2023 spalio 1 d. sekmadienis, 2:24
Reklama  |  facebook

EURIBOR vis dar didėja: į kokius 3 dalykus atkreipti dėmesį, perkant būstą dabar

2023-07-31 09:35
Europos centriniam bankui (ECB) vis keliant paskolų palūkanų normas ir EURIBOR artėjant prie piko, dažnas, planuojantis įsigyti pirmąjį būstą, nusprendžia kuriam laikui šį sprendimą atidėti. Nors palūkanų didinimas gali kelti baimę, visgi, tinkamai pasiruošus, jis neturėtų atbaidyti nuo būsto pirkimo. Patarimus naujiems paskolų ėmėjams duoda „Luminor“ banko būsto paskolos produkto vadovė Žydra Rakauskaitė.
nuotrauka
Žydra RAKAUSKAITĖ, „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė


Minimos įmonės
Luminor bankas,
ECB keliamos palūkanos turi įtaką ir EURIBOR dydžiui. Pakilus būsto paskolos palūkanų normai, paskolas jau turintiems klientams padidėja mėnesio įmokos, o dar tik besiruošiantiems imti paskolą – koreguojama maksimali suma, kurią ketinta pasiskolinti. Tačiau šie pokyčiai nereiškia, kad būsto pirkimą reikėtų atidėti.

„Būsto pirkimas yra svarbus ir atsakingas sprendimas, todėl vien palūkanų normos didėjimas ar mažėjimas įtakos jam daryti neturėtų. Jei perkamas būstas bus nuolatinė gyvenamoji vieta, nei gero, nei prasto laiko jį įsigyti nėra. Tiesa, jeigu dėl būsimo pirkinio su banku konsultavotės prieš pusmetį ar dar anksčiau, pasikeitus EURIBOR reikšmei, galėjo pasikeisti ir maksimali galima būsto paskolos suma, todėl dabar gali tekti pradėti žvalgytis į mažesnį ar senesnės statybos būstą“, – aiškina ekspertė.

Apsvarstykite visus galimus scenarijus


Bankas, skolindamas klientui, atsižvelgia į tai, kad paskolos įmokos suma neviršytų 40 proc. asmens ar šeimos pajamų. Taip pat bankas visada paskaičiuoja ir dar prieš klientui pasirašant paskolos sutartį pateikia jam pavyzdį, kokia būtų paskolos įmoka, jeigu palūkanų norma išaugtų iki 8 proc. Ekspertė pataria galimas rizikas gerai apsvarstyti ir pačiam paskolos gavėjui, kad ateityje palūkanoms pasikeitus, grąžinama suma netaptų finansine našta.

„Būsto paskola yra ilgalaikis įsipareigojimas, todėl svarbu suprasti, kad palūkanos per visą paskolos laikotarpį gali tiek didėti, tiek mažėti. Šiuo metu EURIBOR reikšmė artėja prie piko, tačiau remiantis ilgalaikėmis prognozėmis, per artimiausius10 metų ji turėtų svyruoti tarp 2–3 proc.“, – pasakoja „Luminor“ banko atstovė.

Ž. Rakauskaitės teigimu, nors bankas ir taiko papildomus saugiklius, vis tik, pasikeitus palūkanų normoms, paskolos mėnesio įmoka gali išaugti netgi keliais šimtais eurų. Todėl svarbu įsivertinti ne tik šiuo metu mokamos sumos dydį, bet ir atsakyti sau į klausimą – ar aš būčiau pajėgus mokėti paskolos įmokas, jei ateityje ji keliais procentais augtų. Jeigu didesnė įmoka būtų nebepriimtina, galbūt nereikėtų skolintis maksimalios galimos sumos.

Svarbu turėti finansinį rezervą

Kitas patarimas ketinantiems įsigyti pirmąjį būstą – kaupti finansinį rezervą, kad padidėjus EURIBOR ir paskolos mėnesio įmokoms, galutinės mokėtinos sumos dydis negąsdintų ir nesukeltų nepatogumų.

Pasak ekspertės, finansinis rezervas taip pat padės atlaikyti neplanuotus įvykius, kurie gali nutikti per paskolos mokėjimo laikotarpį. Nereikia, kad suma siektų dešimtis tūkstančių – kad jaustumėtės saugūs, rekomenduojama turėti atsargų, kurios padengtų 3–6 mėnesių išlaidas. Ž. Rakauskaitė pabrėžia, kad svarbu išlaikyti pusiausvyrą tarp taupymo šiam rezervui ir planų įsigyti būstą.

„Pirmiausia, taupymą finansiniam rezervui rekomenduojama pradėti nuo reguliarių pervedimų iš atsiskaitomosios sąskaitos į taupomąją – tai supaprastins procesą ir padės užtikrinti nuoseklumą. Taip pat apsvarstykite galimybę santaupas laikyti kaip kaupiamąjį indėlį – gaunamos palūkanos dar šiek tiek paaugins rezervą. Galiausiai, nepamirškite rezervo papildyti kaskart, kai iš jo išsiimate bet kokią sumą neplanuotiems įvykiams“, – aiškina Ž. Rakauskaitė.

Galimybė rinktis terminuotai nekintamas palūkanas

Palūkanų norma, kurią klientas moka bankui už būsto paskolą, gali būti kintama arba terminuotai nekintama. Todėl naujai paskolą imantiems žmonėms Ž. Rakauskaitė taip pat rekomenduoja apsvarstyti galimybę rinktis terminuotai nekintamas palūkanas, pavyzdžiui, penkeriems metams.

„Pasirinkus terminuotai nekintamas palūkanas, naujas paskolos ėmėjas turi galimybę žinoti tikslias įmokas, pavyzdžiui, artimiausiems penkeriems metams. Toks sprendimas tiks tiems, kurie nori jaustis finansiškai stabilesni, kadangi nereikės nerimauti dėl palūkanų normų pokyčių ir galimai padidėjusių mėnesio įmokų. Tai gali padėti lengviau planuoti savo biudžetą, nes nustatyta suma išliks vienoda visą nustatytą laikotarpį“, – sako ekspertė.

Ž. Rakauskaitė atkreipia dėmesį, kad nors toks būdas gali padėti jaustis užtikrinčiau, nustatytos terminuotai nekintamos palūkanos kai kuriuo laikotarpiu gali būti didesnės nei kad yra kintamos tuo metu. Todėl šį sprendimą reikėtų gerai apsvarstyti ir įsivertinti, ar jis jus tenkins ir ateityje. 
Statybunaujienos.ltNT projektai

nuotrauka
2023-09-28 15:09
Mūsų visuomenėje yra išties įprasta praktika, kuomet būsto paskolos galimybėmis žmonės naudojasi prireikus naujo būsto – dažnai didesnio, erdvesnio ar tiesiog patogesnėje lokacijoje. Gauta suma panaudojama nekilnojamojo turto įsigyjimui ar būsto statymui, taip sukuriant visiškai naujas sąlygas komfo...
nuotrauka
2023-09-28 11:23
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ sostinės Naujamiesčio rajone planuoja pradėti naujo gyvenamojo kvartalo statybas. Vilniaus miesto savivaldybei pateiktas prašymas 4 korpusų pastato statybų leidimui gauti. Numatomos kompanijos investicijos į šį projektą – 35 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-27 13:10
Istorinėje Vilniaus Senamiesčio dalyje, kiek į rytus nuo „Tamstos“ klubo, Žiupronių gatvėje, 2026 m. iškils du daugiabučiai gyvenamieji namai. Pastatai įsikurs vietoje, kurioje anksčiau stovėjo apleisti garažai, ir papildys nedideles naujų Senamiesčio būstų gretas.
nuotrauka
2023-09-19 15:18
Lietuvos bankas pateikė pasiūlymus ir įgyvendins priemones, kurios praplės būsto paskolų gavėjų pasirinkimo galimybes, sumažins refinansavimo ir palūkanų maržos peržiūros naštą vartotojui, gerins vartotojų informuotumą ir kels jų finansinio raštingumo lygį.
nuotrauka
2023-09-19 14:53
Sostinės Bajorų rajone, Vanaginės draustinio pamiškėje pradėtos trečiojo ir paskutinio gyvenamojo projekto „Bajorų lajos" etapo statybos. Vienos iš didžiausių Lietuvoje NT plėtros bendrovių „Omberg group" projekte statomi du daugiabučiai.
nuotrauka
2023-09-15 15:51
Rinkdamiesi būstą Lietuvos didmiesčių gyventojai vis dažniau žvalgosi į užmiestį ir toliau nuo centro nutolusius rajonus. Būstui toliau nuo centro nutolusiuose rajonuose pirmenybę teiktų 40 proc. didmiesčiuose gyvenančių lietuvių, o dar 31 proc. rinktųsi gyventi priemiestyje ar už miesto ribos – 3 p...
nuotrauka
2023-09-11 14:23
„Eika“ grupė rugsėjo 6 d. oficialiai atvėrė šiuo metu didžiausių ne tik Vilniuje, bet ir visoje Lietuvoje bendro gyvenimo namų „Solo Society City House Vilnius“ duris.
nuotrauka
2023-08-31 13:17
Investicija į nekilnojamąjį turtą yra gyventojų įvardijama kaip viena patraukliausių, be to, yra nesudėtingai valdoma. Tačiau niekas nėra apsaugotas nuo nuostolių, susijusių su būstu. Praėjusiais metais buvo atlyginta daugiau nei 22 mln. eurų būsto nuostoliams padengti, rodo „Lietuvos draudimo“ duom...
nuotrauka
2023-08-30 05:47
Nekilnojamojo turto (NT) vystytojas „Amirex“ į Vilnių atnešė atitikmens neturintį kurortinio stiliaus projektą, kuris labiau primena vilą pajūryje nei būstą sostinėje. „Ežero vilos“ ant Buivydiškių tvenkinio kranto – ramybės sinonimas: projektas yra apsuptas miško ir vandens, o terasinis landšaftas ...
nuotrauka
2023-08-28 09:56
Jaunesnio amžiaus žmonės, besidomintys galimybe gauti paskolą nekilnojamam turtui, dažniausiai klausinėja apie paskolos išdavimo procedūrą, taip pat teiraujasi, ar galėtų gauti bendrą paskolą, jei su partneriu nėra susituokę, bei kokio dydžio pradinį įnašą reikėtų sukaupti. Tokie klausimai dominavo ...
nuotrauka
2023-08-25 07:06
Vieno pirmaujančių Baltijos regione nekilnojamojo turto plėtotojų „Pro Kapital Group“ dukterinė įmonė UAB „Pro Kapital Vilnius Real Estate“ pateikė Vilniaus miesto savivaldybei projektinius pasiūlymus dėl ant sostinės senamiesčio kalvos esančio buvusio Vilniaus kolegijos pastato pritaikymo gyvenamaj...
nuotrauka
2023-08-22 10:46
Visapusiškai tiek nuomininkų, tiek ir patalpų ar kitų nuomojamų nekilnojamojo turto (NT) objektų savininkų teisių ir interesų apsaugą užtikrina tik sudarytos nuomos sutarties įregistravimas Nekilnojamojo turto registre ir tokiu būdu fakto apie tai paviešinimas. Registrų centro analitikai pastebi, ka...
nuotrauka
2023-08-22 10:15
Netrukus prasidėsiantis rugsėjis ir nauji mokslo metai kaskart pagyvina šalies didžiųjų miestų būstų nuomos rinkas – jas užplūsta studentai. Tačiau tiek butus nuomojantis, tiek ir nuomojant visada tikėtini įvairūs iššūkiai ar nelaimingi įvykiai. Specialistai skaičiuoja, kad būsto užliejimas vandeniu...
nuotrauka
2023-08-22 10:11
Artėjant vasaros pabaigai, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) gyventojams primena svarbiausią informaciją apie tai, kaip teisingai vykdyti gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto nuomos veiklą.
nuotrauka
2023-08-16 10:06
Vilniaus senamiestyje, Paupyje, startuoja priešpaskutinis, 9-asis plėtros etapas. Planuojama, kad iki 2024 metų pabaigos vilniečių pamėgtas rajonas pasipildys 4 aukštų namu su komercinėmis patalpomis ir 13 išskirtinių butų. Į plėtrą bendrovė „Darnu Group“ investuos 3,5 mln. eurų.
nuotrauka
2023-08-08 10:40
Nekilnojamojo turto (NT) rinką pastarąjį pusmetį stabdant aukštoms palūkanų normoms, renesansą išgyvena išperkamosios būsto nuomos (angl. rent to buy) rinka. Paslaugos Lietuvoje pradininkės „Hanner“ duomenimis, per pirmus 7 šių metų mėnesius fiksuojamas 35 proc. augimas, palyginus su rekordiniu visų...
nuotrauka
2023-08-03 09:12
Namai turi ypatingą reikšmę žmonių būsenai, o netinkama gyvenamoji aplinka didina įvairių fizinių ir emocinių sutrikimų riziką. Ekspertai pasakoja, kaip namai gali paveikti mūsų savijautą bei į ką renkantis būstą verta atkreipti dėmesį, kad būtume kuo sveikesni.
nuotrauka
2023-07-31 09:29
„Realco“ planuoja tolesnę plėtrą sostinės Pašilaičių mikrorajone, kur Justiniškių g. 126 ketina statyti daugiabučių kvartalą. Vilniaus miesto savivaldybei po viešinimo procedūrų pritarus projektiniams pasiūlymams, NT vystytoja ruošiasi statybos leidimo gavimui. Jį bendrovė tikisi gauti 2024 m. pirmą...
nuotrauka
2023-07-31 08:44
„SBA Urban” šalia Palangos, Kunigiškėse, vysto būsto poilsiui prie jūros projektą „Kopų slėnis“. Beveik hektarą siekiančioje teritorijoje, pušyno apsuptyje, iškils 5 namai. Statybos darbai Užkanavės gatvėje jau prasidėjo. Planuojama, kad naujakuriai į pilnai įrengtus pajūrio apartamentus įsikels jau...
nuotrauka
2023-07-27 09:31
Kauno centre esanti industrinė teritorija ant Aleksoto kalno netrukus pasikeis neatpažįstamai. Čia tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ jau pradėjo naujo, unikalaus ir išskirtinai tvaraus gyvenamojo rajono vystymo darbus.

Statybunaujienos.lt » NT projektai