2024 gruodžio 2 d. pirmadienis, 8:52
Reklama  |  facebook

D. Ibelhauptaitė apie pasaulio žiniasklaidą sudominusį būsto interjerą: stiliaus nesirinkau – aš jį kūriau Fotogalerija

2016-02-28 09:00
Operos režisierė Dalia Ibelhauptaitė ir kino režisierius Dexteris Fletcheris džiaugiasi novatorišku teatrališku butu Londone. Menininkų pora savo naujajam butui pasirinko neįprastą erdvę – buvusią batų gamyklą.
nuotrauka
Dalios Ibelhauptaitės ir Dexterio Fletcherio būsto interjeras. Fotografo Ed Reeve nuotrauka


Paklausta, kodėl rinkosi stilių, kuris iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti niūrokas ir šaltas, D. Ibelhauptaitė paprieštaravo.

„Aš jo nesirinkau – aš jį pati kūriau ir sukūriau su architekto pagalba. Vis tik pagrindinė idėja buvo mūsų – mano ir mano vyro. Šis stilius ir esame mes. O stilių „renkasi“ tik tie, kurie patys neturi fantazijos, skonio, priklauso nuo kitu nuomonės: stilistų, dizainerių ir t. t. Aš kuriu savo stilių pati ir, patikėkite, man absoliučiai nusispjauti, kaip tas mano stilius atrodo kitiems. Šitas butas ir šitas stilius yra puikus – taip, jis puikus gal tik 5% žmonių, bet kiti 95% manęs nedomina“, – atsakyme portalui rašė D. Ibelhauptaitė.

Sudomino įvairių pasaulio šalių žurnalistus

Ji teigė, jog žmogus peržvelgęs šiuolaikinius pasaulio interjerų ar architektūros žurnalus suvoks, kad toks stilius yra tai, kas yra geriausio pasaulyje.

„Mūsų butas jau 3 dienos yra tarp populiariausių Dezeen.com (tarptautinis interjero naujienų portalas, – red. past.) portalo straipsnių, per tas tris dienas apie jį parašyti nusprendė „Sunday Times“, „Elle Decoration“, prancūzai, Hong Kongo žurnalistai, didžiausias arabų šalių žurnalas“, – vardijo pašnekovė.

Didžiosios Britanijos architektų bendrovė „Apa“  iš šios poros gavo nelengvą užduotį: paversti 1930-aisiais statytos batų gamyklos Londone, Clerckenwelio rajone, erdvę į butą. D. Ibelhauptaitę ir D. Fletcherį sužavėjo platūs šios patalpos langai, tačiau ji buvo netinkamai suplanuota. Pora atskleidžia, jog praktiškai patalpą įsigijo dėl langų, o metalinės durys vėliau tapo savotišku įkvėpimu likusiam interjerui.

Nutarta transformuoti erdvę paliekant autentiškas detales, siekiant būstą kuo labiau suasmeninti, pritaikyti individualiems klientų poreikiams.  Langai kartu su metalinėmis priešgaisrinėmis durimis nebuvo pakeisti ir virto naujojo interjero akcentais.

 Sena gamykla turi šiurkštumo, autentiškumo, kuris patrauklus Dexteriui Fletcheriui. Beje, jo filmuose taip pat atsiskleidžia aistra architektūrai. 

Šalia langų paliktos senovinės rankenėlės, skirtos langams atidaryti vėdinant patalpą, šiame būste kuria nepaliesto pramoninio dizaino estetiką. Taip pat stengiamasi sudaryti savotišką nuolatinio judėjimo įspūdį, nors būstas išlieka statiškas. Tokios temos yra persmelkę šį interjerą.

Metalo kubas – aliuzija į teatro ir kino pasaulį

Režisūrinė Dalios patirtis tapo dizaino ašimi, pasiremiant ja toliau buvo formuojama būsto erdvė. Jo viduryje buvo  „įsodintas“  juodas metalo kubas, priglobęs vonią, filmų ir knygų archyvą, skalbimui skirtą patalpą.


 Dalios Ibelhauptaitės ir Dexterio Fletcherio būsto interjeras. Fotografo Ed Reeve nuotrauka

D. Ibelhauptaitė ir D. Fletcheris šio kubo prasmę paaiškina taip: nuo vaikystės jie abu sukosi teatro bei kino pasaulyje. Juodas kubas – tai tarsi dar neatverta juoda dėžė ant scenos, kurioje abu jie su smalsumu ieškojo emocijų, istorijų, svajonių.

Kiekviena kubo siena skirta skirtingiems poreikiams: skaityti ir miegoti, dirbti, ruošti maistui ir valgyti, bendrauti ir atsipalaiduoti. Kubas tarsi sukuria judėjimo modelį ir visas interjeras „vyniojamas“  aplink jį.

Kubo paviršiai labai įvairūs: tai ir plieninės sienos, juodos plokštumos sienos, metalinės lentynos, įdubos, dekoratyvinės nišos, stumdomos durys. Kiekvienas elementas čia yra tarsi judantis ir turi labai apgalvotą paskirtį kompaktiškoje erdvėje.

„Metalinė dėžė įkūnija mūsų kūrybišką darbą, – sako būsto šeimininkai. – Režisierius visada ima tuščią juodą dėžę, o vaizduotė kuria vaizdus, istorijas, architektūrinius objektus, kurie perkeliami į emocines veikėjų istorijas“.

Štai kodėl metalinis kubas atrodo tarsi užsklęstas nuo išorinių akių. „Tai kaip gyvenamoji erdvė, kai tik ją praveri, atrandi galybę filmų, knygų, didžiulį mūsų filmų ir teatro spektaklių fotografijų archyvą“, – sako D. Fletcheris. 

Ąžuolo masyvo lentynos saugo senelio pasakytus žodžius

Dėl būsto šeimininkų meilės teatrui, muzikai, šokiui ir artistiniam aiškumui monochrominė spalvų paletė vietomis praskaidrinama šiltais apšvietimo tonų, vadinamojo plieno mėlynos, tamsios alyvuogių žalios atspalviais ir išskirtinėmis daiktų faktūromis.

Apšvietimas taip pat varijuoja nuo prigesintų šviesos šaltinių, atspindžių, iki tiesioginio srauto (it tikrame teatre).

Medžiagas, baldus ir stumdomas kubo sienas buto šeimininkai rinko patys, atsižvelgdami į savo giminės istoriją, kelionėse į Japoniją, Belgiją, Argentiną patirtus įspūdžius. Kiekvienas prisiminimas tarsi užkoduotas įvairiuose fragmentuose.

Pavyzdžiui, ąžuolo masyvo lentynos saugo daug ką iškęsti turėjusios D. Ibelhauptaitės šeimos istoriją.

Prieš Antrąją pasaulinį karą Dalios senelis turėjo medžio gamyklą, kurioje buvo gaminamos medinės lentos. Dėl to režisierės senelis ir jo devyni vaikai buvo ištremti į Sibiro gulagus, turėjo aštuonerius metus sunkiai dirbti. Daliai įsiminė tokie senelio žodžiai: „Jeigu spinta turi storas ąžuolo lentynas, vadinasi, ji kokybiška. Senais laikais tam dar buvo naudojamas tikras ąžuolas.“

Nuo tos dienos režisierė sau pažadėjo, jog jos būste bus ąžuolo masyvo detalių. Šiame jos ir D. Fletcherio bute iš ąžuolo masyvo pagaminta visa spinta-persirengimo kambarys, Dexterio darbo stalas bei vonios kambario spintelės. Mediena pirkta iš nedidelės įmonės mažame Lietuvos miestelye, kur įžengusi D. Ibelhauptaitė paprašė aukščiausios kokybės ąžuolo. Taip nejučia gimė dar viena sąsaja su šeimos istorija – ilgiausia ąžuolo masyvo dalis, kurios reikėjo stalviršiui, atkeliavo būtent iš Sibiro.

Dalia ir Dexteris vertina japonų architektūrą, meną. Todėl pagrindinė vonios siena yra išklijuota Japonijoje pagamintomis plytelėmis. Bute galima rasti nemažai kitų japoniškų detalių. Tarp jų – ir pelenų juodumo shoji stumdomos sienos (tokio tipo sienos įrengiamos japonų namuose), atskiriančios miegamojo erdvę.

Kalnų klimato šalis primena storos šiltos antklodės ir užtiesalai.  Tokios medžiagos nakties metu sukuria mistinę sapno atmosferą, o dienos – turtingą tekstūrų peizažą.

Savo sandara būstas yra urbanistinis, tačiau turi ir archaiškų elementų, atspindi savininkų meilę kokybiškoms medžagoms bei gamtai.

Baigdami savo pasakojimą buto šeimininkai sako siekę, kad būstas atspindėtų tai, kuo jie buvo, kokie yra šiandien ir kokie viliasi būti ateityje.

„Juk, galima sakyti, interjero kūrimas – tai it scenarijaus rašymas“, – svarsto D. Ibelhauptaitė.

Parengta pagal Dezeen.com informaciją


Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-11-28 13:50
Šiuolaikinis menas sostinėje neapsiriboja tik galerijomis. Netikėtose miesto erdvėse įgyvendinti kūrybines idėjas kviečianti meno rėmimo programa „Kuriu Vilnių" Vilniaus viešosioms erdvėms atrinko trylika naujų meno kūrinių ir instaliacijų. Daugelis šių metų darbų kalba apie darną, bioįvairovę, gamt...
nuotrauka
2024-11-26 14:03
Vilniaus būsto rinkoje terasiniai butai yra retenybė, sudaranti vos apie 2 proc. visos butų pasiūlos. Šiuo metu iš bendros 4 850 butų pasiūlos sostinėje yra tik apie 100 terasinių butų. Vidutinė terasinio buto kvadratinio metro kaina siekia apie 4 250 Eur – tai yra 25 proc. daugiau nei vidutinė kain...
nuotrauka
2024-11-21 10:54
Vilniaus Šnipiškėse pokyčiai: Skanseno, vilniečių dar vadinamo Šanchajumi, pavadinimas keičiamas į Medines Šnipiškes – tokį akto pakeitimą šią savaitę užregistravo Kultūros paveldo departamentas. Skansenas apėmė dabartines S. Fino, Giedraičių, Šilutės, Krokuvos, Daugėliškio, Širvintų, Saracėnų, Kalv...
nuotrauka
2024-11-20 15:07
Klimato kaitos padariniai gamtai ir mūsų kasdienybei yra nenuginčijami, ji veikia visas gyvenimo sritis. Ne išimtis ir architektūra bei statybos – naujausios tendencijos vis dažniau atsigręžia į tvaresnius ir ilgaamžius sprendimus. Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Gintaras Balčytis pataria, ...
nuotrauka
2024-11-19 12:33
Rudenį ir žiemą šviesusis paros metas yra ypač trumpas, tad natūralios šviesos labai trūksta. Šis trūkumas kompensuojamas dirbtiniu apšvietimu. Tačiau norint sukurti išties funkcionalų, savijautą gerinantį ir natūralius šviesos svyravimo ciklus atitinkantį apšvietimą, vien ryškesnio šviestuvo neužte...
nuotrauka
2024-11-18 14:49
Ko gero sutiksite, kad apšvietimas vonios kambaryje yra itin svarbus. Jis ne tik kuria atpalaiduojančią nuotaiką, bet atlieka ir praktinę funkciją. Tad kaip greitai ir paprastai pasirūpinti kokybišku vonios kambario apšvietimu? Vonios spintelės su įmontuotomis LED lempomis – puikus sprendimas tokiai...
nuotrauka
2024-11-18 11:38
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia atvirą tarptautinį architektūrinį konkursą Vilniaus naujo atvykimo terminalo idėjai atrinkti. Įgyvendinti geriausią architektų idėją bus siekiama iki 2028 metų pabaigos planuojamame pastatyti naujame sostinės atvykimo terminale bei jo prieigose. Konkursą organizuot...
nuotrauka
2024-11-15 09:50
Trečius metus iš eilės Kauno technologijos universiteto architektūros studentai mokslo metus pradeda netradicinėmis kūrybinėmis dirbtuvėmis su architektais iš Prancūzijos. Sugrįžę po vasaros atostogų studentai, pasidalinę į mišrias grupes iš skirtingų kursų, imasi beveik savaitės trukmės intensyvaus...
nuotrauka
2024-11-15 09:22
Trumpėjant dienoms ir vėstant orams, namų įtaka psichologinei savijautai tampa dar didesnė, ypač šventiniu laikotarpiu. Interjero dizainerė dalinasi patarimais, kaip sukurti jaukią, šiltą ir svetingą aplinką, padedančią atsipalaiduoti ir jaustis patogiai.
nuotrauka
2024-11-14 15:53
Trečiadienį, lapkričio 13 d., XVIII Lietuvos urbanistinio forumo „15 minučių miestas: sprendimai tvariam sprendimui“ pirmoje dalyje buvo kalbama, kaip turi keistis miestai, kad jie ne tik užtikrintų aukštą gyvenimo kokybę ir atitiktų kasdienius žmonių poreikius, bet ir išliktų konkurencingi. Svarsty...
nuotrauka
2024-11-14 15:30
Kauno technologijos universiteto (KTU) komanda imasi kurti lietuviškojo architektūros paveldo Čikagoje skaitmeninius dvynius, siekiant aktualizuoti ir išsaugoti bent skaitmeniniu formatu ne Lietuvos teritorijoje esantį, tačiau Lietuvai reikšmingą kultūros paveldą.
nuotrauka
2024-11-12 15:09
Kompanijos „Citus“ Druskininkuose plėtojamame ambicingame projekte „Nemunas by CITUS“ užbaigti du iš keturių numatytų didelio formato paveikslų ant fasadų: žinomiausias Mikalojaus Konstantino Čiurlionio fotoportretas ir paveikslo „Žinia“ reprodukcija. Likusias dvi, paveikslų „Saulė eina Šaulio ženkl...
nuotrauka
2024-11-11 16:27
Vėžaitiškius ir miestelio svečius jau pasitinka pasikeitusios Vėžaičių dvaro sodybos arklidės, kuriose įsikūręs Vėžaičių kultūros centras ir J. Lankučio viešosios bibliotekos Vėžaičių filialas. Jų fasado tvarkybos darbai – jau baigti.
nuotrauka
2024-11-08 09:16
SBA grupės NT plėtros kompanija „SBA Urban“ „Nemunaičių“ rajoną Kaune toliau kurs ir vystys pasitelkę tiek pasaulinę, tiek ir vietinę partirtį sukaupusias architektūros kompanijas. Pasaulyje pripažinti „Gensler“ architektai ir Lietuvoje gerai žinoma „Kančo studija“ kartu kurs Kaune iškilsiančio antr...
nuotrauka
2024-11-07 16:10
Lapkričio 13 d. Aplinkos ministerija kartu su Vilniaus miesto savivaldybe ir Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija kviečia į XVIII Lietuvos urbanistinį forumą „15 minučių miestas: sprendimai tvariam augimui?". Renginys vyks Vilniuje, „Dūmų fabriko" erdvėje (Dūmų g. 5). Jo dalyviai diskutuo...
nuotrauka
2024-11-07 14:16
Šiandieniniai miestai susiduria su daugybe iššūkių: apleistos pramoninės teritorijos, kintantys socialiniai poreikiai ir augantis gyventojų skaičius reikalauja naujų sprendimų. Miestų rajonų konversija – tai procesas, leidžiantis atgaivinti senus industrinius kompleksus ir pritaikyti juos šiuolaikin...
nuotrauka
2024-11-06 07:43
Įsibėgėjant rudeniui ir ilgėjant vakarams, namuose norisi daugiau jaukumo. Jį sukurti gali padėti ne tik vilnonis pledas, karštos arbatos puodelis ar obuoliais kvepiantis pyragas – tinkamai parinktas apšvietimas namus užpildys švelnia šviesa ir ramia nuotaika.
nuotrauka
2024-11-04 09:49
Nuo lapkričio 1 d. įsigaliojo Statybos įstatymo pokyčiai, kurie apima ir įvairių projektavimo, statybą leidžiančių dokumentų nagrinėjimo, derinimo procesą per informacinę sistemą „Infostatyba". Vilniaus miesto savivaldybė informuoja, kad dokumentų pridavimas, derinimas nuo lapkričio 1 d. gali užtruk...
nuotrauka
2024-10-25 13:37
„FIXUS Mobilis“ tęsia pernai pradėtą edukacinių vaizdo klipų ciklą, skirtą istorinių statinių prevencinės priežiūros pagrindams. Nemokamas ir laisvai prieinamas naujas videomokymų serijas kviečiama žiūrėti „FIXUS Mobilis“ YouTube kanale.
nuotrauka
2024-10-24 09:42
Spalio 11 dieną Vilniaus rotušėje iškilmingai įteikti Lietuvos architektų sąjungos (LAS), šiais metais atšventusios veiklos šimtmetį, apdovanojimai: Architektūros Riterio ordinai ir LAS Garbės ženklai.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras