2023 rugsėjo 26 d. antradienis, 8:47
Reklama  |  facebook

„FIXUS Mobilis“ teikia paslaugas kultūros paveldo objektams, kaip jomis pasinaudoti?

2023-06-01 12:22
Nesandari stogo danga ir vandens nuvedimo sistema, savaiminiai augalai ant pastato, drėgmės pažeisti konstrukcijų elementai – tokios ir panašios problemos kamuoja daugelį vertingų istorinių Lietuvos pastatų. Šią situaciją gerai žino Kultūros infrastruktūros centro Kultūros paveldo prevencinės priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ specialistai, sulaukiantys pagalbos šauksmo iš įvairių Lietuvos regionų.
nuotrauka
„FIXUS Mobilis“ nuotr.


Minimos įmonės
KIC (Kultūros infrastruktūros centras, buvusi VĮ „Lietuvos paminklai“),
FIXUS Mobilis, Kultūros paveldo prevencinės priežiūros ir konsultavimo grupė,
„Nesandarios stogo dangos, vandens nuvedimo sistema, puvinys, nykstantys, byrantys fasado elementai – tokios būtų pagrindinės problemų grupės, dėl kurių sulaukiame daugiausiai prašymų padėti“, – Kultūros paveldo prevencinės priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ pranešime cituojama vadovė dr. Erika Kielė.

Nuo 2023 metų „FIXUS Mobilis“ – KIC padalinys

Europos ekonominės erdvės (EEE) lėšomis finansuotas kultūros paveldo objektų prevencinės priežiūros projektas „FIXUS Mobilis“ savo veiklą Lietuvoje pradėjo 2019-aisiais. Per trejus metus 3 mobilios komandos, subūrusios 11 specialistų, atliko prevencinės priežiūros darbus 200 objektų visoje Lietuvoje, surengė 7 praktinius mokymus ir 30 konsultacijų regionuose.

FIXUS MOBILIS

Užtikrinant projekto veiklų tęstinumą nuo šių metų „FIXUS Mobilis“ veikia jau kaip Kultūros infrastruktūros centro (KIC) dalis, finansuojama valstybės biudžeto lėšomis. „FIXUS Mobilis“ veiklos tikslas ir toliau išlieka tas pats – kultūros paveldo objektų būklės apžiūra ir prevencinės priežiūros darbai.

Pastariesiems darbams priskiriama kultūros paveldo objekto būklės įvertinimas, defektų identifikavimas; objekto natūros ir medžiagų bei cheminės ir biologinės korozijos fiziniai tyrimai; taip pat periodiniai, koreguojantys ir skubūs priežiūros darbai, daugiausiai susiję su statinio sandarumu, lietaus vandens nuvedimo sistemos, apsauginių elementų, apsauginių dangų defektų šalinimu, laikinu puvinio, kenkėjų pažeistų medinių konstrukcijų sutvirtinimu, iškritusių nedidelių elementų pritvirtinimu, savaiminių augalų nuo pastato elementų šalinimu. Pastato valdytojams taip pat pateikiama ataskaita, kurioje įvertinama kultūros paveldo objekto dalių būklė, pateikiama tvarkymo bei priežiūros planas ir rekomendacijos.

„Ragintume visus kultūros paveldo objektų savininkus, prieš teikiant prašymus, atidžiai perskaityti, kokių paslaugų jie gali tikėtis. Nes sulaukiame ir prašymų naujai perdengti visą stogą, ir nukelti netinkamoje vietoje įrengtą kaimynų tualetą. Tokių darbų tikrai nedarome“, – prisimena netikėtus prašymus E. Kielė.

Ieškantys pagalbos valdomiems kultūros objektams turėtų paskubėti

Trys grupės komandos per metus gali suteikti prevencinės priežiūros paslaugas 70 kultūros paveldo objektų, ir šių metų sąrašas baigiamas pildyti – jau sulaukta 61 prašymo. Kiti gauti prašymai jau bus perkeliami į kitus metus, su jų teikėjais bus susisiekta ir darbai atlikti, rašoma pranešime. Beje, reikėtų atkreipti dėmesį ir į darbų sezoniškumą – apžiūras ir darbus stengiamasi atlikti šiltuoju metų laiku, o nuo vėlyvo rudens iki ankstyvo pavasario grupė koncentruojasi į ataskaitų ir rekomendacijų rengimą.

FIXUS MOBILIs

Prevencinę priežiūrą per 5 metus, vykdydama projekto įsipareigojimus, „FIXUS Mobilis“ atliks 350 objektų, bus tęsiamos konsultacijos ir organizuojami praktiniai mokymai, kad šios veiklos būtų kuo labiau prieinamos. Visi šie darbai bus finansuojami Paveldotvarkos programos lėšomis.

„FIXUS Mobilis“ prevencinei priežiūrai prašymus teikti ir anketą pildyti gali visi – tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, svarbu, kad jų valdomas objektas būtų Kultūros vertybių registre. Valdytojai prašymus gali teikti ne dažniau kaip kas 24 mėnesiai. Kitaip tariant, po ataskaitos pateikimo turi praeiti dveji metai, tik tuomet „FIXUS Mobilis“ specialistai gali pakartotinai apžiūrėti objektą. Specialistų tikslas – padėti valdytojui išmokti rūpintis savo pastatu pačiam, todėl kartu su ataskaita pateikiamas individualus kalendorinis priežiūros planas, kuriuo vadovaujantis rekomenduojama atlikti nurodytus priežiūros darbus.

Matant tokį prevencinės kultūros paveldo objektų priežiūros poreikį, šiemet ruošiamasi pradėti pažangos programą „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra”. Įgyvendinant ją bus sukurti tematiniai mokomosios vaizdo medžiagos paketai, kuriuose paprastai, lengvai, suprantama kalba, demonstruojant priežiūros darbus, bus perduodama geroji prevencinės priežiūros praktika, padedanti išsaugoti daugiau autentiškų kultūros paveldo objektų elementų.

Norint pasinaudoti „FIXUS Mobilis“ paslaugomis, reikai užpildyti anketą, kurią galima rasti interneto svetainėje www.fixusmobilis.lt

„FIXUS Mobilis“ nuotr.  

Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-09-26 08:36
Užsienio kapitalo įmonė LAYHER BALTIC jau 11 metų dalyvauja Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA), kuriai šiemet suėjo 30 metų, veikloje. Įmonės vadovas Viktoras Voroncovas sako, kad tapusi įtakinga, LSA turi žengti dar toliau – jungti kuo daugiau statybininkų: ne tik statybos ir susijusias įmones...
nuotrauka
2023-09-22 12:59
Diskusijose apie kvalifikuotų darbuotojų stoką bei jų pritraukimo galimybes vis dažniau atsigręžiama į emigracijoje gyvenančius ir į Lietuvą sugrįžti svajojančius mūsų piliečius. Juolab, kad grįžtančių į gimtinę ar rimtai ketinančių tai daryti skaičiai kasmet auga. Emigrantų, ypač kvalifikuotų darbu...
nuotrauka
2023-09-22 11:30
Nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „Homa Group“ keičia 2021 m. įsigyto viešbučio „Simple Plus“ pastato koncepciją ir pavadinimą. Šiuo metu Ševčenkos g. 21, Vilniaus Naujamiesčio rajone, atliekami paprastojo remonto darbai.
nuotrauka
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
nuotrauka
2023-09-20 13:35
Tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ sostinės Viršuliškių rajone baigiamą vystyti naują 18 aukštų „Sky Office“ verslo centrą savo naujiesiems biurams jau pasirinko keletas nuomininkų.
nuotrauka
2023-09-19 20:06
Viena didžiausių šalies statybos bendrovių „Naresta“ pasirašė generalinės rangos sutartį dėl nacionalinio stadiono komplekso Vilniuje pirmojo etapo statybų. Sutartis pasirašyta su stadiono projektą įgyvendinančiu koncesininku – „BaltCap Infrastructure Fund“ valdoma įmone „Vilniaus daugiafunkcinis ko...
nuotrauka
2023-09-18 13:47
Turto bankas paskelbė du aukcionus ir siūlo įsigyti patalpas Vilniaus Naujamiesčio rajone – Algirdo ir Vytenio gatvėse esančiuose pastatuose – iš viso daugiau nei 1,6 tūkst. kv. m ploto.
nuotrauka
2023-09-18 07:17
Statyba tradiciškai laikoma inertiška, ją sunku įsivaizduoti be sunkiasvorės technikos, kalno medžiagų. Bet statyba taip pat įgyja vis daugiau lankstumo, kurio jai suteikia naujos technologijos. Viena tokių – geopolimerų injekcijų technologija.
nuotrauka
2023-09-15 15:41
2022 m. pabaigoje Lietuvos banko licenciją gavęs Uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirtas investicinis fondas „Reverest Baltic Opportunity Fund“ pradėjo įgyvendinti nekilnojamojo turto projektus, siekdamas skirti išskirtinį dėmesį miesto pridėtinės vertės kūrimui ir objektų plėtrai be...
nuotrauka
2023-09-15 11:17
Visuomenės nuomonės tyrimai rodo, kad Lietuvos verslui pavyksta auginti pasitikėjimą darbdaviais. Šalies vadybos ekspertai sako, kad šis laimėjimas džiugina, bet kartu ir užkrauna didesnes atsakomybes.
nuotrauka
2023-09-14 14:17
Turto valdymo bendrovės „BRAITIN" valdomai investicijų bendrovei „Verslo trikampis" Šiaulių bankas skolina 25,7 mln. eurų. Bendrovė, Vilniuje valdanti to paties pavadinimo biurų kompleksą, naujai gautas lėšas naudos anksčiau prisiimtų įsipareigojimų refinansavimui bei kasdienės veiklos poreikiams.
nuotrauka
2023-09-14 14:01
Pradedamas įgyvendinti naujas tvarus projektas „Sand Offices". Naujas verslo centras iškils sostinės Žalgirio ir Linkmenų gatvėse esančio seno administracinio pastato vietoje ir pasiūlys modernius inovatyvaus dizaino biurus.
nuotrauka
2023-09-14 13:31
Šią vasarą vos per du mėnesius – liepą ir rugpjūtį – investuotojai į naujus „Estateguru" sutelktinio finansavimo projektus investavo 18,9 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-14 07:57
Nuo praėjusių metų gegužės atsisakyta deklaracijų apie neypatingų statinių statybos užbaigimą tvirtinimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje (Statybos inspekcija), perduodant šią funkciją statinio ekspertizės rangovams. Tačiau pokyčiai įnešė į rinką sumaišties.
nuotrauka
2023-09-12 16:47
Modernizuodama verslo centrą „Europa“, nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ atnaujina ir daugiaaukštę automobilių stovėjimo aikštelę. Tūkstančio parkavimo vietų aikštelės atnaujinimo darbus planuojama užbaigti iki šių metų pabaigos, investicijos sieks apie 6 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-12 16:38
Šalia Vilniaus, Avižieniuose oficialiai pradėtos prekybinių sandėlių (angl. stock-office) projekto „Urban HUB" statybos.
nuotrauka
2023-09-11 12:28
Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje pristatytas NATO itin aukštos parengties greitojo reagavimo pajėgų poreikiams skirtos infrastruktūros vystymo projektas.
nuotrauka
2023-09-08 07:10
UKMERGĖS GELŽBETONIS – įmonė, gaminanti ne tik gelžbetonio gaminius, bet ir polistireninį putplastį, kurio gaminimo patirtis – 27 metai. Anksčiau didžiausios įmonės apyvartos buvo susijusios su polistireniniu putplasčiu, o per pastaruosius 5 metus gelžbetonio gaminių gamyba išaugo apie 3 kartus ir d...
nuotrauka
2023-09-07 08:08
Siekiant sudaryti tinkamas tarnybos ir gyvenimo sąlygas sąjungininkams ir Lietuvos kariams Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalione Marijampolėje atidaryta nuolatinė modulinė stovykla, kurioje įrengta visa jai reikalinga karinė infrastruktūra. Ši stovykla bus na...
nuotrauka
2023-09-05 12:47
Daugiafunkcio komplekso ant Šeškinės kalno projekte pradedamas naujas etapas: šią savaitę išduotas leidimas statyti Kultūros ir ugdymo centrą. Dar dviejų, į Ozo g. 27 kompleksą įeinančių objektų – Sporto centro su lengvosios atletikos maniežu ir futbolo treniruočių aikšte bei vaikų darželio – techni...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas