2023 rugsėjo 24 d. sekmadienis, 0:46
Reklama  |  facebook

Kainų svyravimai baugina viešųjų pirkimų dalyvius: rizikuoja neįvykdyti įsipareigojimų ir netekti galimybės dalyvauti konkursuose

2022-11-08 14:14
Pastaruoju metu stringant žaliavų tiekimui ir kylant kainoms, dalyvavimas viešuosiuose pirkimuose prilygsta ėjimui va bank. Viešųjų pirkimų dalyviai, matydami, kad pirkimo kainos ar terminai yra neadekvatūs, dėl šių ir kitų sąlygų pakeitimų derėtis negali, tad jiems belieka arba atsisakyti dalyvauti pirkime, arba rizikuoti ir tikėtis, kad sutartį pavyks įvykdyti be pažeidimų, gresiančių patekimu į „juoduosius sąrašus“.
nuotrauka
Marius ENDZINAS, advokatų kontoros „Magnusson“ partneris


Minimos įmonės
MAGNUSSON ir partneriai, advokatų profesinė bendrija,
Pasak advokatų kontoros „Magnusson“ partnerio, advokato Mariaus Endzino, tiekėjai vis dažniau svarsto, ar apskritai dalyvauti tokiuose pirkimuose, nes rizika yra didelė, ką rodo ir nemažai pavyzdžių.

„Gegužės mėnesį dėl pakilusių žaliavų bei darbų kainų išbrangus pasiūlymams, net keletas tiekėjų buvo priversti nebepalaikyti savo pasiūlymų VP dėl naujo Vilniaus oro uosto terminalo statybos. Neseniai nebegalinti vykdyti jau prisiimtų įsipareigojimų dėl išaugusių energetikos išteklių kainų pranešė vieną Klaipėdos mokyklą aptarnaujanti maitinimo įmonė. Kalbų, kad dėl neprognozuojamo kainų svyravimo tiekėjai nenoriai dalyvauja VP, pasigirsta ir iš perkančiųjų organizacijų. Antai statinio rekonstrukcija Kaišiadoryse konkursuojama pakartotinai ketvirtą kartą, nes niekaip neatsiranda norinčių atlikti darbus tiekėjų. Tai natūralu – niekas nenori dirbti žvėriškos rizikos sąlygomis“, – komentuoja M. Endzinas.

Didžiausia tiekėjų baimė – fiksuotos ekonominės sąlygos sutartyse

M. Endzinas sako suprantąs, kad perkančiosios organizacijos, sugriežtindamos VP konkursų sąlygas ir nesileisdamos į derybas dėl VP sąlygų pakeitimo, tikisi kontroliuoti tiekėjus arba suvaldyti rizikas savo naudai. Tačiau yra ir kita medalio pusė – taip mažėja pirkimo patrauklumas tiekėjams ir pastarųjų konkurencija, dėl ko pirkimas gali visai neįvykti, išbrangti arba nusikelti jo įvykdymo terminai.

Tiekėjams jis pataria vis tik bandyti bendrauti – teikti perkančiosioms organizacijoms pagrįstus argumentus, paaiškinti, kodėl kai kurios sąlygos netinka objektyviai visiems, o ne konkrečiai jiems. Jei perkančioji organizacija į objektyvius įrodymus ir argumentus nelinkusi reaguoti, kartais verta ir pradėti teisminį ginčą dėl vienos ar kitos sąlygos.

Visgi, pašnekovas sako, kad teisminė praktika dėl ekonominių sąlygų keitimo dažniausiai krypsta ne tiekėjų naudai. Kai ginčytinos sutarčių sąlygos yra grynai ekonominio pobūdžio, kaip kainos ar terminai, dažniausiai teismai nelinkę kištis.

Viena iš efektyvių priemonių pasitikrinti ekonominių sutarčių sąlygų adekvatumą galėtų būti rinkos konsultacijos, tačiau dažniausiai jų metu skelbiama, ką ketinama pirkti, bet neviešinamos būsimos sutarties sąlygos: baudos, terminai, atsakomybės, todėl diskusijos šiomis temomis nebūna. Pašnekovas sako, kad teko girdėti perkančiųjų organizacijų pastebėjimus, kad ir rinkos konsultacijose nelabai kas dalyvauja – gal dėl to paties konsultacijų sąlyginio abstraktumo, o gal dėl to, kad į tiekėjų nuomonę atsižvelgiama gana retai.

Baugina ir pašalinimo iš VP rizika

Anot pašnekovo, šiuo įtemptu metu didelius nuogąstavimus kelia ir kita VP sąlyga – pažeidus sutartį, kai dėl tiekėjo veiksmų ji nutraukiama, tiekėjui gresia draudimas trejus metus dalyvauti bet kokiuose VP. Įmonėms, kurios yra dažnos VP dalyvės, toks draudimas gali būti nepakeliamas.

Viešųjų pirkimų įstatymas numato, kad tiekėjas šalinamas iš pirkimo, jeigu jis neįvykdė VP sutarties arba netinkamai ją įvykdė ir tai buvo esminis sutarties pažeidimas, dėl kurio per pastaruosius 3 metus buvo nutraukta sutartis, arba per pastaruosius 3 metus perkančiosios organizacijos ar teismo sprendimu tiekėjas turėjo atlyginti nuostolius dėl netinkamo sutarties vykdymo su dideliais ar nuolatiniais trūkumais

Tokia norma numatyta Europos Sąjungos viešųjų pirkimų direktyvoje. Pagal direktyvą, šito pašalinimo pagrindo valstybės gali pasirinkti netaikyti, bet Lietuva pasirinko kitaip. Tikslas – užtikrinti, kad pirkimuose dalyvautų tik patikimi, atsakingi ir gebantys vykdyti sutartis tiekėjai.

„Negalima sakyti, kad ši norma yra beprasmė, jos griežtumas iš tiesų skatina tiekėjus atsakingai žiūrėti į sutartinius įsipareigojimus, apskaičiuoti savo galimybes. Bėda, kad toks pašalinimas taikomas ir tada, kai į pažeidimus žiūrima formaliai, neatsižvelgiant į tikrąją jų esmę ir kontekstą. Sprendimu galėtų būti racionalesni, konkrečiam pirkimui pritaikyti sutartiniai reikalavimai, tada už smulkmenas nereikės taikyti tokios didelės bausmės – tai labai galingas vėzdas, todėl juo neturėtų būti mojuojama be reikalo“, – įsitikinęs M. Endzinas.

Kaip pavyzdį jis pateikia atvejį, susijusį su maisto produktų tiekimo vienai didžiausių Lietuvos ligoninių sutartimi. Joje buvo numatyta, kad padarius 10 pažeidimų bus laikoma, jog tai yra esminis pažeidimas su visomis pasekmėmis – nutraukiama sutartimi ir draudimu 3 metus dalyvauti VP. 10 pažeidimų atrodo daug, bet realybėje, kai kasdien maitinami šimtai ar tūkstančiai pacientų, tokį skaičių pasiekti nesudėtinga, pakanka, kad kartą pritrūktų kelių šimtų gramų produkto, o kitą kartą – sugižtų pora litrų pieno. M. Endzinas sako, kad byla buvo laimėta tiekėjo naudai prasibylinėjus metus ir nuėjus net iki Aukščiausiojo Teismo, kuris sutarties nutraukimą su visomis pasekmėmis paskelbė nepagrįstu – tačiau viso vargo būtų buvę galima išvengti, perkančiajai organizacijai parengiant racionalesnes pačios sutarties sąlygas.

Teigiami pokyčiai teikia vilties


Anot M. Endzino, situacija nėra gera, tačiau pastaraisiais mėnesiais atsirado ir teigiamų pokyčių. Vienas tokių – perkančiųjų organizacijų valia koreguoti sutarčių vykdymui nepalankias tvarkas.

„Kai sutartis tapo nebeįmanoma vykdyti senomis kainomis, tiekėjai pradėjo kreiptis į perkančiąsias organizacijas dėl kainų indeksavimo, tačiau to daryti neleido sutarčių sąlygos. Tada tiekėjų vardu teko siūlyti, kad būtų ne indeksuojamos kainos pagal sutartyse numatytus indeksus, o keičiama pati sutartinė indeksavimo tvarka. Įrodžius, kad nebuvo galima protingai prognozuoti tokio per kelis mėnesius įvykusio infliacijos šuolio, argumentavus, kokią įtaką tai daro sutartinei pusiausvyrai ir tiekėjo galimybėms tinkamai veikti, tvarkas pakeisti pavyko. Tokių situacijų buvo su Lietuvos automobilių kelių direkcijos, kai kurių savivaldybių administracijų ir kitų perkančiųjų organizacijų sutartimis – šios perkančiosios išdrįso žengti žingsnį teisinga linkme“, – teigia jis.

Tiesa, ne visada tai pavyksta, nes perkančiųjų organizacijų galimybės gali atsiremti į finansinį sutarčių aspektą – jei nėra galimybių didinti biudžetą, tai ir sutarties sąlygų pakeisti neįmanoma arba nenorima.

„Dabartinei situacijai keisti reikia abiejų pusių – tiekėjų ir perkančiųjų organizacijų – valios. Pirmieji turėtų su aiškiais teisiniais ir ekonominiais argumentais kreiptis į perkančiąsias organizacijas, reikalauti tik racionalių pokyčių, turėti valios eiti su savo pozicija iki galo, o perkančiosios organizacijos galėtų drąsiau imtis sprendimų ar bent jau nevertinti individualių situacijų šabloniškai ir biurokratiškai“, – akcentuoja M. Endzinas. 
Statybunaujienos.ltKomentaras

nuotrauka
2023-09-19 14:23
Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme nustatyta, kad kiekvienoje įmonėje turi būti paskiriamas vienas arba daugiau, atsižvelgiant į darbuotojų skaičių ir įmonės veiklos rizikingumą, darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas, atitinkantis teisės aktais nustatytus kvalifikacinius reikalavimus, k...
nuotrauka
2023-09-01 09:41
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, rugpjūtį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 218 būstų ir fiksuoti 28 sutarčių nutraukimai. Rugpjūtį būstų parduota 31 proc. daugiau, palyginti su liepa, kuomet parduoti 166 būstai, ir 74 proc. daugiau nei praėjusių metų rugpjūtį, ka...
nuotrauka
2023-08-31 13:17
Investicija į nekilnojamąjį turtą yra gyventojų įvardijama kaip viena patraukliausių, be to, yra nesudėtingai valdoma. Tačiau niekas nėra apsaugotas nuo nuostolių, susijusių su būstu. Praėjusiais metais buvo atlyginta daugiau nei 22 mln. eurų būsto nuostoliams padengti, rodo „Lietuvos draudimo“ duom...
nuotrauka
2023-08-30 09:42
Kai iš darbo vienu metu atleidžiami keli darbuotojai, neretai iškyla klausimas, ar tai neturi būti traktuojama kaip grupės darbuotojų atleidimas. Darbo teisės ekspertai sako, kad keleto darbuotojų atleidimas grupiniu atleidimu tampa, kai atitinka tris kriterijus: darbo sutartys nutraukiamos remianti...
nuotrauka
2023-08-29 10:26
Tikriausiai kiekvienas esame matę produktų pakuočių, ant kurių puikuojasi specialūs ekologiškumą ir tvarumą patvirtinantys ženklai. Visgi, Europos komisija skelbia, kad net 53 proc. ant Europos sąjungos šalyse parduodamų produktų pakuočių ir jų reklamose skelbiamų ekologiškumo teiginių yra susiję su...
nuotrauka
2023-08-28 09:56
Jaunesnio amžiaus žmonės, besidomintys galimybe gauti paskolą nekilnojamam turtui, dažniausiai klausinėja apie paskolos išdavimo procedūrą, taip pat teiraujasi, ar galėtų gauti bendrą paskolą, jei su partneriu nėra susituokę, bei kokio dydžio pradinį įnašą reikėtų sukaupti. Tokie klausimai dominavo ...
nuotrauka
2023-08-23 08:53
Visą gyvenimą svajojote apie savo nuosavus namus ir šalia namo žaliuojančia veją. Svajonę įgyvendinote, bet vieną dieną sužinote, kad Jūsų namus už kompensaciją valstybė nori paimti visuomeniniams poreikiams. Kokiais atvejais taip gali nutikti? Kokias teises turite ir ką daryti? Apie tai plačiau pas...
nuotrauka
2023-08-23 07:11
Dalis pensinio amžiaus sulaukusių darbuotojų svarsto apie galimybes ir toliau likti darbovietėje, tačiau neretai kyla klausimų, ar ir toliau bus taikomos tokios pat garantijos ir ar likusieji dirbti pensinio amžiaus darbuotojai vėliau nepraras galimybės nutraukti darbo sutartį ir gauti išeitinę išmo...
nuotrauka
2023-08-22 10:04
Užuot statę nuosavą namą ar pirkę naują nekilnojamąjį turtą, dažnai žmonės susidomi galimybe atnaujinti senesnį nekilnojamąjį turtą, kuris vieniems tampa antruoju būstu atostogoms, kitiems – nuolatiniais namais. Neretai būsimiems tokių namų savininkams iššūkių kelia renovacijos suplanavimas, kurio g...
nuotrauka
2023-08-16 13:20
Šią vasarą Europos Komisija (EK) priėmė Europos informacijos apie tvarumą teikimo standartus (ESRS), skirtus visoms įmonėms, kurioms taikoma Įmonių informacijos apie tvarumą teikimo direktyva. Šie nauji standartai apima visus aplinkos, socialinius ir valdymo klausimus – įskaitant klimato kaitą, biol...
nuotrauka
2023-08-16 09:08
Vis dažniau mūsų šalies gyventojai gyvenamosiomis patalpomis naudojasi nuomos, o ne nuosavybės teisės pagrindais. Nuomininkai neretai susiduria su įvairiais sunkumais, kurie jiems trukdo tinkamai vykdyti nuomos sutartimi prisiimtus įsipareigojimus. Iškeldinimas iš nuomojamos patalpos yra kraštutinė ...
nuotrauka
2023-08-11 06:51
Augančios kainos ir palūkanos neramina daugelį – visos pagrindinės bazinės palūkanų normos liepos pabaigoje padidintos jau vienuoliktą kartą nuo 2022 m. kovo mėn. prasidėjusio kėlimo. JAV Federalinė rezervų sistema (FRS) pakėlė palūkanų normų intervalą iki 5,25–5,5 proc., Europos Centrinis Bankas (E...
nuotrauka
2023-08-09 09:33
Ką tik naujai susiremontavote butą. Būtų labai nesmagu, jei dabar kaimynai iš viršaus užpiltų naujai nudažytas lubas ir sienas. Vis dėlto, nuo tokių situacijų nelabai apsisaugosite. Teismai užversti ginčais dėl daugiabučiuose namuose vykstančių apliejimų. Dažna priežastis – kiauri radiatoriai butuos...
nuotrauka
2023-08-08 09:59
Didėjančios palūkanos ir neapibrėžtumas ekonomikoje pristabdė Lietuvos būsto rinką, tačiau naujų butų ir namų įsigijimo apimčių mažėjimas primena švelnų sklendimą, o ne skaudų kritimą. „Luminor“ banko klientai per pirmąjį pusmetį paėmė beveik tiek pat būsto paskolų, kaip ir pernai per tą patį laikot...
nuotrauka
2023-08-07 09:56
Štai ir pajudėjo garsioji mokesčių reforma. Prasidėjo pirmieji svarstymai ir klausymai komitetuose. Ir jie daug ką pasakė apie šios reformos rengėjus ir stūmėjus.
nuotrauka
2023-08-01 07:29
Architektų ir statybininkų bendradarbiavimas yra labai svarbus. Egzistuoja klasikinė istorinė taisyklė, kad bet kurį projektą laiko trys banginiai: statytojas (užsakovas) – architektas (projektuotojas) – statybininkas (rangovas). Jeigu šis optimaliai dirbantis trikampis nesusiformuoja, gero rezultat...
nuotrauka
2023-07-31 07:51
Architektūrinei idėjai įgyvendinti architekto ir statybininkų sąveika itin svarbi. Ji ryškiausiai tampa matoma realizuotame projekte. Jei iš pradžių architektas savo kūrinį derina su visuomene, savivaldybėmis, klientu, kitomis institucijomis, tai realizuojant – lieka klientas, architektas ir statybi...
nuotrauka
2023-07-28 07:53
Įgyvendinant statybos darbus, dažnai statybos rangovo sėkmė priklauso nuo architekto ir projektuotojų padarytų sprendimų bei tiksliai, kokybiškai paruoštų darbo brėžinių. Turbūt reikia išskirti kaip atskiras veiklas: architektūrinę veiklą ir projektavimo-konstravimo veiklą.
nuotrauka
2023-07-27 07:48
Architektas, projektuodamas savo idėją, turi įvertinti, kiek ją technologiškai realu įgyvendinti. Todėl dažnai, dar rengiant idėją konkursiniam projektui, konsultuojamasi su konstruktoriais, statybininkais – siekiama pasitiksinti, ar tai įmanoma, ar leidžia technologijos, ar tai racionalu ekonomiška...
nuotrauka
2023-07-26 07:42
Architektūra – tai menas, apimantis daug procesų ir darantis didelį ilgalaikį poveikį visuomenei. Architektas yra panašus į kompozitorių ir dirigentą viename asmenyje. Jis vadovauja profesionalų kolektyvui, siekdamas kuo tobuliau pateikti savo kūrinį visuomenei. Statybininkai yra viena iš labai svar...

Statybunaujienos.lt » Komentaras