2023 lapkričio 30 d. ketvirtadienis, 10:04
Reklama  |  facebook

Kova su klimato kaita: pastatų modernizavimui valstybė skirs 64 mln. eurų

2023-11-17 09:51
Vyriausybė patvirtino 2022-2025 m. Klimato kaitos programos investicijų plano pakeitimus, kuriais naujoms finansavimo kryptims paskirstoma 111,7 mln. eurų. Šios lėšos bus naudojamos Nacionaliniame energetikos ir klimato srities veiksmų plane 2021-2030 m. (NEKSVP) numatytoms šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekį mažinančioms priemonėms finansuoti.
nuotrauka
Freepik iliustracija


„Šių investicijų tikslas – ne tik sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, bet ir paskatinti gyventojus bei verslą naudoti pažangias technologijas, siekiant ilgalaikės ekonominės naudos. Šis finansavimas atvers naujas galimybes žaliųjų technologijų diegimui ir yra svarbus žingsnis kovoje su klimato kaita“, – sako pranešime cituojamas aplinkos viceministras Kęstutis Šetkus.

Pastatų atnaujinimui (modernizavimui) skiriama 64 mln. eurų – iš jų 44 mln. eurų individualių namų renovacijai, 20 mln. eurų daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui.

Mažiau taršaus transporto įsigijimo ir naudojimo skatinimui, infrastruktūros sukūrimui ir jos plėtrai numatyta 24,6 mln. eurų, iš kurių visuomeninio transporto ir darnaus judumo skatinimui (paspirtukai, dviračiai, dalijimosi paslauga, viešojo transporto bilietai) – 8 mln. eurų, mažiau taršių automobilių įsigijimo skatinimui fiziniams asmenims, įskaitant elektrinius motociklus, elektrinius mopedus – 5 mln. eurų. Netaršių varomų elektra arba vandeniliu sunkiųjų N3 klasės transporto priemonių įsigijimo skatinimui skiriama 11,6 mln. eurų.

Juridinių asmenų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo skatinimui suplanuota 12,1 mln. eurų. Bus finansuojamos ir privačių juridinių asmenų energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemonės, tam numatyta 5 mln. eurų.

Fluorintų dujų naudojimo mažinimui atiteks 7,1 mln. eurų, antros kartos biodegalais ir elektra varomos žemės ūkio technikos įsigijimo skatinimui – 7 mln. eurų. Medžių savaiminukų išsaugojimui ir įtraukimui į miško žemės apskaitą – 4 mln. eurų.

2022-2025 m. Klimato kaitos programos investicijų plane planuojamos bendros pajamos – 358,6 mln. eurų, iš kurių 111,7 mln. eurų dar buvo nepaskirstyti konkrečioms finansavimo kryptims, nes buvo rezervuoti NEKSVP priemonėms įgyvendinti. Kitos lėšos buvo paskirstytos 2022 m., kvietimai skelbti 2022-2023 m.

Parenkant NEKSVP priemones, kurios gali būti finansuojamos programos lėšomis, prioritetas buvo teikiamas papildomoms priemonėms, kurios neturi kitų patvirtintų finansavimo šaltinių, joms įgyvendinti negalima naudotis Europos Sąjungos investiciniais fondais, kitomis programomis. Atsižvelgta ir į jų aplinkosauginį efektyvumą (skaičiuotas planuojamas ŠESD kiekio sumažinimas), įgyvendinimo efektyvumą ir paprastumą.

Prioritetas buvo teikiamas ir toms priemonėms, kurioms parengti finansavimo tvarkos ar aprašai ir jos jau buvo administruojamos. Šios priemonės būtų įgyvendinamos greičiau, kvietimus būtų galima skelbti šiais metais. Taip pat priemonėms, kurios pasieks didesnę naudos gavėjų grupę ir pridėtine verte pasinaudos daugiau subjektų. 
Statybunaujienos.ltŽaliasis kursas

nuotrauka
2023-11-24 09:35
„Ruukki Construction“, priklausanti „SSAB“ grupei, statybos bendrovė „Peab“ bei nekilnojamojo turto bendrovė „Wihlborgs“ Lunde (Švedija) pristato pirmąjį pasaulyje pastatą, kurio statyboms buvo naudojamas plienas, pagamintas nenaudojant iškastinio kuro. Pastato sienų ir stogo konstrukcijas suprojekt...
nuotrauka
2023-11-22 13:12
Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) išreiškė susirūpinimą dėl žaliųjų pirkimų įgyvendinimo: dabartinės pirkimų sąlygos yra apipintos neįgyvendinamais reikalavimais, užkertančiais kelią statybos įmonių dalyvavimui juose.
nuotrauka
2023-11-22 10:26
Įgyvendinant šiuos projektus, pirmą kartą Lietuvoje pastatams atnaujinti bus naudojami gamykloje pagaminti sienų ir stogų skydai, objekte sumontuojami be papildomo apdirbimo. Tai leis pagreitinti renovacijos procesą, sumažinti darbų apimtį statybvietėje, padidinti pastatų energinį efektyvumą, užtikr...
nuotrauka
2023-11-13 09:31
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašo pakeitimus, kurie sudarys geresnes sąlygas žaliesiems pirkimams ir leis toliau siekti, kad visi viešieji pirkimai būtų tik žali.
nuotrauka
2023-11-10 12:19
Diskutuojant aplinkos taršos temomis ekspertų akys krypsta į statybos sektorių. Europos komisijos duomenimis jis atsakingas už daugiau nei 35 proc. ES teršalų. Taršos problemos sprendimų ieško visi – nuo politikų ir nekilnojamojo turto vystytųjų iki statybos inžineriją studijuojančio jaunimo. Pasak ...
nuotrauka
2023-11-08 11:32
Įvairių praktiškai pritaikomų žinių, galinčių padėti įkurti savo verslą ar sugalvoti naują problemos sprendimą, KTU studentai gali įgyti pasirinkę produkto vystymo projekto modulį. Šiemet KTU Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) partneriai „YIT Lietuva“ ir „Peikko Lietuva“ studentams pasiūlė na...
nuotrauka
2023-11-07 10:57
Kauno technologijos universitetas (KTU) toliau modernizuoja senus pastatus. Siekiant mažinti poveikį klimatui ir energijas sąnaudas, rekonstruotas Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultetas (MIDF).
nuotrauka
2023-11-06 09:39
Nuo 20-ojo amžiaus pradžios pasaulyje vykstantis globalinis atšilimas neleidžia atsikvėpti ne tik mokslininkams ar politikams, bet ir verslui. Šis raginamas aktyviau imtis konkrečių veiksmų mažinant anglies dvideginio emisijas. Ekspertų teigimu, laikai, kai pakako kompensuoti į aplinką išskiriamą ta...
nuotrauka
2023-10-24 12:28
Elektros energetikos infrastruktūros būklę ir teikiamų paslaugų kokybę būtina gerinti, o atsinaujinančių energijos išteklių plėtra galėtų būti spartesnė. Tai rodo Valstybės kontrolės atliktas auditas „Elektros energetikos sektoriaus valdymas“.
nuotrauka
2023-10-18 11:05
Beveik prieš 4 metus Europos Komisijos paskelbtas Europos žaliasis kursas iškėlė ambicingą tikslą: tapti pirmuoju neutralaus poveikio klimatui žemynu. Europos klimato teisės aktas – vienas iš pagrindinių Europos žaliojo kurso dokumentų – teisiškai įpareigojo ES šalis nares iki 2030 m. bent 55 proc. ...
nuotrauka
2023-10-18 10:40
Ekonomikos ir inovacijų ministerija paskelbė 122,65 mln. eurų kvietimą, kurio lėšomis diegiant inovatyvią technologiją – elektrolizės integravimo į amoniako agregatą – bus mažinamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis pakeičiant šias dujas aplinkai draugišku vandeniliu.
nuotrauka
2023-10-17 13:41
Europos Sąjungos valdžios institucijos jau ne pirmą dešimtmetį skatina valstybių narių indėlį į tvarumą ir įtakos aplinkai bei klimatui mažinimą. Tai atspindi ir verslui taikomi reikalavimai – ypač būtinybė metinėse verslo ataskaitose pateikti ne tik finansinius, bet ir nefinansinius verslo rodikliu...
nuotrauka
2023-10-17 11:55
Pirmadienį vykusiame Europos Sąjungos Aplinkos tarybos posėdyje ministrai pasiekė bendrąjį požiūrį dėl Miesto nuotekų valymo direktyvos ir dėl atnaujinto Reglamento dėl sunkiųjų transporto priemonių išmetamo anglies dvideginio standartų.
nuotrauka
2023-10-16 09:55
Norėdama pasivyti Europos Sąjungos vidurkį, Lietuva turi tris kartus padidinti atliekų perdirbimą ir jų panaudojimą naujų produktų gamybai, konstatuoja ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. Šiuo metu Lietuvoje tik maždaug 4 proc. atliekų virsta naujais gaminiais.
nuotrauka
2023-10-10 13:09
Daugelis naujos statybos biurų ir verslo centrų Lietuvoje yra sertifikuojami jų tvarumą įrodančiais tarptautiniais žaliųjų pastatų sertifikatais BREEAM ar LEED, tačiau pasaulyje vis labiau populiarėjančio į darbuotojų gerovę orientuoto WELL sertifikato mūsų šalyje dar neturi nė vienas pastatas. Plan...
nuotrauka
2023-10-09 09:52
Spalio 6 d. Vilniuje įvyko Europos statybos inžinierių tarybos (ECCE) susirinkimas. Europos organizacijos, kuriai priklauso ir Lietuvos statybos inžinierių asociacija, nariai susirinko aptarti, kaip Europos Sąjungos žiedinės ekonomikos ir klimato politikos rekomendacijos turės būti pritaikomos staty...
nuotrauka
2023-10-05 10:14
Lietuva kartu su dar 18 šalių prisijungė prie įkuriamos Europos medienos politikos platformos „WoodPop“, kuri skatina plėtoti tvarią ir klimatui atsparią statybą naudojant medieną ir kitas organines medžiagas.
nuotrauka
2023-10-04 15:06
Susisiekimo ministerija paskelbė kvietimą teikti suslėgtų biodujų pildymo viešųjų punktų įrengimo projektų įgyvendinimo planus, tam numatyta 6,9 mln. eurų. Tikimasi, kad pasinaudojus parama, bus įrengta ne mažiau kaip 30 paslaugas teikiančių (biodujų) punktų su stotelėmis.
nuotrauka
2023-10-03 11:01
Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Šiame etape kvietimams suplanuota skirti 19,57 mln. eurų. Bendrai jungtinio projekto metu siekiama iki 2026 m. įre...
nuotrauka
2023-09-27 08:01
Aplinkos ministerija parengė statybos techninio reglamento „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas” pataisas dėl modernizuojamų pastatų energinės klasės nuostatų pakeitimo, kurias priėmus pastatų renovacija bus efektyvesnė.

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas