2025 sausio 26 d. sekmadienis, 1:15
Reklama  |  facebook

Patalpų mikroklimatas – investicija į komfortą gali duoti labai didelę grąžą, kurios iš karto gal net ir nepastebėtum Fotogalerija

2016-06-16 10:27
Pamatuoti patalpos oro temperatūrą ar jo kokybę nesunku. Tačiau kaip įvertinti žmogaus pasitenkinimą šiais dalykais. Juk kiekvienas žmogus yra skirtingas, unikaliai vertinantis karštį ir šaltį. Tiesa yra tokia, kad oro, kuriuo kvėpuojame, kokybė turi ir lemiamos reikšmės mūsų darbingumui, mąstymo kokybei. Taigi kaip užtikrinti, kad žmonės savo darbo vietose jaustųsi maksimaliai komfortabiliai?
nuotrauka
Vėsinimo ir vėdinimo įranga vis dar laikoma komfortu, bet ši investicija gali duoti didelę grąžą, kurios iš karto nepastebėsi. Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
Baltic System, UAB

Vėdinimo ypatumai – užuot naudoję termostatinius vožtuvus, atidarinėja langus 

Labai ilgai buvome įpratę patalpas vėdinti ir vėsinti pačiu paprasčiausiu būdu – atidarant langus. Deja toks būdas niekada nebuvo ir nebus labai efektyvus tiek oro kokybės, tiek ir šilumos efektyvumo požiūriu. Kaip sako inžinerinių sistemų sprendimus diegiančios „Baltic System“ specialistas Martynas Mickus, lietuviams vis dar reikia mokytis, kaip tinkamai vėdinti ir vėsinti patalpas.

„Problemos prasideda nuo netinkamo naujų inžinerinių sistemų naudojimo. Kai tik ateina vasara, atsiranda daug peršalusių žmonių dėl netinkamo vėsinimo sistemų naudojimo. Didesnių sistemų atveju, trūksta sąveikos tarp sistemas naudojančių ir jas prižiūrinčių žmonių, kuomet nustatoma per žema ar per aukšta tiekiamo oro temperatūra, netinkamas tiekiamo oro kiekis. Geras pavyzdys, kaip pavasariop naudojamasi naujais šildymo sprendimais. Naujose ar renovuotose viešųjų pastatų šildymo sistemose radiatoriai yra su termostatiniais ventiliais, tačiau dažnas naudotojas vis tiek atidaro langus patalpai atvėsinti ir ventilių teikiamo potencialo neišnaudoja. Kitaip tariant, trūksta supratimo, kaip efektyviai išnaudoti turimą sistemą ir pamiršti tuos senus, giliai įlindusius įpročius“, – dėstė jis.

Vėdinimas ir vėsinimas kuria komforto jausmą, skatina darbingumą 

Anot specialisto, oro kokybė labai svarbi darbo vietose.

„Vienas iš svarbių faktorių, lemiančių darbingumą, yra anglies dioksido kiekis ore. Šviežiame ore vyraujantis CO2 tūris siekia beveik 0,04 procento. Nevėdinamose, ypač mažose ir greitai prikvėpuojamose patalpose jis drastiškai didėja. Pakankama vidaus oro kokybės riba laikomas 0,1 proc. CO2 kiekis tinkamam oro kokybės apibūdinimui. Pagal Lietuvos higienos normas reglamentuojamas 0,5 proc. ilgalaikio poveikio ribinis dydis. Tačiau esant tokiam ir didesniam CO2 kiekiui, žmogaus koncentracija, atliekant užduotis, mažėja, atsiranda mieguistumas. Viršijus šią ribą, gali atsirasti galvos skausmai, galvos svaigimas, bendras silpnumas ir kiti žalingi sveikatai veiksniai, – vardina M. Mickus. – Akivaizdu, jog tokiu atveju darbuotojo darbo efektyvumas nukenčia labai stipriai ir šviežio oro poreikis yra be galo svarbus. Kitas dalykas yra pasitenkinimo aspektas. Jeigu žmogui per šalta arba per karšta, kyla nepasitenkinimo ir susierzinimo jausmas. Jeigu nėra įrankio, kuris padėtų nusistatyti komfortišką temperatūrą, koncentracija ir susikaupimas taip pat krenta.“

Nėra vienos tinkamos temperatūros visiems ir visada, nes kiekvieno žmogaus poreikiai yra skirtingi. Metų laikas, apranga, net nuotaika tam daro įtaką. Todėl idealu, jei yra galimybė reguliuoti savo darbo aplinkos temperatūrą.

Pigiai stumdyti orą ar iš tiesų vėsinti patalpas?

Lietuviai, vaduodamiesi nuo karščio, paprastai renkasi patį lengviausią variantą – nusiperka pigų ventiliatorių, kuris tiesiog stumdo orą iš vienos patalpos vietą į kitą, sudarydamas, pastebi specialistas, nebent vėdinimo iliuziją.

Tačiau kokios alternatyvos?

„Nueiti į prekybos centrą ir nusipirkti vadinamąjį feną yra labai pigu ir paprasta. Galbūt dėl mažų investicijų taip dažnai ir daroma. Tačiau mūsų vasaros darosi kiek šiltesnės, pastatuose naudojama daugiau stiklo, o komfortą darbe vis labiau vertiname, todėl atsiranda poreikis alternatyvoms. Šiuo metu prieinamiausios iš jų yra freoninio tipo inverterinės sistemos, kurių darbas pagrįstas šilumos siurblio veikimu. Tokio tipo įranga vasarą vėsina, žiemą šildo, o darbuotojams suteikia galimybę laisvai kontroliuoti savo aplinkos temperatūrą. Minėtos sistemos iš esmės skiriasi tik savo apimtimi“, – pasakojo pašnekovas. 

Pati paprasčiausia vėsinimo sistema yra split tipo kondicionierius. Jis susideda iš vidinės ir išorinės dalies, tarp kurių teka šaltnešis – freonas. Tokia įranga nesunkiai užtikrina vienos patalpos vėsinimo poreikį. Tai pati minimaliausia alternatyva kabinetams ar nedidelėms sujungtoms erdvėms.

Didesnėms patalpoms galima naudoti multi-split sprendimus, kuomet statomas vienas išorinis ir keli vidiniai įrenginiai. Tokia sistema tinkama nedidelių įmonių biurams, nes galima efektyviai kontroliuoti temperatūrą keliose skirtingose patalpose.

Dar tobulesnės yra vadinamosios VRV sistemos. Tokiu atveju pastatomi jau gerokai didesni išoriniai įrenginiai, įrengiamos varinių vamzdžių magistralės, kuriomis freonas paskirstomas per sudėtingesnę vamzdelių sistemą. Tokia sistema gali kontroliuoti viso pastato, kuriame yra daug kabinetų ir patalpų, temperatūrą. Tokias sistemas nesudėtinga integruoti į pastato BMS sistemas ir kontroliuoti jų darbo režimus net ir tuomet, kai patalpomis nesinaudojama. Taip sudaromos sąlygos ir efektyviam energijos naudojimui.

Vėsinti ir vėdinti patalpas – ne tas pats 

M. Mickus visgi pataria nepainioti vėsinimo su vėdinimu. Šios dvi sistemos gali veikti išvien, bet savo esme skiriasi. Jau minėtos vėsinimo sistemos leidžia reguliuoti patalpų temperatūrą orui cirkuliuojant per vidinius agregatus, tačiau į patalpas netiekia lauko oro ir negerina jo kokybės. Tuo tarpu vėdinimo sistemos užtikrina šviežio oro patekimą į patalpas ir mažina CO2 koncentraciją. 

„Vėdinimui yra atskiri sprendimai. Įprastai pagalbinėse patalpose ar lauke sumontuojama vėdinimo įranga. Prie jos jungiamas ortakių tinklas, kuriais į patalpas oras tiekiamas ir šalinamas iš jų. Komfortiškai žmogus jausis tada, kai šios dvi dedamosios papildys viena kitą“, – dėstė „Baltic System“ specialistas.

Kiek kainuoja darbuotojų pasitenkinimas

Jis pripažįsta, kad vėsinimo ir vėdinimo įranga šiandien iš esmės vis dar yra komforto klausimas. Net jeigu vėdinimo sistema su šilumogrąža ir turi aukštą, didesnį negu 80 proc. šilumos atgavimo koeficientą, nepaneigsi, kad tai gana brangus ir tiesiogiai neatsiperkantis sprendimas. Tai brangesnis sprendimas nei natūralūs vėdinimo kanalai ir langų varstymas. Kita vertus, investicija į komfortą gali duoti labai didelę grąžą, kurios iš karto gal net ir nepastebėtum.

„Ar įmanoma įvertinti, kiek kainuoja darbuotojų pasitenkinimas ir darbo efektyvumas? Investicijos juk per tai irgi sugrįžta. Tai požiūrio klausimas. Jeigu įmonė rengia darbuotojams išvyką ar vakarėlį, tai išlaidos ar skatinimo priemonė? Ar patogus darbo stalas, kėdė nėra privalomi dalykai užduotims atlikti tinkamai? Lygiai taip pat ir šviežias patalpų oras bei maloni temperatūra turėtų būti privalomu elementu darbo vietoje. Juk kai žmogus jaučiasi puikiai, kyla jo darbingumas ir darbdaviui teikiama nauda“, – įsitikinęs M. Mickus.

Reklama

Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-01-24 13:14
Nuo sausio 24 d. dėl atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) paskolų juridiniams asmenims  į ILTE gali kreiptis saulės ir vėjo parkų, skirtų gaminantiems vartotojams, vystytojai. Jiems skirta iki 100 mln eurų priemonės lėšų. Pakeitus priemonės sąlygas, padidinta ir maksimali paskolos trukmė, kai pa...
nuotrauka
2025-01-24 09:33
AB Panevėžio statybos trestas (PST) įmonių grupei priklausanti bendrovė „Skydmedis“, gaminanti skydinius namus, pakeitė pavadinimą ir tapo „Stadus“. Nuo 1999 m. veikianti bendrovė pagal skandinavišką technologiją gaminamus namus eksportuoja į 11 užsienio rinkų.
nuotrauka
2025-01-23 10:03
Šiandien jau darosi sunku išvengti diskusijų apie dirbtinio intelekto (DI) taikymą bet kurioje srityje – nuo išpopuliarėjimo šuolio 2023 m., kasmet jo naudojimas tik auga. Vieniems DI praverčia, kai reikia greitai atlikti asmenines užduotis, pavyzdžiui, susiplanuoti kelionę, kiti stengiasi šią techn...
nuotrauka
2025-01-21 15:31
„Švyturys UP | Urban Park" – tai urbanistinis šuolis, kokio dar iki šiol uostamiestyje nebuvo. Multifunkciniame, 16.000 m² dydžio centre veiks bendradarbystės erdvė, jau įrenginėjami loftai su įspūdingomis terasomis ant stogo, įsikurs žinomi restoranai, sporto klubas, vienas geriausių padelio aikšty...
nuotrauka
2025-01-21 15:06
„Mercure“, populiarusis „Accor grupės“ prekės ženklas, praneša apie naujo viešbučio „Mercure Palanga Vanagupe Resort“ atidarymą. Puikiai žinomas Palangos viešbutis po 1,5 metų trukusios renovacijos jau laukia svečių.
nuotrauka
2025-01-21 10:46
Panevėžyje toliau vykdomi strateginiai investiciniai projektai. Vienas svarbiausių – tarptautinius standartus atitiksiančio daugiafunkcio sporto ir sveikatingumo centro „Aukštaitija“ rekonstravimas.
nuotrauka
2025-01-21 09:59
„Akropolis Group“ valdomi prekybos ir pramogų centrai „Akropolis“ Vilniuje, Klaipėdoje ir Šiauliuose įvertinti pagal tarptautinį „BREEAM In-Use“ pastatų tvarumo standartą. Visiems jiems suteiktas „Very Good“ įvertinimas.
nuotrauka
2025-01-20 12:33
Planuojama, kad nuo 2025 m. vasario 1 d. „EIKA Asset Management“ vadovo pareigas pradės eiti nekilnojamojo turto ir investicijų valdymo ekspertas Andrius Uždavinys, iki šiol įmonėje ėjęs Fondų valdytojo pareigas. Daugiau nei 18 metų darbo patirtį turintis A. Uždavinys „EIKA Asset Management“ dirba n...
nuotrauka
2025-01-20 12:26
Kredito biuro „Creditinfo Lietuva“ atlikta analizė parodė, kad 2024 m. Lietuvoje buvo užfiksuoti 1 079 įmonių bankrotai – tai yra 16,1 proc. daugiau nei 2023 m., kai tokių atvejų buvo 929. 2022 m. įmonių bankrotų skaičius siekė 1 087, tad lyginant su 2022-aisiais, 2024 m. šis rodiklis šiek tiek suma...
nuotrauka
2025-01-20 12:16
Nekilnojamojo turto kompanijos „Citus" vadovų komandoje – pokyčiai: direktoriumi tapo vadovų lyderystės ir įmonių transformacijos ekspertas Vilius Kucinas. Naujasis vadovas pareigas projektus Vilniuje, Kaune, Druskininkuose ir Nidoje plėtojančiai kompanijai pradėjo eiti sausio 20 dieną. Jis keičia n...
nuotrauka
2025-01-20 10:05
Turto bankas 2025 metus pasitiko papildydamas savo nuomojamo turto krepšelį unikaliais objektais. Didžioji dalis objektų – strategiškai patogiose miestų vietose esančios patalpos, išsiskiriančios ne tik dideliu potencialu, bet ir istoriniu identitetu. Vadinamieji Seimo garažai, buvusios Registrų cen...
nuotrauka
2025-01-20 09:47
Trečiadienį, sausio 15 d. Europos Parlamente vyko „BusinessEurope“ narių ir europarlamentarų susitikimas, kuriame pristatytas dokumentas „RebootEurope“ (liet. k. „Perkrauti Europą“) su Europos pramonės ir verslo lūkesčiais.
nuotrauka
2025-01-17 15:33
Įsivaizduokite pasaulį, kuriame atliekos, anksčiau laikytos niekam netinkamomis šiukšlėmis, tampa vertingais, inovatyviais ir aplinkai draugiškais produktais. Su Inovacijų agentūros parama, UAB „Aconitum" įgyvendina unikalų, ES priemonės „Žaliasis eksperimentas" finansuojamą projektą. Juo įmonė, per...
nuotrauka
2025-01-17 08:10
Statybos sektorius yra viena iš sričių, kurioje technologinės inovacijos tampa būtinos siekiant didinti efektyvumą, mažinti sąnaudas ir prisidėti prie tvarumo tikslų. Polipropileno fibra yra reikšmingas sprendinys, keičiantis tradicinį požiūrį į betono armavimą ir suteikiantis galimybę pasiekti aukš...
nuotrauka
2025-01-16 10:42
Nekilnojamojo turto plėtros ir projektų valdymo bendrovė „EIKA Development" 2024-aisiais metais organizavo konkursą dviejų pastatų Vilniaus Gedimino prospekte konversijų projektams. Paaiškėjo, kad geriausią projektą pastatui Gedimino pr. 26 parengė architektų bendrovė „Fragment architektai", o Gedim...
nuotrauka
2025-01-15 14:21
Visuomenės nuostatos apie žmones su negalia Lietuvoje po truputį keičiasi. Vis tik išlieka akivaizdūs skirtumai tarp požiūrio į gyvenimą šalia jų ir bendrą darbą drauge, atskleidžia apklausa. Neigiamas nusiteikimas ypač ryškus žmonių su intelekto ar psichosocialine negalia atžvilgiu – vos kiek daugi...
nuotrauka
2025-01-15 09:55
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2024 metų gruodžio mėnesio reikšmė paaugo 0,5%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėn...
nuotrauka
2025-01-14 17:56
Klaipėdos valstybinei kolegijai parduodant aukštosios mokyklos turtą tarpininkaus Turto bankas: per artimiausius kelerius metus ant jo viešųjų aukcionų prekystalio atsidurs net 25 objektai, kurių bendra vertė sieks ne mažiau kaip 10 mln. Eur. Iš aukcionų surinktos lėšos bus skirtos naujo kolegijos p...
nuotrauka
2025-01-09 16:27
Pernai Lietuvos oro uostų (LTOU) pasiektas aptarnautų keleivių rekordas (6,6 mln.) – tarpinė stotelė puoselėjant lyderystę Baltijos regione ir toliau vykdant strateginę plėtrą. Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostus valdanti bendrovė šiemet numato įgyvendinti esminius projektus, kurie ateityje leis ...
nuotrauka
2025-01-09 16:22
Vilniaus universitetui (VU) ir įmonei UAB „Veikmės statyba“ pasirašius 32,8 mln. eurų vertės statybos rangos sutartį, pradedami naujojo VU Chemijos ir geomokslų fakulteto statybos parengiamieji darbai. Saulėtekio al., daugiau kaip 12 tūkst. kv. m teritorijoje, naujajame pastate įsikurs fakultetas ir...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas