2021 gegužės 14 d. penktadienis, 12:29
Reklama  |  facebook

Ginčų nagrinėjimas: ar keičiant esminę būsto paskolos sutarties sąlygą, gali pakisti ir kitos sąlygos?

2021-03-04 09:09
Lietuvos gyventojai, prašydami kredito davėjo pakoreguoti kurią nors būsto paskolos sutarties sąlygą, turėtų žinoti tai, kad kredito davėjas turės teisę kartu pasiūlyti pakeisti ir kitas sutarties sąlygas.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
Lietuvos bankas,

Tai primena Lietuvos banko išnagrinėtas ginčas, kilęs dėl 2006 m. sudarytos būsto paskolos sutarties, kai pareiškėjas išsakė pageidavimą pagal sutartį hipoteka įkeistą butą pakeisti kitu jam nuosavybės teise priklausančiu nekilnojamuoju turtu.

Kredito davėjas, sutikęs vieną hipoteka jam įkeistą turtą pakeisti kitu, pasiūlė pareiškėjui būsto paskolos sutartį išdėstyti nauja redakcija.

Susipažinęs su siūloma nauja sutarties redakcija, kaip rašoma Lietuvos banko pranešime, pareiškėjas pastebėjo, kad naujos sutarties projekte buvo siūloma pakeisti ne tik įkeičiamą turtą, bet ir kitas esmines būsto paskolos sutarties sąlygas. El. bankininkystės priemonėmis atsiųstame sutarties projekte buvo siūloma pakeisti palūkanų skaičiavimo nuostatas – LIBOR keičiama į EURIBOR, esant neigiamai kintamai palūkanų normai, ji būtų laikoma lygia nuliui, taip pat įtraukta nuostata, kad keičiant sutartį gali būti keičiama ir marža.

Be to, kredito davėjas pasiūlė keisti mokėjimų paskirstymo tvarką ir kitas sąlygas.

Su kredito davėjo pasiūlytomis naujos sutarties sąlygomis pareiškėjas nesutiko ir pareikalavo, kad būtų pakeista tik su hipoteka įkeistu nekilnojamuoju turtu susijusi sąlyga, o kitos būsto paskolos sutarties sąlygos liktų nepakitusios.

Kilusį ginčą išnagrinėjęs Lietuvos bankas nustatė, kaip rašoma pranešime, kad įkeičiamo turto keitimas kitu yra esminės būsto paskolos sutarties sąlygos keitimas, todėl kredito davėjas turėjo teisę pasiūlyti pakeisti ir kitas esmines kredito sutarties sąlygas. Lietuvos bankas atkreipė dėmesį į tai, kad abi sutarties šalys turi teisę siūlyti kiekvienai šaliai priimtinus sutarties pakeitimus, tačiau sutarties pakeitimas įmanomas tik suderinus abiejų sutarties šalių valią. Kredito davėjas papildomai paaiškino, kad jis remiasi su nekilnojamuoju turtu susijusio įstatymo nuostatomis, kurios taikomos visoms kredito sutartims – keičiant esmines būsto paskolos sutarties, sudarytos iki 2017 m. liepos 1 d., sąlygas, sutartis turi atitikti šio įstatymo nuostatas, todėl gali būti pasiūlyta išdėstyti nauja redakcija pagal naująjį įstatymą.

Taip pat Lietuvos bankas atkreipė kredito davėjo dėmesį į tai, kad kredito davėjas iki būsto paskolos sutarties sudarymo turi pateikti kredito gavėjui jam pritaikytą standartinę informaciją apie paskolą, kuri jam leistų palyginti skirtingus kredito davėjų pasiūlymus suteikti paskolą, įvertinti jų pasekmes ir priimti informacija pagrįstą sprendimą dėl būsto paskolos sutarties sudarymo.

Dėl šių priežasčių Lietuvos bankas priėmė sprendimą pareiškėjo pretenziją atmesti.

Svarbi informacija vartotojams: Keičiant nors vieną esminę būsto paskolos sutarties sąlygą, kredito davėjas gali pasiūlyti pakeisti ir kitas esmines sutarties sąlygas, pavyzdžiui, palūkanų apskaičiavimo tvarką ar pan., tačiau kredito gavėjas su siūlomais pakeitimais gali nesutikti – tokiu atveju lieka galioti ankstesnė (nepakeista) kredito sutartis. Jei keičiama esminė būsto paskolos sutarties, sudarytos iki 2017 m. liepos 1 d., sąlyga, pagal Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymą būsto paskolos sutartis turi atitikti šio įstatymo nuostatas.

Plačiau
Statybunaujienos.lt




Miestiečiai

nuotrauka
2021-05-13 14:33
Aplinkos ministro įsakymu pratęsiamas terminas teikti paraiškas daugiabučiams renovuoti pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą – jos bus priimamos iki gruodžio 31 d.
nuotrauka
2021-05-13 14:00
Preliminarioji sutartis yra šalių ikisutartinių santykių išraiška, kuria yra susitariama ateityje (iki nustatyto termino) pasirašyti pagrindinę sutartį. Taigi, pažengę šalių ikisutartiniai santykiai gali būti užfiksuojami preliminariojoje sutartyje.
nuotrauka
2021-05-13 13:23
Sovietiniais metais statytų Vilniaus rajonų laukia dideli pokyčiai - Vilniaus miesto savivaldybė šiandien, gegužės 13 d., pristatė gyvenamųjų rajonų gyvybingumo programą MIESTAS+. Šios programos, kuri turėtų trukti bent dešimtmetį, tikslas – atnaujinti senųjų miesto rajonų butus, namus, kiemus, gatv...
nuotrauka
2021-05-11 11:38
Didžiausia centralizuoto šilumos tiekimo bendrovė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) užbaigė šildymo sezoną ir pradeda kasmetinius šilumos trasų tikrinimo bei remonto darbus. Iki spalio mėnesio kitam šildymo sezonui bendrovė paruoš apie 750 km požeminių sostinės vamzdynų.
nuotrauka
2021-05-06 09:54
Bendrovės „Realco“ atliktos naujakurių apklausos rodo, kad daugiausia nesklandumų, su kuriais susiduria naujo būsto gyventojai, kyla pirmaisiais gyvenimo jame metais. Augant iš brėžinių parduodamų būstų skaičiui, dalis pirkėjų vis garsiau kalba ir apie informacijos stoką.
nuotrauka
2021-05-04 10:55
Šiemet iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos skirta 11 mln. eurų kompensacinėms išmokoms individualiems vieno ar dviejų butų gyvenamiesiems namams atnaujinti – 1 mln. eurų daugiau nei pernai.
nuotrauka
2021-04-30 10:16
Pirmieji šiais metais dujų balionus pasikeitė dviejų daugiabučių Radviliškio raj. Baisiogalos sen. gyventojai. Dar daugiau nei 250 daugiabučių visoje Lietuvoje jau yra užsitikrinę paramą ir pradėję rangos darbus, o 116 daugiabučių jau pateikė paraiškas ir laukia patvirtinimo dėl skirto finansavimo.
nuotrauka
2021-04-30 07:46
Būsto energijos taupymo agentūros „Metų renovacijos projekto 2020“ rinkimuose Klaipėdoje renovuotas namas (adresas – Taikos pr. 3) tapo absoliučiu lyderiu. UAB „Lankstinys“ įgyvendintas projektas laimėjo su didele persvara aplenkęs konkurentus.
nuotrauka
2021-04-26 12:00
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai. Nuo š. m. balandžio 23 d. priimamos paraiškos daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui bei įrenginių, skirtų karštam vandeniui ruošti iš atsinaujinančių energijos išt...
nuotrauka
2021-04-22 16:11
Lietuvoje bus steigiamas pastatų renovacija užsiimsiantis kompetencijų centras, kuris turėtų užtikrinti renovacijos proveržį. „Vieno langelio“ principu veiksiantis centras koordinuos ir valdys pastatų atnaujinimo procesus.
nuotrauka
2021-04-21 09:31
Aplinkos ministerijos kuriama Nuotekų tvarkymo informacinė sistema (NTIS) padės saugoti šalies vandens telkinius nuo taršos individualiai tvarkomomis nuotekomis ir pagerinti jų būklę. Joje fiksuojami duomenys aiškiai parodys, kaip sklypo savininkas tvarko nuotekas, ar neviršija taršos normų.
nuotrauka
2021-04-21 08:55
Kauno mieste beveik 5 proc. atpigo geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo paslaugų kaina. Tokiam Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos siūlymui šio antradienio posėdyje pritarė Kauno miesto savivaldybės taryba.
nuotrauka
2021-04-19 11:03
Augant gyventojų ir verslo susidomėjimui įsirengti atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės ar vėjo – jėgainę, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) klientus ragina atkreipti dėmesį į svarbiausias elektrinių prijungimo sąlygas.
nuotrauka
2021-04-14 11:38
Sostinės 9 ha teritorija, kurioje dabar įsikūręs Verkių autobusų parkas, artimiausiais metais taps didžiausia pokyčių erdve visame mieste. Planuojama, kad dabartinis autobusų parkas iš teritorijos išsikels 2023-iaisiais, todėl jau svarstoma, kokią didžiausią vertę miestui sukurtų šios teritorijos ko...
nuotrauka
2021-04-14 10:46
Kilus diskusijų dėl kelio Balsiuose ir Ožkiniuose bei tilto per Nerį statybų, sostinės savivaldybė sako, kad informacija buvo paskelbta „savivaldybės nė nepasiteiravus apie miesto planus“.
nuotrauka
2021-04-12 11:53
Būstą ar kitą savo nekilnojamo turto objektą parduoti nutarę žmonės susiduria su klausimu: pardavinėti pačiam ar kreiptis į profesionalą? Dažnas, pasirinkęs būstą parduoti savo jėgomis, tikisi tai atlikti greitai, be vargo ir sutaupyti mokestį, kurį už paslaugas sumokėtų brokeriui.
nuotrauka
2021-04-06 07:51
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo () išplėstinė teisėjų kolegija ištyrė Pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros tvarkos aprašo, patvirtinto energetikos ministro 2009 m. lapkričio 26 d. įsakymu „Dėl Pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros tvarkos aprašo patvirtin...
nuotrauka
2021-04-02 11:36
Prasideda naujas paramos teikimo etapas gyventojams, norintiems įsirengti nedidelės galios (iki 10 kW) saulės elektrines arba jas įsigyti iš elektrinių parko, o taip pat seniems šildymo katilams pasikeisti. Teikti paraiškas bus galima visą mėnesį – nuo kovo 31 d. iki balandžio 30 d.
nuotrauka
2021-04-01 16:58
Ketvirtadienį, balandžio 1 d., įsigalioję aplinkos ministro įsakymai daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkams suteikia daugiau galimybių priimant sprendimus. Nuo šiol gyventojai galės naudotis papildomu balsavimo kanalu – biuletenį pildyti ir pateikti elektroninio ryšio priemonėmis, pavyzdž...
nuotrauka
2021-03-31 16:29
Būsto pirkimas – viena didžiausių gyvenimo investicijų. Todėl prieš priimant galutinį sprendimą įsigyti patalpą (butą) naujai pastatytame ar dar nebaigtame statyti pastate, būtina atidžiai ir rūpestingai įvertinti visas su pirkiniu susijusias sąlygas.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Stotelėse saugesnė judėjimo galimybė riboto judumo asmenims

Riboto judumo asmenys dėl įvairiausių priežasčių vis dar susiduria su jų poreikiams nepritaikyta aplinka. Viena iš dažniausiai pasitaikančių kliūčių – nepritaikyti viešojo susisiekimo stotel...