2025 m. liepos 13 d. sekmadienis, 14:58:25
Reklama  |  facebook

Tvarumo sertifikatai gyvenamiesiems namams: didina būsto vertę, bet populiarėja vangiai

2025-05-26 09:21
Kalbant apie pastatus, vis dažniau galima išgirsti pačių įvairiausių sertifikatų pavadinimų: LEED, WELL, LPTVS ar BREEAM. Visi jie žymi įvairius tvarumo, sveikatos ir energinio efektyvumo standartus, pagal kuriuos vertinami tiek gyvenamieji, tiek komerciniai pastatai. Sertifikatų esmė – struktūruotai ir apibrėžtai įvertinti, kiek konkretus statinys tausoja gamtos išteklius, yra draugiškas aplinkai ir kaip prisideda prie gyventojų gerovės.
nuotrauka
BREEAM sertifikatą vienas pirmųjų gavęs gyvenamasis namas Algirdo g. 3, Vilnius. Bendrovės „Realco“ vizualizacija


Minimos įmonės
Realco, UAB

Tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje komercinių pastatų sertifikavimas, lyginant su gyvenamaisiais projektais, yra įsibėgėjęs kur kas labiau. Pavyzdžiui, šių metų pradžioje mūsų šalyje buvo sertifikuoti 142 pastatai, iš kurių vos vienas – gyvenamasis NT projektas. Dar viename gyvenamųjų daugiabučių kvartale šiuo metu baigti du iš trijų BREEAM „In-Use" sertifikavimo etapai.

Būtent BREEAM (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method), sukurtas Didžiojoje Britanijoje 1990 m., yra pirmasis ir šiuo metu plačiausiai pasaulyje naudojamas pastatų tvarumo vertinimo metodas, atsiradęs kaip atsakas į augantį visuomenės ir specialistų susirūpinimą dėl statybų sektoriaus poveikio aplinkai bei išteklių švaistymo.

Gyvenamieji namai kol kas sertifikuojami vangiai

„Realco" pardavimų direktorius Marijonas Chmieliauskas sako, jog priežastys, dėl kurių gyvenamųjų namų sertifikavimas dar vyksta gana vangiai, yra kelios.

Lietuvoje gyvenamųjų pastatų sertifikavimo pagal tvarumo standartus (BREEAM, LEED, WELL, LPTVS) lygis yra žemas dėl kelių priežasčių: vis dar nepakankamai stiprus poreikis iš būsto pirkėjų, teisinių ar finansinių paskatų – lengvatų bei subsidijų – nebuvimas ir netgi paties sertifikavimo proceso kaina.

„Dauguma pirkėjų vis dar daugiausia dėmesio skiria būsto kainai, vietai, kvadratūrai ir išplanavimui, o ne pastato tvarumo rodikliams. Pastarasis veiksnys vis dar dažnai vertinamas kaip malonus priedas, bet ne būtinybė ar lemiantis veiksnys. Taip pat, lyginant su komerciniais NT projektais – biurais ar prekybos centrais, kuriuose sertifikavimas yra tiesiogiai susijęs su nuomos kaina, įvaizdžiu ir investuotojų pritraukimu – gyvenamieji NT projektai nuo šių veiksnių yra kur kas mažiau priklausomi", – svarsto pranešime cituojamas M. Chmieliauskas.

Pastatas Londone. 
Pirmieji jo aukštai paskirti sodui.
Freepik nuotr.
 
Jis priduria, jog vangų gyvenamųjų pastatų sertifikavimą veikia ir tai, kad viešojoje erdvėje vis dar nėra pakankamai daug ir aiškios informacijos apie sertifikatų teikiamą naudą bei tai, kad kai kurie tarptautiniai sertifikatai – pavyzdžiui BREEAM „In-Use" – tik gana neseniai išplėtė savo taikymo sritis taip, kad galėtų būti taikomi ir daugiabučiams.

„Vis tik mes matome labai aiškią sertifikatų teikiamą naudą ir esame įsitikinę, kad ją labai greitai pajus ir tokiame name apsigyvenę naujakuriai. Tad nors sertifikavimo procesas kainuoja ir laiko, ir papildomų išlaidų, stengtis suteikti būsimiems gyventojams daugiau komforto ir aukštesnę pridėtinę vertę, manau, tikrai apsimoka bet kuriam NT plėtotojui", – įsitikinęs M. Chmieliauskas.

Kas yra BREEAM?

Plačiausiai pasaulyje naudojamo pastatų tvarumo vertinimo metodo BREEAM tikslas – sumažinti statybos ir pastatų eksploatacijos neigiamą poveikį aplinkai, skatinti efektyvų išteklių naudojimą bei kurti sveikesnę gyvenamąją aplinką žmonėms. Jis gali būti suteiktas tiek gyvenamiesiems, tiek komerciniams pastatams.

Vienas iš nedaugelio šio sertifikato ekspertų Lietuvoje, tvarumo konsultantas Kęstutis Kvietkauskas pasakoja, kad, vertinant gyvenamuosius pastatus pagal BREEAM, analizuojami įvairūs pastato projektavimo, statybos ir naudojimo aspektai, suskirstyti į dešimt pagrindinių kategorijų: energijos vartojimo efektyvumą, vandens taupymą, gyventojų sveikatą bei gerovę, taršos mažinimą, atliekų tvarkymą ir pan.

Sertifikatu BREEAM gali būti vertinami ir statomi, ir jau pradėti eksploatuoti gyvenamieji pastatai. Pirmuoju – projektavimo ir statybos – etapu, gali būti suteikiamas BREEAM „New Construction" sertifikatas, vertinantis statybose naudojamas medžiagas, energijos efektyvumą, statybos proceso poveikį aplinkai ir pan.
Šios kategorijos BREEAM sertifikato, suteikiamo dar prieš pastatą pradedant naudoti, tikslas – užtikrinti, kad naujai statomas pastatas būtų tvarus nuo pat pradžių.

Tuo tarpu antroji BREEAM kategorija „In-Use" gali būti suteikiama po pastato statybų užbaigimo, pradėjus faktinę jo eksploataciją. Šiuo atveju didesnį svorį jau įgauna energijos ir vandens suvartojimas, atliekų tvarkymas, pastato valdymas (administravimas bei techninės priežiūros kokybė) ir pan.

Realco„Realco“ vizualizacija

„Algirdo 3" – vienas pirmųjų Lietuvoje

Būtent šios sertifikato kategorijos siekia ir „Realco" vykdomas „Algirdo 3" projektas, tapsiantis vienu pirmųjų BREAAM „In-Use" sertifikato savininkų Lietuvoje. Projekto sertifikavimo procesą prižiūrintis ekspertas K. Kvietkauskas pabrėžia, kad gyvenimas BREEAM sertifikuotame pastate jo gyventojams suteikia labai apčiuopiamą, realią naudą.

„Pirmiausia – dėl efektyvaus elektros energijos ir vandens naudojimo sumažėja komunalinių paslaugų sąnaudos. Sertifikatą turintys pastatai taip pat pasižymi geresne vidaus oro kokybe, natūraliu apšvietimu bei akustiniu komfortu, o visa tai teigiamai veikia žmogaus sveikatą ir savijautą. Pats žmogus gali net nežinoti, kad pastatas įvertintas pagal BREEAM, tačiau akivaizdžiai jaus skirtumą – per komforto lygį, finansines išlaidas ir tiesiog bendrą gyvenimo kokybę", – sako pranešime cituojamas K. Kvietkauskas.

„Realco“ vizualizacija

Jis pabrėžia, kad vienkartinis pastato sertifikavimas nėra galutinis tikslas, o tik pati pradžia ilgalaikio proceso, kurio metu reikia sekti pastato eksploatacinius rodiklius ir diegti gerąsias praktikas. Pasak eksperto, BREEAM sertifikatas, jeigu jo apibrėžiamos kategorijos prižiūrimos atsakingai, gali būti puikus įrankis valdyti pastato tvarumą.

K. Kvietkauskas taip pat atkreipia dėmesį ir į finansinį BREEAM teikiamos naudos aspektą.
„Sertifikato vertinimo kategorijos ir pastato atitikimas jo reikalavimams didina ir būsto vertę bei galimybes gauti paskolą tokio būsto įsigijimui. Pastaraisiais metais stebimas vis didesnis bankų dėmesys ir palankumas vadinamosioms „žaliosioms paskoloms". Tad BREEAM sertifikatas ne tik palengvina galimybę įsigyti juo įvertintą būstą, bet ir leidžia jam ilgiau išlaikyti aukštesnę vertę", – pasakoja K. Kvietkauskas.

Ekspertas pusiau juokais priduria, kad sąmoningam žmogui BREEAM sertifikatas netgi gali padėti pagerinti ir emocinę sveikatą – nes žmogus žino, kad jo pasirinktas būstas prisideda prie geresnės aplinkos ne tik jam pačiam, bet ir aplinkiniams. 
Statybunaujienos.lt



NT projektai

nuotrauka
2025-07-10 13:12
Renkantis būstą, emocijos užleidžia vietą racionaliam vertinimui ir kitų žmonių patirčių analizavimui – tokias tendencijas atskleidžia Vilniaus gyventojų apklausos, kurias atliko „Spinter tyrimai“ ir nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“.
nuotrauka
2025-07-10 12:42
Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pardavė 218 būstų ir komercinių patalpų Vilniuje ir Kaune. Šis skaičius beveik pasiekė visų 2024-ųjų metų rezultatą, kai buvo parduoti 239 objektai, ir gerokai viršija visų 2023 metų pardavimus, k...
nuotrauka
2025-07-10 10:00
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė reikšmingą nutartį dėl nekilnojamojo turto agentūrų sutarčių – vienašališkai parengtos brokerių sutartys, kuriose numatytos pareigos mokėti komisinius ir už neįvykdytas paslaugas, laikytinos nesąžiningomis vartotojų atžvilgiu.
nuotrauka
2025-07-10 07:44
Kaunas keičia pagalvės mokesčio taisykles. Iki šiol prievolė mokėti pagalvės mokestį galiojo viešbučiams, moteliams, svečių namams, sanatorijoms, sveikatingumo kompleksams ar fiziniams asmenims, teikiantiems apgyvendinimo paslaugas. Naujoji tvarka įpareigoja pagalvės mokestį taikyti ir asmenims, užs...
nuotrauka
2025-07-09 10:23
Kraustantis iš tėvų namų ir ieškant naujos gyvenamosios vietos, daugumai akys pirmiausia krypsta į interjerą, būsto lokaciją, dydį. Deja, tačiau graži būsto išvaizda dar negarantuoja sklandaus gyvenimo jame, o pirmoji nuomos patirtis neretai tampa ir pirmąja rimta pamoka. Ką reikėtų žinoti, kad pirm...
nuotrauka
2025-07-07 11:17
Prie Visorių miško, sostinės Bajorų rajone pradėtas individualių namų kvartalo „Duonos kalnas“ antrasis etapas. Ryškiais sprendimais išsiskiriančiame projekte į darnią visumą sujungta šiuolaikinė architektūra, subtilus ryšys su gamta ir preciziškas dizainas. Kvartalas įkurdintas išraiškingame, natūr...
nuotrauka
2025-07-04 14:23
NT projektų kompanija „Citus“ tęsia sėkmės sulaukusį daugiafunkcį projektą „Radio City by CITUS“ – pradedamas antrasis statybų bei pardavimų etapas. Kaune, prestižiniame Žaliakalnio rajone buvusios radijo gamyklos „Banga“ konversija apims likusius du komplekso korpusus, kuriems industrinio modernumo...
nuotrauka
2025-06-30 10:49
Naujas būstas – ne tik asmeninis sprendimas, bet ir ilgalaikė finansinė investicija. Dėl to vis dažniausiai žmonės ieško ne tik patogaus, bet ir rinkos pokyčiams atsparaus nekilnojamojo turto, kurio vertė augtų, ar bent išliktų stabili. Į ką svarbu atkreipti dėmesį, norint priimti finansiškai tvarų ...
nuotrauka
2025-06-27 06:04
Pirkėjai, ieškantys pigesnės ir lankstesnės alternatyvos tradiciniam butui, dažnai renkasi viešbučio paskirties apartamentus. Taip vadinamos negyvenamosios paskirties patalpos, kurios naujai plėtojamuose projektuose yra įrengiamos visiškai taip pat, kaip ir įprastas būstas. Patraukli kaina, gera lok...
nuotrauka
2025-06-19 12:15
Šnipiškėse toliau auga vienas paklausiausių pastarųjų metų gyvenamųjų kvartalų – „Naujasis Skansenas“. Pradedama ketvirtojo „Šiaurės“ namo statyba žymi nuoseklią ir sėkmingą projekto plėtrą, čia kiekvienas etapas sulaukia didelio pirkėjų dėmesio. Išskirtinė vieta, išvystyta infrastruktūra, aukšti ko...
nuotrauka
2025-06-19 11:51
NT vystytojas „Lithome", gavęs Vilniaus m. savivaldybės leidimą, pradeda įgyvendinti išskirtinės architektūros gyvenamąjį kompleksą „Teoremos“, įsikursiantį sostinės Mokslininkų g. 1A. Į 7 095 tūkst. kv. m ploto projektą iš viso planuojama investuoti daugiau kaip 10 mln. eurų. Planuojama, kad pirmie...
nuotrauka
2025-06-17 09:32
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, kad nuo 2025 m. birželio 16 dienos, savivaldybių administracijos pradeda formuoti pažymas, patvirtinančias jaunų šeimų teisę į finansinę paskatą pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms, pagal iki 2024 m. gruodžio 31 d. pateiktus prašymus dėl t...
nuotrauka
2025-06-06 13:57
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, atsižvelgdama į jaunų šeimų lūkestį bei finansinės paskatos priemonės aktualumą ir paklausą, skiria papildomus 4,46 mln. eurų finansinei paskatai jaunoms šeimoms, įsigyjančioms pirmąjį būstą. Iš viso pažymoms, patvirtinančioms jaunų šeimų teisę į finansinę p...
nuotrauka
2025-06-06 13:41
Aplinkos ministras Povilas Poderskis susitiko su Lietuvos draudikų asociacijos nariais. Susitikimo metu daugiausia dėmesio skirta tam, kaip draudimo sprendimai galėtų veiksmingiausiai padėti valdyti rizikas gyventojams ir kitiems statybos rinkos dalyviams, jei būtų įgyvendintas Aplinkos ministerijos...
nuotrauka
2025-06-05 14:07
Viršuliškėse įpusėjo pirmojo „Newton“ daugiabučio bokšto statybos – baigti 11 iš 19 aukštų. Projektas išsiskiria ne tik tuo, kad šiuo metu yra vienintelis mieste statomas aukštuminis pastatas, bet ir savo konstrukcijomis: siekiant įgyvendinti architektų viziją, nuspręsta statyti ne greitesniu ir šiu...
nuotrauka
2025-06-04 15:48
NT vystytoja „Homa Group“ gavo statybą leidžiančius dokumentus 11800 kv. m bendro ploto administracinio ir gyvenamojo projekto „Paukščių takas“ Ozo g. 41, Vilniuje plėtrai. Statybos darbus planuojama pradėti jau šią vasarą.
nuotrauka
2025-06-02 14:13
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group“ Vilniaus Burbiškių gatvėje pradeda statyti gyvenamąjį kvartalą „Mosso“. Pirmuoju statybų etapu, iki 2026 m. pabaigos, čia iškils 6 mažaaukštės statybos namai, kuriuose suplanuoti 169 butai.
nuotrauka
2025-05-22 13:42
Šiuo nauju etapu statomi 6 šešių-septynių aukštų namai, kuriuose suplanuota įrengti 318 butų. Potencialiems pirkėjams siūlomi vieno, dviejų, trijų, keturių kambarių būstai, kurių plotas sieks nuo 25 iki 93 kv. metrų. Visi „Vilnelės skverų" namai bus su balkonais arba terasomis, mediniais langais. Po...
nuotrauka
2025-05-19 11:19
Ieškodami bei įsigydami naują būstą, gyventojai daugiausiai dėmesio skiria būsto plotui, kainai ar vaizdui pro langą, tačiau neretai pamiršta vieną svarbų aspektą – galimus pokyčius būsimoje kaimynystėje. Nekilnojamojo turto (NT) ekspertai pabrėžia, kad neįvertinus miesto plėtros planų gali tekti nu...
nuotrauka
2025-05-16 10:29
Vilniuje nemažėjant naujo kokybiško būsto poreikiui, tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ imasi naujo modernių gyvenamųjų namų projekto sostinės Viršuliškių rajone. Čia pradedami „Virš šilų“ kvartalo rytinės dalies plėtros darbai. 7,4 tūkst. kv. m ploto sklype strategiška...

Statybunaujienos.lt » NT projektai