2024 birželio 15 d. šeštadienis, 0:06
Reklama  |  facebook

D. Ibelhauptaitė apie pasaulio žiniasklaidą sudominusį būsto interjerą: stiliaus nesirinkau – aš jį kūriau Fotogalerija

2016-02-28 09:00
Operos režisierė Dalia Ibelhauptaitė ir kino režisierius Dexteris Fletcheris džiaugiasi novatorišku teatrališku butu Londone. Menininkų pora savo naujajam butui pasirinko neįprastą erdvę – buvusią batų gamyklą.
nuotrauka
Dalios Ibelhauptaitės ir Dexterio Fletcherio būsto interjeras. Fotografo Ed Reeve nuotrauka


Paklausta, kodėl rinkosi stilių, kuris iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti niūrokas ir šaltas, D. Ibelhauptaitė paprieštaravo.

„Aš jo nesirinkau – aš jį pati kūriau ir sukūriau su architekto pagalba. Vis tik pagrindinė idėja buvo mūsų – mano ir mano vyro. Šis stilius ir esame mes. O stilių „renkasi“ tik tie, kurie patys neturi fantazijos, skonio, priklauso nuo kitu nuomonės: stilistų, dizainerių ir t. t. Aš kuriu savo stilių pati ir, patikėkite, man absoliučiai nusispjauti, kaip tas mano stilius atrodo kitiems. Šitas butas ir šitas stilius yra puikus – taip, jis puikus gal tik 5% žmonių, bet kiti 95% manęs nedomina“, – atsakyme portalui rašė D. Ibelhauptaitė.

Sudomino įvairių pasaulio šalių žurnalistus

Ji teigė, jog žmogus peržvelgęs šiuolaikinius pasaulio interjerų ar architektūros žurnalus suvoks, kad toks stilius yra tai, kas yra geriausio pasaulyje.

„Mūsų butas jau 3 dienos yra tarp populiariausių Dezeen.com (tarptautinis interjero naujienų portalas, – red. past.) portalo straipsnių, per tas tris dienas apie jį parašyti nusprendė „Sunday Times“, „Elle Decoration“, prancūzai, Hong Kongo žurnalistai, didžiausias arabų šalių žurnalas“, – vardijo pašnekovė.

Didžiosios Britanijos architektų bendrovė „Apa“  iš šios poros gavo nelengvą užduotį: paversti 1930-aisiais statytos batų gamyklos Londone, Clerckenwelio rajone, erdvę į butą. D. Ibelhauptaitę ir D. Fletcherį sužavėjo platūs šios patalpos langai, tačiau ji buvo netinkamai suplanuota. Pora atskleidžia, jog praktiškai patalpą įsigijo dėl langų, o metalinės durys vėliau tapo savotišku įkvėpimu likusiam interjerui.

Nutarta transformuoti erdvę paliekant autentiškas detales, siekiant būstą kuo labiau suasmeninti, pritaikyti individualiems klientų poreikiams.  Langai kartu su metalinėmis priešgaisrinėmis durimis nebuvo pakeisti ir virto naujojo interjero akcentais.

 Sena gamykla turi šiurkštumo, autentiškumo, kuris patrauklus Dexteriui Fletcheriui. Beje, jo filmuose taip pat atsiskleidžia aistra architektūrai. 

Šalia langų paliktos senovinės rankenėlės, skirtos langams atidaryti vėdinant patalpą, šiame būste kuria nepaliesto pramoninio dizaino estetiką. Taip pat stengiamasi sudaryti savotišką nuolatinio judėjimo įspūdį, nors būstas išlieka statiškas. Tokios temos yra persmelkę šį interjerą.

Metalo kubas – aliuzija į teatro ir kino pasaulį

Režisūrinė Dalios patirtis tapo dizaino ašimi, pasiremiant ja toliau buvo formuojama būsto erdvė. Jo viduryje buvo  „įsodintas“  juodas metalo kubas, priglobęs vonią, filmų ir knygų archyvą, skalbimui skirtą patalpą.


 Dalios Ibelhauptaitės ir Dexterio Fletcherio būsto interjeras. Fotografo Ed Reeve nuotrauka

D. Ibelhauptaitė ir D. Fletcheris šio kubo prasmę paaiškina taip: nuo vaikystės jie abu sukosi teatro bei kino pasaulyje. Juodas kubas – tai tarsi dar neatverta juoda dėžė ant scenos, kurioje abu jie su smalsumu ieškojo emocijų, istorijų, svajonių.

Kiekviena kubo siena skirta skirtingiems poreikiams: skaityti ir miegoti, dirbti, ruošti maistui ir valgyti, bendrauti ir atsipalaiduoti. Kubas tarsi sukuria judėjimo modelį ir visas interjeras „vyniojamas“  aplink jį.

Kubo paviršiai labai įvairūs: tai ir plieninės sienos, juodos plokštumos sienos, metalinės lentynos, įdubos, dekoratyvinės nišos, stumdomos durys. Kiekvienas elementas čia yra tarsi judantis ir turi labai apgalvotą paskirtį kompaktiškoje erdvėje.

„Metalinė dėžė įkūnija mūsų kūrybišką darbą, – sako būsto šeimininkai. – Režisierius visada ima tuščią juodą dėžę, o vaizduotė kuria vaizdus, istorijas, architektūrinius objektus, kurie perkeliami į emocines veikėjų istorijas“.

Štai kodėl metalinis kubas atrodo tarsi užsklęstas nuo išorinių akių. „Tai kaip gyvenamoji erdvė, kai tik ją praveri, atrandi galybę filmų, knygų, didžiulį mūsų filmų ir teatro spektaklių fotografijų archyvą“, – sako D. Fletcheris. 

Ąžuolo masyvo lentynos saugo senelio pasakytus žodžius

Dėl būsto šeimininkų meilės teatrui, muzikai, šokiui ir artistiniam aiškumui monochrominė spalvų paletė vietomis praskaidrinama šiltais apšvietimo tonų, vadinamojo plieno mėlynos, tamsios alyvuogių žalios atspalviais ir išskirtinėmis daiktų faktūromis.

Apšvietimas taip pat varijuoja nuo prigesintų šviesos šaltinių, atspindžių, iki tiesioginio srauto (it tikrame teatre).

Medžiagas, baldus ir stumdomas kubo sienas buto šeimininkai rinko patys, atsižvelgdami į savo giminės istoriją, kelionėse į Japoniją, Belgiją, Argentiną patirtus įspūdžius. Kiekvienas prisiminimas tarsi užkoduotas įvairiuose fragmentuose.

Pavyzdžiui, ąžuolo masyvo lentynos saugo daug ką iškęsti turėjusios D. Ibelhauptaitės šeimos istoriją.

Prieš Antrąją pasaulinį karą Dalios senelis turėjo medžio gamyklą, kurioje buvo gaminamos medinės lentos. Dėl to režisierės senelis ir jo devyni vaikai buvo ištremti į Sibiro gulagus, turėjo aštuonerius metus sunkiai dirbti. Daliai įsiminė tokie senelio žodžiai: „Jeigu spinta turi storas ąžuolo lentynas, vadinasi, ji kokybiška. Senais laikais tam dar buvo naudojamas tikras ąžuolas.“

Nuo tos dienos režisierė sau pažadėjo, jog jos būste bus ąžuolo masyvo detalių. Šiame jos ir D. Fletcherio bute iš ąžuolo masyvo pagaminta visa spinta-persirengimo kambarys, Dexterio darbo stalas bei vonios kambario spintelės. Mediena pirkta iš nedidelės įmonės mažame Lietuvos miestelye, kur įžengusi D. Ibelhauptaitė paprašė aukščiausios kokybės ąžuolo. Taip nejučia gimė dar viena sąsaja su šeimos istorija – ilgiausia ąžuolo masyvo dalis, kurios reikėjo stalviršiui, atkeliavo būtent iš Sibiro.

Dalia ir Dexteris vertina japonų architektūrą, meną. Todėl pagrindinė vonios siena yra išklijuota Japonijoje pagamintomis plytelėmis. Bute galima rasti nemažai kitų japoniškų detalių. Tarp jų – ir pelenų juodumo shoji stumdomos sienos (tokio tipo sienos įrengiamos japonų namuose), atskiriančios miegamojo erdvę.

Kalnų klimato šalis primena storos šiltos antklodės ir užtiesalai.  Tokios medžiagos nakties metu sukuria mistinę sapno atmosferą, o dienos – turtingą tekstūrų peizažą.

Savo sandara būstas yra urbanistinis, tačiau turi ir archaiškų elementų, atspindi savininkų meilę kokybiškoms medžagoms bei gamtai.

Baigdami savo pasakojimą buto šeimininkai sako siekę, kad būstas atspindėtų tai, kuo jie buvo, kokie yra šiandien ir kokie viliasi būti ateityje.

„Juk, galima sakyti, interjero kūrimas – tai it scenarijaus rašymas“, – svarsto D. Ibelhauptaitė.

Parengta pagal Dezeen.com informaciją


Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-06-14 12:18
Paskelbti prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama“ kviestinio architektūrinio projekto konkurso nugalėtojai, žadantys dideles šalia prekybos centro esančios teritorijos transformacijas. Konkursui savo projektus pateikė penki architektų biurai iš Lietuvos bei užsienio šalių, o geriausiais išrinkti ...
nuotrauka
2024-06-14 10:40
Turto bankas baigė derybas ir pasirašė projektavimo sutartį su „Studija Archispektras“, laimėjusia tarptautinį A. Goštauto kvartalo architektūrinį-urbanistinį konkursą. Projektas „Demokratijos uostas“ apima senų kvartalo pastatų atnaujinimą, naują statybą ir aplinkos sutvarkymą. Sutarties vertė siek...
nuotrauka
2024-06-14 08:40
Interjero dizainas – tai ne vien tik gražūs baldai ir sienų spalvos. Norint sukurti harmoningą ir jaukią erdvę, net ir tokia smulki detalė kaip jungiklis ar kištukinis lizdas tampa labai svarbia. Todėl kartais įprastų sprendimų – paprastų plastikinių elektros instaliacijos elementų – neužtenka. Namų...
nuotrauka
2024-06-12 11:01
Baigėsi nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu Group“ inicijuotų trijų kviestinių architektūrinių konkursų pasiūlymų teikimo terminas pirmiesiems dviem „Launagių“ rajono etapams. Kviestiniuose konkursuose dalyvavo 19 Lietuvos architektūros įmonių, kurios pasiūlė savo vizijas, kaip vystyti dalį...
nuotrauka
2024-06-12 10:29
MB „Lapukas ir pieštukas“, kaip mozaikinio betono tiekimo ir įrengimo lyderė Lietuvoje, buvo vienintelė Baltijos šalių regiono įmonė, pakviesta į didžiausio Europoje mozaikinio betono (terrazzo) gamintojo (AGGLOTECH) organizuojamą išskirtinį renginį Italijoje.
nuotrauka
2024-06-11 12:37
Lietui ir tiesioginiams saulės spinduliams atsparūs lauko baldai gali būti ne tik funkcionalūs, bet ir stilingi. Jie gali tapti išskirtiniu jūsų kiemo akcentu ir sukurti erdvę patogiai bei jaukiai leisti laisvalaikį.
nuotrauka
2024-06-05 11:16
Kultūros ministerijos konkursą vadovauti naujai įsteigtam Nacionaliniam architektūros institutui laimėjo menotyrininkas ir kuratorius Kęstutis Kuizinas. Iš konkurse dalyvavusių aštuonių pretendentų jis surinko daugiausiai komisijos balų.
nuotrauka
2024-06-03 16:26
Nuo metų pradžios Vilniaus miesto savivaldybė kvietė pastatų savininkus dalyvauti paveldotvarkos programoje ir pasinaudoti parama susitvarkyti namų, tarp jų ir daugiabučių, išorę, balkonus, atkurti senus medinius langus ir duris. Iš viso gauti 145 prašymai, paramos vertė siekia apie 10 mln. Eur.
nuotrauka
2024-05-31 14:39
Klaipėdos miesto savivaldybė pradeda rengti uostamiesčio centrinio pašto įveiklinimo koncepciją. Pasirašyta paslaugų teikimo sutartis dėl Frydricho Vilhelmo Augusto Argelanderio mokslo ir meno centro – buvusio Klaipėdos centrinio pašto – įveiklinimo koncepcijos parengimo tarp Klaipėdos miesto saviv...
nuotrauka
2024-05-30 14:38
Sostinės A. Goštauto kvartalas, kur Turto bankas plėtoja didžiausią valstybės biurų projektą, šiuo metu atrodo nykiai, tačiau, pasak vyriausiosios Vilniaus architektės Lauros Kairienės, turi didžiulį potencialą sukurti reprezentatyvią valdžios institucijų būstinę, kokybiškai išplėsti vaikščiojamąją ...
nuotrauka
2024-05-30 10:04
Šiuolaikiniuose namuose, biuruose ir komercinėse patalpose interjero sprendimai vis labiau prisideda prie tvaresnės ir gražesnės ateities kūrimo. Tai apima LED apšvietimo, energiją taupančių prietaisų ir kitų gaminių, pagamintų iš perdirbtų medžiagų, diegimą. Tačiau dažnai pamirštamas vienas aspekta...
nuotrauka
2024-05-29 15:09
Kiekvienas savo namuose norime jaustis saugiai, o kur nors išvykę – būti ramūs, kad saugūs išliks ir jie. Interjero dizainerė dalijasi keturiais paprastais ir nebrangiais sprendimais, kurie padės užtikrinti namų saugumą atostogų metu.
nuotrauka
2024-05-29 11:02
Lietuvos oro uostai (LTOU) ir Lietuvos architektų sąjunga pasirašė architektūrinių idėjų konkurso organizavimo paslaugų sutartį. LTOU kartu su šalies ekspertais iki šių metų pabaigos arba kitų pradžioje siekia atrinkti ir vėliau įgyvendinti geriausias architektų idėjas iki 2028 metų pabaigos planuoj...
nuotrauka
2024-05-23 10:29
Tvarumas nekilnojamojo turto (NT) ir statybų rinkai šiandien aktualus kaip niekada. Tačiau tvari sektoriaus strategija gali būti sutelkta ne tik į atliekų, neigiamo poveikio aplinkai ir CO2 mažinimą, žaliųjų sprendimų bei atsinaujinančios energijos naudojimą, bet ir teritorijų konversiją. Tai – tars...
nuotrauka
2024-05-23 10:01
2024 m. padėtas pagrindas ilgai lauktam architektūros ir urbanistikos kokybės proveržiui Lietuvoje. Sukurti įrankiai savivaldybėms, regioninėms architektų taryboms, architektams ir projektuotojams, kurie suteikia daugiau aiškumo, skaidrumo verslui, įtvirtina gyventojų ir bendruomenių lūkesčius.
nuotrauka
2024-05-22 14:22
Sparčiai augančiame Vilniaus Kalnėnų mikrorajone bus statomas darželis-pradinė mokykla. Architektūros projekto konkursų dalyviai pateikė net 12 idėjų, kaip galėtų atrodyti naujoji švietimo įstaiga. Iš jų bus renkamas nugalėtojas. Planuojama, kad nauja ugdymo įstaiga adresu Moravų g. 4, duris turėtų ...
nuotrauka
2024-05-14 10:59
XX a. architektūros tyrimai Lietuvoje įgauna naujų atspalvių – Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Architektūros fakultete gegužės 9-10 dienomis vyko tarptautinė mokslinė konferencija „Netobulas Modernizmas".
nuotrauka
2024-05-09 08:58
Virtuvė sujungta kartu su valgomuoju ir svetaine jau seniai tapo norma naujuose būstuose. Tam priežasčių yra įvairių. Vieni tokį namų planą renkasi norėdami erdvesnės virtuvės zonos, o kiti – dėl galimybės vienu metu bendrauti su kitais šeimos nariais, kol ruošiamas maistas. Tad jeigu svarstote įren...
nuotrauka
2024-05-06 13:00
Į parodą atvežėte gerą gaminį, norėjote pristatyti įdomią naujovę, bet prie ekspozicijos priėjo vos vienas kitas žmogus. Priešais įsikūrusioje ekspozicijoje nebuvo nieko naujo, bet žmonės nuolat prie jos būriavosi. Kaip įminti buvimo parodos dalyviu mįslę, kad išleisti pinigai sugrįžtų padidėjusiu ž...
nuotrauka
2024-05-06 09:01
Išmanūs namai – tai pastatas ar butas, suprantantis savininko poreikius. Jame visos valdymo sistemos bendrauja tarpusavyje, o pats valdymas yra labai paprastas. Ar daugiau komforto suteikianti bei sutaupyti leidžianti moderni namų valdymo sistema yra tokia pat patikima ir saugi?

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras