2023 rugsėjo 22 d. penktadienis, 7:13
Reklama  |  facebook

Natūralios dangos stogai – ne tik muziejaus vertybė

2022-10-07 07:24
Bendras Lietuvos liaudies buities muziejuje esančių 154 pastatų stogų plotas prilygsta maždaug 30 futbolo aikščių. „Tomaldras“ – tai įmonė, kuri, atnaujindama muziejaus pastatų stogus, nendrėmis, skiedromis, čerpėmis ir skarda padengė apie 8 tūkst. kv. m plotą.
nuotrauka
Įmonės „Tomaldras“ nuotr.


Minimos įmonės
Tomaldras, UAB
Hausita, UAB
Lietuvos liaudies buities muziejus,
„Tomaldro“ įmonė Lietuvos liaudies buities muziejuje stogus dengia jau apie 5 metus. Daugiausiai tai nendrių danga. „Malonu dirbti didžiausiame muziejuje po atviru dangumi, juk šį kultūros paveldo objektą lanko daugybė žmonių. Mes didžiuojamės, padėdami išsaugoti tai, kas išliks ateities kartoms“, – sako įmonės „Tomaldras“ direktorius Alvydas Grenda, kuris, klientų prašomas parodyti savo darbus, kviečia apsilankyti muziejuje.

Generalinis stogų atnaujinimo muziejuje rangovas yra įmonė „Hausita“, kuriai vadovauja Alvydo Grendos sūnus Jonas Grenda. Tad stogų dengimo patirtį šeima kaupia jau antroje kartoje: „Tomaldras“ veikia 20 metų, o jaunosios kartos įmonė skaičiuoja 4-tus.

Vykdydamas stogų dangos atnaujinimo projektą, „Tomaldras“ ne tik dengė stogus, bet ir atnaujino pažeistas stogų konstrukcijas – per daugiau nei 50 metų nuo muziejaus įkūrimo daugelio statinių stogai sukiužo, jų būklė tapo avarinė arba labai bloga, kelianti grėsmę tradicinės architektūros kolekcijai. Meistrų darbas buvo nuolat derinamas su muziejaus specialistais, nes unikaliame objekte svarbu ne tik išlaikyti ir apsaugoti muziejaus pastatus, bet ir gaivinti, saugoti gyvąją statybos tradiciją kaip autentiškumo dalį.

TOMALDRAS

Įmonės „Tomaldras“ dengti stogai Belgijoje. Įmonės nuotr. 

„Per beveik penkmetį muziejuje skarda užklojome apie 500 kv. m stogų, eglės ir drebulės skiedromis padengėme apie 1 tūkst. kv. m, dar apie 6,5 tūkst. kv. m – nendrėmis“, – skaičiuoja A.Grenda. Jo pastebėjimu, sovietmečio meistrų darbas daugeliu atvejų priminė ne senąsias tradicines technologijas, o improvizaciją. „Tomaldro“ meistrai stogus dengė naudodami ilgaamžius tvirtinimo elementus, bet tradicinį grebėstavimo būdą. Dengiant stogus nendrėmis, buvo apsispręsta naudoti dabartines, ilgesnį tarnavimo laiką užtikrinančias, technologijas. Nendriniai stogai, atsižvelgiant į muziejaus reikalavimus, nebuvo impregnuoti, o gaisrų prevencijai pastatuose įrengti ugnies jutikliai.

TOMALDRASĮmonės „Tomaldras“ dengtas stogas. Įmonės nuotr. 

Stogų dengimas nendrėmis, skiedromis yra imlus specialių gebėjimų ir rankų darbo: nendres reikia sudėti eilėmis, sumušti, darbas, pasak A.Grendos, panašus į kūrėjo: kiekvienas nendrių ryšuliukas skirtingas, reikia galvoti, kaip juos sukloti, kad būtų gražu ir tarnautų ilgam. Tik užkelti naudojami mechanizmai ir pastoliai darbui. Toks darbas yra brangus, rinkoje trūksta specialistų, o jų parengimas trunka 1–2 metus.

Pagrindinė „Tomaldro“ veiklos sritis – nendriniai, skardiniai, čerpiniai stogai, jų konstrukcijos. Nendriniai stogai nėra pigūs, tačiau juos pasirenkantys klientai labai gerai žino tikrąją tokių stogų vertę. Nendrėmis klojami pavėsinių, pirčių, sodybų stogai, kurių daug įrengta Molėtuose, Tarkuose, Nidoje, Kuršių nerijoje, Palangoje, Šventojoje. Nendrinius stogus renkasi ir žmonės, statantys modernius namus – taip sukuriamas išskirtinis dizainas. Nendriniai stogai nėra kliūtis pasiekti ir aukštą energinio naudingumo klasę, jie puikiai apsaugo nuo karščio ir lietaus garso.

tomaldrasBene vieninteliai Lietuvoje „Tomaldras“ turi nendrių plantacijas Žuvinto rezervate, kur nendres kerta tik tam tikrose vietose ir tam tikru metu – įmonė dalyvauja programose, saugant nendrines meldinukes. Nendres šienauja ir Kintuose prie marių bei kituose ežeruose. Žiemą nendrės kertamos specialiomis mašinomis ir įmonės bazėje paruošiamos dengti stogams. Įmonė parduoda nendrinius ir gluosnio vytelių demblius, nendrines plokštes.

„Tomaldras“ taip pat gamina karkasinius namus. O nuo kitų metų ši įmonė, intensyviai veikusi užsienyje, vietos rinkai pradės siūlyti modulinius įvairių paskirčių vienbučius arba sudubliuotus namus.  

Statybunaujienos.ltŽaliasis kursas

nuotrauka
2023-09-18 16:04
Pasvalio rajone pradėjo veikti „Tube Green“ biometano gamykla, kuri per metus pagamins 100 tūkst. megavatvalandžių (MWh) biometano. Tokio kiekio užtektų visus metus dujomis aprūpinti 110 tūkst. Lietuvos gyventojų arba pilnai patenkinti 26 proc. dujomis šalyje varomo transporto poreikio. Pagal gamybo...
nuotrauka
2023-09-15 15:31
Rugsėjo 15 d. įvyko bendras Baltijos Asamblėjos Gamtos išteklių ir aplinkosaugos komiteto ir Ekonomikos, energetikos ir inovacijų komiteto posėdis žaliosios pertvarkos ir tvarios ekonomikos klausimais. Jame pastebėta, kad gebėjimas užtikrinti tvarų ekonomikos vystymąsi ir klestėjimą ir kartu gerokai...
nuotrauka
2023-09-14 12:30
Vilniaus oro uostas šį rudens-žiemos sezoną žengia dar vieną žingsnį tvarumo link. Čia pradės veikti moderni orlaivių nuledinimo nuotekų perdirbimo gamykla – vienintelė tokia visose Baltijos šalyse.
nuotrauka
2023-09-07 11:44
Vartotojų sąmoningumas apie energijos resursų suvartojimą ir tvarumo svarbą auga, todėl vis daugiau mūsų keičia savo kasdienius įpročius ir netgi namų aplinką. Visgi, ne visi susimąsto, kokį pėdsaką palieka iš pirmo žvilgsnio atrodančios nedidelės buities detalės – namuose esantys jungikliai ar kišt...
nuotrauka
2023-09-07 07:25
Aplinkos ministerija primena, kad vis dar tęsiasi paraiškų teikimas daugiabučių gyventojams subsidijoms už saulės elektrinių įrengimą. Šiai priemonei iš Klimato kaitos programos numatyta 3 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-05 13:53
Pasaulyje vyraujanti linijinė ekonomikos sistema, kuriai būdingas intensyvus gamtos išteklių naudojimas ir susidarančių atliekų kiekis, kelia nemažai problemų. Daugelis jų gali būti išspręsta pereinant prie žiedinės ekonomikos. Tačiau žiedinė ekonomika – sudėtinga ir daugialypė sąvoka, o jos princip...
nuotrauka
2023-09-04 16:19
Lietuvos pramonės įmonėms atsiveria galimybė perdirbant atliekas kurti inovatyvius, aplinkai palankius ir tvarius produktus bei technologijas. Tam Ekonomikos ir inovacijų ministerija suplanavusi paskirstyti 8 mln. eurų.
nuotrauka
2023-08-31 06:50
Du trečdaliai (65%) didelių ir vidutinių įmonių Lietuvoje jau taiko tvarumo principus savo veikloje, dar maždaug penktadalis (23%) tai planuoja pradėti daryti per artimiausius trejus metus, rodo tyrimas.
nuotrauka
2023-07-19 13:37
Vyriausybė pritarė, kad nuo 2024 m. lapkričio 1 d. statant naujus visuomeninės paskirties pastatus, finansuojamus valstybės ir savivaldybių biudžetų ar tarptautinės finansinės paramos lėšomis, bus privaloma panaudoti bent 50 proc. medienos ir kitų organinių medžiagų iš atsinaujinančių gamtos ištekli...
nuotrauka
2023-06-23 11:03
Statybų sektorius, kurį sudaro tiek naujų pastatų statyba, tiek jau esamų eksploatavimas, kasmet į aplinką išmeta 40 proc. viso pasaulinio anglies dvideginio kiekio. Tai – didžiausias anglies dvideginio emisijos rodiklis planetoje. Tokia šio sektoriaus aplinkos tarša išties verčia sunerimti, o papil...
nuotrauka
2023-05-25 17:52
Aplinkos ministerijos organizuotame renginyje „Žaliųjų viešųjų pirkimų lyderių apdovanojimai“ įteiktos padėkos žaliausiai 2022-aisiais pirkusioms valstybės įstaigoms ir įmonėms bei daugiausiai žaliųjų pirkimų laimėjusiems verslo subjektams.
nuotrauka
2023-05-05 10:48
Jau visai netrukus Vilniuje, Viršuliškių rajone, duris atvers naujas 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Statybos darbus šiuo metu vykdanti darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ sostinės biuro erdvių rinką papildys 8800 kv. m nuomojamo ploto. Projektuodamas naująjį verslo centr...
nuotrauka
2023-04-20 07:41
Tarptautinė kompanija „Omnis Power“ įkūrė būstinę Kaune ir į Baltijos šalių rinką ateina su naujos kartos dvipusiais saulės moduliais – „N-Type“.
nuotrauka
2023-04-06 10:34
„Darnu Group“ pasirašė partnerystės sutartį su „Rimi Lietuva“ dėl pagrindinio prekybos tinklo logistikos centro vystymo Baltijos šalyse. Jis bus statomas pagal užsakomųjų projektų („build to suit“) modelį. Daugiau kaip 40 tūkst. kv. metrų ploto inovatyvus, ateities standartus atitinkantis pastatas i...
nuotrauka
2023-03-14 16:42
Žmonės dažnai klysta galvodami, kad tvarus gali būti tik naujas būstas arba kad tokio būsto įrengimas išskirtinai brangus. Tvaraus būsto architektė Guoda Bardauskaitė dalijasi, kad daug investicijų reikalauja ne tvarumas, o mūsų komforto poreikiai.
nuotrauka
2023-02-13 13:36
Europos Tarybos ir Parlamento sprendimu, įmonių, kurios, turės teikti tvarumo ataskaitas, netrukus padaugės bene penkis kartus. Per pusmetį turėtume sulaukti ataskaitoms teikiamų reikalavimų, o per 1,5 metų direktyva bus perkelta į šalių narių nacionalinę teisę. Tai reiškia, kad šiltnamio efektą suk...
nuotrauka
2022-12-29 10:27
Vilniuje plėtojamas verslo parkas „Business Garden Vilnius“ – žaliausias šių metų objektas visoje Europoje. Šiemet šis verslo centras gavo daugiausiai tarptautinės pastatų vertinimo sistemos LEED sertifikato balų Europoje ir užsitikrino aukščiausią – „Platinum“ – įvertinimą.
nuotrauka
2022-12-05 05:21
Aplinkos ministerija parengė Vyriausybės nutarimo „Dėl medienos ir kitų organinių statybos medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių naudojimo visuomeninės paskirties pastatuose“ projektą, kuris sudaro sąlygas plėtoti medinę statybą Lietuvoje ir pasiekti, kad 2024 m. mediena bei organinės medžiago...
nuotrauka
2022-10-18 09:50
Verslo centrų rinką papildantys nauji pastatai meta rimtą iššūkį seniems biurams. Skiriasi ne tik verslo centrų išvaizda, bet ir eksploataciniai parametrai, nuomininkams siūlomos laisvalaikio ar bendradarbiavimo erdvės.
nuotrauka
2022-09-29 11:36
Su klimato kaita augant tvaresnės statybos poreikiui, stiprėja paklausa mediniams daugiabučiams. Kol Lietuvoje aukštesnę nei 4 aukštų medinę statybą riboja teisės aktai, mūsų šalies ekspertai pavydžiai žiūri į Skandinavijos šalyse augančius medinius dangoraižius. Tačiau Švedijos medinių namų plėtoto...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas