2023 vasario 7 d. antradienis, 23:55
Reklama  |  facebook

Kainų svyravimai baugina viešųjų pirkimų dalyvius: rizikuoja neįvykdyti įsipareigojimų ir netekti galimybės dalyvauti konkursuose

2022-11-08 14:14
Pastaruoju metu stringant žaliavų tiekimui ir kylant kainoms, dalyvavimas viešuosiuose pirkimuose prilygsta ėjimui va bank. Viešųjų pirkimų dalyviai, matydami, kad pirkimo kainos ar terminai yra neadekvatūs, dėl šių ir kitų sąlygų pakeitimų derėtis negali, tad jiems belieka arba atsisakyti dalyvauti pirkime, arba rizikuoti ir tikėtis, kad sutartį pavyks įvykdyti be pažeidimų, gresiančių patekimu į „juoduosius sąrašus“.
nuotrauka
Marius ENDZINAS, advokatų kontoros „Magnusson“ partneris


Minimos įmonės
MAGNUSSON ir partneriai, advokatų profesinė bendrija,
Pasak advokatų kontoros „Magnusson“ partnerio, advokato Mariaus Endzino, tiekėjai vis dažniau svarsto, ar apskritai dalyvauti tokiuose pirkimuose, nes rizika yra didelė, ką rodo ir nemažai pavyzdžių.

„Gegužės mėnesį dėl pakilusių žaliavų bei darbų kainų išbrangus pasiūlymams, net keletas tiekėjų buvo priversti nebepalaikyti savo pasiūlymų VP dėl naujo Vilniaus oro uosto terminalo statybos. Neseniai nebegalinti vykdyti jau prisiimtų įsipareigojimų dėl išaugusių energetikos išteklių kainų pranešė vieną Klaipėdos mokyklą aptarnaujanti maitinimo įmonė. Kalbų, kad dėl neprognozuojamo kainų svyravimo tiekėjai nenoriai dalyvauja VP, pasigirsta ir iš perkančiųjų organizacijų. Antai statinio rekonstrukcija Kaišiadoryse konkursuojama pakartotinai ketvirtą kartą, nes niekaip neatsiranda norinčių atlikti darbus tiekėjų. Tai natūralu – niekas nenori dirbti žvėriškos rizikos sąlygomis“, – komentuoja M. Endzinas.

Didžiausia tiekėjų baimė – fiksuotos ekonominės sąlygos sutartyse

M. Endzinas sako suprantąs, kad perkančiosios organizacijos, sugriežtindamos VP konkursų sąlygas ir nesileisdamos į derybas dėl VP sąlygų pakeitimo, tikisi kontroliuoti tiekėjus arba suvaldyti rizikas savo naudai. Tačiau yra ir kita medalio pusė – taip mažėja pirkimo patrauklumas tiekėjams ir pastarųjų konkurencija, dėl ko pirkimas gali visai neįvykti, išbrangti arba nusikelti jo įvykdymo terminai.

Tiekėjams jis pataria vis tik bandyti bendrauti – teikti perkančiosioms organizacijoms pagrįstus argumentus, paaiškinti, kodėl kai kurios sąlygos netinka objektyviai visiems, o ne konkrečiai jiems. Jei perkančioji organizacija į objektyvius įrodymus ir argumentus nelinkusi reaguoti, kartais verta ir pradėti teisminį ginčą dėl vienos ar kitos sąlygos.

Visgi, pašnekovas sako, kad teisminė praktika dėl ekonominių sąlygų keitimo dažniausiai krypsta ne tiekėjų naudai. Kai ginčytinos sutarčių sąlygos yra grynai ekonominio pobūdžio, kaip kainos ar terminai, dažniausiai teismai nelinkę kištis.

Viena iš efektyvių priemonių pasitikrinti ekonominių sutarčių sąlygų adekvatumą galėtų būti rinkos konsultacijos, tačiau dažniausiai jų metu skelbiama, ką ketinama pirkti, bet neviešinamos būsimos sutarties sąlygos: baudos, terminai, atsakomybės, todėl diskusijos šiomis temomis nebūna. Pašnekovas sako, kad teko girdėti perkančiųjų organizacijų pastebėjimus, kad ir rinkos konsultacijose nelabai kas dalyvauja – gal dėl to paties konsultacijų sąlyginio abstraktumo, o gal dėl to, kad į tiekėjų nuomonę atsižvelgiama gana retai.

Baugina ir pašalinimo iš VP rizika

Anot pašnekovo, šiuo įtemptu metu didelius nuogąstavimus kelia ir kita VP sąlyga – pažeidus sutartį, kai dėl tiekėjo veiksmų ji nutraukiama, tiekėjui gresia draudimas trejus metus dalyvauti bet kokiuose VP. Įmonėms, kurios yra dažnos VP dalyvės, toks draudimas gali būti nepakeliamas.

Viešųjų pirkimų įstatymas numato, kad tiekėjas šalinamas iš pirkimo, jeigu jis neįvykdė VP sutarties arba netinkamai ją įvykdė ir tai buvo esminis sutarties pažeidimas, dėl kurio per pastaruosius 3 metus buvo nutraukta sutartis, arba per pastaruosius 3 metus perkančiosios organizacijos ar teismo sprendimu tiekėjas turėjo atlyginti nuostolius dėl netinkamo sutarties vykdymo su dideliais ar nuolatiniais trūkumais

Tokia norma numatyta Europos Sąjungos viešųjų pirkimų direktyvoje. Pagal direktyvą, šito pašalinimo pagrindo valstybės gali pasirinkti netaikyti, bet Lietuva pasirinko kitaip. Tikslas – užtikrinti, kad pirkimuose dalyvautų tik patikimi, atsakingi ir gebantys vykdyti sutartis tiekėjai.

„Negalima sakyti, kad ši norma yra beprasmė, jos griežtumas iš tiesų skatina tiekėjus atsakingai žiūrėti į sutartinius įsipareigojimus, apskaičiuoti savo galimybes. Bėda, kad toks pašalinimas taikomas ir tada, kai į pažeidimus žiūrima formaliai, neatsižvelgiant į tikrąją jų esmę ir kontekstą. Sprendimu galėtų būti racionalesni, konkrečiam pirkimui pritaikyti sutartiniai reikalavimai, tada už smulkmenas nereikės taikyti tokios didelės bausmės – tai labai galingas vėzdas, todėl juo neturėtų būti mojuojama be reikalo“, – įsitikinęs M. Endzinas.

Kaip pavyzdį jis pateikia atvejį, susijusį su maisto produktų tiekimo vienai didžiausių Lietuvos ligoninių sutartimi. Joje buvo numatyta, kad padarius 10 pažeidimų bus laikoma, jog tai yra esminis pažeidimas su visomis pasekmėmis – nutraukiama sutartimi ir draudimu 3 metus dalyvauti VP. 10 pažeidimų atrodo daug, bet realybėje, kai kasdien maitinami šimtai ar tūkstančiai pacientų, tokį skaičių pasiekti nesudėtinga, pakanka, kad kartą pritrūktų kelių šimtų gramų produkto, o kitą kartą – sugižtų pora litrų pieno. M. Endzinas sako, kad byla buvo laimėta tiekėjo naudai prasibylinėjus metus ir nuėjus net iki Aukščiausiojo Teismo, kuris sutarties nutraukimą su visomis pasekmėmis paskelbė nepagrįstu – tačiau viso vargo būtų buvę galima išvengti, perkančiajai organizacijai parengiant racionalesnes pačios sutarties sąlygas.

Teigiami pokyčiai teikia vilties


Anot M. Endzino, situacija nėra gera, tačiau pastaraisiais mėnesiais atsirado ir teigiamų pokyčių. Vienas tokių – perkančiųjų organizacijų valia koreguoti sutarčių vykdymui nepalankias tvarkas.

„Kai sutartis tapo nebeįmanoma vykdyti senomis kainomis, tiekėjai pradėjo kreiptis į perkančiąsias organizacijas dėl kainų indeksavimo, tačiau to daryti neleido sutarčių sąlygos. Tada tiekėjų vardu teko siūlyti, kad būtų ne indeksuojamos kainos pagal sutartyse numatytus indeksus, o keičiama pati sutartinė indeksavimo tvarka. Įrodžius, kad nebuvo galima protingai prognozuoti tokio per kelis mėnesius įvykusio infliacijos šuolio, argumentavus, kokią įtaką tai daro sutartinei pusiausvyrai ir tiekėjo galimybėms tinkamai veikti, tvarkas pakeisti pavyko. Tokių situacijų buvo su Lietuvos automobilių kelių direkcijos, kai kurių savivaldybių administracijų ir kitų perkančiųjų organizacijų sutartimis – šios perkančiosios išdrįso žengti žingsnį teisinga linkme“, – teigia jis.

Tiesa, ne visada tai pavyksta, nes perkančiųjų organizacijų galimybės gali atsiremti į finansinį sutarčių aspektą – jei nėra galimybių didinti biudžetą, tai ir sutarties sąlygų pakeisti neįmanoma arba nenorima.

„Dabartinei situacijai keisti reikia abiejų pusių – tiekėjų ir perkančiųjų organizacijų – valios. Pirmieji turėtų su aiškiais teisiniais ir ekonominiais argumentais kreiptis į perkančiąsias organizacijas, reikalauti tik racionalių pokyčių, turėti valios eiti su savo pozicija iki galo, o perkančiosios organizacijos galėtų drąsiau imtis sprendimų ar bent jau nevertinti individualių situacijų šabloniškai ir biurokratiškai“, – akcentuoja M. Endzinas. 
Statybunaujienos.lt
Komentaras

nuotrauka
2023-02-06 06:11
Šiuo metu lietuviai ir latviai už turimas būsto paskolas moka didesnes palūkanų normas nei gyventojai kitose euro zonos šalyse. Tačiau už šios nepatrauklios ir daug kam klausimų keliančios statistikos slypi ir daug įdomesni bei svarbesni faktai.
nuotrauka
2023-02-03 07:10
Kėdainių tilto, per kurį dar tą pačią dieną turėjo vykti pats šalies Prezidentas, griūtis – klasikinis pavyzdys, kas atsitinka, kai formalūs reikalavimai ir vykdomi tik formaliai. Plika akimi bet kuris kėdainietis galėjo pasakyti, kad remontas – būtinas čia ir dabar. Defektus pamatė, išvadą 2022-ųjų...
nuotrauka
2023-02-03 07:04
Išankstiniais NT paslaugų kompanijos „Citus“ analitikų duomenimis, metai Vilniaus ir Kauno būsto rinkose prasidėjo nuosaikiai – viso abiejuose miestuose sudaryta apie 200 sandorių. Ekspertai vertina, kad dabartinėmis aplinkybėmis kitokio rezultato tikėtis ir nebuvo galima, rinka tam ruošėsi, tačiau ...
nuotrauka
2023-02-02 08:05
2023 m. pradžia Vilniaus pirminėje būsto rinkoje iš esmės niekuo nesiskyrė nuo 2022 metų gruodžio. Sausio mėnesį sostinėje susitarta dėl 106 būstų pardavimo (144 nauji susitarimai, 38 nutraukti susitarimai). Šie skaičiai panašūs į praėjusio mėnesio (atitinkamai: 107, 141, 34) ir apie keturis kartus ...
nuotrauka
2023-02-02 06:40
„Realco“ duomenimis, šių metų sausį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 153 būstai ir fiksuoti 43 sutarčių nutraukimai. 21 būstas parduotas ekonominiame, 73 vidutiniame ir 16 prestižiniame segmente. Nors nedideli pardavimai ir lėtai besipildantis būstų sandėlis vis dar liudija apie NT rinkos žiem...
nuotrauka
2023-02-01 14:12
Nuo kitų metų naują būstą bus galima pirkti tik visiškai baigtame pastate. Nuo 2024 m. sausio įsigalios nauja Statybos įstatymo redakcija, kurioje numatoma, kad sandorius dėl naujų ar rekonstruotų gyvenamosios paskirties patalpų bus galima sudaryti tik esant šimtaprocentiniam pastato statybos baigtu...
nuotrauka
2023-01-31 09:44
Pastaraisiais metais Kaune išjudėjo eilė stambių su miesto tvarkymu susijusių projektų. Renovuotas stadionas, sporto halė, pastatytas naujas baseinas, tvarkomi miesto parkai, tonomis liejamas asfaltas ir keičiamos trinkelės. Miesto centras plečiasi Nemuno salos kryptimi – Žemosios Fredos, Aleksoto l...
nuotrauka
2023-01-30 05:26
Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) sausio pradžioje paskubėjo viešai pranešti, kad neva bendrovė „Šiaulių plentas“ turi mokėti LAKD 41 tūkst. eurų, nes anksčiau buvo gavusi iš direkcijos didesnę sumą delspinigių nei priteisti 152,2 tūkst. eurų.
nuotrauka
2023-01-30 05:05
Sparčiai atsigaunanti darbo rinka metų pabaigoje kiek sulėtėjo, tačiau tai – laikinas reiškinys. Pernai nedarbo lygis Lietuvoje mažėjo sparčiau nei vidutiniškai ES šalyse, o metų viduryje sugrįžo į prieš pandemiją buvusį lygį. Tuo tarpu darbingo amžiaus žmonių užimtumo lygis trečiąjį ketvirtį siekė ...
nuotrauka
2023-01-26 16:17
Europos Sąjungos Teisingumo Teismas 2023 m. sausio 26 d. pateikė verslui itin aktualų bei tuo pačiu pozityvų išaiškinimą dėl įmonių įtraukimo į „juodąjį tiekėjų sąrašą“ sąlygų. Įmonės, kurios viešuosiuose pirkimuose dalyvauja kartu su jungtinės veiklos partneriais, nuo šiol gali būti saugesnės.
nuotrauka
2023-01-24 06:15
Šį rudenį SEB banko atliktas kasmetinis didžiausių šalies įmonių finansų vadovų nuomonės ir lūkesčių tyrimas rodo, kad verslas vis atsargiau vertina ekonominę aplinką. Vis dėlto komercinio nekilnojamojo turto (NT) rinkoje praėjusių metų pabaigoje didėjančio pesimizmo dar nebuvo. Nepaisant geopolitin...
nuotrauka
2023-01-24 05:09
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas praėjusią savaitę galutinai atsakė į ilgą laiką diskusiją kėlusį klausimą – kokiomis aplinkybėmis ir kokia atsakomybė gali tekti įmonėms, kai teismuose skundžiami viešųjų pirkimų konkursų rezultatai. Teismo išaiškinimas yra aktualus visoms įmonėms, kurios viešuosiuose...
nuotrauka
2023-01-19 10:44
Pastatų priežiūros specialistai Lietuvoje perspėja, kad Užupio tragedija kai griuvo namo siena gali pasikartoti dar ne vieną kartą. Anot asociacijos, dažniausiai tai susiję su netinkamai vykdomu namų administravimu, kuomet jį pradeda vykdyti patys gyventojai.
nuotrauka
2023-01-16 16:50
2022 m. pabaigoje LR Statybos įstatymo pakeitimu sugriežtinę statybos reguliavimo tvarką, kuri numato draudimą parduoti gyvenamąsias patalpas ne 100 proc. baigtumo daugiabučiuose, Seimo Aplinkos apsaugos komitetas įtikėjo, kad šis draudimas leis ateityje išvengti tokių istorijų kaip „Gelvonų terasos...
nuotrauka
2023-01-11 16:28
Pandemija, karas Ukrainoje, energetikos iššūkiai ir infliacija – verslas veikia sudėtingomis sąlygomis, kurios leido pasitikrinti ne tik vertybes, bet ir tvarumo strategijas.
nuotrauka
2023-01-10 14:11
Centriniams bankams visame pasaulyje didinant palūkanų normas, siekiant užkirsti kelią rekordiniam infliacijos augimui, tokie sprendimai gali lemti dar sudėtingesnę gyventojų finansinę padėtį. Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas teigia, kad bus tokių atvejų, kai žmon...
nuotrauka
2023-01-09 13:35
Gyventojų lūkesčiai dėl būsto kainų Lietuvoje paskutinį 2022 metų ketvirtį dar sumažėjo: kad būstas per ateinančius dvylika mėnesių brangs, teigė 49 proc. apklaustųjų, kai trečią ketvirtį tokią nuomonę turėjo 57 proc., o antrą – net 80 proc. respondentų. Kuklesnius lūkesčius veikiausiai lemia kalbos...
nuotrauka
2023-01-06 15:09
Sausio 6-oji – tradicinė Trijų karalių šventė, pažyminti Kalėdinio laikotarpio pabaigą. Dažnai būtent šią dieną į dėžes vėl pakuojamos šventinės dekoracijos ir nupuošiamos kalėdinės eglės.
nuotrauka
2023-01-05 08:18
Pernai priimta išties daug teisės aktų, ypač aktualių verslui, pakeitimų, kurių dalis jau įsigaliojo nuo pat metų pradžios, bet didžioji dalis dar tik įsigalios metų eigoje. Prieš pat didžiąsias metų šventes Seimas priėmė Statybos įstatymo pakeitimus, šiek tiek anksčiau pakeistas Viešųjų pirkimų įst...
nuotrauka
2023-01-04 08:31
Paskutinį 2022-ųjų mėnesį Vilniaus naujo būsto rinkoje buvo realizuoti 107 būstai (141 naujas susitarimas, 34 nutraukti susitarimai). Šis rezultatas yra ketvirtadaliu prastesnis nei lapkritį (atitinkamai: 141, 194, 53) ir 4,5 karto prastesnis nei prieš metus (481, 496, 15).

Statybunaujienos.lt » Komentaras