2025 m. liepos 4 d. penktadienis, 17:38:19
Reklama  |  facebook

KTU „M-Lab“ projektas – mokslo, šiuolaikiškų formų ir gamtos dermė

2023-11-28 11:58
Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai sprendimai 4 tūkst. kvadratinių metrų plote buvo realizuoti projekto architektų – G. Janulytės-Bernotienės studijos.
nuotrauka
G. Zykaus nuotr.


Minimos įmonės
G. Janulytės-Bernotienės studija, UAB
KTU Tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras (M-Lab),

„Ką tik Kauno miestas ir Kauno technologijos universitetas kartu finišavo baigdami formuoti pagrindinę Studentų miestelio arteriją – Studentų gatvę. Dvipusis bendradarbiavimas iš naujo atskleidė ir įsavino viešąsias erdves, žaliuosius koridorius, dviračių ir pėsčiųjų takus, automobilių parkavimus. Studentų gatvę papildė ir naujas akcentas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“, – teigia studijos vadovė, architektė Gražina Janulytė-Bernotienė.

Trečiasis studijos projektas KTU Studentų miestelyje

Anot architektų, jie tartum suaugo su KTU miesteliu: per eilę metų čia yra realizuoti trys G. Janulytės-Bernotienės studijos parengti mokslo pastatai. Du iš jų – KTU „Santakos“ slėnio mokslo ir verslo centro ir KTU „M-Lab“ laboratorijų centro projektai – laimėti architektūrinių konkursų keliu.

KTUG. Zykaus nuotr.

„Šie projektai – tai skirtingi KTU Studentų miestelio naratyvo skaitymai, kuriuos skiria 10 metų. Abiem atvejais mus vedė pagarba kontekstui – miestelio funkcionalios modernizmo architektūros pastatų kompleksui. Tačiau, iš kitos pusės, kiekvieną kartą siekėme sukurti individualų, raiškų ir akivaizdžiai atspindintį laiką pastatą“, – teigia studijos vadovė.

G. Janulytė-Bernotienė pabrėžia, kad ir Santakos slėnis, ir „M-Lab“ yra sudėtingų mokslinių tyrimų laboratorijų pastatai, kurių veiklos programas sukūrė mokslininkai. Architektų, konstruktorių ir inžinierių uždavinys – suteikti formą šių programų veiklai.

„M-Lab“ laboratorijų centro projektas nepakito nuo konkursinės idėjos, o realizuotas pastatas – nuo projekto, kurio idėja – tai pastato įtraukumas per išorinių ir vidinių erdvių sąryšį. „M-Lab“ laboratorijų centras sukonstruotas kaip kūrybinė, daugialypė mokslo tyrėjų, studentų ir verslo atstovų bendradarbiavimo erdvė“, – teigia studijos vadovė.

Projekte atsižvelgta į aplinką ir jos istoriją

Pranešime cituojamos studijos architektės Guodos Zykuvienės teigimu, architektūroje genius loci (liet. vietovės dvasia) užima svarbų vaidmenį kuriant įvairias erdves, todėl raktu į projekto sėkmę tapo gebėjimas ją perskaityti.

„M-Lab“ laboratorijų centras neatsirado tuščioje vietoje, jis akivaizdžiai tapo išskirtinio KTU Studentų miestelio dalimi, nenutraukdamas, bet papildydamas ryšius tarp Girstupio ir Gričiupio upelių slėnių ir tarp jų įsiterpusių KTU mokslo pastatų bei viešųjų erdvių– apie sąsajas tarp gamtos ir architektūrinės aplinkos pasakoja G. Zykuvienė.

Anot architektės, tarp šių slėnių įsiterpę KTU mokslo pastatai bei viešosios erdvės yra organizuojamos abipus Studentų gatvės, todėl naujasis pastatas kurtas kaip organiškas miestelio judėjimo tęsinys: „Iš „M-Lab“ įėjimo aikštės įeinama į pastato holą – medinę „šerdį“, iš kurios per amfiteatrą patenkama į žemiau esantį parką“.

Rekonstruotas buvusio „Kolegų“ studentų klubo / kavinės pastatas, dar 1973 m. suprojektuotas architekto Vytauto Jurgio Dičiaus, keičia funkciją į laboratorijų centrą, sujungdamas savy sujungdamas KTU miestelio funkcionalizmo architektūros bei „bauhauzo“ estetikos idėjas su upelių gamtovaizdžiu.

KTU, M-Lab

V. Rainio nuotr.

„Technologiškai šalti, horizontalūs, šviesūs ir šviečiantys „M-Lab“ polikarbonato fasadai parko pusėje papildomi termomedienos apdaila ir amfiteatru, taip pat – želdynais ant stogo. Įtrauktas stiklinis, persišviečiantis pirmas aukštas kuria sklendžiančios viršutinės pastato dalies įspūdį. Didelis, daugiau nei 4 metrų esamo reljefo skirtumas tapo projekto privalumu: iš gatvės pastatas matomas daug mažesnis, nors jame esama dar vieno, cokolinio aukšto su natūraliu apšvietimu“, – sako G. Zykuvienė.

Aukščiausio lygio laboratorijos ir įkvepiančios erdvės

Tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centro tikslas – skatinti tarpdisciplinines inovacijas ir bendradarbiavimą, apjungiant skirtingas mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų kryptis bei kompetencijas.

„M-Lab“ įrengta net 12 skirtingų eksperimentinių ir prototipavimo laboratorijų, jaunųjų tyrėjų kūrybinė erdvė, poilsio erdvės bei susitikimų kambariai, kurie, kaip tikimasi, paskatins mokslo ir verslo sąveiką kuriant gaminių prototipus ir juos išbandant.

KTULinos Adi nuotr.

„Siekėme sukurti vidinį centrą, kuriame suktųsi bendra pastato gyventojų – mokslininkų, tyrėjų ir studentų – kasdienybė. Akivaizdu, kad juo taps pastato holo „šerdis“, kuriame susikerta daugybė skirtingų vektorių: horizontalus, kaip KTU miestelis, Gričiupio parkas ir vertikalūs, kaip holas, pasitarimų kambariai, eksploatuojamas stogas“, – teigia G. Zykuvienė.

Architektė dalijasi, jog aplink šį centrą sutelktos skirtingos erdvių funkcijos: cokoliniame aukšte įrengtos dirbtuvės ir techninės patalpos, pirmame – studentų kūrybinės bendradarbiavimo erdvės bei dalis laboratorijų, o antrame – laboratorijos ir biurai.

„Laboratorijos suplanuotos Studentų gatvės pusėje, o biurai – parko. Taip viskas susijungia ir veikia kaip vientisa sistema, su didžiule galimybe keistis ir transformuotis“, – sako projekto architektė.

Ant stogo – daugiamečių gėlių pieva

„M-Lab“ tarpdisciplininiame prototipavimo laboratorijų centre šiuolaikiškumas ir gamta dera tarpusavyje: pro didžiulius stiklinius langus atsiveria už pastato esantis Gričiupio parkas, ant stogo įrengta žalia zona. Prie šios zonos realizavimo prisidėjo ir KTU bendruomenė, siūlydama papildomus žalio stogo scenarijus: daržą, valgymo ar jogos erdves.

„Žali stogai yra sklypo želdynai, tik toliau nuo miesto triukšmo ir kasdienybės ar rūpesčių – juk ten būdamas žvelgi į viską iš aukščiau“, – teigia G. Zykuvienė.

Įgyvendinant inovatyvų KTU „M-Lab“ projektą, ant pastato stogo sukurtas medingas ir itin drugelių bei bičių mėgstamas daugiamečių gėlių gėlynas, primenantis lietuvišką pievą. Anot architektės, jis ne tik mažina ore esantį anglies dioksido kiekį, tačiau ir saugo stogo dangą nuo perkaitimo vasaros metu.

KTU

Linos Adi nuotr.

„Šis sprendimas ne tik saugo aplinką bendrąja prasme, bet ir konkrečiu atveju gerina saulės baterijų darbą, nes dėl montavimo ant bituminės dangos šios gali perkaisti ir dirbti neefektyviai. Taip pat, žali stogai akumuliuoja lietaus vandenį, kurio perteklius kitais atvejais stiprių liūčių metu ne tik kad nėra panaudojamas, bet ir gali pridaryti žalos“, – sako projekto architektė.

Naujasis KTU mokslo centras pasižymi įvairiais technologiniais sprendimais: čia įrengtas geoterminis šildymas, saulės baterijos ir automatizuotos pastato sistemos. Saulės moduliai ir geoterminis šildymas ne tik suteikia pastatui galimybę tapti visiškai energetiškai nepriklausomu, bet ir paversti tai savo eksperimentų objektu.

Architektė prasitaria, jog nepaisant projekto technologinio sudėtingumo dėl pastate integruotų net septynių skirtingo vėdinimo (suspausto oro ir vakuumo) sistemų, „švarių kambarių“ ir švarumo klasių, dirbtuvių bei laboratorijų įrangos, konstruktyvinės ir inžinerinės sistemos yra suprojektuotos taip, jog centro darbuotojai bei lankytojai jų net nepastebėtų. Pagrindinės techninės patalpos sudėliotos ne ant stogo, bet „nematomoje“ požeminėje dalyje po aikšte, o visi pastatui reikalingi kanalai „paslėpti“ – integruoti holo medinėse lentynose.

„Kurdami interjerą bei baldus į šaltą technologinį pastatą siekėme įnešti jaukumo, idant patalpos mokslininkams, tyrėjams ir studentams taptų antraisiais namais. Todėl šiuose sprendimuose daug įvairių formų natūralios beržo faneros, šiltų tonų minkštų baldų visose bendrose erdvėse“, – teigia G. Zykuvienė. 
Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-07-04 13:49
Daugeliui kava yra daugiau nei rytinis gėrimas. Tai ritualas, malonumas ir jėgų suteikiantis eliksyras, galintis į gerą pakeisti net sunkiausią dieną. Tačiau kalbant apie tokį svarbų gėrimą, dažnas nesusimąsto, kaip pasirinktas kavos ruošimo būdas gali paveikti jos skonį. Net ir naudojant tą pačią k...
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-01 08:41
Pirmadienį, birželio 30 d., Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre įvyko Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) 2025 ceremonija, kurios metu pagerbti geriausi architektūriniai kūriniai Lietuvoje.
nuotrauka
2025-06-30 14:39
Vilniaus centrinėje dalyje, tarp A.Juozapavičiaus ir Žvejų gatvių, esantis sklypas įgys naują veidą – baigėsi konkursas, kuriame penkios architektūros studijos varžėsi dėl galimybės sukurti gyvenamąjį kvartalą prie Mindaugo tilto. Laimėtoju pripažintas studijos „Aketuri Architektai“ projektas „FLUME...
nuotrauka
2025-06-30 08:34
Bet kuris kokybiškas produktas gimsta dar braižymo lentoje, o jo kelionė tęsiasi tol, kol patikimai tarnauja daugelį metų. Todėl renkantis jungiklius, svarbu ne tik dizainas – dar svarbiau, iš ko ir kaip jie pagaminti. Originalūs JUNG jungikliai išsiskiria išgaamžėmis medžiagomis, pažangiomis gamybo...
nuotrauka
2025-06-27 15:46
Stresas, įtampa, nuovargis – dažni šiuolaikinio žmogaus palydovai. Todėl vis svarbesniu tampa klausimas – kur mes galime atgauti jėgas? Pasak psichologo, atsakymas slypi ten, kur praleidžiame daugiausia laiko – mūsų namuose. Tinkamai kuriama namų aplinka gali tapti ne tik atsipalaidavimo erdve, bet ...
nuotrauka
2025-06-27 14:46
Klaipėdos centrinio pašto pastate, kur numatoma įkurti F. W. Argelanderio mokslo ir meno centrą – pažintis su navigacijos, astronomijos, pašto istorijos ekspozicijomis, pačiu Argelanderiu bei Prūsijos karališkąja šeima, interaktyvūs sprendimai, erdvės mokslui, menui, bendruomenėms. Jau išnagrinėtos ...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 10:31
Vilniaus Dailės akademijos ir Islandijos menų universiteto tyrėjos Viltės Adomavičiūtės vystomas projektas „Hempforma“ pateko tarp 22 finalininkų prestižiniame pasauliniame Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo konkurse. „Hempforma“ siūlo gaminti tyrimais pagrįstas tvarias biokompozitines akustines...
nuotrauka
2025-06-27 10:19
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) sulaukė didelio susidomėjimo. Tą patvirtino ir surengta k...
nuotrauka
2025-06-27 08:52
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai – išskirtinės architektūros ir istorinės atminties objektas – šiandien išgyvena tylų irimo procesą. Neeksploatuojamo pastato priežiūra reikalauja vis daugiau valstybės lėšų, o nesiimant sprendimų dėl jo įveiklinimo, šios investicijos tėra laikinos priemonės, – rašom...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
nuotrauka
2025-06-26 14:36
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia, kad jau sudaryta geriausių architektūrinių idėjų naujam Vilniaus oro uosto atvykimo terminalui pasiūlymų eilė. Tarptautinė komisija, kuri buvo sudaryta iš oro uostų atstovų ir gerai žinomų Lietuvos bei užsienio architektų, įvardino penkias geriausias idėjas, o pir...
nuotrauka
2025-06-20 16:31
Istorija be mitų: ekspertų žvilgsnis į Atgimimo aikštę – į taip pavadintą diskusiją archeologus, istorikus, kitų sričių ekspertus bei visuomenę pakvietė Klaipėdos savivaldybė. Prieš tęsiant projekto įgyvendinimą, dar kartą siekta išgirsti įžvalgas apie aikštės istorinį kontekstą bei šiandieninius mi...
nuotrauka
2025-06-20 15:13
Ilguvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje (Šakių r.) baigiami tvarkybos darbai, pradėti 2022 metų spalį. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu buvo tvarkoma ne tik bažnyčios pastatas, bet ir šalia esant varpinė. Šie darbai yra labai svarbūs siekiant išsaugoti vertingą regiono sakralinį stati...
nuotrauka
2025-06-20 07:45
Ottas Alveris, vienas iš Mustamäe valstybinės vidurinės mokyklos projektuotojų, teigia, kad natūralios šviesos įnešimas į šiuolaikinius viešuosius pastatus yra iššūkis bet kuriam architektui.
nuotrauka
2025-06-17 13:04
Daugelį Vilniaus rajonų iš pirmo žvilgsnio pažįstame, tačiau apie jų istoriją žinome labai nedaug. Miesto rajonai dažnai slepia daugybę savo veidų, ne išimtis – ir Viršuliškės. Kaip atrodė rajonas iki 8-ojo dešimtmečio? Kaip keitėsi Viršuliškės išdygus pirmiesiems daugiabučiams? Visa tai galima suži...
nuotrauka
2025-06-16 09:25
Gegužės 23 d. apie pusantro šimto moksleivių iš 7 Lietuvos mokyklų ir jų mokytojai bei palaikymo komandos, įvairių įmonių atstovai ir ekspertai rinkosi į Kauno „Mokslo salą“. Čia vyko KTU Statybos ir architektūros fakulteto jau šeštus metus organizuoto moksleivių projekto „Design. Engineer. Construc...
nuotrauka
2025-06-13 10:16
Prasideda dalyvių, norinčių, kad jų namų virtuvės, valgomojo ar kitos namų ar verslo erdvės būtų nemokamai atnaujintos profesionalių IKEA interjero dizainerių, atranka. Aštuonių atrinktų laimėtojų namuose ar verslo patalpose bus įgyvendinti pokyčiai, tapsiantys naujojo rudens sezono TV3 laidos „Namų...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras