2022 birželio 25 d. šeštadienis, 4:00
Reklama  |  facebook

Nuo balandžio 1 d. statybos darbus statybvietėje atliekantys asmenys privalės turėti skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodą

2022-03-25 10:37
Nuo 2022 m. balandžio 1 d. visi statybos darbus statybvietėje atliekantys asmenys (dirbantys pagal darbo sutartį ar vykdantys savarankišką veiklą, pagal civilinę sutartį dirbantys mažosios bendrijos vadovai, taip pat komandiruoti į Lietuvos Respubliką darbuotojai) privalės turėti skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodą. Advokatų kontora Juodka ir partneriai – PRIMUS pateikia svarbiausius skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodo teisinius aspektus bei informuoja apie galinčias kilti teisines pasekmes tuo atveju, jeigu nustatytų reikalavimų dėl skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodo nebus laikomasi.
nuotrauka
Jaroslav PAVLOVSKIJ, advokatų kontoros PRIMUS vyriausiasis teisininkas


Minimos įmonės
PRIMUS advokatų kontora,

1. Skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodo paskirtis

Šis kodas bus talpinamas „Sodros“ informacinėje sistemoje. Jo naudojimas patvirtins, kad asmuo dirba pagal darbo sutartį, yra savarankiškai dirbantis, komandiruotas į Lietuvos Respubliką arba dirba pagal civilinę sutartį, jei yra mažosios bendrijos vadovas.

2. Asmenys, kurie privalės turėti skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodą

Skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodas nuo 2022 m. balandžio 1 d. yra privalomas šiems asmenims:

  • Rangovas (fizinis asmuo);
  • Rangovo pagal darbo sutartį įdarbintas darbuotojas;
  • Pas rangovą laikinai dirbti Lietuvos Respublikos teritorijoje komandiruojamas darbuotojas;
  • Rangovo naudai darbus atliekantis laikinojo įdarbinimo įmonės darbuotojas;
  • Savarankiškai dirbantis asmuo, vykdantis individualią veiklą ir atliekantis statybos darbus;
  • Savarankiškai dirbančių asmenų ar statytojo (užsakovo) (juridinio asmens), statybą vykdančio ūkio būdu ar statytojo (užsakovo) (juridinio asmens ar fizinio asmens) rangos būdu, pagal darbo sutartį įdarbintas darbuotojas.

3. Skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodo gavimo tvarka

Šį kodą galės gauti kiekvienas asmuo prisijungęs prie asmeninės paskyros, esančios „Sodros“ Elektroninėje gyventojų aptarnavimo sistemoje (EGAS) arba asmeniškai atvykęs į bet kurį „Sodros“ skyrių.

Darbdaviai šį kodą savo darbuotojams galės gauti prisijungę prie savo paskyros, esančios „Sodros“ Elektroninėje draudėjų aptarnavimo sistemoje (EDAS), arba atvykę į bet kurį „Sodros“ skyrių.

4. Skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodo tikrinimas

Šį kodą tikrins Valstybinė darbo inspekcija, Valstybinė mokesčių inspekcija, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, policija ir statytojas arba vienas iš jo įgaliotų rangovų. Kodą bus galima patikrinti nuskaičius QR kodą mobiliuoju įrenginiu.

5. Skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodo formos pateikimas tikrintojams

Kodas bus tikrinamas nuskaitant QR kodą mobiliuoju įrenginiu arba pateikus jį atspausdintą popieriuje.

6. Skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodo veikimas, kai asmenys dirba keliose vietose

Šiuo atveju asmuo gaus atskirą kodą kiekvienai darbo sutarčiai ar savarankiškai veiklai, kurią jis vykdo kaip skirtingo statuso savarankiškai dirbantis asmuo.

7. Darbdavio atsakomybė

Darbdavys privalo užtikrinti, kad visi jo darbuotojai turėtų skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodus, o jei kodo neįmanoma sugeneruoti - dokumentus, patvirtinančius kode užkoduotus duomenis. Darbuotojai šiuos kodus turi turėti darbo vietoje ir pateikti šiuos kodus kontrolę vykdančioms institucijoms.

8. Statytojo įsipareigojimai

Statytojas arba jo vienas įgaliotas rangovas turi užtikrinti, kad visi statybvietėje esantys asmenys būtų identifikuoti: statybos darbus atliekantys darbuotojai, savarankišką veiklą vykdantys asmenys bei kiti statybvietėje esantys asmenys, neatliekantys statybos darbų.

9. Reikalavimai dėl kitų asmenų

Kiti asmenys, kurie neatlieka statybos darbų, statybvietėje gali būti tik tuo atveju, jeigu jie turi statytojo (užsakovo) arba jo vieno įgalioto rangovo nustatytą identifikavimo priemonę ir jie yra užregistruoti, nurodant jų atvykimo į statybvietę pradžios, pabaigos laiką bei atvykimo priežastį.

10. Skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodo reikalavimų nesilaikymo pasekmės

Už statybvietėje esančių asmenų identifikavimo reikalavimų nevykdymą Užimtumo įstatyme numatytos baudos juridiniams asmenims (užsakovui arba jo įgaliotam rangovui) nuo 2 000 iki 5 000 eurų, o už pakartotinį pažeidimą - nuo 5 000 iki 7 000 eurų.

Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą, statybvietėje esančių asmenų identifikavimo reikalavimų pažeidimas užtraukia baudą statybvietėje esantiems darbuotojams, kitiems statybvietėje esantiems asmenims nuo 50 iki 150 eurų (pakartotinis pažeidimas užtraukia baudą nuo 150 iki 250 eurų), rangovams ar statytojams (užsakovams) fiziniams asmenims, savarankiškai dirbantiems asmenims – nuo 500 iki 1100 eurų (pakartotinis pažeidimas užtraukia baudą nuo 1100 iki 2550 eurų) ir rangovų ar statytojų (užsakovų) juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 1100 iki 2550 eurų (pakartotinis pažeidimas užtraukia baudą nuo 4000 iki 6000 eurų).

Viena iš griežčiausių baudų juridiniam asmeniui bei individualia veikla užsiimančiam fiziniam asmeniui numatyta Mokesčių administravimo įstatyme. Jeigu juridinio asmens vadovui ar kitam atsakingam asmeniui arba individualia veikla užsiimančiam asmeniui už statybvietėje esančių asmenų identifikavimo reikalavimų pažeidimą per paskutinius vienerius metus buvo skirta 1 500 EUR ar didesnė bauda, juridinis asmuo arba individualia veikla užsiimantis fizinis asmuo gali būti įtrauktas į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą, o tai reiškia, kad toks asmuo netenka teisės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, negali gauti paramos gavėjo statuso arba jis panaikinamas, toks asmuo viešai paskelbiamas nepatikimų mokesčių mokėtojų sąraše.

Rekomendacijos:
  • Statytojams bei rangovams rekomenduojama įtraukti į rangos sutartis nuostatas, nustatančias, kas turi prisiimti atsakomybę dėl statybvietėje esančių asmenų identifikavimo.
  • Statytojams rangos sutartyje rekomenduotina įgalioti rangovą tikrinti ir užtikrinti, kad tik turintys skaidriai dirbančio asmens tapatybės identifikavimo kodą patektų į statybvietę ir statybvietėje atliktų statybos darbus.
  • Statytojams neperdavus rangovui įgaliojimų dėl asmenų statybvietėje identifikavimo, pats statytojas bus atsakingas dėl statybvietėje esančių asmenų identifikavimo. 
Statybunaujienos.lt
Komentaras

nuotrauka
2022-06-20 09:09
Tobulėjančios statinių technologijos bei inovacijos gali tapti ir privalumu įmonėms plečiant veiklos apimtis, ir kliūtimi tai daryti. Viskas priklauso nuo to, kaip tokius objektus apibrėžia teisės aktai. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad teisinis reglamentavimas nėra aiškus, tad tikėtina, jog inovatyv...
nuotrauka
2022-06-17 07:29
Sparčiai didėjančios statybinių medžiagų, energijos ir kitų išteklių kainos, stringančios tiekimo grandinės, Rusijos karas prieš Ukrainą – visi šie veiksniai lemia tai, kad viešųjų pirkimų sutartims iškilo grėsmė. Tiekėjai siekia išvengti nuostolių, o perkančiosios organizacijos - mokėti daugiau nei...
nuotrauka
2022-06-15 11:16
Po septynerių metų pertraukos Euribor palūkanų normai perkopus nulį, vidutinės paskolos mėnesio įmoka išaugs apie pusšimčiu eurų. Jei esate pasiskolinę 30 tūkst. eurų, mėnesio įmoka padidės apie 30 eurų. Jeigu jūsų paskola siekia 200 tūkst., Euribor pakilus iki 2 proc., jūsų išlaidos paskolai gali p...
nuotrauka
2022-06-15 09:51
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2022 metų gegužės mėnesio reikšmė išaugo 1,7% (2022 metų balandį buvo fiksuojamas 1,6% augimas). Bendras butų kainų lyg...
nuotrauka
2022-06-14 15:20
Rinkoje vykstant aršiai konkurencijai dėl įvairių sričių specialistų, įmonės juos stengiasi pritraukti kaip tik įmanydamos, tuo pačiu nepamiršdamos paskatinti ir esamų darbuotojų. Viena iš labiausiai pastebimų ir kandidatus bei darbuotojus dominančių papildomų naudų – darbo savaitės sutrumpinimas ir...
nuotrauka
2022-06-03 10:12
Rinkai patiriant iššūkių dėl kylančių kainų ir sutrikusių tiekimo grandinių, mūsų įmonė ryškesnio tiesioginio poveikio išvengė. Nei iš Rusijos ar Baltarusijos, kurioms taikomos sankcijos, nei iš karo sąlygomis gyvenančios Ukrainos mes nieko neimportavome. Tačiau kylant dujų, elektros kainoms, pakilo...
nuotrauka
2022-06-02 08:26
Karas Ukrainoje statybų sektorių paveikė labai greitai ir labai stipriai. Per pirmąsias dvi savaites nuo karo pradžios statybinio metalo kaina pakilo du kartus, o rinkoje atsirado žaliavos trūkumas. Visas metalų tiekimas iš Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos sustojo, o kiekiai, tiekiami iš minėtų šalių...
nuotrauka
2022-05-27 07:21
Kalbant apie darbuotojus, mūsų įmonei lengviau nei toms, kuriose dirbo ukrainiečių ir baltarusių: mes jaučiamės atsakingi už tai, kad pirmiausia darbo turėtų vietos žmonės. Tačiau visu stiprumu karo pasekmes pajutome per didėjančias kainas ir trūkinėjančias tiekimo grandines. Statybinių medžiagų rei...
nuotrauka
2022-05-25 07:17
Tiek pandemija, tiek karas Ukrainoje padarė labai didelį poveikį statybos sektoriui. Išskirtinumas nuo kitų ūkio šakų gal tik toks, kad statybos ilgesnį laikotarpį sugebėjo judėti pirmyn iš inercijos.
nuotrauka
2022-05-23 10:35
Dešimtis tūkstančių eurų siekiantis būsto kreditas gali kelti nerimą ilgam įsipareigojusiems žmonėms, tad kai kurie gyventojai ima galvoti apie paskolos grąžinimą anksčiau numatyto termino. Nors tai padaryti galima pora skirtingų būdų, pasak ekspertų, dažnu atveju grąžinti paskolos anksčiau laiko ne...
nuotrauka
2022-05-11 13:18
Metinė infliacija Lietuvoje balandžio mėn. didėjo ir sudarė 16,6 proc. (kovo mėn. – 15,6 %). Balandžio mėn. mažėjo metinis degalų bei administruojamųjų kainų augimas, tačiau reikšmingai pabrango maisto prekės. Didėjančios maisto, įskaitant alkoholinius gėrimus ir tabaką, kainos daugiausia prisidėjo ...
nuotrauka
2022-05-04 14:20
Karas daro itin didelį poveikį: ginkluoti konfliktai žalingi visuomenės socialinei aplinkai, dažnai sustabdo ekonomikos vystymąsi, eikvoja išteklius, be to, tiesiogiai niokojama natūrali aplinka. Išpuoliai sukelia oro, vandens bei dirvožemio užteršimą, ištisi miestai tampa statybinių atliekų sankaup...
nuotrauka
2022-05-03 11:54
Ukrainoje vykstantis karas, sankcijų Rusijai aidai globaliai ekonomikai ir atskiriems sektoriams, pandemijos prieš dvejus metus sukelti sunkumai atskiriems rinkos sektoriams, net kai kurių plėtotojų stabdomi pardavimai ar pasiūlos sausra – niekas neužgožia paklausos Vilniaus pirminėje būsto rinkoje.
nuotrauka
2022-04-29 10:20
Jau trečią mėnesį besitęsiantis karas Ukrainoje išgrynino tam tikras tiesas Lietuvos NT rinkoje bei koreguoja ateities gaires jos plėtroje. Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA), atlikusi savo narių apklausą, pastebi kuriozinį momentą rinkoje: rekordiškai sumenkusią NT pasiūlą labi...
nuotrauka
2022-04-28 16:09
Ar architektūra yra menas? Kaip keitėsi architekto galia daryti įtaką visuomenei skirtingose santvarkose? Kodėl mūsų aplinką kuriantys menininkai retai kada yra plačiai žinomi visuomenėje ir netampa žvaigždėmis?
nuotrauka
2022-04-27 13:16
Dauguma įmonių įsitikinusios, kad jei jos neužsiima pinigų plovimu ar teroristų finansavimu, nėra ko sukti galvos dėl šių draudžiamų veiklų. Visgi realybė – visai kitokia: pakliūti į pareigūnų akiratį, gauti didžiulę baudą ar užsitraukti rimtas sankcijas įmanoma už, atrodytų, visiškas smulkmenas.
nuotrauka
2022-04-27 11:59
Kas laukia Lietuvos pajūrio NT rinkos – stagnacija ar renesansas? Nors ekonominė situacija keičiasi sparčiai ir neabejotinai daro įtaką visoms sferoms, specialistų teigimu, susidomėjimas būsto pirkimu gyvenimui ar nuomai – neslopsta. Bet ką svarbu žinoti ir būtina įvertinti prieš mąstant apie naują ...
nuotrauka
2022-04-26 13:55
Po beveik rekordinių 2021-ųjų, pirmąjį šių metų ketvirtį Vilniuje fiksuotas NT sandorių kritimas. „Ober-haus“ duomenimis, per pirmus tris 2022-ųjų mėnesius sostinėje sudaryti 3199 sandoriai, o tai yra 8 proc. mažiau nei praėjusias metais tuo pačiu laikotarpiu. Tačiau ekspertai pažymi – kritimas nėra...
nuotrauka
2022-04-22 14:24
Medienos vilnos plokštės „Cewood“ Lietuvoje dar itin naujas produktas. Tuo tarpu Latvijoje, namų rinkoje, šis produktas naudojamas labai plačiai: nuo lubų apdailos privačiuose namuose iki daugelio mokyklų, verslo pastatų, kitų objektų atnaujinimo ir statybos projektų.
nuotrauka
2022-04-22 13:27
Mes gaminame priešgaisrinius produktus, kurie skirti pasyviai gaisrinei saugai. Rinkai pristatome įvairius sertifikuotus sprendimus: dūmų šalinimo kanalus, ugniai atsparius ortakius, plieninių ir medinių konstrukcijų apsaugą – tai labai platus spektras sprendimų, dalį kurių su partneriais (UAB FOGO)...

Statybunaujienos.lt » Komentaras