2025 m. liepos 4 d. penktadienis, 21:25:02
Reklama  |  facebook

Lietuvos įmonė iš fosfogipso ir kitų atliekų kuria tvarias statybines medžiagas

2025-01-17 15:33
Įsivaizduokite pasaulį, kuriame atliekos, anksčiau laikytos niekam netinkamomis šiukšlėmis, tampa vertingais, inovatyviais ir aplinkai draugiškais produktais. Su Inovacijų agentūros parama, UAB „Aconitum" įgyvendina unikalų, ES priemonės „Žaliasis eksperimentas" finansuojamą projektą. Juo įmonė, perdirbdama odos atliekas ir fosfogipsą, kuria išskirtines statybines medžiagas.
nuotrauka
Dekoratyvinė interjero plokštė iš organinės medžiagos. Bendrovės „Aconitum“ nuotr.


Minimos įmonės
Inovacijų agentūra, VŠĮ
Aconitum, UAB
Pasak Inovacijų agentūros „GreenTech Hub“ vadovės Teresės Škutaitės, antrinis atliekų panaudojimas – vienas svarbiausių tvarumo sprendimų, padedantis ne tik visapusiškai mažinti poveikį aplinkai bei išteklių eikvojimą, bet ir prisidedantis prie ekonomikos auginimo.

„Antrinis atliekų panaudojimas leidžia sumažinti naujų žaliavų paklausą, sumažinti energijos sąnaudas, kurios būtų reikalingos naujų produktų gamybai bei transportavimui. Tuo pačiu mažėja atliekų kiekis sąvartynuose, jų nebereikia papildomai apdoroti ir sandėliuoti. Stambūs pramoninių atliekų perdirbimo projektai taip pat skatina inovacijas, naujų produktų bei darbo vietų kūrimą ir technologinę pažangą“, – sako pranešime pacituota T. Škutaitė. Būtent tokią vertę kuria ir UAB „Aconitum“ projektas.

Odos ir fosfogipso atliekos – kalnai potencialo

UAB „Aconitum“ vystyti savo projektą pradėjo atkreipusi dėmesį į labai aktualią problemą: fosfogipsą. Tai gipso atlieka, susidaranti gaminant chemines trąšas. Kaip patikslina T. Škutaitė, fosfogipsas Lietuvoje kaupiasi „milžiniškais kiekiais“.

AconitumDekoratyvinė interjero 
plokštė iš organinės 
medžiagos.
„Aconitum“ nuotr.

„Fosfogipsą perdirbti ypač sudėtinga dėl pačios medžiagos struktūros – jo perdirbimo procesai yra vis dar brangūs, o pigesnės ir plačiau pritaikomos perdirbimo bei panaudojimo technologijos – dar vystomos. Todėl fosfogipso atliekos sudaro didžiąją dalį Lietuvos sąvartynuose pašalintų atliekų. Pavyzdžiui, 2020 metais, daugiau nei pusė iš 2,02 mln. t šalintų atliekų buvo fosfogipsas, o Kėdainiuose, stūkso fosfogipso kalnai“, – pabrėžia T. Škutaitė.

Kaip tvirtina ekspertė, UAB „Aconitum“ projektas gali būti puiki pradžia ir toliau ieškant fosfogipso panaudojimo galimybių. Anot jos, tikėtina, kad projektas panaudos tik nedidelę dalį Lietuvoje besikaupiančių atliekų, bet prisidės prie medžiagos ištyrimo, bandymų ir mokslinių tyrimų, taigi gali tapti pavyzdžiu tolimesniems projektams.

Atliekos virsta statybinėmis plokštėmis


Kaip pasakoja UAB „Aconitum“ generalinė direktorė, iš odos, fosfogipso ir kitų atliekų įmonė gamina retikulinį poroplastą, kuris savo ruožtu paverčiamas plokštėmis termoizoliacijai, apdailai, garso izoliacijai.

R. Balanaškienė paaiškina, kad perdirbimo metu odos atliekos yra sumalamos ir apdorojamos vakuume. Į gautą masę pridedama natūralių organinių arba mineralinių medžiagų – pavyzdžiui, fosfogipso. Tuomet kristalizacijos proceso metu sukuriamos įvairaus dydžio retikulinio poroplasto plokštės, kurios gali būti naudojamos įvairiems statybų ir interjero dizaino poreikiams.

Statybų sektorių keičianti inovacija

Retikulinio poroplasto plokštės pasižymi išskirtinėmis savybėmis, pabrėžia R. Balanaškienė, ir puikiai izoliuoja šilumą ir garsą, yra atsparios ugniai, lengvos, patvarios. Tačiau bene įdomiausias jų pranašumas išryškėja palyginus jas su šiuo metu plačiai naudojamomis PVC plokštėmis.

„PVC ilgainiui suyra į mikroplastikus, kurie pasklinda ore, kaupiasi žmogaus organizme, užteršia maistą ir vandenį. Deja, tačiau dėl mažos kainos ir didelio prieinamumo PVC vis dar dominuoja statybų pramonėje, o įvairios naujos eksperimentinės alternatyvos negali patenkinti milžiniško izoliacinių medžiagų poreikio. Iš odos gaminamo retikulinio poroplasto plokštės yra sveikatai kur kas palankesnė alternatyva, kurią galima gaminti didžiulėmis apimtimis“, – pabrėžia ji. Be to, apdailoje naudojamos retikulinio poroplasto plokštės netgi gali būti naudingos sveikatai ir iš oro sugerti bakterijas bei virusus, kurie vėliau žūsta.

Waynerr

Dekoratyvinė interjero plokštė iš retikulinio poroplasto. „Waynerr“ nuotr.

Retikulinio poroplasto gamybai reikia išskirtinai mažai energijos išteklių. Gaminant tradicines statybų medžiagas, tokias kaip stiklo ar akmens vata, prireikia didžiulių energijos sąnaudų, teigia R. Balanaškienė. Retikulinio poroplasto plokštės gaminamos tausojant energiją ir gamtos išteklius, o jų gamybos procese susidaro netgi neigiamos CO2 emisijos, tad ši technologija žymi reikšmingą žingsnį link žalesnės statybų pramonės.

Dar viena išskirtinė retikulinio poroplasto savybė – visiškas perdirbamumas. Pasibaigus plokščių gyvavimo ciklui, jos gali būti grąžinamos gamintojui ir lengvai perdirbamos į naujas plokštes, neprarandant produkto savybių.

Rima Balanaškienė, Aconitum
Dr. Rima Balanaškienė. 
„Aconitum“ nuotr.

Dabartiniai tyrimai kuria ateities standartus

UAB „Aconitum“ sukurti pilotiniai produktai pritaikyti jau keturiems objektams – pusei Lietuvoje, pusei užsienyje – o tarptautinėse parodose sulaukė didžiulio susidomėjimo, pabrėžia R. Balanaškienė. Vis dėlto, anot jos, statybų sektorius yra inertiškas, todėl įmonė aktyviai bendradarbiauja su statybininkais, architektais ir dizaineriais, siekdama supažindinti sektoriaus profesionalus su naujove.

„Ši medžiaga gali tapti statybų sektoriaus standartu per ateinančius dešimtmečius. Mūsų tikslas – pasaulinė statybų pramonė, kuri nesiremia plastiku ir kitomis netvariomis, sveikatai kenksmingomis medžiagomis“, – sako R. Balanaškienė.

Tuo tarpu T. Škutaitė pažymi, kad šis projektas yra puikus pavyzdys, kaip inovacijos gali keisti rinkos standartus: „Tai ne tik technologinis proveržis, bet ir galimybė parodyti, kad Lietuva gali tapti lyderiaujančia tvarumo sprendimų kūrėja visame pasaulyje.“

Įmonės projektas finansuotas Europos regioninės plėtros fondo projekto „Žaliasis eksperimentas“ lėšomis. Tai priemonė, suteikianti finansavimą aplinkai draugiškų technologijų kūrimui ir tvarių produktų gamybai. Remiamos veiklos apima inovatyvių technologijų kūrimą ir rinkai pritaikymą, gamybos procesų efektyvinimą, ekologinį projektavimą.

Šiuo metu paskelbtas naujas „Žaliojo eksperimento“ kvietimas vidurio ir vakarų Lietuvos regionų įmonėms. „Projektams įgyvendinti skiriama iki 10 mln. eurų, o paraiškas teikti galima iki kovo 17 dienos“, – pažymi „GreenTech Hub“ vadovė T.Škutaitė. 
Statybunaujienos.lt



Žaliasis kursas

nuotrauka
2025-07-04 09:57
Aplinkos ministerija rengia Socialinio klimato planą – svarbų nacionalinį dokumentą, pagal kurį bus planuojamas Europos Sąjungos Socialinio klimato fondo lėšų panaudojimas Lietuvoje. Šios lėšos bus skirtos padėti tiems gyventojams ir įmonėms, kuriuos gali paveikti pastatų ir kelių transporto sektori...
nuotrauka
2025-07-01 15:27
Atsinaujinančios energetikos bendrovė „Ignitis grupė" pradeda elektros energijos kaupiklių sistemų (EEKS) parkų projektų įgyvendinimą Lietuvoje. Energijos kaupiklių parkai bus įrengti Kelmės, Mažeikių ir Kruonio apylinkėse. Projektų bendra galia sieks 291 megavatus (MW), o talpa – 582 megavatalandes...
nuotrauka
2025-07-01 08:29
Seimas baigė antrąją (pavasario) sesiją, kurioje nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d. surengė 50 posėdžių, priėmė 279 teisės aktus, iš jų – beveik 200 įstatymų. Pavasario sesijoje patvirtinta mokesčių sistemos pertvarka, kuria siekiama prisidėti prie tvarių pajamų šaltinių gynybai finansuoti užtikrinim...
nuotrauka
2025-06-30 09:31
Šiemet prekės ženklą atnaujinusi „PST Group" tęsia strateginius pokyčius: įmonėje įsteigtas Tvarumo skyrius ir paskirtas pirmasis tvarumo vadovas. Anot pranešime cituojamo bendrovės vadovo Tomo Stuko, šis struktūrinis sprendimas atspindi įmonės siekį sistemingai į kasdieninę veiklą integruoti tvarum...
nuotrauka
2025-06-27 10:31
Vilniaus Dailės akademijos ir Islandijos menų universiteto tyrėjos Viltės Adomavičiūtės vystomas projektas „Hempforma“ pateko tarp 22 finalininkų prestižiniame pasauliniame Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo konkurse. „Hempforma“ siūlo gaminti tyrimais pagrįstas tvarias biokompozitines akustines...
nuotrauka
2025-06-20 15:22
Viešųjų pirkimų tarnyba primena, kad nuo 2024 m. lapkričio 1 d. įsigalioja nauji reikalavimai tiems, kas vykdo viešuosius pirkimus dėl naujos statybos visuomeninės paskirties pastatų projektavimo ir statybos. Nuo šios datos tokiuose pastatuose mažiausiai 50 proc. panaudotų statybos produktų (pagal m...
nuotrauka
2025-06-03 14:52
AB „Ignitis gamyba“ eksploatuojamoje Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje (HAE) birželio 3 d. prasidėjo 5-ojo agregato vamzdyno montavimas polių lauke šalia kitų keturių agregatų. Pirmieji keturi agregatai darbą pradėjo 1992-1998 metais.
nuotrauka
2025-05-30 14:58
Aplinkos ministerija rengs nacionalinį pastatų renovacijos planą, pagal kurį bus įgyvendinama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva dėl pastatų energinio naudingumo. Ja bus siekiama, kad iki 2050 metų visi šalies pastatai – tiek viešieji, tiek privatūs gyvenamieji ir negyvenamieji pastatai – taptų...
nuotrauka
2025-05-26 11:34
Susisiekimo ministras Eugenijus Sabutis pritarė beveik 7 mln. kainuojančio ir analogų Baltijos šalyse neturinčio elektrinio laivo įsigijimui. Lietuvoje jis atliks vandens kelių priežiūros darbus – galės žymėti bei prižiūrėti upes ar ežerus, tikrins jų gylius ir įrengs naujus kelius.
nuotrauka
2025-05-22 13:28
Lietuvos, Latvijos ir Šiaurės Rytų Vokietijos elektros sistemų operatoriai – „Litgrid“, „Augstsprieguma tīkls“ ir „50Hertz“, teikia bendrą paraišką dėl hibridinės jūrinės elektros jungties „Baltic Hub“ projekto įtraukimo į Europos elektros energijos perdavimo sistemos operatorių asociacijos ENTSO-E ...
nuotrauka
2025-05-20 15:51
Išdalinta parama norintiems atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą ir padidinti jo energinio naudingumo klasę. Kvietimas gauti paramą galiojo vieną mėnesį ir sulaukė nemažo gyventojų susidomėjimo – gauta daugiau nei 800 paraiškų už 6,9 mln. eurų. Aktyviausi buvo Kauno miesto ir rajono, Vilniaus...
nuotrauka
2025-05-12 09:24
Nacionalinis plėtros bankas ILTE ir tarptautinė atsinaujinančios energetikos bendrovė „Green Genius“ sutarė dėl 10 nutolusių saulės parkų visoje Lietuvoje finansavimo. Projektams, kurių bendra galia sieks net 89,67 MW, skirtų paskolų vertė siekia 48,9 mln. eurų.
nuotrauka
2025-05-05 12:53
Turto bankas toliau nuosekliai investuoja į aplinkai draugiškesnius sprendimus ir į iš atsinaujinančių išteklių pagamintą elektros energiją. Visi Turto banko centralizuotai valdomi objektai ir toliau bus aprūpinti žaliąja energija. Šiam tikslui su bendrove „Ignitis“ pasirašyta 2 metų elektros tiekim...
nuotrauka
2025-04-11 11:07
Vyriausybės posėdyje pritarta tolimesniam jūrinio vėjo energetikos vystymui – jūrinio vėjo elektrinių parko konkurso sąlygų pakeitimams. Energetikos ministerija siekia, kad jūrinio vėjo elektrinių parkas vartotojams teiktų kuo didesnę naudą, nedarytų neigiamos įtakos sausumoje statomoms vėjo elektri...
nuotrauka
2025-04-09 09:05
Šią savaitę aplinkos ministras Povilas Poderskis patvirtino Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimus, kuriais išplečiamos galiojančios nuostatos dėl perdirbtų statybinių atliekų nebelaikymo atliekomis.
nuotrauka
2025-04-04 09:20
Atsinaujinančios energetikos bendrovė „Green Genius" oficialiai pradėjo tiekti žaliąją elektros energiją alaus ir vaisvandenių gamintojui „Švyturys-Utenos alus" iš užbaigto 7,5 MW galios saulės elektrinių ir 6 MWh kaupiklių parko. Didžiausiai alaus daryklai tai leido dekarbonizuoti energijos vartoj...
nuotrauka
2025-03-31 10:05
Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) iniciatyva parengtas Renovacijos vadovas būsto savininkams – interaktyvus pagalbininkas gyventojams, kuriame nuo šiol galima rasti atsakymus į visus rūpimus klausimus apie daugiabučių namų atnaujinimą.
nuotrauka
2025-03-20 13:03
Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos parengtam naujos ES Efektyvumo direktyvos perkėlimui į nacionalinę teisę, kuriame numatomi pagrindiniai energijos vartojimo efektyvumo veiksmai dekarbonizuojant ekonomiką ir vykdant energetinių procesų pertvarką.
nuotrauka
2025-03-14 13:14
Prieš kelias savaites Europos Komisija paskelbė svarbius pasiūlymus, kurie turėtų ženkliai palengvinti įmonių tvarumo ataskaitų rengimo procesą. Siūlomais pakeitimais planuojama ne tik peržiūrėti tvarumo ataskaitų teikimo terminus, bet ir sumažinti įmonių, kurios privalės pateikti tvarumo ataskaita...
nuotrauka
2025-03-13 08:38
Baltijos šalių nekilnojamojo turto (NT) rinkoje tęsiasi tvarumo sertifikavimo banga – 2024 metais sertifikuotų pastatų kiekis išaugo 15 proc. iki 278 pastatų. Tvaraus NT lydere išliko Lietuva, kur pernai sertifikuotų NT objektų portfelis pagausėjo 18 vnt. iki 142 pastatų. Latvijoje jų skaičius atiti...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas