninio altoriaus. Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje saugomas vienas iš seniausių šios bažnyčios meno kūrinių ─ vadinamoji Veliuonos Madona (gotikinė medinė Marijos su vynuogėmis skulptūra). XX a. bažnyčios meninę vertę savo darbais praturtino dailininkas Petras Kalpokas.
 
Statybunaujienos.lt
Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2022-11-23 06:29
Naujos statybos būtą įsirengti gali būti sunki užduotis. Pradedant virtuvės ar svetainės baldais, baigiant miegamojo įrenginėjimu. Kas svarbiausia, įrenginėjant miegamojo kambarį savo naujos statybos bute?
nuotrauka
2022-11-21 15:57
Cepelino spalvos dangus, vis pabarstantis snaigių, apgaubė mūsų rudenišką kraštovaizdį. Bet net ir niūrokus lietuviškus orus galima praskaidrinti. Kalbant apie būstą, geriausias receptas - skoningi architektūriniai bei dizaino sprendimai. Drąsiomis idėjomis, kaip įsirengti jaukius ir spalvingus namu...
nuotrauka
2022-11-18 15:36
Pirmasis sniegas atneša kalėdinę nuotaiką. O iki gruodžio likus vos daugiau nei savaitei pradedame galvoti, kaip namuose sukurti jaukią švenčių laukimo nuotaiką. Dekoratorė Esterė Gedvilaitė-Valatkienė pasakoja, kad šį sezoną dekoruojant namus populiaru atsigręžti į gamtą, iš jos pasisemti natūralum...
nuotrauka
2022-11-18 14:24
Į aplinką harmoningai įsiliejantis fasadas, dvi modernios koncertų salės su preciziška akustika, transformuojama konferencijų, kongresų erdvė, tvariais sprendimais paremta šildymo bei vėsinimo sistema. Visa tai ir kur kas daugiau architektai numato M. K. Čiurlionio koncertų centro Kaune vizijoje.
nuotrauka
2022-11-16 06:56
Lapkričio 15 d. prasidėjo dalyvių, norinčių, kad jų namus ar verslo patalpas nemokamai atnaujintų IKEA interjero dizaineriai, atranka. Aštuoniems laimingiesiems interjero dizainerių komanda ne tik atnaujins pasirinktas namų erdves IKEA baldais ir aksesuarais, tačiau ir pademonstruos, kaip tai padary...
nuotrauka
2022-11-11 11:29
Nepaisant pandemijos nulemtų pokyčių ir įsitvirtinusio hibridinio darbo modelio, patogią ir produktyvią darbo aplinką užtikrinančių biuro erdvių reikšmė nė kiek nesumenko. Priešingai – įmonės savo biuro patalpoms tampa vis reiklesnės ir vis daugiau investuoja į kokybišką jų įrengimą. Statybos eksper...
nuotrauka
2022-11-11 09:51
Pilaitė – vienas iš jauniausių sostinės rajonų, kuriame pirmieji gyvenamieji daugiabučiai dygti pradėjo vos prieš tris dešimtmečius. Dabar ji yra bene greičiausiai augantis Vilniaus rajonas, kuris ateityje turėtų tapti vienu iš mažųjų sostinės centrų. Kaip Pilaitė atrodys 2032-aisiais, komentuoja mi...
nuotrauka
2022-11-11 06:07
Šių metų kalėdiniams papuošimams daugiausia įtakos turės tradicijos ir ryšys su gamta. Daug kur matysime tipinių žiemos švenčių elementų ir spalvų: raudonos, žalios, auksinės, o kartu su jomis – ir žemiškų tonų. Svarbiausia taisyklė puošiant namus – paprastumas: geriau mažiau negu viskas kartu ir pe...
nuotrauka
2022-11-08 14:36
Pastaraisiais metais išmaniosios namų technologijos sparčiai tobulėja, jos neaplenkia ir namų apšvietimo sprendimų. Išmanusis apšvietimas ne tik padeda susikurti inovatyvius namus, bet ir sunaudoja mažiau energijos, tausoja aplinką.
nuotrauka
2022-10-28 16:02
Pažintis su Vilkpėde prasideda vos įvažiavus į Vilnių: gamyklos, pramonė, šiluminės „monstras" ir tik šiaurinėje dalyje įsikūrę sovietmečiu dvelkiantys gyvenamieji rajonai. Tokią Vilkpėdę iki šiol matė praeiviai. Tačiau urbanistai šį didžiulį 10,8 kv. km plotą mato kaip išskirtinį potencialą. Tokios...
nuotrauka
2022-10-27 10:37
Orui vis žvarbėjant, namuose norisi jaustis kuo jaukiau, todėl ruduo – puikus metas atsinaujinti. O norint į namus įnešti šiek naujų spalvų – tereikia trupučio fantazijos ir vos kelių naujų interjero akcentų, šiltesnių tonų namų tekstilės.
nuotrauka
2022-10-18 07:41
Vilniaus miesto Vilkpėdės rajone planuojamo daugiafunkcio kultūros, pramogų, verslo ir prekybos kvartalo „Akropolis Vingis“ projektiniams pasiūlymams, kurie liepos mėnesį buvo pristatyti visuomenei, pritarė Vilniaus miesto savivaldybė. Naujo kvartalo statybas numatoma pradėti ne anksčiau nei 2023 m....
nuotrauka
2022-10-17 15:01
Lietuvos dizaino forumas jau dešimtus metus iš eilės organizavo „Gero dizaino“ apdovanojimų teikimo ceremoniją. Šiemet ji vyko spalio 12 dieną Kaune, verslo centre BLC. Renginys yra programos „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ dalis.
nuotrauka
2022-10-17 08:39
Vilniaus rotušėje spalio 13 d. įteikti Lietuvos architektų sąjungos konkurso „Žvilgsnis į save 2021-2022“ apdovanojimai.
nuotrauka
2022-10-17 08:17
Paskelbti projekto „Daugiabučių gyvenamųjų namų kompleksas Daugėliškio g. 33A, Vilniuje“ kviestinio architektūrinio konkurso nugalėtojai.
nuotrauka
2022-10-15 09:43
Kiekvienas gerai suvokia, kad grindų dangą reikia rinktis itin atsakingai, nes kas sezoną naujų neklosi. Galima, bet neracionalu. Todėl Stilingų grindų atstovai sako, kad pirmiausia reikia susirinkti informaciją apie dangą, kurią žadate įsirengti savo būste.
nuotrauka
2022-10-08 08:15
„hansgrohe“ rinkai pasiūlė maišytuvą, kuris traukia akį minimalistiniu dizainu ir moderniais paviršiais, todėl puikiai dera prie skirtingų virtuvės interjerų. Tačiau nereikia manyti, kad „hansgrohe Aqittura“ yra tik maišytuvas, nes tuo pat metu tai yra ir įrenginys moderniam žmogui, vertinančiam tva...
nuotrauka
2022-10-06 18:08
Kokia ateitis laukia iki šiol pramonine buvusios Vilkpėdės, parodys rengiama rajono transformacijos vizija. Vietos bendruomenę, verslininkus, plėtotojus ir visus besidominčius Vilkpėdės ateitimi, savivaldybė kviečia į rajono pokyčių renginį „Vilkpėdė keičiasi".
nuotrauka
2022-10-03 09:52
Nekilnojamo turto vystytojas REWO visuomenės svarstymui pateiks atnaujintus daugiabučio Žygimantų gatvėje projektinius pasiūlymus. Šie pasiūlymai parengti atsižvelgus į Vilniaus miesto savivaldybės, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos ir architektų bendruomenės siūlymus.
nuotrauka
2022-10-03 09:33
Paaiškėjo nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ vykdyto uždaro kviestinio architektūrinio konkurso projektui sostinės Justiniškių g. 126 nugalėtojai. Įvertinusi konkursinius darbus, komisija geriausiu pripažino projektą pavadinimu „Trekšt!“, kurį naujam ekonominės klasės daugiabučių na...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras