2023 gruodžio 9 d. šeštadienis, 17:13
Reklama  |  facebook

Paneigė mitus apie tvarų būstą: investicijas lemia komforto poreikis

2023-03-14 16:42
Žmonės dažnai klysta galvodami, kad tvarus gali būti tik naujas būstas arba kad tokio būsto įrengimas išskirtinai brangus. Tvaraus būsto architektė Guoda Bardauskaitė dalijasi, kad daug investicijų reikalauja ne tvarumas, o mūsų komforto poreikiai.
nuotrauka
Ecococon.lt nuotr.


Iš vietinio molio ir šiaudų suręsta kelių kvadratinių metrų trobelė, ko gero, būtų vienas tvaresnių būstų, kokiame įmanoma gyventi, tačiau retas pasirinktų tokią perspektyvą. Kokius pasirinktus tvaraus būsto sprendimus svarbu apsaugoti nuo galimų rizikų, dalijasi vienos įmonės atstovė Julija Judickienė.

Mitas: įrengti tvarų būstą sudėtinga

Architektė G. Bardauskaitė sako, kad tvarus būstas turėtų atitikti keletą svarbiausių kriterijų: „Pirmas, kad statant naudojamos maksimaliai ekologiškos, atsinaujinančios, aplinkos neteršiančios medžiagos. Antras, kad būstui eksploatuoti nereikia daug energijos, o ta, kuri sunaudojama, gaunama iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Ir trečias, dažnai pamirštamas, būstas neturi būti perteklinis. Svarbu jį suplanuoti taip, kad efektyviai tenkintų šeimos poreikius, ir jo plotas galėtų būti įvairiai perpanaudojamas tiems poreikiams besikeičiant."

Architektė dalijasi, kad žmonės, susidomėję aplinkai draugiškesnio būsto įrengimu, tvarumą kelia kaip vieną iš svarbiausių sąlygų. Tokiu atveju svarbu kompleksiškai žiūrėti į būsto įrengimą: naudoti ekologiškas medžiagas, pakartotinai panaudoti jau turimus daiktus, atkreipti dėmesį į išorinių atitvarų apšiltinimą, atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimą ir efektyvią šildymo sistemą.

„Pastebime, kad žmonės tvarių sprendimų ieško ne tik dėl draugiškumo aplinkai, bet ir dėl susiklosčiusios situacijos – išaugusių elektros ir dujų kainų. Tai lėmė, kad individualių namų savininkai įsirengia saulės elektrines, dažnai viršijančias 10 kW, arba papildo jau esamas naujais moduliais. Toks elektros ūkio organizavimas rodo, kad elektros poreikis auga, nes namuose yra daug prietaisų, kuriems reikalinga elektros energija, pavyzdžiui, šilumos siurbliai ar elektromobilių įkrovimo stotelės. Svarbu atkreipti dėmesį, kad kuo daugiau įrenginių namuose, tuo svarbiau juos apsaugoti nuo galimų rizikų – įvairių gedimų ar sunaikinimo", – komentuoja J. Judickienė.

Mitas: tvarus būstas – brangus būstas

Norint įrengti tvarų būstą, reikia ne tiek didelių investicijų, kiek kantrybės ir užsispyrimo. „Deja, statybų procesai Lietuvoje vis dar vyksta ne itin tvariai, ne visi projektuotojai ir statytojai turi reikiamas žinias bei motyvaciją keisti įpročius. Tai turbūt yra didžiausias iššūkis, siekiant pasistatyti tvarų būstą", – teigia G. Bardauskaitė.

Pasak architektės, bet kokio būsto kaina priklauso nuo poreikių: „Esame pripratę prie erdvės, reguliuojamo mikroklimato, elektros, vandentiekio ir kitų patogumų. Taigi, daugiausia kainuoja mūsų komfortas, o jei norime tai sukurti tik tvariomis medžiagomis, pritaikydami naujausias technologijas, atitikti A++ energinę klasę, tada investicijos gali padidėti. Tvarumo sąvoka gali būti įvairiai interpretuojama, bet teigti, jog tvarus būstas savaime reikalauja daug investicijų, būtų neteisinga – viskas priklauso nuo mūsų pasirinkimų."

J. Judickienė pažymi, kad įrengiant tvarų būstą svarbu toliaregiškai vertinti situaciją. Jeigu namas apšildomas šiuolaikiškomis sistemomis „oras–oras" ar „oras–vanduo", o elektrą generuoja ant stogo pastatyta saulės elektrinė, tai, vertinant ilgalaikėje perspektyvoje, lėšos bus sutaupytos ir investicijos veikiausiai atsipirks. Atsižvelgiant į gyventojų elgsenos pokyčius, šiuo metu taikomas savarankiškas Žaliųjų įrenginių draudimas, kurio metu galima apdrausti saulės elektrinę, šilumos siurblį, elektromobilių įkrovimo stotelę atskirai, nepriklausomai nuo pagrindinių pastatų draudimo. Aktualu ir tai, kad draudimas kompensuoja nuostolius už elektros pirkimo išlaidas, jeigu dėl saulės elektrinės gedimo, kuris buvo pripažintas draudžiamuoju įvykiu, nebuvo pagaminta elektros energija.

Mitas: tvarus būstas – tik naujas

„Pastatų griovimas ir naujų statymas – daug energijos ir medžiagų reikalaujantis bei atliekas generuojantis procesas, tad, kai yra galimybė panaudoti seną, surenkame daugiau tvarumo „taškų". Tačiau visada svarbu pasitikrinti, kiek efektyvu tai daryti, nes dažnai paaiškėja, kad rąstinė trobelė jau sudūlėjusi ir stovi beveik be pamatų. Tokiu atveju visais požiūriais efektyviau ir pigiau statyti naują būstą, nei bandyti atkurti iš keleto išlikusių sveikų rąstų, o senas detales išradingai pritaikyti, pavyzdžiui, gaminant vidaus ar lauko baldus“, – sako G. Bardauskaitė.

Jau turintiesiems būstą nebūtina statyti naujo, kad jis būtų tvarus – galima esamą paversti draugiškesniu aplinkai. Vienas iš tvaraus būsto bruožų yra atsinaujinančių išteklių naudojimas, todėl, anot J. Judickienės, vien saulės energijos įdarbinimas jau leidžia gyventi tvariau. Saulės elektrinės pakeičia iškastinį kurą ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų bei anglies dioksido emisijas. Tai ekonomiškai efektyvu dėl atsinaujinančių šaltinių ir žaliosios energijos, jos turi ilgą eksploatavimo laiką, dažniausiai daugiau nei 30 metų nereikia specialios priežiūros.

Architektė primena, kad, siekiant tvaresnio būsto, taip pat galima atnaujinti interjero elementus: neskubėti mesti daiktų vien dėl pasikeitusios mados, leisti jiems tarnauti kuo ilgiau, atrandant būdų, kaip juos atnaujinti generuojant kuo mažiau šiukšlių. O renkantis naujus daiktus, atkreipti dėmesį į natūralumą, ilgaamžiškumą ir nesenstantį dizainą, kas užtikrins, kad baldas po poros metų neatsidurs konteineryje. 
Statybunaujienos.lt



Žaliasis kursas

nuotrauka
2023-12-08 10:50
90 proc. vadovų mano, kad tvarumas yra svarbus, tačiau tvarumo strategiją turi vos 60 proc. įmonių. Anot „Deloitte“, įtraukią kultūrą turinčios įmonės yra 27 proc. pelningesnės ir 22 proc. produktyvesnės. Tad kodėl kone pusė organizacijų vis dar atidėlioja tvarumo strategijos kūrimą ir integravimą?
nuotrauka
2023-12-07 14:19
Aplinkos ministerijos iniciatyva parengtas informacinis leidinys „Miestų kvartalinė renovacija: esamos situacijos analizė" pristato svarbiausius faktus ir tendencijas apie šiandieninį miestų atnaujinimo progresą Lietuvoje ir supažindina su dabartiniu miestų atnaujinimo (modernizavimo) kvartalais mod...
nuotrauka
2023-12-06 10:58
Finansų ministerija, Aplinkos ministerija ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos" (INVEGA) pasirašė sutartį dėl Daugiabučių namų modernizavimo fondo papildymo. Daugiabučių namų atnaujinimui skirta 192 mln. eurų 2021-2027 m. Europos Sąjungos (ES) finansavimo laikotarpio investicinių fondų lėšų. Tai...
nuotrauka
2023-12-05 12:16
Lietuvos valstybės nekilnojamojo turto portfelį šiuo metu sudaro kiek daugiau nei 9 mln. kv. metrų ploto iš kurio centralizuotai per Turto banką valdomas apie 1 mln. kv. m, daugiausiai biuro patalpų. Šio turto būklė, pasak Turto banko atstovų, iš esmės bus pagerinta per artimiausią dešimtmetį. Sieki...
nuotrauka
2023-12-04 16:23
Aplinkos ministerija pirmadienį įteikė apdovanojimus žaliausioms Lietuvos savivaldybėms. Jomis tapo Utenos rajono, Vilniaus ir Klaipėdos miestų savivaldybės. Visos trys tapo jau antrą kartą sudaryto Lietuvos savivaldybių aplinkosaugos reitingo lyderėmis.
nuotrauka
2023-11-24 09:35
„Ruukki Construction“, priklausanti „SSAB“ grupei, statybos bendrovė „Peab“ bei nekilnojamojo turto bendrovė „Wihlborgs“ Lunde (Švedija) pristato pirmąjį pasaulyje pastatą, kurio statyboms buvo naudojamas plienas, pagamintas nenaudojant iškastinio kuro. Pastato sienų ir stogo konstrukcijas suprojekt...
nuotrauka
2023-11-22 13:12
Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) išreiškė susirūpinimą dėl žaliųjų pirkimų įgyvendinimo: dabartinės pirkimų sąlygos yra apipintos neįgyvendinamais reikalavimais, užkertančiais kelią statybos įmonių dalyvavimui juose.
nuotrauka
2023-11-22 10:26
Įgyvendinant šiuos projektus, pirmą kartą Lietuvoje pastatams atnaujinti bus naudojami gamykloje pagaminti sienų ir stogų skydai, objekte sumontuojami be papildomo apdirbimo. Tai leis pagreitinti renovacijos procesą, sumažinti darbų apimtį statybvietėje, padidinti pastatų energinį efektyvumą, užtikr...
nuotrauka
2023-11-17 09:51
Vyriausybė patvirtino 2022-2025 m. Klimato kaitos programos investicijų plano pakeitimus, kuriais naujoms finansavimo kryptims paskirstoma 111,7 mln. eurų. Šios lėšos bus naudojamos Nacionaliniame energetikos ir klimato srities veiksmų plane 2021-2030 m. (NEKSVP) numatytoms šiltnamio efektą sukelian...
nuotrauka
2023-11-13 09:31
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašo pakeitimus, kurie sudarys geresnes sąlygas žaliesiems pirkimams ir leis toliau siekti, kad visi viešieji pirkimai būtų tik žali.
nuotrauka
2023-11-10 12:19
Diskutuojant aplinkos taršos temomis ekspertų akys krypsta į statybos sektorių. Europos komisijos duomenimis jis atsakingas už daugiau nei 35 proc. ES teršalų. Taršos problemos sprendimų ieško visi – nuo politikų ir nekilnojamojo turto vystytųjų iki statybos inžineriją studijuojančio jaunimo. Pasak ...
nuotrauka
2023-11-08 11:32
Įvairių praktiškai pritaikomų žinių, galinčių padėti įkurti savo verslą ar sugalvoti naują problemos sprendimą, KTU studentai gali įgyti pasirinkę produkto vystymo projekto modulį. Šiemet KTU Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) partneriai „YIT Lietuva“ ir „Peikko Lietuva“ studentams pasiūlė na...
nuotrauka
2023-11-07 10:57
Kauno technologijos universitetas (KTU) toliau modernizuoja senus pastatus. Siekiant mažinti poveikį klimatui ir energijas sąnaudas, rekonstruotas Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultetas (MIDF).
nuotrauka
2023-11-06 09:39
Nuo 20-ojo amžiaus pradžios pasaulyje vykstantis globalinis atšilimas neleidžia atsikvėpti ne tik mokslininkams ar politikams, bet ir verslui. Šis raginamas aktyviau imtis konkrečių veiksmų mažinant anglies dvideginio emisijas. Ekspertų teigimu, laikai, kai pakako kompensuoti į aplinką išskiriamą ta...
nuotrauka
2023-10-24 12:28
Elektros energetikos infrastruktūros būklę ir teikiamų paslaugų kokybę būtina gerinti, o atsinaujinančių energijos išteklių plėtra galėtų būti spartesnė. Tai rodo Valstybės kontrolės atliktas auditas „Elektros energetikos sektoriaus valdymas“.
nuotrauka
2023-10-18 11:05
Beveik prieš 4 metus Europos Komisijos paskelbtas Europos žaliasis kursas iškėlė ambicingą tikslą: tapti pirmuoju neutralaus poveikio klimatui žemynu. Europos klimato teisės aktas – vienas iš pagrindinių Europos žaliojo kurso dokumentų – teisiškai įpareigojo ES šalis nares iki 2030 m. bent 55 proc. ...
nuotrauka
2023-10-18 10:40
Ekonomikos ir inovacijų ministerija paskelbė 122,65 mln. eurų kvietimą, kurio lėšomis diegiant inovatyvią technologiją – elektrolizės integravimo į amoniako agregatą – bus mažinamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis pakeičiant šias dujas aplinkai draugišku vandeniliu.
nuotrauka
2023-10-17 13:41
Europos Sąjungos valdžios institucijos jau ne pirmą dešimtmetį skatina valstybių narių indėlį į tvarumą ir įtakos aplinkai bei klimatui mažinimą. Tai atspindi ir verslui taikomi reikalavimai – ypač būtinybė metinėse verslo ataskaitose pateikti ne tik finansinius, bet ir nefinansinius verslo rodikliu...
nuotrauka
2023-10-17 11:55
Pirmadienį vykusiame Europos Sąjungos Aplinkos tarybos posėdyje ministrai pasiekė bendrąjį požiūrį dėl Miesto nuotekų valymo direktyvos ir dėl atnaujinto Reglamento dėl sunkiųjų transporto priemonių išmetamo anglies dvideginio standartų.
nuotrauka
2023-10-16 09:55
Norėdama pasivyti Europos Sąjungos vidurkį, Lietuva turi tris kartus padidinti atliekų perdirbimą ir jų panaudojimą naujų produktų gamybai, konstatuoja ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. Šiuo metu Lietuvoje tik maždaug 4 proc. atliekų virsta naujais gaminiais.

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas