2025 m. kovo 28 d. penktadienis, 5:40:47
Reklama  |  facebook

Dėl būsto nuomos susitarėte žodžiu, nuomininkas atsisako jums mokėti: ką daryti?

2025-02-06 08:43
Prieš pusmetį išnuomojote savo gyvenamąjį būstą draugės bendradarbiui. Jūs pažįstami, esate buvę bendrame gimtadienyje, tad laikinai dėl nuomos kainos ir kitų sąlygų susitarėte žodžiu, o „formalumus juk sutvarkysime vėliau“. Jau tris mėnesius „pažįstamas“ nekelia ragelio, neatidaro durų ir nemoka Jums nuomos. Ką daryti – gal sukrauti jo daiktus už durų ir aiškintis vėliau? Situacija skamba kaip iš filmo, tačiau, advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ advokato Dominyko Užkurnio teigimu, ji nėra tokia jau reta.
nuotrauka
Dominykas UŽKURNYS, „Ellex Valiunas“ asocijuotasis teisininkas


Minimos įmonės
Ellex Valiūnas ir partneriai, advokatų kontora,
Vien tai, kad nuomotojas turi verslo liudijimą, leidžiantį vykdyti komercinę nuomos veiklą, jokiu būdu neatstoja nuomos sutarties, kuri yra esminis šalių nuomos santykius sureguliuojantis dalykas.

Žodinė sutartis – sutartis „iki pirmo ginčo“

„Žodinės nuomos sutartys yra teisėtos pagal Civilinį kodeksą, jame numatyta, jog nuomos sutartys tarp fizinių asmenų gali būti sudaromos žodžiu. Vis tik kilus nesutarimams ir neturint rašytinės sutarties, nuomotojui kyla daug praktinių problemų. Žodinė sutartis yra laikoma sudaryta nuo šalių susitarimo dėl sutarties sąlygų arba leidimo apsigyventi bute dienos. Tačiau be rašytinės sutarties nuomotojui tenka remtis tik Civilinio kodekso nuostatomis, o ne lankstesniais šalių susitarimais, kurie gali būti numatyti nuomos sutartyje“, – pasakoja advokatas.

Pasak jo, susidūrus su nuomininko mokumo problemomis (nepaisant to, ar šalys yra sudariusios ar nesudariusios rašytinę nuomos sutartį), pirmasis patarimas nuomotojui – raštu kreiptis į nuomininką fiksuojant nuomininko padarytus pažeidimus, raštu teikti raginimus nuomininkui padengti susidariusį įsiskolinimą. Tokia dokumentacija gali tapti ne tik svarbiu įrodymu sprendžiant ginčą, jei jis persikeltų į teismą, tačiau dažnu atveju net ir išsprendžia pačią problemą, kadangi nuomininkas įvertina galimas neigiamas finansines pasekmės, kurios tik augtų, jei ginčas persikeltų į teismą.

Pexels nuotr.

Teisminis procesas – neišvengiamas

Kai konflikto nepavyksta išspręsti geruoju, nuomotojui iš esmės lieka vienas kelias – kreiptis į teismą, siekiant nutraukti gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį, prisiteisti skolą ir iškraustyti nuomininkus: „Deja, bet geranoriškai nepavykus išspręsti konflikto, teisminis procesas yra neišvengiamas. Gyvenamųjų patalpų nuomai įstatymai numato griežtesnius reikalavimus – Civilininiame kodekse numatyta, kad gyvenamųjų patalpų nuomos sutartis gali būti nutraukta ir nuomininkai iškeldinti tik teismo tvarka. Be to, gyvenamųjų patalpų nuomos specifika lemia ir tai, kad vien faktas, jog nuomininkas nesumokėjo nuomos ar komunalinių mokesčių už 1 mėnesį, dar nesudaro pagrindo nuomotojui inicijuoti sutarties nutraukimo. Pagal Civilinį kodeksą, nuomininkas laikomas iš esmės pažeidusiu sutartį, jei jis nuolat, tačiau ne mažiau kaip tris mėnesius, nemoka nuompinigių ar mokesčio už komunalines paslaugas,“ – pažymi „Ellex Valiunas“ advokatas D. Užkurnys.

Savavališkas nuomininko iškeldinimas – draudžiamas

Teisininkas pabrėžia, kad net jei nuomininkas yra skolingas už nuomą, jis vis tiek yra įstatymais saugomas nuo savavališko iškeldinimo: „Nuomotojas, kuris savavališkai iškeldina nuomininką, gali būti traukiamas ne tik civilinėn, bet ir administracinėn, o išskirtiniais atvejais – net baudžiamojon atsakomybėn. Teismui priėmus sprendimą dėl iškeldinimo, patį sprendimą vykdo tik antstoliai teisės aktų nustatyta tvarka. Nuomotojas, gavęs vykdomąjį raštą, kreipiasi į antstolį, kuris turi numatytas taisykles, kaip privalo būti iškeldinami asmenys. Jei iškeldinamasis nesutinka geruoju išsikelti ir piktybiškai trukdo iškeldinimo procesui pagal vykdomąjį raštą, kviečiami du kviestiniai ir policija. Iškeldinant vaiką, taip pat dalyvauja Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovas. Iškeldinimo proceso trukmė priklauso nuo nuomininko aktyvumo byloje. Paprastai ieškinio nagrinėjimas pirmojoje instancijoje trunka apie 6 mėnesius, todėl visas iškeldinimo procesas gali užsitęsti“.

Kilus teisminiam ginčui, nuomotojas, neturėdamas rašytinės sutarties, turi įrodyti nuomos sutarties sudarymo faktą ir šalių sutartų sąlygų buvimą. Tokios situacijos išvengiama turint rašytinę sutartį, kuri leidžia koncentruotis į patį skolos priteisimą.

„Nuomotojui įrodžius teisme žodinės nuomos sutarties sudarymo faktą bei nuompinigių dydį, pavyktų apginti pažeistas teises ir atgauti skolą. Tam galėtų padėti šalių susirašinėjimas, kuriame fiksuojamas susitarimas dėl nuomos, nuomininko nuomotojui atlikti bankiniai pavedimai. Tačiau teisminio proceso kaina dažnai yra varginanti, laike išsitęsianti ir emociškai sunki procedūra“, pasakoja D. Užkurnys.

Tam, kad išvengtumėte panašių situacijų, „Ellex Valiunas“ advokatas Dominykas Užkurnys rekomenduoja nepamiršti 6 dalykų:
1. Rašytinė nuomos sutartis: pirmasis ir pagrindinis patarimas – pasirašyti nuomos sutartį, kurioje būtų numatyti atitinkami saugikliai, suteikiantys saugumo nuomotojui ir aiškumo nuomininkui, o kilus ginčui padės situaciją išspręsti operatyviau ir pigiau.
2. Užstatas: prieš sudarant sutartį, reikalauti protingo dydžio užstato (bent dviejų ar trijų mėnesių nuomos mokesčio dydžio), kuris bus grąžintas sutarties pabaigoje, jei visi įsipareigojimai yra įvykdyti.
3. Sutarties terminas: vengti ilgalaikių ar neterminuotų nuomos sutarčių. Geriau sudaryti vienerių metų nuomos sutartį, kuri gali būti atnaujinama. Sutarties terminas yra svarbus tuo, kad pagal Civilinį kodeksą terminuota gyvenamųjų patalpų nuomos sutartis gali būti nutraukta ankščiau termino įspėjus nuomininką prieš tris mėnesius, o neterminuota – prieš šešis mėnesius.
4. Nuomos sutarties registracija: įregistruoti sutartį VĮ „Registrų centro“ nekilnojamojo turto registre – tai gali būti svarbu, pavyzdžiui įvykus nuomininko sąlygotam draudiminiam įvykiui.
5. Komunikacija ir kompromisas: nuomininkui pradelsus mokėjimus, pirmiausia ieškoti su juo kompromiso ir teikti raginimus padengti įsiskolinimus, vengiant kraštutinių priemonių, tokių kaip komunalinių paslaugų apribojimas ar priverstinis iškraustymas. Minėtieji nuomotojo veiksmai gali užraukti būsto savininkui civilinę, administracinę ar net baudžiamąją atsakomybę.
6. Teismas: jei konflikto visgi nepavyksta išspręsti geruoju, nuomotojui vis tik vienintelis teisėtas kelias – kreiptis į teismą dėl nuomos sutarties nutraukimo, skolos priteisimo ir nuomininkų iškraustymo. 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-03-27 10:35
Įsivaizduokite: esate išvykę atostogauti į kitą šalį, o Lietuvoje reikia pasirašyti svarbią sutartį. Arba – jūsų senelė dėl sveikatos problemų negali pati nueiti į banką ar tvarkytis dokumentų. Draugas paprašo jūsų padėti parduoti jo butą, nes pats gyvena užsienyje. Pasak teisininkų, tokių situacijų...
nuotrauka
2025-03-26 09:30
Draudžiant savo valdomą būstą, įprasta praktika yra įtraukti ir civilinės atsakomybės draudimą, kuris užtikrina, kad sukėlus žalą trečiųjų šalių turtui, ji bus atlyginta. Visgi draudikų praktikoje pasitaiko atvejų, kai šis civilinės atsakomybės principas netaikomas – kokias atvejais tai tampa aktual...
nuotrauka
2025-03-25 09:50
Aiškiai įvardytos darbuotojo pareigos yra ne tik formalumas – tai būtina sąlyga sklandžiam ir teisiškai tvirtam darbo santykių pagrindui. Būtent dėl nepakankamai konkretizuotų darbo funkcijų neretai kyla nesusipratimų tarp darbdavio ir darbuotojo, o kartais – ir teisinių ginčų. Siekiant to išvengti,...
nuotrauka
2025-03-21 11:24
Gerėjant įperkamumui, būsto rinkos aktyvumas žiemą toliau didėjo – vis daugiau būsto perkama savo reikmėms. Nepaisant sparčiai didėjančios paklausos, susikaupęs pasiūlos rezervas kol kas leidžia išvengti didesnių kainų šuolių. Pasiūlos trūkumo riziką taip pat malšina spartėjantis naujų statybų tempa...
nuotrauka
2025-03-20 12:04
Metinių finansinių metų pabaiga – puikus metas daugiau sužinoti apie dividendus. Tai svarbus įmonės finansinio planavimo aspektas, tačiau, pasak teisininkų, verslas dažnai pamiršta esminę taisyklę: dividendai turėtų būti mokami tik tuomet, kai įmonė veikia stabiliai ir tokios išmokos nepažeidžia kre...
nuotrauka
2025-03-19 11:15
Perplanavę senos statybos daugiabučiuose esančius būstus, gyventojai džiaugiasi atnaujintais namais, tačiau pakeitimų oficialiai neįteisinus, vėliau jie gali brangiai kainuoti. Apie tai, ką svarbu žinoti prieš parduodant ar įsigyjant nelegaliai pertvarkytą būstą, pasakoja „Luminor" banko Mažmeninės ...
nuotrauka
2025-03-17 10:36
Lietuvoje gyventojai ir toliau aktyviai skolinasi vartojimo reikmėms bei būstui, todėl bendras namų ūkio kreditų portfelis vis dar auga kur kas sparčiau nei euro zonoje. Sumažėjusių būsto paskolų maržų aplinka skatino gyventojus nelaukti, kol įsigalios refinansavimo pakeitimai, ir jau sausio mėn. pe...
nuotrauka
2025-03-17 10:27
Pandemijos metams liekant užmarštyje, europiečiai pamažu grąžinami dirbti į biurus. Agentūros „Eurofound“ duomenimis, 2024 m. sugrįžusių į biurą europiečių dalis ūgtelėjo nuo 36 proc. iki 41 proc. Tad kyla klausimas − ar ši tendencija reiškia, kad ateityje visi darbuotojai pilnai grįš dirbti į biuru...
nuotrauka
2025-03-14 13:23
Baltijos šalių paskolų rinka 2025 metus pradėjo su teigiamais pokyčiais: tiek būsto, tiek verslo paskolų segmentuose matome augimą, kurį skatina Europos Centrinio Banko (ECB) bazinių palūkanų mažinimo politika. Tačiau nors skolinimosi apimtys auga, išlieka svarbios rizikos, kurios gali lemti ateitie...
nuotrauka
2025-03-14 09:56
Darbuotojų mobilumas arba kitaip tariant, judėjimas darbo rinkoje – vis labiau įprastas reiškinys. Dėl darbo jėgos trūkumo, verslo globalizacijos ar karinių konfliktų aktyviai darbuotojus iš užsienio priima arba juos svetur padirbėti siunčia ir Lietuvos darbdaviai. Šie procesai yra ne tik nauda, bet...
nuotrauka
2025-03-13 13:51
Kainų svyravimai elektros rinkoje pastaraisiais metais tapo tikru galvos skausmu. Ir verslininkai, ir gyventojai ieško patikimų būdų, kaip juos suvaldyti ir apsisaugoti nuo netikėtų išlaidų. Dairomasi į įvairias technologijas, kaupiklius, ieškoma revoliucijų. Tik ar tikrai mums reikia naujos panacėj...
nuotrauka
2025-03-10 15:17
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2025 metų vasario mėnesio reikšmė paaugo 0,4%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėne...
nuotrauka
2025-03-07 13:50
Turbūt visi esame ne kartą matę giedrą dieną iš katilinių kaminų besiveržiančius baltus tirštus dūmus ir susimąstę, iš kur jie atsiranda. Ar jie nekenksmingi aplinkai? O lėktuvų palikti „pėdsakai" danguje – kas tai? Komentuoja Kauno technologijos universiteto Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakult...
nuotrauka
2025-02-28 11:25
Valstybė yra įdiegusi mechanizmus, kaip apsaugoti dėl bankroto atleidžiamus darbuotojus – suteikiama galimybė gauti išmoką, viršijančią 6 tūkst. eurų sumą, sako Jovita Valatkaitė, advokatų kontoros Casocijuota partnerė. Kokių veiksmų norint gauti išmoką imtis darbuotojams ir kokius žingsnius būtina ...
nuotrauka
2025-02-27 12:10
Dešimtmečius apleista kaimo sodyba: stogas įgriuvęs, sienos sunykusios, tačiau pamatai vis dar matomi. Miesto centre stovėję gamyklos griuvėsiai: dalis konstrukcijų sugriauta, bet kai kurios sienos dar išlikusios. Ar tokie pastatai vis dar egzistuoja teisiškai, ar laikomi išnykusiais? Šie klausimai ...
nuotrauka
2025-02-26 16:29
Nacionalinės žemės tarnybos duomenimis, Lietuvoje iki 2023 m. spalio 1 d. buvo įregistruota daugiau nei 700 tūkst. kitos paskirties žemės sklypų (apie 340 tūkst. ha), dažniausiai naudojamų statiniams statyti. Daugiau nei pusė šios žemės priklauso valstybei ir yra nuomojama ant jos esantiems privačio...
nuotrauka
2025-02-24 14:44
Nuo vasario mėnesio supaprastintas būsto paskolos refinansavimas tapo nemokamas. Apie tai, ką svarbu žinoti refinansuojant paskolą ir kokių kaštų dabar galima išvengti, komentuoja „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
nuotrauka
2025-02-19 09:43
Jūsų mylėtame bute nuomininkai gyveno vos pusmetį, tačiau, panašu, kad butui jau reikės remonto. Kas tokiais atvejais turėtų padengti išlaidas? Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ advokatas Dominykas Užkurnys sako, kad atsakomybė už šiuos darbus tiesiogiai priklauso nuo to, kaip aiškiai atsakomybės r...
nuotrauka
2025-02-17 13:47
Būsto paskolos refinansavimas gali palengvinti finansinę kasdienybę, ypač kai esamos paskolos sąlygos nebetenkina. Tačiau dažnas apie refinansavimą tebeturime klaidingų įsitikinimų. Kokie jie, pasakoja „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
nuotrauka
2025-02-13 15:28
Visuomenėje tęsiantis diskusijoms dėl Keistuolių teatro atsakomybės už viešųjų pirkimų pažeidimus, Lietuvos teismai nagrinėjo kitą reikšmingą viešųjų pirkimų srities klausimą. Sprendimai buvo susiję su ypatingos svarbos renginiu – NATO valstybių vadovų susitikimu Vilniuje ir asmenine viešųjų pirkimų...

Statybunaujienos.lt » Komentaras