LAYHER BALTIC. Kodėl svarbu žinoti, kas yra svarbiausia – procesas ar jį valdantis žmogus
41-erių Karolis Kauklys LAYHER BALTIC yra atsakingas už finansines operacijas ir finansų valdymą įmonės padaliniuose Lietuvoje, Estijoje, Latvijoje, Islandijoje ir Ukrainoje, kur kuriama antrinė įmonė. Statybininkų dienos proga K.Kaukliui buvo įteikta LR Seimo Ekonomikos komiteto padėka.
„Versle labai svarbu gebėti valdyti finansinius srautus, kurie lemia įmonės sėkmę, verslo tvarumą. Karolis mūsų įmonėje per metus sureguliavo finansinius srautus ir žymiai padidino įmonės pelną“, – sako LAYHER BALTIC vadovas Viktoras Voroncovas.
Nuo 2007 m. Lietuvoje veikianti „Layher Baltic“ per 16 metų pasikeitė neatpažįstamai: įmonės personalas nuo 6 žmonių išaugo iki 20, visi darbuotojai kalba mažiausiai dviem kalbomis; 2016 m. įmonė persikėlė į modernią bazę su biuru ir sandėlio patalpomis Salininkuose, kur turi atvirą 2,8 tūkst. kv. m ploto aikštelę pastoliams laikyti, dengtą 1,3 tūkst. kv. m ploto sandėlį ir 336 kv. m šiuolaikinį ir modernų biurą. Žymiai išaugo įmonės klientų skaičius ir apyvartos. Tačiau kompaniją stebino ryškus neatitikimas tarp apyvartų ir pelno: kaip gali būti, kad nedidelė komanda generuoja įspūdingas apyvartas, o pelnas neatitinka lūkesčių, adekvataus apyvartoms.
„Mums trūko ne tik finansinio raštingumo, bet ir žvilgsnio iš šalies į procesų organizavimą“, – prisipažįsta įmonės vadovas V.Voroncovas.
Kaip butelio kaklelio principas lemia įmonės rezultatus
Butelio kaklelio principas versle ir gamyboje žinomas kaip strategija, kuria siekiama didesnio efektyvumo, procesų optimizavimo, kai, susitelkus į siaurus, esminius dalykus, galima pasiekti aukštesnių rezultatų ir padidinti veiklos efektyvumą. Panašiai kaip siauras butelio kaklelis neleidžia skysčiui tekėti greitai, taip ir procesuose gali susidaryti ribojantys etapai, kurie stabdo gamybos greitį, efektyvumą. Identifikavus tokius etapus, veiklas, galima sumažinti resursų eikvojimą ir efektyviau juos panaudoti, kad būtų pasiektas pageidaujamas rezultatas.
„Gamyba, įmonės procesai susideda iš kelių dėmenų, kurių vienas lemia kitą. Jeigu, pavyzdžiui, įmonėje yra grandis, skyrius, kuris dirba neefektyviai, visa įmonė patiria neigiamą poveikį, negali teikti kokybiškos paslaugos, – aiškina K.Kauklys. – Tai gali būti per mažas darbuotojų skaičius, netinkami vienos grandies darbuotojai, dėl kurių stringa sutartys su klientais, vėluoja pinigai.“
LAYHER BALTIC parduoda pastolių sistemų sprendinius. Tai reiškia, kad inžinierius išsiaiškina kliento poreikius ir sukuria projektą – tad pastoliai parduodami kartu su projektu. Tačiau kol inžinierius dirba su vienu klientu, kiti turi laukti, vadybininkai negali sudarinėti sutarčių su naujais klientais, įmonė negauna pajamų. Tad inžinierių trūkumas, kaip akcentuoja K.Kauklys, gali tapti butelio kakleliu visos įmonės veiklai.
Tokia „siaura“ įmonės veiklos vieta, atėjus naujam Finansų skyriaus vadovui K.Kaukliui, buvo sandėlio darbas. „Yra projektas, detalių sąrašas ir sandėlis. Sandėlio darbuotojai turi sukomplektuoti būtinas detales, kurių nėra – užsakyti iš gamyklos Vokietijoje, ir jas pateikti užsakovui. Sandėlyje dirbo paprasti krovėjai, neturintys vadybinio darbo įgūdžių, todėl vadybininkai pyko ant sandėlininkų, kad jie nusiuntė ne tai, kas parduota, sandėlininkai kaltino vienas kitą“, – pasakoja K.Kauklys.
Pasitarus su įmonės vadovu, buvo pakeisti sandėlio darbuotojai. Naujasis sandėlio vadovas turėjo panašaus darbo sandėliuose ir darbo komandoje patirties. Jis atsivedė savo pagalbininką, tad atsirado aiški hierarchija, kuriai nesant kildavo aštrių konfliktų tarp buvusių darbuotojų.
Eliminuojant žmogiškąsias klaidas, Finansų skyriaus vadovas pasiūlė skaitmenizuoti sandėlio darbą ir jį sinchronizuoti su visos įmonės procesais. Sandėlio valdymo programa įvedė tvarką: dabar tapo aiškiai žinoma, kur kokia detalė yra, kokių reikia užsakyti. Sandėlio programą integravus į įmonės valdymo procesus, visas kelias nuo užsakymo priėmimo iki važtaraščio išrašymo tapo skaitmenizuotas. Rezultatas – užsakymai įvykdomi dvigubai sparčiau.
Kaip geram pastolininkui tapti sėkmingu verslininku
Lietuvos gyventojų finansinio raštingumo tyrimai rodo, kad trūksta šios srities žinių. Finansinis raštingumas yra ir viena iš tvaraus verslo sąlygų. Todėl ne kiekvienas, net ir labai geras pastolininkas, kaip sako V.Voroncovas, yra ir sėkmingas verslininkas.
Pastolių verslas, ypač dirbant su srities lyderiais, reikalauja didelio pradinio kapitalo. „Šio verslo neįmanoma pradėti su 10 tūkst. eurų. Galima pradėti su 100 tūkst., bet geriausia turėti 1 mln. eurų. Tai yra dideli pinigai, man neteko Baltijos šalyse sutikti žmonių, kurie pastolių verslo startui turėjo tokį kapitalą, – dalijasi mintimis V.Voroncovas. – Mes esame suinteresuoti plėsti savo rinką, todėl mums svarbu, kad kompanijos partneriai galėtų sėkmingai plėtoti verslą. Šiuo metu bankai neskuba finansuoti pastolių verslo, todėl reikia ieškoti alternatyvių šaltinių.“
LAYHER BALTIC Finansų skyriaus vadovas K.Kauklys imasi padėti įmonės partneriams ir taip pritraukia naujų klientų kompanijai. K.Kauklys turi darbo privataus kapitalo fonduose, bankuose, verslo administravimo, vadybos patirties. Jis finansiškai edukuoja įmonės klientus – moko skaičius sinchronizuoti su verslu. Toks parengiamasis darbas įmonėms – LAYHER BALTIC partnerėms padeda gauti investicijų, kurios didina Lietuvos įmonių apyvartą ir pelną.
„Gavę investicijų, sustiprėję finansiškai, mūsų klientai perka pastolius, uždirba didesnius pelnus, taip per horizontalią integraciją gali plėsti savo verslą“, – abipusę naudą apibūdina K.Kauklys.
Tokiu būdu vien pernai LAYHER BALTIC finansų vadovas įmonėms-partnerėms, dalyvaujančioms 2022 m. „ORLEN Lietuva“ kapitalinio remonto projekte, padėjo pritraukti 15 mln. eurų investicijų.
Kodėl neteisinga susitelkti vien į tai, ką reikia padaryti
Žmonės, pasak bestselerio „Principai“ autoriaus Ray Dalio, dažnai daro klaidą, daugiausia dėmesio skirdami tam, ką reikia padaryti, pamiršdami kur kas svarbesnį klausimą: kas bus atsakingas už tai, ką reikia padaryti. Tai patyrė ir LAYHER BALTIC.
Prieš kurį laiką LAYHER BALTIC suformavo tarptautinę inžinierių komandą. Pagal individualius poreikius ir sąlygas projektuojami pastoliai, kaip pastebi įmonės vadovas V.Voroncovas, ne tik užtikrina patogų ir saugų darbą, bet ir padeda statybų įmonėms sutaupyti lėšų bei laiko. Skaitmenizavus įmonės procesus, dvigubai greičiau įvykdomi užsakymai, o sureguliavus finansinius srautus, žymiai padidėjo įmonės pelnas.
„Tai, kad LAYHER BALTIC veikia sėkmingai, yra didelis ir K.Kauklio nuopelnas, kurį pripažįsta, vertina visi įmonės darbuotojai“, – sako įmonės vadovas V.Voroncovas.
Todėl tai yra laiminti komanda, todėl jos žmonės nori keltis iš ryto ir eiti į darbą, kaip tvirtina LAYHER BALTIC darbuotojai.