2024 birželio 14 d. penktadienis, 6:32
Reklama  |  facebook

KTU mokslininkai apie laukiančius tvarumo pokyčius Lietuvos versle: bus iššūkių, bet bus ir galimybių

2024-06-04 08:51
Šiandien visame pasaulyje tvarumo klausimai tampa neatsiejama modernaus verslo dalimi. Dėl augančio vartotojų sąmoningumo ir tarptautinių teisinių reikalavimų, įmonės vis dažniau įdiegia tvarumo strategijas – Lietuvoje ši tendencija taip pat įgauna pagreitį.
nuotrauka
KTU nuotraukoje Žaneta Stasiškienė ir Visvaldas Varžinskas


Minimos įmonės
KTU Aplinkos inžinerijos institutas,
Kauno technologijos universiteto Aplinkos inžinerijos instituto (KTU APINI) direktorė Žaneta Stasiškienė ir docentas Visvaldas Varžinskas pasakoja, kaip šios permainos veikia įmones ir kokią reikšmę turi tvarumo vadovai šiuolaikinėje verslo aplinkoje.

Tvarumo skyriai, tvarumo vadovai

V. Varžinskas pabrėžia, kad Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, pastebimas tvarumo skyrių įmonėse ir korporacijose įsteigimas, kuris yra reikšmingas žingsnis siekiant tvarios veiklos.

„Tvarumas tampa vienas iš neišvengiamų įmonės vadybos ir valdymo aspektų, lygiaverčiu kokybei ar saugai. Tvarumo kriterijų valdymas yra vienas iš būdų suvaldyti tam tikras rizikas, susijusias su brangstančiomis žaliavomis, efektyviu jų vartojimu ir generuojamų atliekų mažinimu. Vis dažniau pasitaiko, kad įmonės patiria didelį spaudimą iš tiekimo grandinės ir tiekimo grandinėje kyla labai daug įvairių rizikų, kurias būtina valdyti, kad įmonė galėtų išlikti konkurencinga ir atsakinga rinkoje“, – pabrėžia KTU mokslininkas, cituojamas Universiteto pranešime.

Jo kolegė Ž. Stasiškienė akcentuoja naujos pareigybės – tvarumo vadovų – kompetencijas, būtinas veiksmingai tvarumo strategijai.

„Tvarumo vadovas turi aiškiai suprasti procesus, vykstančius įmonėje, ir gebėti tinkamai iškomunikuoti įmonės veiklos rezultatus. Jis turėtų turėti komunikacinių gebėjimų, bet pagrindinė jo kompetencija turi būti aiškus supratimas, kas ir nuo ko priklauso. Tai yra svarbu, nes tvarumo klausimai įmonėje yra labai platus ir įvairiapusiškas procesas, apimantis ne tik aplinkosauginius, bet ir socialinius bei ekonominius aspektus“, – tvirtina KTU APINI vadovė.

Tampa privalomos tvarumo ataskaitos

Nuo 2024 metų įsigaliosiantys Europos Sąjungos (ES) tvarumo atskaitomybės standartai reikalaus, kad įmonės teiktų tvarumo ataskaitas, taps privalomi vis didesniam įmonių ratui.

Šis reikalavimas leidžia ne tik stebėti, bet ir skatinti tvarumo integraciją įmonėse, o Ž. Stasiškienė pabrėžia šio proceso svarbą.

„Ataskaitos turi būti naudojamos kaip strateginio ir sisteminio proceso tobulinimo įrankis, padedant įmonei suprasti ir geriau valdyti savo išteklius. Tai turėtų ne tik atitikti teisinius reikalavimus, bet ir skatinti įmones aktyviau dalyvauti tvarumo iniciatyvose, taip pat geriau komunikuoti savo klientams ir investuotojams apie atliekamus tvarumo veiksmus“, – sako ji.

Galimybė sustiprinti pozicijas

Abu ekspertai sutinka, kad naujieji tvarumo reikalavimai kelia tiek iššūkius, tiek atveria naujas galimybes. KTU mokslininkas V. Varžinskas teigia, kad šie reikalavimai skatina įmones ieškoti ilgalaikių naudų.

„Tvarumo reikalavimai skatina įmones mąstyti apie ilgalaikę naudą, o ne tik apie trumpalaikius finansinius iššūkius. Tai yra galimybė ne tik atitikti aukštesnius standartus, bet ir patobulinti savo veiklos efektyvumą, taip pat mažinti neigiamą poveikį aplinkai“, – teigia jis.

Ž. Stasiškienė pažymi, kad sąmoningai tvariai veikiančios įmonės sugeba ne tik išlaikyti, bet ir stiprinti savo pozicijas rinkoje.

„Tai yra galimybė parodyti rinkai, kad įmonė yra atsakinga ir pasiruošusi ne tik laikytis reikalavimų, bet ir aktyviai dalyvauti tvarumo skatinimo procese“, – aiškina Ž. Stasiškienė.

Svarbus mokslo indėlis

Tvarumo temos yra ne tik aktualios, bet ir būtinos šiuolaikinėje verslo aplinkoje. KTU APINI atlieka svarbų vaidmenį, rengdamas būsimus specialistus, kurie padės formuoti tvarų rytojų tiek Lietuvoje, tiek tarptautiniu mastu.

KTU Aplinkos inžinerijos instituto magistro studijų programa „Darnus valdymas ir gamyba“ rengia specialistus, kurie aktyviai prisideda prie tvarumo sprendimų įgyvendinimo verslo sektoriuje.

Programos vadovas, KTU mokslininkas Edgaras Stunžėnas aiškina, kad šios programos absolventai atsineša platų, tarpdisciplininį ir nestandartinį požiūrį į poveikio aplinkai mažinimą, apimantį aplinkosauginių projektų rengimą, tvaresnių produktų ir paslaugų kūrimą, gamybos procesų optimizavimą, aplinkos vadybos sistemų diegimą ir socialinės atsakomybės ataskaitų rengimą.

Jo teigimu, programos turinys nuolat atnaujinamas, reaguojant į tvarumo ir gamybos valdymo aplinkos pokyčius.

„Dėl glaudaus ryšio su tarptautiniais projektais, programa yra nuolat atnaujinama, todėl jos turinys jau prisitaikęs prie šiuolaikinės tvarumo aplinkos,“ – sako E. Stunžėnas.

Pasak jo, šie pavyzdžiai rodo, kad tvarumas Lietuvoje skatina tiek verslo, tiek akademinius sektorius ieškoti naujų, inovatyvių sprendimų, kurie ne tik atitinka tarptautinius standartus, bet ir prisideda prie ilgalaikės šalies plėtros. 

Statybunaujienos.ltŽaliasis kursas

nuotrauka
2024-06-13 08:21
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. paskelbusi 4 paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią, jau sulaukė arti 11 tūkst. gyventojų paraiškų. Toks kiekis gaminančių vartotojų generuos kiek daugiau nei 90 ...
nuotrauka
2024-06-12 13:42
Prekybos ir pramogų centras „Ozas“ laikydamasis aplinkosauginių įsipareigojimų žengė dar vieną žingsnį didesnio tvarumo link ir ant savo pastato stogo įsirengė 480 kW galios saulės elektrinę. Planuojama, kad ji sugeneruos beveik dešimtadalį pastate sunaudojamos elektros energijos. Be to, ant prekybo...
nuotrauka
2024-06-06 09:30
„Vilniaus duona" pradėjo įgyvendinti šilumogrąžos sistemos projektą Panevėžio kepykloje. Duonos gamybos metu susidaranti energija, anksčiau leidžiama per kaminus vėjais, virs nauda: šildys karštą vandenį ir patalpas. Taip bus taupoma šilumos reikmėms skirta energija ir mažinama CO2 emisija. Į projek...
nuotrauka
2024-06-05 11:05
Pasvalio rajone veikianti bioetanolio ir biodujų gamintoja „Kurana“ įrengs gamyklą, kurioje iš maisto ar pašarų tiekimo grandinėje netinkamų naudoti pramoninių atliekų, pavyzdžiui, krakmolo suspensijos atliekų bei maisto atliekų, bus gaminamas antros kartos bioetanolis. Gamykla turėtų pradėti veikti...
nuotrauka
2024-06-03 09:33
Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) duotas oficialus startas biodyzelino gamintojos UAB „Mestilla“ 60 mln. Eur investicijai į naują modernią rapsų perdirbimo gamyklą ir pažangių biodegalų technologiją esamos gamyklos teritorijoje. Iki 2025 m. pabaigos įgyvendinus šiuos projektus, „Mestilla...
nuotrauka
2024-05-28 10:22
Europos Sąjunga didina kovos su klimato kaita apsukas. Dar 2023 m. priimta nauja Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos (ENEF) versija gerokai išplečia šios taikymo ribas, taip pat kelia ambicingesnius tikslus dėl energetinių išteklių nešvaistymo. Įgyvendinti reikalavimus lieka ne tiek ir daug la...
nuotrauka
2024-05-24 16:57
Ketvirtadienį Vilniuje INVEGOS iniciatyva surengta konferencija „Daugiabučių namų modernizavimo fondo ateitis". Joje, be kitų šios srities ekspertų, dalyvavo ir Europos Komisijos atstovas Andreas von Busch, pabrėžęs, kad iki 2030 m. bus siekiama padvigubinti pastatų renovacijos apimtis, ženklias inv...
nuotrauka
2024-05-22 17:09
Šiandien šalia Panevėžio aplinkkelio, ties Bliūdžių kaimu, oficialiai paskelbta didžiausio Baltijos šalyse elektromobilių parko statybų pradžia – įkasta laiko kapsulė. Projektą vystys elektromobilių įkrovimo stotelių operatorė UAB „Eldrive“.
nuotrauka
2024-05-22 09:17
Statybų sektorius vaidina svarbų vaidmenį darydamas įtaką klimato kaitai, nes jis sudaro didelę pasaulinės energijos naudojimo ir išmetamo anglies dioksido (CO2) dalį. Apytiksliai net 39 proc. pasaulinio išmetamo CO2 kiekio tenka statybos pramonei. Pasak Kauno technologijos universiteto Aplinkos inž...
nuotrauka
2024-05-20 10:51
Ekonomikos ir inovacijų ministerija investuoja į Lietuvoje veikiančių verslo paslaugų centrų modernizavimą. Skelbiamas 2,4 mln. eurų kvietimas teikti projektų įgyvendinimo planus verslo paslaugų centrams, norintiems automatizuoti savo veiklos procesus.
nuotrauka
2024-05-20 09:54
Civiliams, kariuomenei bei teisėsaugai šovinius gaminanti valstybės valdoma įmonė Giraitės ginkluotės gamykla (GGG) praėjusių metų pardavimo pajamas augino 47 proc. – iki 22,4 mln. Eur, grynąjį pelną – 45 proc. ir uždirbo beveik 3,4 mln. Eur. Nepamirštas ir tvarumas: gamykloje ruošiamasi netrukus įr...
nuotrauka
2024-05-17 06:14
Aplinkos ministerija kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė ir teikia derinti Medžiagų ar daiktų priskyrimo prie šalutinių produktų kriterijų nustatymo ir priskyrimo šalutiniams produktams tvarkos aprašą. Jame siūloma šalutiniams produktams priskirti visose ūkio šakose, ne tik apdirbam...
nuotrauka
2024-05-09 07:20
Įmonė „Ukmergės gelžbetonis“ jau trečius metus gamina pilkąjį polistireninį putplastį BIOPORĄ. Šios termoizoliacinės medžiagos gamybai naudojamos ne iškastinės, o iš atsinaujinančių energijos šaltinių gaunamos žaliavos, t. y. nafta keičiama biodujomis, gautomis iš maisto atliekų.
nuotrauka
2024-05-08 09:13
Turto bankas Šiauliuose atidarė atnaujintą pastatų komplekso Vilniaus g. 265 korpusą. Po atliktų darbų 910 kv. m pastatas tapo draugiškesnis darbuotojams ir aplinkai. Projekto vertė beveik 1,2 mln. eurų. Šiuolaikiškuose biuruose įsikūrė Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Šiaulių AV...
nuotrauka
2024-05-02 14:47
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos" (INVEGA) informuoja apie patvirtintą finansavimą rangos darbams pirmiesiems 3 daugiabučiams Lietuvoje, kurie bus renovuojami pasitelkus skydinę (modulinę) technologiją. Visi trys daugiabučiai namai – vienas Utenoje i...
nuotrauka
2024-04-30 16:04
Žaliuoju kursu siekiama pertvarkyti Europos Sąjungą (ES) į modernią, efektyviai išteklius naudojančią ir konkurencingą ekonomiką, kurioje iki 2050 m. nebeliks grynojo išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio. Reikšmingas vaidmuo šioje tvarumo transformacijoje tenka verslams, ypač dideliems,...
nuotrauka
2024-04-30 12:15
„OmnispowerEurope“ drauge su partneriais sukūrė unikalią bateriją, galinčią dirbti ir aukštoje, ir žemoje temperatūroje bei užtikrinti didžiausią įrenginio našumą. Ji ne tik dirba 24x7 režimu, kad maksimaliai sumažintų sąnaudas ir generuotų didžiausias vertes, bet ir yra besimokanti baterija. Ji nuo...
nuotrauka
2024-04-29 07:41
Iki šiol daug emocijų ir diskusijų kėlęs pastatas pačiame Vilniaus centre, Konstitucijos pr. 13, greitu metu bus renovuotas. Šiemet ekspertai ir gyventojai sutarė dėl naujo projekto –1989 metais statytas daugiabutis po atnaujinimo pasieks A energinę klasę.
nuotrauka
2024-04-26 16:47
Tarptautinėje statybų verslo parodoje „RESTA 2024" buvo diskutuojama ir apie tai, ar duomenys apie pastato techninę eksploataciją yra svarbūs ir ar jie padidina pastato vertę.
nuotrauka
2024-04-26 09:33
Startuoliai ir inovatyvūs verslai gali reikšmingai prisidėti sprendžiant aktualius viešojo sektoriaus iššūkius Europoje. Balandžio 24 d. Vilniuje vykusiame projekto „GovTech4All“ „DemoDay“ renginyje 6 Europos miestų savivaldybių atstovai pristatė savo specifinius su energiniu efektyvumu ir klimato k...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas