2025 m. liepos 7 d. pirmadienis, 10:18:00
Reklama  |  facebook

Keturių darbo dienų savaitė – ką būtina įvertinti prieš ilgųjų savaitgalių vasarą?

2022-07-08 09:03
Šiltuoju sezonu vis daugiau įmonių pereina į trumpesnės darbo savaitės modelį ir darbuotojams siūlo tik keturių darbo dienų savaitę. Šią naudą darbuotojai ypač vertina, pastebima, kad tai teigiamai atsiliepia ir jų produktyvumui, tačiau prieš trumpinant darbo savaitę svarbu aiškiai sutarti, kaip tai bus įgyvendinama, antraip gali nepavykti išvengti nesutarimų.
nuotrauka
Asociatyvi „TGS Baltic“ / FB nuotr.


Minimos įmonės
LLRI (Lietuvos laisvosios rinkos institutas), VŠĮ
TGS Baltic, advokatų kontora,
Dar tik pradėjus garsiau kalbėti apie keturių darbo dienų savaitę, Naujoje Zelandijoje veikianti kompanija „Perpetual Guardian" ėmėsi eksperimento – daugiau nei 200 darbuotojų 2 mėnesius turėjo laisvus penktadienius. Po eksperimento darbo ir asmeninio gyvenimo balansas padidėjo 24 proc., sumažėjo bendras streso lygis, išaugo pasitenkinimas gyvenimu. Ir ši įmonė tik vienas iš gausybės sėkmės pavyzdžių, jų vis randasi ir Lietuvoje, rašoma pranešime.

Šiltuoju sezonu daugėja įmonių, kurios siūlo savo darbuotojams pasimėgauti vasara ir vietoje įprastų 5 darbo dienų visas užduotis atlikti per keturias. Tikintis, kad tai jiems padėtų geriau suderinti asmeninį ir profesinį gyvenimą: daugiau dėmesio skirti šeimai, poilsiui, kūrybai, pomėgiams ir kartu nenuskriausti profesinės veiklos

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) vyresnioji ekspertė Karolina Mickutė pastebi, kad šiuo metu galiojančio Darbo kodekso reguliavimo ir iš jo kylančių kitų taisyklių sukeliami ribojimai kenkia tiek darbuotojams, tiek darbdaviams, nes teisėtas sutrumpinimas mažinant etatą mažina darbuotojų socialines garantijas, o susitarimas dėl sutrumpinto darbo laiko neatitinka šiuolaikinių darbo santykių realijų – šiandien darbas yra orientuotas į konkretaus produkto sukūrimą arba rezultato pasiekimą. Šias problemas spręsti padėtų Darbo kodekso lankstinimas ir kuo daugiau galimybių susitarti skatinimas.

Jei jau vis dėlto būtų nuspręsta eiti keturių darbo dienų savaitės keliu, „TGS Baltic“ partnerė, darbo teisės specializacijos grupės vadovė dr. Ieva Povilaitienė, cituojama pranešime, sako, kad keturių darbo dienų savaitės modelis vis populiarėja, vis dėlto ji primena, kokius klausimus šiuo metu svarbu aptarti prieš pasirenkant šį modelį.

Ko imsitės, jeigu darbams atlikti nepakaks laiko?


Egzistuoja įvairūs keturių darbo dienų savaitės modeliai (papildoma visiems bendra poilsio diena, darbuotojo laisvai pasirenkama papildoma poilsio diena bei kiti). Nesvarbu, kuris modelis pasirenkamas, darbdaviui svarbu iš anksto apgalvoti ir darbuotojus informuoti aktualiais klausimais, taip siekiant išvengti galimų ginčų. Jeigu taikomas keturių darbo dienų modelis, trumpėja darbe praleidžiamas laikas ir vietoje įprastų 40 valandų savo užduotims atlikti turime 32 valandas.

„Labai dažnai šiam pokyčiui ryžtamasi šiltuoju sezonu ir, pavyzdžiui, sutariama, kad visą vasarą darbuotojai dirbs tik keturias dienas, tačiau ką daryti, jeigu darbo krūvis tampa didesnis nei planavote? Svarbu aiškiai įvardinti „naujosios savaitės" statusą ir įvertinti, kaip tokiomis aplinkybėmis jis bus taikoma. Neaiškiai įvardinusi pokyčio esmę įmonė gali neišvengti viršvalandžių, kurie turi būti apmokami padidintu tarifu", – cituojama teisininkė. Anot I. Povilaitienės, su darbuotojais labai svarbu aiškiai aptarti, kaip modelis keisis, jeigu nepavyks susitvarkyti su darbo krūviu per trumpesnį laiką.

Kaip tai paveiks darbo užmokestį?


Keturių darbo dienų savaitė gali būti įvedama tiek darbdavio sprendimu, tiek sudarant atskirą darbdavio ir darbuotojo susitarimą. Kai pokytis įvedamas darbdavio sprendimu, darbdavys turi didesnį lankstumą koreguoti jo sąlygas pagal verslo poreikius. I. Povilaitienė atkreipia dėmesį, kad tokia galimybė dažniausiai darbuotojams siūloma kaip papildoma nauda, todėl svarbu, kad darbo užmokestis nenukentėtų ir darbuotojui būtų užtikrinamos stabilios pajamos.

Įmonės, pasirinkusios keturių darbo dienų savaitę dažnai pastebi, kad dėl trumpesnio darbe praleidžiamo laiko darbo kokybė nenukenčia, priešingai – laikas išnaudojamas efektyviau.

Tiesa, Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) vyresnioji ekspertė Karolina Mickutė atkreipia dėmesį, kad reikėtų atidžiai įvertinti, kokiomis sąlygomis sutariama keturių dienų darbo savaitė. „Vienas iš būdų užsitikrinti 4 darbo dienų savaitę – nustatyti mažesnį darbo etatą darbuotojams (žinoma, atitinkamai reikėtų perskaičiuoti ir atlyginimą). Tačiau patiems darbuotojams tai gali būti žalinga, nes ateityje gausimos pensijos dydis priklauso nuo darbo stažo – dirbant mažesniu etatu, jis mažėja, taip pat ir būsima pensija", – pastebi ekspertė.

Kaip tai galios atostogų metu?

„Kuo daugiau klausimų sutarsite prieš pradėdami dirbti, tuo mažiau nesklandumų kils", – akcentuoja teisininkė. Neretai pasirinkę šį modelį darbdaviai su darbuotojais neaptaria aktualių klausimų, pavyzdžiui, kaip keturių darbo dienų savaitė turės įtakos atostogoms, ką daryti, jeigu darbuotojas turi mamadienį ar tėvadienį, ar tai reiškia, kad kartais jis gali dirbti tik tris darbo dienas per savaitę? „Visa tai yra susitarimo reikalas, todėl tokias situacijas svarbu aptarti ir išsiaiškinti, siekiant išvengti nesusipratimų", – pataria I. Povilaitienė.

Ar pavyks užtikrinti visiems darbuotojams vienodas sąlygas?

Nors keturių darbo dienų savaitė ir patraukli įvairių grandžių darbuotojams, teisininkė rekomenduoja įsivertinti, ar tikrai pavyks visiems vienu metu turėti laisvą dieną. „Dažniausiai įmonės pasirenka, jog visi darbuotojai nedirba penktadieniais, tačiau jeigu jūs bendraujate su klientais, kurių darbo savaitę sudaro penkios dienos – tuomet dalis darbuotojų turi būti pasiekiami ir penktadienį. Tokiu atveju svarbu įvertinti, kaip šią naudą taikyti visiems darbuotojams vienodai sąžiningai", – aktualų klausimą akcentuoja teisininkė.

Ji pabrėžia, jog keturių darbo dienų savaitė turi nediskriminuoti darbuotojų pagal jų atliekamas pareigybes ar kitas savybes.

Ką daryti nutikus nelaimingam atsitikimui?

Teisininkė pabrėžia, kad įprastai pačios įmonės priima sprendimą, kaip bus įtvirtinta keturių darbo dienų savaitė, dažniausiai nesiimama darbo sutarties pokyčių, nes siūlant šią naudą neretai norisi išsaugoti lankstumą. Vis dėlto aptarti, kaip tai įforminsite, – svarbu. Pasak teisininkės, ypač svarbu įsivertinti, kaip bus elgiamasi, jeigu laisvą penktadienį įvyks nelaimingas atsitikimas – tai aktualus klausimas ir tada, kai dirbama nuotoliu ar išvykstama darbostogų.

„Visos iniciatyvos, kurios padeda subalansuoti darbo ir poilsio režimą, kelti darbuotojų motyvaciją yra sveikintinos, tačiau svarbu iš anksto aptarti ir taisykles. Prieš priimdami sprendimą pasitarkite su įmonės žmogiškųjų išteklių specialistu ir teisininku, kad kuriamos naudos tiktų įmonės veiklos specifikai ir jų neužgožtų pasikartojantys nesutarimai", – apibendrina I. Povilaitienė. 
Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-07 08:29
Nors kasmet gyventojai išrūšiuoja vis daugiau atliekų, klaidų rūšiuojant vis dar netrūksta. Ekspertė paaiškino, kodėl plastiko konteineriuose atsiduriantys plastikiniai žaislai ar buities daiktai nėra perdirbami.
nuotrauka
2025-07-07 07:50
Elektrėnai – raktinis žodis, kuriant Lietuvos ateities energetikos scenarijus. Tuo įsitikinęs energetikos viceministras Arnoldas Pikžirnis, dalyvavęs konferencijoje apie šio miesto ateities scenarijus.
nuotrauka
2025-07-04 09:57
Aplinkos ministerija rengia Socialinio klimato planą – svarbų nacionalinį dokumentą, pagal kurį bus planuojamas Europos Sąjungos Socialinio klimato fondo lėšų panaudojimas Lietuvoje. Šios lėšos bus skirtos padėti tiems gyventojams ir įmonėms, kuriuos gali paveikti pastatų ir kelių transporto sektori...
nuotrauka
2025-07-04 09:48
Šiandien KTU prasideda priėmimo į magistrantūros studijas antrasis etapas. Pasibaigus pirmajam etapui, studijų sutartis pasirašė net 724 stojantieji, o tai yra 18 proc. daugiau nei pernai. Šiais metais daugiausia dėmesio sulaukė informatikos mokslų bei verslo ir viešosios vadybos, elektronikos, elek...
nuotrauka
2025-07-04 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugos, susijusios su valstybinės žemės valdymu, bus teikiamos ir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Nors bus galima pateikti prašymus dėl valstybinės žemės ir seniau buvusiomis priemonėmis, NŽT kviečia gyventojus pasinaudoti galimybe teikti prašymus ...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:45
Aplinkos ministerija parengė ir derinimui teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektą „Dėl Valstybinėje žemėje esančių ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotų statinių ir (ar) įrenginių, kurie turi būti griaunami vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentų sprendiniais, išpirkimo...
nuotrauka
2025-07-03 15:14
Liepos 2 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybėje svarstytas klausimas dėl branduolinės energetikos plėtros galimybių Lietuvoje. Pasitarimo metu pritarta Energetikos ministerijoje sudaryti darbo grupę, kurioje numatytas Ignalinos atominės elektrinės dalyvavimas rengiant branduolinės energetikos plėtros ...
nuotrauka
2025-07-03 13:11
Gyventojai, kurie jau yra pasikeitę senus, neefektyvius šilumos gamybos įrenginius į modernius ir aplinkai draugiškus šildymo sprendimus, nuo šių metų liepos 1 d. gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti. Lietuvos energetikos agentūra paskelbė naują kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-02 12:49
Krašto apsaugos ministerija pradeda vystyti tipines kuopavietes Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) reikmėms Vilniuje, Ukmergėje, Pasvalyje ir Kelmėje. Pirmojo etapo darbus Vilniuje planuojama užbaigti 2027 metų pradžioje. Kuopavietė – tai mišrios paskirties pastatas su štabu, kareivinėmis, admi...
nuotrauka
2025-07-02 12:31
Energetikos ministerija atliko pakeitimus, kurie gaminantiems vartotojams, besistatantiems saulės elektrines, leis efektyviau išnaudoti gaunamas ESO technines sąlygas, o įsirengus saulės elektrinę, energijos kaupimo įrenginį ar prijungus vartojimo objektą, įmoka už techninių sąlygų parengimą bus grą...
nuotrauka
2025-07-02 09:15
Jau liepos mėnesio pradžioje buitinius elektros energijos vartotojus, pasirinkusius nepriklausomą tiekėją, pasieks atnaujintos sąskaitos už birželio mėnesį – jose bus aiškiai pateikiama informacija ne tik apie galutinę kainą, bet ir apie pigesnius elektros energijos tiekimo planus, kuriuos galima ri...
nuotrauka
2025-07-01 16:27
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įvertino, kaip 2025 m. Lietuvoje vyksta savivaldybių pirkimų centralizacija. Iki šių metų birželio veikė 91 centrinė perkančioji organizacija (CPO), iš jų 85 – įsteigtos savivaldybių tarybų. Jos aptarnauja per 2,5 tūkst. pavaldžių įstaigų.
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-07-01 15:14
Nuo liepos 1 d. daugiabučių gyventojams teks plačiau atverti pinigines – įsigalioja naujas minimalus mėnesinės kaupiamosios įmokos tarifas. Ką šis pokytis reiškia gyventojams, kam bus skiriamos sukauptos lėšos ir ar tai padės pagerinti daugiabučių būklę, pasakoja daugiabučių administravimo ir prieži...
nuotrauka
2025-07-01 11:33
Seimas pritarė grupės parlamentarų Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projektui ir leido gėlo požeminio vandens gręžinius užregistruoti Žemės gelmių registre iki 2026 m. liepos 31 d.
nuotrauka
2025-07-01 09:32
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad nekilnojamojo turto pardavimo tarpininkavimo sutarties sąlygos, pagal kurias paslaugos gavėjas privalo sumokėti atlygį net tuo atveju, kai tarpininkas realiai nesuteikė paslaugų, pažeidžia vartotojo teises ir yra nesąžiningos.
nuotrauka
2025-07-01 08:29
Seimas baigė antrąją (pavasario) sesiją, kurioje nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d. surengė 50 posėdžių, priėmė 279 teisės aktus, iš jų – beveik 200 įstatymų. Pavasario sesijoje patvirtinta mokesčių sistemos pertvarka, kuria siekiama prisidėti prie tvarių pajamų šaltinių gynybai finansuoti užtikrinim...
nuotrauka
2025-06-30 14:22
Nuo 2025 m. liepos 1 d. įsigalioja Žemės įstatymo pakeitimai, kurie leis valstybinėje žemėje esančių pastatų savininkams paprasčiau ir greičiau sudaryti žemės sklypo nuomos ar panaudos sandorį.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos