2022 rugsėjo 30 d. penktadienis, 0:22
Reklama  |  facebook

Filtrų iššūkis: kaip efektyviai išvalyti orą su mažiausiomis energijos sąnaudomis

2021-09-30 07:10
Filtras yra viena iš esminių vėdinimo sistemos dalių. Todėl labai svarbu parinkti tinkamą. Tam, anot Sauliaus Jurevičiaus, UAB „Technogaja“ direktoriaus pavaduotojo, reikia žinoti du esminius dalykus: pastato vietą ir pastate vykdomą veiklą.
nuotrauka
UAB „Technogaja“ nuotr.


Minimos įmonės
Technogaja, UAB

UAB „Technogaja“ gamina įvairios paskirties pastatams ir skirtingoms veikloms skirtus vėdinimo sistemų filtrus: nuo įprastų iki specifinių, kokie paprastai naudojami vadinamosiose švariose patalpose – gydymo įstaigose, laboratorijose, specialios paskirties patalpose. Neretai tokiose patalpose šalia bendrosios įrengiamos atskiros vėdinimo sistemos, kuriose montuojami nestandartiniai aukšto efektyvumo filtrai. Įmonė gamina ir specializuotus filtrus, kokių pagal technologinius procesus reikia, pvz., dažymo cechuose, medienos ar metalo apdirbimo patalpose, maisto pramonėje, žemės ūkio paskirties pastatuose ir statiniuose.

 
„Mūsų nuostata aiški: privalu pagaminti tokį filtrą,
kad klientas galėtų išspręsti veiklos problemas
be drastiškų pokyčių.
Todėl pokalbį su klientu pradedame
ne nuo kainos, o nuo poreikio.
Mums abiem svarbu,
kad filtras būtų efektyvus, ilgai tarnautų,
kuo mažiau naudotų elektros energijos –
mums naudinga bus tik tuo atveju,
jeigu naudą pajus ir klientas“, –
akcentuoja UAB „Technogaja“
direktoriaus pavaduotojas
Saulius JUREVIČIUS.

 

„Renkantis oro filtrą, pirmiausia reikia paisyti vėdinimo sistemų ir naujojo oro filtrų standarto ISO 16890:2016 reikalavimų, kurių griežtai laikosi įrenginių gamintojai, – aiškina S. Jurevičius. – Minėtas standartas nustato filtrų klasifikavimą pagal tai, kaip jie filtruoja skirtingų dydžių daleles. Ši sistema leidžia geriau nustatyti, kiek efektyvūs jie yra vėdinimo sistemoje, o vartotojui – labiau suprasti, nuo kokių dalelių jį saugo filtras.“

Filtras turi turėti galiojančią standarto žymą ir tai patvirtinantį galiojantį sertifikatą, kurie užtikrina, kad gaminys yra toks, kaip deklaruojama, nes rinkoje esama nemažai padirbinių, kuriuose vietoj filtravimo medžiagų sudėti pigūs pakaitalai.

Monitoringas gali padėti išvengti per brangaus pirkinio

S. Jurevičius akcentuoja, kad naujasis oro filtrų standartas ISO 16890:2016 yra liberalesnis, bet vartotojui aiškesnis, nes nurodo, kokio tipo dulkės sulaikomos. Į klases filtrai skirstomi pagal vidutinį sugautų dalelių kiekį per tam tikrą laiką.

TECHNOGAJA filtrai„Sakykim, vienas viešbutis yra Birštone, o kitas – Vilniaus centre. Birštono pastatui reikės filtro, kuris apsaugotų nuo žiedadulkių, o Vilniaus – ir nuo suodžių, ir nuo transporto taršos. Taigi pastato paskirtis ta pati, filtras turi atlikti tą pačią – oro valymo – funkciją, bet jo specifiką šiuo atveju lemia pastato vieta“, – sako įmonės atstovas ir akcentuoja, kad pasirinkimą lemia ne vien filtro klasė, bet ir aplinka, taršos pobūdis.

„Technogaja“ turi specialią mobilią Vokietijos gamintojo PALAS laboratorinę įrangą, oro monitoringui patalpoje arba išorėje atlikti. Įranga veikia analogiškai kaip meteorologinė stotis: nustatytą laiką matuoja oro daleles, pateikia jų charakteristikas. Šie duomenys leidžia tiksliai parinkti filtrus ne tik naujai montuojamoms vėdinimo sistemoms, bet ir tuose pastatuose, kuriuose jau veikia vėdinimo sistemos, o pastatų paskirtis pasikeitė. Toks monitoringas leidžia išvengti per brangių, netinkamų objektui oro filtrų pirkimo.

„Jei filtrus rinksitės vien pagal standarto reikalavimus, gali pasirodyti, kad reikia aukštesnės klasės filtrų, kurie naudoja ir daugiau elektros energijos, tačiau ne visada taip būna. Svarbu atkreipti dėmesį ir į kitus minėtus rodiklius, pravartu konsultuotis su specialistais“, – dalinasi patirtimi S. Jurevičius ir įspėja apie grėsmę permokėti už brangesnius filtrus.

Kokią įtaką daro filtrų medžiagų teisingas parinkimas

Be minėtų parametrų, kurie svarbūs renkantis filtrus, S. Jurevičius taip pat mini filtro dulkių sulaikymo talpą, energijos sąnaudas, mechanines savybes, kurios lemia, kiek ilgai filtras tinkamai atliks savo funkcijas. Galima įsigyti aukštos klasės filtrą, kurio tarnavimo laikas priklausys nuo to, iš kokios medžiagos jis pagamintas ir kiek sluoksnių turi. Priklausomai nuo pastato vietos, toks filtras gali tarnauti tik mėnesį, o pasirinkus iš daugiasluoksnės medžiagos – iki pusės metų ar net metus.

Taigi, renkantis filtrą, svarbi ne vien jo klasė, kuri nustatoma pagal vidutinį sugautų dalelių kiekį. Filtro parinkimą lemia ir tai, kokio taršumo aplinkoje jis veiks. Tačiau labai svarbūs ir patalpoje vykstantys technologiniai procesai. Pavyzdžiui, dažymo ceche paprastą filtrą greitai užblokuos lipnūs dažai, o baseine įrengtas filtras, kuris neskirtas drėgnoms aplinkoms, gali tapti pelėsio veisykla. Dar daugiau rizikos kyla, parenkant netinkamus filtrus pieno ar mėsos cechuose. Išeitis – parinkti veiklos pobūdį atitinkančias daugiasluoksnes filtravimo medžiagas. „Technogaja“ naudoja sertifikuotas, atsparias mikroorganizmams medžiagas, kurios tiekiamos iš Vokietijos gamintojų.

Filtrai – ir kovoje su COVID

Per pandemiją daug „Technogajos“ filtrų eksportuota į Vakarų Europą bei Skandinaviją. Gydymo įstaigose naudojami HEPA filtrai, kurie filtruoja oru sklindančius drėgmės lašelius su pernešamu COVID virusu. Išmaniai panaudojus naujos kartos žaliavų filtrus, virusus galima sugaudyti ir esamose sistemose: be drastiškų keitimų – vien parinkus naujas filtravimo medžiagas. Pandemijos metu „Technogaja“ pasiūlyti sprendimai tapo paklausūs užsienyje. Džiugu paminėti, kad didieji Lietuvos užsakovai taip pat yra susidomėję naujomis galimybėmis ir pandemijos metu sukurtais gaminiais. Jie vertina naująsias filtrų savybes ir yra imlūs naujovių, nes „Technogaja“ gali aptarnauti turimas vėdinimo sistemas, nekeisdama pačių vėdinimo įrenginių – vien panaudodama oro filtrus iš naujųjų žaliavų.

Kaip pastebi S. Jurevičius, pandemija parodė, kad turi keistis ir vėdinimo sistemų projektavimas bei aptarnavimas. Vartotojai turi būti mokomi nenaudoti recirkuliacinių vėdinimo sistemų, saugant, kad šalinamas oras nebūtų grąžinamas atgal kartu su COVID virusu į patalpas. Ši informacija turi pasiekti visus.

Kaip mažinti sąnaudas, neprarandant efektyvumo

Efektyvus oro išvalymas, kenksmingų dalelių sulaikymas yra itin susijęs su energijos sąnaudomis. Galima naudoti labai gerai sulaikančius filtrus, bet sunaudoti per daug elektros energijos, ir atvirkščiai. Filtrų gamintojo užduotis – rinkai pasiūlyti efektyvų, bet mažai energijos naudojantį filtrą. Energiškai efektyvūs filtrai leis sutaupyti iki 30% eksploatavimo sąnaudų: retesnis filtrų keitimas, mažesnės elektros sąnaudos, mažiau transporto išlaidų.

TECHNOGAJA filtraiĮveikdama šiuos iššūkius, „Technogaja“ naudoja inovatyvias žaliavas, kurias eksportuoja ne iš abejotinos kokybės rytų šalių gamintojų, o iš Vokietijos, Italijos, Suomijos. Šiuo atveju įmonė veikia patikimoje žaliavų tiekimo grandinėje, o tai labai svarbu dirbant su reikliais klientais. Be to, garantuojami trumpesni tiekimo terminai bei galimybė pasiūlyti inovatyvias sertifikuotas medžiagas.

Dar viena dedamoji – skaitmeniniai įmonės sprendimai. Įmonėje veikia nauja ERP sistema, kurioje klientų gaminiai ir specifiniai užsakymai išsaugomi, todėl gali būti greitai pagaminami pakartotinai. Automatizuota gamyba leidžia su brangesnėmis ir inovatyviomis medžiagomis patiekti oro filtrus klientams nedidinant kainos. Įmonės skaitmenizacija leidžia įmonei sparčiai augti.

„Patikimus, mažai energijos naudojančius filtrus mūsų įmonė gamina ne pigių medžiagų ir pigaus darbo sąskaita, o ieškodama efektyvių sprendimų“, – sako S. Jurevičius.

Įmonė atliepia ir žaliąjį kursą: daugelis panelinių filtrų gaminami su rėmeliais iš perdirbto kartono. Mažinamas ir klijų kiekis – įprastai senuose filtruose klijai sudaro apie pusę filtro svorio.

Išskirtinumą rinkoje lemia ir nestandartiniai gaminiai

Nestandartinė gamyba, kuriai skirta dalis įmonės resursų, yra „Technogajos“ išskirtinis ženklas. Tokia vadyba leidžia lanksčiai ir greitai reaguoti į specifinius klientų poreikius, ypač dirbant su vėdinimo sistemų gamintojais, kurie pageidauja nestandartinių filtrų įvairiems gaminiams. Įmonė yra prisitaikiusi greitai pagaminti reikiamų medžiagų ir dydžių filtrus.

technogaja filtrai„Mums tokie klientai labai svarbūs, – sako įmonės direktoriaus pavaduotojas. – Ką, pavyzdžiui, daryti 20–30 metų veikiančiam paukštynui, kuriame reikia keisti filtrus? Juk neretai net senųjų gamintojų nebėra. Arba lazerių gamintojai – jiems prisireikė greitai ir itin efektyvių filtrų, kuriuos pagaminome per 2 savaites. Dar vienas pavyzdys – elektrinė: filtrų tektų ieškoti labai ilgai ir įvairiose šalyse, o mes visada randame sprendimą.“

Ypač daug problemų kyla senos statybos skirtingos paskirties pastatuose, kur sumontuota daug įvairių sistemų, nestandartinių gaminių. „Technogaja“ pagamina filtrus pagal individualius poreikius, pritaiko prie pastato, veiklos, esančių sistemų.

„Mūsų nuostata aiški: privalu pagaminti tokį filtrą, kad klientas galėtų išspręsti veiklos problemas be drastiškų pokyčių. Todėl pokalbį su klientu pradedame ne nuo kainos, o nuo poreikio. Mums abiem svarbu, kad filtras būtų efektyvus, ilgai tarnautų, kuo mažiau naudotų elektros energijos – mums naudinga bus tik tuo atveju, jeigu naudą pajus ir klientas“, – akcentuoja UAB „Technogaja“ direktoriaus pavaduotojas S.Jurevičius.

UAB „Technogaja“ nuotr.

Statybunaujienos.lt
Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2022-09-29 14:54
Jau artimiausiu metu Turto banko valdomo administracinio pastato, esančio J. Jablonskio g. 30, Anykščiuose, modernizacijos darbai. Valstybės turtą valdanti įmonė Turto bankas rangos darbų sutartį pasirašė su bendrove „Aukštaitijos ranga“. Bendros investicijos, kurios dengiamos Turto banko bei Europo...
nuotrauka
2022-09-29 13:26
Turbūt retas žmogus galėtų įsivaizduoti gyvenimą be navigacijos telefone, ar be galimybės žaibiškai surasti, kur skaniausi sušiai mieste. Vis labiau pasaulį užkariaujančios skaitmenizavimo inovacijos kuriamos ir Kaune. KTU Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centro (IMIC) komandos skaitmenizuotas KT...
nuotrauka
2022-09-29 11:36
Su klimato kaita augant tvaresnės statybos poreikiui, stiprėja paklausa mediniams daugiabučiams. Kol Lietuvoje aukštesnę nei 4 aukštų medinę statybą riboja teisės aktai, mūsų šalies ekspertai pavydžiai žiūri į Skandinavijos šalyse augančius medinius dangoraižius. Tačiau Švedijos medinių namų plėtoto...
nuotrauka
2022-09-29 09:38
Dėl karo Ukrainoje išaugusios statybinių medžiagų kainos, pabrangusi elektra ir dujos, sutrikęs žaliavų tiekimas privertė sustabdyti daug projektų. Naujos statybos būstų paleidimas į rinką pastaruoju metu buvo vis dažniau atidedamas, o darbų užbaigimo terminai nukeliami neapibrėžtam laikui. Kaip art...
nuotrauka
2022-09-29 07:00
„Teltonikos“ technologijų centras Molėtuose duris atvėrė dvigubai greičiau negu buvo planuota. 10,8 tūkst. kv. m pastatas, kuriame kuriasi telemedicinos ir tinklo įrangos projektavimo biuras, laboratorijos bei testavimo ir robotizuotos surinkimo linijos, iškilo per 10 mėnesių.
nuotrauka
2022-09-27 07:16
Statybininkų dienos proga apdovanoti du įmonės „Layher Baltic“ darbuotojai. Projektų vadybininkei Margaritai Leganovičiūtei įteikta Lietuvos statybininkų asociacijos padėka, o vyr. pastolių projektavimo inžinieriui Ramanui Dzikavitskiui – Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkės padėka.
nuotrauka
2022-09-26 07:14
Nusėdęs, pakrypęs, skylantis statinys – gal ir nedažna, bet labai sunki liga, galinti pasibaigti ir avarija ar pastato nugriovimu. Baltijos šalyse ir Lenkijoje lietuviško kapitalo bendrovė „Geolift Baltic“ siūlo konstrukcijų stabilizavimą ir pakėlimą geopolimerinėmis injekcijomis – greita ir elegant...
nuotrauka
2022-09-23 11:12
Sostinės būsto nuomos rinkoje paklausai ir toliau viršijant pasiūlą, visuomenei oficialiai buvo pristatytas pirmasis daugiabutis, skirtas tik nuomai. Vilniaus Šnipiškių rajone esančiame „Naujojo Skanseno“ kvartale, įsikūrusiame tarp Žalgirio ir Linkmenų gatvių, pirmuoju etapu pasiūlyti 124 įvairaus ...
nuotrauka
2022-09-23 07:10
Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro pastate tęsiami atnaujinimo darbai. Jau įrengtas pastato konstruktyvas, atlikta didžioji dalis fasado darbų. Pastato viduje atliekami apdailos darbai bei daug iššūkių keliantys technologiniai scenos mechanizmų, apšvietimo įrengimo darbai.
nuotrauka
2022-09-22 06:17
15 tūkstančių sėdimų vietų, stogas virš tribūnų, du didžiuliai ekranai, automatiškai laistoma ir šildoma žalia veja bei aukščiausios kokybės bėgimo takai. Visa tai – tik dalis nuo pamatų atstatyto naujutėlaičio Dariaus ir Girėno stadiono privalumų. Sportininkai ir žiūrovai juos išbandys jau netrukus...
nuotrauka
2022-09-22 05:54
Konstitucijos prospekte Vilniuje – vis ryškesni vieno ambicingiausių pastarojo dešimtmečio sostinėje statomų pastatų kontūrai. Pasaulinio garso architekto Danielio Libeskindo suprojektuoto verslo centro „Artery“ statybos Vilniaus centrinio verslo kvartalo širdyje žengia į finalinius etapus: jau past...
nuotrauka
2022-09-20 09:39
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ baigė pirmąjį „Vilniaus verslo parko“ etapą. Sostinės Ukmergės gatvėje pastatytas pirmasis prekybinių sandėlių (angl. stock office) patalpų kompleksas, kur vienoje vietoje veikia įmonių biurai, sandėliai ir prekybinės patalpos. Netrukus bendrovė pla...
nuotrauka
2022-09-19 15:32
Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ kartu su partneriu „Reefo“ (antrinė įmonė UAB „Corein“) viešajame aukcione įsigijo 1,1 ha ploto sklypą kartu su 7580 kv.m. patalpų Vilniaus centre. Adresu J. Basanavičiaus g. 28 esančiame sklype, kuriame šiuo metu stovi Vilniaus Gedimino techn...
nuotrauka
2022-09-19 07:18
Plėtrą Lietuvoje tęsiantis prekybos tinklas „Lidl“ pradeda antrojo logistikos centro statybas šalyje. Naujasis logistikos centras įsikurs Vilniuje, netoli Lentvario, jo plotas sieks apie 64 tūkst. kv. metrų. Investicijos į projektą sieks daugiau nei 100 mln. eurų, čia planuojama sukurti per 300 nauj...
nuotrauka
2022-09-19 06:48
„Dabartinė geopolitinė situacija regione yra ypač įtempta. Kurdami tinkamas sąlygas kariams prisidedame prie nacionalinio saugumo didinimo ir užtikriname Lietuvos kariuomenės bei sąjungininkų poreikius“, – Krašto apsaugos ministerijos pranešime cituojamas viceministras Žilvinas Tomkus, dalyvaudamas ...
nuotrauka
2022-09-14 07:55
Saugius, energiją taupančius ir aplinkai nekenksmingus statybos sprendimus siūlantis prekės ženklas PENOSIL pristato naują produktą – akrilinį užpildą „Penosil LightFiller 620“. Šis produktas yra itin lengvas ir padeda atlikti remonto darbus ne tik lengviau, bet ir greičiau. Panaudojus užpildą, dažy...
nuotrauka
2022-09-12 06:44
Remiantis oficialiais duomenimis, liepos mėnesio vidutinė biržos elektros kaina Lietuvoje buvo didžiausia per visą dalyvavimo biržoje laikotarpį nuo 2013 m. Rugpjūtį, palyginti su liepa, kaina biržoje išaugo dar 57 proc. Įmonių atstovai skundžiasi, ruošia „protesto akcijas“, siekdami atkreipti dėmes...
nuotrauka
2022-09-12 06:41
Atliekant statybos darbus, kiekvienam naujos statybos ar renovuojamam pastatui reikia didelio kiekio tvirtinimo detalių. Ir jos – ne vien sąmatos eilutė, bet ir galutinio rezultato, pastato gyvavimo ciklo kokybės lėmėjos.
nuotrauka
2022-09-09 07:29
Modernizuodami daugiabučius namus ne tik padidiname jų energinį efektyvumą, taip sumažindami išlaidas šildymui, bet ir kuriame sąlygas sveikesnei, patogesnei gyvenamajai aplinkai bei pageriname estetinę pastato išvaizdą. Jau ne paslaptis, kad butas modernizuotame name yra patrauklesnis ir kainuoja d...
nuotrauka
2022-09-08 07:01
Per dvejus metus „Statmax“ įmonė rekonstravo apie 3 tūkst. kv. m ploto Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centro patalpų, kuriose įsikūrė vienas iš moderniausių šalyje Statybos sektorinis praktinio mokymo centras.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka

Likviduojant istorinę taršą, bus išvalyta virš 6 tūkst. kub. m užteršto grunto

Teritorijos, dėl neatsakingos veiklos sovietmečiu užterštos cheminėmis medžiagomis, po sutvarkymo pamažu virsta poilsio zonomis.
nuotrauka

Pagal universalaus dizaino principus paklotas nestandartinių formų trinkelių grindinys Kulautuvoje

Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje pak...