2024 balandžio 20 d. šeštadienis, 7:38
Reklama  |  facebook

Kainų svyravimai baugina viešųjų pirkimų dalyvius: rizikuoja neįvykdyti įsipareigojimų ir netekti galimybės dalyvauti konkursuose

2022-11-08 14:14
Pastaruoju metu stringant žaliavų tiekimui ir kylant kainoms, dalyvavimas viešuosiuose pirkimuose prilygsta ėjimui va bank. Viešųjų pirkimų dalyviai, matydami, kad pirkimo kainos ar terminai yra neadekvatūs, dėl šių ir kitų sąlygų pakeitimų derėtis negali, tad jiems belieka arba atsisakyti dalyvauti pirkime, arba rizikuoti ir tikėtis, kad sutartį pavyks įvykdyti be pažeidimų, gresiančių patekimu į „juoduosius sąrašus“.
nuotrauka
Marius ENDZINAS, advokatų kontoros „Magnusson“ partneris


Minimos įmonės
MAGNUSSON ir partneriai, advokatų profesinė bendrija,
Pasak advokatų kontoros „Magnusson“ partnerio, advokato Mariaus Endzino, tiekėjai vis dažniau svarsto, ar apskritai dalyvauti tokiuose pirkimuose, nes rizika yra didelė, ką rodo ir nemažai pavyzdžių.

„Gegužės mėnesį dėl pakilusių žaliavų bei darbų kainų išbrangus pasiūlymams, net keletas tiekėjų buvo priversti nebepalaikyti savo pasiūlymų VP dėl naujo Vilniaus oro uosto terminalo statybos. Neseniai nebegalinti vykdyti jau prisiimtų įsipareigojimų dėl išaugusių energetikos išteklių kainų pranešė vieną Klaipėdos mokyklą aptarnaujanti maitinimo įmonė. Kalbų, kad dėl neprognozuojamo kainų svyravimo tiekėjai nenoriai dalyvauja VP, pasigirsta ir iš perkančiųjų organizacijų. Antai statinio rekonstrukcija Kaišiadoryse konkursuojama pakartotinai ketvirtą kartą, nes niekaip neatsiranda norinčių atlikti darbus tiekėjų. Tai natūralu – niekas nenori dirbti žvėriškos rizikos sąlygomis“, – komentuoja M. Endzinas.

Didžiausia tiekėjų baimė – fiksuotos ekonominės sąlygos sutartyse

M. Endzinas sako suprantąs, kad perkančiosios organizacijos, sugriežtindamos VP konkursų sąlygas ir nesileisdamos į derybas dėl VP sąlygų pakeitimo, tikisi kontroliuoti tiekėjus arba suvaldyti rizikas savo naudai. Tačiau yra ir kita medalio pusė – taip mažėja pirkimo patrauklumas tiekėjams ir pastarųjų konkurencija, dėl ko pirkimas gali visai neįvykti, išbrangti arba nusikelti jo įvykdymo terminai.

Tiekėjams jis pataria vis tik bandyti bendrauti – teikti perkančiosioms organizacijoms pagrįstus argumentus, paaiškinti, kodėl kai kurios sąlygos netinka objektyviai visiems, o ne konkrečiai jiems. Jei perkančioji organizacija į objektyvius įrodymus ir argumentus nelinkusi reaguoti, kartais verta ir pradėti teisminį ginčą dėl vienos ar kitos sąlygos.

Visgi, pašnekovas sako, kad teisminė praktika dėl ekonominių sąlygų keitimo dažniausiai krypsta ne tiekėjų naudai. Kai ginčytinos sutarčių sąlygos yra grynai ekonominio pobūdžio, kaip kainos ar terminai, dažniausiai teismai nelinkę kištis.

Viena iš efektyvių priemonių pasitikrinti ekonominių sutarčių sąlygų adekvatumą galėtų būti rinkos konsultacijos, tačiau dažniausiai jų metu skelbiama, ką ketinama pirkti, bet neviešinamos būsimos sutarties sąlygos: baudos, terminai, atsakomybės, todėl diskusijos šiomis temomis nebūna. Pašnekovas sako, kad teko girdėti perkančiųjų organizacijų pastebėjimus, kad ir rinkos konsultacijose nelabai kas dalyvauja – gal dėl to paties konsultacijų sąlyginio abstraktumo, o gal dėl to, kad į tiekėjų nuomonę atsižvelgiama gana retai.

Baugina ir pašalinimo iš VP rizika

Anot pašnekovo, šiuo įtemptu metu didelius nuogąstavimus kelia ir kita VP sąlyga – pažeidus sutartį, kai dėl tiekėjo veiksmų ji nutraukiama, tiekėjui gresia draudimas trejus metus dalyvauti bet kokiuose VP. Įmonėms, kurios yra dažnos VP dalyvės, toks draudimas gali būti nepakeliamas.

Viešųjų pirkimų įstatymas numato, kad tiekėjas šalinamas iš pirkimo, jeigu jis neįvykdė VP sutarties arba netinkamai ją įvykdė ir tai buvo esminis sutarties pažeidimas, dėl kurio per pastaruosius 3 metus buvo nutraukta sutartis, arba per pastaruosius 3 metus perkančiosios organizacijos ar teismo sprendimu tiekėjas turėjo atlyginti nuostolius dėl netinkamo sutarties vykdymo su dideliais ar nuolatiniais trūkumais

Tokia norma numatyta Europos Sąjungos viešųjų pirkimų direktyvoje. Pagal direktyvą, šito pašalinimo pagrindo valstybės gali pasirinkti netaikyti, bet Lietuva pasirinko kitaip. Tikslas – užtikrinti, kad pirkimuose dalyvautų tik patikimi, atsakingi ir gebantys vykdyti sutartis tiekėjai.

„Negalima sakyti, kad ši norma yra beprasmė, jos griežtumas iš tiesų skatina tiekėjus atsakingai žiūrėti į sutartinius įsipareigojimus, apskaičiuoti savo galimybes. Bėda, kad toks pašalinimas taikomas ir tada, kai į pažeidimus žiūrima formaliai, neatsižvelgiant į tikrąją jų esmę ir kontekstą. Sprendimu galėtų būti racionalesni, konkrečiam pirkimui pritaikyti sutartiniai reikalavimai, tada už smulkmenas nereikės taikyti tokios didelės bausmės – tai labai galingas vėzdas, todėl juo neturėtų būti mojuojama be reikalo“, – įsitikinęs M. Endzinas.

Kaip pavyzdį jis pateikia atvejį, susijusį su maisto produktų tiekimo vienai didžiausių Lietuvos ligoninių sutartimi. Joje buvo numatyta, kad padarius 10 pažeidimų bus laikoma, jog tai yra esminis pažeidimas su visomis pasekmėmis – nutraukiama sutartimi ir draudimu 3 metus dalyvauti VP. 10 pažeidimų atrodo daug, bet realybėje, kai kasdien maitinami šimtai ar tūkstančiai pacientų, tokį skaičių pasiekti nesudėtinga, pakanka, kad kartą pritrūktų kelių šimtų gramų produkto, o kitą kartą – sugižtų pora litrų pieno. M. Endzinas sako, kad byla buvo laimėta tiekėjo naudai prasibylinėjus metus ir nuėjus net iki Aukščiausiojo Teismo, kuris sutarties nutraukimą su visomis pasekmėmis paskelbė nepagrįstu – tačiau viso vargo būtų buvę galima išvengti, perkančiajai organizacijai parengiant racionalesnes pačios sutarties sąlygas.

Teigiami pokyčiai teikia vilties


Anot M. Endzino, situacija nėra gera, tačiau pastaraisiais mėnesiais atsirado ir teigiamų pokyčių. Vienas tokių – perkančiųjų organizacijų valia koreguoti sutarčių vykdymui nepalankias tvarkas.

„Kai sutartis tapo nebeįmanoma vykdyti senomis kainomis, tiekėjai pradėjo kreiptis į perkančiąsias organizacijas dėl kainų indeksavimo, tačiau to daryti neleido sutarčių sąlygos. Tada tiekėjų vardu teko siūlyti, kad būtų ne indeksuojamos kainos pagal sutartyse numatytus indeksus, o keičiama pati sutartinė indeksavimo tvarka. Įrodžius, kad nebuvo galima protingai prognozuoti tokio per kelis mėnesius įvykusio infliacijos šuolio, argumentavus, kokią įtaką tai daro sutartinei pusiausvyrai ir tiekėjo galimybėms tinkamai veikti, tvarkas pakeisti pavyko. Tokių situacijų buvo su Lietuvos automobilių kelių direkcijos, kai kurių savivaldybių administracijų ir kitų perkančiųjų organizacijų sutartimis – šios perkančiosios išdrįso žengti žingsnį teisinga linkme“, – teigia jis.

Tiesa, ne visada tai pavyksta, nes perkančiųjų organizacijų galimybės gali atsiremti į finansinį sutarčių aspektą – jei nėra galimybių didinti biudžetą, tai ir sutarties sąlygų pakeisti neįmanoma arba nenorima.

„Dabartinei situacijai keisti reikia abiejų pusių – tiekėjų ir perkančiųjų organizacijų – valios. Pirmieji turėtų su aiškiais teisiniais ir ekonominiais argumentais kreiptis į perkančiąsias organizacijas, reikalauti tik racionalių pokyčių, turėti valios eiti su savo pozicija iki galo, o perkančiosios organizacijos galėtų drąsiau imtis sprendimų ar bent jau nevertinti individualių situacijų šabloniškai ir biurokratiškai“, – akcentuoja M. Endzinas. 
Statybunaujienos.ltKomentaras

nuotrauka
2024-04-19 12:39
Ar galima nustatyti išbandymo terminą darbuotojui, perkėlus jį į kitas pareigas? O sudarius susitarimą dėl papildomo darbo? Šie ir kiti klausimai apie išbandymo laikotarpį dažnai kyla daugeliui darbuotojų. Taigi ką reikia žinoti apie šį – išbandymo – terminą ir kokios darbuotojo teisės?
nuotrauka
2024-04-19 09:47
Šiais metais ne viena šventinė diena „išpuola" viduryje savaitės. Gegužės 1-ąją minima Tarptautinė darbo diena šiemet bus trečiadienį, ir tai prasčiausias variantas tiems, kurie stengiasi nepraleisti nė vienos progos susikurti ilgesnį atokvėpį. Galimybių pratęsti savaitgalius turi ir darbdavys, ir d...
nuotrauka
2024-04-16 14:42
Darbo sutartis laikoma sudaryta, kai šalys susitaria dėl būtinųjų darbo sutarties sąlygų. Darbo sutartis sudaroma raštu dviem egzemplioriais. Apie jos sudarymą bei darbuotojo priėmimą į darbą nustatyta tvarka privaloma pranešti „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki numatytos darbo pradžios...
nuotrauka
2024-04-12 13:29
Visuomenėje verda diskusijos dėl gyventojų atsakomybės už jiems priklausančius statinius bei dėl to, ką daryti su senos statybos daugiabučiais pastatais. Svarstoma apie nedidelės dalies daugiabučių namų, kurie yra avarinės būklės, griovimą. Kas lauktų šio nekilnojamojo turto (NT) savininkų bei kaip ...
nuotrauka
2024-04-10 13:14
VDI primena, kad pagal Darbo kodekso 30 straipsnio 3 dalį darbdavys privalo imtis visų būtinų priemonių smurto ir priekabiavimo prevencijai užtikrinti ir aktyvių veiksmų padėti asmenims, kurie patyrė smurtą ar priekabiavimą. Viena iš darbdaviui numatytų pareigų – organizuoti darbuotojams mokymus api...
nuotrauka
2024-04-09 17:01
Vis dažniau kalbant apie tai, kad Seimas turėtų leisti iš viešųjų pirkimų šalinti Lietuvos ir užsienio tiekėjus, kurie yra įtraukti į Rusijos karo rėmėjų sąrašą ar yra su jais susijęs, į paviršių iškyla įmonių reputacijos klausimas. Viešojoje erdvėje neretai pasigirsta informacija ir apie ne laiku, ...
nuotrauka
2024-04-05 09:31
Po stabilumu pasižymėjusių 2023 metų, 2024 metus naujo būsto rinka pradėjo gerokai aktyviau: per 2024 metų I ketvirtį Vilniuje buvo parduoti 707 butai ir tai yra 23 proc. daugiau pardavimų nei pernai metų ketvirčio vidurkis (576 butai). Beveik ketvirtadaliu ūgtelėjęs pirkėjų aktyvumas labiausiai buv...
nuotrauka
2024-04-03 15:10
Pastaraisiais metais stebėti kainų ir infliacijos pokyčiai sukūrė daug neapibrėžtumo dėl pasirašytų ir tebegaliojančių sutarčių. Tai sukėlė klausimų specifinių viešųjų pirkimų sutarčių atžvilgiu. Su tuo susiję teisminiai ginčai jau pasiekė aukščiausių Lietuvos instancijų teismus. Teismų vertinimu, į...
nuotrauka
2024-04-02 13:20
Svarstantiems apie nuosavo būsto įsigijimą, atvykti pasitarti į banką gali būti verta dar prieš pradedant konkretaus objekto medžioklę. Konsultacijos su potencialiu būsto paskolos suteikėju gali būti labai naudingos, nepriklausomai nuo to, kokioje būsto pirkimo proceso stadijoje esate šiuo metu. „Lu...
nuotrauka
2024-03-27 13:19
Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų.
nuotrauka
2024-03-25 15:59
Parduotų būstų skaičius žiemą toliau mažėjo, naujos statybos būstų pardavimai, palyginti su praėjusiais metais, susitraukė labiau nei senos statybos būstų. Kitaip nei pardavimų skaičius, baigtų statyti būstų skaičius 2023 m. buvo arti istorinių aukštumų. Tačiau, žvelgiant į ateitį, nusimato gerokai ...
nuotrauka
2024-03-22 14:40
Nors nustebino ekonomikos augimas, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau tai nebūtinai gera žinia nekilnojamojo turto (NT) rinkoms, nes spartesnis augimas paankstino palūkanų normų mažinimo lūkesčius, teigia „Swedbank" grupės vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. NT rinkos tendencijos, ga...
nuotrauka
2024-03-20 11:15
Energetikos transformacija nebesiblaško tik planavime – ji akivaizdžiai vyksta. Jos sėkmę lemia gebėjimas stiprinti energetinės sistemos saugumą, tvarumą ir atsparumą įvairiems iššūkiams, nuo klimato kaitos iki geopolitinių įtampų. Tačiau, nepaisant aiškių tikslų, kelios pagrindinės problemos trukdo...
nuotrauka
2024-03-19 12:05
Kokie 2024 metais bus mūsų (namų ūkių) akimis: ko tikimės ir dėl ko nerimaujame? Ko viliasi darbdaviai ir su kokiais iššūkiais tikisi susidurti 2024 metais? Kokie 2024 metais yra prognozuojami Lietuvos mastu? Reikėtų sunerimti ar galime šiek tiek atsipūsti? 2024 metų Lietuvos paveikslą apžvelkime iš...
nuotrauka
2024-03-18 13:44
Darbo teisės nuostatos numato skirtingas atostogų rūšis – tam tikriems darbuotojams atostogų trukmė nustatoma ilgesnė, palyginti su įprastos trukmės kasmetinėmis atostogomis. Atsižvelgiant į aplinkybes, darbuotojams gali būti suteikiamos ilgesnės trukmės kasmetinės atostogos, pailgintos atostogos ar...
nuotrauka
2024-03-18 13:28
Nors dauguma yra girdėję apie paramą būstui įsigyti Lietuvoje, tačiau ne visi galintys ja pasinaudoti žino, kam ji taikoma ir kaip ja pasinaudoti, nors parama gali sudaryti net beveik trečdalį būsto įsigijimo sumos. Apie dažniausiai naudojamas finansinės paskatos programas būstui įsigyti pasakoja „L...
nuotrauka
2024-03-14 14:15
Pastaraisiais metais Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kėlė sąmyšį tarp verslo atstovų. Mokesčių inspektoriai nepagrįstai neleisdavo kai kuriais atvejais įmonių grupėms perduoti mokestinių nuostolių tarp savo grupės bendrovių. 2023 m. pabaiga atnešė džiugių pokyčių – Lietuvos vyriausiasis adminis...
nuotrauka
2024-03-07 20:20
Lietuvos architektų rūmų (LAR) Taryba, aptarusi profesinėje bendruomenėje kilusias diskusijas dėl š. m. vasario 12 dieną vienasmeniškai Vilniaus miesto savivaldybės mero pasirašyto potvarkio, kuriuo patvirtintos Papildomų medžių apsaugos priemonių taikymo rekomendacijos, nutarė kreiptis į Seimo kont...
nuotrauka
2024-03-06 16:52
Pastatai prisideda prie 39 % viso pasaulio CO2 emisijų ir yra įvardinami kaip didžiausi išteklių vartotojai ir teršėjai. Pasaulio Ekonomikos forumo ataskaitoje (PEFA) minima, kad šiuo metu, kiekvieną savaitę, pastatoma tiek pastatų, kad prilygtų Paryžiaus miestui ir mažiau nei 1% iš jų atliekamas CO...
nuotrauka
2024-03-05 09:38
Būsto paskolos pasiėmimas ir nuosavų namų įsigijimas – reikšmingas žingsnis žmogaus gyvenime, tačiau žengiant jį pirmą kartą rizikuojama padaryti nemalonių klaidų. Ko reikėtų vengti kreipiantis dėl būsto paskolos, pasakoja Edvinas Jurevičius, „Luminor" banko mažmeninės bankininkystės vadovas.

Statybunaujienos.lt » Komentaras