2025 m. liepos 16 d. trečiadienis, 19:33:28
Reklama  |  facebook

Klimato pokyčių išbandymai nekilnojamam turtui: ar būsimi pastatai išgyvens audras?

2025-07-16 10:06
Liūtys ir audros, vasaros sausros ir neprognozuojamos šilumos bangos, vis kylantis jūros lygis – klimato pokyčiai vis dažniau parodo savo nagus ir Baltijos regione. Tai, kas kažkada atrodė kaip tolima pasaulio problema ar Holivudo katastrofų filmo scenarijus, šiandien – jau mūsų kasdienybės dalis. Nors daugelis statytojų ir investuotojų vis dar linkę koncentruotis į estetiką ir komercinį patrauklumą, realybė neišvengiamai diktuoja naujas taisykles. Kaip tokioje realybėje turi elgtis nekilnojamojo turto vystytojai, architektai, investuotojai? Ar mūsų miestai ir pastatai pasiruošę neprognozuojamam klimatui?
nuotrauka
Gabrielė GEGEVIČIŪTĖ, fondo Capitalica Asset Management valdytoja


Minimos įmonės
Capitalica Asset Management, UAB
Svarbu suprasti, jog rizikų identifikavimas – ne mados reikalas. Tai – būtinybė, lemianti turto ilgaamžiškumą ir grąžą. Europos investicijų banko atlikto tyrimo duomenimis, tik 33 proc. nekilnojamojo turto sektoriaus investuotojų ES šiuo metu sistemingai vertina klimato rizikas, nors daugiau nei 70 proc. jų pripažįsta, kad ektremalių reiškinių padarinius jau pajuto.

Todėl investuoti į objektą, kuris per artimiausius metus gali tapti nebetinkamas naudojimui ar reikalauti milžiniškų atstatymo kaštų – tiesiog neprotinga.

Rizikų vertinimas – projektavimo etape

Kiekvienas naujas projektas turi prasidėti nuo realios rizikų analizės, kuri remiasi ne tik estetinias sprendimais ar statybos sąnaudomis. Svarbu įvertinti galimus aplinkos veiksnius, analizuoti istorinius vietovės duomenis, remtis naujausiomis klimato prognozėmis ir nepamiršti žvelgti į tolimesnę ateitį. Dėmesys ne tik akivaizdiems aspektams, bet ir proaktyvus planavimas leidžia užtikrinti ilgalaikį pastato konkurencingumą bei atsparumą aplinkos pokyčiams, nuo kurių esame priklausomi.

Dažnai statybų projektų planavimas primena šachmatų partiją: reikia numatyti kelis ėjimus į priekį. Tačiau kol kas klimato rizikos šiame žaidime dažnai lieka pamirštos. Tai – brangi klaida.

Tokių veiksmų nesiimant, rizikuojama sukurti projektus, kurie taps nepatrauklūs ar net nenaudingi. Verta prisiminti Niujorko „Superstorm Sandy" ar dažnėjančius potvynius Vokietijoje – nuostolius patyrė ir miestai, ir investuotojai. Kodėl turėtume laukti, kol tokia pati situacija ištiks Klaipėdą ar Palangą?

Freepik nuotr.

Kokius sprendimus diktuoja stichinės nelaimės ir klimato pokyčiai?

Atsižvelgiant į ateities prognozes, vis dažniau gali pasikartoti stiprios vasaros liūtys, sukeliančios potvynius, užliejančius gatves ir kiemus. Taip pat su Baltijos jūros pakrante besiribojančiuose miestuose daugėja rizikos, susijusios su jūros lygio kilimu. Mokslininkų skaičiavimais, iki 2050 m. Baltijos jūros lygis gali pakilti net iki 30 cm., o ektremalių liūčių dažnis gali padvigubėti.

Norint efektyviai spręsti drėgmės ir perteklinio vandens problemas, aplink projektuojamus bei statomus pastatus būtina kurti infrastruktūrą, leidžiančią natūraliai sugerti lietaus vandenį. Tam gali padėti pralaidžios dangos, minimalus įcementavimas, tinkamai suprojektuotos drenažo sistemos bei itin svarbus aplinkai palankus sprendimas – žaliosios erdvės. Visi šie elementai yra svarbūs ne tik aplinkai, bet ir nuomuotojams – patvynio atveju tokia infrastruktūra padeda sumažinti žalą net 62 proc., o patiriami išlaidų kaštai sumažėja bene perpus. Stichija padaro daug mažiau žalos tada, kai ji užklumpa jau pasiruošus.

Ir tai nėra tik ekologinė mada. Tai – verslo logika, kuri lems, kieno investicijos išliks vertingos, o kieno – taps rizikingais praradimais. Infrastruktūros atsparumą didina kompleksinis rizikų suvokimas, kuris apima įvairias priemones – nuo atsinaujinančios energijos integravimo, vandens taupymo technologijų bei aukštos energinės klasės pastatų sprendimų iki efektyvių atliekų rūšiavimo ir valdymo procesų diegimo – tampa privalomu standartu, o ne papildoma opcija. Tokios investicijos mažina ilgalaikius eksploatacijos kaštus, didina turto patrauklumą ir užtikrina vertės išlaikymą.

Kauno m. savivaldybėKauno m.
savivaldybės nuotr.
 
Miesto tvarumas = žmonių gerovė

Šiuolaikiniuose nekilnojamojo turto projektuose vis svarbesni tampa ir darnaus judumo sprendimai. Automobilių skaičius kasmet auga – Europos Komisijos duomenimis, transportas sudaro apie 25 proc. visų ES išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Tad judumo sprendimai tampa vienu iš esminių pokyčių siekiant pokyčių.

Ateities poreikiams pritaikyti projektai turi sudaryti sąlygas rinktis mažiau taršius keliavimo būdus – elektromobilių įkrovimo stoteles, dviračių saugyklas, dviračių takus ir patogų susisiekimą viešuoju transportu. Taip pat svarbu numatyti ir galimybę naudotis transporto priemonių dalijimosi paslaugomis, kurios padeda mažinti eismo spūstis ir skatina efektyvesnį transporto išteklių naudojimą.

Tokios priemonės ne tik mažina CO₂ emisijas, bet ir tiesiogiai prisideda prie gyvenimo kokybės gerinimo. Investuodami į šią infrastruktūrą, kuriame ne tik ilgalaikę pastato, bet ir miesto bei jo gyventojų gerovę.

Kuriant ilgalaikę vertę

Aplinkosauginių rizikų valdymas ir joms pritaikyti sprendimai leidžia sukurti išmanią pastato, aplinkos bei bendruomenės apsaugos sistemą, kuri padės sumažinti klimato kaitos sukeliamą žalą, užtikrinti socialinę gerovę bei ilgalaikę nekilnojamojo turto vertę tiek šiandien, tiek ateityje.

Tokia strategija apima ne tik finansinę grąžą investuotojams, bet ir realią atsakomybę prisidedant prie klimato kaitos padarinių švelninimo bei prisitaikymo prie pokyčių, kurie Baltijos regione tampa vis aktualesni. Nekilnojamojo turto projektai yra atsakingi už bene 40 proc. CO₂ emisijų, o tvarūs projektai padeda sumažinti jas tiek statymo, tiek objekto gyvavimo laikotarpiais.

Kaip dažnai sakoma „geriausias laikas pasodinti medį buvo prieš 20 metų. Antras geriausias laikas – dabar". Lygiai taip pat geriausias laikas pradėti kurti klimatui atsparią nekilnojamojo turto infrastruktūrą buvo vakar. Tad pradėkime šiandien.
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-07-16 09:41
Šią savaitę startavo didžiausias Lietuvoje miesto festivalis „Midsummer Vilnius". Pagrindinio renginio mecenato „EIKA Group" vadovas Domas Dargis teigia, kad kultūra yra klestinčio miesto pamatas, todėl džiaugiasi galimybe jau devintus metus iš eilės prisidėti prie sostinės meno, muzikos ir kultūros...
nuotrauka
2025-07-10 09:39
Lietuvos būsto rinka demonstruoja aiškius atsigavimo signalus po 2022–2024 metų sąstingio. Naujausi duomenys atskleidžia ne tik kainų augimą, bet ir realų sandorių aktyvumo padvigubėjimą, o tai leidžia optimistiškai žvelgti į tolesnę rinkos raidą.
nuotrauka
2025-07-10 08:08
Lietuva pasiekė istorines aukštumas atsinaujinančios energetikos srityje – šių metų birželį net 80 proc. visos šalyje suvartotos elektros buvo pagaminta iš saulės, vėjo ir vandens. Spartus atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) augimas mažina priklausomybę nuo importo, stiprina šalies prekybos bal...
nuotrauka
2025-07-09 10:23
Kraustantis iš tėvų namų ir ieškant naujos gyvenamosios vietos, daugumai akys pirmiausia krypsta į interjerą, būsto lokaciją, dydį. Deja, tačiau graži būsto išvaizda dar negarantuoja sklandaus gyvenimo jame, o pirmoji nuomos patirtis neretai tampa ir pirmąja rimta pamoka. Ką reikėtų žinoti, kad pirm...
nuotrauka
2025-07-09 10:09
Namų statyba prasideda ne nuo plytų, o nuo tinkamo žemės sklypo. Tačiau, nors Lietuvoje yra beveik 3,5 mln. ha privačios žemės ūkio paskirties žemės, ne kiekviena jų tinkama gyvenamajai statybai. Apie tai, kokius aspektus svarbu įvertinti, kad iš pirmo žvilgsnio patrauklus sklypas nevirstų galvos sk...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-07 13:57
Pasibaigusi Seimo pavasario sesija buvo kupina kontrastų, o Parlamento priimti įstatymai palieka dvejopą įspūdį. Viena vertus, buvo daromi pažangūs sprendimai, modernizuojantys ir stiprinantys mūsų ekonomiką. Bet kartu netrūko pokyčių, kurie visas geras pastangas vienu ypu gali nubraukti.
nuotrauka
2025-07-07 07:39
Vasara jau čia, o kartu su ja ir atostogų sezonas. Tačiau nors daug kas tikisi per atostogas atsikvėpti nuo darbų, vis daugiau žmonių grįžta iš poilsio dar labiau pavargę nei prieš tai. Kodėl? Todėl, kad atostogos dar nereiškia tikro poilsio.
nuotrauka
2025-07-04 14:48
VILNIUS TECH mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip įvairias atliekas pritaikyti garsą slopinančioms konstrukcijoms kurti. Pavyzdžiui, tam galima naudoti perforuotas plastiko plokštes, gumos granules iš naudotų padangų, oro tarpą, neretai papildomai slopinantį garsą. Šių komponentų derinys leidžia su...
nuotrauka
2025-06-30 16:02
LR Seimas pakoregavo Statybos įstatymą – nuo šiol statybos leidimas bus išduodamas, kai yra patvirtinti projektiniai pasiūlymai, o techninio darbo projekto institucijos nebetikrins, nes už jo tikslumą bus atsakingi patys projektuotojai. Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) pritaria siekiui mažinti...
nuotrauka
2025-06-26 15:25
Pastaraisiais metais pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui. Statybų sektorius – ne išimtis. Jo pokyčių būtinybė tampa vis akivaizdesnė. Statybų metu sunaudojama daug energijos, labai išauga atliekų apimtis, o statybinės medžiagos dažnu atveju daro neigiamą poveikį ne tik gamtai, bet ir žmo...
nuotrauka
2025-06-26 10:12
Geopolitinės įtampos pasaulyje auga, o kartu su jomis ir tarptautinių sankcijų grėsmė verslui. Vis dažniau į sankcijų sąrašus patenka ne tik pavieniai asmenys ar įmonės, bet ir ištisi sektoriai. Advokatų profesinės bendrijos LAWCORPUS bendraįkūrėjas ir advokatas Rokas Venslauskas teigia – šiandien s...
nuotrauka
2025-06-23 12:46
Ant daugiabučių laiptinių sienų ir savo pašto dėžutėje dažnas randa pasiūlymą – „Pirkčiau butą jūsų name". Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip patraukli galimybė greitai parduoti būstą, tačiau, pasak nekilnojamojo turto (NT) specialisto Tado Meiliūno, už šių skrajučių dažnai slypi visai kiti t...
nuotrauka
2025-06-19 11:15
Nors 25 tūkstančiai šalies įmonių turi paskolų kredito įstaigose, tačiau bendras verslo kreditavimo lygis išlieka vienas žemiausių Europos Sąjungoje (ES). Ekspertai pastebi, kad daugeliui įmonių nepavyksta peržengti net pirmojo laiptelio norint gauti paskolą – pateikta kreditavimo paraiška dažnai yr...
nuotrauka
2025-06-17 15:47
Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti gr...
nuotrauka
2025-06-12 12:20
Ketvirtadienį Seime svarstant pelno mokesčio tarifo didinimą iki 17 proc., Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad politikai neatsižvelgė į ekonomistų bei verslo raginimus išmintingai atsverti vykstantį kapitalo nutekėjimą iš Lietuvos.
nuotrauka
2025-06-09 08:43
Šiandien tvarumas tapo žodžiu, kuris vieniems kelia viltį, o kitiems – akių vartymą. ESG, arba trys žodžiai – aplinkosauga, socialinė atsakomybė ir valdysena – šiandien skamba visur: prezentacijose, strategijose, ant kavos puodelių ir „Slack'ų“ statusuose. Bet kai įsigilini, pasimeti. Kiek iš to – t...
nuotrauka
2025-06-06 09:43
Šiltuoju metų laiku, kai vaikai leidžia vasaros atostogas, ne visi tėvai gali turėti tiek laisvo laiko, kiek jų atžalos. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbo kodeksas įtvirtina galimybes tėvams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.
nuotrauka
2025-06-03 11:59
Klausimų apie atostogas darbo teisėje pagausėja kiekvieną vasarą, o pastaruoju metu atsiranda ir nauja tema – ar darbdavys gali vienu ypu atostogų išleisti visą kolektyvą? Ar grupinių atostogų planavimas neprasilenkia su Darbo kodekso nuostatomis? Ir ar toks sprendimas darbuotojams tikrai naudingesn...
nuotrauka
2025-05-28 15:32
Nors pastaraisiais metais daugėja įmonių, sakančių, kad darbuotojų kaita yra vienas didžiausių darbo rinkos iššūkių, tačiau žmonių noras ieškoti vis naujų darboviečių jau mažai ką stebina. Daugėja ir norinčių vienu metu dirbti per dvi ar kelias darbovietes. Darbo teisė gyventojams tokią galimybę sut...

Statybunaujienos.lt » Komentaras