2022 rugpjūčio 9 d. antradienis, 13:10
Reklama  |  facebook

Būsto paskola vyresniame amžiuje: ką reikėtų žinoti

2022-08-02 09:44
Sklando mitas, kad bankai yra linkę neišduoti būsto paskolų vyresniems asmenims dėl baimės neišsimokėti paskolos pensijoje. „Luminor“ būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė pabrėžia, kad amžiaus riba, iki kurios būtų galima pasiimti paskolą, – neegzistuoja, viskas priklauso nuo pajamų tvarumo, skolinimosi istorijos ir kitos kliento pateiktos bei bankui prieinamos informacijos.
nuotrauka
Žydra RAKAUSKAITĖ, „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė


Minimos įmonės
Luminor Bank AS,
Ž. Rakauskaitė teigia, kad nors pensinis amžius ar dar vėlesnis gyvenimo tarpsnis nėra riba pasiskolinti, tačiau tik maždaug 5–10 proc. būsto kreditą imančių gyventojų įmokas moka pensijoje. Anot jos, nemaža dalis gyventojų vengia būsto paskolą imti vyresniame amžiuje, nes vis dar yra įsitikinę, kad bankas į juos žiūri kitaip.

„Nesvarbu, kokio amžiaus yra asmuo, jis gali kreiptis į banką dėl būsto paskolos ir apsvarstyti galimus variantus. Svarbiausi paskolos išdavimo kriterijai, kaip ir visais kitais atvejais, yra tie patys. Tai – asmens pajamų tvarumas, gera skolinimosi istorija, gebėjimas mokėti paskolą visą jos išdavimo terminą bei tai, kad visi finansiniai įsipareigojimai, įskaitant ir būsimą paskolos įmoką, sudarytų ne daugiau kaip 40 proc. mėnesinių žmogaus ar šeimos gaunamų pajamų. Bankas atsižvelgia ne tik į istorines pajamas, bet ir galimybes gauti pakankamas pajamas paskolai aptarnauti ir ateityje“, – pasakoja pašnekovė.

Svarbiausia – nepabijoti ir atidžiai pasiruošti

„Luminor“ būsto kredito produkto vadovė pratęsia, kad natūralu, jog gyventojams išėjus į pensiją, jų pajamos dažniausiai sumažėja. Taip pat vyresni žmonės gali susidurti su sunkumais ieškodami papildomo pajamų šaltinio, jei to prireiktų. Todėl, jeigu yra numatoma, kad dalis asmens paskolos mokėjimo laikotarpio persidengia su pensiniu amžiumi, bankas su gyventoju nuodugniai aptaria kredito įmokų mokėjimo galimybes.

„Pavyzdžiui, jeigu 45-erių metų asmuo nori imti būsto kreditą maksimaliam laikotarpiui, t. y. 30 metų, tai reiškia, kad jam įmokas potencialiai gali tekti mokėti ir išėjus į pensiją. Tokiais atvejais informuojame klientus, kad paskolą jiems reikės mokėti ir senatvėje, tariamės, ar tai jiems netaps našta, ar nesudarys finansinių sunkumų. Taip pat nuolat akcentuojame riziką, kad asmens pajamos visada gali sumažėti, o įmokos – padidėti. Tai ypač aktualu šiandien, kylančio EURIBOR akivaizdoje, todėl projektuodami potencialų įmokos dydį parodome ir tai, kaip ji atrodo, jei palūkanų dydis kiltų 5 proc.“, – sako Ž. Rakauskaitė.

Ji akcentuoja, kad nors didelė dalis klientų paprasčiausiai nenori už paskolą mokėti pensijoje, tam pasiryžusiems gyventojams patariama atidžiai susipažinti su galimomis rizikomis ir pasiruošti detalų ateities planą.

„Tokie asmenys dažnai būna susidėlioję planą, iš kur pensijoje gaus papildomų pajamų, pavyzdžiui, parduos kitą turimą nekilnojamąjį turtą. Be to, kai kurių profesijų žmonės gali dirbti ir būdami itin garbaus amžiaus, todėl jie turi galimybę į pensiją išeiti kur kas vėliau ir stabilias pajamas gauti ilgesnį laiko tarpą. Į tai, vertindamas visas rizikas bei priimdamas sprendimą dėl kredito išdavimo, atsižvelgia ir bankas“, – teigia pašnekovė.

Rekomenduoja rinktis ilgesnį mokėjimo terminą


Būsto paskolų ekspertė pasakoja, kad nemaža dalis būsto kreditą imančių vyresnių gyventojų renkasi kaip įmanoma trumpesnį laikotarpį, nes nori išvengti paskolos mokėjimo pensijoje. Vis dėlto, esant galimybei, kredito davėjai rekomenduoja rinktis ilgesnį terminą – taip išvengiama rizikos, kad iškilus nenumatytoms aplinkybėms mėnesinės įmokos pasidarys pernelyg didelė našta.

„Retai, bet pasitaiko atvejų, kai dėl įvairių gyvenimo aplinkybių, pvz., kylančio EURIBOR, ligos, ar panašių priežasčių gyventojai siekia pasiilginti mokėjimo terminą. Vis dėlto, tokios situacijos neretai yra gana sudėtingos, nes bankas turi iš naujo peržiūrėti sąlygas, keisti sutartį, vertinti kliento mokumą.Prireikus susitrumpinti ilgesnį paskolos terminą yra kur kas paprasčiau o atsiradus papildomų lėšų paskolą (visą ar tik dalį) galima grąžinti be papildomų mokesčių“, – sako Ž. Rakauskaitė. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  Būsto paskolos
NT projektai

nuotrauka
2022-08-02 11:27
Nepaisant augančių būsto kainų, lietuviai žvalgosi naujų butų ir planuoja jų įsigijimą. Kaip rodo „Citadele" banko iniciatyva bendrovės „Norstat" atlikta Baltijos šalių gyventojų apklausa, beveik pusę (46 proc.) lietuvių dominta nauji būsto projektai, o 11 proc. butą viename iš jų norėtų įsigyti nie...
nuotrauka
2022-07-27 09:58
Svarstydami įsigyti nuosavą būstą ir planuodami skolintis pinigų iš banko, stengiamės kuo tiksliau įvertinti savo finansines galimybes, tačiau neretai pamirštame suskaičiuoti ne tik būsto paskolos dydį, bet ir papildomas išlaidas, su kuriomis teks susidurti įsigyjant nekilnojamąjį turtą. Tam, kad vė...
nuotrauka
2022-07-27 09:31
Vilniaus m. savivaldybei išdavus statybos leidimą, NT vystytojas „Lithome“ sostinės dešiniajame Neries krante pradeda projekto „Šnipiškių perspektyvos“ II etapo statybas. Į 46 butus ir komercines patalpas turintį daugiabutį „Lithome“ investuos 5,2 mln. Eur, o statybas planuoja pabaigti iki 2023 m. I...
nuotrauka
2022-07-26 09:22
Įsigyti nuosavą būstą norėtų dauguma lietuvių, o kasmet tai padaryti lig šiol pavykdavo vis didesnei daliai žmonių. Lietuvos statistikos biuro duomenimis, pastarąjį dešimtmetį nuosavų butų ir namų mūsų šalyje daugėja, populiariausi – dviejų kambarių butai.
nuotrauka
2022-07-21 09:46
Lietuviai pirmąjį būstą tikisi įsigyti arba įsigyja gerokai jaunesni nei Europos vidurkis: 39 proc. lietuvių tai padarė arba tikisi padaryti būdami 26-35 metų, atskleidė šių metų birželio mėnesį atlikta reprezentatyvi visuomenės apklausa. Tuo tarpu „Statista" duomenimis, Europoje tokiame amžiuje pir...
nuotrauka
2022-07-21 09:29
Įsigyti būstą norintys asmenys dažnai pasirenka savo svajonę finansuoti būsto paskola. Tačiau šis finansinis įsipareigojimas reikalauja atsakingumo ir atidaus savo mėnesinių pajamų įsivertinimo. Kaip tai padaryti kritiškai ir kiek savo pajamų galima skirti būsto paskolai, pasakoja „Luminor“ banko bū...
nuotrauka
2022-07-19 11:29
Prognozuojamas palūkanų normų didėjimas skatina dalį gyventojų apsvarstyti paskolos grąžinimo galimybę anksčiau termino. Nors skolinantis trumpesniam laikui sumokama mažiau palūkanų, finansų specialistai ragina gerai apsvarstyti, nes toks sprendimas vėliau gali virsti finansine našta.
nuotrauka
2022-07-19 10:09
Antrasis 2022 m. ketvirtis atskleidė skirtingą naujo būsto įperkamumą Kaune ir Vilniuje. Kaune, kitaip nei Vilniuje, nesant tokio pasiūlos trūkumo, konkurencinė aplinka prilaikė kainų didėjimą, ir kauniečiai pajuto mažesnį perkamosios galios apribojimą bei galėjo laisviau rinktis naują būstą.
nuotrauka
2022-07-18 11:06
UAB „Eika“ būdama projekto valdytoja pradeda gyvenamojo projekto „Metų laikai“ statybas ir pardavimus. Naujasis projektas kursis 2.579 hektarų teritorijoje, „Eika Development Fund“ įsigytame žemės sklype, adresu Visorių g. 27, Vilnius. Pirmasis statybų etapas truks nuo 2022 m. II ketvirčio iki 2023 ...
nuotrauka
2022-07-14 10:43
NT plėtros bendrovių grupė „Omberg group“ Pilaitėje pradėjo mažaaukščių daugiabučių projekto „Vyšnios“ pirmojo etapo statybas. Keturiuose pastatuose bus įrengta 180 A++ energinės klasės butų ir komercinės patalpos.
nuotrauka
2022-07-14 10:20
Vis daugiau lietuvių vertina toliau nuo didmiesčių centrų esančius rajonus ar net užmiestį. Tai parodė „YIT Lietuva“ užsakymu atliktas tyrimas. Labiausiai iš centro išsikelti nori vyresnio amžiaus respondentai, tuo tarpu centre gyventi linkę aukštesnes pajamas gaunantys žmonės.
nuotrauka
2022-07-14 09:06
Nekilnojamojo turto rinka dėl geopolitinio neapibrėžtumo ir prastų ekonominių prognozių kiek sulėtėjo, o būsto pirkėjai vis dažniau atsigręžia į pigesnį senesnės statybos būstą. Specialistai pataria, į ką atsižvelgti perkant tokį būstą, kad įsigytas turtas vėliau nepareikalautų didelių investicijų.
nuotrauka
2022-07-11 13:13
Nekilnojamojo turto plėtros įmonės „EIKA“ nuo 2014 m. plėtojamame projekte „Bajorų alėjos“ pradedami II etapo antrajame kvartale statybos ir pardavimai. Šis etapas naujo būsto pasiūlą Vilniuje papildys 97 butais. Investicijos į šį etapą sieks 12 mln. Eur.
nuotrauka
2022-07-08 09:11
Nekilnojamo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ ekspertės teigimu, įsigydamos pirmąjį savo būstą jaunos šeimos nebegalvoja, kad jame gyvens amžinai. Be to, toks būstas vis dažniau vadinamas alternatyviu pasirinkimu žengiant svajonių namų link. Viena to priežasčių – vis kylančios NT kainos ir infli...
nuotrauka
2022-07-07 11:24
Jeigu dabar kraustytųsi gyventi į naują vietą, 66 proc. lietuvių svarbiausias pasirinkimo kriterijus būtų būsto energinis efektyvumas. Penktadalis gyventojų svarsto ir apie investicijas į turimo būsto energinį efektyvumą – efektyvesnę šildymo sistemą, atsinaujinančią energetiką, energiją taupančius ...
nuotrauka
2022-07-07 11:10
NT plėtros bendrovių grupė „Omberg group“ baigė statyti antrąjį projekto „Bajorų lajos“ etapą sostinėje. Trijuose A+ energinės klasės daugiabučiuose įrengta ir jau parduota 147 vieno - keturių kambarių butai.
nuotrauka
2022-07-05 13:45
Nekilnojamojo turto plėtotojai pastebi, kad pastaruoju metu ėmė keistis pagrindiniai naujo būsto pirkėjai Kaune. Jei anksčiau aktyvesnės buvo moterys, dabar didesnis susidomėjimas šioje srityje jaučiamas iš jaunų vyrų. Nemažą dalį besidominčiųjų būstais Kaune sudaro vilniečiai.
nuotrauka
2022-06-28 10:14
„Orion Asset Management“ valdomas fondas pristato rinkai naują NT objektą Palangos centre – „Palangos ašis“. Jau stovinčiame keturių pastatų komplekse – 165 poilsio ir komercinės patalpos. Dalis jų – aukščiausiame daugiaaukštyje Palangos centre, iš kurio atsiveria įspūdingi miesto ir jūros horizonta...
nuotrauka
2022-06-28 09:44
Pastarieji dveji metai NT rinkoje buvo kitokie dėl įvairių priežasčių: 2020 m. staiga užklupusi Covid-19 pandemija, o pastaruoju metu ir prasidėjęs karas Ukrainoje. Nepaisant pasaulinių sukrėtimų, Lietuvos NT rinka nuo 2020 m. kaista. NT ekspertas sako, kad galo kol kas nematyti, nes žmonės būstą pe...
nuotrauka
2022-06-23 12:59
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „GALIO GROUP" gavo leidimą naujo gyvenamojo projekto „CityZen" statybai Vilniaus miesto centrinėje dalyje, Šeimyniškių g. Šiame projekte dviem etapais bus pastatyti 274 butai ir apie 1900 kv. m komercinių patalpų pirmuose pastatų aukštuose.

Statybunaujienos.lt » NT projektai