2024 balandžio 16 d. antradienis, 16:39
Reklama  |  facebook

Hibridinio darbo realybė: kaip prie jos prisitaiko statybų sektorius?

2023-12-21 13:34
Jau tapo įprasta, kad nemaža dalis darbuotojų nusprendžia pasiimti laisvadienius tarp Kalėdų ir Naujųjų Metų, taip pasiilginant poilsį, arba dirba nuotoliniu būdu. Po pandemijos darbdaviai vis lengviau prisitaiko prie žmonių poreikių ir tokiomis progomis sutaria dirbti ir nuotoliniu būdu. Ekspertai sako, kad hibridinis darbo modelis dar neketina trauktis iš darbo rinkos, todėl prie jo turės prisitaikyti visi.
nuotrauka
Adobestock nuotr.


Minimos įmonės
YIT Lietuva, UAB
Hibridinis darbo modelis jau kurį laiką yra daugelio organizacijų realybė, prie kurios teko prisitaikyti daugeliui įmonių. Nieko nestebina visą ar dalį laiko nuotoliniu būdu dirbantys programuotojai, projektų vadovai, reklamos specialistai ir daugelio kitų sričių profesionalai. Visgi tokią galimybę mėgina prisijaukinti net ir tokiose nuotoliniam darbui, atrodytų, nepalankiose srityse kaip nekilnojamojo turto plėtra veikiančioms įmonėms. Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva" personalo vadovė Nerilė Naprienė sako, kad nuotolinis darbas yra susijęs su tam tikrais iššūkiais, tačiau daugeliu atvejų įmanoma rasti kompromisą. Tam reikia nepamiršti keleto svarbiausių dalykų.

Įmonėms reikės vis daugiau lankstumo

N. Naprienės teigimu, kompromiso paieškos taps vis aktualesnės, nes į darbo rinką įsilieja vis daugiau Z kartos atstovų. Dalis jų pirmąsias darbo patirtis įgijo jau popandeminiame pasaulyje, todėl net neįsivaizduoja tradicinio darbo modelio, kai penkias dienas per savaitę nuo 9 val. iki 18 val. dirbama biure. Skaičiuojama, kad iki 2025 m. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai priklausančiose šalyse lankstumą vertinantys Z kartos atstovai sudarys apie 27 proc. visos darbo jėgos. Įtikinti šiuos žmones visą laiką dirbti iš biurų gali būti sudėtinga. Tačiau galbūt to visai ir nereikia?

YIT LietuvaNerilė Naprienė,
„YIT Lietuva" nuotr.
 
„Hibridinis darbas yra lazda, turinti su galus. Viena vertus, darbuotojams dalį ar didžiąją dalį laiko dirbant per nuotolį neabejotinai tampa sudėtingiau palaikyti jų ryšį su organizacija, puoselėti jos kultūrą, kurti bendrumo jausmą. Dėl to daug didelių kompanijų bando grįžti prie tradicinio darbo biure modelio. Tačiau tai taip pat nebūtinai yra lengva, nes nemažai darbuotojų nuotolinio ir hibridinio darbo galimybę šiandien laiko privalumu, be kurio neretai net nesvarsto dirbti organizacijoje. Tad daugeliui įmonių reikia ieškoti balanso ir būti lanksčioms", – įsitikinusi pranešime cituojama N. Naprienė.

Darbuotojai mato ir darbo biure vertę

Pašnekovė pasakoja, kad net ir statybų sektoriuje, kuriame yra nemažai funkcijų, kurias sudėtinga arba visai neįmanoma suderinti su nuotoliniu darbu, darbindamiesi kandidatai galimybę dirbti iš namų neretai kelią kaip vieną iš įsidarbinimo sąlygų.

„Namo per nuotolį nepastatysi ir kelio nenutiesi, o mūsų srityje nemažai darbo funkcijų yra susiję konkrečiais statybų objektais, kuriuose dalis darbuotojų turi būti fiziškai. Be abejo, turime ir nemažai pozicijų, kuriose taikyti nuotolinį ar hibridinį darbo modelį yra lengviau. Turime iki 5 proc. per nuotolį dalį laiko dirbančių darbuotojų. Visgi bendrai skatiname darbuotojus dirbti biure. Tikime, kad taip lengviau bendradarbiauti ir kurti mūsų vertybėmis grįstą organizacinę kultūrą. Daugelis darbuotojų patys noriai atvyksta dirbti į biurą, kur gali susitikti su kolegomis, gyvai pabendrauti ir jaustis kolektyvo dalimi. Vidinė darbuotojų apklausa parodė, kad nuotolinio darbo galimybė mūsų darbuotojams nėra pats svarbiausias privalumas", – sako N. Naprienė.

Svarbu abipusis pasitikėjimas

Anot N. Naprienės, darbuotojams vis dėlto paliekama ir galimybė dirbti nuotoliniu būdu, jei darbuotojui iškyla toks poreikis. Įmonėje tai palikta darbuotojo ir jo tiesioginio vadovo susitarimui, kuris grindžiamas abipusiu pasitikėjimu,. Toks pasitikėjimas darbuotojais, N. Naprienės teigimu, yra svarbi „YIT Lietuva" organizacinės kultūros dalis ir pagrindinis principas, reguliuojantis hibridinio ir nuotolinio darbo balansą. Taip darbuotojas turi galimybę savarankiškai ir atsakingai planuotis darbą asmeninėje aplinkoje, o vadovas vertina pasiektą rezultatą ir darbo kokybę.

Įveikiant nuotolinio darbo iššūkius svarbus vaidmuo tenka vadovų lyderystei. Nuo jos reikšmingai priklauso, kaip dėl vienokių ar kitokių priežasčių iš namų dirbantys darbuotojai įsitrauks į organizacijos veiklą ir ar jausis pilnaverte jos dalimi. Be abejo, ypatingas vaidmuo tokiu atveju tenka komunikacijai, kuri tampa raktu į hibridinių komandų bendradarbiavimo užtikrinimą ir darbuotojų motyvacijos palaikymą", – sako N. Naprienė.

Verta puoselėti darbuotojus įtraukiančią kultūrą

Tinkamas įvairių komunikacijos kanalų išnaudojimas, anot N. Naprienės, padeda įtraukti darbuotojus. Anot jos, tam taip naudingi komandas jungti padedantys ritualai. Pavyzdžiui, „YIT Lietuva" egzistuojanti ryto temų tradicija, reguliariai suburia kolegas pabendrauti neformalioje aplinkoje bei išgirsti naudingą informaciją prie rytinio kavos puodelio. Be to, įmonėje darbuotojams organizuojami įvairūs renginiai ir vidiniai mokymai, kuriuose dalyvauja tiek dirbantys biure, tiek dalį laiko iš namų. Tai tampa proga gyvai pabendrauti ir pasidalinti patirtimis skirtinguose padaliniuose ir net miestuose dirbantiems kolegoms.

„Prie hibridinio darbo realybės statybų sektoriui neabejotinai padeda prisitaikyti ir šiuolaikinės technologijos – įvairūs bendradarbiavimo įrankiai ir skaitmeninės statybos sprendimai, kurie gerokai sumažina fizinių darbuotojų susitikimų poreikį ir suteikia daugiau lankstumo. Visgi technologijos negali pakeisti vertybinio ir kultūrinio įmonės pamato, kuris yra ypač svarbus tiek taikant tradicinį, tiek – gal netgi dar labiau – hibridinį darbo modelį" – sako N. Naprienė.

Freepik nuotr.

Bendrų tikslų padeda siekti aiškūs rodikliai

N. Naprienė sako, kad darniam hibridinių ir įprastų komandų darbui labai svarbi aiški pasiektų rezultatų matavimo sistema, kuri padeda visiems kolegoms žvelgti ta pačia kryptimi. Tai taip pat padeda tinkamai įvertinti darbuotojų pastangas ir juos motyvuoti.

„Tam mūsų įmonėje naudojami standartizuoti rezultatų matavimo kriterijai, vadinamieji KPI. Jie reguliariai vertinami kiekvieno projekto eigoje ir praėjus tam tikram laikui po jo užbaigimo. Didžioji dalis KPI visuose projektuose yra vienodi, tačiau, priklausomai nuo konkretaus projekto pobūdžio, gali būti įvedami ir papildomi KPI. Su rezultatų matavimo kriterijais yra siejama darbuotojų premijavimo sistema, kuri padeda tinkamai įvertinti ir atlyginti darbuotojams už jų įdedamas pastangas.– įsitikinusi N. Naprienė.

Personalo ekspertės manymu, nors dar nėra aišku, į kurią pusę labiau pakryps tradicinio ir hibridinio darbo svarstyklės, nuotolinis darbas, nepaisant su juo susijusių iššūkių, greičiausiai išliks svarbia šiuolaikinių organizacijų dalimi ir daliai darbuotojų bus svarbiu privalumu. Tuo pačiu niekur nedings ir gyvo bendravimo poreikis bei noras jaustis kolektyvo dalimi. Be to, dalis funkcijų paprasčiausiai negalės būti atliekamos nuotoliniu būdu. Todėl įmonėms belieka balansuoti tarp abiejų modelių ir atsižvelgti į skirtingus darbuotojų poreikius. 
Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-04-11 15:29
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Eika" pirmąjį 2024 m. ketvirtį naujų butų pardavimo rinkoje augo labiausiai ir užėmė rekordišką rinkos dalį – 12 proc. Sėkmingiausi visoje Vilniaus rinkoje pagal pardavimus buvo šios bendrovės vystomi projektai „Mėlyni vilkai" ir „Metų laikai".
nuotrauka
2024-04-10 08:42
Telekomunikacijų ir IT bendrovė „Telia“ šiemet nusprendė pakeisti įprastą komandų formavimo ir stiprinimo programą, į ją įtraukdama dronų gamybos mokymus. Bendrovės darbuotojų surinktas skraidykles ketina padovanoti Šaulių sąjungai. „Telia“ pirmame mokymų etape planuoja įsigyti apie 20 dronų komplek...
nuotrauka
2024-04-10 08:34
Ekonomikos ir inovacijų ministerija investuoja, kurdama naujas tvarias darbo vietas ir pritraukdama investuotojų į Akmenės, Jonavos ir Mažeikių rajonus. Tam bus paskirstytas 52,82 mln. eurų finansavimas 9 projektams. Taip pat planuojama skirti papildomą sumą kitiems teigiamai įvertintiems projektams...
nuotrauka
2024-04-10 08:27
2023 m. balandį bendro gyvenimo būsto („co-living“) projektą „WeLoft“ Vilniaus Viršuliškėse atidariusi NT vystytoja UAB „Business Plius“ per metus pasiekė 90-100 proc. užimtumą ir sostinėje planuoja naują šios koncepcijos objektą.
nuotrauka
2024-04-10 07:26
Ar galima pastatyti objektą be projekto valdytojo? Taip, galima. Tam reikia pakankamai kompetentingų, profesionalių užsakovų arba idealaus projekto bei rangovų, statančių be nuokrypių. Jeigu užsakovai neturi pakankamai statybinių kompetencijų, projekto valdytojų komanda yra būtina, nes nėra projektų...
nuotrauka
2024-04-09 11:16
Vilniaus neparduotų butų sandėlis pastaraisiais mėnesiais grįžo į priešpandeminę 5 tūkst. reikšmę, tad vystytojai lėtina naujų projektų plėtros tempus. Savo ruožtu investuotojus į NT sunkiau prognozuojama rinka glumina, tačiau pinigų masė rinkoje išlieka didelė, o patrauklūs objektai su ryškesne nuo...
nuotrauka
2024-04-09 07:44
Artėjant šiltajam metų sezonui, daugelis privačių ir daugiabučių namų įgauna naują išvaizdą. Dažnai būna keičiamos namų ar butų, lauko arba vidaus durys. Tačiau vienas iš pirmųjų žingsnių, renkantis duris, – apgalvoti ir nuspręsti, koks durų rakinimo sprendimas Jums bus tinkamiausias ir pateisins Jū...
nuotrauka
2024-04-08 11:02
Gegužės 15-17 d. Vilnius vėl taps inžinerijos ir technologijų inovacijų epicentru – čia vyks jau 32-oji LITEXPO tarptautinė specializuota technologijų, inovacijų ir inžinerinių sprendimų paroda „Balttechnika 2024“. Organizatoriai tvirtina – renginys ne tik suburs specialistus iš šalies ir užsienio, ...
nuotrauka
2024-04-08 10:32
Atėjęs pavasaris daugiau gyvybės į pastaruoju metu gerokai aprimusią šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinką neįpūtė. Nepaisant kovą fiksuoto kiek padidėjusio įregistruotų sandorių skaičiaus, vis dar atsiliekama nuo pastaruosius kelerius metus stebėto sandorių kiekio vidurkio, skelbia įregist...
nuotrauka
2024-04-07 19:30
OC PAROC pristato naują šilumos izoliacijos plokštę vėdinamų sienų šilumos izoliacijai ir apsaugai nuo vėjo.
nuotrauka
2024-04-04 10:33
Nekilnojamojo turto rinkoje – vis daugiau augimo ženklų. Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ 2024-uosius pradėjo parduodama daugiau nei pusę šimto butų – ketvirtadaliu daugiau nei per pirmąjį praėjusių metų ketvirtį ir beveik dvigubai daugiau nei per tris paskutinius 2023-ųjų mė...
nuotrauka
2024-04-03 07:43
Statant ar remontuojant klijai yra svarbus elementas, nes jie gali labai paveikti darbo kokybę ir patvarumą. Tinkamai parinkti klijai gali padėti užtikrinti, kad konstrukcija bus tvirta, patvari, estetiška ir atitiks visus reikalavimus. Klijų pasirinkimas yra svarbus ir gali turėti didelę įtaką meis...
nuotrauka
2024-04-02 13:52
Didžiausias Lietuvos šilumos ir karšto vandens tiekėjas AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) užbaigė 100 proc. Klaipėdoje veikiančių bendrovių UAB „Miesto energija“ ir UAB „Pramonės energija“ bei 4,34 proc. uostamiesčio šilumos ūkį valdančios AB „Klaipėdos energija“ akcijų įsigijimo procesą. Sandoris, ...
nuotrauka
2024-04-02 10:16
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų kovą Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 234 būstai ir fiksuota 20 sutarčių nutraukimų. Palyginti su vasariu, kai parduoti 195 būstai, pardavimai išaugo apie 20 proc., tačiau su praėjusių metų kovu, kuomet pirkėjai įsigijo 3...
nuotrauka
2024-03-29 14:59
Sostinės Naujamiestyje siuvimo fabriko vietoje įsikursiantis didžiausias Europoje technologijų ir kūrybinių industrijų miestelis „Tech Zity Vilnius" gavo Vilniaus miesto savivaldybės leidimą pradėti pirmojo etapo statybos darbus. Šis leidimas žymi svarbų žingsnį projekte, kuris keis Vilniaus Naujam...
nuotrauka
2024-03-28 14:34
UAB „Toksika“ visuotinis akcininkų susirinkimas į laisvą nepriklausomo valdybos nario poziciją išrinko Giedrių Dusevičių – UAB „Digital Audio“ direktorių, iki 2023 m. kovo mėn. ėjusį UAB „Valstybės investicijų valdymo agentūra“ stebėtojų tarybos pirmininko, iki 2022 metų – AB „KN Energies“ valdybos ...
nuotrauka
2024-03-27 17:02
Penkios Armėnijoje įsikūrusios įstaigos, įskaitant vaikų darželius, kultūrinį centrą ir nacionalinį politechnikos universitetą, netrukus naudosis lietuvių įrengtos saulės jėgainės elektros energija. Elektrinę įrengs Lietuvos saulės energetikos bendrovė „Solet".
nuotrauka
2024-03-26 10:09
Stiklo paketų gamintoja „Glass LT”, įsikūrusi Alytuje, į naują gamybos liniją investuoja 3 mln. Eur – tai leis išplėsti gaminių asortimentą ir apdoroti iki 2,6 mln. kv. m stiklo. Nepaisant sumažėjusios paklausos statybų rinkoje, pernai gamybos apimtys siekė 2,08 mln. kv. m apdoroto stiklo – tai šiek...
nuotrauka
2024-03-25 09:32
Susisiekimo infrastruktūros UAB „Fegda grupė" priklausanti Pietų Lietuvos kelių infrastruktūros įmonė „Alkesta" turi naują vadovą – įmonės generalinio direktoriaus pareigas nuo pirmadienio eina Titas Lukšas.
nuotrauka
2024-03-21 14:52
Šiuo metu darbo rinka yra kaip niekada įkaitusi, o darbdaviai itin aktyviai ieško būdų tapti patrauklesniais esamiems ir potencialiems darbuotojams. Tam pasitelkiami įvairūs tyrimai bei įrankiai. Tačiau pasak kovo mėnesį į Lietuvos darbdavio tyrimų rinką žengusios bendrovės „WitMind“ direktorės Živi...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas