2024 spalio 12 d. šeštadienis, 2:47
Reklama  |  facebook

Dažniausiai užduodami klausimai apie paskolų palūkanas ir Euribor

2022-10-10 11:03
Kylant Euribor ir vis netylant kalboms apie tai, kad šis rodiklis dar nepasiekė savo aukštumų, nemažai gyventojų domisi pokyčiais ir tuo, kokias pasekmes sukels tarpbankinės palūkanų normos didėjimas. „Luminor“ banko ekspertai susistemino dažniausius klientų klausimus ir pateikia jų atsakymus.
nuotrauka
Žydra RAKAUSKAITĖ, „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė


Minimos įmonės
Luminor bankas,
Į klausimus atsako „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė.

Kas yra palūkanos? Iš kokių palūkanų rūšių galima rinktis?

Palūkanos yra kaina, kurią klientas moka už tai, kad galėjo pasinaudoti paskolintais pinigais. Būsto paskolų palūkanų norma gali būti:

  • kintama palūkanų norma, kurią sudaro kintama 3, 6 ar 12 mėnesių palūkanų bazė Euribor ir prie jos pridedama individuali palūkanų marža, nustatoma individualiai kiekvienam klientui.
  • terminuotai nekintančių palūkanų norma, kuri gali būti nustatyta laikotarpiui nuo 12 mėnesių iki 5 metų. Jam pasibaigus, palūkanos automatiškai keičiamos į kintamas palūkanas arba, šalių susitarimu, gali būti vėl nustatoma terminuotai nekintanti palūkanų norma.

Kas yra marža?

Marža yra skirtumas tarp galutinės klientui taikomos palūkanų normos ir bazinės palūkanų normos (pvz., Euribor). Marža yra tas dydis, kurį bankas gauna kaip atlygį už suteiktas paslaugas, atliktą darbą ir prisiimtą riziką.

Kas yra Euribor ir kaip dažnai jis keičiasi?

Euribor – Europos tarpbankinės rinkos palūkanų norma, už kurią euro zonoje bankai yra pasirengę paskolinti lėšų eurais kitiems bankams. Šiuo metu Euribor tarpbankinę palūkanų normą, skelbia Europos pinigų rinkos institutas (angl. European Money Markets Institute ).

Kiek gali išaugti Euribor palūkanų norma?

Euribor palūkanų norma gali keistis – tiek didėti, tiek mažėti – priklausomai nuo situacijos rinkoje. Remiantis istoriniais duomenimis, pikas buvo pasiektas 2008 m., kai Euribor, priklausomai nuo skaičiavimo periodiškumo, siekė 5-5,5 proc.

2015 m. Euribor nukrito žemiau 0 ir tik šiais metais vėl sugrįžo į teigiamą reikšmę. Pastebėjome, kad paskutinius keletą metų kai kurie klientai buvo pamiršę apie tai, kad Euribor reikšmė gali būti didesnė už 0.

Kaip Euribor didėjimas paveiks būsto paskolos mokėjimus?

Jau kurį laiką buvo prognozuojama, kad Euribor palūkanų bazė padidės, tad tam nutikus, klientai pradėjo domėtis, kaip Euribor didėjimas paveiks jų paskolos mėnesio įmokas.

„Luminor“ banko duomenys rodo, kad šiuo metu vidutinė paskolos suma yra apie 93 tūkst. eurų, tad darant prielaidą, kad Euribor kyla nuo 0 iki 2 proc., preliminari vidutinė paskolos mėnesio įmoka galėtų išaugti maždaug 100 eurų. Galutinė suma priklauso nuo kliento turimos maržos, paskolos termino ir mokėjimo metodo.

Taip pat svarbu paminėti, kad vidutinis būsto paskolos išmokėjimo terminas yra 20-30 metų, todėl pasirašant paskolos sutartį bankas rekomenduoja pasiruošti įvairiems scenarijams – taip pat ir mėnesio įmokų didėjimui dėl augančios Euribor reikšmės. Kiekvienam klientui pateikiamai skaičiavimai, kokia įmoka būtų, jeigu palūkanų norma padidėtų iki 8 proc.

Ką daryti, kad Euribor didėjimas nepaveiktų mano paskolos įmokų?

Viena iš galimybių apsidrausti nuo galimo palūkanų normos svyravimo ir išvengti galimo įmokų išaugimo – rinktis ne kintamąją, o terminuotai nekintančią palūkanų normą. Tiek naujai, tiek turimai būsto paskolai galima pasirinkti terminuotai nekintančias palūkanas laikotarpiui iki 5 erių metų. Tai reiškia, kad paskolos palūkanos išliks vienodos visą pasirinktą laikotarpį, o klientai pasirinkę šį palūkanų tipą tiksliai žinos mėnesio įmokos dydį.

Pasirinkus terminuotai nekintančias palūkanas, tokie ekonominiai svyravimai kaip netikėtas Euribor palūkanų normos kilimas neturės įtakos mėnesio įmokoms. Pasibaigus šiam laikotarpiui, palūkanos taps kintamosiomis pagal sutartyje numatytas sąlygas.

Atkreipiame dėmesį, kad terminuotai nekintanti palūkanų norma yra didesnė negu tuo metu galiojanti kintamoji palūkanų norma, o norint paskolą grąžinti anksčiau, gali būti taikomas paskolos grąžinimo mokestis. 

Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2024-10-11 17:12
Nors nuotolinio darbo galimybė suteikia darbuotojams daugiau lankstumo, tačiau kartu darbdaviui kelia papildomų iššūkių, susijusių su tinkamo darbo organizavimo ir reguliavimo užtikrinimu. Teisininkė aptaria galimas teisinės rizikas, kurias sukelia neapibrėžta nuotolinio darbo tvarka, ir pataria, ka...
nuotrauka
2024-10-10 13:32
Nekilnojamojo turto (NT) rinkoje įsitvirtinęs pastatų sertifikavimas pagal tvarumo standartus jau seniai tapo nusistovėjusia praktika. Vis dėlto ir šioje srityje yra pokyčių – reikalavimai atitikti tarptautinius tvarumo standartus vis dažniau keliami ne tik pastatams, bet ir pačioms NT srityje veiki...
nuotrauka
2024-10-09 14:52
Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos parengtiems Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo (NKPAĮ) pakeitimams. Įstatymo projektas bus teikiamas Seimui. Apie esminius kultūros paveldo apsaugos pokyčius pasakoja kultūros viceministras Rimantas Mikaitis.
nuotrauka
2024-10-09 14:20
Europos Centriniam Bankui (ECB) rugsėjo mėn. antrą kartą sumažinus pagrindines palūkanų normas ir rinkoms tikintis tolesnio EURIBOR mažėjimo, sparčiau mažėja naujo gyventojų ir įmonių naujų paskolų palūkanų normos, vis labiau atsigauna kreditavimas. Naujų terminuotųjų indėlių palūkanų normos toliau ...
nuotrauka
2024-10-02 15:03
Asmenys, imantys būsto paskolą, didžiausią dėmesį įprastai skiria palūkanų dydžiui ir jų sumai, tačiau dažnai neįvertina papildomų išlaidų, susijusių su nekilnojamojo turto įsigijimu. Kokios šios išlaidos yra ar galėtų būti, nežino net penktadalis Lietuvos gyventojų, daugiausia – jaunesni žmonės ir ...
nuotrauka
2024-09-26 14:49
Lietuvos mažos ir vidutinės įmonės turi galimybę gauti itin palankų finansavimą, siūlomą Europos investicijų banko (EIB). Bendradarbiaudamas su „Luminor" banku, Baltijos šalių verslams EIB skiria net 332 mln. eurų, kurie padės įmonėms augti, diegti inovacijas ir įgyvendinti tvarumo projektus. Nors š...
nuotrauka
2024-09-25 16:38
Šiuo metu Aplinkos ministerija yra paskelbusi Žemės įstatymo pakeitimo projektą, pagal kurį valstybinę žemę numatoma perduoti valdyti savivaldybėms kaimo vietovėse. Valstybinė žemė miestuose ir miesteliuose savivaldybėms jau yra perduota nuo 2024 m. sausio 1 d. pagal anksčiau atliktus Žemės įstatymo...
nuotrauka
2024-09-23 08:02
Profesinę statybininkų šventę pasitikome naujų verslo ir geopolitinių realijų akistatoje. Visi mes, statybų industrijos dalyviai, susiduriame su naujais iššūkiais. Projektai tampa vis sudėtingesni, terminai – trumpesni, o kylantys kokybės reikalavimai ir visapusiškas tvarumo poreikis verčia ieškoti ...
nuotrauka
2024-09-18 15:05
Vakar Lietuvos ir pasaulio viešąją erdvę apskriejo žinia, jog nuo šiol JAV veikianti bendrovė „Amazon“ nutrauks mišraus darbo politiką ir lieps savo darbuotojams biure darbuotis penkias dienas per savaitę. Ar tai reiškia, kad kai kurių ekspertų prognozuota nuotolinių ir hibridinių darbo modelių eros...
nuotrauka
2024-09-13 08:25
Per pastaruosius metus statybos sektoriuje matome ženklius pasiekimus, susijusius su skaitmenizacija ir technologijų pažanga. Pirmiausia, vis didesnis dėmesys skiriamas darbui 3D erdvėje – tiek projektavimo, tiek statybų valdymo srityje.
nuotrauka
2024-09-07 08:00
Statybininkų diena yra puiki proga pažvelgti į statybos sektoriaus pasiekimus ir iššūkius, su kuriais susiduriame.
nuotrauka
2024-09-06 07:06
Per paskutinius penkerius metus pastebime tendenciją, kad į statybos sektorių ateina daugiau specialistų, kurių kompiuterinis raštingumas yra aukštesnis.
nuotrauka
2024-09-05 16:59
Darbo sutartis – tai darbuotojo ir darbdavio susitarimas, pagal kurį, būdamas pavaldus darbdaviui, darbuotojas įsipareigoja jo naudai atlikti darbo funkciją, o darbdavys įsipareigoja už tai mokėti darbo užmokestį.
nuotrauka
2024-09-05 11:21
Kas yra EURIBOR ir kodėl jis kinta – būtent į tokį klausimą negali atsakyti 22 proc. Lietuvos gyventojų, rodo birželio mėnesį atlikta apklausa. Todėl sklaidome neaiškumus – plačiau apie EURIBOR pasakoja „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
nuotrauka
2024-09-04 13:13
Darbo kodekso 28 straipsnis numato, kad šeiminių įsipareigojimų turintys darbuotojai turi teisę pasinaudoti tam tikromis papildomomis garantijomis, o darbdavys privalo imtis priemonių padėti darbuotojui vykdyti jo šeiminius įsipareigojimus.
nuotrauka
2024-08-27 13:52
Įprastai būsto įsigijimas vyksta keliais etapais. Pirmiausiai pasirašoma preliminari, o vėliau – notaro patvirtinta pirkimo – pardavimo sutartis, kartais prieš šias pasirašoma ir rezervacijos sutartis. Yra keletas svarbių dalykų, kuriuos būtina žinoti pirkėjui prieš pasirašant preliminarią arba nota...
nuotrauka
2024-08-21 13:17
Darbo kodekse numatyta, kad privaloma gerbti darbuotojo pasirinkimą tobulėti profesiškai, taigi darbdavys privalo imtis priemonių, kad darbuotojas galėtų didinti savo kvalifikaciją ir profesionalumą, taip pat – gebėjimą prisitaikyti prie besikeičiančių verslo, profesinių ar darbo sąlygų.
nuotrauka
2024-08-20 17:21
Nors vasara jau skaičiuoja paskutines savaites, daugelis vis dar ieško būdų, kaip suderinti veiklas likusiomis šiltojo metų laiko dienomis ir darbą. „Dalis darbuotojų jau išnaudojo didžiąją dalį kasmetinių atostogų, todėl baigiantis vasarai ieško lankstesnio darbo laiko organizavimo galimybių. Ypač ...
nuotrauka
2024-08-19 09:38
Nusikalstama veikla užsiimantys asmenys paprastai vengia, kad jų vardu būtų registruotas oficialus turtas, jog išvengtų turto konfiskavimo ir žalos atlyginimo. Jie dažnai perleidžia turtą tretiesiems asmenims, sudarydami teisėtus sandorius, pavyzdžiui, dovanojimo ir pardavimo, kuriuose dažnai dalyva...
nuotrauka
2024-08-16 14:10
Prigijęs darbas nuotoliu vertinamas nevienareikšmiškai: kol vieniems darbuotojams tai yra privalumas, darbdaviams – nemenkas iššūkis. Personalo specialistė primena, kokiais atvejais darbuotojas gali paprašyti dirbti nuotoliu ir dėl kokių priežasčių darbdaviai gali jų prašymo nepatvirtinti, rašoma pr...

Statybunaujienos.lt » Komentaras