2023 birželio 9 d. penktadienis, 23:47
Reklama  |  facebook

Diskusija. Statybų ir renovacijos sektorių laukia pokyčiai: keis reguliavimą, orientuos į ES standartą

2021-02-25 16:13
Vyriausybės, savivaldos, NT vystytojų, statybininkų, architektų, inžinierių bei verslo atstovai sutaria, kad toliau stringant renovacijos programai, o statybų sektoriui susiduriant su našumo problema, būtini reglamentavimo pokyčiai. Išeitis matoma Europos Sąjungos žaliajame kurse ir tvarių statybinių medžiagų naudojime.
nuotrauka
Pexels.com nuotr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos savivaldybių asociacija),
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
LNTPA (Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija),
Lietuvos architektų rūmai,
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie VRM,

Pasak Aplinkos ministerijos ir savivaldybių vadovų, taršus statybų sektorius per artimiausius metus turės persiorientuoti į tvarius sprendimus. Tam šiuo metu ruošiami viešųjų pirkimų, taršą, medžiagų perdirbimą reglamentuojančių teisės aktų pakeitimai.

Specialiai šiems klausimams aptarti rengta viešojo bei privataus sektoriaus diskusija „Žalioji statybų transformacija ir žaliųjų pastatų gamyba 4.0: sektoriaus plėtros darbotvarkė“.

Pirmieji pokyčiai viešųjų pirkimų srityje

Vyriausybė yra įsipareigojusi, kad nuo 2024 m. visuose statomuose visuomeniniuose pastatuose organinės, tvarios medžiagos turės sudaryti bent 50%. Pasak aplinkos apsaugos viceministro Dariaus Kvederavičiaus, siekiant šio tikslo ruošiami reguliaciniai pokyčiai.

„Lietuva, turime pripažinti, atsilieka nuo tendencijų Europoje. Viešojo sektoriaus laukia rimtas iššūkis – koreguoti šiuo metu statyboms galiojančius techninius reikalavimus. Pirmoji pokyčio kryptis yra renovacija. Manome, kad reguliaciniu būdu valstybė turėtų kurti didesnę paklausą tvaresnėms statybinėms technologijoms. Kita kryptis – viešieji pastatai, kur planuojama kelti žaliųjų pirkimų reikalavimus, skatinant naudoti organines konstrukcijas“, – cituojamas D. Kvederavičius.

Jam pritarusio Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidento Mindaugo Sinkevičiaus teigimu, didžiausias kliūtis šiuo metu kuria nelanksti viešųjų pirkimų sistema.

„Visose 60 savivaldybių vykdome daugiabučių renovaciją, naujų, visuomeninės paskirties pastatų statybą. Natūralu, kad organinės medžiagos, taip pat ir mediena, galėtų būti naudojamos dažniau arba didesniais mastais. Tačiau teisinis reguliavimas, statybų reglamentai, aukštingumo klausimai mus pastato į poziciją, kad norėdami statyti koncertų salę ar baseiną, negalime rinktis. Kaip valstybė vis dar mėgstame pirkti už mažiausią kainą, negalvodami apie efektyvumą. Dabartinis reguliavimas mus pastato ant tokių bėgių, kurie neleidžia judėti ta pačia kryptimi, kaip juda Skandinavija ar Vokietija“, – cituojamas M. Sinkevičius.

Tuo tarpu Vincas Sasnauskas, Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos Gaisrų prevencijos skyriaus viršininkas, atkreipia dėmesį, kad renkantis tvarumo kryptį teks spręsti ir gaisrosaugos klausimus.

„Žvelgdami į naujas tendencijas, mes joms neprieštaraujame, tačiau saugos klausimai lieka atviri. Atsakymų nėra, kad tai būtų saugu. Proveržis yra Švedijoje, Austrijoje, Estijoje. Reikėtų pasidomėti tų šalių patirtimi sprendžiant saugos klausimus“, - sakė jis.

Statybos įmonių asociacija: sektorius tapo nenašus

Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas pripažįsta, kad šiuo metu šalies statybų sektorių smukdo našumo problema. Tam įtaką daro stringanti renovacijos programa, pasigendama ir valstybės institucijų dėmesio.

„Sektoriaus pelningumas šiuo metu atsilieka nuo bendro šalies vidurkio. Praėjusiais metais Lietuvoje buvo renovuoti tik 304 pastatai, kai nustatytas siekis yra iki 10 kartų didesnis. ES skatinant žaliąją statybų bangą, būtina peržiūrėti viešųjų pirkimų procesus ir čia ieškoti galimybių“, - sako D. Gedvilas.

Kita opi problema, anot jo, – statybinių medžiagų perdirbimas. D. Gedvilo teigimu, dabar statybų sektoriaus įmonės nėra įpareigotos elgtis tvariai ir rūpintis žiedinės ekonomikos principais.

„Prioritetas šiuo metu teikiamas estetikai ir pastato išbaigtumui. Situacija turi keistis. Pirmiausia, sukuriant specialų investicinį fondą, remiantį medžiagų perdirbimą ir tvarių medžiagų gamybą. Antra, teisės aktai turėtų numatyti ir statybos medžiagų pasą, žymintį naudojamų medžiagų perdirbamumo indeksą“, - pažymėjo LSA vadovas.

NT vystytojai: atsiliekame dėl pasenusio reguliavimo

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos vadovas Mindaugas Statulevičius atkreipia dėmesį, kad Skandinavijos ir ES senbuvės šalys gerokai liberaliau reglamentuoja statybų tvarką ir skatina tvarią statybą. Tuo metu Lietuvoje kol kas tvarūs, iš medžio konstrukcijų statomi statiniai ribojami dėl aukštingumo, todėl sektoriui tenka spręsti taršumo problemą.

„Tikimės, kad po šių diskusijų pažangių šalių vijimosi tempas bus greitas. Turėtume nedelsti ir peržiūrėti įsisenėjusius reglamentus ir juos pritaikyti prie pasikeitusios situacijos rinkoje“, - sako jis.

Lietuvos architektų rūmų prezidentas Lukas Rekevičius pripažįsta, kad žvelgiant į perspektyvą, šalies architektų šioje srityje taip pat laukia pokyčiai.

„Architektų bendruomenė iki šiol neturi daug patirties žaliojoje statyboje, nes tokia statyba labiau buvo vykdoma smulkiame kontekste – individualiose, ne visuomeniniuose pastatuose. Žinoma, visos naujos architektūrinės raiškos priemonės yra sveikintinos, ypač jei jos yra tvarios, draugiškos aplinkai, ir dar estetiškai patraukliau žiūrisi už tradicines statybos medžiagas“, – sakė jis.
Statybunaujienos.lt



Žaliasis kursas

nuotrauka
2023-05-25 17:52
Aplinkos ministerijos organizuotame renginyje „Žaliųjų viešųjų pirkimų lyderių apdovanojimai“ įteiktos padėkos žaliausiai 2022-aisiais pirkusioms valstybės įstaigoms ir įmonėms bei daugiausiai žaliųjų pirkimų laimėjusiems verslo subjektams.
nuotrauka
2023-05-05 10:48
Jau visai netrukus Vilniuje, Viršuliškių rajone, duris atvers naujas 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Statybos darbus šiuo metu vykdanti darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ sostinės biuro erdvių rinką papildys 8800 kv. m nuomojamo ploto. Projektuodamas naująjį verslo centr...
nuotrauka
2023-04-20 07:41
Tarptautinė kompanija „Omnis Power“ įkūrė būstinę Kaune ir į Baltijos šalių rinką ateina su naujos kartos dvipusiais saulės moduliais – „N-Type“.
nuotrauka
2023-04-06 10:34
„Darnu Group“ pasirašė partnerystės sutartį su „Rimi Lietuva“ dėl pagrindinio prekybos tinklo logistikos centro vystymo Baltijos šalyse. Jis bus statomas pagal užsakomųjų projektų („build to suit“) modelį. Daugiau kaip 40 tūkst. kv. metrų ploto inovatyvus, ateities standartus atitinkantis pastatas i...
nuotrauka
2023-03-14 16:42
Žmonės dažnai klysta galvodami, kad tvarus gali būti tik naujas būstas arba kad tokio būsto įrengimas išskirtinai brangus. Tvaraus būsto architektė Guoda Bardauskaitė dalijasi, kad daug investicijų reikalauja ne tvarumas, o mūsų komforto poreikiai.
nuotrauka
2023-02-13 13:36
Europos Tarybos ir Parlamento sprendimu, įmonių, kurios, turės teikti tvarumo ataskaitas, netrukus padaugės bene penkis kartus. Per pusmetį turėtume sulaukti ataskaitoms teikiamų reikalavimų, o per 1,5 metų direktyva bus perkelta į šalių narių nacionalinę teisę. Tai reiškia, kad šiltnamio efektą suk...
nuotrauka
2022-12-29 10:27
Vilniuje plėtojamas verslo parkas „Business Garden Vilnius“ – žaliausias šių metų objektas visoje Europoje. Šiemet šis verslo centras gavo daugiausiai tarptautinės pastatų vertinimo sistemos LEED sertifikato balų Europoje ir užsitikrino aukščiausią – „Platinum“ – įvertinimą.
nuotrauka
2022-12-05 05:21
Aplinkos ministerija parengė Vyriausybės nutarimo „Dėl medienos ir kitų organinių statybos medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių naudojimo visuomeninės paskirties pastatuose“ projektą, kuris sudaro sąlygas plėtoti medinę statybą Lietuvoje ir pasiekti, kad 2024 m. mediena bei organinės medžiago...
nuotrauka
2022-10-18 09:50
Verslo centrų rinką papildantys nauji pastatai meta rimtą iššūkį seniems biurams. Skiriasi ne tik verslo centrų išvaizda, bet ir eksploataciniai parametrai, nuomininkams siūlomos laisvalaikio ar bendradarbiavimo erdvės.
nuotrauka
2022-10-07 07:24
Bendras Lietuvos liaudies buities muziejuje esančių 154 pastatų stogų plotas prilygsta maždaug 30 futbolo aikščių. „Tomaldras“ – tai įmonė, kuri, atnaujindama muziejaus pastatų stogus, nendrėmis, skiedromis, čerpėmis ir skarda padengė apie 8 tūkst. kv. m plotą.
nuotrauka
2022-09-29 11:36
Su klimato kaita augant tvaresnės statybos poreikiui, stiprėja paklausa mediniams daugiabučiams. Kol Lietuvoje aukštesnę nei 4 aukštų medinę statybą riboja teisės aktai, mūsų šalies ekspertai pavydžiai žiūri į Skandinavijos šalyse augančius medinius dangoraižius. Tačiau Švedijos medinių namų plėtoto...
nuotrauka
2022-06-17 10:41
Kovojant su klimato kaita ir ieškant tvaresnių statybos sprendimų, Vakarų šalyse statoma vis daugiau medinių daugiaaukščių gyvenamųjų namų. Dėl savo architektūros ir dizaino sprendimų šie pastatai kasmet susižeria aibę prestižinių apdovanojimų.
nuotrauka
2022-06-06 10:41
Pasaulyje populiarėjančios tvarumo idėjos neapleidžia ir Lietuvos. Ši tema veržiasi ir į nekilnojamojo turto rinką, kuomet namų ieškantys pirkėjai apsvarsto ir poveikį aplinkai statant jų nusižiūrėtą būstą.
nuotrauka
2022-01-28 09:17
Žaliuojantys parkai ne tik ant žemės, bet ir danguje – taip dažnai vadinama žaliųjų stogų, augalais apsivijusių fasadų tendencija pamažu skinasi kelią ir Lietuvoje. Jų funkcionalumą ir augantį lietuvių susidomėjimą aptaria Kauno mokslo ir technologijų parko inovacijų bendruomenės narių „Saulės grąža...
nuotrauka
2022-01-26 10:45
Sostinėje vystomas „Business Garden Vilnius“ verslo parkas tarptautiniu mastu įvertintas už įdiegtus tvarumo sprendimus. Surinkęs 95 tarptautinės pastatų vertinimo sistemos LEED sertifikato balus, verslo centras gavo aukščiausią – „Platinum“ įvertinimą. Visame pasaulyje yra vos 30, o Europoje – 10 p...
nuotrauka
2022-01-14 07:04
„Økern Portal“ biurų pastatas Osle tapo išskirtiniu projektu Norvegijoje ne tiek dėl savo didumo, kiek dėl tvarumo ir neįprasto dizaino. Šio pastato, pelniusio aukštą įvertinimą Norvegijoje ir apdovanoto „Lietuvos metų gaminio 2021“ aukso medaliu, statyboje dalyvavo įmonė „Staticus“.
nuotrauka
2021-12-17 10:45
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas sveikina Europos Komisijos paskelbtą pirmąjį Taksonomijos reglamento deleguotąjį aktą, kuriuo gyventojai ir įmonės galės aiškiai įsivertinti, kas yra tikroji žalioji investicija, o kas tik – „žaliasis smegenų plovimas“.
nuotrauka
2021-12-10 12:11
„Žalieji pastatai“ vis labiau įsitvirtina komercinio nekilnojamojo turto (NT) rinkoje. Šiuo metu Lietuvoje yra 126 tarptautiniais tvarumo sertifikatais įvertinti ar vertinami pastatai, iš kurių vien šiemet pagal BREEAM, LEED, WELL, LPTVS ar „Fitwel“ standartus buvo įvertinti 88.
nuotrauka
2021-10-29 07:39
Statybos pramonė ir visas sektorius stipriai veikia mus supančią aplinką, nes jo poreikiams sunaudojama net 40% viso pasaulio energijos ir generuojama net 30% visų atliekų. Norint daryti įtaką ir keisti, būtina imtis veiksmų, kurie užtikrintų ilgalaikius pokyčius, o ne vienadienius sprendimus.
nuotrauka
2021-10-18 07:08
Augantis vartotojų ir statytojų sąmoningumas ir vis griežtėjantys aplinkosauginiai reikalavimai skatina gamintojus pasiūlyti rinkai vis daugiau ekologiškų medžiagų, kad statyba būtų tvari. Viena higieniškiausių ir aplinkai draugiškiausių žaliavų – mediena. Tačiau nors statyba iš medienos sparčiai po...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas