2025 m. liepos 12 d. šeštadienis, 23:43:10
Reklama  |  facebook

Lietuvoje pernai bankrotų daugėjo, Estijoje ir Latvijoje – mažėjо

2022-05-16 10:00
Tarp Baltijos šalių tik Lietuvoje pernai bankrotų kiek daugėjo, o kaimyninėse Estijoje ir Latvijoje – mažėjo, rodo tarptautinės rizikų valdymo bendrovės „Coface" naujausias tyrimas.
nuotrauka
„Coface“ iliustr.


Minimos įmonės
Coface Baltics Services, UAB
Jame pažymima, kad Vidurio ir Rytų Europos (VRE) regione šiemet būtent Baltijos šalims prognozuojamas mažiausias ekonomikos augimas dėl ypač stiprių prekybos ryšių su Rusija. „Coface" pranešime akcentuojama:
  • 2021 m. duomenimis didesnėje dalyje šalių bankrotų skaičius vėl priartėjo prie ikipandeminio lygio, nors 2020 m. buvo sumažėjęs;
  • Lietuvoje ir dar šešiose šalyse – Bulgarijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Lenkijoje, Rumunijoje bei Slovakijoje – užfiksuota daugiau įmonių nemokumo atvejų, o penkiose šalyse – Estijoje, Latvijoje, Kroatijoje, Serbijoje ir Slovėnijoje – mažiau;
  • Dėl besibaigiančių paramos priemonių verslams ir Rusijos vykdomo karo Ukrainoje daugumai VRE šalių prognozuojamas bankrotų skaičiaus augimas.

„Coface" studijoje pastebima, kad pandeminiais 2020 m. būtent Lietuva iš kitų VRE regiono valstybių išsiskyrė mažiausiu BVP kritimu (0,1 proc.), nors viso VRE regiono šalių BVP krito 4 proc., o pvz. Kroatijos, kurios ekonomika labai priklauso nuo turizmo, BVP mažėjo net 8,1 proc. Precedento neturinčios valstybių paramos priemonės verslui davė teigiamų rezultatų, todėl anksčiau prognozuoto bankrotų skaičiaus augimo neįvyko. Didžiausias nemokumo atvejų kritimas (50,3 proc.) buvo užfiksuotas būtent Lietuvoje, po jos sekė Latvija (34,2 proc.) ir Slovakija (25,8 proc.).

„Nepaisant to, kad pandemija vis dar tęsiasi, įmonės prisiderino prie pasikeitusių veiklos sąlygų, o slopstanti susirgimų statistika leido valstybėms švelninti ribojimus, VRE regiono ekonomika pernai augo 5,5 proc. Tačiau dabartinėmis prognozėmis, šiemet tokio augimo tempo išlaikyti nepavyks, ir regiono BVP augs apie 3,2 proc.", - prognozėmis dalinasi Gžegožas Sielevičius, „Coface" vyriausiais ekonomistas Vidurio ir Rytų Europai.

Baltijos šalių ekonomikos lėtės dėl nutraukiamų prekybos ryšių su Rusija


Silpniausi augimo tempai prognozuojami Baltijos šalims, nes didelę dalį šių valstybių BVP sudarė prekybos ryšiai su Rusija, kurie šiuo metu yra nutraukiami laikantis Europos Sąjungos (ES) taikomų sankcijų. Iš visų VRE regiono šalių Lietuvos prekybos ryšiai su Rusija yra stipriausi – bendra eksporto ir importo suma pernai siekė 15,1 proc. Lietuvos BVP. Tačiau tyrime pastebima, kad nuo Rusijos vykdomo karo Ukrainoje pasekmių tiesiogiai ar netiesiogiai nukentės visos VRE regiono šalys.

Daugelio VRE šalių statistika rodo, kad 2021 m. nemokumo atvejų skaičius versle vėl augo ir pasiekė ikipandeminį 2019 m. lygį. Palyginti su 2020 m., septyniose šalyse (Bulgarijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Rumunijoje ir Slovakijoje) bankroto atvejų daugėjo, o penkiose – mažėjo: Estijoje, Latvijoje, Kroatijoje, Serbijoje ir Slovėnijoje.

Didžiausioje VRE šalyje – Lenkijoje – pernai dvigubai išaugo iškeltų bylų skaičius, tačiau tam įtakos turėjo šalyje įsigaliojusios procedūros, kuriomis buvo siekiama laiku nustatyti likvidumo problemas patiriančias bendroves. Nepaisant to, įmonių, kurioms taikomos šios procedūros, dalis sudaro 0,06 proc. arba 6 iš 10 000.

Nemokių įmonių dalis Lietuvoje dukart didesnė nei Latvijoje ir net triskart – nei Estijoje

Daugiau nemokumo atvejų užfiksuota šalyse, kuriose populiaresnės bankroto inicijavimo procedūros. Pvz., Kroatijoje šis rodiklis siekė 1,61 proc., o Serbijoje – 3,31 proc. nuo visų veikiančių įmonių. Nominalūs nemokumo rodikliai skiriasi visame VRE regione, nes tam įtakos turi ne tik skirtinga ekonominė situacija, bet ir skirtingos bankroto procedūroms taikomos teisinės praktikos.


Pagal nemokių įmonių dalį – 0,36 proc. – Lietuva VRE regione atsidūrė ketvirtoje vietoje po jau minėtos Serbijos (3,31 proc.), Kroatijos (1,61 proc.) ir Rumunijos (1,16 proc.). Pagal nemokių įmonių dalį Lietuva du kartus lenkia Latviją (0,18 proc.) ir net triskart – Estiją (0,11 proc.). Iš viso 2021 m. Lietuvoje užfiksuota 817 bankrotų, Latvijoje ir Estijoje – po 268.

Krizė krizę veja

Tyrime pabrėžiama, kad ekonomikos atsigavimas po pandemijos vyko greičiau nei tikėtasi. Tai visame pasaulyje vienu metu sukėlė itin didelę energijos išteklių ir žaliavų paklausą, todėl, kaip rašoma pranešime, nespėjo atsikurti tiekimo grandinės, o susidaręs deficitas užkėlė tiek energijos, tiek žaliavų kainas, sparčiai pradėjo augti infliacija. „Coface" atkreipia dėmesį, kad daugiausia iššūkių patyrė labiau nuo užsienio prekybos priklausančios šalys, kuriose eksportas sudaro didžiąją BVP dalį – Slovakija (93 proc.), Slovėnija (84 proc.), Vengrija (81 proc.), Estija (81 proc.), Lietuva (80 proc.) ir Čekija (73 proc.). Tačiau problemų neišvengė ir tos valstybės, kurių ekonomika labiau priklauso nuo vidaus vartojimo.

„Coface" tyrime akcentuojama, kad nors koronaviruso pandemija tebesitęsia, ekonomikai ir verslui iškilo dar vienas iššūkis: Rusijos karinis įsiveržimas į Ukrainą iš karto sukėlė energijos kainas, nes Europa tebėra priklausoma nuo naftos, gamtinių dujų ir anglies importo iš Rusijos. Be to, abi kariaujančios šalys yra didelės žemės ūkio produktų gamintojos ir eksportuotojos. Žemės ūkio ir maisto produktų gamyba labai priklauso nuo trąšų kainų, kurios taip pat sparčiai augo, o Vidurio ir Rytų Europos regionas yra priklausomas nuo iš Rusijos ir Baltarusijos importuojamų trąšų. Dėl karo taip pat auga pasaulinės žaliavų kainos, o metalų trūkumas dar labiau padidino tiekimo grandinės sutrikimus. Šie veiksniai lėmė tolesnį energijos ir žaliavų kainų didėjimą verslams visame pasaulyje, įskaitant ir VRE regiono įmones. Susirūpinimą kelia ir namų ūkių perkamosios galios mažėjimas. Vidurio ir Rytų Europos šalių ekonomikoje infliacija paspartėjo daugiausia dėl padidėjusių energijos kainų, taip pat – dėl augančių maisto produktų kainų.

„Atsižvelgdami į šiuos iššūkius, deja, turime prognozuoti, kad per ateinančius ketvirčius ir toliau didės įmonių nemokumo atvejų. Rusijos vykdomas karas Ukrainoje šį augimą tik dar labiau paspartins, nes mažai tikėtina, kad nuo karo kenčiantiems verslams valstybės bus pasirengusios taikyti panašaus masto paramos priemones kaip per pandemiją", – cituojamas G. Sielevičius. 
Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-07-11 06:44
Europos Komisijai pradėjus viešąsias konsultacijas dėl karinio mobilumo paketo, Lietuva aktyviai sieks daugiau Europos Sąjungos (ES) investicijų strateginiams projektams, gerinantiems Baltijos šalių regiono susisiekimą ir karinio mobilumo jungtis su Europa.
nuotrauka
2025-07-10 12:42
Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pardavė 218 būstų ir komercinių patalpų Vilniuje ir Kaune. Šis skaičius beveik pasiekė visų 2024-ųjų metų rezultatą, kai buvo parduoti 239 objektai, ir gerokai viršija visų 2023 metų pardavimus, k...
nuotrauka
2025-07-09 06:55
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) sprendimas nutraukti narystę Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) sulaukė viešo dėmesio. Liepos 3 d. LSA paskelbė apie išėjimą iš organizacijos, su kuria ją siejo net 35 metų partnerystė. Po šio žingsnio abi pusės pateikė savo vertinimus – LSA akcentavo...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
nuotrauka
2025-07-08 07:34
Pasibaigus Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuotiems Metų renovacijos projekto rinkimams, paaiškėjo, kad vienas iš trijų daugiausiai visuomenės balsų surinkusių projektų – penkiaaukštis daugiabutis Marijampolėje. Pastatą atnaujino generalinis rangovas UAB „Coner“, o jo transformacija...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:36
Kaune, A. Juozapavičiaus pr. 57, duris atvėrė atnaujintas Turto banko administracinis pastatas, kuriame patogesnėmis darbo sąlygomis jau džiaugiasi 6 valstybės įstaigos. Atlikti darbai leido reikšmingai pagerinti pastato energinį naudingumą nuo F iki A klasės. Teigiami pokyčiai leidžia energijos sąn...
nuotrauka
2025-07-03 09:52
2024-ieji Elinta Charge komandai tapo kryptingo virsmo metais. Reaguodama į rinkos pokyčius ir augančius klientų lūkesčius, įmonė perorientavo pardavimų strategiją, sustiprino fokusą į B2B segmentus ir performavo komandą. Šie sprendimai tapo pagrindu investicijoms į produktų kokybę, sertifikavimą, n...
nuotrauka
2025-07-02 13:13
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) pasirašė 19-ąją stambaus investicinio projekto sutartį su bendrove „Pentasweet“, kuri Vilniuje plėtos gamybos projektą, paremtą pažangiomis biosintezės technologijomis. Įgyvendinant projektą planuojama investuoti 44 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-02 12:07
Vilniaus oro uostas tęsia keleiviams skirtų erdvių modernizavimo darbus – senosiose išvykimo erdvėse prasidėjo pertvarkos. Nuo keleivių atitvertose patalpose vyksta pasiruošimo rekonstrukcijai etapas. Planuojama, kad po maždaug pusantrų metų senoji erdvė pasikeis neatpažįstamai – terminalas taps ne ...
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-02 09:55
2025 m. pirmąjį pusmetį Vilniaus pirminė būsto rinka demonstravo įspūdingą atsigavimą – pardavimų apimtys išaugo daugiau nei dvigubai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Aktyvumas fiksuotas ne tik sostinėje, bet ir Kaune bei Klaipėdoje. Rinkos dalyvės „EIKA Development“, „Citus“ ir „Realco“ v...
nuotrauka
2025-07-02 07:31
Jei esate architektas ar interjero dizaineris ir jaučiate, kad technologijos sparčiai keičia jūsų profesiją, greičiausiai esate susidūrę su klausimu: kaip suspėti su pokyčiais ir tuo pačiu dirbti efektyviau? Šiandien mokymai – tai ne tik naujų mygtukų pažinimas, bet visos darbo kultūros atnaujinimas...
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.
nuotrauka
2025-06-30 09:31
Šiemet prekės ženklą atnaujinusi „PST Group" tęsia strateginius pokyčius: įmonėje įsteigtas Tvarumo skyrius ir paskirtas pirmasis tvarumo vadovas. Anot pranešime cituojamo bendrovės vadovo Tomo Stuko, šis struktūrinis sprendimas atspindi įmonės siekį sistemingai į kasdieninę veiklą integruoti tvarum...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 07:29
Architektų ir interjero dizainerių darbe technologijos vis dažniau tampa nebe pagalbinėmis, o pagrindinėmis darbo priemonėmis. Jos keičia ne tik projektavimo eigą, bet ir pačią profesinę tapatybę. Duomenų analizė, dirbtinio intelekto (DI) įrankiai, CLOUD sprendimai, generatyvinio dizaino algoritmai ...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas