2022 gegužės 23 d. pirmadienis, 14:26
Reklama  |  facebook

Klimato kaita ir fizikinės technologijos: KTU mokslininkas kuria sprendimą švariai energijai išgauti

2021-10-28 11:29
Klimato kaita ir globalinis atšilimas – vienas didžiausių šių laikų pasaulio iššūkių, kuriam įveikti reiktų sumažinti anglies dioksido išmetimą į atmosferą. Japonijoje, Šidžuokos universitete daktaro disertaciją apsigynęs KTU mokslininkas Vytautas Kavaliūnas kurią įrankį išgauti žaliajam vandeniliui, įvardijamam kaip vienu iš efektyviausių atsinaujinančių energijos šaltinių.
nuotrauka
KTU MGMF mokslininkas dr. Vytautas Kavaliūnas. KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),

Švarus arba žaliasis vandenilis yra viena iš Europos žaliojo kurso ir ES priimtos strategijos dalių, kuria siekiama sumažinti priklausomybę nuo nešvaraus, importuojamo iškastinio kuro. Juo paremtos technologijos sulaukia vis daugiau dėmesio ir įvardijamos kaip vienas iš pagrindinių ekonomikos dekorbanizacijos ramsčių.

Apie tai – Kauno technologijos universiteto interviu su šio universiteto Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto (KTU MGMF) mokslininku dr. Vytautu Kavaliūnu.

Kodėl žaliasis vandenilis?

Vandenilį galima išgauti įvairiais būdais, ir priklausomai nuo to, kokiu būdu tai padaroma, jis skirstomas pagal spalvas. Plačiai naudojami terminai – mėlynasis ir žaliasis vandenilis. Rečiau – rožinis, geltonas, baltas, pilkas ar turkio spalvos.

Žaliasis vandenilis yra švariausias, kadangi jo gavybai naudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai (vėjas ar saulė), o galutinis produktas yra tik vandenilis ir deguonis. Žaliojo vandenilio gavybos metu nesusidaro šalutiniai produktai, sukeliantys šiltnamio efektą, t. y. anglies dvideginis (CO2).

Vandenilio panaudojimą galima prilyginti gamtinėms dujoms ar kurui. Jis gali pilnai pakeisti gamtines dujas, naudojamas tiek buityje, tiek pramonėje. Dabartinis vamzdžių „tinklas“, kuris naudojamas dujoms transportuoti, gali būti pritaikytas vandeniliui.

Negana to, dar 2018 m. buvo pranešta apie vidaus degimo variklių galimybę pritaikyti vandeniliui. Tai reikštų, kad ši technologija (priešingai nei elektromobiliai) būtų prieinama visoms socialinėms grupėms ir nereikėtų gaminti naujų, brangių, specialiai vandeniliui pritaikytų automobilių.

Kokios būtinos sąlygos, kad šios technologijos neštų naudą?

Būtinos sąlygos vandenilio gavyboje yra efektyvumas, t. y. sunaudojamas energijos kiekis negali būti didesnis negu gauto vandenilio suteikiamas energijos kiekis, ekologiškumas, t. y. negali susidaryti gamtą teršiantys šalutiniai produktai (CO2) bei atsinaujinančios energetikos panaudojimas – vandenilio gavybai negali būti naudojamas iškastinis kuras ar kiti energijos šaltiniai, kurie teršia aplinką.

Žaliasis vandenilis dažniausiai yra išgaunamas elektrolizės būdu. Kadangi vandenilio energetikoje yra svarbus ekologiškas būdas gauti vandeniliui, pakalbėkime apie konkrečius skaičius elektrolizės procese.

Įsivaizduokime, norint išgauti 1 kg vandenilio dujų, reikia apie 9 l distiliuoto vandens ir apie 50 kilovatvalandžių (kWh) elektros energijos. Tačiau 1 kg vandenilio dujų gali suteikti tik apytikriai 33 kWh energijos (beveik tris kartus daugiau, nei kg benzino ar dyzelino ~12 kWh), tačiau tai reiškia, kad proceso efektyvumas yra apie 66 proc.

Remiantis statistika, 1 kWh kaina Europoje 2020 m. buvo apie 0,22 Eur, o vandenilio kaina yra 11 Eur už kg neskaičiuojant transportavimo ir laikymo kaštų. Taigi, elektrolizės būdu gautas vandenilis nėra komerciškai patrauklus, ir jo „spalva“ priklauso nuo to, kokia energija yra naudojama elektrolizei: vėjo jėgainės, saulės baterijos, iškastinis kuras ar branduolinė energija.

Kiek stiprų ir kokį poveikį klimato kaitai galėtų turėti komerciškai sėkmingo sprendimo suradimas? Ar galėtume šias technologijas tuomet pavadinti pasaulio dekorbanizacijos ramsčiu?

Proveržis žaliojo vandenilio gavyboje būtų tvirtas atspirties taškas atsinaujinančios energetikos srityje ir paliktų ryškų švaresnio rytojaus pėdsaką. Vadovaujantis tuo, kad naudojant vandenilį, kaip energijos šaltinį, šalutiniai produktai gali būti vanduo ar vandens garai, – galima drąsiai teigti, kad tai taptų tvirtu pasaulio dekarbonizacijos ramsčiu.

Akivaizdu, kad vandenilio energetika yra būtent ta sritis, į kurią turime koncentruotis norėdami išvengti baisių padarinių, ateinančių kartu su globaliniu atšilimu.

Ir jūs savo tyrimais siekiate sukurti komerciškai sėkmingą technologiją, įrankį? Papasakokite plačiau.

Idėjos esmė paprasta: įrenginį įmerkus į distiliuotą vandenį ir apšvietus jį saulės šviesa, gaunamas deguonis ir vandenilis.
Kalbant šiek tiek plačiau, mes dirbame su sistema kurią sudaro hibridinis titano dioksido fotoelektrodas (vadinkime jį pagrindiniu) bei saulės elemento pagrindu sukurtas fotoelektrodas (vadinkime jį šalutiniu) (žr. paveikslėlyje).

vandenilis1 pav. Įrenginio schema

Naudojant pateiktą sistemą, atsiranda galimybė gauti žaliąjį vandenilį iš vandens naudojant tik saulės energiją, be papildomų energijos šaltinių. Taip pat tam reikalingi specialiai šiam procesui pritaikyti indai, kuriuose deguonis ir vandenilis būtų nedelsiant surenkami, be galimybės sureaguoti tarpusavyje.

Negana to, dalis mokslinių darbų orientuojasi į pagrindinio fotoelektrodo gamybą ir modifikaciją, o kaip šalutinį fotoelektrodą naudoja platinos elektrodą. Ne paslaptis, kad platina yra priskiriama tauriesiems metalams ir yra ganėtinai brangi.

Tad mūsų tikslas – ne tik sukurti pagrindinį fotoelektrodą, bet ir komerciškai patrauklią alternatyvą platinos elektrodui.

Paskutiniai atlikti tyrimai parodė, kad mūsų sukonstruota sistema, naudojant pagrindinį fotoelektrodą ir saulės elemento pagrindu sukurtą šalutinį fotoelektrodą, pasiekia beveik 75 proc. didesnį efektyvumą, lyginant su platinos elektrodu. Tad, manau, kad einame teisinga linkme.

Ar Jūsų kuriamas įrankis bus komercializuojamas?

Sudėtingas klausimas, tačiau į jį atsakymas būtų toks: mano tikslas – švari energija ir mūsų Žemės išsaugojimas. Taigi, sukurtas produktas turi būti plačiai prieinamas visoms socialinėms grupėms bei visoms šalims, tam kad CO2 emisija būtų sumažinta kaip įmanoma sparčiau.

Kaip ši technologija galėtų būti pritaikoma pramonėje?

Galbūt pradėsiu nuo transporto sektoriaus, kadangi studijuojant Japonijoje, pačiam teko pasinaudoti viešojo transporto paslauga Tokijuje, kur autobusas buvo varomas vandeniliu. Vandenilis, kaip alternatyva kurui, bei jo realus panaudojimas kai kuriose šalyse jau yra taikomas. Tiesa, tokių autobusų Tokijuje yra vienetai, lyginant su iškastiniu kuru varomais autobusais, tačiau tai parodo, kiek jau yra pažengta šioje srityje. Žinoma, tai labiau atspindi vandenilio panaudojimą, bet ne jo gavybą.

Pramonės ar energetikos srityje vandenilis galėtų pakeisti gamtines dujas, iškastinį kurą, tikėtina, kad ir branduolines jėgaines. Įrangą, kaip panaudoti vandenilį, mes jau turime. Reikia tik rasti būdų, kaip efektyviai ir ekologiškai išgauti vandenilį.

Neseniai apsigynėte disertaciją šia tema. Ar ketinate tęsti mokslinę veiklą? Ar ta pačia linkme? Kokie jūsų ateities planai?

Savo daktaro disertaciją apsigyniau Japonijoje, Šidzuokos universitete. Būtent ten gimė idėja apie mūsų kuriamą „įrenginį“ vandenilio gavybai. Čia norėčiau paminėti žmogų be kurio, tikriausiai, nebūčiau sugebėjęs išvystyti šios idėjos – tai profesorius Yoshinori Hatanaka.

Su juo dirbome dvejus metus. Idėją kartu su savimi parsivežiau į Lietuvą ir savo žiniomis bei patirtimi stengiuosi pasidalyti su KTU MGMF Fizikos katedroje esančia komanda. Be jokios abejonės, planuoju tęsti mokslinius tyrimus.

Svajonė apie švarią energiją taps realybe?

Reikia sugebėti atsirinkti, kokia energija iš tikrųjų yra visiškai švari. Vien tai, kad žmogus turi elektra varomą automobilį, dar nereiškia, kad energija jam pakrauti yra žalioji energija, nepaliekanti CO2 pėdsako atmosferoje.

Žaliojo vandenilio technologijos yra puikus žingsnis švaresnio rytojaus link, tačiau vidutinė metinė temperatūra vis dar kyla.
Statybunaujienos.lt
Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2022-05-23 10:48
Europos investicijų bankas (EIB) suteikė bendrovei „Teltonika IoT Group“ 50 mln. eurų paskolą, kad ji paspartintų mokslinių tyrimų, plėtros ir inovacijų veiklą belaidžių tinklų ir ryšių technologijų srityje. Be to, iš šių lėšų bus plečiamos ir atnaujinamos bendrovės gamybinės patalpos, kurios, kitai...
nuotrauka
2022-05-20 07:38
Konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2022. Vilnius“ paskelbti geriausi Lietuvos BIM projektai. Geriausiu BIM projektu užsienyje pripažintas „Science Park Towers“ Švedijoje, kurį įgyvendino „INHUS Engineering“, „Peikko Lietuva“ ir „Staticus“.
nuotrauka
2022-05-19 07:26
Įsibėgėjant šiltajam sezonui, suaktyvėja ne tik gamta, bet ir statybų darbai. Juos atliekantys siekia apsirūpinti reikiamomis priemonėmis, kurios užtikrintų aukštą darbų kokybę ir gerą rezultatą. Viena iš sričių, kurioje tai tampa ypač aktualu – pastatų apšiltinimas ir aukšto energinio efektyvumo už...
nuotrauka
2022-05-18 11:15
Eišiškių plento ir Geologų gatvės sankirtoje pradėtas statyti naujas internetinės ir didmeninės prekybos miestelis „eMarketCity“. Logistiškai patogioje vietoje, netoli tarptautinio Vilniaus oro uosto esančioje 3,9 ha teritorijoje numatomi 7 pastatai, kurių bendras plotas sudarys virš 20 tūkst. m².
nuotrauka
2022-05-18 09:51
Pasaulinio garso architekto Danielio Libeskindo (Niujorkas, JAV) suprojektuotas verslo centras „Artery“ Vilniaus centriniame verslo rajone – Konstitucijos prospekte – pradeda įgauti formą. Nuo darbų pradžios jau iškilo didžioji dalis monolitinio gelžbetonio konstrukcijų, o dabar 20 aukštų kompleksas...
nuotrauka
2022-05-17 10:37
Konkurencijos taryba nusprendė savo iniciatyva pradėti koncentracijos priežiūros procedūrą ir įvertinti, ar bendrovei „Kauno liftai“ įsigijus 100 proc. „Baltijos liftų“ akcijų, nebuvo sukurta ar sustiprinta dominuojanti padėtis arba itin apribota konkurencija kėlimo įrenginių techninės priežiūros Li...
nuotrauka
2022-05-16 10:00
Tarp Baltijos šalių tik Lietuvoje pernai bankrotų kiek daugėjo, o kaimyninėse Estijoje ir Latvijoje – mažėjo, rodo tarptautinės rizikų valdymo bendrovės „Coface" naujausias tyrimas.
nuotrauka
2022-05-11 07:29
„Raitininkų sodo“ projektas, kurį įmonė „YIT Lietuva“ įgyvendino dviem etapais, sulaukė svarbaus įvertinimo. Konkurse „Lietuvos BIM projektai 2022“ šis projektas pripažintas geriausiu gyvenamųjų pastatų BIM projektu.
nuotrauka
2022-05-10 07:32
KTU Statybos ir architektūros fakulteto Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centro sukurtas Kauno miesto skaitmeninis dvynys konkurse „Lietuvos BIM projektai 2022“ pripažintas geriausiu miesto modelio BIM projektu.
nuotrauka
2022-05-09 16:39
Tikriausiai sutiksite, kad nepriklausomai nuo statinio paskirties ir tipo, visada būtina atsižvelgti į stogo dangą. Pastaruoju metu netrūksta itin plataus dangų pasirinkimo, tačiau ekspertai pastebi, kad plieninė stogo danga yra laikui nepavaldi klasika. Šį kartą dėmesio centre – plieninė „Ruukki” s...
nuotrauka
2022-05-06 07:20
Tiek privačiuose būstuose, tiek biuruose naudojama itin daug stiklo konstrukcijų: nuo vonios kambario ar laiptų turėklų iki pertvarų. Tam, kad šias konstrukcijas iš viso galima būtų įrengti ir įrengti estetiškai, būtini laikikliai ir panašios detalės, kurias gamina „TTinox“ įmonė.
nuotrauka
2022-05-05 05:59
Klaipėdos miesto savivaldybei pateikti dokumentai, apibrėžiantys planuojamą prekybos ir pramogų centro „Akropolis“ Klaipėdoje plėtrą šalia esamo pastato statant naują, apie 3,5 tūkst. kv. m prekybinio ploto, vieno aukšto pastatą.
nuotrauka
2022-05-04 07:12
„Ruukki“ pristato naujus produktus, užtikrinančius aukščiausio lygio priešgaisrinę apsaugą. Vienas jų – „Ruukki® Firewall“ ugniasienė – lengva ir greitai montuojama šiuolaikinė sistema, skirta garantuoti dar didesnį saugumą ir apsaugą nuo ugnies plitimo. Kitas naujas produktas – daugiasluoksnės plok...
nuotrauka
2022-05-03 15:33
Sostinės Lazdynų baseine šiuo metu baigiamas olimpinio baseino įrengimas. Šio mėnesio pabaigoje baseiną planuojama pirmą kartą užpildyti vandeniu, informuoja Vilniaus miesto savivaldybė.
nuotrauka
2022-05-02 13:23
Per 2021 m. AB „Kelių priežiūra“ sugeneruotos pajamos krito 6,1 proc., t.y. beveik 6 mln. Eur, lyginant su 2020 m. pajamomis. Bendrovės generalinio direktoriaus Rolando Rutėno teigimu, sudėtingus finansinius metus lėmė kompleksinės priežastys – aukštesnė druskos kaina, ypatingai sunkios žiemos sąlyg...
nuotrauka
2022-04-29 07:39
Vilniuje po dviejų metų priverstinės pertraukos įvyko jau antrasis tarptautinis pastolininkų čempionatas, kurį organizavo BSA Baltijos pastolininkų asociacija kartu su įmone „Layher Baltic“.
nuotrauka
2022-04-28 10:11
Vienas ryškiausių Kauno modernistinės architektūros simbolių – kino teatras „Romuva“ – tapo jaukiais ir šiuolaikiškais meno bei kultūros namais. Po rekonstrukcijos pastatas atvėrė duris skirtingoms veikloms – kinui, šokiui, teatrui ir muzikai.
nuotrauka
2022-04-27 12:59
Izoliacinių medžiagų iš mineralinės vatos specialistai parengė PAROC „Vėdinamų sienų projektavimo vadovą“ bei atnaujino PAROC izoliacinius sprendimus, kurie padės ne tik suprojektuoti, bet ir tinkamai įrengti efektyvias, ilgaamžes vėdinamų sienų konstrukcijas.
nuotrauka
2022-04-26 07:07
Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės vadovaujamai Fizinio barjero prie sienos su Baltarusija projekto priežiūros komisijai bendrovės „EPSO-G“ atstovai vakar, balandžio 25 d., pristatė projekto eigą.
nuotrauka
2022-04-26 07:05
Krašto apsaugos ministerijai derantis dėl antrojo „Vilkų“ įsigijimo etapo, praėjusią savaitę Infrastruktūros valdymo agentūra pasirašė sutartį su UAB „Jungtiniai projektai“ dėl pėstininkų kovos mašinų dirbtuvių Rukloje statybos darbų.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka

Lietaus nuotekų valdymo sistema: kaip išvengti vandens taršos, didesnių mokesčių ir panaudoti lietaus vandenį

Tinkamas lietaus nuotekų srautų suvaldymas lietaus vandens kaupimosi vietose gali užkirsti kelią potvyniams. Universali Pipelife lietaus nuotekų valdymo sistema „Raineo“ – tai galimybė ne ti...