2024 vasario 25 d. sekmadienis, 1:29
Reklama  |  facebook

Namų jaukumas – ir emocinei gerovei: kaip susikurti aplinką, kurioje malonu būti?

2023-10-25 13:06
Sparčiai vėstantant orams ir ilgėjant vakarams namuose praleidžiame vis daugiau laiko. Psichologų teigimu, pastangos puoselėti patrauklią aplinką ne tik džiugina akį, bet ir prisideda prie mūsų emocinės gerovės. Susikurti jaukumą padeda šiaurietiško laimės būdo „hygge“ paslaptys. Tad kaip kurti namus, į kuriuos būtų gera sugrįžti?
nuotrauka
Freepik nuotr.


Jaukumas slypi mažose detalėse

Psichologės psichoterapeutės, tinklaraščio „Namų terapija” kūrėjos Irmos Skruibienės teigimu, tikrąją namų svarbą galime atrasti tiek kasdienėje buityje, tiek tame, kas slypi po ja.

„Mus supanti erdvė bei joje esantys daiktai ilgainiui mums pradeda vis labiau sietis su išgyvenimais, kuriuos šioje erdvėje patyrėme. Bene gausiausią patyrimų puokštę atsinešame iš vaikystės namų ir kitų mums tuo metu buvusių svarbių vietų. Jei norime savo namus sukurti tokius, kuriuose mums būtų saugu, jauku, kuriuose galėtume jaustis laisvai būdami savimi, verta prisiminti erdves, kuriose mes saugiai ir laisvai jautėmės vaikystėje. Ir tuomet galime patyrinėti, ką iš šių mums svarbių vietų norėtume tiesiogine ar perkeltine prasme atsinešti į dabartinius namus. Galbūt kažkam tai galėtų būti iš vaikystės namų atkeliavęs indų servizas, ar užuolaidų raštai, primenantys geriausio draugo namus, gal tai medinių grindų girgždesys ar švelnus kilimas tetos namuose, o galbūt žaluma, primenanti išbraidytas pievas, ar obuolių pyragas, ragaujamas prie apvalaus stalo pas močiutę kaime, kada visi namiškiai susiburdavo buvimui kartu”, - pasakoja pranešime cituojama I. Skruibienė.

Psichologė taip pat pastebi, kad tada, kai lauke darosi vis šalčiau ir žvarbiau, ne vienam norisi sugrįžti į namus, įsisupti į jų jaukumą ir sušilti.

„Turbūt galima teigti, kad namai sparčiai artėjant žiemai mums išties tampa svarbesni. Už lango esanti žvarba mums leidžia dar labiau pajausti šiltų namų jaukumą. Galbūt mums visai pasisekė, kad turime šaltąjį sezoną, kai galime patirti buvimą namuose tokį, koks jis būna tik šiuo metu laiku“, – sako psichologė.

Daniškojo „hygge“ užuominos

Psichologė I. Skruibienė pastebi, kad jaukumas bei jį kuriantys maži atributai yra neatsiejami ir nuo šiauriečių laimės paslapties „hygge”.

„Su „hygge“ danai sieja daugybę iš jų gyvenimo būdo bei tradicijų atkeliavusių mažų detalių, kurių visuma sukuria jiems mielą atmosferą. Lempos, skleidžiančios jaukų apšvietimą, žvakės, vilnonės kojinės, šiltas pledas, kavos ar arbatos puodelis, pyragaitis su kremu, kepamas pagal specialų receptą, patogios naminės kelnės, mediniai daiktai, gamtos elementai, kailis, knygos, keramika, pagalvėlės, - visa tai ir dar daugiau galime sieti su „hygge“. Tiesa, “hygge” patyrimui itin svarbus yra bendruomeniškumo jausmas, kurį kartu puoselėjamos tradicijos bei ritualai išties praturtina. Mes turime savas tradicijas ir su jomis bei mūsų asmenine patirtimi galime susieti daugybę mažų ir didelių namų erdvėje įsikuriančių detalių. Tik turbūt labai nepaprasta yra vėl išmokti to, ką mokėjo mūsų protėviai, ir ko jau, atrodo, kartais visai nebemokame, bet kas yra vienas esminių „hygge“ momentų – būti išgyvenamoje akimirkoje ir pilnai ją patirti. O galbūt visgi galime ir vėl to išmokti?” – svarsto I. Skruibienė. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  InterjerasArchitektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-02-22 10:12
Daugeliui neatskiriamas kiekvieno ryto įprotis yra mėgstamos kavos puodelis. Modernūs ir funkcionalūs kavos aparatai tapo patikimais pagalbininkais ruošiant šį nepakeičiamą ryto gėrimą. Visgi rytinis kavos ruošimo ritualas toks svarbus ne tik dėl rezultato, bet ir paties proceso. Kad jis būtų lengve...
nuotrauka
2024-02-15 10:10
Dalimis tvarkomi Astravo dvaro sodybos rūmai pamažu atgauna savo buvusį grožį. Šią savaitę pasirašytas Astravo dvaro sodybos rūmų Belvederio fasadų remonto darbų priėmimo aktas.
nuotrauka
2024-02-14 08:42
Kuriant namų interjerą, vienas iš svarbiausių uždavinių yra grindų ir baldų derinimas. Grindys yra interjero pagrindas, o baldai – akcentai, kurie suteikia asmeninio charakterio. Šiame straipsnyje suteiksime gaires, kaip derinti grindis ir baldus, kad sukurtumėte jaukią ir patrauklią namų aplinką.
nuotrauka
2024-02-09 12:31
Vasario 16-ąją apdovanojimas už metų darbą Klaipėdai bus įteiktas entuziastingiems kultūros paveldo puoselėtojams – verslininkui Augustinui Jankevičiui ir paramos fondo „Augustus“ vadovui Arvydui Urbiui. Jų pastangomis buvusiame Klaipėdos dujų fabriko pastatų komplekse atgimė du išskirtiniai past...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 11:07
Kaip ir ieškant naujų namų, taip ir renkantis biurą – klausimų daugelis turi daugiau nei atsakymų. Kaip išsirinkti biurą, kurio nereikėtų palikti po vienerių metų?
nuotrauka
2024-02-06 10:46
Vilniaus Antakalnio kapinėse baigiami sovietinius karius vaizdavusio paminklo demontavimo darbai – nukeliamas postamentas ir aukuras.
nuotrauka
2024-02-06 08:43
Turto banko, kartu su Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija skelbtame naujojo teismų pastato Klaipėdoje architektūriniame konkurse sulaukta 11 projektų pasiūlymų. Geriausią projektą išrinks komisija, sutartį su laimėtoju ketinama pasirašyti antrąjį metų ketvirtį.
nuotrauka
2024-02-05 10:35
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) savivaldybių vyriausiesiems architektams pristatė nuo vasario 1 d. įsigaliojusius pokyčius, susijusius su Lietuvos bendrojo plano sprendinių įgyvendinimu.
nuotrauka
2024-02-02 12:38
Naujas postūmis siekiant atgaivinti Klaipėdos centrinio pašto kompleksą – Klaipėdos savivaldybės ir Kultūros ministerijai pavaldžios biudžetinės įstaigos Kultūros infrastruktūros centro atstovai aptarė artimiausius galimus žingsnius, kad procesas pajudėtų. Pačiame pašto komplekse vykusio susitikimo ...
nuotrauka
2024-01-31 15:08
Ne paslaptis, kad svajojant apie nuosavus namus, neretai kyla daugybė klausimų. Žvalgomės geriausio varianto – ieškome būsto su potencialu, kuriame galėtume realizuoti savo idėjas ir sukurti saugią, jaukią bei visiems poreikiams lanksčią erdvę. Natūralu, kad šių svajonių išsipildymui koją dažnai pak...
nuotrauka
2024-01-26 07:59
Jau daugiau nei 20 metų sostinės gimtadienį vainikuoja Vilniaus garsinančių lyderių apdovanojimai. Už idėjas ir darbus Vilniui, miesto puoselėjimą ir garsinimą kasmet Šv. Kristoforo statulėlėmis apdovanojami iškiliausi vilniečiai. Reikšmingiausi miesto apdovanojimai įteikt dešimt laureatų.
nuotrauka
2024-01-24 14:07
Klaipėdos savivaldybė praneša numačiusi šiais metais skirti lėšų F. W. Argelanderio mokslo ir meno centro koncepcijai parengti, kad Klaipėdos centrinis paštas galėtų atgimti. Planuojama, kad Kultūros ministerijai pavaldi biudžetinė įstaiga Kultūros infrastruktūros centras artimiausiu metu pradės cen...
nuotrauka
2024-01-22 16:43
Praėjusią savaitę Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje (Trakų g. 9) buvo pristatyti beveik dešimtmetį trukę skliautų tapybos restauravimo darbai. Pagrindinės navos skliautuose atsivėrė unikalūs sienų tapybos kūriniai.
nuotrauka
2024-01-17 16:03
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Architektūros kokybės vertinimo metodiką, kuri leis sukurti aiškesnę ir skaidresnę architektūros kokybės vertinimo sistemą, iš anksto žinomą visiems, dalyvaujantiems statinių projektavimo ar teritorijų planavimo procesuose.
nuotrauka
2024-01-16 14:22
Daugiau nei 2 mlrd. eurų vertės Norvegijos sostinėje Osle kylantis Vyriausybės kvartalas savo šalyje sulaukia ne mažiau dėmesio ir diskusijų nei A. Goštauto kvartalo transformacijos projektas Lietuvoje. Iššūkiai ir klausimai, kuriuos sprendžia norvegai panašūs: susisiekimas, saugumas, siekis kurti n...
nuotrauka
2024-01-15 14:47
Dažų gamintojas „PPG Tikkurila" 2024-ųjų metų spalva išrinko persikinio atspalvio „Nude in Nizza". Šis atspalvis spinduliuoja šilumą, atspindi gerumą, meilę ir žaismingumą.
nuotrauka
2024-01-10 09:31
Jei įsivaizduojate tipinį daugiabučių rajono kiemą, tikriausiai mintyse iškyla asfaltuotos automobilių aikštelės vaizdas. O žiemą apsnigtuose daugiabučių kiemuose vietos automobiliams net neužtenka, todėl vairuotojai palieka juos ant takų ar pievelių. Ar gali kiemas būti kitoks? Tvarios miestų ir in...
nuotrauka
2024-01-08 13:36
Nuo sausio mėnesio Vilniaus miesto savivaldybės specialistai analizuos, kaip praktiškai pritaikomas ir įgyvendinamas pagrindinis miesto teritorijų planavimo dokumentas – bendrasis miesto planas. Į stebėsenos procesą įsitrauks ir nepriklausomi ekspertai.
nuotrauka
2024-01-03 13:59
Valgomo baldai ir jų akcentas – valgomojo stalas – itin svarbūs kiekvienuose namuose. Pastarieji suburia šeimą, artimuosius ir draugus kartu minėti gražiausias metų šventes, sukaktis ar tiesiog kartu pavakarieniauti. Interjero dizainerė pastebi, renkantis naują valgomojo stalą, o kartu su juo – ir k...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras