2022 rugsėjo 26 d. pirmadienis, 13:17
Reklama  |  facebook

Kaip sėkmingai dalyvauti viešuosiuose pirkimuose?

2020-11-03 07:20
Ne vienam viešųjų pirkimų dalyviui bent kartą teko patekti į situaciją, kai jų pasiūlymas buvo atmestas dėl formalumų. Šiaurės šalių teisinių paslaugų bendrovės „Fondia Lietuva“ vyr. teisininkas Tomas Paulauskas sako, kad, dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose, paprastai kartojasi tos pačios klaidos.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt (MONTUOTOJAS) archyvo nuotr.


Minimos įmonės
Fondia Lietuva, UAB

Dažnai pasitaikanti klaida – reikalavimų neatitikimas ir techninės klaidos

Viešųjų pirkimų eksperto teigimu, didesnis tiekėjų pasiruošimas padėtų sutaupyti laiko ir išvengti nepigiai kainuojančių bylinėjimosi procesų teismuose.

Dažnai pasiūlymai atmetami dėl to, kad jie neatitinka pirkėjo reikalavimų, kad kartu su pasiūlymu nepateikiami perkančiosios organizacijos reikalaujami dokumentai. Tarp tokių dokumentų gali būti detalūs projektai, darbų vykdymo grafikai ir panašiai.

Tiekėjai padaro ir kitų klaidų, kurių po pasiūlymų pateikimo nėra įmanoma ištaisyti. „Fondia Lietuva“ viešųjų pirkimų teisės ekspertas Tomas Paulauskas sako, kad tokios pasiūlymo atmetimo priežastys yra vienos nemaloniausių.

„Kai pasiūlymas atmetamas dėl techninių klaidų, tiekėjas praranda galimybę toliau dalyvauti pirkime ir jį laimėti. Svarbu labai atidžiai skaityti pirkimo sąlygas, svarbesniuose pirkimuose pasitelkti viešųjų pirkimų ekspertus. Mes dalyvaujantiems viešuosiuose pirkimuose net turime specialų paslaugų paketą, kuris leidžia protingomis sąnaudomis išvengti apmaudžių klaidų“, – dalinasi patirtimi T. Paulauskas.

Duomenų tikslinimas – ne visiems įveikiama kliūtis

Tiekėjai praranda galimybę toliau dalyvauti pirkime ir dėl to, kad nespėja pateikti reikalingų dokumentų, informacijos, kurios prašo perkančioji organizacija.

„Svarbu labai atidžiai skaityti pirkimo sąlygas, svarbesniuose pirkimuose pasitelkti viešųjų pirkimų ekspertus. Mes dalyvaujantiems viešuosiuose pirkimuose net turime specialų paslaugų paketą, kuris leidžia protingomis sąnaudomis išvengti apmaudžių klaidų“, – dalinasi patirtimi vyr. teisininkas Tomas Paulauskas.

„Savo klientams rekomenduoju visada atidžiai sekti terminus, prašyti pratęsti duomenų tikslinimo ir pateikimo terminą, jeigu matote, kad nespėsite laiku jų pateikti. Tenka susidurti su atvejais, kai tiekėjai tiesiog pamiršta pateikti informaciją. Būna situacijų, kai tiekėjai tikslingai neteikia prašomų dokumentų, taip siekdami, kad jų pasiūlymas dėl vienų ar kitų priežasčių būtų atmestas“, – sako „Fondia Lietuva“ viešųjų pirkimų teisės ekspertas.

Per didelė kaina – negalite viršyti pirkėjo nurodytos kainos

„Perkančioji organizacija pirkimo dokumentuose gali ir dažnu atveju nurodo pirkimui skiriamą lėšų sumą. Jeigu tiekėjo pasiūlymas viršija šią sumą – pasiūlymas atmetamas“, – dalijasi „Fondia Lietuva“ viešųjų pirkimų teisės ekspertas Tomas Paulauskas.

Jeigu viešajam pirkimui skiriama suma yra paviešinta, perkančioji organizacija privalo atmesti pasiūlymus, viršijančius pirkimo dokumentuose nurodytą sumą. Perkančioji organizacija pirkimui skirtos lėšų sumos gali ir neviešinti. Tokiais atvejais tiekėjai siūlymus teikia nežinodami visų aplinkybių.

„Visada galima pasiteirauti, kokią maksimalią pirkimų sumą numatė perkančioji organizacija. Tačiau pastaroji neprivalo pateikti tokios informacijos. Norint išvengti klaidų, galima peržiūrėti viešai teikiamus organizacijų metinius pirkimo planus, kuriuose kartais būna pateikiama preliminari pirkimo vertė“, – pataria T. Paulauskas.

Per maža kaina – dar viena kliūtis laimėti

Perkančioji organizacija tam tikrais teisės aktuose numatytais atvejais privalo tiekėjo paprašyti pagrįsti ir neįprastai mažą pasiūlymo kainą. Kitais atvejais perkančioji organizacija tiesiog turi teisę tą padaryti. Tiekėjas, sulaukęs tokio prašymo, privalo per perkančiosios organizacijos nustatytą terminą pagrįsti savo siūlomą kainą, pateikti įrodymus.

„Ne visada tiekėjai sugeba faktais ir racionaliais argumentais pagrįsti savo siūlomą prekių ar paslaugų kainą. Kartais tiekėjas nėra pajėgus įvykdyti sutartį už pasiūlytą kainą. Pasitaiko situacijų, kai tiekėjas nepakankamai rimtai sureaguoja į prašymą ir nepateikia tinkamo pagrindimo ir įrodymų“, – pasakoja T. Paulauskas.

Tarptautiniai pirkimai – būtina įsivertinti šalyje taikomų reikalavimų specifiką

Vis daugiau tiekėjų neapsiriboja tik Lietuvos viešaisiais pirkimais. Nepaisant to, kad dauguma viešųjų pirkimų teisinių nuostatų yra įtvirtintos Europos Sąjungos direktyvose, iš esmės dalyvavimas kiekvienos šalies viešųjų pirkimų konkursuose turi savo specifiką. Skiriasi tiek formalūs reikalavimai, tiek pats procesas.

Pavyzdžiui, Lenkijoje, dažnai prašoma originalių, notariškai patvirtintų dokumentų, taikoma nemažai formalių reikalavimų. Estijoje atvirkščiai – jeigu pirkimo dokumentai parengti ir anglų kalba, sėkmingam dalyvavimui dažnu atveju pakanka viešųjų pirkimų sistemoje pateiktoje formoje įrašyti siūlomo objekto kainą ir prisegti skenuotas prašomų dokumentų kopijas. 

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2022-09-26 11:20
Nuo 2022 m. lapkričio 1 d. ketindami atsiskaityti grynaisiais pinigais turime įsivertinti, ar mūsų mokamos sumos dydis yra leistinas įstatymais, nes net nenorėdami galime tapti įstatymo pažeidėjais, kai neigiamų pasekmių sulaukia tiek grynųjų pinigų mokėtojas, tiek juos priėmęs asmuo.
nuotrauka
2022-09-26 11:00
Vilnius kviečia architektus teikti projektus ir idėjas naujoms ugdymo įstaigoms. „Vilniaus vystymo kompanija“ skelbia architektūros projektų konkursus, kuriuose ieškoma geriausių idėjų vaikų darželiams Šnipiškėse ir Balsiuose bei Pavilnyje ir Perkūnkiemyje planuojamoms statyti progimnazijoms.
nuotrauka
2022-09-23 09:27
Šalies ekonomistai prognozuoja, kad situacija Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinkoje netrukus stabilizuosis – kainos turėtų išsilyginti, o naujų butų pasiūla pradėti augti. Todėl svajojantiems apie savo nuosavą būstą sąlygos jį įsigyti, ekspertų teigimu, ateityje vėl numatomos palankios. Tačiau n...
nuotrauka
2022-09-22 14:13
Visoje Lietuvoje vykstant viešame masinio vertinimo dokumentų svarstyme visuomenė gali susipažinti su Registrų centro perskaičiuotomis projektinėmis žemės ir statinių vidutinėmis rinkos vertėmis, kurios įsigalios nuo kitų metų sausio. Vidutinės rinkos vertės ne rečiau kaip kas penkerius metus prilyg...
nuotrauka
2022-09-22 06:20
Valstybės įmonė Turto bankas pajūryje skelbia išskirtinį aukcioną – ketinama parduoti nuo jūros 600 m nutolusius beveik 2000 kv. m dydžio poilsio namus. Pradinė kaina aukcione sieks 2 mln. 168 tūkst. eurų. Iš parduoto turto gautos lėšos bus investuojamos į policijos komisariato Klaipėdoje daugiaaukš...
nuotrauka
2022-09-22 06:17
15 tūkstančių sėdimų vietų, stogas virš tribūnų, du didžiuliai ekranai, automatiškai laistoma ir šildoma žalia veja bei aukščiausios kokybės bėgimo takai. Visa tai – tik dalis nuo pamatų atstatyto naujutėlaičio Dariaus ir Girėno stadiono privalumų. Sportininkai ir žiūrovai juos išbandys jau netrukus...
nuotrauka
2022-09-22 06:02
Dviračių ir pėsčiųjų infrastruktūros plėtra nuo 3 tūkst. iki 5 tūkst. km takų, patogesnės ir saugesnės šių eismo dalyvių kelionės, motyvacija iš nuosavo transporto persėsti ant gamtai ir sveikatai draugiškų dviračių ir daugiau nei 300 mln. eurų investicijų šiems tikslams pasiekti. Tokia dviračių Lie...
nuotrauka
2022-09-21 07:01
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) dažnai sulaukia statytojų klausimų, ką privalu žinoti planuojant ir organizuojant statybos darbus, kieno prievolė ir kompetencija prižiūrėti statybos atitiktį statinio projektui ir kontroliuoti st...
nuotrauka
2022-09-21 07:01
Teritorijos, dėl neatsakingos veiklos sovietmečiu užterštos cheminėmis medžiagomis, po sutvarkymo pamažu virsta poilsio zonomis.
nuotrauka
2022-09-20 07:44
Termostatiniai maišymo vožtuvai yra aukštos kokybės jungiamosios detalės, būtinos palyginti pigioje ir lengvai montuojamoje instaliacijoje. Vožtuvai užtikrina energijos vartojimo efektyvumą ir naudojimo patogumą buitinio karšto vandens įrenginiuose. Dėl daugybės privalumų ir ilgalaikės naudos termos...
nuotrauka
2022-09-20 06:12
Panevėžyje atnaujinamas dar vienas ypatingos reikšmės sporto infrastruktūros objektas - Panevėžio miesto savivaldybė su AB „Panevėžio statybos trestu“ pasirašė daugiafunkcio sporto ir sveikatinimo centro „Aukštaitija“ rangos darbų sutartį.
nuotrauka
2022-09-19 07:21
Vilniuje, Nacionalinio stadiono statybų aikštelėje, specializuota įmonė AB „Detonas“ susprogdino gelžbetonio pamatų bloką. Nepaisant papildomų saugos priemonių, tikėtina, kad iš statybvietės atskriejusi skeveldra išdaužė netoli teritorijos stovėjusio automobilio lango stiklą.
nuotrauka
2022-09-19 06:38
Šiuo metu biudžetinių įstaigų įgyvendinamiems viešųjų pastatų atnaujinimo projektams, kuriems, įvykdžius viešųjų pirkimų procedūras, nepakanka lėšų projektų tikslams pasiekti dėl padidėjusių statybos darbų rinkos kainų, papildomai skirta 10 mln. eurų iš Klimato kaitos programos lėšų.
nuotrauka
2022-09-14 12:57
Viena didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ vykdo uždarą kviestinį architektūrinį konkursą sklypui Justiniškių g. 126, kur vystys naują ekonominės klasės gyvenamųjų namų kompleksą.
nuotrauka
2022-09-14 06:50
Lietuvos oro uostai baigė vykdyti viešąjį pirkimą, kurio metu atrinktas rangovas, statysiantis naują Vilniaus oro uosto keleivių išvykimo terminalą. Juo tapo kompanija „Eikos statyba“. Naujasis terminalas bus statomas tarp VIP terminalo su konferencijų centru ir senojo keleivių terminalo. Bendra pir...
nuotrauka
2022-09-12 08:43,      papildyta 2022-09-14 08:02, Papildyta nuotraukomis
Rugsėjo 9 d., Palangoje, įvyko didžiausias renginys Lietuvos statybininkų bendruomenei – STATYBININKŲ DIENOS ŠVENTĖ 2022. Iškilmingame renginyje apdovanoti ir pagerbti geriausi šalies statybų sektoriaus darbuotojai.
nuotrauka
2022-09-12 06:35,      papildyta 2022-09-14 08:00, Papildyta nuotraukomis
Statybininkų dienos šventėje tradiciškai įvyko jau 9-oji Statybininkų olimpiada.
nuotrauka
2022-09-09 14:29
Statybininkų diena – tai ypatinga proga kasmet pasidžiaugti tuo, ką turime, ir tuo, kas vienija – nuveiktais darbais ir atsidavimu itin atsakingai profesijai.
nuotrauka
2022-09-07 13:07
Šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkos dinamika toliau lėtina apsukas ir prie to labiausiai prisideda infliacijos šešėlyje prastėjantys gyventojų lūkesčiai ir auganti nežinomybė dėl ekonominių perspektyvų. Anot įregistruotus NT sandorius stebinčių Registrų centro analitikų, panašioms tenden...
nuotrauka
2022-09-06 17:14
Dabar Huawei yra pasaulinio garso korporacija, turinti milžinišką kapitalą, tačiau taip buvo ne visada.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Likviduojant istorinę taršą, bus išvalyta virš 6 tūkst. kub. m užteršto grunto

Teritorijos, dėl neatsakingos veiklos sovietmečiu užterštos cheminėmis medžiagomis, po sutvarkymo pamažu virsta poilsio zonomis.
nuotrauka

Pagal universalaus dizaino principus paklotas nestandartinių formų trinkelių grindinys Kulautuvoje

Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje pak...