2024 rugsėjo 8 d. sekmadienis, 10:22
Reklama  |  facebook

Patalpų mikroklimatas – investicija į komfortą gali duoti labai didelę grąžą, kurios iš karto gal net ir nepastebėtum Fotogalerija

2016-06-16 10:27
Pamatuoti patalpos oro temperatūrą ar jo kokybę nesunku. Tačiau kaip įvertinti žmogaus pasitenkinimą šiais dalykais. Juk kiekvienas žmogus yra skirtingas, unikaliai vertinantis karštį ir šaltį. Tiesa yra tokia, kad oro, kuriuo kvėpuojame, kokybė turi ir lemiamos reikšmės mūsų darbingumui, mąstymo kokybei. Taigi kaip užtikrinti, kad žmonės savo darbo vietose jaustųsi maksimaliai komfortabiliai?
nuotrauka
Vėsinimo ir vėdinimo įranga vis dar laikoma komfortu, bet ši investicija gali duoti didelę grąžą, kurios iš karto nepastebėsi. Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
Baltic System, UAB

Vėdinimo ypatumai – užuot naudoję termostatinius vožtuvus, atidarinėja langus 

Labai ilgai buvome įpratę patalpas vėdinti ir vėsinti pačiu paprasčiausiu būdu – atidarant langus. Deja toks būdas niekada nebuvo ir nebus labai efektyvus tiek oro kokybės, tiek ir šilumos efektyvumo požiūriu. Kaip sako inžinerinių sistemų sprendimus diegiančios „Baltic System“ specialistas Martynas Mickus, lietuviams vis dar reikia mokytis, kaip tinkamai vėdinti ir vėsinti patalpas.

„Problemos prasideda nuo netinkamo naujų inžinerinių sistemų naudojimo. Kai tik ateina vasara, atsiranda daug peršalusių žmonių dėl netinkamo vėsinimo sistemų naudojimo. Didesnių sistemų atveju, trūksta sąveikos tarp sistemas naudojančių ir jas prižiūrinčių žmonių, kuomet nustatoma per žema ar per aukšta tiekiamo oro temperatūra, netinkamas tiekiamo oro kiekis. Geras pavyzdys, kaip pavasariop naudojamasi naujais šildymo sprendimais. Naujose ar renovuotose viešųjų pastatų šildymo sistemose radiatoriai yra su termostatiniais ventiliais, tačiau dažnas naudotojas vis tiek atidaro langus patalpai atvėsinti ir ventilių teikiamo potencialo neišnaudoja. Kitaip tariant, trūksta supratimo, kaip efektyviai išnaudoti turimą sistemą ir pamiršti tuos senus, giliai įlindusius įpročius“, – dėstė jis.

Vėdinimas ir vėsinimas kuria komforto jausmą, skatina darbingumą 

Anot specialisto, oro kokybė labai svarbi darbo vietose.

„Vienas iš svarbių faktorių, lemiančių darbingumą, yra anglies dioksido kiekis ore. Šviežiame ore vyraujantis CO2 tūris siekia beveik 0,04 procento. Nevėdinamose, ypač mažose ir greitai prikvėpuojamose patalpose jis drastiškai didėja. Pakankama vidaus oro kokybės riba laikomas 0,1 proc. CO2 kiekis tinkamam oro kokybės apibūdinimui. Pagal Lietuvos higienos normas reglamentuojamas 0,5 proc. ilgalaikio poveikio ribinis dydis. Tačiau esant tokiam ir didesniam CO2 kiekiui, žmogaus koncentracija, atliekant užduotis, mažėja, atsiranda mieguistumas. Viršijus šią ribą, gali atsirasti galvos skausmai, galvos svaigimas, bendras silpnumas ir kiti žalingi sveikatai veiksniai, – vardina M. Mickus. – Akivaizdu, jog tokiu atveju darbuotojo darbo efektyvumas nukenčia labai stipriai ir šviežio oro poreikis yra be galo svarbus. Kitas dalykas yra pasitenkinimo aspektas. Jeigu žmogui per šalta arba per karšta, kyla nepasitenkinimo ir susierzinimo jausmas. Jeigu nėra įrankio, kuris padėtų nusistatyti komfortišką temperatūrą, koncentracija ir susikaupimas taip pat krenta.“

Nėra vienos tinkamos temperatūros visiems ir visada, nes kiekvieno žmogaus poreikiai yra skirtingi. Metų laikas, apranga, net nuotaika tam daro įtaką. Todėl idealu, jei yra galimybė reguliuoti savo darbo aplinkos temperatūrą.

Pigiai stumdyti orą ar iš tiesų vėsinti patalpas?

Lietuviai, vaduodamiesi nuo karščio, paprastai renkasi patį lengviausią variantą – nusiperka pigų ventiliatorių, kuris tiesiog stumdo orą iš vienos patalpos vietą į kitą, sudarydamas, pastebi specialistas, nebent vėdinimo iliuziją.

Tačiau kokios alternatyvos?

„Nueiti į prekybos centrą ir nusipirkti vadinamąjį feną yra labai pigu ir paprasta. Galbūt dėl mažų investicijų taip dažnai ir daroma. Tačiau mūsų vasaros darosi kiek šiltesnės, pastatuose naudojama daugiau stiklo, o komfortą darbe vis labiau vertiname, todėl atsiranda poreikis alternatyvoms. Šiuo metu prieinamiausios iš jų yra freoninio tipo inverterinės sistemos, kurių darbas pagrįstas šilumos siurblio veikimu. Tokio tipo įranga vasarą vėsina, žiemą šildo, o darbuotojams suteikia galimybę laisvai kontroliuoti savo aplinkos temperatūrą. Minėtos sistemos iš esmės skiriasi tik savo apimtimi“, – pasakojo pašnekovas. 

Pati paprasčiausia vėsinimo sistema yra split tipo kondicionierius. Jis susideda iš vidinės ir išorinės dalies, tarp kurių teka šaltnešis – freonas. Tokia įranga nesunkiai užtikrina vienos patalpos vėsinimo poreikį. Tai pati minimaliausia alternatyva kabinetams ar nedidelėms sujungtoms erdvėms.

Didesnėms patalpoms galima naudoti multi-split sprendimus, kuomet statomas vienas išorinis ir keli vidiniai įrenginiai. Tokia sistema tinkama nedidelių įmonių biurams, nes galima efektyviai kontroliuoti temperatūrą keliose skirtingose patalpose.

Dar tobulesnės yra vadinamosios VRV sistemos. Tokiu atveju pastatomi jau gerokai didesni išoriniai įrenginiai, įrengiamos varinių vamzdžių magistralės, kuriomis freonas paskirstomas per sudėtingesnę vamzdelių sistemą. Tokia sistema gali kontroliuoti viso pastato, kuriame yra daug kabinetų ir patalpų, temperatūrą. Tokias sistemas nesudėtinga integruoti į pastato BMS sistemas ir kontroliuoti jų darbo režimus net ir tuomet, kai patalpomis nesinaudojama. Taip sudaromos sąlygos ir efektyviam energijos naudojimui.

Vėsinti ir vėdinti patalpas – ne tas pats 

M. Mickus visgi pataria nepainioti vėsinimo su vėdinimu. Šios dvi sistemos gali veikti išvien, bet savo esme skiriasi. Jau minėtos vėsinimo sistemos leidžia reguliuoti patalpų temperatūrą orui cirkuliuojant per vidinius agregatus, tačiau į patalpas netiekia lauko oro ir negerina jo kokybės. Tuo tarpu vėdinimo sistemos užtikrina šviežio oro patekimą į patalpas ir mažina CO2 koncentraciją. 

„Vėdinimui yra atskiri sprendimai. Įprastai pagalbinėse patalpose ar lauke sumontuojama vėdinimo įranga. Prie jos jungiamas ortakių tinklas, kuriais į patalpas oras tiekiamas ir šalinamas iš jų. Komfortiškai žmogus jausis tada, kai šios dvi dedamosios papildys viena kitą“, – dėstė „Baltic System“ specialistas.

Kiek kainuoja darbuotojų pasitenkinimas

Jis pripažįsta, kad vėsinimo ir vėdinimo įranga šiandien iš esmės vis dar yra komforto klausimas. Net jeigu vėdinimo sistema su šilumogrąža ir turi aukštą, didesnį negu 80 proc. šilumos atgavimo koeficientą, nepaneigsi, kad tai gana brangus ir tiesiogiai neatsiperkantis sprendimas. Tai brangesnis sprendimas nei natūralūs vėdinimo kanalai ir langų varstymas. Kita vertus, investicija į komfortą gali duoti labai didelę grąžą, kurios iš karto gal net ir nepastebėtum.

„Ar įmanoma įvertinti, kiek kainuoja darbuotojų pasitenkinimas ir darbo efektyvumas? Investicijos juk per tai irgi sugrįžta. Tai požiūrio klausimas. Jeigu įmonė rengia darbuotojams išvyką ar vakarėlį, tai išlaidos ar skatinimo priemonė? Ar patogus darbo stalas, kėdė nėra privalomi dalykai užduotims atlikti tinkamai? Lygiai taip pat ir šviežias patalpų oras bei maloni temperatūra turėtų būti privalomu elementu darbo vietoje. Juk kai žmogus jaučiasi puikiai, kyla jo darbingumas ir darbdaviui teikiama nauda“, – įsitikinęs M. Mickus.

Reklama

Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-09-06 07:09
Statybos ir projektavimo įmonė ARCHIS birželį pelnė TOP Lietuvos šeimos verslo vardą. Versle, kurį 1991-aisiais pradėjo Jonas Urbonas, jau darbuojasi ir du jo sūnūs – Rokas ir Vilius Urbonai. Antrosios kartos atstovai tikisi, kad į verslą įsijungs ir trečioji karta: brolių šeimose auga 6 vaikai.
nuotrauka
2024-09-05 11:33
Praėjusių metų rudenį savo veiklą pradėjęs „Eika“ grupės vystytas ir valdomas bendro gyvenimo namų projektas „Solo Society City House Vilnius“, šį rudens semestrą pasitinka 100 proc. užimtumu. Komanda atskleidė kaip praėjo pirmieji 17 mln. eurų kainavusio projekto metai ir kaip atrodo tipinis „co-li...
nuotrauka
2024-09-05 11:17
Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos (NKSC) rugpjūčio 26-30 dienomis vykdė antrąjį kibernetinio saugumo pratybų „Kibernetinis skydas PhishEx 2024“ etapą, kuriame dalyvavo 130 Lietuvoje veikiančių įmonių. Pratybų metu jų darbuotojams buvo išsiųsta daugiau nei 78...
nuotrauka
2024-09-05 09:44
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Hanner“ ir Medicinos diagnostikos ir gydymo centras „Hila“ susitarė dėl patalpų nuomos Vilniaus Rinktinės g. vystomame verslo centre „Business Stadium Central“. Pagal pasirašytą nuomos sutartį viena didžiausių privačių medicinos įstaigų Lietuvoje kitąmet a...
nuotrauka
2024-09-04 13:28
Vilniuje esančio A. Goštauto kvartalo konversijos I o etapo tarptautinio rangos darbų su projektavimu pirkimo konkurso nugalėtoja tapo bendrovė „Naresta“. I etapo metu bus atliktas 9 tūkst. kv. m ploto A. Goštauto g. 11 esančių penkiaaukščių pastatų remontas. Darbus planuojama baigti 2026 metais, o ...
nuotrauka
2024-09-04 09:10
KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) mokslininkų projekto metu bus siekiama suformuoti unikalią, dirbtiniu intelektu (DI) grįstą įmonių inovatyvumo vertinimo metodologiją, kuri įgalins sudaryti šalies įmonių inovatyvumo žemėlapį ir pateikti išsamų vaizdą apie šalies įmonių inovatyvumo lygį.
nuotrauka
2024-09-03 09:33
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „EIKA" teigia, kad NT rinka pagal pardavimus rugpjūtį ženklių pokyčių nepatyrė. Vilniuje buvo parduota 9 naujos statybos butais mažiau, lyginant su liepa, tačiau lyginant su praėjusių metų rugpjūčiu, pardavimai buvo didesni 23 proc.
nuotrauka
2024-09-02 16:49
Investicijų valdymo įmonės „Demus Asset Management" šią vasarą įsteigti fondai dviejuose naujuose projektuose išvystys daugiau nei 450 gyvenamųjų būstų ir 25 komercines patalpas. Į projektus Vilniuje iš viso bus investuota daugiau nei 50 mln. eurų.
nuotrauka
2024-09-02 16:02
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco" duomenimis, rugpjūtį Vilniaus NT pirminėje rinkoje buvo parduoti 254 būstai. Paskutinis kalendorinės vasaros mėnuo sostinėje išsiskyrė sugrįžtančiais investuotojais ir, lyginant su liepos mėnesiu, beveik dvigubai išaugusia prestižinės klasės būsto ...
nuotrauka
2024-08-30 13:04
INVEGOS finansinei priemonei „Perspektyva" papildomai skirta 108 mln. eurų. Kartu atnaujintos ir šių paskolų, skirtų moksliniams tyrimams, technologinei plėtrai ir inovacinei veiklai, sąlygos: padidėjo maksimali paskolos suma ir dotacijos dydis, atsirado tvarumo reikalavimai.
nuotrauka
2024-08-30 07:43
Statybų bendrovės bei individualių namų savininkai, brangstant statybinėms medžiagoms ir meistrų darbui, ieško ne tik estetiškai patrauklių, kokybiškų sprendimų fasado apdailai ir apšiltinimui atlikti, bet ir būdų optimaliai sutaupyti. Kaštai neretai išauga dėl užsitęsusių darbų. Pažangių betono fas...
nuotrauka
2024-08-29 10:26
Bendrovės „EfTEN Capital“ valdomas „EfTEN Real Estate Fund 5“ įsigijo ką tik baigtą statyti UNA mažmeninės prekybos parką, esantį adresu Dangeručio g. 1, Vilnius. Tai – didžiausias nekilnojamojo turto sandoris Baltijos šalių mažmeninės prekybos rinkoje šiais metais. Pagrindiniai UNA parko nuomininka...
nuotrauka
2024-08-27 11:51
Nekilnojamo turto vystymo bendrovė „Eika" pardavė prekybos centrą „Pupa" Vilniuje, Pilaitės mikrorajone. Gautas lėšas bendrovė planuoja investuoti į naujų projektų vystymą ir plėtrą Lietuvoje.
nuotrauka
2024-08-27 09:13
Nekilnojamojo turto vystymo įmonių grupė „Releven" pradeda verslo centro prestižinio sostinės Žvėryno mikrorajono Sėlių ir Lapių gatvių sandūroje statybas. Iki kitų metų žiemos numatomas pastatyti projektas biurų rinką papildys 3,4 tūkst. kvadratinių metrų ploto. Keturių aukštų su antstatu, iš trijų...
nuotrauka
2024-08-26 07:34
Montavimo putos dažniausiai naudojamos montuojant langus ir duris, kai reikia sandarinti ir tvirtinti. Todėl renkantis putas, meistrai įvertina svarbiausius aspektus: šilumos pralaidumą – kiek efektyviai saugo pastate šilumą; antrinį plėtimąsi – geriausias 20–30 %, kad būtų patogu išpūsti į siauresn...
nuotrauka
2024-08-23 13:07
AB Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) generalinį direktorių Gerimantą Bakaną VŠT valdyba išrinko antrajai penkerių metų kadencijai, akcentuodama gerus veiklos rezultatus ir būtinybę tęsti ambicingų transformacijos planų įgyvendinimą.
nuotrauka
2024-08-21 10:46
„Eika Real Estate Fund" (EREF) įsigijo verslo centrą „.BIG" Lenkijoje, Krokuvos centrinėje dalyje, kurio didžiąją dalį nuomojasi „State Street Bank", viena didžiausių finansinių paslaugų kompanijų pasaulyje, teikianti investicijų valdymo, investicijų tyrimų ir prekybos paslaugas. Taip EREF įgyvendin...
nuotrauka
2024-08-20 09:56
„EIKOS statyba“, kaip numatoma 2024 m. rugpjūčio 2 d. pasirašytoje sutartyje, projektuos ir statys Rūdninkų karinio poligono infrastruktūros I etapą. Sutarties vertė siekia beveik 125 mln. eurų
nuotrauka
2024-08-14 14:10
Siekiant užtikrinti veiksmingą gaisrų prevenciją, yra be galo svarbu pasirūpinti statybos produktų gaisrine sauga. Prie to prisideda ir VILNIUS TECH mokslininkas, statybos inžinerijos mokslų krypties daktaras Tomaš Veliseičik, sukūręs statybinę kompozitinę medžiagą, užtikrinančią geresnę apsaugą nuo...
nuotrauka
2024-08-14 13:56
Vidurvasario oras ir atostogų nuotaikos iš pirmo žvilgsnio gali indikuoti sulėtėjusį šalies nekilnojamojo turto (NT) rinkos tempą, tačiau šių metų liepa pagal įregistruotus NT sandorius atrodo geriau nei daugelis kitų šių metų mėnesių, skelbia įregistruotus NT sandorius analizuojantis Registrų centr...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas