Lyderių patirtis – kaip sėkmingai vykdyti darnią miestų plėtrą?
Šie metai ypač aktyvūs „YIT Lietuva“ rangos verslui, o vienas šios srities projektas bendrovei yra itin reikšmingas. Kaune, šalia Nemuno salos, baigiamame statyti moderniame verslo centre SQVERAS įsikurs ir „YIT Lietuva“ Kauno komanda.
„Kiekvienam įgyvendinamam projektui skiriame vienodą dėmesį ir taikome tuos pačius aukštus standartus, tačiau žinant, kad statomas biurų kompleksas taps ir mūsų pačių namais, projektas, be abejo, tampa dar artimesnis. Savo Kauno biurą į SQVERĄ planuojame perkelti jau metų pabaigoje“, – pasakoja K. Vanagas.
Karaliaus Mindaugo prospekte statomas 6 tūkst. kv. m ploto A+ energinio naudingumo klasės biurų kompleksas drauge su šalia esančiais biurais sudarys modernų verslo kvartalą, kuriame jau kuriasi tarptautinės ir vietos kompanijos.
Išskirtinių rangos projektų „YIT Lietuva“ šiemet įgyvendina ir daugiau. Vienas tokių – prekybos tinklo „Rimi“ logistikos ir paskirstymo centro su biuro patalpomis statybos Latvijoje. Tai pirmas „YIT Lietuva“ projektas, po daugelio metų įgyvendinamas už Lietuvos ribų. Šio užsakymo vertė – 37 mln. eurų, o 56 tūkst. kv. m ploto patalpos taps didžiausiu „Rimi“ logistikos centru Baltijos šalyse. Šį projektą planuojama užbaigti antroje 2020 metų pusėje.
Verslo centras pripažintas „žaliausiu“ Baltijos šalyse
K. Vanago teigimu, įgyvendinant projektus, visuomet siekiama, kad jie būtų tvarūs bei atitiktų aukštus aplinkosaugos reikalavimus. Puikus tokių siekių pavyzdys yra „YIT Lietuva“ pastatytas verslo centras „3 burės“ sostinės verslo kvartale, esančiame dešiniojoje Neries krantinėje. Jis įvertintas aukščiausiu tarptautinės pastatų vertinimo sistemos LEED sertifikatu „Platinum“. 23 aukštų A klasės verslo centras surinko iki šiol daugiausia LEED sertifikato sistemos balų ir gali vadintis „žaliausiu“ biurų pastatu Baltijos šalyse.
„Tvarumo, aplinkosaugos ir ekologiškumo principai mums yra ne mažiau svarbūs nei efektyvumo ir kokybės reikalavimai. Statant verslo centrą „3 burės“, bent 20 proc. statybinių medžiagų buvo panaudota iš antrinių žaliavų, o 50 proc. statybinių medžiagų buvo pagaminta ne daugiau kaip 800 km spinduliu nuo objekto“, – pasakoja K. Vanagas.
„YIT Lietuva“ iliustr.
Prie išskirtinai tvarių ir šiuolaikiškų „YIT Lietuva“ įgyvendintų projektų galėtų būti priskirtas ir Kauno LEZ pastatytas „Gerų baldų fabrikas“. A++ energinio naudingumo klasės pastate įsikūrusi gamykla yra viena moderniausių Lietuvoje. Statant baldų gamyklą, panaudoti sandarumą užtikrinantys konstrukciniai mazgai, poliuretano izoliacija, įrengta biokuro katilinė ir šilumos siurbliai, infraraudonųjų spindulių šildymo sistema.
Atgarsio sulaukė ir dar vienas Kauno LEZ „YIT Lietuva“ įgyvendinamas rangos projektas – JAV medicinos prietaisų gamybos įmonės „Hollister Incorporated“ gamyklos statybos. Itin aukštais reikalavimais pasižyminčiam užsakovui, kuris yra vienas stambiausių pastarojo meto investuotojų Kaune, pastatyta moderni 24 tūkst. kv. m ploto gamykla.„Dirbti su aukščiausio lygio užsakovais, savo srities lyderiais, visuomet yra įdomu – tai suteikia mums galimybę realizuoti visą savo potencialą, įgyvendinti visus klientų lūkesčius ir dar aukščiau kelti savo darbų kokybės kartelę. Be to, tikrai malonu prisidėti prie miestui ir visai šaliai svarbių projektų“, – sako K. Vanagas.
Transformuos Šnipiškes
Išskirtinių projektų netrūksta ir komercinio NT versle. Vienas iš didžiausių šiuo metu bendrovės pradedamų įgyvendinti projektų yra sostinės Šnipiškių rajone suplanuota gyvenamųjų namų ir verslo patalpų erdvė „Naujasis Skansenas“. Ji gerokai pakeis atgyjančio rajono veidą. Planuojama, kad iki 2021 metų pabaigos Žalgirio g. iškils pirmasis biurų pastatas, kurio patalpų plotas sieks daugiau nei 7 tūkst. kv. m. Netoliese, Linkmenų g., bus statomas antrasis verslo centras, kurio numatomas patalpų plotas sieks beveik 6 tūkst. kv. m.
Kiek piečiau nuo planuojamų verslo centrų esančioje sklypo dalyje, ties Linkmenų gatve, suplanuota gyvenamoji erdvė. 3,41 ha teritorijoje iškils 4–6 aukštų daugiabučiai. Skandinaviškos koncepcijos daugiafunkciame kvartale bus įrengtos ir viešosios erdvės su želdynais. Skaičiuojama, kad naujuosiuose namuose įsikurs daugiau kaip 2 tūkst. gyventojų. Visą projektą planuojama įgyvendinti iki 2025 metų pabaigos.
„Naujasis Skansenas“ yra kompleksinės miestų plėtros pavyzdys, kuomet laikantis tvarumo principų yra atgaivinamos didelės miesto teritorijos. Projektas apima ir komercines patalpas, ir gyvenamuosius namus, yra didelės apimties, todėl jį įgyvendinant ypač pravartūs skaitmeninės statybos (BIM) sprendimai, kuriuos savo veikloje taikome jau ne vienerius metus. Naudojant BIM, projektus galima įgyvendinti efektyviau ir greičiau“, – tvirtina K. Vanagas.
„YIT Lietuva“ iliustr.
BIM taikymas „YIT Lietuva“ veikloje jau tapo kasdienybe. Skaitmeninės statybos sprendimai naudojami ir pagal build-to-suit modelį Vilniuje, šalia Pietinio aplinkkelio, statant pastatų kompleksą, kuriame įsikurs automobiliais bei jų dalimis prekiaujančių ir remonto paslaugas teikiančių įmonių „Juta“ ir „Autojuta“ padaliniai. Šis 8,3 tūkst. kv. m ploto pastatų kompleksas išsiskiria savo daugiafunkciškumu – jame bus įrengtas prekybos salonas su administracinėmis patalpomis, servisas, kėbulų taisymo ir dažymo cechas, mažmeninės ir didmeninės prekybos detalėmis padaliniai, sandėliavimo patalpos.
„Įgyvendinant build-to-suit projektus, svarbu labai gerai įsigilinti į būsimų nuomininkų poreikius ir pasiūlyti jiems geriausiai tinkančius sprendimus nuo vietos parinkimo, projekto parengimo iki statybos paslaugų ir pastato priežiūros. Pagal įmonės spec. poreikius pritaikytas patalpas šiandien renkasi vis daugiau įmonių, todėl build-to-suit projektai tampa vis populiaresni, o jų sėkmę lemia glaudus bendradarbiavimas su užsakovais“, – akcentuoja K. Vanagas.Vadovas pažymi, kad „YIT Lietuva“ ne tik stato pastatus, bet ir teikia jų administravimo bei priežiūros paslaugas. Šiuo metu bendrovė pati administruoja visus savo pastatytus gyvenamojo būsto ir verslo centrų pastatus.
Taikosi prie vis aukštesnių būsto pirkėjų lūkesčių
Būsto segmente naujienų taip pat netrūksta. K. Vanago teigimu, čia jaučiamas pasikitęs gyventojų požiūris į namus ir augantys jų reikalavimai gyvenamajai aplinkai.
„Gyventojai šiandien daugeliu atveju nori būsto, iš kurio būtų lengvai pasiekiamas miesto gyvenimas, kultūra ir pramogos. Be to, žmonės ieško namų, turinčių ir tam tikrą istorinę, kultūrinę aurą bei kontekstą. Namai suvokiami ne tik kaip keturios sienos su stogu virš galvos, bet gerokai plačiau – kartu su jų aplinka, kiemu, šalia esančiomis erdvėmis ir jungtimis su miesto gyvenimu. Net ir atsiveriantis miesto vaizdas pro langą ar balkoną gali tapti priežastimi, dėl kurios būstą norisi vadinti savo namais“, – pažymi K. Vanagas.
Vienas iš daugiausiai susidomėjimo sulaukiančių „YIT Lietuva“ būsto projektų – Vilniuje, šalia Tauro kalno, statomi „Matau Vilnių“ namai išsiskiria būtent šiais privalumais. Kvartalas plėtojamas istoriniais ir kultūriniais pėdsakais paženklintoje teritorijoje, buvusios legendinės „Šopeno“, vėliau „Tauro“ alaus daryklos vietoje. Iš jos atsiveria miesto gyvenimas, ranka pasiekiama paslaugų infrastruktūra ir rekreacinės erdvės. Be to, vystant projektą didelis dėmesys skirtas namų aplinkai.
Savus privalumus naujakuriams siūlo ir Kaune statomi „Piliamiesčio“ bei „Šilo namų“ projektai. Ant Neries kranto priešais Kauno Senamiestį besikuriančio „Piliamiesčio“ kvartalo plėtra pradėjo šios laikinosios sostinės vietos atgimimą. Plėtojant kvartalą, didelis dėmesys skiriamas rekreacinėms erdvėms – sutvarkyta Neries krantinė, kurioje įrengtas poilsiui pritaikytas amfiteatras. Čia iškils ir A energ. klasės verslo centras.
Sustiprino infrastruktūros projektų pajėgumus
Išskirtiniai šie metai buvo „YIT Lietuva“ infrastruktūros ir kelių verslui. Susijungus tarptautinėms įmonių grupėms YIT ir „Lemminkainen“, „YIT Lietuva“ paslaugų krepšelis pasipildė infrastruktūros bei kelių teisimo projektais, o komanda išaugo beveik iki 800 darbuotojų.
„Susijungimas, žinoma, buvo nemenkas iššūkis organizacine prasme, tačiau jis buvo sėkmingas ir mus sustiprino ne tik konkurencine, bet ir vidaus kultūros prasme. Pokyčiai suteikė galimybę pradėti aktyviau veikti infrastruktūros plėtros srityje, įgyvendinti didesnės apimties projektus, didinti jų dalį bendrame teikiamų paslaugų portfelyje“, – sako K. Vanagas.
Vienas tokių šiuo metu įgyvendinamų infrastruktūros projektų – laivų krovos akcinės bendrovės „Klaipėdos Smeltė“ konteinerių terminalo rekonstrukcija. Atliekant ją, iš viso bus atnaujinta 80 tūkst. kv. m ploto konteinerių sandėliavimo aikštelė. Tam bus panaudota apie 30 tūkst. tonų asfaltbetonio mišinio.
„Šis ir kiti panašūs projektai yra reikšminga veikla, siekiant modernizuoti šalies logistikos infrastruktūrą, norint didinti laivybos ir krovinių pervežimo apimtis, pritraukiant investuotojus. Lygiai taip pat svarbus ir kelių tinklo atnaujinimas. Šiuo metu įgyvendiname didelės reikšmės projektus – pavyzdžiui, Vilnių ir Uteną jungiančio A14 kelio rekonstrukciją, prižiūrime Vilniaus miesto gatves“, – pasakoja K. Vanagas.
Anot K. Vanago, „YIT Lietuva“ yra pasirengusi ir toliau augti, investuoti į šiuolaikinių projektų vystymą, pažangias technologijas ir demonstruoti lyderystę darnios miestų plėtros srityje.