2024 balandžio 28 d. sekmadienis, 21:11
Reklama  |  facebook

Išskirtinis ir naujas Kauno mokslo akcentas: baigtos KTU „M-Lab“ statybos

2023-10-02 10:36
Kauniečiams seniai pažįstamo studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilo naujas unikalus pastatas – Kauno technologijos universiteto (KTU) tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. KTU Studentų miestelio vaizdą pakeitęs pastatas ne tik leido išsaugoti buvusio pastato architektūrines idėjas, bet ir atvėrė už jo esantį Gričiupio parką.
nuotrauka
M-Lab fasadas, KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),
Dzūkijos statyba, UAB
KTU Tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras (M-Lab),
Vienas pagrindinių šio KTU „M-Lab“ laboratorijų centro tikslų – modernių eksperimentinių ir prototipavimo laboratorijų sukūrimas ir įveiklinimas.

Neeilinis įvykis Baltijos šalių mokslo scenoje

Daugiau nei 6 mln. eurų kainavusiu projektu rekonstruotas ir mokslo reikmėms pritaikytas apie 4 tūkst. kvadratinių metrų ploto pastatas leis KTU ne tik efektyviai išnaudoti turimą mokslinį potencialą, bet ir sėkmingai pritraukti tyrimams mokslininkus iš tarptautinės rinkos.

Pasak pranešime cituojamo KTU rektoriaus Eugenijaus Valatkos, šio mokslo komplekso užbaigimas ir netrukus laukiantis atidarymas – tikrai neeilinis įvykis ne tik Kaune, bet ir visose Baltijos šalyse.

„M-Lab“ – dar viena mūsų universiteto mokslo dovana Kaunui ir Lietuvai. Tai dar vienas modernėjančio Studentų miestelio akcentas.

„Tikiu, kad šis išskirtinis mokslo laboratorijų kompleksas, kuris bus atviras ir visiems studentams, ir čia gimusios idėjos bei mokslo sprendimai pakeis ir palengvins mūsų kasdienybę. Šis kompleksas – trūkstama šalies inovacijų sistemos grandis, kurios praktiškai Lietuvoje niekur nėra, sujungianti mokslą su verslu“, – pasakoja KTU rektorius.

Saulės baterijos ant M-Lab stogo, KTU

KTU nuotr.

Gerins žmonių gyvenimo kokybę

Kaip teigė pranešime cituojama „M-Lab“ projektą su komanda rengusi KTU Veiklos valdymo departamento direktorė Lolita Jurkšienė, „M-Lab“ apjungia skirtingas mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų kryptis bei kompetencijas. Centro įveiklinimas paskatins mokslo ir verslo bendradarbiavimą kuriant gaminių prototipus ir juos išbandant.

„Aukščiausio lygio biomedicinos inžinerijos, informatikos inžinerijos ir dirbtinio intelekto, elektronikos, aplinkos inžinerijos, biochemijos, biomechanikos, inovacijų ir antreprenerystės, pramoninio dizaino ir kitų mokslo krypčių kompetencijos bus orientuotos į žmogaus gyvenimo kokybės gerinimo sprendimus bei mokslinių tyrimų stiprinimą per dirbtinį intelektą“, – teigia L. Jurkšienė.

Jos teigimu, pagrindiniai KTU „M-Lab“ centro tyrimų akcentai yra nukreipti į žmogų – jo sveikatą, gerovę ir visą jį supančią aplinką.

„Pavyzdžiui, viena iš centre įkurtų laboratorijų – simuliacinė laboratorija, kurioje dirbtinai sukurtoje aplinkoje (žmogaus namai, parduotuvė, ligoninės palata ir pan.) bus siekiama maksimaliai nepastebimai stebėti žmogaus elgseną ir fiziologines reakcijas į įvairius specifinius stimulus. Tai mokslininkams leis kurti, modeliuoti ir teikti individualizuotus mobilius sprendimus, siekiant reikšmingai pagerinti nuotolinės medicinos sprendinius “, – pasakoja KTU atstovė.

Jos teigimu, bendradarbiaudami tarpusavyje skirtingų „M-Lab“ centro laboratorijų mokslininkai galės artimai realioms sąlygoms testuoti ir validuoti sprendinius, padėsiančius kurti pridėtinės vertės inovacijas skaitmeninių sveikatos technologijų ir nuotolinės medicinos srityse. Visų šių tyrimų tikslas – spręsti daugelio pasaulio šalių vis didesnėmis tampančias senėjančios visuomenės ir senyvo amžiaus žmonių nekokybiško gyvenimo problemas.

‎‎Kaip dar vieną pavyzdį L. Jurkšienė pateikia laboratoriją, kur bus vykdoma sparti skaitmeninė gamyba, skirta greitam mažų tiražų mikro ir nano elektronikos produktų prototipavimui.

„Ši laboratorija iš tiesų išsiskirs unikalia moksline įranga, kurios pagalba mokslininkai susitelks nestandartinių, sumanių, biologiškai suderinamų prototipų gamybai. Planuojama, kad prototipo gamyba, priklausomai nuo prototipo sudėtingumo, neturėtų užimti daugiau nei 3 mėnesius. Technologijai nepasiteisinus, bus galima nutraukti jos tolesnį vystymą sugaišus sąlyginai nedaug laiko ir panaudojus nedaug kitų išteklių. Visa tai padės reikšmingai sutrumpinti technologijų perdavimo į rinką kelią ir trukmę“, – atskleidžia vadovė.

M-Lab, KTU

KTU nuotr.

Pastatas užbaigtas, atkurta parko dalis

Pasak pastato rekonstrukcijos projektą kuravusio pranešime cituojamo KTU Infrastruktūros vystymo skyriaus vadovo Gražvydo Visocko, KTU „M-Lab“ rekonstrukcijos darbai yra pilnai baigti. Griovimo ir rekonstrukcijos darbus vykdė UAB „Dzūkijos statyba“.

„Pastatas priduotas statybos užbaigimo komisijai, gautas statybos užbaigimo aktas. Šiuo metu vyksta pastato įvedimo į eksploataciją darbai, keliasi mokslininkai, integruojama ir derinama mokslinė įranga“, – pasakojo vadovas.

Jo teigimu, bendras pastato rekonstrukcijos darbų projekto biudžetas buvo kiek didesnis nei 6 mln eurų.

M-Lab

KTU nuotr.

„Vertinant pastato rekonstrukcijos darbų terminą, kuomet darbų procesai pateko ir į pandemijos, ir į karo Ukrainoje laikotarpius, tikrai pavyko suvaldyti visas rizikas ir sėkmingai pabaigti darbus“, – džiaugėsi G. Visockas.

Jo teigimu, KTU „M-Lab“ įrengta 12 skirtingų eksperimentinių ir prototipavimo laboratorijų bei jaunųjų tyrėjų kūrybinė erdvė. Pastate taip pat įrengtos bendradarbiavimo ir poilsio erdvės su integruotomis mini virtuvėlėmis bei susitikimų kambariai. 

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-04-27 09:01
Tiek buityje, tiek ir pramonėje neretai tenka susidurti su problema, kuri, nors ir nedidelė, bet kelia daug nepatogumų: kažkas užrūdijo, sunkiai atsidaro, neįmanoma pastumti. Mesti lauk ir keisti nauju –neracionalu. SOUDAL pasiūlė universalų sprendimą – atnaujintą „Soudal Multi Spray“.
nuotrauka
2024-04-26 14:46
Terminas rekuperacija girdėtas, ko gero, daugeliui. Ypač tie, kurie šiuo metu statosi namą, tam ruošiasi arba yra pirkimo procese, pakankamai dažnai tenka kalbėti apie įvairius techninius dalykus, tarp kurių patenka ir rekuperatoriai. Šis prietaisas atlieka labai svarbų vaidmenį gerinant oro kokybę ...
nuotrauka
2024-04-25 07:08
Statybos įmonei ARCHIS šie metai prasidėjo svarbaus projekto įgyvendinimu – startavo Giraitės (Kauno rajonas) Šventosios Šeimos parapijos bažnyčios statyba. Šio svarbaus pastato paskirtis iš statybininkų reikalauja skirti ypatingą dėmesį detalėms ir tradicijoms.
nuotrauka
2024-04-24 06:18
Lietuvių įmonė „Acrylicon Baltic“, kuri specializuojasi įrengdama pramoninių grindų dangas, užsienio rinkose vykdo daugiau negu pusę visų užsakymų. 20 metų veiklą vykdanti įmonė pastaruosius 17 metų projektus įgyvendina ne tik Europoje, bet ir Amerikoje, Azijoje, Afrikoje.
nuotrauka
2024-04-23 14:19
„Primostar“ specializuojasi požeminių gelžbetoninių konstrukcijų hidroizoliacijos srityje ir yra didžiausias savo srities žaidėjas Estijoje. Įmonės tikslas – sumaniai naudoti hidroizoliacines medžiagas, siekiant ne tik optimalaus rezultato, bet ir sumažinti medžiagų sąnaudas bei tausoti aplinką.
nuotrauka
2024-04-23 07:34
„Nemokamas sūris tik pelėkautuose" – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas. Visgi net ir augti pasiryžusi organ...
nuotrauka
2024-04-22 13:47
Praėję metai atsinaujinančios energetikos bendrovei „Smartecon“ buvo ryškūs ir pilni svarbių įvykių. Įmonė tapo platesnio masto rangovu ir pradėjusi dirbti su didelių saulės energetikos parkų vystytojais ėmė augti dar sparčiau, taip pat plėtėsi Skandinavijoje, pasiūlė inovatyvius sprendimus namų ūki...
nuotrauka
2024-04-19 12:36
Viena didžiausių dolomito ir granito skaldos gamintojų Lietuvoje „Milsa“ grupė įsigijo Estijos bendrovės „Voglers Eesti“ kontrolinį akcijų paketą. Toks žingsnis leidžia įmonei ne tik sustiprinti paslaugų plėtrą už Lietuvos ribų, bet ir suteikia galimybę perimti svarbius procesus „Milsa“ įmonių grupė...
nuotrauka
2024-04-18 15:01
KTU mokslininkai ir verslo atstovai sako, kad ieškant konkurencinio pranašumo ekonominėje erdvėje, padėti gali verslo skaitmenizavimas – vienas prioritetinių Pramonės 4.0 tikslų. Tuo tarpu skaitmenizacijai diegti ir palaikyti jau reikalingi naujos kartos specialistai.
nuotrauka
2024-04-18 14:49
Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos situacija – bene daugiausiai diskusijų pastaruoju metu viešojoje erdvėje kelianti tema. Laukiama jos atsigavimo požymių, netyla kalbos apie būstų kainas, aptariami nauji reikalavimai statytojams. Tačiau kaip mūsų šalį ir jos sąlygas statybų vystymui mato čia jau n...
nuotrauka
2024-04-17 16:32
Didelę infrastruktūros pastatų statybos ir kultūros paveldo objektų atnaujinimo patirtį Baltijos šalyse turinti Lietuvos statybos bendrovė „HSC Baltic" pasirašė ilgalaikės nuomos sutartį su „Baltic Horizon" valdomais „Meraki" verslo namais.
nuotrauka
2024-04-17 10:11
Šiandien aukščiausiame Lietuvos statinyje – Vilniaus televizijos bokšte – surengtos bokšto viršutinės taurės naujų erdvių rekonstrukcijos pabaigtuvės. Pabaigus šį darbų etapą, lankytojams atveriamos naujos erdvės, kuriose jų laukia naujos paslaugos bei pramogos.
nuotrauka
2024-04-17 08:53
Tai, apie ką kažkada svajojo vien rašytojai fantastai, tampa realybe. Dirbtinis intelektas milžinišku greičiu keičia mūsų gyvenimus – ne vien laisvalaikį ir pramogas, bet ir darbinę veiklą. Bendrovės „Emplonet" IT atrankų padalinio vadovė, dirbtinio intelekto personalo sprendimuose ekspertė Ieva Kil...
nuotrauka
2024-04-17 07:28
Užsienio kapitalo įmonė LAYHER BALTIC, kuri tiekia į rinką pastolių sistemas, Ukrainoje įkūrė antrinę įmonę. Karo sąlygomis gyvenančioje šalyje jau antrus metus veikianti įmonė planuoja plėtrą: iki metų pabaigos atidarys dar 2 pastolių sandėlius ir planuoja 10 mln. eurų apyvartą.
nuotrauka
2024-04-15 13:46
Balandžio 26 d. „Litexpo“ parodų rūmuose vyks tarptautinė konferencija „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius“, subursianti nekilnojamo turto (NT) vystytojus, valdytojus, projektuotojus bei statytojus kalbėti apie Lietuvos statybų sektoriaus pažangą skatinančias temas.
nuotrauka
2024-04-11 15:29
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Eika" pirmąjį 2024 m. ketvirtį naujų butų pardavimo rinkoje augo labiausiai ir užėmė rekordišką rinkos dalį – 12 proc. Sėkmingiausi visoje Vilniaus rinkoje pagal pardavimus buvo šios bendrovės vystomi projektai „Mėlyni vilkai" ir „Metų laikai".
nuotrauka
2024-04-10 08:42
Telekomunikacijų ir IT bendrovė „Telia“ šiemet nusprendė pakeisti įprastą komandų formavimo ir stiprinimo programą, į ją įtraukdama dronų gamybos mokymus. Bendrovės darbuotojų surinktas skraidykles ketina padovanoti Šaulių sąjungai. „Telia“ pirmame mokymų etape planuoja įsigyti apie 20 dronų komplek...
nuotrauka
2024-04-10 08:34
Ekonomikos ir inovacijų ministerija investuoja, kurdama naujas tvarias darbo vietas ir pritraukdama investuotojų į Akmenės, Jonavos ir Mažeikių rajonus. Tam bus paskirstytas 52,82 mln. eurų finansavimas 9 projektams. Taip pat planuojama skirti papildomą sumą kitiems teigiamai įvertintiems projektams...
nuotrauka
2024-04-10 08:27
2023 m. balandį bendro gyvenimo būsto („co-living“) projektą „WeLoft“ Vilniaus Viršuliškėse atidariusi NT vystytoja UAB „Business Plius“ per metus pasiekė 90-100 proc. užimtumą ir sostinėje planuoja naują šios koncepcijos objektą.
nuotrauka
2024-04-10 07:26
Ar galima pastatyti objektą be projekto valdytojo? Taip, galima. Tam reikia pakankamai kompetentingų, profesionalių užsakovų arba idealaus projekto bei rangovų, statančių be nuokrypių. Jeigu užsakovai neturi pakankamai statybinių kompetencijų, projekto valdytojų komanda yra būtina, nes nėra projektų...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka

INSTITA dalyvavo infrastruktūros projekte, kuris keičia sostinės nekilnojamojo turto vystymo kryptis ir mažina taršą

INSTITA įgyvendino dar vieną lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstravimo ir lietaus nuotekų valymo įrenginių statybos projektą – vykdė II etapo darbus. Tai itin reikšminga veikla, kuri, užsak...