2024 balandžio 21 d. sekmadienis, 9:10
Reklama  |  facebook

Kokios galimybės laukia būsimų studentų ir kodėl jie vengia tiksliųjų mokslų

2023-07-25 09:36
Kaip ir kiekvieną vasarą absolventų pečius pradeda slėgti vienas sunkiausių sprendimų – kokį karjeros kelią pasirinkti ir ką studijuoti. Rinktis tikrai yra iš ko, tačiau kaip nesuklysti ir ką šiandien pataria specialistai?
nuotrauka
Asociatyvi nuotr.


Minimos įmonės
Klaipėdos valstybinė kolegija,
Vilniaus kolegija,
Teltonikos įmonių grupė,

Populiariausi – sveikatos ir ugdymo mokslai

Pasirinkti tinkamą studijų kryptį ir profesinį kelią yra vienas svarbiausių sprendimų gyvenime, kurį turi padaryti jaunas žmogus. Vien koleginis sektorius šiais metais stojantiesiems siūlo rinktis iš 280 studijų programų. Tad opcijų tikrai yra, tačiau kaip pasirinkti teisingai?

Remiantis liepos mėnesio duomenimis, daugiausiai prašymų pirmuoju pageidavimu studijuoti kolegijose pateikta į sveikatos mokslų bei verslo ir viešosios vadybos studijų krypčių grupių programas. Tarp stojančiųjų taip pat populiarios inžinerijos mokslų ir ugdymo mokslų studijų krypčių programos.

Tačiau ar šių specialistų labiausiai reikia Lietuvos verslui ir viešajam sektoriui? „CV-Online“ marketingo vadovės Ritos Karavaitienės, cituojamos pranešime, teigimu, nepaisant to, kad Lietuvoje fiksuojami vieni geriausių užimtumo rodiklių, šiuo metu darbo rinkoje turime gana sudėtingą situaciją, beveik visose ekonominės veiklos srityse itin trūksta darbuotojų.

„Dviejose stambiausiose (pagal dirbančiųjų jose kiekį) srityse - gamyboje ir prekyboje, yra stabiliai aukštas darbuotojų poreikis. Gamyboje reikalingi staklių derintojai, operatoriai, mechanikai, šaltkalviai, inžinieriai (įvairių sričių), technologai, kokybės specialistai.

Prekyboje, be įprastinių pardavėjų, kasininkų ar salės darbuotojų išaugo su elektronine prekyba susijusių specialistų bei verslo analitikų poreikis. Kitos sritys, kurios itin kenčia nuo darbuotojų trūkumo: švietimas, medicina, žemės ūkis. Pagal didelį laisvų darbo vietų kiekį galima išskirti ir transporto, statybos, apgyvendinimo ir maitinimo, finansų, administravimo ir viešojo valdymo sritis“, - sako ji.

Pasak R. Karavaitienės, pagal darbo pasiūlymų kiekį, daugiausiai darbo pasiūlymų yra skirta: informacinių technologjių, transporto, gamybos, finansų, statybos, žmonių sveikatos priežiūros sričių specialistams.

Tačiau daugiausiai kandidatų dėmesio sulaukia visiškai kitos sritys: rinkodaros, viešųjų ryšių, žmogiškųjų išteklių, pardavimų, turizmo, administravimo, teisės, kultūros, meno. Čia stipriai matomas paklausos ir pasiūlos neatitikimas, valstybės ir verslo poreikis bei žmogaus noras rinktis tai, kas jam patinka individualiai.

Prisibijo tiksliųjų mokslų

Klaipėdos valstybinės kolegijos direktoriaus dr. Remigijaus Kinderio manymu pagal tai, koks didelis inžinerinių specialybių poreikis darbo rinkoje, stojimas į inžinerines specialybes galėtų būti didesnis. Tačiau jaunuolius gąsdina tai, kad reikės studijuoti tiksliuosius mokslus.

„Šių metų LAMA BPO duomenys rodo, kad populiariausi šiuo metu yra ugdymo mokslai, auga socialinio darbo, kineziterapijos pasirinkimas, išlieka stabilus stojimas į bendrosios praktikos slaugą, buhalterinę apskaitą, logistikos vadybą. Iš inžinerinių specialybių populiariausios yra statybos inžinerija bei elektros ir automatikos inžinerija, nemažai yra norinčiųjų studijuoti ir automobilių transporto inžineriją. Džiugios tendencijos, žvelgiant į mechanikos inžinerijos studijų priėmimo rezultatus, jau dabar viena grupė stojančiųjų tikrai yra suformuota, tačiau jų poreikis darbo rinkoje yra daug didesnis. Kolegija turi pajėgumų išauginti daugiau mechanikos inžinerijos specialistų, jei tik šią specialybę pasirinktų daugiau jaunuolių. Šiemet stebina priėmimo rezultatai į socialinio darbo studijų programą - labai daug norinčiųjų studijuoti šią programą. Tai sietina su informacija, kad šeimos gydytojo komandoje turės būti ir socialinis darbuotojas. Beje, ta pati prielaida paaiškina ir kineziterapijos populiarumą, į kurią stojimas jau keletą metų iš eilės stipriai auga“, - sako jis.

Kolegijos vadovas taip pat išskiria, kad Lietuvoje jaučiamas ir stiprus gydytojų odontologų padėjėjų trūkumas.

„Odontologų rūmai į mus kreipiasi trečius metus iš eilės, prašydami užtikrinti odontologinės priežiūros specialistų parengimą ir jų integravimo į darbo rinką. Šių specialistų poreikis yra labai didelis, tačiau stojantieji mieliau renkasi burnos higienos studijas ir į odontologinę priežiūrą nepavyksta prikviesti reikiamo skaičiaus stojančiųjų. Odontologinės priežiūros absolventų įsidarbinimas yra šimtaprocentinis. Galbūt išeitis būtų steigti skatinamąsias stipendijas, žvelgiant į ugdymo mokslų pavyzdį, nes jos padarė didžiulį poveikį“, - siūlo dr. R. Kinderis.

Verslas ir valstybė skiria paramą

Pasak Vilniaus kolegijos Studijų tarnybos vadovės Dovilės Liubinienės, būsimi studentai turėtų apsvarstyti ir galimybes rinktis sritis, kurias papildomai remia valstybė ir verslas.

„Kasmet Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nustato pedagogikos krypties studijų programų, kurias baigus suteikiama pedagogo kvalifikacija, studentų skaičių, kuriems gali būti skiriama prioritetinė parama. Šiais metais prioritetinė parama bus skiriama Vilniaus kolegijos ir Klaipėdos valstybinės kolegijos Pradinio ugdymo pedagogikos studijų programų studentams. Paramos dydis – 318,5 Eur mėnesiui. Žemės ūkio ministerija skiria tikslines 150 Eur per mėnesį dydžio skatinamąsias stipendijas studentams, įstojusiems į studijų programas, susijusias su veikla žemės ūkio, maisto ūkio ir veterinarijos sektoriuose. Pavyzdžiui, tokias stipendijas turi galimybę gauti studentai, įstoję į Vilniaus kolegijos Agroverslo technologijų, Maisto technologijos, Veterinarijos studijų programas. Kiekviena kolegija, bendraudama su socialiniais partneriais, siekia pritraukti stojančiuosius į valstybei reikalingas, aukštą pridėtinę vertę kuriančias studijų sritis, skiriant stipendijas. Pavyzdžiui, Vilniaus kolegijos bendradarbiavimas su „Teltonika“ Programų sistemų, Elektronikos inžinerijos ir Kompiuterių inžinerijos studijų programų pirmakursiams suteikia galimybę pretenduoti į 3000 Eur dydžio metinę stipendiją“, - pasinaudoti paramomis ir skatinamosiomis stipendijomis kviečia Vilniaus kolegijos atstovė.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija tęsia dar nuo 2020 metų vykdomą tikslinių stipendijų programą aukštojo mokslo įstaigų Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Utenos, Alytaus ir Marijampolės apskrityse.

Šiais metais STEM studijų programas pradėsiantiems studijuoti studentams šiose apskrityse numatytos 200 eurų dydžio stipendijos. Stipendijos bus mokamos kas mėnesį visą profesinio bakalauro studijų laikotarpį.

Taip pat specialistai ragina nepamiršti ir trumpųjų studijų, kurios yra alternatyvus kelias į aukštąjį mokslą. Jų trukmė – 1,5-2 metai, po kurių absolventai galės iš karto užsiimti profesine veikla arba tęsti studijas profesinio bakalauro pakopoje. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-04-19 13:00
Tankiai apgyvendintame Vilniaus Perkūnkiemio rajone bus statomas naujas darželis, kurį galės lankyti apie 290 vaikų. Vilniaus miesto savivaldybė uždegė žalią šviesą šio projekto įgyvendinimui – pritarė projektiniams pasiūlymams. Gavus statybų leidimus, statybos darbus tikimasi pradėti kitų metų prad...
nuotrauka
2024-04-19 12:45
Klaipėdos miesto savivaldybė jau baigė konkursines procedūras ir pasirašė sutartį su laimėjusia projektavimo bendrove, taigi, miesto poliklinikos kapitalinio remonto techninis projektas bus pradėtas rengti artimiausiu metu.
nuotrauka
2024-04-19 12:36
Viena didžiausių dolomito ir granito skaldos gamintojų Lietuvoje „Milsa“ grupė įsigijo Estijos bendrovės „Voglers Eesti“ kontrolinį akcijų paketą. Toks žingsnis leidžia įmonei ne tik sustiprinti paslaugų plėtrą už Lietuvos ribų, bet ir suteikia galimybę perimti svarbius procesus „Milsa“ įmonių grupė...
nuotrauka
2024-04-19 09:57
2024 m. balandžio 11 d. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu pakeistos Projekto konkurso organizavimo taisyklės. Pakeitimai įsigalios 2024 m. gegužės 1 d.
nuotrauka
2024-04-19 09:40
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) baigė Bučos ir Borodyankos teritorijų fotografavimą dronais siekiant sukurti 3D miestų planavimo įrankį. Aviacinio kartografavimo paslaugas šiose savivaldybėse teikė SSVA skelbtą konkursą kiek anksčiau laimėjusi Ukrainos bendrovė Artificial Intelligence Ma...
nuotrauka
2024-04-18 15:01
KTU mokslininkai ir verslo atstovai sako, kad ieškant konkurencinio pranašumo ekonominėje erdvėje, padėti gali verslo skaitmenizavimas – vienas prioritetinių Pramonės 4.0 tikslų. Tuo tarpu skaitmenizacijai diegti ir palaikyti jau reikalingi naujos kartos specialistai.
nuotrauka
2024-04-18 14:49
Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos situacija – bene daugiausiai diskusijų pastaruoju metu viešojoje erdvėje kelianti tema. Laukiama jos atsigavimo požymių, netyla kalbos apie būstų kainas, aptariami nauji reikalavimai statytojams. Tačiau kaip mūsų šalį ir jos sąlygas statybų vystymui mato čia jau n...
nuotrauka
2024-04-18 13:10
Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) atstovai Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narių ir administracijos darbuotojų mokymų metu pristatė Lietuvos bendrojo plano sprendinius, gerąją savivaldybių ir miestų bendrųjų planų rengimo praktiką, diskutavo apie ekstensyvios miestų plėtros keliamus...
nuotrauka
2024-04-18 10:42
Išrinktas architektūrinio konkurso nugalėtojas Pavilnio bibliotekos ir aplink ją esančios teritorijos prikėlimui naujam gyvenimui. Avarinės būklės biblioteka bus rekonstruojama – joje įsikurs bendruomenės namai, edukacijų erdvės, vaikų kambarys, skaitykla. Kartu čia įsikurs ir Naujosios Vilnios seni...
nuotrauka
2024-04-18 10:17
Šį pavasarį Turto banko aukcione Klaipėdos ir Kauno rajonuose parduoti ilgą laiką nenaudoti pastatai virs senelių ir socialinio užimtumo namais. Taip nusprendė pastatus įsigiję pirkėjai, kurie pažymi, kad Lietuvoje trūksta patalpų, kuriose būtų teikiamos kokybiškos socialinės paslaugos. Abu pirkėjai...
nuotrauka
2024-04-18 09:52
Ryškiomis spalvomis pleškančios gėlės – vienas iš gražiausių ir pigiausių namų akcentų. Tai, kad šiemet daug namų balkonų, terasų ir sodų pražys įvairiais žiedais, rodo ir gėlių, sėklų pardavimo skaičiai, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tiesa, planuojant jomis dekoru...
nuotrauka
2024-04-18 08:42
Klaipėdoje pirmą kartą įvyko tarptautinis profesinio meistriškumo konkursas „Statybininkas 2024“. Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centre būsimieji statybininkai iš 7 mokyklų rungėsi mūrydami, apšiltindami ir tinkuodami sienas. Tačiau konkursas pateikė pamokų ir verslui, ir profesinio rengimo į...
nuotrauka
2024-04-17 16:32
Didelę infrastruktūros pastatų statybos ir kultūros paveldo objektų atnaujinimo patirtį Baltijos šalyse turinti Lietuvos statybos bendrovė „HSC Baltic" pasirašė ilgalaikės nuomos sutartį su „Baltic Horizon" valdomais „Meraki" verslo namais.
nuotrauka
2024-04-17 14:26
Vilniaus paukštyno akcininkai patvirtino investicijų į poveikio aplinkai mažinimą planą. Šiam planui įgyvendinti įmonė skirs 852 tūkst. eurų. Skaičiuojama, kad įgyvendinus numatytas priemones Vilniaus rajone, Rudaminoje, veikiančiuose bendrovės objektuose kvapų sklaida gali mažėti 40 proc.
nuotrauka
2024-04-17 10:48
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Viešųjų pirkimų tarnyba penktąjį kartą kviečia organizacijas dalyvauti konkurse – pristatyti savo pasiektus rezultatus šių metų efektyviausių viešųjų pirkimų rinkimuose.
nuotrauka
2024-04-17 10:11
Šiandien aukščiausiame Lietuvos statinyje – Vilniaus televizijos bokšte – surengtos bokšto viršutinės taurės naujų erdvių rekonstrukcijos pabaigtuvės. Pabaigus šį darbų etapą, lankytojams atveriamos naujos erdvės, kuriose jų laukia naujos paslaugos bei pramogos.
nuotrauka
2024-04-17 09:35
Turto bankas paskelbė pastato Vilniuje, Gedimino pr. 38, rangos ir projektavimo darbų viešąjį pirkimą. Pastatą ketinama iš esmės atnaujinti per dvejus su puse metų. Projekto įgyvendinimui jau gauta beveik 10 mln. eurų Aplinkos projektų valdymo agentūros parama.
nuotrauka
2024-04-17 08:53
Tai, apie ką kažkada svajojo vien rašytojai fantastai, tampa realybe. Dirbtinis intelektas milžinišku greičiu keičia mūsų gyvenimus – ne vien laisvalaikį ir pramogas, bet ir darbinę veiklą. Bendrovės „Emplonet" IT atrankų padalinio vadovė, dirbtinio intelekto personalo sprendimuose ekspertė Ieva Kil...
nuotrauka
2024-04-17 08:35
Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai piktnaudžiavimu siekiant turtinės naudos, disponavimu suklastotu dokumentu bei sukčiavimu pareikšti buvusiam Vilni...
nuotrauka
2024-04-17 08:01
Antradienį pasirašytas Lietuvos institucijų ir Vokietijos gynybos pramonės įmonės „Rheinmetall“ ketinimo protokolas dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje statybų. Dokumentą, rodantį Lietuvos pasirengimą stiprinti savo ir regiono saugumą bei glaudžią partnerystę su Vokietija, pasirašė ekonomikos ir inova...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos