2024 birželio 15 d. šeštadienis, 13:47
Reklama  |  facebook

Perdangos stalai: kokią vertę jie suteikia statybos verslui Fotogalerija

Dalius KRIPTAVIČIUS, UAB „Peri“ pardavimų vadovas      2023-01-18 07:14
Sakoma, kad nauja – tai gerai užmiršta sena, todėl verta priminti apie seną, gerą, tačiau primirštą perdangos klojinių sistemą, konkrečiau – perdangos stalus.
nuotrauka
Perdangos stalai – sparčiausia ir mažiausiai žmogaus darbo valandų reikalaujanti konstrukcija. PERI nuotr.


Minimos įmonės
PERI, UAB
Veikmės statyba, UAB

Pasaulyje naudojami 3 perdangos betonavimui skirtų klojinių variantai: klasikinė sistema, kai naudojamos 2-jų lygių sijos, paremtos ir pakloto fanera; skydinė sistema, kai yra tik 1-as lygis sijų arba visai be jų, o paklotui įrengti naudojami skydai su fanera ir trečias variantas – perdangos stalai, kurie nedaug skiriasi nuo 1-ojo varianto, nes naudojamos tos pačios sijos, o skiriasi tik vadinamosios galvos, per kurias į statramsčius perduodamos apkrovos.

Kuo skiriasi 3 perdangos betonavimui skirti klojiniai

1-as variantas yra pats universaliausias, tačiau tokiai sistemai įrengti reikia kvalifikuotų darbininkų ir darbo jėgos poreikis pats didžiausias: sistemai reikia daugiausiai elementų ploto vienetui (3,1 vnt./kv. m), masė gana didelė (40 kg/kv. m), o statramsčiui tenka tik 2,9 kv. m/vnt.

PERI
Aktualus betonavimo 
sprendimas prisideda
ir efektyviau užtikrinant darbų saugą,
ir optimizuojant darbo jėgos resursus.

Dėl to darbo valandų poreikis išauga nuo 0,25 iki 0,50 val./kv. m, ir ši sistema ekonomiškai efektyviausia tampa šalyse, kur žmogaus darbo valandos kaina santykinai maža.

Kitam variantui būdingas didesnis efektyvumas arba mažesnis rankų darbo poreikis.

Šioje sistemoje detalių kiekis ploto vienetui yra mažesnis (2,3 vnt./kv. m), masė taip pat mažėja (28 kg/kv. m), o statramsčiui tenka 3,45 kv. m/vnt. Todėl darbo valandų poreikis taip pat sumažėja – nuo 0,15 iki 0,30 val./kv. m. Ši sistema yra greitai surenkama.

Dėl konstrukcinių ypatumų reikia žemesnės darbininkų kvalifikacijos, nes mažiau galimybių suklysti montuojant, o dėl techninės galimybės ardyti paklotą neatlaisvinant ir nepašalinant statramsčių, atsiranda galimybė sumažinti bendrą klojinių poreikį, nes ankstyvasis ardymas leidžia pakloto skydus ir sijas panaudoti daugiau ciklų.

Ši sistemą labai populiari, kai statomi gyvenamosios ar visuomeninės paskirties pastatai, kurių skirtingų aukštų geometrija kartotinė ir neapsunkinta papildomais elementais, tokiais kaip sijos ir/ar kapiteliai.

3-ias variantas yra pats efektyviausias našumo prasme, nes montavimas vyksta stambiais blokais. Šioje sistemoje elementų kiekis ploto vienetui ypač mažas (0,05 vnt./kv. m), masė santykinai didelė (50 kg/kv. m), statramsčiui tenka 5 kv. m/vnt., todėl reikia mažiau darbo valandų – nuo 0,10 iki 0,15 val./kv. m.

Perdangos stalai – sparčiausia ir mažiausiai žmogaus darbo valandų reikalaujanti konstrukcija

Taigi, kokie šios sistemos privalumai, lyginant su kitomis?

1. Naudojant sijinę arba skydinę sistemą, klojiniai turi būti sumontuoti (paprasčiau kalbant – pagaminti) kiekvienai konstrukcijos daliai, nepriklausomai nuo to, ar kitas betonavimo etapas bus toks, koks ankstesnis, ar ne. Stalai pagaminami vieną kartą objekto pradžioje ir toliau vyksta ne klojinių gamyba ir ardymas kiekvienam etapui, o jų perkėlimas iš etapo į etapą naudojant kraną. Tai reiškia, kad statant 10 aukštų pastatą, sijinius ar skydinius klojinius reikėtų tiek pat kartų sumontuoti ir išardyti, kai tuo metu stalai gaminami ir ardomi tik 1 kartą – tinkamai pasiruošus darbo vietą pastato apačioje, taip užtikrinant saugų darbą komfortiškomis sąlygomis. Ar tai sudėtinga? Ne. Gamybai reikia 2 žmonių, geriau turinčių staliaus specialybę, gebančių skaityti nesudėtingus brėžinius ir turinčių kabinėtojų pažymėjimus. Du patyrę darbininkai per dieną gali pagaminti 8–10 stalų, o įvertinant, kad vidutinis stalo plotas yra 15 kv. m, jie per pamainą pagamina 120–150 kv. m perdangos klojinių.

PERI

Efektyvus sprendinys gali atsipirkti jau po 5 mėnesių ir sutaupyti apie 17 tūkst. Eur perdangos klojiniams.

2. Ši sistema yra pati pranašiausia saugumo prasme, nes montavimo ar ardymo metu nereikia dirbti prie perdangos krašto, stalų blokai gaminami su integruotais turėklais ar tvorelėmis, be to, galima iš anksto sumontuoti borto įrengimui skirtus elementus ir taip įrengti perdangos krašto suformavimui reikalingą atraminę plokštumą. Stalai prie anksčiau betonuotos perdangos įtvirtinami grandinėmis arba sieniniams skydams skirtomis atramomis, todėl jų standumas ir stabilumas nepalyginamai didesnis nei iš atskirų elementų sukonstruotos sistemos, kurioje vienas elementas laisvai uždėtas ant kito, tarpusavyje jų nejungiant.

3. Perdangos stalai yra pati sparčiausia ir tuo pat metu mažiausiai žmogaus darbo valandų reikalaujanti konstrukcija. Didesnė dalis klojinių įrengimo vykdoma kranu, todėl iš dalies ši technologija primena statybas, kai gamykloje pagaminti pastato elementai vežami į statybos aikštelę ir sumontuojami. Skirtumas toks, kad šiuo atveju atvežami ne pastato, o klojinių blokai. Stalus perkelti iš aukšto į aukštą galima naktį, kadangi šis procesas nėra triukšmingas, netrikdo šalia gyvenančių žmonių ramybės. Tokiam darbui reikalingi minimalūs resursai, t.y. 4 darbininkai ir kranas. Vieno stalo perkėlimas užtrunka apie 30 min., todėl per pamainą galima perkelti ir pastatyti į projektinę padėtį apie 240 kv. m klojinių.

Atliekant skaičiavimus, svarbu įvertinti išaugusį žmogaus darbo įkainį

Kaip ir kiekvienas pažangus sprendinys, ši sistema turi kai kurių trūkumų ar apribojimų. Pirmas dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį renkantis šią sistemą, yra padidintas kranų poreikis. Didesnė dalis procesų atliekama kranu, todėl būtina tiksliai įsivertinti krano užimtumą: priešingu atveju, darbai strigs ir visas efektyvumas bus paleistas vėjais. Kitas dalykas – į šią sistemą iš pradžių reikia investuoti nemažai lėšų, nes reikės įsigyti fanerą, apmokėti stalų gamybą, todėl atkreiptinas dėmesys į pastato aukštingumą arba į planuojamą perdangų įrengimo trukmę.

Pagal žemiau nurodytas prielaidas atliktų skaičiavimų rezultatus galite matyti paveikslėlyje. Taikomos prielaidos: perdangos plotas – 1 tūkst. kv. m, darbininko kaina – 18 Eur/val., faneros kaina, įvertinus likutinę vertę, – 10 Eur/kv. m, nuo 1 mėnesio sijinės perdangos poreikis ×2.
PERI

Taigi pagal užduotas sąlygas toks sprendinys turėtų atsipirkti po 5 mėnesių ir galiausiai sutaupytų apie 17 tūkst. Eur perdangos klojiniams. Atkreiptinas dėmesys, kad šiame skaičiavime nevertinamas darbo valandų poreikio sumažėjimas, o tai leistų sutaupyti daugiau lėšų ir sumažinti darbų saugos rizikas.

„Džiaugiamės galėdami praktiškai pritaikyti PERI perdangos stalų projektavimo ir gamybos patirtį. PERI pasiūlytas sprendimas leido rangovui ne tik užtikrinti saugų darbą bet ir optimizuoti technologinius procesus. Tokios patirtys dar kartą įrodo, kad turint patikimus partnerius galima pasiekti puikių rezultatų statybos aikštelėje“, – tvirtina įmonės „Veikmės statyba“ atstovai.

Anksčiau statybos rinkoje vyravo įsitikinimas, kad stalai atsiperka, esant didesniam nei 10 aukštų pastato aukštingumui. Tačiau statyba pasikeitė – gerokai padidėjo žmogaus darbo valandos įkainis. Palyginkime: prieš 10 metų įkainis buvo 8–10 Eur, dabar – apie 20 Eur, taigi padidėjo dukart, todėl ekonominių skaičiavimų rezultatai turėtų keistis atitinkamai. Pvz., Estijoje ši sistema yra pati populiariausia ir netgi mažo aukštingumo automobilių stovėjimo aikštelių perdangos betonuojamos su perdangos stalais. Tad verta persvarstyti ankstesnes nuostatas.PERI

Norime pasidžiaugti, kad viena iš PERI partnerių, ilgametę patirtį sukaupusi statybos bendrovė „Veikmės statyba“, šiuos metu statanti daugelį aukščiausių Lietuvos pastatų, pritaikė šią sistemą savo objekte. „Veikmės statyba“ – viena iš lyderių, taikanti patirtį ir pažangius sprendimus bei inovacijas. O šis aktualus sprendimas prisidėjo ir efektyviau užtikrinant darbų saugą, ir optimizuojant darbo jėgos resursus. 

PERI nuotr. 

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-06-14 10:55
Verslo parką „Business Garden Vilnius“ plėtojanti „Vastint Lithuania“ gavo leidimą projekto antrajam statybų etapui. Verslo parke Vilniuje iškils du biurų pastatai ir daugiaaukštė automobilių stovėjimo aikštelė, bus įrengta ir daugiau viešųjų erdvių. Į darbuotojų patogumą orientuotų biurų paklausą š...
nuotrauka
2024-06-14 10:42
„Ruukki Construction“, priklausanti SSAB, pasirašė sutartį su kelionių bendrove „Experience Pyhä Oy“ dėl „Ruukki® Classic LowCarbon“ stogo dangos, pagamintos iš SSAB „Fossil-free™“ plieno, tiekimo investicinės bendrovės ekologinių atostogų vilų projektui Pyhätunturi, Suomijos Laplandijoje. Ateityje ...
nuotrauka
2024-06-11 11:46
„Omniva LT“ baigė pirmąjį naujo Kauno logistikos centro statybos darbų etapą – jame užbaigtas biuro patalpų įrengimas, čia dirbti persikėlė administracijos darbuotojai iš Kauno. 2400 kv. m ploto patalpose sukurtos ne tik modernios darbo vietos, bet ir darbuotojų laisvalaikio bei poilsio erdvės. Suku...
nuotrauka
2024-06-11 10:49
Šiais metais grįžtančius į paskaitas studentus ar naują gyvenimo etapą Kaune pradedančius pirmakursius Kauno technologijos universitetas (KTU) pasitiks pasikeitęs. Šiemet užbaigta Studentų gatvės rekonstrukcija, šiuo metu daug dėmesio skiriama bendrabučių atnaujinimui, pastatų modernizavimui ir saul...
nuotrauka
2024-06-10 10:32
Naujuoju „Kärcher“ vadovu Lietuvoje paskirtas Mindaugas Levickas. Jis tapo atsakingas už Lietuvos padalinio tolesnę verslo plėtrą, veiklos strategijos planavimą ir įgyvendinimą, finansų bei personalo valdymą.
nuotrauka
2024-06-10 08:04
Karo kontekste, pažangios technologijos tampa svarbiu faktoriumi. Termovizoriai – įranga, gebanti atvaizduoti šilumą infraraudonųjų spindulių spektre – viena tokių technologijų. Ši įranga ne tik leidžia kariams identifikuoti priešus ir jų judėjimą teritorijoje, bet ir apsaugo jų gyvybes, padeda numa...
nuotrauka
2024-06-07 13:26
Lietuvoje pirmą kartą pradedama įgyvendinti „GovTech smėliadėžės" programa, skirta praktiškai išbandyti dirbtinio intelekto (DI) technologija grįstų sprendimų galimybes viešajame sektoriuje. Birželio 5 d. Vilniuje vykusiame programos atidarymo renginyje 14 viešojo sektoriaus institucijų pristatė sav...
nuotrauka
2024-06-07 10:54
SBA grupė, valdanti daugiau kaip 40 įmonių ir vienijanti 3 500 darbuotojų bendruomenę, personalo valdymą kelia į skaitmeninę sistemą „SAP SuccessFactors“.
nuotrauka
2024-06-07 09:56
Centrinėje sostinės dalyje esantis Šnipiškių rajonas, kuriame telkiasi didieji sostinės verslai ir neseniai duris atvėrė ramybe alsuojantis Vilniaus japoniškas sodas, pasipildė naujais daugiabučiais. Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ drauge su Čekijos investicijų grupe „RSJ In...
nuotrauka
2024-06-06 12:38
Su finansiniais sunkumais susidurianti pastatų vidaus inžinerinių sistemų montavimo ir projektavimo įmonė „Alinita“, priklausanti „Panevėžio statybos tresto“ grupei, planuoja pradėti restruktūrizavimo procesą.
nuotrauka
2024-06-06 10:40
UAB „Translinija", bendradarbiaudama su nekilnojamojo turto plėtros bendrove „EIKA Development", imasi naujo projekto – Utenoje planuoja statyti viešbutį su restoranu, konferencijų centru bei SPA zona. J. Basanavičiaus gatvėje, buvusio banko vietoje, iškilsiantį viešbutį planuojama baigti statyti 20...
nuotrauka
2024-06-05 14:50
Vienai iš didžiausių Lietuvoje NT plėtros bendrovių „Omberg group“, kartu su investiciniais fondais plėtojančiai gyvenamosios paskirties projektus Vilniuje ir komercinės – Kaune, vadovauti pradeda Deimantė Laumytė. Prie įmonių grupės vairo stojus ilgametę vadovavimo patirtį sukaupusiai verslo strate...
nuotrauka
2024-06-05 14:36
Šiemet praėjusių metų finansinę atskaitomybę laiku pateikė 103 882 bendrovės – tai penktadaliu (20,14 proc.) daugiau nei pernai (86 468). Nors savo 2023 m. rezultatus deklaravo daugiau įmonių, dalis sektorių patyrė pajamų mažėjimą palyginti su 2022 m., rodo kredito biuro „Creditinfo Lietuva" analizė...
nuotrauka
2024-06-05 13:23
Stiklo gamyba yra ne tik itin svarbus Europos pramonės sektorius, bet ir vienas iš pagrindinių energijos vartotojų bei aplinkos teršėjų. Vien 2021 metais jis į aplinką išmetė 17 mln. tonų anglies dvideginio, daugiausia dėl iškastinio kuro deginimo. Galimą šios problemos sprendimą netrukus gali pasiū...
nuotrauka
2024-06-04 09:46
Lietuvoje ketvirtadalis smulkių įmonių įvardija, kad susiduria su sunkumais ieškant darbuotojų. Ką daryti, kad darbuotojų paieškos procesas smulkioms įmonėms būtų lengvesnis ir kaip joms išsiskirti kitų darbdavių gausoje, pasakoja Užimtumo tarnybos ir „Luminor“ banko ekspertės.
nuotrauka
2024-06-04 08:57
Didžiausia Lietuvoje ekstremalaus sporto erdvė po stogu „Banga Ramp Park“ duris atvers rugpjūtį. Paspirtukų, BMX dviračių, riedlenčių ir riedučių sporto entuziastams skirtas 850 kv. m. rampų parkas įsikurs „SBA Urban“ plėtojamame projekte „Urban HUB“ šalia Ukmergės gatvės Avižieniuose, Vilniaus pašo...
nuotrauka
2024-06-04 08:51
Šiandien visame pasaulyje tvarumo klausimai tampa neatsiejama modernaus verslo dalimi. Dėl augančio vartotojų sąmoningumo ir tarptautinių teisinių reikalavimų, įmonės vis dažniau įdiegia tvarumo strategijas – Lietuvoje ši tendencija taip pat įgauna pagreitį.
nuotrauka
2024-06-03 10:05
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ pristatė 71 ha teritorijos Vilniaus pietinėje dalyje vystymo planus. Numatoma, kad tarp Eišiškių plento ir P. Joniko gatvės per 10 metų bus pastatytas naujas rajonas „Launagiai“, kuriame, bendrovės skaičiavimais, galės gyventi apie 13-15 tūkst. žmon...
nuotrauka
2024-05-30 08:03
Čerpės daugeliui asocijuojasi su raudonais senamiesčių stogais ir istoriniais objektais. Privačių namų savininkams čerpės atrodo patraukliai, bet kai kurie vengia jų dėl esą aukštos kainos ir apkrovos stogui. Tačiau čerpės būna ne tik keraminės, bet ir betoninės, kurios vizualiai nesiskiria nuo moli...
nuotrauka
2024-05-29 09:56
Šią savaitę užbaigti konstrukciniai „Sand Offices" verslo centro statybų darbai. Ta proga, tradiciškai, virš pastato iškeltas vainikas. Vilniaus Žalgirio ir Linkmenų gatvių sankirtoje kylančio verslo centro statybos prasidėjo šių metų sausio mėnesį.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas