2024 spalio 11 d. penktadienis, 1:19
Reklama  |  facebook

Paneigti 5 būsto paskolų mitai: nuo klaidingų įsitikinimų apie kredito istoriją iki palūkanų dydžio

2022-08-31 10:59
Būsto paskolos ėmimas ir nuosavų namų įsigijimas – reikšmingas žingsnis kiekvieno žmogaus gyvenime, tad svarbu jam tinkamai pasiruošti. Vis dėlto, tam sukliudyti gali įvairūs klaidingi įsitikinimai, iškreipiantys realų šio proceso vaizdą. „Luminor“ būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė paneigia dažniausiai girdimus mitus ir pasakoja, kodėl jais nereikėtų aklai tikėti.
nuotrauka
Žydra RAKAUSKAITĖ, „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė


Minimos įmonės
Luminor bankas,
1. Praradus darbą, rizikuojama netekti ir būsto

Kalbėdama apie sudėtingas situacijas, į kurias gali patekti būsto paskolas mokantys asmenys, „Luminor“ būsto kredito produkto vadovė pažymi, kad klientai neretai mano, jog, pavyzdžiui, išėjus iš darbo ar kitais būdais netekus savo pajamų šaltinio, gyventojams teks atsisveikinti ir su savo būstu.

„Nors darbo netekimas ar ryškus šeimos pajamų sumažėjimas gali sukelti nemažai galvos skausmo būsto kreditą turintiems asmenims, visgi nerimauti nereikėtų. Bankas supranta tokioje padėtyje atsidūrusius žmones ir visada ieško geriausios, abiem pusėms tinkamos išeities. Pavyzdžiui, jeigu bendras paskolos terminas yra trumpesnis nei 30 metų, galima sumažinti mėnesio įmokos dydį ir prasiilginti grąžinimo terminą. Dar vienas variantas – atidėti įmokų mokėjimą laikotarpiui iki trijų mėnesių, nors, esant poreikiui, jas atidėti galima ir ilgesniam laikui. Šiuo periodu reikėtų mokėti tik priskaičiuotas paskolos palūkanas“, – sako Ž. Rakauskaitė.

2. Kylant Euribor, visais atvejais augs ir mėnesio įmoka


Ž. Rakauskaitė pasakoja, kad pastaruoju metu nemažai klausimų gyventojams kelia ir Euribor – rodiklio, turinčio įtakos būsto paskolos kainai – didėjimas. Jos teigimu, nors dažnai galvojama, kad pakilus Euribor, automatiškai augs visų būsto kredito turėtojų mėnesio įmokos, tai yra netiesa.

„Kiekvienas klientas, sudarydamas paskolos sutartį, gali rinktis iš dviejų tipų palūkanų – kintančių arba terminuotai nekintančių. Pirmuoju atveju, dalį paskolos kainos lemia būtent Euribor. Tad šio rodiklio kilimas išties turės įtakos žmonėms, pasirinkusiems kintančias palūkanas. Vis dėlto, terminuotai nekintančias palūkanas mokantiems žmonėms Euribor pokyčiai kurį laiką nebus aktualūs, nes šių palūkanų norma yra nustatoma banko ir kliento sutarimu laikotarpiui iki 5-erių metų. Jam pasibaigus, klientas gali rinktis – mokėti kintamas palūkanas arba iš naujo susitarti dėl terminuotai nekintančių palūkanų normos“, – teigia pašnekovė.

3. Gauti paskolą vyresniems arba savarankiškai dirbantiems žmonėms – neįmanoma

Dar vienas klaidingas įsitikinimas, apie kurį pasakoja Ž. Rakauskaitė, yra susijęs su dažnu manymu, kad tam tikriems asmenims, pavyzdžiui, laisvai samdomiems darbuotojams ar vyresnio amžiaus sulaukusiems žmonėms, gauti būsto paskolą yra gerokai sudėtingiau ar net neįmanoma.

Pašnekovė pabrėžia, kad amžiaus ribos, iki kurios būtų galima pasiimti paskolą, nėra. Tačiau tiek vyresniems, tiek savarankiškai dirbantiems gyventojams rekomenduojama atidžiau įsivertinti, kas nutiktų sumažėjus pajamoms – ar tuomet paskolos mėnesio įmokos nesukeltų papildomų rūpesčių.

„Nesvarbu, kokio amžiaus yra asmuo ar koks yra jo veiklos pobūdis, jis gali kreiptis į banką dėl būsto paskolos. Pagrindiniai kriterijai, į kuriuos kreipiame dėmesį, visais atvejais yra vienodi, o juos taikydami siekiame, kad paskola netaptų finansine našta. Kiekvieną atvejį bankas vertina individualiai atsižvelgdamas į skolinimosi istoriją, praeities ir ateities pajamų tvarumą ir tai, kad visi jo finansiniai įsipareigojimai neviršytų 40 proc. asmens ar šeimos pajamų. Norint to išvengti, rekomenduojama gerai apsvarstyti savo sprendimą ir jam kuo kruopščiau pasiruošti iš anksto“, – sako Ž. Rakauskaitė.

4. Poros pajamos ir kredito istorija vertinama atskirai

Dar vienas mitas, galintis suklaidinti gyventojus – manymas, kad į asmenų, drauge imančių būsto paskolą, kredito istoriją ir pajamas yra žiūrima kaip į dviejų atskirų žmonių. „Luminor“ atstovė tikina, kad realybė – priešinga.

„Į finansų institucijas dėl būsto paskolos besikreipiantys asmenys tampa bendraskoliais. Pavyzdžiui, skolinantis šeimai vertinamos bendros galimybės grąžinti paskolą ir abiejų sutuoktinių kredito istorijos. Išskirtinis atvejis – jei santuokos atveju yra sudaryta vedybinė sutartis ir joje numatytos tam tikros išlygos. Tad prasta vieno iš asmenų kredito istorija gali nulemti, kad paskola nebus suteikta arba bus pakoreguotos prašomos sąlygos, pavyzdžiui, patvirtinta mažesnė paskolos suma“, – teigia ekspertė.

Norint imti paskolą drauge su bendraskoliu, rekomenduojama iš anksto tarpusavyje aptarti savo finansinę situaciją, kad banko sprendimas netaptų staigmena, o atsisakymo suteikti paskolą atveju nebūtų prarastas sumokėtas būsto rezervacijos mokestis. Kaip teigia Ž. Rakauskaitė, gaila, bet praktikoje tokių atvejų kartais pasitaiko.

5. Nedidelės skolos nepaveiks mano kredito istorijos

Nors dažnai manoma, kad bankai kreipia dėmesį tik į rimtus įsiskolinimus, pavyzdžiui, finansų institucijoms, įtakos sprendimui dėl paskolos pasiskolinti gali turėti ir mažesnės skolos.

„Vertindami kliento galimybes grąžinti būsto paskolą ir kas mėnesį mokėti jos įmokas, bankai atidžiai išnagrinėja besiskolinančiųjų kredito istoriją. Ji susideda ne tik iš praeityje pasiimtų paskolų ar kitokių rimtesnių įsipareigojimų, bet ir iš kitų institucijų – komunalinių paslaugų tiekėjų, telekomunikacijos įmonių ir kt. – teikiamos informacijos. Tad, pavyzdžiui, jeigu pakeitėte telekomunikacijų bendrovę ir kelis mėnesius neapmokėjote paskutinės ankstesnės sąskaitos, tai gali turės įtakos skolinimosi sąlygoms“, – sako Ž. Rakauskaitė. 
Statybunaujienos.lt



NT projektai

nuotrauka
2024-10-08 15:48
Vilniuje, Panevėžio gatvėje, šalia visų laukiamo būsimojo geležinkelio stoties konversijos projekto „Vilnius Connect", kyla naujas projektas „Senamiesčio link by CITUS". Šiame nedideliame, tačiau jaukiame projekte, siūlančiame daug pridėtinės vertės, jau galima įsigyti vieną iš 45 vidutinės klasės b...
nuotrauka
2024-10-04 09:36
Lietuvos banko ir Eurostato duomenimis, metinių atlyginimų skaičiaus rodikliai Lietuvoje rodo vis didėjančius gyventojų ketinimus įsigyti būstą. Tuo tarpu kainų ir pajamų santykis siunčia aiškią žinutę, jog įperkamumas Lietuvoje nuo 2022 m. pabaigos gerėja ir iki 2025 m. pabaigos turėtų grįžti į ist...
nuotrauka
2024-10-03 14:32
SBA grupės NT bendrovė „SBA Urban“ kartu su Barščiams priklausančia investicine įmone „TABA Invest“ į „Nemunaičių“ kvartalo plėtrą investuos daugiau kaip 250 mln. eurų. Antrajame „Nemunaičių“ etape pradėtos verslo centro, gyvenamojo namo bei daugiaaukštės automobilių stovėjimo aikštelės statybos.
nuotrauka
2024-10-01 16:06
Seimas po svarstymo pritarė su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymo pataisoms, kuriomis numatoma nuo 2025 m. vasario 1 d. leisti gyventojams paprasčiau, greičiau ir be papildomų išlaidų rasti geriausią paskolos šaltinį.
nuotrauka
2024-09-25 09:45
Nemuno krante, Kaune vystomame rajone „Nemunaičiai“ naują gyvenamąjį daugiabutį „Pasaka“ statys bendrovė „Infes“. Statybos darbai prasidės jau rugsėjo pabaigoje. Planuojama, kad pirmieji gyventojai čia įsikels jau 2026 m. pirmąjį ketvirtį.
nuotrauka
2024-09-23 15:35
„EIKA" grupei priklausanti įmonė UAB ,,EIKA Development" pradeda naujo gyvenamųjų daugiabučių projekto ,,Medeinos namai" statybas ir pardavimus. Medeinos g. 30 esančiame, beveik 8,4 tūkst. kv. metro ploto, sklype per du etapus planuojama pastatyti 5 namų korpusus su 138 butais ir 11 komercinių patal...
nuotrauka
2024-09-17 09:49
Naujininkų rajonas Vilniuje, po savivaldybės ir verslo investicijų, sparčiai keičia savo veidą. Gražėjančios viešosios erdvės, visi miesto gyvenimo reikalingi patogumai, galimybė greitai pasiekti miesto centrą tuo pačiu gyvenant šalia gamtos tampa reikšmingais argumentais, dėl kurių vis daugiau žmon...
nuotrauka
2024-09-16 09:30
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. K...
nuotrauka
2024-09-13 10:27
Iš ko susidaro būsto paskolos palūkanos ir kaip jos apskaičiuojamos – toks klausimas kyla 19 proc. Lietuvos gyventojų, rodo birželio mėnesį atlikta „Spinter research“ apklausa. Plačiau apie tai pasakoja ir neaiškumus sklaido „Luminor“ banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
nuotrauka
2024-09-04 13:57
Rugsėjo pradžia paprastai žymi intensyvų Vilniaus nuomos rinkos aktyvumą, tačiau net ir šiuo laikotarpiu vis dar galima rasti tinkamą būstą nuomai. Nepaisant didelės studentų migracijos ir sparčiai tirpstančių pasiūlymų, mieste vis dar yra laisvų nuomos objektų, kurie gali būti patrauklūs tiek stude...
nuotrauka
2024-08-20 16:02
Nekilnojamojo turto plėtotoja „Kenova“ iš „Galio Group“ įsigijo beveik 0,5 ha sklypą Vilniaus Senamiesčio rajone, kairiajame Neries krante. Čia iškils vienas žaliausių Senamiesčio NT projektų. Plėtotojas į prestižinės klasės butų projektą ketina investuoti apie 25 mln. Eur, rašoma pranešime žiniaskl...
nuotrauka
2024-08-19 08:54
Kauno savivaldybei suteikus statybų leidimą SBA grupės nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė tęsia Nemunaičių rajono plėtrą Nemuno pakrantėje Kaune, H. ir O. Minkovskių gatvėje. Šalia naujo verslo centro „Hermanas“ planuojamas ir gyvenamojo namo projektas „Pasaka”, įkvėptas M. K. Čiurlionio ir j...
nuotrauka
2024-08-14 13:56
Vidurvasario oras ir atostogų nuotaikos iš pirmo žvilgsnio gali indikuoti sulėtėjusį šalies nekilnojamojo turto (NT) rinkos tempą, tačiau šių metų liepa pagal įregistruotus NT sandorius atrodo geriau nei daugelis kitų šių metų mėnesių, skelbia įregistruotus NT sandorius analizuojantis Registrų centr...
nuotrauka
2024-08-13 10:03
Daugelis įsigyja nuosavus namus, kai pritrūksta erdvės ar pajaučia norą turėti savo asmeninį būstą. Dar kiti mano, kad tai yra puiki investicinė galimybė – taip rodo 2024 m. birželio mėn. „Luminor" banko užsakymu atliktas „Spinter" tyrimas.
nuotrauka
2024-08-07 10:09
Išskirtinio Kauno naujakurių dėmesio sulaukusiame „Piliamiesčio“ projekte šiuo metu vystomame „Upių“ kvartale statomas dar vienas daugiabutis. Neseniai gyventojams duris atvėręs „Nemuno“ namas netrukus turės kaimyną – unikalios architektūros „Neries“ daugiabutį. Jį statanti tvarių miestų ir infrastr...
nuotrauka
2024-08-06 10:28
Lietuva Europos Sąjungoje pirmauja pagal nuosavo nekilnojamojo turto kiekį – nuosavą būstą turi net 89 proc. Lietuvos gyventojų, rodo 2022 m. „Eurostat" duomenys. Vis dėlto, šalyje dar gajūs klaidingi įsitikinimai, kuriais lietuviai remiasi įsigydami būstą. Kokie jie, pasakoja „Luminor" banko Mažmen...
nuotrauka
2024-08-01 14:26
Pasak NT projektų kompanijos „Citus" analitikų, liepą Vilniaus pirminėje būsto rinkoje sudaryta 264 sandorių, o Kaune – 52. Liepos mėnesį parduota 19 proc. daugiau nei birželį ir 20 proc. daugiau nei praėjusių metų liepą.
nuotrauka
2024-07-25 14:50
Molėtų mieste, vos keli šimtai metrų nuo centro, šalia daugiafunkcinio sporto komplekso baigtas statyti dešimties individualių namų kvartalas. Projekto darbai baigti, namai priduoti 100% baigtumu. Projekto pabaiga sutapo su informacija apie šalia esančios automobolių sporto aikštelės uždarymą nuo 20...
nuotrauka
2024-07-23 16:24
Po 2021-2022 m. kainų šuolio būsto įperkamumas Lietuvoje dar nėra pasiekęs iki pandemijos buvusio lygio, tačiau per ateinančius metus turėtų priartėti prie jo, rodo Lietuvos banko atliktas būsto įperkamumo tyrimas. Įperkamumo prastėjimą sukėlė stiprūs, tačiau laikini išorės sukrėtimai ir jų poveikis...
nuotrauka
2024-07-09 10:39
Lietuvos gyventojai dažniausiai žvalgosi būsto pajūryje, kai siekia įsigyti antrą ar trečią nekilnojamojo turto objektą. Neretai norintys įsigyti atostogų namus, renkasi tarp Lietuvos pajūrio ir šiltų užsienio šalių – Ispanijos, Italijos, Maltos, ar kitų Pietų Europos šalių. Ekspertai sutaria, jog g...

Statybunaujienos.lt » NT projektai