2023 kovo 27 d. pirmadienis, 16:20
Reklama  |  facebook

Keturių darbo dienų savaitė – ką būtina įvertinti prieš ilgųjų savaitgalių vasarą?

2022-07-08 09:03
Šiltuoju sezonu vis daugiau įmonių pereina į trumpesnės darbo savaitės modelį ir darbuotojams siūlo tik keturių darbo dienų savaitę. Šią naudą darbuotojai ypač vertina, pastebima, kad tai teigiamai atsiliepia ir jų produktyvumui, tačiau prieš trumpinant darbo savaitę svarbu aiškiai sutarti, kaip tai bus įgyvendinama, antraip gali nepavykti išvengti nesutarimų.
nuotrauka
Asociatyvi „TGS Baltic“ / FB nuotr.


Minimos įmonės
LLRI (Lietuvos laisvosios rinkos institutas), VŠĮ
TGS Baltic, advokatų kontora,
Dar tik pradėjus garsiau kalbėti apie keturių darbo dienų savaitę, Naujoje Zelandijoje veikianti kompanija „Perpetual Guardian" ėmėsi eksperimento – daugiau nei 200 darbuotojų 2 mėnesius turėjo laisvus penktadienius. Po eksperimento darbo ir asmeninio gyvenimo balansas padidėjo 24 proc., sumažėjo bendras streso lygis, išaugo pasitenkinimas gyvenimu. Ir ši įmonė tik vienas iš gausybės sėkmės pavyzdžių, jų vis randasi ir Lietuvoje, rašoma pranešime.

Šiltuoju sezonu daugėja įmonių, kurios siūlo savo darbuotojams pasimėgauti vasara ir vietoje įprastų 5 darbo dienų visas užduotis atlikti per keturias. Tikintis, kad tai jiems padėtų geriau suderinti asmeninį ir profesinį gyvenimą: daugiau dėmesio skirti šeimai, poilsiui, kūrybai, pomėgiams ir kartu nenuskriausti profesinės veiklos

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) vyresnioji ekspertė Karolina Mickutė pastebi, kad šiuo metu galiojančio Darbo kodekso reguliavimo ir iš jo kylančių kitų taisyklių sukeliami ribojimai kenkia tiek darbuotojams, tiek darbdaviams, nes teisėtas sutrumpinimas mažinant etatą mažina darbuotojų socialines garantijas, o susitarimas dėl sutrumpinto darbo laiko neatitinka šiuolaikinių darbo santykių realijų – šiandien darbas yra orientuotas į konkretaus produkto sukūrimą arba rezultato pasiekimą. Šias problemas spręsti padėtų Darbo kodekso lankstinimas ir kuo daugiau galimybių susitarti skatinimas.

Jei jau vis dėlto būtų nuspręsta eiti keturių darbo dienų savaitės keliu, „TGS Baltic“ partnerė, darbo teisės specializacijos grupės vadovė dr. Ieva Povilaitienė, cituojama pranešime, sako, kad keturių darbo dienų savaitės modelis vis populiarėja, vis dėlto ji primena, kokius klausimus šiuo metu svarbu aptarti prieš pasirenkant šį modelį.

Ko imsitės, jeigu darbams atlikti nepakaks laiko?


Egzistuoja įvairūs keturių darbo dienų savaitės modeliai (papildoma visiems bendra poilsio diena, darbuotojo laisvai pasirenkama papildoma poilsio diena bei kiti). Nesvarbu, kuris modelis pasirenkamas, darbdaviui svarbu iš anksto apgalvoti ir darbuotojus informuoti aktualiais klausimais, taip siekiant išvengti galimų ginčų. Jeigu taikomas keturių darbo dienų modelis, trumpėja darbe praleidžiamas laikas ir vietoje įprastų 40 valandų savo užduotims atlikti turime 32 valandas.

„Labai dažnai šiam pokyčiui ryžtamasi šiltuoju sezonu ir, pavyzdžiui, sutariama, kad visą vasarą darbuotojai dirbs tik keturias dienas, tačiau ką daryti, jeigu darbo krūvis tampa didesnis nei planavote? Svarbu aiškiai įvardinti „naujosios savaitės" statusą ir įvertinti, kaip tokiomis aplinkybėmis jis bus taikoma. Neaiškiai įvardinusi pokyčio esmę įmonė gali neišvengti viršvalandžių, kurie turi būti apmokami padidintu tarifu", – cituojama teisininkė. Anot I. Povilaitienės, su darbuotojais labai svarbu aiškiai aptarti, kaip modelis keisis, jeigu nepavyks susitvarkyti su darbo krūviu per trumpesnį laiką.

Kaip tai paveiks darbo užmokestį?


Keturių darbo dienų savaitė gali būti įvedama tiek darbdavio sprendimu, tiek sudarant atskirą darbdavio ir darbuotojo susitarimą. Kai pokytis įvedamas darbdavio sprendimu, darbdavys turi didesnį lankstumą koreguoti jo sąlygas pagal verslo poreikius. I. Povilaitienė atkreipia dėmesį, kad tokia galimybė dažniausiai darbuotojams siūloma kaip papildoma nauda, todėl svarbu, kad darbo užmokestis nenukentėtų ir darbuotojui būtų užtikrinamos stabilios pajamos.

Įmonės, pasirinkusios keturių darbo dienų savaitę dažnai pastebi, kad dėl trumpesnio darbe praleidžiamo laiko darbo kokybė nenukenčia, priešingai – laikas išnaudojamas efektyviau.

Tiesa, Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) vyresnioji ekspertė Karolina Mickutė atkreipia dėmesį, kad reikėtų atidžiai įvertinti, kokiomis sąlygomis sutariama keturių dienų darbo savaitė. „Vienas iš būdų užsitikrinti 4 darbo dienų savaitę – nustatyti mažesnį darbo etatą darbuotojams (žinoma, atitinkamai reikėtų perskaičiuoti ir atlyginimą). Tačiau patiems darbuotojams tai gali būti žalinga, nes ateityje gausimos pensijos dydis priklauso nuo darbo stažo – dirbant mažesniu etatu, jis mažėja, taip pat ir būsima pensija", – pastebi ekspertė.

Kaip tai galios atostogų metu?

„Kuo daugiau klausimų sutarsite prieš pradėdami dirbti, tuo mažiau nesklandumų kils", – akcentuoja teisininkė. Neretai pasirinkę šį modelį darbdaviai su darbuotojais neaptaria aktualių klausimų, pavyzdžiui, kaip keturių darbo dienų savaitė turės įtakos atostogoms, ką daryti, jeigu darbuotojas turi mamadienį ar tėvadienį, ar tai reiškia, kad kartais jis gali dirbti tik tris darbo dienas per savaitę? „Visa tai yra susitarimo reikalas, todėl tokias situacijas svarbu aptarti ir išsiaiškinti, siekiant išvengti nesusipratimų", – pataria I. Povilaitienė.

Ar pavyks užtikrinti visiems darbuotojams vienodas sąlygas?

Nors keturių darbo dienų savaitė ir patraukli įvairių grandžių darbuotojams, teisininkė rekomenduoja įsivertinti, ar tikrai pavyks visiems vienu metu turėti laisvą dieną. „Dažniausiai įmonės pasirenka, jog visi darbuotojai nedirba penktadieniais, tačiau jeigu jūs bendraujate su klientais, kurių darbo savaitę sudaro penkios dienos – tuomet dalis darbuotojų turi būti pasiekiami ir penktadienį. Tokiu atveju svarbu įvertinti, kaip šią naudą taikyti visiems darbuotojams vienodai sąžiningai", – aktualų klausimą akcentuoja teisininkė.

Ji pabrėžia, jog keturių darbo dienų savaitė turi nediskriminuoti darbuotojų pagal jų atliekamas pareigybes ar kitas savybes.

Ką daryti nutikus nelaimingam atsitikimui?

Teisininkė pabrėžia, kad įprastai pačios įmonės priima sprendimą, kaip bus įtvirtinta keturių darbo dienų savaitė, dažniausiai nesiimama darbo sutarties pokyčių, nes siūlant šią naudą neretai norisi išsaugoti lankstumą. Vis dėlto aptarti, kaip tai įforminsite, – svarbu. Pasak teisininkės, ypač svarbu įsivertinti, kaip bus elgiamasi, jeigu laisvą penktadienį įvyks nelaimingas atsitikimas – tai aktualus klausimas ir tada, kai dirbama nuotoliu ar išvykstama darbostogų.

„Visos iniciatyvos, kurios padeda subalansuoti darbo ir poilsio režimą, kelti darbuotojų motyvaciją yra sveikintinos, tačiau svarbu iš anksto aptarti ir taisykles. Prieš priimdami sprendimą pasitarkite su įmonės žmogiškųjų išteklių specialistu ir teisininku, kad kuriamos naudos tiktų įmonės veiklos specifikai ir jų neužgožtų pasikartojantys nesutarimai", – apibendrina I. Povilaitienė. 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2023-03-27 10:50
Jau aštuntus metus iš eilės „Skaitmeninė statyba“ tęsia tradiciją ir rengia kasmetinį konkursą „Lietuvos BIM projektai“, skirtą išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką, taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją, o taip pat kviečia ir į viešą konkurso dalyvių pro...
nuotrauka
2023-03-27 09:42
Energinio naudingumo sertifikavimas yra paslauga, kurią atlikus išduodamas sertifikatas – dokumentas, kuriame ne tik formali informacija, bet ir vertę keliantys statinio ypatumai.
nuotrauka
2023-03-24 13:49
Nors situacija, rodos, gerėja, tačiau nelaimingų atsitikimų darbe, pastebi Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas, rodikliai vis dar prasti.
nuotrauka
2023-03-23 10:52
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) už pažeidimus trims fiziniams asmenims kovo mėnesį pritaikė drausmines nuobaudas bei apribojo pastatų energinio naudingumo sertifikavimo (PENS) eksperto kvalifikacijos atestatų galiojimus.
nuotrauka
2023-03-23 09:11
Profesinio mokymo įstaigos kartu su darbdaviais kviečiami dalyvauti projekte „Pameistrystė – nauja galimybė man!“ ir teikti paraiškas gauti finansavimą pameistrystei skatinti. Projektas finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės lėšomis, jam numatoma skirti virš 19 mln. eurų.
nuotrauka
2023-03-23 07:49
Sodininkų bendrijose prasideda aktyvusis metas: užmiesčio teritorijose esantys sodai vėl atgyja ir prisipildo besidarbuojančių žmonių. Prasidedant naujam sodininkystės sezonui, svarbu aptarti ne tik ūkio, bet ir teisės klausimus apie sodų bendrijas. Paanalizuokime, naudinga ar nenaudinga būti sodini...
nuotrauka
2023-03-23 07:45
Balandžio 28 d. apie infrastruktūros skaitmenizaciją ir jos tarptautinius gerosios praktikos pavyzdžius, Vilniaus metro idėją ir reikalingus pokyčius šalies infrastruktūros vystyme bus diskutuojama jau 12-us metus iš eilės vykstančiame didžiausiame skaitmeninės statybos tematikos renginyje Lietuvoje...
nuotrauka
2023-03-22 17:19
Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius ir Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Mindaugas Sinkevičius pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kuriuo numatoma telkti abiejų organizacijų pastangas, atstovaujant savo narių interesams energetikos, valst...
nuotrauka
2023-03-22 11:58
2022 m. Lietuvos sutelktinio finansavimo rinka sparčiai augo nepaisant geopolitinės krizės, finansų rinkos svyravimų ir reguliacinių pokyčių. Reikšmingai padidėjo ir finansuojamų projektų skaičius, ir suteikiamas finansavimas, tačiau ir pradelsti mokėjimai.
nuotrauka
2023-03-22 06:13
Keturi asmenys įtariami sukčiaujant apgaule įgiję daugiau nei 640 tūkst. eurų iš Užimtumo tarnybos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros. Asmenys, pasitelkę savo pačių įkurtus juridinius asmenis Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, galimai klastojo dokumentus ir vykdė fiktyvių sandorių grandines, siekdami...
nuotrauka
2023-03-22 06:03
Šiandiena, kovo 22 d., vyks Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdis, kuriame Aplinkos ministerijos atstovai pristatys parengtus pasiūlymus dėl LR statybos įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų nuostatų tobulinimo.
nuotrauka
2023-03-21 05:33
Sprendžiant pastatų statybos ir naudojimo ne pagal paskirtį problemą, aplinkos ministro sudaryta darbo grupė suformavo teisinio reglamentavimo pakeitimų pasiūlymus, kurie kovo 22 d. bus pristatomi Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje. Siūloma patikslinti statinio paskirčių sąrašą, priskyrimo jo...
nuotrauka
2023-03-21 05:20
Europos investicijų bankas (EIB) patvirtino Aplinkos projektų valdymo agentūros (toliau ­– APVA) pateiktą prašymą skirti 58 mln. eurų investicijų iš Modernizavimo fondo. Šios lėšos bus skirtos daugiabučių atnaujinimo projektams.
nuotrauka
2023-03-20 10:00
Darbuotojų saugos ir sveikatos padėtis Lietuvos statybvietėse reikalauja realių pokyčių: daugelyje įmonių reikalingas dėmesys ir apmokymai vis dar yra tik formalumas, siekiant atitikti minimalius reikalavimus.
nuotrauka
2023-03-18 10:05
Susisiekimo ministerija ir AB Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija) siekia paskatinti Lenkijos kelių tiesimo įmones dalyvauti įgyvendinant stambius Lietuvos transporto infrastruktūros projektus ir kviečia dalyvauti rangos darbų viešųjų pirkimų konkursuose.
nuotrauka
2023-03-17 11:50
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) atlikusi mokslo paskirties pastato Mokslininkų g., Vilniuje avarijos tyrimą ir nustačiusi, kad statinio griūtis įvyko dėl statybos dalyvių kaltės, kreipėsi į Statybos sektoriaus vystymo agentūrą (...
nuotrauka
2023-03-17 11:43
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) kreipėsi į viešąją įstaigą Statybos sektoriaus vystymą agentūrą (SSVA), prašydama įvertinti neteisėtai ypatingojo statinio – daugiabučio gyvenamojo namo Krivūlės g. 9, esančio kultūros paveldo ter...
nuotrauka
2023-03-17 11:06
Užimtumo tarnybos finansuojamos mokymosi priemonės praėjusiais metais tapo itin populiarios. 2022-aisias paramos mokymuisi priemonėse dalyvavo 2,3 karto daugiau klientų nei užpernai. Ypatingai didelį dėmesį parodė užimti darbo rinkos dalyviai, norėję keisti kvalifikaciją ar įgyti kompetenciją.
nuotrauka
2023-03-17 09:24
2023 m. sausį šalyje atlikta statybos darbų už 265,9 mln. EUR to meto kainomis, tai, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, 1,5 proc. palyginamosiomis kainomis daugiau nei 2022 m. gruodį (nepašalinus – 40,7 proc. mažiau).
nuotrauka
2023-03-16 15:52
Turto bankas baigė būtiniausius Sporto rūmų konservavimo darbus – suremontuota nesandari stogo danga, apskardinti parapetai, demontuotos nenaudojamos ant stogo esančios konstrukcijos, demontuotos nesaugios pakabinamų lubų plokštės, suremontuoti betoninių fasadų trūkiai ir ištrupėjimai, pastatas užsa...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos