2023 gruodžio 1 d. penktadienis, 2:33
Reklama  |  facebook

Išskirtinis ir naujas Kauno mokslo akcentas: baigtos KTU „M-Lab“ statybos

2023-10-02 10:36
Kauniečiams seniai pažįstamo studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilo naujas unikalus pastatas – Kauno technologijos universiteto (KTU) tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. KTU Studentų miestelio vaizdą pakeitęs pastatas ne tik leido išsaugoti buvusio pastato architektūrines idėjas, bet ir atvėrė už jo esantį Gričiupio parką.
nuotrauka
M-Lab fasadas, KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),
Dzūkijos statyba, UAB
KTU Tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras (M-Lab),
Vienas pagrindinių šio KTU „M-Lab“ laboratorijų centro tikslų – modernių eksperimentinių ir prototipavimo laboratorijų sukūrimas ir įveiklinimas.

Neeilinis įvykis Baltijos šalių mokslo scenoje

Daugiau nei 6 mln. eurų kainavusiu projektu rekonstruotas ir mokslo reikmėms pritaikytas apie 4 tūkst. kvadratinių metrų ploto pastatas leis KTU ne tik efektyviai išnaudoti turimą mokslinį potencialą, bet ir sėkmingai pritraukti tyrimams mokslininkus iš tarptautinės rinkos.

Pasak pranešime cituojamo KTU rektoriaus Eugenijaus Valatkos, šio mokslo komplekso užbaigimas ir netrukus laukiantis atidarymas – tikrai neeilinis įvykis ne tik Kaune, bet ir visose Baltijos šalyse.

„M-Lab“ – dar viena mūsų universiteto mokslo dovana Kaunui ir Lietuvai. Tai dar vienas modernėjančio Studentų miestelio akcentas.

„Tikiu, kad šis išskirtinis mokslo laboratorijų kompleksas, kuris bus atviras ir visiems studentams, ir čia gimusios idėjos bei mokslo sprendimai pakeis ir palengvins mūsų kasdienybę. Šis kompleksas – trūkstama šalies inovacijų sistemos grandis, kurios praktiškai Lietuvoje niekur nėra, sujungianti mokslą su verslu“, – pasakoja KTU rektorius.

Saulės baterijos ant M-Lab stogo, KTU

KTU nuotr.

Gerins žmonių gyvenimo kokybę

Kaip teigė pranešime cituojama „M-Lab“ projektą su komanda rengusi KTU Veiklos valdymo departamento direktorė Lolita Jurkšienė, „M-Lab“ apjungia skirtingas mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų kryptis bei kompetencijas. Centro įveiklinimas paskatins mokslo ir verslo bendradarbiavimą kuriant gaminių prototipus ir juos išbandant.

„Aukščiausio lygio biomedicinos inžinerijos, informatikos inžinerijos ir dirbtinio intelekto, elektronikos, aplinkos inžinerijos, biochemijos, biomechanikos, inovacijų ir antreprenerystės, pramoninio dizaino ir kitų mokslo krypčių kompetencijos bus orientuotos į žmogaus gyvenimo kokybės gerinimo sprendimus bei mokslinių tyrimų stiprinimą per dirbtinį intelektą“, – teigia L. Jurkšienė.

Jos teigimu, pagrindiniai KTU „M-Lab“ centro tyrimų akcentai yra nukreipti į žmogų – jo sveikatą, gerovę ir visą jį supančią aplinką.

„Pavyzdžiui, viena iš centre įkurtų laboratorijų – simuliacinė laboratorija, kurioje dirbtinai sukurtoje aplinkoje (žmogaus namai, parduotuvė, ligoninės palata ir pan.) bus siekiama maksimaliai nepastebimai stebėti žmogaus elgseną ir fiziologines reakcijas į įvairius specifinius stimulus. Tai mokslininkams leis kurti, modeliuoti ir teikti individualizuotus mobilius sprendimus, siekiant reikšmingai pagerinti nuotolinės medicinos sprendinius “, – pasakoja KTU atstovė.

Jos teigimu, bendradarbiaudami tarpusavyje skirtingų „M-Lab“ centro laboratorijų mokslininkai galės artimai realioms sąlygoms testuoti ir validuoti sprendinius, padėsiančius kurti pridėtinės vertės inovacijas skaitmeninių sveikatos technologijų ir nuotolinės medicinos srityse. Visų šių tyrimų tikslas – spręsti daugelio pasaulio šalių vis didesnėmis tampančias senėjančios visuomenės ir senyvo amžiaus žmonių nekokybiško gyvenimo problemas.

‎‎Kaip dar vieną pavyzdį L. Jurkšienė pateikia laboratoriją, kur bus vykdoma sparti skaitmeninė gamyba, skirta greitam mažų tiražų mikro ir nano elektronikos produktų prototipavimui.

„Ši laboratorija iš tiesų išsiskirs unikalia moksline įranga, kurios pagalba mokslininkai susitelks nestandartinių, sumanių, biologiškai suderinamų prototipų gamybai. Planuojama, kad prototipo gamyba, priklausomai nuo prototipo sudėtingumo, neturėtų užimti daugiau nei 3 mėnesius. Technologijai nepasiteisinus, bus galima nutraukti jos tolesnį vystymą sugaišus sąlyginai nedaug laiko ir panaudojus nedaug kitų išteklių. Visa tai padės reikšmingai sutrumpinti technologijų perdavimo į rinką kelią ir trukmę“, – atskleidžia vadovė.

M-Lab, KTU

KTU nuotr.

Pastatas užbaigtas, atkurta parko dalis

Pasak pastato rekonstrukcijos projektą kuravusio pranešime cituojamo KTU Infrastruktūros vystymo skyriaus vadovo Gražvydo Visocko, KTU „M-Lab“ rekonstrukcijos darbai yra pilnai baigti. Griovimo ir rekonstrukcijos darbus vykdė UAB „Dzūkijos statyba“.

„Pastatas priduotas statybos užbaigimo komisijai, gautas statybos užbaigimo aktas. Šiuo metu vyksta pastato įvedimo į eksploataciją darbai, keliasi mokslininkai, integruojama ir derinama mokslinė įranga“, – pasakojo vadovas.

Jo teigimu, bendras pastato rekonstrukcijos darbų projekto biudžetas buvo kiek didesnis nei 6 mln eurų.

M-Lab

KTU nuotr.

„Vertinant pastato rekonstrukcijos darbų terminą, kuomet darbų procesai pateko ir į pandemijos, ir į karo Ukrainoje laikotarpius, tikrai pavyko suvaldyti visas rizikas ir sėkmingai pabaigti darbus“, – džiaugėsi G. Visockas.

Jo teigimu, KTU „M-Lab“ įrengta 12 skirtingų eksperimentinių ir prototipavimo laboratorijų bei jaunųjų tyrėjų kūrybinė erdvė. Pastate taip pat įrengtos bendradarbiavimo ir poilsio erdvės su integruotomis mini virtuvėlėmis bei susitikimų kambariai. 

Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-11-28 12:23
Tęsdamas ilgalaikį bendradarbiavimą, „Luminor" bankas suteikė 10,4 mln. eurų ilgalaikę paskolą vienai didžiausių nekilnojamojo turto plėtotojų Baltijos šalyse „Sirin Development", plėtojančiai A klasės logistikos parką „Rumbula" Rygoje. Projektas buvo įgyvendinamas keliais etapais – ketvirtasis 28 t...
nuotrauka
2023-11-28 11:58
Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai spr...
nuotrauka
2023-11-27 10:01
Sąnaudų požiūriu gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba nuo šių metų rugsėjo mėnesio atpigo po 0,5 proc., o pastatų remontas – 0,4 proc.
nuotrauka
2023-11-27 09:28
Daugiau nei ketvirtį amžiaus – nuo 1996 metų Vilniaus miestą planavusi ir jo skaitmenizavimo procesus vysčiusi bendrovė „Vilniaus planas“ keičia vizualinį identitetą – nuo šiol ji tampa „ID Vilnius“.
nuotrauka
2023-11-24 16:17
Tarptautinis Šiaulių oro uostas šią savaitę paskelbė turimo paskutinio laisvo žemės sklypo aukcioną, kuris įvyks gruodžio 18 d. Į jį tikimasi pritraukti logistikos ar sandėliavimo veikla užsiimantį investuotoją. Oro uosto vadovė Aurelija Kuezada teigia, kad atsižvelgiant į oro uostų specifiką, tokia...
nuotrauka
2023-11-24 09:56
Didžiausias Baltijos šalyse privataus kapitalo fondų valdytojas „BaltCap" nutraukė sutartį su fondo „BaltCap Infrastructure Fund" (BInF) partneriu Šarūnu Stepukoniu ir kreipėsi į teisėsaugą po to, kai BInF finansų direktoriai nustatė veiklos pažeidimų tvarkant jo vadovaujamo fondo finansus. Vadovav...
nuotrauka
2023-11-24 09:35
„Ruukki Construction“, priklausanti „SSAB“ grupei, statybos bendrovė „Peab“ bei nekilnojamojo turto bendrovė „Wihlborgs“ Lunde (Švedija) pristato pirmąjį pasaulyje pastatą, kurio statyboms buvo naudojamas plienas, pagamintas nenaudojant iškastinio kuro. Pastato sienų ir stogo konstrukcijas suprojekt...
nuotrauka
2023-11-24 07:56
Statyba paprastai orientuota į žmogų. Statybos ir rekonstravimo darbai Lietuvos zoologijos sode Kaune įvedė dar vieną, patį svarbiausią šiame objekte elementą – gyvūnus. Tad įmonei STATYBOS RITMAS, šio projekto generaliniam rangovui, teko įgyvendinti netradicinį projektą.
nuotrauka
2023-11-23 13:28
Vievyje oficialiai atidaryti senjorų globos namai „Gemma" Vievio namai, kuriuose jau apsigyveno pirmieji senjorai. Tarp jų – ir Amerikos lietuvė, atvykusi tiesiai iš oro uosto. Kone 5 tūkst. kv. m ploto komplekse galės apsigyventi 160 senjorų.
nuotrauka
2023-11-22 12:56
Skaitmenizavimo procesai sparčiai keičia visą pasaulį, o šiame kontekste tampa aišku – jei valstybė ir verslas neinvestuos į dirbtinio intelekto galimybių išnaudojimą, didžiųjų duomenų įveiklinimo sprendinius ir kitus skaitmeninius įrankius, ilgainiui didės skaitmeninė atskirtis tarp pažengusių ir p...
nuotrauka
2023-11-22 12:28
Universitetai ir kolegijos praktikas įmonėse studentams yra įtraukusios į privalomąją studijų programą. Verslas šį praktinį teorinių žinių pritaikymą sutinka palankiai, nes tai leidžia viduje užsiauginti trūkstamus darbuotojų resursus. Ar praktika studijų metais gali išspręsti šį iššūkį ir kokią nau...
nuotrauka
2023-11-21 13:42
Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) akredituotoje elektromagnetinio suderinamumo laboratorijoje Kaune bus įrengta pusiau beaidė kamera (SAC) su valdymo kambariu. Beveik 1,8 mln. eurų vertės sutartis pasirašyta su įmone „Statela", kuri atstovauja ETS-Lindgren, pasaulinio lygio beaidžių kamerų gamintoją.
nuotrauka
2023-11-20 13:31
Švedų statytojai pristato naujovę – išmaniąsias namų bendruomenes, kuriose energija ne tik gaminama, bet ir optimizuojama, taip sumažinant sąskaitas bei siūlant tvarų, modernų gyvenimą. Joje pritaikomi sprendimai dėl panašaus klimato gali tapti sektinu pavyzdžiu ir Lietuvos NT rinkai.
nuotrauka
2023-11-17 13:26
Vyriausybė pritarė Gedimino pr. 38, Vilniuje esančio pastato atnaujinimo projektui. Sovietmečiu statytas, energetiškai neefektyvus ir nusidėvėjęs pastatas po modernizacijos taps šiuolaikiškais ir tvariais valstybės įstaigų namais. Projekto įgyvendinimui jau gauta beveik 10 mln. eurų Aplinkos projekt...
nuotrauka
2023-11-17 10:36
„Ruukki Construction", priklausanti „SSAB" grupei, bendradarbiauja su „Honkarakenne", siekiant išbandyti „SSAB" plieno pritaikymą stogo dangų gamybos procese. Pirmasis stogas, pagamintas iš plieno be iškastinio kuro, bus montuojamas ant „Honka" rąstinio namo, kuris yra statomas Klaukkala, Suomijoje....
nuotrauka
2023-11-17 08:08
Pasak Valstybės duomenų agentūros, šių metų trečiąjį ketvirtį Lietuvoje iš viso pabaigta statyti 2 190 naujų gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų. Tai 1,7 proc. daugiau nei atitinkamą ketvirtį 2022-aisiais.
nuotrauka
2023-11-16 15:09
Įmonių grupė „Northway" Vilniuje pradeda plėtoti didžiausią Europoje biotechnologijų miestą BIO CITY. Šalia Molėtų plento esančioje teritorijoje, prilygstančioje 10-iai futbolo aikštynų, įsikurs 6 dideli biotechnologijų kompleksai – keturios gamyklos ir du mokslo tiriamieji centrai. Juose bus vystom...
nuotrauka
2023-11-16 12:02
Siekiant paspartinti projekto užbaigimą, Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) rekonstrukcijai Vyriausybė papildomai skyrė 4 mln. 389 tūkst. eurų. Šios lėšos LNDT prašymu skirtos vykdomam tęstiniam investicijų projektui „Lietuvos nacionalinio dramos teatro pastato Vilniuje, Gedimino pr. 4, reko...
nuotrauka
2023-11-15 13:49
2023 m. rugsėjį šalyje atlikta statybos darbų už 549,6 mln. EUR to meto kainomis. Pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, tai 1,1 proc. daugiau nei rugpjūtį (palyginamosiomis kainomis).
nuotrauka
2023-11-13 12:09
Paskolų būstui įsigyti ir paskolų įmonėms paklausą vis dar vėsina aukštas palūkanų normų lygis, o dažniausiai fiksuotosiomis palūkanomis suteikiamų vartojimo paskolų paklausa po truputį didėja, rodo Lietuvos banko atlikta naujausia bankų apklausa.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas