2024 rugsėjo 8 d. sekmadienis, 9:52
Reklama  |  facebook

Betono armavimo alternatyva – ne tik „žalia“ būtinybė, bet ir apčiuopiama nauda

2021-10-11 07:12
Gaminant betoną, išmetama apie 7–8 proc. viso į aplinką patenkančio CO2 kiekio. Todėl statybos pramonė intensyviai ieško technologijų, kurios leistų statyti švariau, „žaliau“. Viena tokių – armavimo plienu keitimas polipropileno fibra. Pandeminis laikotarpis šią tendenciją dar labiau aktualizavo: trinkant medžiagų tiekimo grandinėms, brangsta statybinės medžiagos, iš kurių daugiausiai kaip tik ir pabrango metalas.
nuotrauka
Trijų aukštų gyvenamojo namo pamatų armavimui naudota tik polipropileno fibra DURUS® EasyFinish. PP BALTIC iliustr.


Minimos įmonės
PP Baltic / In Fatis, UAB

PP Baltic“, oficiali Belgijos polipropileno fibros ir plaušo gamintojos ADFIL atstovė Baltijos šalių rinkoms, siūlo sprendimus, kurie leistų būti nepriklausomiems nuo metalo naudojimo arba sumažintų tokią priklausomybę. Tai inovatyvūs betono armavimo sprendimai, naudojant polipropileno fibrą.

„Konkrečius sprendimus, siūlydami armuoto plieno alternatyvas, mes pirmiausia grindžiame skaičiavimais: visų pirma sprendinys, o tada – pats produkto pardavimas“, – strategiją aiškina bendrovės „PP Baltic“ vadovas Andrius Karpauskas.

Atliepia žaliąjį kursą

Statyba, statybos pramonė yra laikoma vienais iš žaliavoms imliausių ir itin aplinką teršiančių sektorių. Todėl neatsitiktinai šiame sektoriuje aktyvėja žaliosios, tvarios statybos idėjos, net statybos verslo biurai skaičiuoja CO2 pėdsaką ir imasi priemonių jį kuo labiau mažinti.

Nuotraukoje –
Ypatingai didelių
apkrovų grindų –
lėktuvų angaro
Zoknių orouoste –
armavimas polipropileno fibra
DURUS® EasyFinish

Šiame modernios rinkos ir didelio spaudimo laikytis žaliosios krypties kontekste polipropileno fibros, kaip alternatyvos armavimui plienu svarba, tampa reikšmingu faktoriumi. Ši alternatyva pagrįsta skaičiavimais. Vienas tokių – polipropileno fibros „DURUS® EasyFinish“ poveikio aplinkai tyrimas (PAV), įvertinantis, kiek į aplinką išmetama CO2 viso ciklo metu – nuo žaliavos įsigijimo, gamybos, transportavimo laiko bei kaip produktas bus perdirbamas ciklo pabaigoje.

„Vertinimas apima visą gyvavimo ciklą. Kad išvados būtų aiškios, lyginami buvo abu produktai – polipropileno fibra ir plienas. Skaičiavimai parodė, kad armuojant polipropileno fibra „DURUS® EasyFinish“, priklausomai nuo projekto, sutaupoma 60–90 proc. į aplinką išmetamo CO2“, – dalijasi tyrimo rezultatais A. Karpauskas.

Prideda „žalumo“ taškų visam projektui

Lietuvoje šie sprendiniai žinomi, tačiau naudojami ribotai ir atsargiai. Skandinavijos rinkoje ši banga gerokai intensyvesnė, polipropileno fibros naudojimas pažengęs daugiau ir plačiau. Skandinavai greitai suvokė naudą: armuojant plieną pakeisti polipropileno fibra – reiškia ne tik sumažinti CO2 pėdsaką, bet ir pridėti „žalumo“ taškų visam įgyvendinamam projektui.

„Vertinant visą produkto gyvavimo ciklą, atsiranda ir šalutiniai taupymai – mažesnės produkto sandėliavimo, transportavimo iki objekto bei darbo sąnaudos. Taigi armavimo plienui alternatyva išmetamą CO2 kiekį mažina ir netiesiogiai“, – vardina privalumus „PP Baltic“ vadovas.

Padeda išvengti korozijos

Kitas svarbus faktorius, skaičiuojant polipropileno fibros pranašumus – svoris. Tame pat projekte jo reikia apie 10 kartų mažiau negu plieno: 1 paletė polipropileno fibros atstoja 10 palečių armavimui reikalingo plieno. Tad taupoma ne vien gamybos metu, bet ir transportuojant.

polipropileno fbra

Nuotraukoje – 
Vilniaus oro uosto
daugiaaukštės parkavimo
aikštelės grindų armavimas

Akcentuotinas dar vienas aktualus faktorius, rodantis polipropileno fibros pranašumą prieš plieną, – eliminuojama korozijos rizika. Šis produktas, priešingai nei metalas, yra nepaveikus aplinkos sąlygoms – jam negresia rūdijimas. Ši savybė aktuali tokiems statiniams, kaip automobilių stovėjimo aikštelės (parkingai), statiniai jūrų uostų teritorijose, kiti lauko statiniai. Statiniai, kurių statyboje buvo naudota polipropileno fibra, net veikiami rūgščių, drėgmės, ilgai išlieka nepažeisti, nes išvengiama ardančio poveikio.

Bandymai parodė, kad polipropileno fibra betone gali gyvuoti daugiau negu 100 metų. Danijos technologijų universitetas kartu su inžinerine kompanija „Ramboll“ atliko PAV ir pasiūlė būdų, kaip, pasibaigus statinio gyvavimo ciklui, produktas gali būti perdirbamas. Polipropileno fibra yra grubus plastikas – tai didelė problema, nes jis nesuyra. Mokslininkai pasiūlė du polipropileno fibros perdirbimo ir pakartotinio panaudojimo būdus. Betonas su polipropileno fibra gali būti sumalamas į skaldos dydžio gabalus ir naudojamas išlyginamajam kelių sluoksniui įrengti. Jei plastiką reikia surinkti ir perdirbti, betonas malamas į smulkesnes daleles. Tuomet lengva polipropileno fibra, ją plaunant, iškyla į paviršių, o sunkieji betono užpildai nuskęsta. Tokiu būdu polipropilenas surenkamas ir gali būti perdirbamas.

Spartina statybos darbus

Statyba, vietoj armavimo plienu naudojant polipropileno fibrą, yra kur kas spartesnė, reikalaujanti mažiau žmogiškųjų sąnaudų. Betonas, pasirinkus armavimą polipropileno fibra, į objektą iš karto tiekiamas armuotas, taip išvengiama ilgai trunkančių ir sudėtingų armavimo darbų. Jeigu tai yra gelžbetoninis gaminys, nebereikia formuoti armatūros karkaso.

„Vertindami plieno keitimo polipropileno fibra galimybes, mes visada atliekame kiekvieno projekto skaičiavimus, kurie yra apdrausti“, – abejojantiems ar nuogąstaujantiems dėl alternatyvos aiškina A. Karpauskas.

Kaip skaičiuoti sutaupymus

Pasakyti, kiek sutaupoma plieną keičiant polipropileno fibra, sudėtinga, nes sąnaudos skaičiuojamos kiekvienam konkrečiam projektui. Tačiau sutaupymai atskiruose projektuose – reikšmingi. Pvz., Danijos sostinėje Kopenhagoje buvo pastatytas 9 aukštų gyvenamųjų namų kvartalas, kurio pamatų armavimui apie 35 proc. armatūros buvo pakeista į polipropileno fibrą. Paskaičiuota, kad vieno namo statybai padėjo sutaupyti 20 darbo dienų bei nemažai lėšų.

Arba grindų plokštės. Esant dabartinėms kainoms, skirtumas, pasirinkus armuoti polipropileno fibra, yra 8–10 eurų/kv. m pigiau – įvertinant darbą, laiką, plieno kainą.

Kur rekomenduojama naudoti polipropileno fibrą

Įrengiant grindis, gaminant grindų plokštes bei kitus gelžbetoninius gaminius, armavimui galima naudoti vien tik polipropileno fibrą. Armuojant pamatus, paprastai siūloma polipropileno fibra keisti dalį armatūrinio plieno, ypač statant aukštus, su didesnėmis apkrovomis pastatus. Tačiau Danijoje jau pastatyti ir 3–4 aukštų namai, kurių pamatuose naudota vien polipropileno fibra.

polipropileno fibra PP Baltic
Lietuvoje kol kas į tokias alternatyvas pastatų statyboje žvelgiama nepatikliai, tačiau skandinavų patirtis turėtų keisti ir Lietuvos statytojų požiūrį.

Šiemet Kazlų Rūdoje įgyvendintas susisiekimo infrastruktūros projektas, kuriame panaudota polipropileno fibra. Įrengiant betoninį kelio padą, vietoj tokiuose projektuose įprastų kelio plokščių naudotas betonas, armuotas polipropileno fibra „DURUS® EasyFinish“.

Toks sprendinys, pasak A. Karpausko, padeda išvengti asfalto įdubų. Įgyvendinant tiltų projektus, polipropileno fibrą siūloma naudoti išlyginamajam betono sluoksniui kloti bei konstrukcijoms ant paties tilto montuoti.

Alternatyvūs armavimo sprendiniai gali būti aktualūs ir žaliosios energetikos objektuose. Didžiąją vėjo jėgainių pamatų karkaso dalį galima įrengti pasitelkus polipropileno fibrą ir taip nemažai sutaupyti.

Kartu su gamintoju Danijoje įkurta inžinerinė kompanija PPCD jau atliko reikalingus kelių tipų pamatų skaičiavimus, patvirtintus pasaulinio vėjo jėgainių gamintojo. Tokiu būdu šių statinių statyba taps greitesnė bei „žalesnė“.

Žaliasis kursas – deklaracijos tampa realybe

Viešojoje erdvėje pasigirsta balsų, kad daugeliui įmonių tvarumo, žalios statybos idėjos yra tik madingos deklaracijos. Tačiau vis daugiau pavyzdžių įtikina, kad Lietuva, nors ir stabtelėdama, žengia realius žingsnius. Skandinavai įtikinamai parodė, kad toks tradicinis dalykas kaip armuotas betonas gali turėti „žalesnių“ alternatyvų. Ir jie praktikuodami vis labiau plečia polipropileno fibros panaudojimo įvairios paskirties pastatuose ir statiniuose galimybes.

„Lietuvos rinka atsargiai žiūri į pamatų armavimą, tačiau, tikiu, žalesnė alternatyva ateis ir pas mus, nes tai pasaulinė statybos sektoriaus tendencija, ne tik sudaranti prielaidas tvariai statybai, bet ir taupanti laiką, žmogiškuosius išteklius ir pinigus – atliepianti didžiausią dabartinės rinkos spaudimą statybininkams, – tvirtina „PP Baltic“ vadovas A. Karpauskas. – Mūsų įmonė, bendradarbiaudama su tarptautinėmis inžinerinėmis kompanijomis, yra pasirengusi ateiti į pagalbą: suteikti būtiną informaciją, pasiūlyti efektyviausius sprendimus, kurie padėtų pasiekti žaliąją statybos kryptį.“

PP BALTIC iliustr. 

Statybunaujienos.lt



Žaliasis kursas

nuotrauka
2024-09-03 15:21
Šiandien, rugsėjo 3 d., ant triukšmą mažinančių užtvarų netoli Vilniaus pradeda veikti saulės moduliai, kurių pagaminta žalioji energija bus naudojama pagrindinės šalies automagistralės Vilnius-Kaunas-Klaipėda kelio ženklų apšvietimui.
nuotrauka
2024-08-30 13:12
Klaipėdoje toliau gerinama infrastruktūra pėstiesiems ir dviratininkams. Darbai neseniai baigti Šilutės plente, ties bendrovės „Klaipėdos energija“ teritorija, taip pat – Dubysos gatvėje. Šilutės plente įrengta daugiau nei pusė kilometro naujų takų, Dubysos gatvėje – daugiau nei 300 metrų. Abiejuose...
nuotrauka
2024-08-30 13:04
INVEGOS finansinei priemonei „Perspektyva" papildomai skirta 108 mln. eurų. Kartu atnaujintos ir šių paskolų, skirtų moksliniams tyrimams, technologinei plėtrai ir inovacinei veiklai, sąlygos: padidėjo maksimali paskolos suma ir dotacijos dydis, atsirado tvarumo reikalavimai.
nuotrauka
2024-08-02 13:14
Praėjusiais metais įmonės sutaupė iš viso 161 GWh energijos. Su 33 valstybės ir savivaldybių įmonėmis pasirašyti energijos sutaupymo susitarimai jau rodo teigiamus rezultatus, o Energetikos ministerija ir toliau kviečia įmones prisidėti prie ambicingų energijos vartojimo efektyvumo didinimo tikslų.
nuotrauka
2024-08-02 10:13
Augantis dėmesys tvarumui neišvengiamai prisideda ir prie aktyvesnio tvaraus nekilnojamojo turto (NT) vystymo. Vis dėlto, pirmąjį šių metų pusmetį sumažėjęs pastatų sertifikavimas Baltijos šalyse signalizuoja apie nevienareikšmę situaciją – ar ekonominiai iššūkiai nepakiš kojos NT vystytojų tvarumo ...
nuotrauka
2024-07-30 14:13
Siekdama didinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę bei užtikrinti žemesnes šildymo kainas, įmonė „Biovatas" užbaigė ketverius metus vykusį projektą ir Alytaus mieste įrengė kogeneracinę elektrinę. Projekto vertė – daugiau nei 13 mln. eurų, kurių didžioji dalis buvo finansuota iš Europos Sąjungos s...
nuotrauka
2024-07-26 10:15
Centralizuotai šilumą Kupiškio, Pasvalio miestams ir rajonams tiekianti AB „Panevėžio energija" šiais metais įrengs saulės fotovoltinės elektrines Subačiaus, Noriūnų, Pasvalio katilinių teritorijose. Tai leis naudoti aplinkai draugišką žalią elektros energiją bei sumažinti bendrovės elektros energij...
nuotrauka
2024-07-23 10:17
Siekdama didinti šalies konkurencingumą bei skatinti pramonės sektoriaus persiorientavimą į žiedinę ekonomiką, Inovacijų agentūra ragina verslus pasinaudoti Europos skaitmeninių inovacijų centrų (ESIC) paslaugomis. Centrai įmonėms ir organizacijoms siūlo konsultacijas ir pagalbą šiose srityse: testa...
nuotrauka
2024-07-16 09:14
Europos Komisija (EK) patvirtino Ekonomikos ir inovacijų ministerijos 122 mln. eurų vertės pagalbos priemonę, kuri bus skiriama įmonei „Achema“. Šis finansavimas atveria galimybes diegti inovatyvią technologiją, leisiančią sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Tuo tikslu trąšų gamybos p...
nuotrauka
2024-07-16 07:23
Tvarumo tema šiuolaikinėje visuomenėje įgauna vis didesnę reikšmę. Pastebima, kad dėmesys aplinkosaugai vis dažniau skiriamas įsirenginėjant būstą: gyventojai ieško interjero sprendimų, kurie galėtų sumažinti poveikį aplinkai, todėl populiarėja produktai, pagaminti iš biologinės kilmės atliekų ir pe...
nuotrauka
2024-07-15 12:48
Nuo šiandien, liepos 15 d., įsigalioja birželį Seimo patvirtinto Klimato kaitos valdymo įstatymo naujos redakcijos dauguma nuostatų, kuriomis į nacionalinę teisę perkeliamos ir įgyvendinamos naujai priimtų Europos Sąjungos „Fit for 55“ teisėkūros paketo teisės aktų nuostatos.
nuotrauka
2024-07-12 11:36
Klaipėdoje toliau gerinama infrastruktūra pėstiesiems ir dviratininkams. Darbai neseniai baigti Šilutės plente, ties bendrovės „Klaipėdos energija“ teritorija, taip pat – Dubysos gatvėje. Šilutės plente įrengta daugiau nei pusė kilometro naujų takų, Dubysos gatvėje – daugiau nei 300 metrų. Abiejuose...
nuotrauka
2024-07-04 13:29
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Inovacijų agentūra ir Aplinkos projektų valdymų agentūra kviečia įmones ir toliau konsultuotis dėl naujų finansavimo priemonių investicijoms į atsinaujinančių energijos išteklių bei švaresnės gamybos, energijos vartojimo efektyvumo technologijų diegimo pr...
nuotrauka
2024-07-04 09:36
Iki liepos 1 d. Lietuvos verslo įmonės buvo kviečiamos teikti paraiškas įgyvendinti klimato kaitos švelninimo projektus besivystančiose šalyse, diegiant atsinaujinančius energijos išteklius ir perduodant gerąją Lietuvos patirtį. Per tris mėnesius Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sulaukė 10 ...
nuotrauka
2024-07-02 14:33
Turto banko su partneriais sėkmingai įgyvendintas policijos pastato projektas Vilniuje pelnė prestižinį BREEAM In-Use „Excellent“ įvertinimą. Šį pavasarį Karoliniškių mikrorajone, Sietyno g. 24, duris atvėręs naujasis statinys – vienas iš energiškai efektyviausių valstybės pastatų. Rangos darbus obj...
nuotrauka
2024-06-25 09:18
Per beveik du dešimtmečius šalyje renovuota kur kas mažiau daugiabučių nei tikėtasi. Kaip nurodyta Lietuvos renovacijos žemėlapyje, atnaujinta tik 12,4 proc. visų renovuotinų daugiabučių visoje Lietuvoje. Daugiabučių renovacijos administravimo įmonės vadovas Vytenis Navagreckas teigia, kad pristatan...
nuotrauka
2024-06-19 10:35
Europos Parlamentas šį balandį priėmė direktyvą, kuria įsipareigojama palaipsniui mažinti pastatų sektoriuje suvartojamos energijos ir išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Nuo 2028 m. valstybei priklausantys, o nuo 2030 m. – visi nauji pastatai turės būti netaršūs, nuo 2050-ųjų – klimat...
nuotrauka
2024-06-18 08:06
Iki liepos 1-osios Įmonių informacijos apie tvarumą teikimo direktyva (CSRD) turėtų būti perkelta į Lietuvos nacionalinius teisės aktus. Pirmosios įmonės, t. y. tos pačios, kurioms buvo taikomi ir ankstesnės Nefinansinės informacijos atskleidimo direktyvos (NFRD) reikalavimai, jau 2025-aisiais už fi...
nuotrauka
2024-06-17 10:40
Šiuo metu statomame naujajame Vilniaus oro uosto išvykimo terminale – baigti saulės energijos modulių montavimo darbai. Saulės moduliai dengia 5 tūkst. kv. metrų plotą ant pastato stogo ir ateityje patenkins apie trečdalį viso naujojo išvykimo terminalo elektros poreikio.
nuotrauka
2024-06-14 10:42
„Ruukki Construction“, priklausanti SSAB, pasirašė sutartį su kelionių bendrove „Experience Pyhä Oy“ dėl „Ruukki® Classic LowCarbon“ stogo dangos, pagamintos iš SSAB „Fossil-free™“ plieno, tiekimo investicinės bendrovės ekologinių atostogų vilų projektui Pyhätunturi, Suomijos Laplandijoje. Ateityje ...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas