2024 gegužės 29 d. trečiadienis, 11:41
Reklama  |  facebook

Kibernetinė sauga išmaniuose namuose: ko reikia, kad protingas namas būtų saugus?

2024-05-06 09:01
Išmanūs namai – tai pastatas ar butas, suprantantis savininko poreikius. Jame visos valdymo sistemos bendrauja tarpusavyje, o pats valdymas yra labai paprastas. Ar daugiau komforto suteikianti bei sutaupyti leidžianti moderni namų valdymo sistema yra tokia pat patikima ir saugi?
nuotrauka
Išmanūs namai, kurie supranta savininko poreikius. JUNG nuotr.


Minimos įmonės
JUNG Vilnius, UAB
Specialistai įsitikinę, jog taip. Tiesa, jų teigimu, protingo namo saugumo dėlionė susideda iš daugelio detalių. Tarp jų ne paskutinėje vietoje yra ir profesionalus sistemos įrengimas, ir tinkamas bei atsakingas naudojimasis tokiais išmaniaisiais namais.

Silpniausia saugumo grandis – papildomai instaliuojami prietaisai

Pasak jungiklių ir protingų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ vadovo Raimundo Skurdenio, ne profesionalų įrengti išmanūs namai, o papildoma įranga, kuria ši sistema pačių šeimininkų vėliau yra „aplipdoma“, atveria didžiausias saugumo spragas.

JUNG VILNIUSIšmanūs namai
tai elektra valdomų
prietaisų sistema

„Net jei išmaniuosius namus įrengė sertifikuoti specialistai ir buvo įdiegta profesionaliausia sistema, tačiau juose gyvenantys šeimininkai yra linkę nepaisyti elementarių kibernetinio saugumo reikalavimų, nereikėtų tikėtis, kad tokie namai bus 100 proc. saugūs. Pavyzdžiui, saugumo spragų gali atsirasti, jei savo kokybišką protingų namų įrangą papildėte itin pigiai elektroninėje parduotuvėje įsigytu išmaniuoju virduliu, kuris prisijungimo duomenis siunčia į serverį Kinijoje. Arba jei nusprendėte sutaupyti ir nusipirkote išmanių elektros kištukų, kurie „paprašė“ įrašyti belaidžio namų „Wi-Fi“ ryšio slaptažodį ir tai be jokių klausimų buvo padaryta“, – sako R. Skurdenis.

Jo teigimu, tokie neaiškios kilmės ir nepatikrintos kokybės buitiniai prietaisai dažniausiai reikalauja galimybės prisijungti prie esančios sistemos, slaptažodžių, kitų jautrių duomenų, todėl atveria didelį nesaugumo langą. Esminė problema ta, kad dažniausiai nėra iki galo aišku, kur tie prietaisai siunčia surinktus duomenis bei kaip jais ateityje gali būti pasinaudota.

Pašnekovo įsitikinimu, daugelis elektroninį saugumą taip pat šabloniškai įsivaizduoja tik per kibernetinių atakų prizmę, tačiau išmaniųjų namų saugumas yra šiek tiek platesnė sąvoka.

„Kadangi išmanūs namai – tai elektra valdomų prietaisų sistema, visi jos elementai turi būti saugūs ir elektros instaliavimo aspektu. Pavyzdžiui, ar nuo šių prietaisų nekils gaisras, ar jie savo signalais negadina kitos įrangos, ar neslopina pastarosios siunčiamų signalų. Galų gale, ar tas išmanus prietaisas, dingus, o vėliau atsiradus elektrai, sugrįš į pradinę būseną ir funkcionuos? Tarkime, ar po elektros dingimo šeimininkui atsidarys jo išmaniojo namo durys? Tai irgi yra vienas iš saugumo parametrų“, – tikina išmaniųjų technologijų ekspertas.

KNX sistemos privalumas – kiekvienas elementas gali veikti savarankiškai

Pasak R. Skurdenio, išmaniesiems namams įrengti naudojant JUNG KNX sistemą, internetinio ryšio gali ir apskritai neprireikti. Visos bazinės tokio protingo namo funkcijos – šildymas, vėdinimas, šviesa, saugumas – gali veikti ir be interneto. Tuo tarpu norint tokius protingus namus valdyti per nuotolį, tam panaudojant mobiliajame telefone esančią programėlę, toks ryšys yra užtikrinamas šifruotu kanalu.

„Saugus šifruotas kanalas yra sukuriamas tarp išmaniojo telefono ir JUNG serverio, todėl tik per jį KNX valdymo programėlėje tampa pasiekiamos konkrečios išmaniųjų namų funkcijos. Tai reiškia, kad net jei elektroninis įsilaužėlis „nulauš“ protingo namo programėlę, jis nematys jūsų namų IP adreso, nes tam jam dar reikėtų įsiskverbti ir į pagrindinį JUNG serverį gamykloje. Be to, JUNG KNX turi dar ir papildomą saugumo protokolą „KNX Secure“. Pagal jį, didžioji dalis sistemos gaminių yra užšifruojami, taip pat šifruojamos tiek sąsajos tarp kiekvieno prietaiso, tiek sistemos prisijungimas prie pagrindinio serverio – praktiškai nenulaužiama sistema“, – sako išmaniųjų technologijų ekspertas.

JUNG VILNIUS

KNX protingo
namo sistema

R. Skurdenio teigimu, apskritai savo prigimtimi JUNG KNX išmanieji namai yra decentralizuota sistema – tai reiškia, kad kiekvienas prietaisas turi savo „smegenis“ – mikroprocesorių ir programą. Todėl nesant jokio centrinio bloko, kiekvienas sistemos prietaisas atsako tik už savo funkcijų įgyvendinimą.

„Pavyzdžiui, jei vienas iš sistemos elementų sugedo, jį pavogė ar jis buvo sugadintas, tai išmaniajame name neveikia tik tos konkrečios funkcijos, už kurias jis buvo atsakingas. Pati sistema gali funkcionuoti toliau. Tuo tarpu pasitaiko atvejų, kai piginant išmaniųjų namų sistemas, didelė dalis jų funkcionalumų yra perduodama centriniam serveriui. Tuomet jeigu būna pažeistas šis serveris, visos funkcijos, kurios buvo jam perduotos, irgi nustoja veikti“, – atkreipia dėmesį „JUNG Vilnius“ vadovas.

Galimybių daug, bet jas reikia apgalvoti iš anksto

Anot R. Skurdenio, KNX išmanūs namai – tai sinergijos būdu pastate veikianti elektrinių ir inžinerinių prietaisų sistema, kurios bendras veikimo rezultatas yra žymiai geresnis nei atskirai veikiančių prietaisų ir sistemų galimybės. Šie įrenginiai vienas su kitu „bendraudami“ ir „bendradarbiaudami“ automatiškai rūpinasi namu. Tai ne tik patogu, bet ir leidžia optimizuoti naudojimo kaštus bei taupyti energetinius išteklius.

JUNG VILNIUS

KNX kiekvienas elementas
gali veikti savarankiškai

„KNX yra kelis dešimtmečius sėkmingai veikiantis, per 500 gamintojų, virš 50 šalių pripažįstamas tarptautinis standartas pastatų automatizavimui, kuris suteikia namams patogumą, saugumą ir ekonomiškumą. Tokie išmanieji namai valdomi skirtingas namo funkcijas išskaidant per daugybę smulkių valdymo blokų, kurie susijungia į vientisą KNX protingo namo sistemą ir veikia sinergijos principu. Taip užtikrinama, kad pastato funkcijos tarpusavyje „susikalbėtų“. Pavyzdžiui, kai atidaromas langas, šildymas tą pačią akimirką automatiškai išsijungia ir taip taupoma šilumos energija, o vos įžengus į svetainę, tyliai prasiveria užuolaidos, įleisdamos į kambarį natūralią šviesą, bei garso sistema pradeda groti jūsų mėgstamą muziką“, – pasakoja elektros instaliacijos ekspertas.

Jo teigimu, visos sujungtų sistemų ir įrenginių funkcijos gali būti valdomos pasirinktinais būdais – tiek išmaniaisiais jungikliais, termostatais, automatiškai būvio ar kitais jutikliais, tiek liečiamu ekranu ant sienos, taip pat programėle išmaniajame įrenginyje. Be to, sistema kaupia ir analizuoja prietaisų duomenimis, kad pasiūlytų optimaliausią jų panaudojimo scenarijų.

Anot R. Skurdenio, dėl kitokio laidų paklojimo, tokiai sistemai diegti būtinas profesionalus ir labai ankstyvas planavimas. Ją projektuoti ir programuoti gali tik specialiai apmokyti bei sertifikuoti KNX specialistai, tad priimti sprendimą turėti tokią protingo namo sistemą reikia praktiškai tuo metu, kai prasideda namo ar buto projektavimas. 

JUNG nuotr. 

Statybunaujienos.ltArchitektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-05-29 11:02
Lietuvos oro uostai (LTOU) ir Lietuvos architektų sąjunga pasirašė architektūrinių idėjų konkurso organizavimo paslaugų sutartį. LTOU kartu su šalies ekspertais iki šių metų pabaigos arba kitų pradžioje siekia atrinkti ir vėliau įgyvendinti geriausias architektų idėjas iki 2028 metų pabaigos planuoj...
nuotrauka
2024-05-23 10:29
Tvarumas nekilnojamojo turto (NT) ir statybų rinkai šiandien aktualus kaip niekada. Tačiau tvari sektoriaus strategija gali būti sutelkta ne tik į atliekų, neigiamo poveikio aplinkai ir CO2 mažinimą, žaliųjų sprendimų bei atsinaujinančios energijos naudojimą, bet ir teritorijų konversiją. Tai – tars...
nuotrauka
2024-05-23 10:01
2024 m. padėtas pagrindas ilgai lauktam architektūros ir urbanistikos kokybės proveržiui Lietuvoje. Sukurti įrankiai savivaldybėms, regioninėms architektų taryboms, architektams ir projektuotojams, kurie suteikia daugiau aiškumo, skaidrumo verslui, įtvirtina gyventojų ir bendruomenių lūkesčius.
nuotrauka
2024-05-22 14:22
Sparčiai augančiame Vilniaus Kalnėnų mikrorajone bus statomas darželis-pradinė mokykla. Architektūros projekto konkursų dalyviai pateikė net 12 idėjų, kaip galėtų atrodyti naujoji švietimo įstaiga. Iš jų bus renkamas nugalėtojas. Planuojama, kad nauja ugdymo įstaiga adresu Moravų g. 4, duris turėtų ...
nuotrauka
2024-05-14 10:59
XX a. architektūros tyrimai Lietuvoje įgauna naujų atspalvių – Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Architektūros fakultete gegužės 9-10 dienomis vyko tarptautinė mokslinė konferencija „Netobulas Modernizmas".
nuotrauka
2024-05-09 08:58
Virtuvė sujungta kartu su valgomuoju ir svetaine jau seniai tapo norma naujuose būstuose. Tam priežasčių yra įvairių. Vieni tokį namų planą renkasi norėdami erdvesnės virtuvės zonos, o kiti – dėl galimybės vienu metu bendrauti su kitais šeimos nariais, kol ruošiamas maistas. Tad jeigu svarstote įren...
nuotrauka
2024-05-06 13:00
Į parodą atvežėte gerą gaminį, norėjote pristatyti įdomią naujovę, bet prie ekspozicijos priėjo vos vienas kitas žmogus. Priešais įsikūrusioje ekspozicijoje nebuvo nieko naujo, bet žmonės nuolat prie jos būriavosi. Kaip įminti buvimo parodos dalyviu mįslę, kad išleisti pinigai sugrįžtų padidėjusiu ž...
nuotrauka
2024-05-03 10:44
Dar aštuoni moksliniai tyrimai atvers iki šiol nepažintus Vilniaus istorijos sluoksnius. 45 tūkst. eurų šiemet paskirstyti vienuolikai mokslininkų, kurie tirs sostinės istorinę, architektūrinę praeitį. Per visą stipendijų istoriją mokslininkų tyrimams paskirstyta didžiausia paramos suma. Šiemet moks...
nuotrauka
2024-04-29 17:04
Lietuvos architektų rūmų Tarybos sprendimu šiais metais rūmų garbės ženklas „Žiedas" skiriamas architektui, architektūros istorikui, profesoriui Jonui Minkevičiui. Apdovanojimas įteiktas Vilniuje, visuotinio Lietuvos architektų rūmų susirinkimo metu.
nuotrauka
2024-04-29 16:05
Tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidžia, kad kas penktam Lietuvos gyventojui vienas iš svarbiausių idealių namų aspektų yra ryšys su gamta. Deja, daugelis žmonių neturi nuosavos lauko erdvės. Todėl interjero dizainerė dalinasi praktiškais patarimais, kaip pajusti ryšį su gamta, būnant namuose.
nuotrauka
2024-04-26 10:08
Įsitikinti, kaip įvairiai interjerą mato ir kokias emocijas juo gali perteikti skirtingi žmonės, galima užsukus į LITEXPO parodos „Baldai ir dizaino sprendimai" garsių nuomonės formuotojų erdvę. Joje dizaineris Robertas Kalinkinas, menininkė Monika Dirsytė ir tinklaraščio susitvarkyk.lt autorė Toma ...
nuotrauka
2024-04-25 07:53
Kultūros ministerija paskelbė konkursą eiti naujai įsteigto Nacionalinio architektūros instituto direktoriaus pareigas.
nuotrauka
2024-04-23 07:26
Iki balandžio 30 d. vilniečiai kviečiami teikti paraiškas istorinių pastatų išorės tvarkymui. Savivaldybė remia nuo 60 iki 80 proc. istorinių pastatų tvarkybos darbų išlaidų. Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros paveldo apsaugos skyriaus vedėja Donata Kabelkė pasakoja svarbiausius dalykus, kuriuos ...
nuotrauka
2024-04-22 14:19
Nuo balandžio pabaigos vyksta medinių Šnipiškių pastatų vertybinis inventorizavimas ir fotogrametriniai matavimai. Šių matavimų prireikia siekiant išsaugoti šio rajono identitetą, restauruojant pastatus ir pretenduojant gauti paveldo apsaugos programų finansavimą. Šnipiškių senų pastatų savininkai k...
nuotrauka
2024-04-19 13:25
Kino filmų vakarai – tai ypatingas atokvėpis nuo varginančios rutinos. Nėra nieko geriau nei patogiame fotelyje įsitaisius žiūrėti mėgstamiausius filmus su šeima arba draugais. Ypač patogu, kai nereikia niekur eiti, o sparčiai gerėjant ir filmų žiūrėjimo namuose galimybėms, namuose žiūrėti filmus ga...
nuotrauka
2024-04-19 07:38
Nekilnojamojo turto pirkėjai šalyje – vis reiklesni, žinantys, ko nori, ir išsianalizavę rinką, pastebi ekspertai. Jie atidžiai renkasi patikimus vystytojus ir jų projektus. Daugėja ir tokių pirkėjų, kurie nori įsigyti pilnai įrengtą būstą gyvenimui čia ir dabar. Tačiau vis dar vyrauja įsitikinimas,...
nuotrauka
2024-04-18 10:42
Išrinktas architektūrinio konkurso nugalėtojas Pavilnio bibliotekos ir aplink ją esančios teritorijos prikėlimui naujam gyvenimui. Avarinės būklės biblioteka bus rekonstruojama – joje įsikurs bendruomenės namai, edukacijų erdvės, vaikų kambarys, skaitykla. Kartu čia įsikurs ir Naujosios Vilnios seni...
nuotrauka
2024-04-16 12:31
Interjero dizaineriai unisonu kalba – namų dekoro įrengimas nėra tik tinkamas daiktų išdėstymas. Tai buities dvasios ir malonios, jaukios erdvės kūrimas, kuris yra ypač aktualus, nes namai yra intymiausia ir artimiausia aplinka, kurioje leidžiame sau būti visiškai atsipalaidavusiems. Ne veltui inter...
nuotrauka
2024-04-15 14:08
Pirmuosiuose Lietuvos architektų rūmų mokymuose apie priedangų projektavimą nuotoliniu būdu dalyvavo beveik 250 dalyvių. Profesionalams skirtuose mokymuose architektas Tumas Mazūras pristatė darbo grupės parengtas rekomendacijas padidinto saugumo patalpoms (priedangoms), supažindino dalyvius su pana...
nuotrauka
2024-04-15 10:06
Apgyvendinti skirtingo amžiaus vaikus viename kambaryje daugeliui tėvų skamba kaip rimtas iššūkis. Ypač, kai vaikų amžius ir poreikiai yra skirtingi, o vietos reikia ne tik namų darbams ruošti, bet ir žaidimams. Kaip padaryti, kad kambaryje vyrautų tvarka, o vietos pakaktų visiems, pademonstravo int...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras