2022 rugsėjo 30 d. penktadienis, 0:39
Reklama  |  facebook

Knyga apie maištingąjį grafą

2022-08-19 07:41
Antanas Gravrogkas. Prisipažinkime – retas, ranką prie širdies pridėjęs, šiandien galėtų pasakyti, o kas jis toks. Nebent vienas kitas vyresnės kartos kaunietis universitetinės aplinkos inteligentas ar Joniškio krašte medvilioniškiai, kur yra Gravrogkų giminės lopšys. Plačiai minima tarpukario Lietuvoje pavardė ištirpo laikui bėgant.
nuotrauka
Tai dešimtoji žurnalisto Juozo Stražnicko knyga iš biografijų ciklo apie nusipelniusius Lietuvai žmones, tarp kurių daugiausia techninės minties atstovai – mokslininkai inžinieriai.


Dabar ši atminties spraga užpildyta „Diemedžio leidyklos“ išleista žurnalisto Juozo Stražnicko knyga „Maištingasis grafas Antanas Gravrogkas epochų skersvėjuose“.

Prieš dešimtmetį pasirodė šio autoriaus knyga apie profesorių inžinierių Julijoną Gravrogką, Aukštesniosios technikos mokyklos Kaune įkūrėją ir vadovą, Vytauto Didžiojo universiteto rektorių. Dabar ir apie vyresnįjį jo brolį Antaną (1880–1958).

Spalvinga biografija. Ką rodo reta pavardė, intriguojanti kilmės istorija, siekianti tūkstantmečio klodus Vokietijos žemėje ir kelis šimtmečius Lietuvoje.

„… geležinės sveikatos ir kieto nepalaužiamo būdo žmogus, nepabūgęs gyvenimo kliūčių, siekdamas tikslo, „nepatentuotas“ demokratas, patsai įsitraukęs į darbą ne žodžiais, bet siela ir veiksmais ten, kur matė reikalą.“ Toks Antanas Gravrogkas jo amžininkų liudijimuose.

Tą „reikalą“ jis regėjo labai plačiai. Daugdirbystėje krašto labui.

Aukštos kilmės grafas. Šiaulių berniukų gimnazijoje iš lenkiškos namų aplinkos pasukęs su „litvomanais“, kėlęs riaušes, studijuodamas Sankt Peterburgo universitete, o paskui – Technologijos institute. Maištininkas iš prigimties. Dalyvavęs Didžiajame Vilniaus seime ir su revolveriu kišenėje vykdęs jo nutarimus Rytų aukštaičiuose, purenęs dirvą Lietuvos nepriklausomybei tarp lietuvių Rusijoje.

Tarpukariu – iškilus inžinierius, vienas iš geležinkelių sistemos vadovų, kartu ir statybininkas, taip pat Lietuvos, vėliau Vytauto Didžiojo universiteto Technikos fakulteto docentas, ir Kauno miesto burmistras, nurungęs legenda tapusį Joną Vileišį.

Šaulys, vienas iš Klaipėdos sukilimo organizatorių ir aktyvus jo dalyvis, šaulystės sąjūdžio puoselėtojas ir ideologas, šaulių namų visame krašte statytojas, daugelio visuomeninių komitetų ir komisijų narys. Plius literatas-publicistas, vizionierius, kartu su prof. Kaziu Pakštu ir bendraminčiais ieškojęs vietos „atsarginei Lietuvai“. Asmenybė gyvenimo užribyje nesutraiškyta stalinizmo girnų – Maskva nepatvirtino profesoriaus vardo, ir nepalūžusi epochų skervėjuose. Knygoje prikelta į gyvosios atminties lauką po daugel metų.

Gravrogkų giminės istorijos tūkstantmečio sagą tęsė ar tebetęsia prof. Antano Gravrogko palikuonys – sūnus gydytojas Kristupas Vytautas, vaikaitis taip pat Antanas Gravrogkas. Jūreivis, lemtingomis Lietuvai dienomis įplaukęs į audringą Sąjūdžio vandenyną, buvęs Aukščiausiosios Tarybos Atkuriamojo Seimo apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas, Vytauto Landsbergio asmens sargybinis. Savo proseneliu didžiuojasi ir Einaras von Gravrockas – žinoma asmenybė verslo pasaulyje, Amerikoje ir Lietuvoje kuriantis savo sėkmės istoriją.

Tai dešimtoji žurnalisto Juozo Stražnicko knyga iš biografijų ciklo apie nusipelniusius Lietuvai žmones, tarp kurių daugiausia techninės minties atstovai – mokslininkai inžinieriai. 

Statybunaujienos.lt
Žymės  Statybininkai
Aktualijos

nuotrauka
2022-09-29 14:43
2022 m. LEDVANCE ekspozicija aplankys kelias Europos šalis ir sustos didmeninės prekybos įmonėse bei kitose patogiose vietose, kad pademonstruotų naujausius LEDVANCE gaminius – nuo šviestuvų, lempų, LED modulių, iki elektrinių komponentų ir šviesos valdymo sistemų, skirtų montuotojams ir projektuoto...
nuotrauka
2022-09-29 09:50
Didžiausią įtaką bendram kainų pokyčiui turėjo statybinių medžiagų ir gaminių kainų padidėjimas 1,2 proc., mašinų ir mechanizmų darbo valandos kainų padidėjimas 0,4 proc., ir vidutinio valandinio bruto darbo užmokesčio sumažėjimas 1,2 proc. Iš statybinių medžiagų ir gaminių daugiausia – 7,7 proc. pa...
nuotrauka
2022-09-28 12:54
Aplinkos ministerija patikslino Vyriausybės nutarimu patvirtintus Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administravimo nuostatus ir kviečia projektui teikti pastabas ir pasiūlymus.
nuotrauka
2022-09-28 06:46
Nuo spalio 3 d. neprijungtų prie centrinio šildymo sistemos daugiabučių namų gyventojai ir individualių gyvenamųjų namų savininkai, norintys pasikeisti iškastiniu kuru kūrenamus katilus į netaršius šildymo įrenginius, galės teikti paraiškas paramai gauti.
nuotrauka
2022-09-27 07:47
Pagal Valstybinės žemės sklypų perdavimo valdyti, naudoti ir disponuoti jais patikėjimo teise savivaldybėms taisykles ir atsižvelgiant į Marijampolės savivaldybės tarybos prašymą, Marijampolės savivaldybei perduodama 10 valstybinės žemės sklypų gatvėms ir vietiniams keliams, komunaliniams inžinerini...
nuotrauka
2022-09-26 11:20
Nuo 2022 m. lapkričio 1 d. ketindami atsiskaityti grynaisiais pinigais turime įsivertinti, ar mūsų mokamos sumos dydis yra leistinas įstatymais, nes net nenorėdami galime tapti įstatymo pažeidėjais, kai neigiamų pasekmių sulaukia tiek grynųjų pinigų mokėtojas, tiek juos priėmęs asmuo.
nuotrauka
2022-09-26 11:00
Vilnius kviečia architektus teikti projektus ir idėjas naujoms ugdymo įstaigoms. „Vilniaus vystymo kompanija“ skelbia architektūros projektų konkursus, kuriuose ieškoma geriausių idėjų vaikų darželiams Šnipiškėse ir Balsiuose bei Pavilnyje ir Perkūnkiemyje planuojamoms statyti progimnazijoms.
nuotrauka
2022-09-26 07:14
Nusėdęs, pakrypęs, skylantis statinys – gal ir nedažna, bet labai sunki liga, galinti pasibaigti ir avarija ar pastato nugriovimu. Baltijos šalyse ir Lenkijoje lietuviško kapitalo bendrovė „Geolift Baltic“ siūlo konstrukcijų stabilizavimą ir pakėlimą geopolimerinėmis injekcijomis – greita ir elegant...
nuotrauka
2022-09-23 09:27
Šalies ekonomistai prognozuoja, kad situacija Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinkoje netrukus stabilizuosis – kainos turėtų išsilyginti, o naujų butų pasiūla pradėti augti. Todėl svajojantiems apie savo nuosavą būstą sąlygos jį įsigyti, ekspertų teigimu, ateityje vėl numatomos palankios. Tačiau n...
nuotrauka
2022-09-22 14:13
Visoje Lietuvoje vykstant viešame masinio vertinimo dokumentų svarstyme visuomenė gali susipažinti su Registrų centro perskaičiuotomis projektinėmis žemės ir statinių vidutinėmis rinkos vertėmis, kurios įsigalios nuo kitų metų sausio. Vidutinės rinkos vertės ne rečiau kaip kas penkerius metus prilyg...
nuotrauka
2022-09-22 06:20
Valstybės įmonė Turto bankas pajūryje skelbia išskirtinį aukcioną – ketinama parduoti nuo jūros 600 m nutolusius beveik 2000 kv. m dydžio poilsio namus. Pradinė kaina aukcione sieks 2 mln. 168 tūkst. eurų. Iš parduoto turto gautos lėšos bus investuojamos į policijos komisariato Klaipėdoje daugiaaukš...
nuotrauka
2022-09-22 06:17
15 tūkstančių sėdimų vietų, stogas virš tribūnų, du didžiuliai ekranai, automatiškai laistoma ir šildoma žalia veja bei aukščiausios kokybės bėgimo takai. Visa tai – tik dalis nuo pamatų atstatyto naujutėlaičio Dariaus ir Girėno stadiono privalumų. Sportininkai ir žiūrovai juos išbandys jau netrukus...
nuotrauka
2022-09-22 06:02
Dviračių ir pėsčiųjų infrastruktūros plėtra nuo 3 tūkst. iki 5 tūkst. km takų, patogesnės ir saugesnės šių eismo dalyvių kelionės, motyvacija iš nuosavo transporto persėsti ant gamtai ir sveikatai draugiškų dviračių ir daugiau nei 300 mln. eurų investicijų šiems tikslams pasiekti. Tokia dviračių Lie...
nuotrauka
2022-09-21 07:01
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) dažnai sulaukia statytojų klausimų, ką privalu žinoti planuojant ir organizuojant statybos darbus, kieno prievolė ir kompetencija prižiūrėti statybos atitiktį statinio projektui ir kontroliuoti st...
nuotrauka
2022-09-20 06:12
Panevėžyje atnaujinamas dar vienas ypatingos reikšmės sporto infrastruktūros objektas - Panevėžio miesto savivaldybė su AB „Panevėžio statybos trestu“ pasirašė daugiafunkcio sporto ir sveikatinimo centro „Aukštaitija“ rangos darbų sutartį.
nuotrauka
2022-09-19 07:21
Vilniuje, Nacionalinio stadiono statybų aikštelėje, specializuota įmonė AB „Detonas“ susprogdino gelžbetonio pamatų bloką. Nepaisant papildomų saugos priemonių, tikėtina, kad iš statybvietės atskriejusi skeveldra išdaužė netoli teritorijos stovėjusio automobilio lango stiklą.
nuotrauka
2022-09-19 06:38
Šiuo metu biudžetinių įstaigų įgyvendinamiems viešųjų pastatų atnaujinimo projektams, kuriems, įvykdžius viešųjų pirkimų procedūras, nepakanka lėšų projektų tikslams pasiekti dėl padidėjusių statybos darbų rinkos kainų, papildomai skirta 10 mln. eurų iš Klimato kaitos programos lėšų.
nuotrauka
2022-09-14 12:57
Viena didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ vykdo uždarą kviestinį architektūrinį konkursą sklypui Justiniškių g. 126, kur vystys naują ekonominės klasės gyvenamųjų namų kompleksą.
nuotrauka
2022-09-14 06:50
Lietuvos oro uostai baigė vykdyti viešąjį pirkimą, kurio metu atrinktas rangovas, statysiantis naują Vilniaus oro uosto keleivių išvykimo terminalą. Juo tapo kompanija „Eikos statyba“. Naujasis terminalas bus statomas tarp VIP terminalo su konferencijų centru ir senojo keleivių terminalo. Bendra pir...
nuotrauka
2022-09-12 08:43,      papildyta 2022-09-14 08:02, Papildyta nuotraukomis
Rugsėjo 9 d., Palangoje, įvyko didžiausias renginys Lietuvos statybininkų bendruomenei – STATYBININKŲ DIENOS ŠVENTĖ 2022. Iškilmingame renginyje apdovanoti ir pagerbti geriausi šalies statybų sektoriaus darbuotojai.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Likviduojant istorinę taršą, bus išvalyta virš 6 tūkst. kub. m užteršto grunto

Teritorijos, dėl neatsakingos veiklos sovietmečiu užterštos cheminėmis medžiagomis, po sutvarkymo pamažu virsta poilsio zonomis.
nuotrauka

Pagal universalaus dizaino principus paklotas nestandartinių formų trinkelių grindinys Kulautuvoje

Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje pak...