2024 spalio 7 d. pirmadienis, 10:36
Reklama  |  facebook

Ką daryti, kad statybos keltų mažiau taršos? Studentai to mokosi jau nuo pirmo kurso, tačiau verslai atsilieka

2023-11-10 12:19
Diskutuojant aplinkos taršos temomis ekspertų akys krypsta į statybos sektorių. Europos komisijos duomenimis jis atsakingas už daugiau nei 35 proc. ES teršalų. Taršos problemos sprendimų ieško visi – nuo politikų ir nekilnojamojo turto vystytųjų iki statybos inžineriją studijuojančio jaunimo. Pasak Vilniuje veikiančios kolegijos Statybų fakulteto dėstytojų, studentai tvarių statybų principų mokosi jau nuo pirmo kurso. Tačiau statybų versle tvarumas tebėra naujovė.
nuotrauka
Dr. Deividas Navikas, Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos nuotr.


Minimos įmonės
YIT Lietuva, UAB
Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija,
Statybos sektorius atsakingas už daugiau nei 35% ES taršos

Klimato kaitos problema yra nemenkas iššūkis įvairiems sektoriams. Ne išimtis ir statybų sektorius. Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos Statybos fakulteto dekanas dr. Deividas Navikas teigia, jog dėmesys statybų sektoriui turi būti nuolatinis ir pastovus, kadangi jo poveikis BVP kūrimui, aplinkai, žmonijos gyvenimo ir darbo kokybei yra neginčijamai svarus.

Pašnekovas atkreipia dėmesį, jog nors dažniausiai tarša yra vertinama pagal šiltnamio efektą sukeliančių dujų (CO2) emisijas, tai nėra visiškai teisinga. „Apskaičiuota, kad dėl medžiagų gavybos, statybos produktų gamybos, taip pat pastatų statybos ir renovacijos išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis ES sudaro 5-12 proc. Bet juk yra ir kitų teršalų, kaip NOx , SO2 , O3, kietosios dalelės ir kt. Kartais net pasitelkiamas jungtinis rodiklis – oro kokybės indeksas, vertinti poveikį aplinkai. Taigi, remiantis Europos komisijos duomenimis statybų sektorius čia jau atsakingas už daugiau kaip 35 proc. visų ES atliekų“, – teigia pranešime cituojamas D. Navikas.

Tarša – visuose etapuose

Statybų sektoriaus sukuriamas taršos pėdsakas susideda iš daugybės dalių: nuo pasiruošiamųjų darbų, medžiagų gavybos, apdirbimo, projektavimo, iki pastato gyvavimo ciklo pabaigos. Pasak D. Naviko, visame cikle yra itin svarbu įvertinti planuojamas naudoti medžiagas, konstrukcinių elementų gamybos technologinius procesus, transportavimą, statinių ar pastatų technologinius sprendimus ar eksploatacijos bei priežiūros etapus. Pašnekovo teigimu, pagrindinis įrankis taršai mažinti yra kompleksinis visų statinio ar pastato ciklo etapų suvaldymas, įvertinant taršos, kokybiškumo bei dinamiškumo faktorius.

„YIT Lietuva“ nuotr.Akvilė Varanauskienė,
„YIT Lietuva“ nuotr.

Šiam požiūriui pritaria ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ Ryšių su visuomene vadovė Akvilė Varanauskienė pabrėždama svarbą analizuoti ir įvertinti sukuriamą taršą statant bei eksploatuojant naujus pastatus: „Pastato statybų ir būsimos eksploatacijos sukeliamos CO2 emisijos įvertinimas šiuo metu yra atliekamas įgyvendinant visus bendrovės būsto projektus. CO2 emisijos skaičiavimai atliekami trijuose projekto etapuose – statinį planuojant, projektuojant ir vykdant statybos darbus.“

Atsakomybė – tiek verslo, tiek vartotojų rankose

Pranešime pacituota Akvilė Varanauskienė dalinasi, jog visų pirma, šiltnamio efektą keliančių dujų kiekį statybos bendrovė siekia mažinti ieškodama efektyvesnių projektinių sprendinių: „Analizuodami projektų CO2 pėdsako informaciją stengiamės pamatyti tam tikras tendencijas – kurie sprendimai ir procesai lemia daugiausiai šiltnamio dujų, o kurie yra efektyvesni. Matome, kad emisija yra didesnė tuose projektuose, kuriuose gamybiniai procesai yra atliekami vietoje, o gamyklose procesai yra labiau optimizuoti, todėl jiems sunaudojama mažiau.“

Vis dėlto pastatų tvarumas priklauso ne tik nuo statytojų sprendimų. „Jei vertintume pastatus tik pagal CO2 taršą ir imtume plačiausiai naudojamą vertinimo modelį, matytume, kad pastato gyvavimo cikle, daugiau kaip 80% taršos sukeliama eksploatuojant, o čia jau reikia atsižvelgti ne tik į projektuotojus ar statytojus, bet ir į vartotoją, kuris tą pastatą eksploatuoja“, – aiškina D. Navikas.

Cementą siūlo keisti į medieną

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos docentas dr. Andrius Gulbinas dalinasi: „Tvarių sprendimų statybų sektoriuje pasirinkimai yra gana platūs, pavyzdžiui, dėmesys efektyviam energijos vartojimui pastatuose.“ Pasak jo, gerai izoliuotos konstrukcijos, efektyvios energijos taupymo sistemos ar efektyviai parinkti šildymo, vėdinimo ar šviesos šaltiniai mažina pastato energijos poreikį ir užtikrina gerą mikroklimatą pastato vartotojams.

„Transporto mažinimas statybos procesuose, pastatų tvarumo vertinimo sistemų panaudojimas ir jų sertifikavimas ar kai kurių medžiagų pakeitimas tokiomis, kurios, palieka mažesnį CO2 pėdsaką. Pavyzdžiui, cemento, kuris aplinkai daro netgi didesnę žalą nei aviacijoje naudojamas kuras, pakeitimas į medieną“, – galimus tvarumo sprendimus vardija pranešime cituojamas dr. A. Gulbinas.

Dėmesys antrinėms medžiagoms, rūšiavimui ir biologinei įvairovei

A. Varanauskienė akcentuoja dažnesnį draugiškų aplinkai medžiagų ir gaminių naudojimą bei atliekų rūšiavimą. „Svarbu tinkamai išrūšiuoti atliekas, ypatingai statybvietėse. Esame pradėję pilotinį statybos projektą be mišrių atliekų, kuriame stengiamės išrūšiuoti ne mažiau nei 90% statybinių atliekų. Taip pat savo veikloje naudojame tik žaliąją elektros energiją. Visuose savo vystomuose projektuose montuojame saulės kolektorius bendrojo naudojimo patalpų energijos poreikiui užtikrinti“, – pasakoja pašnekovė.

Statybų bendrovė dėmesį skiria ir biologinės įvairovės saugojimui. Visuose naujuose įmonės vystomuose projektuose planuojama naudoti ESG kortelę, kurią pildant įvertinami aplinkosauginiai: sklypo lokacijos ir tipo, vandens apsaugos, biologinės įvairovės ir atsparumo aspektai.

Kviečia diskutuoti ir tartis, kaip mažinti taršą

A. Gulbinas teigia, kad tvaresni pasirinkimai statybų sektoriuje vis dar yra naujovė, ne visi verslai apie juos žino, o persiorientavimas yra nemenkas iššūkis. Pašnekovas pasakoja, jog siekiant palengvinti šį procesą, kolegija projekto „Innovation Laboratories for Climate Actions“ metu sukūrė laboratoriją – bendradarbiavimo vietą įvairiems startuoliams.

dr. Andrius Gulbinas
Dr. Andrius Gulbinas,
Vilniaus technologijų
ir dizaino kolegijos nuotr.
 
„Čia susitinka įmonės ir startuoliai, norintys kartu spręsti prisitaikymo prie klimato kaitos padarinių problemas. Laboratorijoje vyksta konsultacijos dėl tvaraus dizaino, efektyvaus išteklių panaudojimo, tyrimai dėl alternatyvios energijos ir šaltinių panaudojimo“, – dalinasi Gulbinas.

Būsimi statytojai į rinką išeis su naujomis žiniomis

Tam, kad ateityje pasiektume geresnių rezultatų saugodami planetą, reikalingi ir specialistai, kurie visa tai išmanys. D. Navikas džiaugiasi, kad susidomėjimas statybų inžinerijos krypties studijomis yra didelis bei priduria, kad šiose studijose studentai mokosi ir tvarių statybų principų. „Visose statybų fazėse – nuo projektavimo, statybos, eksploatavimo iki likvidavimo – stengiamės studentams parodyti ne tik tvarumo idėjos specifiką, bet ir atskleisti tvarumo valdymo galimybes įvairiais būdais: laboratoriniais darbais, tyrimais, lankydami realius objektus, juos analizuodami, taikydami naujas technologijas ir vertindami tvarias medžiagas“, – pasakoja dr. Deividas Navikas.

Anot pašnekovų, ypač svarbu ugdyti būsimųjų statybos sektoriaus specialistų kūrybingumą, leisti pažinti inžinerijos problemas ir tvaresnius sprendimo būdus skirtinguose patirties lygmenyse. 
Statybunaujienos.lt



Žaliasis kursas

nuotrauka
2024-10-04 13:30
Aplinkos ministerija socialiniams partneriams pristatė Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų parengtą studiją apie naujų ir modernizuojamų pastatų energinio naudingumo rodiklių apskaičiavimą, kurios pagrindu bus atnaujinami atitinkami statybos techniniai reglamentai.
nuotrauka
2024-09-30 15:47
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Medienos ir kitų organinių medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių pagrindu pagamintų statybos produktų naudojimo visuomeninės paskirties pastatuose nustatymo metodiką, kurią taikant būtų galima paskaičiuoti, kiek medienos ir organinių medžiagų turi...
nuotrauka
2024-09-27 11:38
30 mln. eurų – tokio dydžio finansavimas skirtas viešųjų pastatų renovacijai, siekiant padidinti jų energetinį efektyvumą. Nauji reikalavimai paramos lėšų renovacijai prašantiems viešųjų pastatų valdytojams - užsitikrinti elektros energiją gamybą iš atsinaujinančių energijos šaltinių bei numatyti ga...
nuotrauka
2024-09-26 07:49
„Wolf Group“ šį rudenį švenčia savo 30 metų jubiliejų ir yra stipresnė bei ryškesnė nei bet kada anksčiau.
nuotrauka
2024-09-24 15:31
Vilniuje baigti Turto banko valdomo pastato, esančio Kareivių g. 1, remonto darbai. Užbaigus projektą 2 tūkst. kv. m ploto pastatas tapo energiškai efektyvesnis ir patogesnis darbuotojams. Projekto vertė – beveik 381 tūkst. Eur. Suremontuotose patalpose jau dirba Lietuvos probacijos ir Viešųjų pirki...
nuotrauka
2024-09-24 14:01
„EIKA“ įmonių grupės generalinis direktorius Domas Dargis neslepia – privatūs būsto klientai jų dėl tvarumo reikalavimų dar nespaudžia, tuo labiau nenori už tai daugiau mokėti iš savo piniginės. Visgi jis laikosi savo įsitikinimo, kad ilgalaikėje perspektyvoje kito kelio verslui tiesiog nėra ir geri...
nuotrauka
2024-09-23 10:14
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia plėsti švarios, atsinaujinančios energijos dalį žemės ūkio sektoriuje bei pasinaudoti parama mažinant dyzelinio kuro naudojimą. Iki pat metų galo ūkininkai raginami teikti paraiškas ir vietoje dyzelinio kuro grūdų džiovinimo įrenginiuose naudoti biom...
nuotrauka
2024-09-20 10:24
Baltijos ir Šiaurės šalyse reikšmingai auga investicijos į žaliosios energijos projektus, aktyviai mezgamos tarptautinės partnerystės, teisinis reguliavimas išsiskiria pažangiu požiūriu. Visa tai iškelia regioną į atsinaujinančios energijos ir žaliojo kuro naudojimo lyderius ne tik Europoje, bet ir ...
nuotrauka
2024-09-12 14:18
Daugiau nei trejus metus produktus iš perdirbtų medžiagų kurianti „Provectus Redivivus" žengė dar vieną svarbų žingsnį tvarumo link. Kartu su įmone „Avago" ir partneriais iš Norvegijos sukūrė naujos kartos akustinę plokštę, pagamintą iš perdirbtų poliuretano, plastiko bei gumos atliekų. Bendrovės va...
nuotrauka
2024-09-12 09:19
Vilniaus miesto savivaldybė pirmoji Lietuvoje projektuotojams siūlo pasitikrinti, kokį poveikį aplinkai turės suprojektuotas pastatas ar viešoji erdvė ir kiek tvarūs numatyti aplinkos sutvarkymo sprendimai. Žalumo indekso skaičiuoklė leidžia įsivertinti projekto ekologinį efektyvumą esamame sklype, ...
nuotrauka
2024-09-11 09:45
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) papildomai skyrė 1,13 mln. eurų 3 rezerviniams projektams, kuriais planuojama iš perdirbtų atliekų kurti inovatyvius, aplinkai palankius produktus ir technologijas. Pagal „Žaliojo eksperimento“ kvietimą iš viso skirtas beveik 8,8 mln. eurų finansavimas 21-...
nuotrauka
2024-09-09 09:40
Nuo šių metų lapkričio 1-osios įsigalioja Vyriausybės įpareigojimas visuomeninius pastatus, skirtus administracinėms, transporto, kultūros, mokslo bei sporto reikmėms, statyti naudojant bent pusę organinių ir medienos medžiagų. Pokyčiai paskatins žaliojo kurso programos įgyvendinimą, antrinių žaliav...
nuotrauka
2024-09-03 15:21
Šiandien, rugsėjo 3 d., ant triukšmą mažinančių užtvarų netoli Vilniaus pradeda veikti saulės moduliai, kurių pagaminta žalioji energija bus naudojama pagrindinės šalies automagistralės Vilnius-Kaunas-Klaipėda kelio ženklų apšvietimui.
nuotrauka
2024-08-30 13:12
Klaipėdoje toliau gerinama infrastruktūra pėstiesiems ir dviratininkams. Darbai neseniai baigti Šilutės plente, ties bendrovės „Klaipėdos energija“ teritorija, taip pat – Dubysos gatvėje. Šilutės plente įrengta daugiau nei pusė kilometro naujų takų, Dubysos gatvėje – daugiau nei 300 metrų. Abiejuose...
nuotrauka
2024-08-30 13:04
INVEGOS finansinei priemonei „Perspektyva" papildomai skirta 108 mln. eurų. Kartu atnaujintos ir šių paskolų, skirtų moksliniams tyrimams, technologinei plėtrai ir inovacinei veiklai, sąlygos: padidėjo maksimali paskolos suma ir dotacijos dydis, atsirado tvarumo reikalavimai.
nuotrauka
2024-08-02 13:14
Praėjusiais metais įmonės sutaupė iš viso 161 GWh energijos. Su 33 valstybės ir savivaldybių įmonėmis pasirašyti energijos sutaupymo susitarimai jau rodo teigiamus rezultatus, o Energetikos ministerija ir toliau kviečia įmones prisidėti prie ambicingų energijos vartojimo efektyvumo didinimo tikslų.
nuotrauka
2024-08-02 10:13
Augantis dėmesys tvarumui neišvengiamai prisideda ir prie aktyvesnio tvaraus nekilnojamojo turto (NT) vystymo. Vis dėlto, pirmąjį šių metų pusmetį sumažėjęs pastatų sertifikavimas Baltijos šalyse signalizuoja apie nevienareikšmę situaciją – ar ekonominiai iššūkiai nepakiš kojos NT vystytojų tvarumo ...
nuotrauka
2024-07-30 14:13
Siekdama didinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę bei užtikrinti žemesnes šildymo kainas, įmonė „Biovatas" užbaigė ketverius metus vykusį projektą ir Alytaus mieste įrengė kogeneracinę elektrinę. Projekto vertė – daugiau nei 13 mln. eurų, kurių didžioji dalis buvo finansuota iš Europos Sąjungos s...
nuotrauka
2024-07-26 10:15
Centralizuotai šilumą Kupiškio, Pasvalio miestams ir rajonams tiekianti AB „Panevėžio energija" šiais metais įrengs saulės fotovoltinės elektrines Subačiaus, Noriūnų, Pasvalio katilinių teritorijose. Tai leis naudoti aplinkai draugišką žalią elektros energiją bei sumažinti bendrovės elektros energij...
nuotrauka
2024-07-23 10:17
Siekdama didinti šalies konkurencingumą bei skatinti pramonės sektoriaus persiorientavimą į žiedinę ekonomiką, Inovacijų agentūra ragina verslus pasinaudoti Europos skaitmeninių inovacijų centrų (ESIC) paslaugomis. Centrai įmonėms ir organizacijoms siūlo konsultacijas ir pagalbą šiose srityse: testa...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas