„FIXUS Mobilis“ teikia paslaugas kultūros paveldo objektams, kaip jomis pasinaudoti?

Nuo 2023 metų „FIXUS Mobilis“ – KIC padalinys
Europos ekonominės erdvės (EEE) lėšomis finansuotas kultūros paveldo objektų prevencinės priežiūros projektas „FIXUS Mobilis“ savo veiklą Lietuvoje pradėjo 2019-aisiais. Per trejus metus 3 mobilios komandos, subūrusios 11 specialistų, atliko prevencinės priežiūros darbus 200 objektų visoje Lietuvoje, surengė 7 praktinius mokymus ir 30 konsultacijų regionuose.
Užtikrinant projekto veiklų tęstinumą nuo šių metų „FIXUS Mobilis“ veikia jau kaip Kultūros infrastruktūros centro (KIC) dalis, finansuojama valstybės biudžeto lėšomis. „FIXUS Mobilis“ veiklos tikslas ir toliau išlieka tas pats – kultūros paveldo objektų būklės apžiūra ir prevencinės priežiūros darbai.
Pastariesiems darbams priskiriama kultūros paveldo objekto būklės įvertinimas, defektų identifikavimas; objekto natūros ir medžiagų bei cheminės ir biologinės korozijos fiziniai tyrimai; taip pat periodiniai, koreguojantys ir skubūs priežiūros darbai, daugiausiai susiję su statinio sandarumu, lietaus vandens nuvedimo sistemos, apsauginių elementų, apsauginių dangų defektų šalinimu, laikinu puvinio, kenkėjų pažeistų medinių konstrukcijų sutvirtinimu, iškritusių nedidelių elementų pritvirtinimu, savaiminių augalų nuo pastato elementų šalinimu. Pastato valdytojams taip pat pateikiama ataskaita, kurioje įvertinama kultūros paveldo objekto dalių būklė, pateikiama tvarkymo bei priežiūros planas ir rekomendacijos.„Ragintume visus kultūros paveldo objektų savininkus, prieš teikiant prašymus, atidžiai perskaityti, kokių paslaugų jie gali tikėtis. Nes sulaukiame ir prašymų naujai perdengti visą stogą, ir nukelti netinkamoje vietoje įrengtą kaimynų tualetą. Tokių darbų tikrai nedarome“, – prisimena netikėtus prašymus E. Kielė.
Ieškantys pagalbos valdomiems kultūros objektams turėtų paskubėti
Trys grupės komandos per metus gali suteikti prevencinės priežiūros paslaugas 70 kultūros paveldo objektų, ir šių metų sąrašas baigiamas pildyti – jau sulaukta 61 prašymo. Kiti gauti prašymai jau bus perkeliami į kitus metus, su jų teikėjais bus susisiekta ir darbai atlikti, rašoma pranešime. Beje, reikėtų atkreipti dėmesį ir į darbų sezoniškumą – apžiūras ir darbus stengiamasi atlikti šiltuoju metų laiku, o nuo vėlyvo rudens iki ankstyvo pavasario grupė koncentruojasi į ataskaitų ir rekomendacijų rengimą.

Prevencinę priežiūrą per 5 metus, vykdydama projekto įsipareigojimus, „FIXUS Mobilis“ atliks 350 objektų, bus tęsiamos konsultacijos ir organizuojami praktiniai mokymai, kad šios veiklos būtų kuo labiau prieinamos. Visi šie darbai bus finansuojami Paveldotvarkos programos lėšomis.
„FIXUS Mobilis“ prevencinei priežiūrai prašymus teikti ir anketą pildyti gali visi – tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, svarbu, kad jų valdomas objektas būtų Kultūros vertybių registre. Valdytojai prašymus gali teikti ne dažniau kaip kas 24 mėnesiai. Kitaip tariant, po ataskaitos pateikimo turi praeiti dveji metai, tik tuomet „FIXUS Mobilis“ specialistai gali pakartotinai apžiūrėti objektą. Specialistų tikslas – padėti valdytojui išmokti rūpintis savo pastatu pačiam, todėl kartu su ataskaita pateikiamas individualus kalendorinis priežiūros planas, kuriuo vadovaujantis rekomenduojama atlikti nurodytus priežiūros darbus.Matant tokį prevencinės kultūros paveldo objektų priežiūros poreikį, šiemet ruošiamasi pradėti pažangos programą „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra”. Įgyvendinant ją bus sukurti tematiniai mokomosios vaizdo medžiagos paketai, kuriuose paprastai, lengvai, suprantama kalba, demonstruojant priežiūros darbus, bus perduodama geroji prevencinės priežiūros praktika, padedanti išsaugoti daugiau autentiškų kultūros paveldo objektų elementų.
Norint pasinaudoti „FIXUS Mobilis“ paslaugomis, reikai užpildyti anketą, kurią galima rasti interneto svetainėje www.fixusmobilis.lt
„FIXUS Mobilis“ nuotr.