2024 gegužės 31 d. penktadienis, 0:56
Reklama  |  facebook

Mokslų centras suvienijo jėgas su vandentvarkos bendrove: gamins elektrą iš nuotekų

2024-03-07 13:16
Didžiausios šalyje vandentvarkos bendrovės „Vilniaus vandenys" ekspertai kartu su Lietuvos mokslininkais ketina plėtoti technologiją, kuri iš nuotekų gamintų elektrą. Mokslininkų komanda jau eksperimentuoja su kuro elementais, kurie pasitelkdami mieles gamina energiją iš biologinėse atliekose esančio įvairaus cukraus – pavyzdžiui, sacharozės, gliukozės ar fruktozės ir kitų. Iki metų pabaigos tikimasi sukurti prototipą ir technologijos veikimą įrodyti jau nebe laboratorijos, o realiomis sąlygomis.
nuotrauka
„Vilniaus vandenų" ir FTMC nuotr.


Minimos įmonės
FTMC, Fizinių ir technologijos mokslų centras,
Vilniaus vandenys, UAB
Bendradarbiavimą ir galimybę atlikti bandymus didžiausioje šalyje Vilniaus nuotekų valykloje bei naudotis jos laboratorija numato šią savaitę bendrovės ir Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) pasirašyta sutartis.

„Kaip Vilniaus savivaldybės įmonė esame įsipareigoję padėti siekti sostinei iškeltą tikslą – tapti klimatui neutraliu, žaliu ir inovatyviu miestu. Valdome Vilniaus nuotekų valyklą, kuri išvalo beveik trečdalį visos šalies nuotekų, tad turime didelį antrinių žaliavų, vertinamų kaip ateities energetika, potencialą. Tai sudaro galimybę mums ieškoti, vystyti ir diegti inovacijas, kurios būtų grįstos atsinaujinančios energetikos ir žiedinės ekonomikos principais – taip, kaip numatyta mūsų veiklos strategijoje", – sako pranešime cituojamas „Vilniaus vandenų" Gamybos tarnybos direktorius Viktoras Matonis.

Technologija sumažintų savivaldybės įmonės elektros sąnaudas

Mikrobiniai kuro elementai (angl. microbial fuel cell - MFC), arba vadinamosios kuro biocelės, šiuo metu pasaulyje yra vienas iš labiausiai pripažįstamų būdų išgauti elektros energiją iš nuotekų. Daugelyje šalių tiriamos šios technologijos galimybės. Anot V. Matonio, ilgalaikėje perspektyvoje tokios inovatyvios technologijos integracija į nuotekų valymo įrenginius galėtų sumažinti jų eksploatavimui reikalingos elektros energijos sąnaudas.

Nuotekose gausu organinių junginių, kurios yra maisto šaltinis kai kurioms bakterijų rūšimis. Medžiagų apykaitos procesų metu kai kurios bakterijos kaip šalutinius produktus išskiria elektronus. Tokiu būdu mikrobiniai kuro elementai galėtų gaminti elektros energiją iš organinių medžiagų, esančių tiesiog nuotekose ir taip kompensuoti valymo įrenginių energijos poreikius.

Mokslininkų kuriamose biocelėse mielės generuoja šalutinius produktus, o mediatorių pagalba generuojami elektronai, kurie sukuria elektros srovę. Komanda tikisi šių metų pabaigoje pasiekti vadinamąjį TRL6 lygį, kuomet laikoma, kad technologija yra išbandyta realioje aplinkoje. Vadinamieji TRL (angl. Technology Readiness Levels) lygiai yra technologinės parengties etapai, nusakantys, kokioje stadijoje šiuo metu yra vystoma technologija.

„Dar prieš metus būtent iš „Vilniaus vandenų" gavome pirmuosius mėginius, kuriuos praėjusią vasarą ir naudojome bandydami kurti mikrobines kuro celes. Iki šių metų pabaigos tikimės turėti konkretų pilotinį modelį, kurį bus galima įdiegti į mūsų partnerių vandenvalos sistemas, o tada per trejus metus pasiūlyti rinkai keletą mūsų mikrobinės kuro celės variantų", – planus pristatė pranešime cituojamas Kasparas Kižys, FTMC mokslo darbuotojas ir idėjos autorius.

Naujo energijos gavybos būdo pionieriai

Anot K. Kižio, pasaulyje yra bandoma vystyti panašias technologijas, tačiau jų komanda, jo žiniomis, kol kas yra tarp nedaugelio, apjungusių visą procesą į sistemą, turinčią galimybių veikti realiomis sąlygomis.

„Pasaulyje yra vykdomi panašūs tyrimai ir noras panaudoti mikroorganizmus elektros gamybai yra gana senas, tačiau iki šiol nėra pasiekta proveržio. Mes esame unikalūs, nes naudojame sistemą, kurios veiklioji grandis – mielės. Tai atveria mums naujas perspektyvas. Mielės – tai atsparesnis, gyvybingesnis, pigus ir biosaugus mikroorganizmas, kurį galima modifikuoti ir esame išbandę jo pritaikomumą savo laboratorijoje", – sakė K. Kižys.

Mokslininkai tikisi, kad projektas su „Vilniaus vandenimis" bus naudingas keliais aspektais – pirmiausia, siekiama aprūpinti „Vilniaus vandenų" valymo kompleksą žalia, atsinaujinančia bei švaria elektros energija.

„Turime viziją pagaminti ypač didelės apimties elektrocheminio reaktoriaus prototipą, kuris leistų gaminti didelius kiekius elektros energijos. Šiai vizijai įgyvendinti reikia nuolat atsinaujinančio „kuro", o tą galėtų pasiūlyti „Vilniaus vandenys". Turime svajonę, kad su šiuo būsimu agregatu aprūpintume ne tik „Vilniaus vandenis", bet patenkintume ir dalį Vilniaus miesto energetinių poreikių. Be to, ne tik energetika yra šio projekto ašis. Turime hipotezę, kad ši technologija galėtų prisidėti prie nuotekų vandenų valymo proceso, o tai tik leistų sutaupyti valymui sunaudojamos energijos, bet procesą padarytų našesniu", – aiškino K. Kižys.

„Vilniaus vandenys" iki 2032 m. ketina tapti nepriklausoma nuo išorinių energijos išteklių. „Vilniaus vandenys" iš nuotekų dumblo pernai jau pasigamino beveik ketvirtadalį – 23 proc. įmonės veiklai reikalingos elektros energijos. „Vilniaus vandenys" lygiagrečiai investuoja ir į saulės parkų plėtrą, kad energijos resursai būtų kuo labiau diversifikuoti. Juose pagaminama 3 proc. visos bendrovei reikalingos elektros energijos. 
Statybunaujienos.ltŽaliasis kursas

nuotrauka
2024-05-28 10:22
Europos Sąjunga didina kovos su klimato kaita apsukas. Dar 2023 m. priimta nauja Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos (ENEF) versija gerokai išplečia šios taikymo ribas, taip pat kelia ambicingesnius tikslus dėl energetinių išteklių nešvaistymo. Įgyvendinti reikalavimus lieka ne tiek ir daug la...
nuotrauka
2024-05-24 16:57
Ketvirtadienį Vilniuje INVEGOS iniciatyva surengta konferencija „Daugiabučių namų modernizavimo fondo ateitis". Joje, be kitų šios srities ekspertų, dalyvavo ir Europos Komisijos atstovas Andreas von Busch, pabrėžęs, kad iki 2030 m. bus siekiama padvigubinti pastatų renovacijos apimtis, ženklias inv...
nuotrauka
2024-05-22 17:09
Šiandien šalia Panevėžio aplinkkelio, ties Bliūdžių kaimu, oficialiai paskelbta didžiausio Baltijos šalyse elektromobilių parko statybų pradžia – įkasta laiko kapsulė. Projektą vystys elektromobilių įkrovimo stotelių operatorė UAB „Eldrive“.
nuotrauka
2024-05-22 09:17
Statybų sektorius vaidina svarbų vaidmenį darydamas įtaką klimato kaitai, nes jis sudaro didelę pasaulinės energijos naudojimo ir išmetamo anglies dioksido (CO2) dalį. Apytiksliai net 39 proc. pasaulinio išmetamo CO2 kiekio tenka statybos pramonei. Pasak Kauno technologijos universiteto Aplinkos inž...
nuotrauka
2024-05-20 10:51
Ekonomikos ir inovacijų ministerija investuoja į Lietuvoje veikiančių verslo paslaugų centrų modernizavimą. Skelbiamas 2,4 mln. eurų kvietimas teikti projektų įgyvendinimo planus verslo paslaugų centrams, norintiems automatizuoti savo veiklos procesus.
nuotrauka
2024-05-20 09:54
Civiliams, kariuomenei bei teisėsaugai šovinius gaminanti valstybės valdoma įmonė Giraitės ginkluotės gamykla (GGG) praėjusių metų pardavimo pajamas augino 47 proc. – iki 22,4 mln. Eur, grynąjį pelną – 45 proc. ir uždirbo beveik 3,4 mln. Eur. Nepamirštas ir tvarumas: gamykloje ruošiamasi netrukus įr...
nuotrauka
2024-05-17 06:14
Aplinkos ministerija kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė ir teikia derinti Medžiagų ar daiktų priskyrimo prie šalutinių produktų kriterijų nustatymo ir priskyrimo šalutiniams produktams tvarkos aprašą. Jame siūloma šalutiniams produktams priskirti visose ūkio šakose, ne tik apdirbam...
nuotrauka
2024-05-09 07:20
Įmonė „Ukmergės gelžbetonis“ jau trečius metus gamina pilkąjį polistireninį putplastį BIOPORĄ. Šios termoizoliacinės medžiagos gamybai naudojamos ne iškastinės, o iš atsinaujinančių energijos šaltinių gaunamos žaliavos, t. y. nafta keičiama biodujomis, gautomis iš maisto atliekų.
nuotrauka
2024-05-08 09:13
Turto bankas Šiauliuose atidarė atnaujintą pastatų komplekso Vilniaus g. 265 korpusą. Po atliktų darbų 910 kv. m pastatas tapo draugiškesnis darbuotojams ir aplinkai. Projekto vertė beveik 1,2 mln. eurų. Šiuolaikiškuose biuruose įsikūrė Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Šiaulių AV...
nuotrauka
2024-05-02 14:47
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos" (INVEGA) informuoja apie patvirtintą finansavimą rangos darbams pirmiesiems 3 daugiabučiams Lietuvoje, kurie bus renovuojami pasitelkus skydinę (modulinę) technologiją. Visi trys daugiabučiai namai – vienas Utenoje i...
nuotrauka
2024-04-30 16:04
Žaliuoju kursu siekiama pertvarkyti Europos Sąjungą (ES) į modernią, efektyviai išteklius naudojančią ir konkurencingą ekonomiką, kurioje iki 2050 m. nebeliks grynojo išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio. Reikšmingas vaidmuo šioje tvarumo transformacijoje tenka verslams, ypač dideliems,...
nuotrauka
2024-04-30 12:15
„OmnispowerEurope“ drauge su partneriais sukūrė unikalią bateriją, galinčią dirbti ir aukštoje, ir žemoje temperatūroje bei užtikrinti didžiausią įrenginio našumą. Ji ne tik dirba 24x7 režimu, kad maksimaliai sumažintų sąnaudas ir generuotų didžiausias vertes, bet ir yra besimokanti baterija. Ji nuo...
nuotrauka
2024-04-29 07:41
Iki šiol daug emocijų ir diskusijų kėlęs pastatas pačiame Vilniaus centre, Konstitucijos pr. 13, greitu metu bus renovuotas. Šiemet ekspertai ir gyventojai sutarė dėl naujo projekto –1989 metais statytas daugiabutis po atnaujinimo pasieks A energinę klasę.
nuotrauka
2024-04-26 16:47
Tarptautinėje statybų verslo parodoje „RESTA 2024" buvo diskutuojama ir apie tai, ar duomenys apie pastato techninę eksploataciją yra svarbūs ir ar jie padidina pastato vertę.
nuotrauka
2024-04-26 09:33
Startuoliai ir inovatyvūs verslai gali reikšmingai prisidėti sprendžiant aktualius viešojo sektoriaus iššūkius Europoje. Balandžio 24 d. Vilniuje vykusiame projekto „GovTech4All“ „DemoDay“ renginyje 6 Europos miestų savivaldybių atstovai pristatė savo specifinius su energiniu efektyvumu ir klimato k...
nuotrauka
2024-04-23 08:03
Minint tarptautinę Motinos Žemės dieną, Turto bankas pristatė kasmetinę tvarumo ataskaitą. Kompleksiškai taikytos priemonės 2023 metais Turto bankui leido sumažinti suvartojamos energijos kiekį net 13 proc., o valdomo nekilnojamojo turto portfeliui CO2 emisiją – 12 proc. (t. y. 7,5 kg CO2 / m2), ly...
nuotrauka
2024-04-22 09:49
Šiandien, balandžio 22 d., startuoja kvietimas Lietuvos verslui ir įstaigoms teikti paraiškas paramai investicijoms į žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų sukūrimą gauti. Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatyta skirti virš 23 mln. eurų. Tikimasi, kad šios investicijos Lietuvoje leis s...
nuotrauka
2024-04-17 14:26
Vilniaus paukštyno akcininkai patvirtino investicijų į poveikio aplinkai mažinimą planą. Šiam planui įgyvendinti įmonė skirs 852 tūkst. eurų. Skaičiuojama, kad įgyvendinus numatytas priemones Vilniaus rajone, Rudaminoje, veikiančiuose bendrovės objektuose kvapų sklaida gali mažėti 40 proc.
nuotrauka
2024-04-17 09:35
Turto bankas paskelbė pastato Vilniuje, Gedimino pr. 38, rangos ir projektavimo darbų viešąjį pirkimą. Pastatą ketinama iš esmės atnaujinti per dvejus su puse metų. Projekto įgyvendinimui jau gauta beveik 10 mln. eurų Aplinkos projektų valdymo agentūros parama.
nuotrauka
2024-04-11 10:29
„Orientuokimės į tai, kad mūsų vaikai neprisimintų tokio reiškinio kaip sąvartynas. Į Europos Sąjungą prieš 20 metų Lietuva įstojo prižiūrėdama šalyje 850 sąvartynų, šiuo metu yra tik 11 jų, o ateityje jų turėtų iš viso nebelikti“, – teigė pranešime cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas tr...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas