2024 gegužės 31 d. penktadienis, 1:53
Reklama  |  facebook

KTU mokslininkė: savybės, įgytos karatė treniruotėse, padeda ir inžinerijos srityje

2024-04-11 10:39
Rūta Rimašauskienė, KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto (MIDF) Gamybos inžinerijos katedros docentė, mokslų daktarė bei šios katedros vedėja, teigia, kad studijų laikais lyčių stereotipai buvo labai gajūs – ji pati buvo pirmoji mergina savo paauglių grupėje, kuri dalyvavo karatė varžybose, o renkantis studijas inžineriją labiau rinkosi vaikinai.
nuotrauka
Pranešimo autorių asociatyvi nuotr.


Minimos įmonės
KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultetas,

Statistika rodo, jog 2022 m. Lietuvoje mokslininkų ir inžinierių rinkoje net 52 proc. sudarė moterys. Net ir šiandien mokslininkė pastebi, kad vykdant mokslinę veiklą anksčiau dažniau tekdavo bendrauti su vyrais, o dabar situacija reikšmingai keičiasi.

Mokykloje R. Rimašauskienė buvo ne tik kruopšti mokinė, bet ir mėgo aktyviai leisti laisvą laiką, intensyviai sportavo karatė ir dalyvavo įvairaus lygio varžybose.

KTU Gamybos inžinerijos katedros vedėja teigia, kad pradėjusi lankyti karatė treniruotes nebuvo lengva dėl prasto fizinio pasirengimo, tačiau didžiausią motyvaciją kėlė jos asmeninė savybė – atsakomybės jausmas ir siekis užbaigti pradėtą darbą.

Docentė teigia, kad tuo metu merginos retai dalyvaudavo karatė varžybose, o gavusi trenerio sutikimą, ji tapo pirmąja mergina varžybose savo paauglių grupėje. „Laimėjimai – motyvavo tęsti, pralaimėjimai – grūdino charakterį. Keitėsi diržų spalvos, svajonėse buvęs juodas diržas tapo realybe“, – pasakoja pranešime cituojama R. Rimašauskienė.

Ilgą laiką lankiusi karatė treniruotes ir dalyvavusi įvairiose varžybose, katedros vedėja teigia, kad šis sportas ugdo charakterį ir asmeninę discipliną. „Ši disciplina iš treniruočių vėlesniuose gyvenimo etapuose persikelia ir į asmeninį gyvenimą bei karjeros siekimą“, – priduria docentė.

KTUDr. Rūta Rimašauskienė.
KTU nuotr.

Savybės, įgytos karatė užsiėmimuose, padeda docentei ir inžinerijos srityje. „Inžinerijos pasaulis yra labai platus ir įdomus, tačiau čia reikia disciplinos ir nuoseklaus darbo. Šios srities specialistams svarbiausios savybės – žingeidumas, noras išmokti, patirti bei suprasti“, – teigia ji.

Monotonija inžinerijoje – retas reiškinys

Kaip ir kiekvienas universiteto dėstytojas, mokslų daktarė turi begalę veiklų ir atsakomybių. „Visų veiklų aprašyti tikrai neįmanoma, tačiau monotonijos šiame darbe tikrai nėra,“ – patvirtina R. Rimašauskienė, mėgindama apibūdinti savo darbo dieną.

Docentės diena prasideda nuo katedros vedėjos pareigų ir tuomet, priklausomai nuo laikotarpio, R. Rimašauskienė dėsto paskaitas, vykdo mokslinius darbus, rengia projektines paraiškas, bendrauja su studentais, doktorantais, katedros kolegomis. Taip pat vyksta į mokslinius, dėstymo ir mokymo vizitus užsienyje bei skaito paskaitas moksleiviams.

R. Rimašauskienė teigia, kad nors veiklų apimtis yra didelė, visos jos turi savo žavesį, todėl būtų sunku išskirti pačią įdomiausią. Kartu su įvairiomis pareigomis mokslininkė turi ir gausų kiekį motyvacijos bei sėkmės indikatorių.

Dėstytoja R. Rimašauskienė didžiuojasi kiekviena motyvuota auditorija bei studentais, besidominčiais jos dėstomu dalyku. „Džiaugiuosi kiekvienu pasisekusiu tyrimų rezultatu, laimėtu projektu, publikuotu straipsniu moksliniame žurnale, kiekvieno doktoranto pasiekimu ir visais kitais mažais dalykais,“ – papildo mokslininkė.

„Kaip vadovė – džiaugiuosi už savo kolegas, kai jiems sekasi jų veikloje. Smagu gauti žinutę, kad jiems pavyko! Kai sekasi jiems, sekasi mums visiems. Mokslininkai yra fakulteto ir universiteto varomoji jėga“, – teigia R. Rimašauskienė.

Mokslų daktarė motyvacijos semiasi iš įvairių šaltinių ir sėkmę matuoja įvairiais būdais, todėl galima teigti, kad Rūtos darbo diena – labai dinamiška ir skiriasi tiek pareigose ir veiklose, tiek motyvacijoje ir sėkmės indikatoriuose.

Inžinerija atveria kelius galimybėms

„Žinau iš savo patirties, kad būna sunku apsispręsti, kokią profesiją rinktis. Inžinerinių studijų reikėtų nebijoti, nes baigus jas atsiveria labai platūs keliai – galimybė tęsti mokslinę karjerą universitete ar rinktis iš gausybės įmonių pasiūlymų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, o gal kurti savo verslą ir įgyvendinti svajonę,“ – pataria mokslų daktarė būsimiems studentams.

Rūtai šias galimybes teko patirti pačiai, nes vos įgijus magistrantūros kvalifikaciją, jai pavyko iš karto susirasti darbą gamybinėje įmonėje. Vėliau sekė doktorantūros studijos.

Pranešimo
autorių
nuotr.
 
2010 metais įgijusi doktorantūros kvalifikaciją, R. Rimašauskienė laimėjo atranką ir gavusi galimybę išvyko metams dirbti į Lenkiją, Gdanską. „Įgavau daug patirties ir susiradau puikius draugus, su kuriais vykdome mokslinius darbus iki šiol“, – apie šią patirtį atsiliepia R. Rimašauskienė.

MIDF mokslų daktarė ir vadovė taip pat pabrėžia, kad inžinerijos studijų pasirinkimas yra ypač platus, o šiais metais KTU siūlo naują bakalauro studijų programą – Pramonės inžineriją. Tad R. Rimašauskienė skatina skirti laiko pasidomėti, kas yra aktualiausia kiekvienam asmeniui.

„Nuolatos kviečiame moksleivius apsilankyti fakultete, vykstame į mokyklas, stengiamės tą žinią skleisti tarp moksleivių ir padėti jiems pasirinkti“, – papildo R. Rimašauskienė.

Mokslininkė taip pat užsimena, kad inžinerijos specialybėje dedama daug pastangų į pasaulinės statistikos rodmenį, kad moterų, studijuojančių ar dirbančių inžinerijos srityje, yra stipriai mažiau, pakeitimą. Rūta pripažįsta, kad jos dėstomose klasėse didžiąją dalį sudaro vaikinai, tačiau taip pat pamini, kad yra ir puikiai besimokančių merginų, kurios puikiai atlieka užduotis ir savo žiniomis niekuomet nenusileidžia vaikinams.

„Vykdant mokslinę veiklą anksčiau dažniau tekdavo bendrauti su vyrais, o dabar situacija reikšmingai keičiasi“, – teigia mokslininkė ir prideda, „kad inžinieriais gali būti tik vyrai, yra pasenęs požiūris, ir jis, mano nuomone, turi keistis.“ 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-05-30 14:52
Nekilnojamo turto (NT) skelbimų portalų statistika rodo, kad lietuviai aktyviausiai būstų ieškoti pradeda pavasarį. Tačiau aukštos bankinės palūkanos lietuvių elgseną koreguoja – šių metų kovo mėnesio metinis naujų būsto paskolų apimčių kritimas Lietuvoje buvo didžiausias nuo 2023 m. gegužės mėnesio...
nuotrauka
2024-05-30 14:38
Sostinės A. Goštauto kvartalas, kur Turto bankas plėtoja didžiausią valstybės biurų projektą, šiuo metu atrodo nykiai, tačiau, pasak vyriausiosios Vilniaus architektės Lauros Kairienės, turi didžiulį potencialą sukurti reprezentatyvią valdžios institucijų būstinę, kokybiškai išplėsti vaikščiojamąją ...
nuotrauka
2024-05-30 09:52
Tikslieji mokslai, tokie kaip matematika ar fizika, nemažai daliai Lietuvos moksleivių yra tapę galvos skausmu, o tai daro įtaką ne tik patikrinimų ar egzaminų rezultatams, bet ir būsimiems profesiniams pasirinkimams. Darbdavių atstovai pastebi, kad moksleiviai retai supranta, kaip šiuos mokslus pri...
nuotrauka
2024-05-30 09:33
Šią savaitę Vilniaus Gedimino prospekte nukritęs balkonas dar kartą priminė apie prastos būklės balkonų keliamas grėsmes tiek praeiviams, tiek daugiabučių gyventojams. Daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai" statinių techninės priežiūros specialistas Povilas Lysiukas pe...
nuotrauka
2024-05-29 15:09
Kiekvienas savo namuose norime jaustis saugiai, o kur nors išvykę – būti ramūs, kad saugūs išliks ir jie. Interjero dizainerė dalijasi keturiais paprastais ir nebrangiais sprendimais, kurie padės užtikrinti namų saugumą atostogų metu.
nuotrauka
2024-05-29 11:02
Lietuvos oro uostai (LTOU) ir Lietuvos architektų sąjunga pasirašė architektūrinių idėjų konkurso organizavimo paslaugų sutartį. LTOU kartu su šalies ekspertais iki šių metų pabaigos arba kitų pradžioje siekia atrinkti ir vėliau įgyvendinti geriausias architektų idėjas iki 2028 metų pabaigos planuoj...
nuotrauka
2024-05-29 09:45
Stiprindama Nacionalinės žemės tarnybos prie Aplinkos ministerijos (NŽT) prižiūrimų ūkio subjektų kontrolę NŽT nustatė galimus matininko dokumentų klastojimo atvejus ir dėl jų kreipėsi į Kauno apygardos prokuratūrą.
nuotrauka
2024-05-28 10:55
Nuo pat karo Ukrainoje pradžios dažnas nerimauja ir dėl savo šalies saugumo – kaip gintų ją arba kur slėptųsi nuo pavojų, jei iškiltų grėsmė. Viena svarbiausių apsisaugojimo priemonių karo metu yra pastatuose įrengtos slėptuvės, kuriose nuo sprogimo gali slėptis šimtai žmonių. Apie tai, ar įmanoma t...
nuotrauka
2024-05-28 10:35
Valstybės kontrolės Europos Sąjungos (ES) investicijų audito departamentas atliko 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos įgyvendinimui sukurtos valdymo ir kontrolės sistemos veikimo, sąskaitose pateiktos informacijos ir 2022 m. liepos 1 d. - 2023 m. birželio 30 d. laikotar...
nuotrauka
2024-05-28 10:22
Europos Sąjunga didina kovos su klimato kaita apsukas. Dar 2023 m. priimta nauja Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos (ENEF) versija gerokai išplečia šios taikymo ribas, taip pat kelia ambicingesnius tikslus dėl energetinių išteklių nešvaistymo. Įgyvendinti reikalavimus lieka ne tiek ir daug la...
nuotrauka
2024-05-28 09:37
Netrukus prasidės naujos irklavimo bazės Neries krantinėje projektavimo darbai. Šiuolaikiškos ir modernios irklavimo bazės projektavimo darbų sutartis pasirašyta su bendrove „Aketuri architektai“. Naujoji sportinė ir neformaliojo ugdymo erdvė iškils buvusios irklavimo bazės vietoje, netoli Olimpieči...
nuotrauka
2024-05-27 10:34
Praėjusią savaitę „Via Lietuva" pasirašė sutartį dėl paskutiniosios kelio „Via Baltica" nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos atkarpos rekonstrukcijos darbų atlikimo. Planuojama, kad intensyvūs modernizavimo darbai šiame kelio ruože turėtų prasidėti jau birželio pradžioje, baigtis – kitų metų antroje...
nuotrauka
2024-05-27 10:04
Aplinkos ministerija informavo vandentvarkos įmones, kad nuo š. m. liepos 1 d. jos galės priimti nuotekas iš nuotekų vežėjų tik jeigu bus pateikti duomenys Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS).
nuotrauka
2024-05-24 16:57
Ketvirtadienį Vilniuje INVEGOS iniciatyva surengta konferencija „Daugiabučių namų modernizavimo fondo ateitis". Joje, be kitų šios srities ekspertų, dalyvavo ir Europos Komisijos atstovas Andreas von Busch, pabrėžęs, kad iki 2030 m. bus siekiama padvigubinti pastatų renovacijos apimtis, ženklias inv...
nuotrauka
2024-05-24 11:36
Per pirmąsias tris savaites nuo finansinės priemonės „Milijardas verslui" starto įmonės suskubo aktyviai teikti paraiškas finansavimui gauti. Nacionalinė plėtros įstaiga INVEGA sulaukė 25 paraiškų paskoloms, kurių bendra prašoma suma viršija 1 mlrd. eurų, tad nuo šiol klientų teikiamos paraiškos sko...
nuotrauka
2024-05-24 11:08
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo bandymo papirkti Aplinkos apsaugos departamento (AAD) darbuotoją. Įtarimai šiuo metu pareikšti vienam asmeniui.
nuotrauka
2024-05-23 15:43
Vienuoliktajame Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) suvažiavime gegužės 23 d. antrajai ketverių metų LPK prezidento kadencijai išrinktas Vidmantas Janulevičius.
nuotrauka
2024-05-23 10:55
Kaip pranešė Finansų ministerija, VĮ Turto bankas, centralizuotai valdantis administracinės paskirties valstybės nekilnojamąjį turtą, turi naują vadovą. Nuo šių metų gegužės 22 d., laimėjęs Finansų ministerijos paskelbtą konkursą, VĮ Turto banko generalinio direktoriaus pareigas pradeda eiti Gintara...
nuotrauka
2024-05-23 10:39
Nuo 2025 m. daugiau nei du aukštus turinčiuose daugiabučiuose namuose SND balionai negalės būti naudojami. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena apie galimybę pasinaudoti valstybės parama ir daugiabučiuose namuose atsisakyti suskystintų naftos dujų (SND) balionų, juos pakeičiant kitais e...
nuotrauka
2024-05-23 10:29
Tvarumas nekilnojamojo turto (NT) ir statybų rinkai šiandien aktualus kaip niekada. Tačiau tvari sektoriaus strategija gali būti sutelkta ne tik į atliekų, neigiamo poveikio aplinkai ir CO2 mažinimą, žaliųjų sprendimų bei atsinaujinančios energijos naudojimą, bet ir teritorijų konversiją. Tai – tars...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos