2025 m. kovo 28 d. penktadienis, 8:17:52
Reklama  |  facebook

Kalvis: plieno ir stiklo era namų kiemuose baigiasi – į madą sugrįžta natūralumas

2017-10-20 13:19
Neseniai išgyvenome laikotarpį, kai populiariausias pageidavimas kalviams buvo minimalistinė stiklo ir plieno architektūra, bet ši mada jau praeina – žmonės vis labiau ilgisi natūralumo, teigia „Vilniaus kalviai“ vadovas Raimondas Vaitkūnas. Modernias gyvenvietes sostinėje įrengti padedantis amatininkas pastebi augantį mažosios architektūros elementų, šalia namų tekančio vandens poreikį.
nuotrauka
Asociatyvi bendrovės „KG Constructions“ nuotr.


Minimos įmonės
MG Valda, UAB
Vilniaus kalviai, UAB

„Lietuvoje ši tendencija, kaip įprasta, vėluoja. Įgyvendindamas užsakymus Vakarų Europos šalyse, pastebėjau grįžimą prie ištakų jau prieš gerą dešimtmetį. Mes atsigręžiame atgal į gamtą tik pastaraisiais metais“, – kalbėjo R. Vaitkūnas.

Daugiau nei du dešimtmečius kalvyste užsiimantis vyras teigia, kad žmonės kalviui yra linkę papasakoti net smulkiausius savo norus – svarbi kiekviena detalė. Tad amatininkas turi galimybę perprasti, kokioje aplinkoje jie iš tiesų pageidauja gyventi. Pasak jo, daugeliu atžvilgių aktyviai sekame Vakarų pasaulio pėdomis.

Raimondas Vaitkūnas

„Vilniaus kalviai“ vadovas Raimondas Vaitkūnas

R. Vaitkūnas tvirtina, jog, jei anksčiau pagrindinis dėmesys buvo skiriamas pastatų puošybai, o vėliau – modernioms plieno ir stiklo konstrukcijoms, tai pastaruoju metu lietuviai yra vis labiau linkę savo gyvenamąją aplinką paįvairinti mažosios architektūros elementais, tokių užsakymų skaičius sparčiai auga.

Tokias pat tendencijas amatininkas teigia pastebintis ne tik pavienių klientų, bet ir nekilnojamojo turto plėtotojų užsakymuose – paskutinis pavyzdys nauja ir jau baigiama kurti „Užupio krantinių“ gyvenvietė.

Fontanų „atgimimas“

Bendrovės „Vilniaus kalviai“ atstovas sako, kad populiariausi prašymai – gamtos, senovės, Baltų genčių motyvais puošti kūriniai. Pastaruoju metu vėl sugrįžtantį ir fontanų populiarumą.

„Kadaise Vilniuje jų turėjome daug. Tačiau pamažu visi išmirė – beliko miestą darkančios tuščios betono ir geležies konstrukcijos. Tačiau privačiose valdose kuriamų fontanų skaičius pastaruoju metu ir vėl ėmė augti – tokių prašymų sulaukiame vis daugiau“, – teigė R. Vaitkūnas.

Pasak jo, tekantis vanduo – vis aktyviau klientų kartojamas motyvas. Amatininko tai nestebina: jis įsitikinęs, kad tekančio vandens poreikis yra įtvirtintas kiekvieno žmogaus prigimtyje, o mes tiesiog ilgą laiką buvome pernelyg įsitraukę į pastangas atitrūkti nuo gamtos, kuo toliau pažengti nuo savo ištakų, kad tai pastebėtume.

„Tačiau atkreipkite dėmesį, ko mes ieškome norėdami pabėgti nuo darbų, atsipalaiduoti, pasikrauti naujos energijos – mes ieškome vandens. Važiuojame prie upių, ežerų, jūrų. Nuo senų laikų esame įpratę kurtis ten, kur netoliese čiurlena koks upeliukas, pastaruoju metu ir vėl vis dažniau išgirstu šį pageidavimą. Vientisas betonas žmones slegia, o vanduo simbolizuoja gyvybę“, – svarstė jis.

R. Vaitkūnas įsitikinęs: kalvis turi būti ir psichologas, ir menininkas, ir amatininkas, kad gebėtų suprasti, ko iš tiesų nori jo klientai. Kaip pavyzdį, amatininkas mini fontaną, kurį šiuo metu kuria sostinės „Užupio krantinių“ gyvenvietėje.

„Tai negali būti tiesiog paprasčiausias fontanas. Jis turi tapti viso kvartalo simboliu – jį saugoti ir jungti, suburti kaimynus, juos supažindinti. Juos nuraminti, įkvėpti, paskatinti susimąstyti, nudžiuginti“, – tokią savo naujojo kūrinio misiją mato kalvis.

Pasak jo, nuo to priklauso ir šiuolaikinių fontanų stilius. Nors dar prieš penkmetį visi jie turėjo šviesti įvairiomis spalvomis, šokti pagal muzikos garsus ir būti itin ryškūs, šiandien klientai jau pabrėžia natūralumą.

„Taip ir šis būsimas fontanas puikiai atspindės Užupio dvasią – jis nešvies, nerėks, nebandys atkreipti į save dėmesio. Jis taps natūralia gamtos dalimi ir tiesiog tyliai, ramiai lašės, kaip laša lietus nuo medžių šakų, primindamas apie laiko tėkmę, paskatindamas kiekvieną akimirką praleisti kuo prasmingiau“, – pasakojo amatininkas.

mažoji architektūraNaujakuriai domisi aplinkos kokybe

Ilgametę patirtį turinčio kalvio R. Vaitkūno nuomone, šiuolaikiniams naujakuriams svarbu turėti ne tik kokybišką būstą, bet ir aplinką, kurioje norisi leisti laisvalaikį, susitikti, bendrauti. Todėl savo kūriniais jis siekia kurti būtent tokią atmosferą: jaukią ir vienijančią.

Panašias būsto pirkėjų nuotaikas teigia pastebintys ir nekilnojamojo turto plėtotojai. Pasak vienos didžiausių Lietuvoje nekilnojamojo turto (NT) kompanijų „MG Valdos“ pardavimų vadovo Manto Umbraso, gyventojų reikalavimai išskirtinei aplinkai, gamtos motyvams, simboliams nuolat auga.

„Kiekviename plėtojamame projekte ieškome neįprastų, išskirtinių sprendimų aplinkos įrengimui. Matome, kad tai tampa vis svarbesniu gyvenamosios vietos pasirinkimo aspektu. Naujakuriai ieško būsto mieste, kuriame galėtų jaustis esantys gamtos apsuptyje, tai labai gerai atspindi „Užupio krantinių“ gyvenvietė“, – teigia jis.

„Vilniaus kalviai“ šioje gyvenvietėje rūpinosi ne tik fontanu – sukūrė daugiau nei 200 balkonų ir kitų metalinių architektūros detalių. Pasak R. Vaitkūno, dirbdamas „Užupio krantinėse“, jis pastebėjo, kad šią vietą renkasi ypatingi, itin aukštos gyvenimo kokybės pasiilgę gyventojai.

„Todėl nieko nuostabaus, kad ir mes iš užsakovų gavome reikalavimą – daug investuoti į kokybę. Reikia pripažinti, kad šiais laikais tai yra pakankamai reta, tačiau akivaizdu, kad besikeičiantys gyventojų poreikiai ir reikalavimai privers vis daugiau mūsų užsakovų kelti kokybės kartelę“, – įsitikinęs amatininkas. 

Bendrovės „Vilniaus kalviai“ nuotr. 

Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-03-27 09:22
Bohemijos bravoras, pastatytas Klaipėdos centre daugiau nei prieš šimtą metų, prikeltas naujam gyvenimui. Užbaigus rekonstrukciją, pastatų kompleksas pritaikytas naujoms funkcijoms – laukiama komercinės paskirties patalpų nuomininkų.
nuotrauka
2025-03-26 14:39
Kovo viduryje Slovakijoje įvyko tarptautinė konferencija, skirta aptarti kultūros paveldo objektų ir istorinių statinių prevencinės priežiūros klausimus. Lietuvai joje atstovavo Kultūros infrastruktūros centro Kultūros paveldo objektų konsultavimo ir priežiūros grupės „FIXUS Mobilis“ darbuotojai: g...
nuotrauka
2025-03-26 09:18
Turto banko viešajame aukcione parduotos istoriniame pastate esančios patalpos, kuriose veikė Klaipėdos apylinkės teismas. Už H. Manto g. 37 esantį objektą aukcione pasiūlyta 652 050 eurų suma, iš aukciono surinktos lėšos bus skirtos Turto banko atnaujinimo projektams finansuoti ir kurti šiuolaikišk...
nuotrauka
2025-03-25 09:18
2024 metų pabaigoje Lietuvos oro uostų (LTOU) skelbtame tarptautiniame konkurse Vilniaus oro uosto naujo atvykimo terminalo architektūrinei idėjai atrinkti sulaukta dvylika pasiūlymų.
nuotrauka
2025-03-24 09:46
Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) paraiškų teikimo terminas pratęstas iki balandžio 4 d. Taip suteikta daugiau laiko tiems, kurie dar nespėjo pateikti savo darbų ir pretenduoti į aukščiausią valstybinį architektūros įvertinimą Lietuvoje.
nuotrauka
2025-03-18 09:56
Minimalistinio, aiškiai struktūruoto ir su gamta glaudžiai susijusio haiku eilėraščio principai Japonijoje jau nuo seno naudojami ne vien poezijoje, bet ir kitose srityse, pavyzdžiui – architektūroje. Pastaraisiais dešimtmečiais šia filosofija vis dažniau vadovaujasi ir Vakarų architektai. Vienas jų...
nuotrauka
2025-03-14 07:07
Mokytoja Liuda galėtų sakyti, kad gyvena svajonių name, jei ne kiek pabodusi ir jaukumo stokojanti svetainė, kurioje kartu su vyru leidžia didžiąją dalį laisvo laiko. Ir nors namų svetainėje karaliauja židinys, tačiau baldai bei jų išdėstymas iki šiol neleido jo išryškinti kaip kambario pagrindinės ...
nuotrauka
2025-03-07 13:33
Išgirdus „Fendi“ pavadinimą, pirmiausia įsivaizduojame įspūdingus podiumus ir ikoniškas rankines, simbolizuojančias prabangą bei amžinąją eleganciją. Tačiau aukštosios mados namai „Fendi“ nusprendė peržengti drabužių bei aksesuarų ribas ir sukurti architektūrinį šedevrą – Marbeljoje išdygo pirmasis ...
nuotrauka
2025-03-03 17:42
Šiuolaikinis darželis šiandien – tai kur kas daugiau nei tradicinė vaikų priežiūros įstaiga. Pastaraisiais metais Vilniuje formuojamas naujas požiūris į ikimokyklinių ugdymo įstaigų architektūrą: darželiai projektuojami kaip harmoningos su aplinka, socialinius įgūdžius ugdančios erdvės, atviros viet...
nuotrauka
2025-02-27 10:07
Jau kurį laiką visame pasaulyje stebima darbuotojų grąžinimo į biurus tendencija. Tai skatina darbdavius skirti daugiau dėmesio biuro lokacijai ir darbo vietos sukūrimui, užtikrinant patogumą darbuotojams, įpratusiems dirbti iš namų. Nekilnojamojo turto ekspertė atskleidė naujausias biurų įrengimo t...
nuotrauka
2025-02-25 15:58
Editos svetainė ilgą laiką buvo nepilnai įrengta – joje buvo tik televizorius, pasiskolinta sofa su foteliais ir daugybė vaiko žaislų. Šeimininkė norėjo atnaujinti šią erdvę, kad ji taptų jaukia vieta, kurioje su sūnumi galėtų praleisti daugiausiai laiko, o retkarčiais – ir priimti svečius. Negana t...
nuotrauka
2025-02-24 16:39
Vilniaus Perkūnkiemio rajone atsirasiančios viešosios erdvės projektuotojais pretenduoja tapti dvi projektavimo įmonės. Jos dalyvauja Vilniaus m. savivaldybės užsakymu Vilniaus vystymo kompanijos organizuojamame atvirame architektūrinio projekto konkurse. Gyventojai kviečiami susipažinti su jų archi...
nuotrauka
2025-02-20 15:28
Vienas svarbiausių ir prestižiškiausių architektūros renginių Lietuvoje – Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) – vėl suburs talentingiausius šalies architektus, urbanistus ir kraštovaizdžio kūrėjus. Paraiškų teikimas 2025 m. apdovanojimams jau vyksta, o pateiktų darbų objektyvumą ir kokyb...
nuotrauka
2025-02-18 15:15
Kultūros ministras Šarūnas Birutis ir kultūros viceministrė dr. Ingrida Veliutė susitiko su Kultūros paveldo ekspertų asociacijos, Lietuvos Respublikos restauratorių sąjungos, Lietuvos architektų rūmų, Lietuvos architektų sąjungos ir asociacijos „Istorinis miestas“ atstovais, su kuriais aptarė aktua...
nuotrauka
2025-02-18 10:50
Namai daugeliui mūsų – ne tik poilsio, bet ir laisvalaikio leidimo vieta. Tačiau kai juose erdvės maža, o veiklų sąrašas didelis, tenka išradingai suktis iš padėties. Antai Rasa bute gyvena kartu su savo trečioku sūnumi. Bene daugiausia laiko jie praleidžia maždaug 17 kvadratinių metrų ploto erdvėje...
nuotrauka
2025-02-12 09:30
Namai – vieta, kur atsipalaiduojame, bendraujame su artimaisiais ir ilsimės. Apšvietimas čia atlieka itin svarbų vaidmenį ne tik formuojant namų atmosferą, bet ir veikia mūsų nuotaiką, produktyvumą ir gyvenimo kokybę. Čia ypač padeda išmanusis apšvietimas, kuris leidžia pritaikyti šviesą pagal indiv...
nuotrauka
2025-02-12 08:34
Netoli Trakų gyvenanti šeima pasistatė namą, kurį įrenginėja patys, savomis rankomis, tad iki šiol jų virtuvėje stovėjo tik tai, ką turėjo – dujinė viryklė, plautuvė ir kelios spintelės. Nors erdvė, numatyta virtuvei, name – didelė, tačiau pačių įsirengta ji buvo nefunkcionali. Pasak interjero dizai...
nuotrauka
2025-02-05 10:56
Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų pastatai – daug dėmesio, emocijų sulaukę statiniai, dėl kurių ateities pastaraisiais metais buvo ir daug dirbama, ir daug diskutuojama. Ledai pajudėjo – abiejuose pastatuose pradėti projektavimo darbai. Juos, šalia kitų tvarkomų ar sutvarkytų mūsų šalies istorijai ...
nuotrauka
2025-02-05 09:19
Vieni pasaulio miestai sprendžia iššūkius, kaip užtikrinti kokybišką gyvenamąją aplinką didžiuliams kiekiams gyventojų, o kiti kovoja su išnykimo grėsme. Nykstančių miestų kategorijoje rikiuojasi ne tik tokie kaip Lietuvos mažieji miestai, bet ir visame pasaulyje plačiai žinomi, turistų gausiai lank...
nuotrauka
2025-02-03 10:44
„Auksinė paletė“ – interjero dizainerių „Oskaras", suburiantis talentingiausius Lietuvos architektus ir dizainerius. Per 20 metų konkursas tapo kokybės ir profesionalumo simboliu: jame dalyvavo per tūkstantį kūrėjų, pateikta daugiau nei 2 tūkst. darbų. Jubiliejinė sukaktis – tai proga apžvelgti inte...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras