Biurų pastatui „k29” suteiktas aukščiausias Baltijos šalyse tvarumo įvertinimas
BREEAM sertifikatas yra tarsi pastato pažymys už jo dermę su žmonėmis ir aplinka. Jo esmė yra ta, kad pastato projektas arba jau esantis pastatas yra vertinamas pagal 130 kriterijų – nuo energijos suvartojimo, poveikio aplinkai ir žmogui iki dermės su aplinka. Pastatų vertinimą pagal šią metodiką galima palyginti su pažymiais iš skirtingų disciplinų – poveikio aplinkai, energetinio efektyvumo ir panašiai.
Paprastai tariant, aukščiausiu BREEAM balu įvertintas pastatas puošia aplinką, saugo gamtą ir jame patogu dirbti. Šiuo metu pasaulyje BREEAM įvertinimas yra suteiktas daugiau nei 500 tūkst. nekilnojamojo turto objektų. Vis dėlto šešiabalėje sistemoje daugiausiai žvaigždučių surenka tik išskirtiniais techniniais ir architektūriniais sprendimais pasižymintys objektai. Tuo tarpu „k29” biurų pastatas kol yra pirmasis ir vienintelis Baltijos šalyse įvertintas vienu aukščiausiu, „Excellent“ (5 žvaigždutės iš 6) įvertinimu BREEM In-Use sertifikavimo sistemoje.
Vertinamas skirtingais aspektais
Suteikiant pastatui BREEAM In-Use sertifikatą yra vertinamos objekte naudotos medžiagos, energijos suvartojimas, ryšys su esamais transporto mazgais, atsirandančios atliekos, vandens taupymas, energetika ir tarša. Kaip pasakoja BREEAM In-Use sertifikato auditorius Kęstutis Kvietkauskas, pastatas įvertintas aukščiausiais balais naudotų medžiagų, atliekų tvarkymo, transporto bei žemės panaudojimo ir ekologijos srityse.
„Biurų pastate „k29” naudoti universalūs konstrukciniai sprendimai. Pastato funkciją arba biurų išplanavimus galima keisti be didesnių remonto darbų. Taip pat, esant norui, būtų galima net kategoriškai pakeisti pastato funkciją neeikvojant statybinių medžiagų ir panaudojant jau esamus konstrukcinius elementus. Tuo tarpu pastato fasadui nereikalingas dažnas kosmetinis remontas, nes priimti projektiniai sprendiniai saugantys medžiagas nuo nusidėvėjimo“, - pabrėžia K. Kvietkauskas.
Jis taip pat pažymėjo, kad pastatas yra itin palankioje miesto vietoje, kurią patogu pasiekti viešuoju transportu ir dviračiais, o tai itin svarbu intensyviame dešiniojo Neries kranto rajone.
„Šioje vietoje susisiekimas viešuoju transportu ypatingai paprastas iš visų Vilniaus rajonų ar kitų miestų. Taip pat, projekto vystytojai atsižvelgė į augančią tendenciją darbo vietą pasiekti dviračiu bei įrengė saugias dviračių saugojimo zonas, dušus bei persirengimui skirtas erdves. Pasiekiamumas dviračiu yra labai paprastas ir žinant Konstitucijos prospekto eismo intensyvumą tai tikrai skatina arčiau pastato įsikūrusius darbuotojus į darbą pasirinkti tvarų keliavimo būdą“, - pasakoja ekspertas.
Skiriamas dėmesys darnai su gamta
Pastato valdytojai ir architektai pabrėžia, kad nuo pat projekto pradžios didžiausias dėmesys buvo skiriamas darnai su gamta ir žmogumi, todėl toks aukštas BREEAM In-Use įvertinimas nebuvo netikėtas, tačiau išties džiugina. Kaip pasakoja investicijų valdymo bendrovės „Lords LB Asset Management“ turto valdytoja Miglė Mačionytė, kuriant pastatą, kuriame patogu žmonėms, poveikis aplinkai yra ypatingai svarbus.
„Nuo pat biurų pastato statybų pradžios orientavomės, kad jis būtų patogus čia dirbantiems žmonėms ir atitiktų jų dienos ritmą. Interjeras kurtas taip, kad žmonės praleistų daugiau laiko judėdami. Savaime suprantama, didelis dėmesys turi būti skirtas ir aplinkai bei darnai su gamta. „k29“ pritaikyti sprendimai leidžia vartoti mažiau energijos resursų, todėl jo poveikis aplinkai yra minimalus“, - pasakoja M. Mačionytė.Kaip sako vienas iš projekto autorių, architektų biuro „Archinova“ architektas Aleksandras Gvildys, pastatas darniai įsilieja į miesto aplinką, o jo apšvietimą ir palankų klimatą padeda kurti pati gamta.
„Pastate daug dėmesio skirta bendroms ir darbo erdvėms, pastato energetiniam efektyvumui ir natūraliai šviesai. Visas patalpas, išskyrus sanitarinius mazgus, pasiekia natūrali dienos šviesa. Vasara, nakties metu, išoriniame fasade bei atriumo stoglangyje atsidaro langai, sukuriamas kamino efektas – leidžiantis efektyviai išvėdinti ir atvėsinti patalpas. Taip optimizuojamos vėsinimo ir vėdinimo sąnaudos. Ryte darbuotojai dieną pradeda šviežiame ir vėsiame ore. Taip pat dvigubas fasadas leidžia reguliuoti klimatą ir apsaugo nuo judrios miesto dalies triukšmo“, - pasakoja vienas iš pastato kūrėjų.
2015 m. birželį duris atvėręs „k29“ – išskirtinės architektūros, modernus ir ryškus dešiniojo Neries kranto objektas. Aštuonių aukštų, daugiau nei 15 tūkst. kv. m pastate įrengtos 1 253 modernios darbo vietos. Verslo centrą projektavo Danijos ir Lietuvos architektai. Projektą vystė investicijų bendrovė „Lords LB Asset Management“ – specialiai šiam projektui įsteigtas fondas „Lords LB Baltic Fund II“. Vystant projektą, į miesto infrastruktūrą buvo investuota daugiau nei 1,1 mln. EUR.
Šiuo metu „k29” yra išnuomota 100 proc. biurų ploto. Tarp pastato nuomininkų - draudimo bendrovė „AIG“, Nasdaq Technologijų ir verslo kompetencijų centras „Nasdaq Vilnius Services“, IT paslaugų įmonė „TIA Technology“, audito, mokesčių ir verslo konsultacijų bendrovė KPMG, banko „OP Corporate Bank plc“ Lietuvos filialas, draudimo bendrovė „Seesam“, skolų valdymo įmonė „Lindorff“, lizingo bendrovė „UniCredit Leasing“, buitinių ir komercinių prietaisų gamintoja „Miele“, Vilniaus 32-as notarų biuras.
„Lords LB Asset Management“ yra Lietuvos Banko licencijuota investicijų valdymo bendrovė, nuo 2008 m. teikianti paslaugas instituciniams ir privatiems investuotojams. Iš viso „Lords LB Asset Management“ valdo 13 fondų: 8 nekilnojamojo turto fondus, 3 privataus kapitalo fondus ir 2 energetikos ir infrastruktūros fondus. Bendra fondų valdomo turto vertė 2016 m. gruodžio mėn. pabaigoje siekė 310 mln. eurų.
Bendrovės „Archinova“ informacija ir nuotr.