2023 balandžio 1 d. šeštadienis, 10:06
Reklama  |  facebook

Natūralios dangos stogai – ne tik muziejaus vertybė

2022-10-07 07:24
Bendras Lietuvos liaudies buities muziejuje esančių 154 pastatų stogų plotas prilygsta maždaug 30 futbolo aikščių. „Tomaldras“ – tai įmonė, kuri, atnaujindama muziejaus pastatų stogus, nendrėmis, skiedromis, čerpėmis ir skarda padengė apie 8 tūkst. kv. m plotą.
nuotrauka
Įmonės „Tomaldras“ nuotr.


Minimos įmonės
Tomaldras, UAB
Hausita, UAB
Lietuvos liaudies buities muziejus,
„Tomaldro“ įmonė Lietuvos liaudies buities muziejuje stogus dengia jau apie 5 metus. Daugiausiai tai nendrių danga. „Malonu dirbti didžiausiame muziejuje po atviru dangumi, juk šį kultūros paveldo objektą lanko daugybė žmonių. Mes didžiuojamės, padėdami išsaugoti tai, kas išliks ateities kartoms“, – sako įmonės „Tomaldras“ direktorius Alvydas Grenda, kuris, klientų prašomas parodyti savo darbus, kviečia apsilankyti muziejuje.

Generalinis stogų atnaujinimo muziejuje rangovas yra įmonė „Hausita“, kuriai vadovauja Alvydo Grendos sūnus Jonas Grenda. Tad stogų dengimo patirtį šeima kaupia jau antroje kartoje: „Tomaldras“ veikia 20 metų, o jaunosios kartos įmonė skaičiuoja 4-tus.

Vykdydamas stogų dangos atnaujinimo projektą, „Tomaldras“ ne tik dengė stogus, bet ir atnaujino pažeistas stogų konstrukcijas – per daugiau nei 50 metų nuo muziejaus įkūrimo daugelio statinių stogai sukiužo, jų būklė tapo avarinė arba labai bloga, kelianti grėsmę tradicinės architektūros kolekcijai. Meistrų darbas buvo nuolat derinamas su muziejaus specialistais, nes unikaliame objekte svarbu ne tik išlaikyti ir apsaugoti muziejaus pastatus, bet ir gaivinti, saugoti gyvąją statybos tradiciją kaip autentiškumo dalį.

TOMALDRAS

Įmonės „Tomaldras“ dengti stogai Belgijoje. Įmonės nuotr. 

„Per beveik penkmetį muziejuje skarda užklojome apie 500 kv. m stogų, eglės ir drebulės skiedromis padengėme apie 1 tūkst. kv. m, dar apie 6,5 tūkst. kv. m – nendrėmis“, – skaičiuoja A.Grenda. Jo pastebėjimu, sovietmečio meistrų darbas daugeliu atvejų priminė ne senąsias tradicines technologijas, o improvizaciją. „Tomaldro“ meistrai stogus dengė naudodami ilgaamžius tvirtinimo elementus, bet tradicinį grebėstavimo būdą. Dengiant stogus nendrėmis, buvo apsispręsta naudoti dabartines, ilgesnį tarnavimo laiką užtikrinančias, technologijas. Nendriniai stogai, atsižvelgiant į muziejaus reikalavimus, nebuvo impregnuoti, o gaisrų prevencijai pastatuose įrengti ugnies jutikliai.

TOMALDRASĮmonės „Tomaldras“ dengtas stogas. Įmonės nuotr. 

Stogų dengimas nendrėmis, skiedromis yra imlus specialių gebėjimų ir rankų darbo: nendres reikia sudėti eilėmis, sumušti, darbas, pasak A.Grendos, panašus į kūrėjo: kiekvienas nendrių ryšuliukas skirtingas, reikia galvoti, kaip juos sukloti, kad būtų gražu ir tarnautų ilgam. Tik užkelti naudojami mechanizmai ir pastoliai darbui. Toks darbas yra brangus, rinkoje trūksta specialistų, o jų parengimas trunka 1–2 metus.

Pagrindinė „Tomaldro“ veiklos sritis – nendriniai, skardiniai, čerpiniai stogai, jų konstrukcijos. Nendriniai stogai nėra pigūs, tačiau juos pasirenkantys klientai labai gerai žino tikrąją tokių stogų vertę. Nendrėmis klojami pavėsinių, pirčių, sodybų stogai, kurių daug įrengta Molėtuose, Tarkuose, Nidoje, Kuršių nerijoje, Palangoje, Šventojoje. Nendrinius stogus renkasi ir žmonės, statantys modernius namus – taip sukuriamas išskirtinis dizainas. Nendriniai stogai nėra kliūtis pasiekti ir aukštą energinio naudingumo klasę, jie puikiai apsaugo nuo karščio ir lietaus garso.

tomaldrasBene vieninteliai Lietuvoje „Tomaldras“ turi nendrių plantacijas Žuvinto rezervate, kur nendres kerta tik tam tikrose vietose ir tam tikru metu – įmonė dalyvauja programose, saugant nendrines meldinukes. Nendres šienauja ir Kintuose prie marių bei kituose ežeruose. Žiemą nendrės kertamos specialiomis mašinomis ir įmonės bazėje paruošiamos dengti stogams. Įmonė parduoda nendrinius ir gluosnio vytelių demblius, nendrines plokštes.

„Tomaldras“ taip pat gamina karkasinius namus. O nuo kitų metų ši įmonė, intensyviai veikusi užsienyje, vietos rinkai pradės siūlyti modulinius įvairių paskirčių vienbučius arba sudubliuotus namus.  

Statybunaujienos.lt
Žalia statyba, tvarumas

nuotrauka
2023-03-14 16:42
Žmonės dažnai klysta galvodami, kad tvarus gali būti tik naujas būstas arba kad tokio būsto įrengimas išskirtinai brangus. Tvaraus būsto architektė Guoda Bardauskaitė dalijasi, kad daug investicijų reikalauja ne tvarumas, o mūsų komforto poreikiai.
nuotrauka
2023-02-13 13:36
Europos Tarybos ir Parlamento sprendimu, įmonių, kurios, turės teikti tvarumo ataskaitas, netrukus padaugės bene penkis kartus. Per pusmetį turėtume sulaukti ataskaitoms teikiamų reikalavimų, o per 1,5 metų direktyva bus perkelta į šalių narių nacionalinę teisę. Tai reiškia, kad šiltnamio efektą suk...
nuotrauka
2022-12-29 10:27
Vilniuje plėtojamas verslo parkas „Business Garden Vilnius“ – žaliausias šių metų objektas visoje Europoje. Šiemet šis verslo centras gavo daugiausiai tarptautinės pastatų vertinimo sistemos LEED sertifikato balų Europoje ir užsitikrino aukščiausią – „Platinum“ – įvertinimą.
nuotrauka
2022-12-05 05:21
Aplinkos ministerija parengė Vyriausybės nutarimo „Dėl medienos ir kitų organinių statybos medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių naudojimo visuomeninės paskirties pastatuose“ projektą, kuris sudaro sąlygas plėtoti medinę statybą Lietuvoje ir pasiekti, kad 2024 m. mediena bei organinės medžiago...
nuotrauka
2022-10-18 09:50
Verslo centrų rinką papildantys nauji pastatai meta rimtą iššūkį seniems biurams. Skiriasi ne tik verslo centrų išvaizda, bet ir eksploataciniai parametrai, nuomininkams siūlomos laisvalaikio ar bendradarbiavimo erdvės.
nuotrauka
2022-09-29 11:36
Su klimato kaita augant tvaresnės statybos poreikiui, stiprėja paklausa mediniams daugiabučiams. Kol Lietuvoje aukštesnę nei 4 aukštų medinę statybą riboja teisės aktai, mūsų šalies ekspertai pavydžiai žiūri į Skandinavijos šalyse augančius medinius dangoraižius. Tačiau Švedijos medinių namų plėtoto...
nuotrauka
2022-06-17 10:41
Kovojant su klimato kaita ir ieškant tvaresnių statybos sprendimų, Vakarų šalyse statoma vis daugiau medinių daugiaaukščių gyvenamųjų namų. Dėl savo architektūros ir dizaino sprendimų šie pastatai kasmet susižeria aibę prestižinių apdovanojimų.
nuotrauka
2022-06-06 10:41
Pasaulyje populiarėjančios tvarumo idėjos neapleidžia ir Lietuvos. Ši tema veržiasi ir į nekilnojamojo turto rinką, kuomet namų ieškantys pirkėjai apsvarsto ir poveikį aplinkai statant jų nusižiūrėtą būstą.
nuotrauka
2022-01-28 09:17
Žaliuojantys parkai ne tik ant žemės, bet ir danguje – taip dažnai vadinama žaliųjų stogų, augalais apsivijusių fasadų tendencija pamažu skinasi kelią ir Lietuvoje. Jų funkcionalumą ir augantį lietuvių susidomėjimą aptaria Kauno mokslo ir technologijų parko inovacijų bendruomenės narių „Saulės grąža...
nuotrauka
2022-01-26 10:45
Sostinėje vystomas „Business Garden Vilnius“ verslo parkas tarptautiniu mastu įvertintas už įdiegtus tvarumo sprendimus. Surinkęs 95 tarptautinės pastatų vertinimo sistemos LEED sertifikato balus, verslo centras gavo aukščiausią – „Platinum“ įvertinimą. Visame pasaulyje yra vos 30, o Europoje – 10 p...
nuotrauka
2022-01-14 07:04
„Økern Portal“ biurų pastatas Osle tapo išskirtiniu projektu Norvegijoje ne tiek dėl savo didumo, kiek dėl tvarumo ir neįprasto dizaino. Šio pastato, pelniusio aukštą įvertinimą Norvegijoje ir apdovanoto „Lietuvos metų gaminio 2021“ aukso medaliu, statyboje dalyvavo įmonė „Staticus“.
nuotrauka
2021-12-17 10:45
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas sveikina Europos Komisijos paskelbtą pirmąjį Taksonomijos reglamento deleguotąjį aktą, kuriuo gyventojai ir įmonės galės aiškiai įsivertinti, kas yra tikroji žalioji investicija, o kas tik – „žaliasis smegenų plovimas“.
nuotrauka
2021-12-10 12:11
„Žalieji pastatai“ vis labiau įsitvirtina komercinio nekilnojamojo turto (NT) rinkoje. Šiuo metu Lietuvoje yra 126 tarptautiniais tvarumo sertifikatais įvertinti ar vertinami pastatai, iš kurių vien šiemet pagal BREEAM, LEED, WELL, LPTVS ar „Fitwel“ standartus buvo įvertinti 88.
nuotrauka
2021-10-29 07:39
Statybos pramonė ir visas sektorius stipriai veikia mus supančią aplinką, nes jo poreikiams sunaudojama net 40% viso pasaulio energijos ir generuojama net 30% visų atliekų. Norint daryti įtaką ir keisti, būtina imtis veiksmų, kurie užtikrintų ilgalaikius pokyčius, o ne vienadienius sprendimus.
nuotrauka
2021-10-18 07:08
Augantis vartotojų ir statytojų sąmoningumas ir vis griežtėjantys aplinkosauginiai reikalavimai skatina gamintojus pasiūlyti rinkai vis daugiau ekologiškų medžiagų, kad statyba būtų tvari. Viena higieniškiausių ir aplinkai draugiškiausių žaliavų – mediena. Tačiau nors statyba iš medienos sparčiai po...
nuotrauka
2021-10-11 07:12
Gaminant betoną, išmetama apie 7–8 proc. viso į aplinką patenkančio CO2 kiekio. Todėl statybos pramonė intensyviai ieško technologijų, kurios leistų statyti švariau, „žaliau“. Viena tokių – armavimo plienu keitimas polipropileno fibra. Pandeminis laikotarpis šią tendenciją dar labiau aktualizavo: tr...
nuotrauka
2021-09-17 13:30
NT plėtros bendrovė „Sirin Development“ užbaigė Kauno logistikos centro antrąjį statybų etapą. Martinavos kaime, Kauno rajone, greta automagistralės Vilnius-Kaunas, atidaryta 16 tūkst. kv. m ploto sandėlių su administracinėmis patalpomis.
nuotrauka
2021-09-16 10:00
Rugsėjo pradžioje rekonstrukcijai uždarytame Palangos oro uoste bus atnaujintas ne tik kilimo ir tūpimo takas, peronas ir riedėjimo takas – rekonstrukcijos metu diegiami tvarūs inžineriniai sprendimai, dėl kurių visi procesai taps draugiškesni aplinkai.
nuotrauka
2021-09-02 09:05
Jau kurį laiką pasaulyje yra diskutuojama ir ieškoma sprendimų, mažinančių taršą ir triukšmą statybvietėse – siekiama saugoti žmones ir aplinką.
nuotrauka
2021-08-31 08:20
Norint išsaugoti planetą ateities kartoms, svarbu visose žmonių veiklos srityse siekti tvarumo. Viena iš šių sričių – statyba ir NT projektų vystymas. Europos Komisijos duomenimis, pastatai suvartoja maždaug 40 proc. visos pagaminamos energijos ir lemia daugiau nei trečdalį visos šiltnamio dujų emis...

Statybunaujienos.lt » Žalia statyba, tvarumas