2024 spalio 3 d. ketvirtadienis, 13:01
Reklama  |  facebook

EPD deklaracijas įmones rinktis skatina ne įstatymai, o reikli rinka ir atsakingas požiūris

2024-02-21 07:52
Lietuvos statybos sektorius, pakėlęs pastatų energinio efektyvumo lygį, vis daugiau dėmesio skiria, kad būtų sumažintas anglies dvideginio pėdsakas. Nors šalyje tai dar nėra reglamentuota, rinka nelaukia ir remiasi tarptautiniais standartais. Objektyviai palyginti skirtingų medžiagų ir gaminių poveikį aplinkai bei matyti įmonės veiklos augantį pokytį siekiant tvarumo, padeda poveikio aplinkai deklaracijos (EPD).
nuotrauka
Įmonės „Kauno šilas“ nuotr.


Minimos įmonės
Kauno šilas, UAB
Bureau Veritas Lit, UAB
INHUS Engineering, UAB
Kauno technologijos universitetas (KTU),
Daugėja Europos šalių, kuriose įstatymais reglamentuojamas CO2 kiekis, kurio negali viršyti statybinės medžiagos. Profesionalūs skandinavų ir kitų Europos šalių statybos projektų vystytojai vis dažniau gaminius renkasi ne pagal kainą, o pagal CO2 kiekį.

Sukurta tarptautinė sistema, kurioje talpinamos visų įmonių nepriklausomų ekspertų patvirtintos poveikio aplinkai deklaracijos. Pasak įmonės „Bureau Veritas Lit“ pramonės verslo plėtros vadovo Mindaugo Savickio, ši sistema tampa rinkodaros įrankiu įmonėms, gaminančioms ir eksportuojančioms savo produktus.

„Kuo įmonė tvaresnė, ekologiškesnė, tuo labiau geba pagaminti produktą, išmetant mažiau CO2, ir tuo konkurencingesnė ji tampa Europos rinkoje“, – įsitikinęs M. Savickis. Mūsų šalies įmonės nelaukia, kol poveikį aplinkai apskaičiuoti įpareigos įstatymai – jos pačios imasi veiksmų, siekdamos būti konkurencingos Europos kontekste. Tai svarbus žingsnis, norint statyti ne tik efektyvius, bet ir aplinkai neutralius pastatus.

Poveikis aplinkai apskaičiuojamas viso produkto gyvavimo ciklo metu


Lietuvoje statybos sektoriaus įmonių, turinčių nepriklausomų ekspertų patvirtintas EPD deklaracijas, dar labai nedaug. Viena jų – įmonė „Kauno šilas“, daugiau nei tris dešimtmečius gaminanti termoizoliacinę medžiagą – polistireninį putplastį. Šiais metais įmonei parengtoje deklaracijoje aprašomas populiariausių jos produktų poveikis aplinkai viso jų gyvavimo ciklo metu – nuo žaliavos atsiradimo iki gaminio atidavimo perdirbti – gaminiui atitarnavus konstrukcijoje.

Vykintas SliesoraitisNuotraukoje –
„Kauno šilas“ kokybės vadovas
Vykintas Sliesoraitis

Pasak „Kauno šilo“ kokybės vadovo Vykinto Sliesoraičio, tokios deklaracijos prireikia vis dažniau. Tokiu būdu apie poveikį siekiama ne tik kalbėti, nes jis labai tiksliai pamatuojamas, parodant tikrąją gaminio vertę. Specialistas atkreipia dėmesį, kad ši deklaracija yra verslo proceso dalis, sukurta atsižvelgiant ir į vis aukštesnius tvarumo standartus statybos sektoriuje ir į siekį vertinti viso pastato gyvavimo ciklą.

Įmonė siekia ne tik dalyvauti tarptautiniuose projektuose, jos tikslas – užtikrinti galimybę Lietuvos inžinieriams rinktis iš vietinių gamintojų, kurie turi EPD deklaracijas, užuot ieškojus jų kaimyninėse šalyse.

V. Sliesoraitis pabrėžia, kad polistireninis putplastis padeda taupyti išteklių – naudojant termoizoliacines medžiagas, sutaupoma apie 40 proc. pastato energijos. Be to, ši medžiaga yra 100 proc. perdirbama, taigi yra puikus žiedinės ekonomikos principų veikimo praktikoje pavyzdys.

„Kauno šilas“ renkasi tvaresnes žaliavas 

Deklaracija užfiksavo ir jau anksčiau įmonės padarytus žingsnius dėl poveikio aplinkai – atliekų surinkimą, panaudojimą, gamybą be atliekų, 100 proc. gaminio perdirbimą, žaliosios energijos panaudojimą Rietavo gamykloje, ant kurios stogo įrengta saulės elektrinė. Taip pat poveikio aplinkai apskaičiavimas leido įvertinti gaminius kitų medžiagų kontekste ir patobulinti kai kuriuos procesus ir darnumo sistemas.

Mindaugas Savickis BUREAU VERITAS

Nuotraukoje – 
„Bureau Veritas Lit“
pramonės verslo plėtros vadovas
Mindaugas Savickis

Įmonė jau seniai atsakingai renkasi tiekėjus, iš kurių perka žaliavas. Aplinkosaugos deklaracijos nevertina veiklos etiškumo, bet „Kauno šilui“ tai svarbu. Įmonė neperka žaliavų iš tironiškų režimų: rusijos ar irano, nors šių šalių produkcija dabar itin pigi.

V. Sliesoraitis pastebi, kad tokia politika įmonei veiklos nepalengvina – kartais tenka pirkti brangesnes žaliavas, kurios savo ruožtu lemia ir gaminio savikainą. Tačiau įprasta, kad tokios žaliavos yra gerokai geresnės kokybės, todėl įmonė išlaiko stabilią gaminių kokybę ir prioritetą teikia brandiems pasirinkimams, kurie liudija įmonės rūpestį ir visuomene, ir aplinka.

Poveikio aplinkai deklaraciją rengė įmonė „Bureau Veritas Lit“, kuri atstovauja pasauliniam inspekcijų, atitikties vertinimo ir sertifikavimo paslaugų rinkos lyderiui. Bendrovės pramonės verslo plėtros vadovas M. Savickis atkreipia dėmesį, kad EPD deklaraciją gali gauti bet kuris produktas, tačiau tai, ar, apskaičiavus poveikį, gautas deklaracijos skaičius bus konkurencingas, priklauso nuo daugybės rodiklių. Daromas pirminis auditas gamykloje, tikrinamas gamybos procesas, įrenginių būklė ir efektyvumas, vandens ir elektros sąnaudos, kiti svarbūs rodikliai.

KAUNO SILAS

Polistireninis putplastis padeda taupyti išteklių – naudojant termoizoliacines medžiagas, sutaupoma apie 40 proc. pastato energijos. 

„Kauno šilui“ tvarumo taškų pridėjo granulių, iš kurių gaminamas polistireninis putplastis, pasirinkimas iš artimesnių tiekėjų, taip mažinant transportavimo atstumus, ganėtinai nauji, elektrą taupantys įrenginiai, saulės kolektorius ant gamyklos stogo bei, lyginant su konkurentais, ekologiškesnis pakavimo medžiagų pasirinkimas.

Rengiant deklaraciją, identifikuojamos ir tobulinamos silpnosios įmonių vietos

„Tik perspektyvios, brandžios, žiūrinčios į ateitį ir nebijančios investuoti įmonės užsisako EPD deklaracijas ir gali būti konkurencingos įvairiose rinkose“, – Lietuvos įmonių brandą ir atsakomybę tvarumo kontekste akcentuoja M. Savickis. Specialistas atkreipia dėmesį, kad, rengdamos EPD deklaracijas, įmonės neretai identifikuoja ir silpnąsias vietas gamybiniuose procesuose ar logistikos grandinėje. Tai skatina imtis pokyčių. Kai kurios įmonės gamtinius išteklius pakeičia atsinaujinančiais, atnaujina dar sovietinius įrenginius, kuriems reikėjo daug elektros energijos, įsidiegia filtravimo sistemas ir, užuot išleidus vandenį į kanalizaciją, gali naudoti jį pakartotinai.

„INHUS Engineering“ Lietuvos projekto skyriaus vadovas Vytas SirtautasNuotraukoje –
„INHUS Engineering“
Lietuvos projekto skyriaus vadovas 
Vytas Sirtautas

Tvarius gamintojų pasirinkimus vertina ir projektuotojai. Viena didžiausių konstrukcijų projektavimo įmonių Baltijos šalyse – „INHUS Engineering“ – jau nebe pirmi metai projektuodami pastatus BIM aplinkoje skaičiuoja ir stebi pastato CO2 emisijos pėdsaką ir ankstyvoje, dar projektavimo stadijoje, padeda klientams išsirinkti tvaresnius sprendinius.

„Tvarumo ir aplinkosaugos tema yra aktuali visiems gyventojams. Aš, kaip inžinierius, dirbantis statybos sektoriuje, matau daugiau detalių, kur efektyviai galima tai panaudoti projektuojant ir statant naujus bei renovuojant ar rekonstruojant senus pastatus. Tai apima mažesnį energijos ir žaliavų naudojimą, mažesnį atliekų kiekį ir mažesnį teršalų išmetimą į aplinką. „Kauno šilo“ žingsnis, pasirengiant savo produkcijos tvarumo deklaracijas EPD, parodo įmonės brandą ir atitikimą pripažintiems darnios veiklos standartams“, – sako „INHUS Engineering“ Lietuvos projekto skyriaus vadovas Vytas Sirtautas.

Gamybos įmonių ir mokslo bendradarbiavimas skatina platesnį požiūrį


Statybos sektorius yra atsakingas už didelę dalį mūsų fizinės aplinkos – pastatus, kuriuose gyvename, juos supančią infrastruktūrą, aplinką. Siekiant, kad tas palikimas ateinančioms kartoms būtų kuo kokybiškesnis ir ilgalaikiškesnis, svarbus ne tik kruopštus, atsakingas darbas įmonėse ir nuolatinis bandymas patobulinti savo gaminius, bet ir tarpusavio bendradarbiavimas tiek tarp verslo atstovų, tiek gamybos sektoriaus ir mokslo.

KAUNO ŠILAS

Įmonės „Kauno šilas“ Rietavo gamykloje ant stogo įrengta saulės elektrinė 

V. Sliesoraitis pastebi, kad ir jo magistro studijos Kauno technologijos universitete suteikia platesnį požiūrį, kurį pritaiko ir įmonėje. Toks bendradarbiavimas yra abipusiai naudingas: leidžia plėtoti ir vystyti statybos pramonę, ir tuo pat metu universitetui suteikia praktinių žinių, kurios konvertuojamos į teorinę bazę. Be to, Lietuvos universitetai bendradarbiauja ir su Europos bei pasaulio universitetais, tad tokiu būdu ateina žinios, informacija, inovacijos ir iš pasaulio.

Pasak V. Sirtauto, su tvaresnėmis medžiagomis sukuriame tvaresnius pastatus, kurie ilgiau išlaikys savo vertę ateityje: „Tvarumas yra svarbus ne tik moraliniu ar etiniu aspektu, bet ir ekonominiu, nes tvarūs verslai gali būti konkurencingesni, atlaikyti ateities iššūkius ir sumažinti rizikas.“

Įmonės „Kauno šilas“ ir pašnekovų nuotr.  
Statybunaujienos.lt



Žaliasis kursas

nuotrauka
2024-09-30 15:47
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Medienos ir kitų organinių medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių pagrindu pagamintų statybos produktų naudojimo visuomeninės paskirties pastatuose nustatymo metodiką, kurią taikant būtų galima paskaičiuoti, kiek medienos ir organinių medžiagų turi...
nuotrauka
2024-09-27 11:38
30 mln. eurų – tokio dydžio finansavimas skirtas viešųjų pastatų renovacijai, siekiant padidinti jų energetinį efektyvumą. Nauji reikalavimai paramos lėšų renovacijai prašantiems viešųjų pastatų valdytojams - užsitikrinti elektros energiją gamybą iš atsinaujinančių energijos šaltinių bei numatyti ga...
nuotrauka
2024-09-26 07:49
„Wolf Group“ šį rudenį švenčia savo 30 metų jubiliejų ir yra stipresnė bei ryškesnė nei bet kada anksčiau.
nuotrauka
2024-09-24 15:31
Vilniuje baigti Turto banko valdomo pastato, esančio Kareivių g. 1, remonto darbai. Užbaigus projektą 2 tūkst. kv. m ploto pastatas tapo energiškai efektyvesnis ir patogesnis darbuotojams. Projekto vertė – beveik 381 tūkst. Eur. Suremontuotose patalpose jau dirba Lietuvos probacijos ir Viešųjų pirki...
nuotrauka
2024-09-24 14:01
„EIKA“ įmonių grupės generalinis direktorius Domas Dargis neslepia – privatūs būsto klientai jų dėl tvarumo reikalavimų dar nespaudžia, tuo labiau nenori už tai daugiau mokėti iš savo piniginės. Visgi jis laikosi savo įsitikinimo, kad ilgalaikėje perspektyvoje kito kelio verslui tiesiog nėra ir geri...
nuotrauka
2024-09-23 10:14
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia plėsti švarios, atsinaujinančios energijos dalį žemės ūkio sektoriuje bei pasinaudoti parama mažinant dyzelinio kuro naudojimą. Iki pat metų galo ūkininkai raginami teikti paraiškas ir vietoje dyzelinio kuro grūdų džiovinimo įrenginiuose naudoti biom...
nuotrauka
2024-09-20 10:24
Baltijos ir Šiaurės šalyse reikšmingai auga investicijos į žaliosios energijos projektus, aktyviai mezgamos tarptautinės partnerystės, teisinis reguliavimas išsiskiria pažangiu požiūriu. Visa tai iškelia regioną į atsinaujinančios energijos ir žaliojo kuro naudojimo lyderius ne tik Europoje, bet ir ...
nuotrauka
2024-09-12 14:18
Daugiau nei trejus metus produktus iš perdirbtų medžiagų kurianti „Provectus Redivivus" žengė dar vieną svarbų žingsnį tvarumo link. Kartu su įmone „Avago" ir partneriais iš Norvegijos sukūrė naujos kartos akustinę plokštę, pagamintą iš perdirbtų poliuretano, plastiko bei gumos atliekų. Bendrovės va...
nuotrauka
2024-09-12 09:19
Vilniaus miesto savivaldybė pirmoji Lietuvoje projektuotojams siūlo pasitikrinti, kokį poveikį aplinkai turės suprojektuotas pastatas ar viešoji erdvė ir kiek tvarūs numatyti aplinkos sutvarkymo sprendimai. Žalumo indekso skaičiuoklė leidžia įsivertinti projekto ekologinį efektyvumą esamame sklype, ...
nuotrauka
2024-09-11 09:45
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) papildomai skyrė 1,13 mln. eurų 3 rezerviniams projektams, kuriais planuojama iš perdirbtų atliekų kurti inovatyvius, aplinkai palankius produktus ir technologijas. Pagal „Žaliojo eksperimento“ kvietimą iš viso skirtas beveik 8,8 mln. eurų finansavimas 21-...
nuotrauka
2024-09-09 09:40
Nuo šių metų lapkričio 1-osios įsigalioja Vyriausybės įpareigojimas visuomeninius pastatus, skirtus administracinėms, transporto, kultūros, mokslo bei sporto reikmėms, statyti naudojant bent pusę organinių ir medienos medžiagų. Pokyčiai paskatins žaliojo kurso programos įgyvendinimą, antrinių žaliav...
nuotrauka
2024-09-03 15:21
Šiandien, rugsėjo 3 d., ant triukšmą mažinančių užtvarų netoli Vilniaus pradeda veikti saulės moduliai, kurių pagaminta žalioji energija bus naudojama pagrindinės šalies automagistralės Vilnius-Kaunas-Klaipėda kelio ženklų apšvietimui.
nuotrauka
2024-08-30 13:12
Klaipėdoje toliau gerinama infrastruktūra pėstiesiems ir dviratininkams. Darbai neseniai baigti Šilutės plente, ties bendrovės „Klaipėdos energija“ teritorija, taip pat – Dubysos gatvėje. Šilutės plente įrengta daugiau nei pusė kilometro naujų takų, Dubysos gatvėje – daugiau nei 300 metrų. Abiejuose...
nuotrauka
2024-08-30 13:04
INVEGOS finansinei priemonei „Perspektyva" papildomai skirta 108 mln. eurų. Kartu atnaujintos ir šių paskolų, skirtų moksliniams tyrimams, technologinei plėtrai ir inovacinei veiklai, sąlygos: padidėjo maksimali paskolos suma ir dotacijos dydis, atsirado tvarumo reikalavimai.
nuotrauka
2024-08-02 13:14
Praėjusiais metais įmonės sutaupė iš viso 161 GWh energijos. Su 33 valstybės ir savivaldybių įmonėmis pasirašyti energijos sutaupymo susitarimai jau rodo teigiamus rezultatus, o Energetikos ministerija ir toliau kviečia įmones prisidėti prie ambicingų energijos vartojimo efektyvumo didinimo tikslų.
nuotrauka
2024-08-02 10:13
Augantis dėmesys tvarumui neišvengiamai prisideda ir prie aktyvesnio tvaraus nekilnojamojo turto (NT) vystymo. Vis dėlto, pirmąjį šių metų pusmetį sumažėjęs pastatų sertifikavimas Baltijos šalyse signalizuoja apie nevienareikšmę situaciją – ar ekonominiai iššūkiai nepakiš kojos NT vystytojų tvarumo ...
nuotrauka
2024-07-30 14:13
Siekdama didinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę bei užtikrinti žemesnes šildymo kainas, įmonė „Biovatas" užbaigė ketverius metus vykusį projektą ir Alytaus mieste įrengė kogeneracinę elektrinę. Projekto vertė – daugiau nei 13 mln. eurų, kurių didžioji dalis buvo finansuota iš Europos Sąjungos s...
nuotrauka
2024-07-26 10:15
Centralizuotai šilumą Kupiškio, Pasvalio miestams ir rajonams tiekianti AB „Panevėžio energija" šiais metais įrengs saulės fotovoltinės elektrines Subačiaus, Noriūnų, Pasvalio katilinių teritorijose. Tai leis naudoti aplinkai draugišką žalią elektros energiją bei sumažinti bendrovės elektros energij...
nuotrauka
2024-07-23 10:17
Siekdama didinti šalies konkurencingumą bei skatinti pramonės sektoriaus persiorientavimą į žiedinę ekonomiką, Inovacijų agentūra ragina verslus pasinaudoti Europos skaitmeninių inovacijų centrų (ESIC) paslaugomis. Centrai įmonėms ir organizacijoms siūlo konsultacijas ir pagalbą šiose srityse: testa...
nuotrauka
2024-07-16 09:14
Europos Komisija (EK) patvirtino Ekonomikos ir inovacijų ministerijos 122 mln. eurų vertės pagalbos priemonę, kuri bus skiriama įmonei „Achema“. Šis finansavimas atveria galimybes diegti inovatyvią technologiją, leisiančią sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Tuo tikslu trąšų gamybos p...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas