2023 spalio 4 d. trečiadienis, 6:07
Reklama  |  facebook

Kiek mėnesinių pajamų galima skirti būsto paskolai

2022-07-21 09:29
Įsigyti būstą norintys asmenys dažnai pasirenka savo svajonę finansuoti būsto paskola. Tačiau šis finansinis įsipareigojimas reikalauja atsakingumo ir atidaus savo mėnesinių pajamų įsivertinimo. Kaip tai padaryti kritiškai ir kiek savo pajamų galima skirti būsto paskolai, pasakoja „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė.
nuotrauka
Žydra RAKAUSKAITĖ, „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė


Minimos įmonės
Luminor bankas,
Bankas kiekvieną prašymą suteikti paskolą įvertina individualiai, atsižvelgdamas į asmens ar šeimos pajamų struktūrą ir tvarumą, išlaikytinių skaičių. Tačiau bene esminis faktorius, sudarantis didžiausią įtaką įmokos ir pajamų dydžių santykiui, yra jau turimų finansinių įsipareigojimų – vartojimo paskolų, lizingų automobiliui ir pan. – dydis ir terminai.

„Lietuvoje finansų įstaigoms galioja Atsakingojo skolinimo nuostatai, kurie numato, kokius kriterijus turi atitikti asmenys, norintys gauti būsto paskolą. Bet kuriam paskolą gauti siekiančiam žmogui svarbiausia žinoti, kad visi finansiniai įsipareigojimai, įskaitant ir būsimą paskolos įmoką, turi sudaryti ne daugiau kaip 40 proc. asmens ar šeimos gaunamų pajamų. Todėl jeigu turite finansinių įsipareigojimų, būsto paskolos dalis galės sudaryti tik atitinkamai mažesnę pajamų dalį“, – sako Ž. Rakauskaitė.

„Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė pateikia pavyzdį – jeigu dviejų suaugusių asmenų šeimos pajamos atskaičius mokesčius yra 2000 eurų, maksimali visų paskolų, įskaitant ir būsto paskolą, mėnesinė įmoka galėtų sudaryti iki 800 eurų.

Planuojant kreiptis dėl būsto paskolos, ekspertė pataria nepamiršti ir kitų su šiuo sprendimu susijusių niuansų, kurie gali paveikti pajamų ir paskolos įmokos santykį. Vienas iš dalykų, kuriuos reikia įvertinti iš anksto, yra pajamų tvarumas, kuris aktualiausias nepastovaus dydžio pajamas gaunantiems gyventojams, pavyzdžiui, laisvai samdomiems specialistams.

„Nors finansiniai įsipareigojimai gali sudaryti iki 40 proc. žmogaus ar šeimos pajamų, tačiau atskaitos tašku gali būti laikomi net ir finansiškai prasčiausi mėnesiai. Bankas vertins, koks yra asmens darbo pobūdis ir jo specializacija, kokio dydžio bus potencialios pajamos ir ar jos bus gaunamos nuolat. Jeigu jūsų pajamos stipriai svyruoja, išmintinga būsto paskolai paskirti mažesnę pajamų dalį, kad įmoką galėtumėte sumokėti net ir finansiškai sudėtingesniu metu“, – sako banko ekspertė.

Taip pat Ž. Rakauskaitė rekomenduoja prieš imant būsto paskolą ir svarstant, kokią pajamų dalį galima jai skirti, įvertinti ir kitas su būstu susijusias potencialias išlaidas, pavyzdžiui – įsirengimą.

„Esame pastebėję, kad skaičiuodami savo išlaidas būstui nemaža dalis žmonių pamiršta ką nors įtraukti. Pavyzdžiui, jie staiga suvokia, kad didelė pajamų dalis skiriama įmokoms už būstą, o jį įsirengti ar remontuoti lėšų pritrūksta. Išlaidas įsirengimui būtina įsivertinti kuo anksčiau ir turėti omenyje, kad paskola įsirengimui, kartu su kitais finansiniais įsipareigojimais, negalės viršyti minėtų 40 proc.“, – sako „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė.

Galiausiai, Ž. Rakauskaitė rekomenduoja būsto paskolos įmokos dydį įvertinti visų kitų savo ar šeimos išlaidų kontekste. Finansų ekspertai paprastai pataria vadovautis 50-30-20 taisykle.

„Pagal šią taisyklę pusė pajamų skiriama būtiniausioms išlaidoms – maistui, transportui, būstui ir panašiai. Į šią išlaidų dalį įeitų ir būsto paskolos įmoka. Taip pat pagal šią taisyklę 30 proc. pajamų galima skirti kintančioms išlaidoms – kelionėms ar kitokiam laisvalaikiui, patogumo prekėms, o likusius 20 proc. reikėtų skirti taupymui ar investavimui. Ir nors ši taisyklė iš tiesų yra tik gairės, vertėtų įsivertinti, kaip būsto paskolos įmoka atrodytų jos kontekste ir ar mokant maksimalią 40 proc. pajamų dydžio mėnesinę įmoką užtektų lėšų kitiems savo poreikiams“, – pataria Ž. Rakauskaitė.

„Luminor“ banko ekspertė teigia, kad įsivertinus visus minėtus niuansus ir pastebėjus, kad planuota mėnesinė įmoka visgi yra per didelė, išeitis vis tiek yra – pasirinkti ilgesnį paskolos grąžinimo terminą.

„Vis dėlto, šis įmokos pamažinimo būdas turi savo ribotumą – pagal Atsakingo skolinimo gaires, bendras paskolos terminas negali viršyti 30-ties metų. Tad jeigu norite skolintis būstui maksimaliu terminu, o numatyta mėnesinė įmoka vis tiek viršija 40 proc., greičiausiai pasiskolinti visgi nepavyks ir teks ieškoti kitų sprendimų“, – sako Ž. Rakauskaitė.
Statybunaujienos.lt
Žymės  Būsto paskolosNT projektai

nuotrauka
2023-10-03 10:36
Nepaisant pastaraisiais mėnesiais kilusių paskolų palūkanų normų, Lietuvos gyventojai planų įsigyti nuosavą būstą neatsisako. Per artimiausius 3 metus tai padaryti ketina beveik kas ketvirtas (23 proc.) šalies didmiesčių gyventojas. Ši dalis dar didesnė tarp 25-35 metų amžiaus gyventojų, kurių trečd...
nuotrauka
2023-10-02 14:53
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų rugsėjo mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje naujų būstų pardavimai buvo vieni mažiausių šiemet – parduoti 156 būstai, fiksuotas 21 sutarties nutraukimas. Rugsėjį būstų parduota 29 proc. mažiau nei rugpjūtį, kuomet pardavimai siekė ...
nuotrauka
2023-09-28 15:09
Mūsų visuomenėje yra išties įprasta praktika, kuomet būsto paskolos galimybėmis žmonės naudojasi prireikus naujo būsto – dažnai didesnio, erdvesnio ar tiesiog patogesnėje lokacijoje. Gauta suma panaudojama nekilnojamojo turto įsigyjimui ar būsto statymui, taip sukuriant visiškai naujas sąlygas komfo...
nuotrauka
2023-09-28 11:23
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ sostinės Naujamiesčio rajone planuoja pradėti naujo gyvenamojo kvartalo statybas. Vilniaus miesto savivaldybei pateiktas prašymas 4 korpusų pastato statybų leidimui gauti. Numatomos kompanijos investicijos į šį projektą – 35 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-27 13:10
Istorinėje Vilniaus Senamiesčio dalyje, kiek į rytus nuo „Tamstos“ klubo, Žiupronių gatvėje, 2026 m. iškils du daugiabučiai gyvenamieji namai. Pastatai įsikurs vietoje, kurioje anksčiau stovėjo apleisti garažai, ir papildys nedideles naujų Senamiesčio būstų gretas.
nuotrauka
2023-09-19 15:18
Lietuvos bankas pateikė pasiūlymus ir įgyvendins priemones, kurios praplės būsto paskolų gavėjų pasirinkimo galimybes, sumažins refinansavimo ir palūkanų maržos peržiūros naštą vartotojui, gerins vartotojų informuotumą ir kels jų finansinio raštingumo lygį.
nuotrauka
2023-09-19 14:53
Sostinės Bajorų rajone, Vanaginės draustinio pamiškėje pradėtos trečiojo ir paskutinio gyvenamojo projekto „Bajorų lajos" etapo statybos. Vienos iš didžiausių Lietuvoje NT plėtros bendrovių „Omberg group" projekte statomi du daugiabučiai.
nuotrauka
2023-09-15 15:51
Rinkdamiesi būstą Lietuvos didmiesčių gyventojai vis dažniau žvalgosi į užmiestį ir toliau nuo centro nutolusius rajonus. Būstui toliau nuo centro nutolusiuose rajonuose pirmenybę teiktų 40 proc. didmiesčiuose gyvenančių lietuvių, o dar 31 proc. rinktųsi gyventi priemiestyje ar už miesto ribos – 3 p...
nuotrauka
2023-09-11 14:23
„Eika“ grupė rugsėjo 6 d. oficialiai atvėrė šiuo metu didžiausių ne tik Vilniuje, bet ir visoje Lietuvoje bendro gyvenimo namų „Solo Society City House Vilnius“ duris.
nuotrauka
2023-08-31 13:17
Investicija į nekilnojamąjį turtą yra gyventojų įvardijama kaip viena patraukliausių, be to, yra nesudėtingai valdoma. Tačiau niekas nėra apsaugotas nuo nuostolių, susijusių su būstu. Praėjusiais metais buvo atlyginta daugiau nei 22 mln. eurų būsto nuostoliams padengti, rodo „Lietuvos draudimo“ duom...
nuotrauka
2023-08-30 05:47
Nekilnojamojo turto (NT) vystytojas „Amirex“ į Vilnių atnešė atitikmens neturintį kurortinio stiliaus projektą, kuris labiau primena vilą pajūryje nei būstą sostinėje. „Ežero vilos“ ant Buivydiškių tvenkinio kranto – ramybės sinonimas: projektas yra apsuptas miško ir vandens, o terasinis landšaftas ...
nuotrauka
2023-08-28 09:56
Jaunesnio amžiaus žmonės, besidomintys galimybe gauti paskolą nekilnojamam turtui, dažniausiai klausinėja apie paskolos išdavimo procedūrą, taip pat teiraujasi, ar galėtų gauti bendrą paskolą, jei su partneriu nėra susituokę, bei kokio dydžio pradinį įnašą reikėtų sukaupti. Tokie klausimai dominavo ...
nuotrauka
2023-08-25 07:06
Vieno pirmaujančių Baltijos regione nekilnojamojo turto plėtotojų „Pro Kapital Group“ dukterinė įmonė UAB „Pro Kapital Vilnius Real Estate“ pateikė Vilniaus miesto savivaldybei projektinius pasiūlymus dėl ant sostinės senamiesčio kalvos esančio buvusio Vilniaus kolegijos pastato pritaikymo gyvenamaj...
nuotrauka
2023-08-22 10:46
Visapusiškai tiek nuomininkų, tiek ir patalpų ar kitų nuomojamų nekilnojamojo turto (NT) objektų savininkų teisių ir interesų apsaugą užtikrina tik sudarytos nuomos sutarties įregistravimas Nekilnojamojo turto registre ir tokiu būdu fakto apie tai paviešinimas. Registrų centro analitikai pastebi, ka...
nuotrauka
2023-08-22 10:15
Netrukus prasidėsiantis rugsėjis ir nauji mokslo metai kaskart pagyvina šalies didžiųjų miestų būstų nuomos rinkas – jas užplūsta studentai. Tačiau tiek butus nuomojantis, tiek ir nuomojant visada tikėtini įvairūs iššūkiai ar nelaimingi įvykiai. Specialistai skaičiuoja, kad būsto užliejimas vandeniu...
nuotrauka
2023-08-22 10:11
Artėjant vasaros pabaigai, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) gyventojams primena svarbiausią informaciją apie tai, kaip teisingai vykdyti gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto nuomos veiklą.
nuotrauka
2023-08-16 10:06
Vilniaus senamiestyje, Paupyje, startuoja priešpaskutinis, 9-asis plėtros etapas. Planuojama, kad iki 2024 metų pabaigos vilniečių pamėgtas rajonas pasipildys 4 aukštų namu su komercinėmis patalpomis ir 13 išskirtinių butų. Į plėtrą bendrovė „Darnu Group“ investuos 3,5 mln. eurų.
nuotrauka
2023-08-08 10:40
Nekilnojamojo turto (NT) rinką pastarąjį pusmetį stabdant aukštoms palūkanų normoms, renesansą išgyvena išperkamosios būsto nuomos (angl. rent to buy) rinka. Paslaugos Lietuvoje pradininkės „Hanner“ duomenimis, per pirmus 7 šių metų mėnesius fiksuojamas 35 proc. augimas, palyginus su rekordiniu visų...
nuotrauka
2023-08-03 09:12
Namai turi ypatingą reikšmę žmonių būsenai, o netinkama gyvenamoji aplinka didina įvairių fizinių ir emocinių sutrikimų riziką. Ekspertai pasakoja, kaip namai gali paveikti mūsų savijautą bei į ką renkantis būstą verta atkreipti dėmesį, kad būtume kuo sveikesni.
nuotrauka
2023-07-31 09:35
Europos centriniam bankui (ECB) vis keliant paskolų palūkanų normas ir EURIBOR artėjant prie piko, dažnas, planuojantis įsigyti pirmąjį būstą, nusprendžia kuriam laikui šį sprendimą atidėti. Nors palūkanų didinimas gali kelti baimę, visgi, tinkamai pasiruošus, jis neturėtų atbaidyti nuo būsto pirkim...

Statybunaujienos.lt » NT projektai