2025 sausio 25 d. šeštadienis, 2:24
Reklama  |  facebook

KTU „M-Lab“ projektas – mokslo, šiuolaikiškų formų ir gamtos dermė

2023-11-28 11:58
Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai sprendimai 4 tūkst. kvadratinių metrų plote buvo realizuoti projekto architektų – G. Janulytės-Bernotienės studijos.
nuotrauka
G. Zykaus nuotr.


Minimos įmonės
G. Janulytės-Bernotienės studija, UAB
KTU Tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras (M-Lab),

„Ką tik Kauno miestas ir Kauno technologijos universitetas kartu finišavo baigdami formuoti pagrindinę Studentų miestelio arteriją – Studentų gatvę. Dvipusis bendradarbiavimas iš naujo atskleidė ir įsavino viešąsias erdves, žaliuosius koridorius, dviračių ir pėsčiųjų takus, automobilių parkavimus. Studentų gatvę papildė ir naujas akcentas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“, – teigia studijos vadovė, architektė Gražina Janulytė-Bernotienė.

Trečiasis studijos projektas KTU Studentų miestelyje

Anot architektų, jie tartum suaugo su KTU miesteliu: per eilę metų čia yra realizuoti trys G. Janulytės-Bernotienės studijos parengti mokslo pastatai. Du iš jų – KTU „Santakos“ slėnio mokslo ir verslo centro ir KTU „M-Lab“ laboratorijų centro projektai – laimėti architektūrinių konkursų keliu.

KTUG. Zykaus nuotr.

„Šie projektai – tai skirtingi KTU Studentų miestelio naratyvo skaitymai, kuriuos skiria 10 metų. Abiem atvejais mus vedė pagarba kontekstui – miestelio funkcionalios modernizmo architektūros pastatų kompleksui. Tačiau, iš kitos pusės, kiekvieną kartą siekėme sukurti individualų, raiškų ir akivaizdžiai atspindintį laiką pastatą“, – teigia studijos vadovė.

G. Janulytė-Bernotienė pabrėžia, kad ir Santakos slėnis, ir „M-Lab“ yra sudėtingų mokslinių tyrimų laboratorijų pastatai, kurių veiklos programas sukūrė mokslininkai. Architektų, konstruktorių ir inžinierių uždavinys – suteikti formą šių programų veiklai.

„M-Lab“ laboratorijų centro projektas nepakito nuo konkursinės idėjos, o realizuotas pastatas – nuo projekto, kurio idėja – tai pastato įtraukumas per išorinių ir vidinių erdvių sąryšį. „M-Lab“ laboratorijų centras sukonstruotas kaip kūrybinė, daugialypė mokslo tyrėjų, studentų ir verslo atstovų bendradarbiavimo erdvė“, – teigia studijos vadovė.

Projekte atsižvelgta į aplinką ir jos istoriją

Pranešime cituojamos studijos architektės Guodos Zykuvienės teigimu, architektūroje genius loci (liet. vietovės dvasia) užima svarbų vaidmenį kuriant įvairias erdves, todėl raktu į projekto sėkmę tapo gebėjimas ją perskaityti.

„M-Lab“ laboratorijų centras neatsirado tuščioje vietoje, jis akivaizdžiai tapo išskirtinio KTU Studentų miestelio dalimi, nenutraukdamas, bet papildydamas ryšius tarp Girstupio ir Gričiupio upelių slėnių ir tarp jų įsiterpusių KTU mokslo pastatų bei viešųjų erdvių– apie sąsajas tarp gamtos ir architektūrinės aplinkos pasakoja G. Zykuvienė.

Anot architektės, tarp šių slėnių įsiterpę KTU mokslo pastatai bei viešosios erdvės yra organizuojamos abipus Studentų gatvės, todėl naujasis pastatas kurtas kaip organiškas miestelio judėjimo tęsinys: „Iš „M-Lab“ įėjimo aikštės įeinama į pastato holą – medinę „šerdį“, iš kurios per amfiteatrą patenkama į žemiau esantį parką“.

Rekonstruotas buvusio „Kolegų“ studentų klubo / kavinės pastatas, dar 1973 m. suprojektuotas architekto Vytauto Jurgio Dičiaus, keičia funkciją į laboratorijų centrą, sujungdamas savy sujungdamas KTU miestelio funkcionalizmo architektūros bei „bauhauzo“ estetikos idėjas su upelių gamtovaizdžiu.

KTU, M-Lab

V. Rainio nuotr.

„Technologiškai šalti, horizontalūs, šviesūs ir šviečiantys „M-Lab“ polikarbonato fasadai parko pusėje papildomi termomedienos apdaila ir amfiteatru, taip pat – želdynais ant stogo. Įtrauktas stiklinis, persišviečiantis pirmas aukštas kuria sklendžiančios viršutinės pastato dalies įspūdį. Didelis, daugiau nei 4 metrų esamo reljefo skirtumas tapo projekto privalumu: iš gatvės pastatas matomas daug mažesnis, nors jame esama dar vieno, cokolinio aukšto su natūraliu apšvietimu“, – sako G. Zykuvienė.

Aukščiausio lygio laboratorijos ir įkvepiančios erdvės

Tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centro tikslas – skatinti tarpdisciplinines inovacijas ir bendradarbiavimą, apjungiant skirtingas mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų kryptis bei kompetencijas.

„M-Lab“ įrengta net 12 skirtingų eksperimentinių ir prototipavimo laboratorijų, jaunųjų tyrėjų kūrybinė erdvė, poilsio erdvės bei susitikimų kambariai, kurie, kaip tikimasi, paskatins mokslo ir verslo sąveiką kuriant gaminių prototipus ir juos išbandant.

KTULinos Adi nuotr.

„Siekėme sukurti vidinį centrą, kuriame suktųsi bendra pastato gyventojų – mokslininkų, tyrėjų ir studentų – kasdienybė. Akivaizdu, kad juo taps pastato holo „šerdis“, kuriame susikerta daugybė skirtingų vektorių: horizontalus, kaip KTU miestelis, Gričiupio parkas ir vertikalūs, kaip holas, pasitarimų kambariai, eksploatuojamas stogas“, – teigia G. Zykuvienė.

Architektė dalijasi, jog aplink šį centrą sutelktos skirtingos erdvių funkcijos: cokoliniame aukšte įrengtos dirbtuvės ir techninės patalpos, pirmame – studentų kūrybinės bendradarbiavimo erdvės bei dalis laboratorijų, o antrame – laboratorijos ir biurai.

„Laboratorijos suplanuotos Studentų gatvės pusėje, o biurai – parko. Taip viskas susijungia ir veikia kaip vientisa sistema, su didžiule galimybe keistis ir transformuotis“, – sako projekto architektė.

Ant stogo – daugiamečių gėlių pieva

„M-Lab“ tarpdisciplininiame prototipavimo laboratorijų centre šiuolaikiškumas ir gamta dera tarpusavyje: pro didžiulius stiklinius langus atsiveria už pastato esantis Gričiupio parkas, ant stogo įrengta žalia zona. Prie šios zonos realizavimo prisidėjo ir KTU bendruomenė, siūlydama papildomus žalio stogo scenarijus: daržą, valgymo ar jogos erdves.

„Žali stogai yra sklypo želdynai, tik toliau nuo miesto triukšmo ir kasdienybės ar rūpesčių – juk ten būdamas žvelgi į viską iš aukščiau“, – teigia G. Zykuvienė.

Įgyvendinant inovatyvų KTU „M-Lab“ projektą, ant pastato stogo sukurtas medingas ir itin drugelių bei bičių mėgstamas daugiamečių gėlių gėlynas, primenantis lietuvišką pievą. Anot architektės, jis ne tik mažina ore esantį anglies dioksido kiekį, tačiau ir saugo stogo dangą nuo perkaitimo vasaros metu.

KTU

Linos Adi nuotr.

„Šis sprendimas ne tik saugo aplinką bendrąja prasme, bet ir konkrečiu atveju gerina saulės baterijų darbą, nes dėl montavimo ant bituminės dangos šios gali perkaisti ir dirbti neefektyviai. Taip pat, žali stogai akumuliuoja lietaus vandenį, kurio perteklius kitais atvejais stiprių liūčių metu ne tik kad nėra panaudojamas, bet ir gali pridaryti žalos“, – sako projekto architektė.

Naujasis KTU mokslo centras pasižymi įvairiais technologiniais sprendimais: čia įrengtas geoterminis šildymas, saulės baterijos ir automatizuotos pastato sistemos. Saulės moduliai ir geoterminis šildymas ne tik suteikia pastatui galimybę tapti visiškai energetiškai nepriklausomu, bet ir paversti tai savo eksperimentų objektu.

Architektė prasitaria, jog nepaisant projekto technologinio sudėtingumo dėl pastate integruotų net septynių skirtingo vėdinimo (suspausto oro ir vakuumo) sistemų, „švarių kambarių“ ir švarumo klasių, dirbtuvių bei laboratorijų įrangos, konstruktyvinės ir inžinerinės sistemos yra suprojektuotos taip, jog centro darbuotojai bei lankytojai jų net nepastebėtų. Pagrindinės techninės patalpos sudėliotos ne ant stogo, bet „nematomoje“ požeminėje dalyje po aikšte, o visi pastatui reikalingi kanalai „paslėpti“ – integruoti holo medinėse lentynose.

„Kurdami interjerą bei baldus į šaltą technologinį pastatą siekėme įnešti jaukumo, idant patalpos mokslininkams, tyrėjams ir studentams taptų antraisiais namais. Todėl šiuose sprendimuose daug įvairių formų natūralios beržo faneros, šiltų tonų minkštų baldų visose bendrose erdvėse“, – teigia G. Zykuvienė. 
Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-01-21 15:31
„Švyturys UP | Urban Park" – tai urbanistinis šuolis, kokio dar iki šiol uostamiestyje nebuvo. Multifunkciniame, 16.000 m² dydžio centre veiks bendradarbystės erdvė, jau įrenginėjami loftai su įspūdingomis terasomis ant stogo, įsikurs žinomi restoranai, sporto klubas, vienas geriausių padelio aikšty...
nuotrauka
2025-01-17 15:00
„EXPO 2025“ parodoje Osakoje bendrą paviljoną kuriančios Lietuva ir Latvija oficialiai pristatė jo dizaino koncepciją Japonijos sostinėje Tokijuje. Pagrindiniu Baltijos paviljono akcentu tapsianti interaktyvi instaliacija „Mes esame viena“ išryškina gamtos, žmonių ir technologijų sąveiką.
nuotrauka
2025-01-15 16:48
Prasideda paraiškų teikimas vienam svarbiausių ir prestižiškiausių architektūros įvertinimų Lietuvoje – Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA). Šie apdovanojimai, organizuojami Aplinkos ir Kultūros ministerijų, vyks birželio 30-ąją, Tarptautinės architektų dienos išvakarėse.
nuotrauka
2025-01-15 14:57
Tamsiu mėliu mistinėje migloje nušvitusiame televizijos bokšte „PPG Tikkurila“ pristatė savo 10-ąją spalvų kolekciją ir 2025 m. spalvą – naktinį dangų primenančią „Nocturne N348“. Ši kerinti spalva padės namuose sukurti ramybės oazę ir leis pajusti vidinę ramybę.
nuotrauka
2025-01-15 09:36
Lietuvoje neretai nauji ar rekonstruojami pastatai sukelia aštrių diskusijų ne tik tarp įvairių sričių profesionalų, bet ir visuomenėje, tačiau dar daugiau skandalų sulaukia projektai UNESCO paveldo teritorijose, ypač Vilniuje ir Kuršių Nerijoje.
nuotrauka
2025-01-10 11:39
Įsivaizduokite, kad vaikštinėjate po Vilniaus, Kauno ar net Palangos miesto parką ir stebite kitų parko lankytojų bėgikų, jaunų šeimų ar šunų vedžiotojų šurmulį. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai neįpareigojantis, nerūpestingas reginys.
nuotrauka
2025-01-06 13:58
Architektas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Algirdas Žebrauskas šiandien pažymi 70-metį.
nuotrauka
2024-12-23 13:12
Glitiškių dvaro rūmai, esantys Paberžės seniūnijoje, Vilniaus rajone, yra reikšmingas istorinis ir architektūrinis objektas, kurio atkūrimas ir konservavimas buvo svarbus darbas, siekiant išsaugoti dvarą kaip kultūros paveldo dalį. XVI-XX a. pr. susiformavusią Glitiškių dvaro sodybą (unikalus kodas ...
nuotrauka
2024-12-23 13:06
Po ilgesnio laiko sugrįžusieji į gimtąjį Užventį švęsti Kalėdų gali sunkiai pažinti atsinaujinusį pagrindinį miestelio statinį – Šv. Marijos Magdalenos bažnyčią (Kelmės r.). 2019 metais Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu pradėti jos tvarkybos darbai baigėsi šių metų rudenį.
nuotrauka
2024-12-20 14:21
Medinės Šnipiškės – istorinė Vilniaus miesto dalis, šiuo metu kelianti daug diskusijų. Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vis kyla diskusijos, ką reikėtų saugoti šioje vietoje. O kaip šią miesto dalį mato architektai, urban...
nuotrauka
2024-12-19 13:37
Dar vasaros viduryje, tarptautinę architektų dieną, paroda „Architektūra: Kaunas 2024" paskelbė eilę geriausių miesto architektūros projektų – nuo gyvenamųjų iki visuomeninių pastatų. Pastarasis apdovanojimas, kaip ir geriausio visuomeninio interjero titulas, atiteko Gražinos Janulytės-Bernotienės s...
nuotrauka
2024-12-19 09:38
Visuomenei atvirame Lietuvos architektų sąjungos renginyje, architektų ir kultūros bendruomenei bei piliečiams pristatyta, kaip šaliai sekasi ruoštis vienam svarbiausių šiuolaikinės architektūros įvykių pasaulyje – kitąmet vyksiančiai Venecijos architektūros bienalei.
nuotrauka
2024-12-18 14:02
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia gyventojus pradėti ruoštis antrajam Paveldotvarkos programos kvietimui teikti paraiškas dalinai finansuoti kultūriškai vertingų pastatų išorės – fasadų, stogų, medinių langų ir durų tvarkymo išlaidas. Istorinių pastatų savininkai gali atgauti iki 60 proc. pastatų ...
nuotrauka
2024-12-17 10:23
Atsinaujinanti energija sparčiai keičia mūsų gyvenimą, o saulės moduliai tapo vienu iš pagrindinių šios revoliucijos simbolių. Ilgą laiką jie buvo matomi kaip grynai techninis sprendimas, kuris yra skirtas energijai gaminti, tačiau šiandien jie vis dažniau integruojami į šiuolaikinę architektūrą kai...
nuotrauka
2024-12-16 11:43
Vokietijos kompanijos „JUNG" dukterinė įmonė Lietuvoje – „JUNG Vilnius", pristato naujos kartos „JUNG DALI-2" sukamuosius šviesos reguliatorius, dar kitaip vadinamus dimeriais. Naujieji reguliatoriai namų šeimininkams suteikia ženkliai daugiau galimybių nei klasikiniai šviesos jungikliai ar reguliat...
nuotrauka
2024-12-14 06:56
Vieni eglutę Kalėdoms perka supakuotą dėžėje prekybos centre, kiti – vazone, o treti ima kirvį į rankas ir leidžiasi į tobulos žaliaskarės paieškas netoliese esančiame miške. Pastarasis variantas Lietuvoje draudžiamas – už savavališką eglutės ar šakų kirtimą svetimame miške gali grėsti net 300 eurų ...
nuotrauka
2024-12-14 06:41
Ruošdamiesi gražiausioms metų šventėms dauguma šventinę nuotaiką kuria puošdami ne tik namus, bet ir biurus, rinkdami dovanas kolegoms, verslo partneriams. Specialistai neabejoja – iš anksto planuojant ir veikiant kūrybiškai, gamtai palankesnes šventes biuruose galima sukurti net ir neatsisakant įpr...
nuotrauka
2024-12-12 10:48
Šįvakar, gruodžio 12 d., atgims vienas gražiausių Vilniaus baroko palikimų – Vilniaus šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedros bazilikos Valavičių (Karališkoji) koplyčia. Tai paskutinė vartus tikintiesiems ir šventovės svečiams atverianti Vilniaus arkikatedros koplyčia, restauruota pači...
nuotrauka
2024-12-11 14:17
Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vilniečiams kyla klausimų apie vietovės pokyčius. Ar tikrai bus saugomi visi mediniai pastatai, net lauko tualetai? Ar bus galima statyti naujus pastatus ir rekonstruoti senus? Ar mediniai...
nuotrauka
2024-12-09 09:26
Kasmetinės apklausos apie Kalėdas duomenimis, beveik pusė Lietuvos gyventojų per šventes planuoja pasikviesti svečių. Nors penktadaliui apklaustųjų patinka rengti susibūrimus savo namuose, maždaug tiek pat pripažįsta, kad tai kelia pernelyg daug streso, ir mieliau Kalėdas švęstų kitur. Interjero diz...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras