2022 spalio 6 d. ketvirtadienis, 22:54
Reklama  |  facebook

Perkate senos statybos būstą? Kaip neįsigyti katės maiše?

2022-07-14 09:06
Nekilnojamojo turto rinka dėl geopolitinio neapibrėžtumo ir prastų ekonominių prognozių kiek sulėtėjo, o būsto pirkėjai vis dažniau atsigręžia į pigesnį senesnės statybos būstą. Specialistai pataria, į ką atsižvelgti perkant tokį būstą, kad įsigytas turtas vėliau nepareikalautų didelių investicijų.
nuotrauka
Olga Kazanavičienė. LUMINOR nuotr.


Minimos įmonės
Luminor Bank AS,
Jeigu žmogus ketina pasiimti būsto paskolą ir įsigyti senos statybos būstą, jis turėtų įvertinti, ar bankas jo pasirinktą pirkinį pripažins užstatu – tikrai ne visi būstai atitinka banko kriterijus užstatui.

„Luminor“ pranešime cituojama banko kredito produktų skyriaus vadovė Olga Kazanavičienė sako, kad bankas nefinansuoja buto įsigijimo, jei jis yra avarinės būklės name, nepakeistas namo stogas, vamzdynas ir pan., arba butas šildomas kietu kuru. Taip pat užstatu bankui nebus pripažintas kambarys bendrabutyje su bendro naudojimosi patalpomis (pvz., bute nėra virtuvės, nėra atskiro sanitarinio mazgo). Paskola nebus suteikta ir butui rūsyje arba pusrūsyje, jei į jį patenka mažai šviesos arba išvis nėra langų, taip pat kai kuriems butams kaimiškose vietovėse (pvz., buvusių kolūkių daugiabučiuose, ypač kūrenamuose kietu kuru).

„Bankas, suteikdamas paskolą, vertina, ar įkeičiamas turtas yra likvidus, todėl kai kuriais atvejais gali atsisakyti finansuoti būsto įsigijimą. Tą faktorių svarbu įvertinti, kad vėliau netektų prarasti pardavėjui sumokėtų rankpinigių“, – cituojama O. Kazanavičienė.

Bankas taip pat nepaskolins lėšų butui įsigyti, jei Registrų centre nėra įteisinti būsto pakeitimai. Pavyzdžiui, senos statybos name gali būti be leidimų padaryti reikšmingi pakeitimai, kurie susiję su namo laikančiąja konstrukcija ar fasadu – t.y. išgriautos sienos arba įrengti stoglangiai. Tokiems pakeitimams reikalingi leidimai ir projektai, tad jeigu jie neįteisinti Registrų centre, bankas negali suteikti finansavimo.

Būsto paskola suteikiama tuo atveju, jei faktinė situacija sutampa su kadastrine buto byla – arba pakeitimai įregistruoti Registrų centre, arba atstatyta kadastrinėje byloje fiksuota situacija. Šis aspektas svarbus ir tuomet, kai būstas įsigyjamas be paskolos, nes įsigyjant registracijos duomenų neatitinkantį būstą anksčiau ar vėliau teks patirti papildomų rūpesčių ir išlaidų.

„Luminor“ atstovė taip pat rekomenduoja prašyti pardavėją pateikti Registrų centro išrašą ir taip įsitikinti, jog perkamam turtui nėra uždėti jokie apribojimai, pvz., areštas ar uzufruktas (asmens teisė naudoti svetimą daiktą ir gauti iš jo pajamas). Taip galima išvengti daugybės sudėtingų situacijų ir praradimų.

Dabar, kai smarkiai išaugo energijos kainos, svarstant įsigyti senos statybos būstą taip pat verta pasidomėti namo šildymo sistema, rašoma pranešime. Energetikos ministerijos duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra apie 3 tūkst. elevatorinių šilumos mazgų, kurie yra technologiškai pasenę ir neužtikrina tolygaus viso pastato šildymo. Ministerija ragina namų valdytojus ir gyventojus imtis priemonių, kurios leistų efektyviai naudoti energiją ir tuo pačiu sumažintų šildymo sąskaitas – tam pasirašytas energetikos ministro įsakymas modernizuoti visų daugiabučių šildymo ir karšto vandens tiekimo sistemas iki 2026 metų liepos.

Šilumos tinklų būkle verta pasidomėti dar ir dėl to, kad šiuo metu Seime svarstomos šilumos ūkio ir valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti įstatymų nuostatos, pagal kurias tokių mazgų modernizavimui skiriamos valstybės paramos dydis galėtų siekti iki 80 proc. darbų sumos. Tiesa, daugiau detalių paaiškės tik priėmus įstatymo pataisas.

„Neretai senos statybos būstas turi savito žavesio – pirkėjus patraukia ne tik šiek tiek mažesnė kaina, patraukli gali pasirodyti ir aplinka ar netradicinis būsto išplanavimas, tačiau reikėtų skirti laiko ir susirinkti informaciją apie būsto juridinę situaciją, galbūt susisiekti su namo bendrija ar administratoriumi, kurie pateiktų informaciją apie realią situaciją ir planuojamus veiksmus. Nors tai gali atrodyti komplikuota, bet gali išgelbėti nuo tam tikrų nemalonumų, kurių nenori nė vienas, svajojantis apie nuosavus namus“, – sako „Luminor“ banko kredito produktų skyriaus vadovė Olga Kazanavičienė.

„Luminor“ banko klientų duomenys Lietuvoje rodo, kad pirmąjį šių metų ketvirtį buvo suteikta daugiau nei 1300 būsto paskolų. Vidutinė paskolos suma – beveik 90 tūkst. eurų. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  Buto pirkimas
NT projektai

nuotrauka
2022-10-06 18:27
Nekilnojamo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ pradeda naujo gyvenamojo projekto Antakalnyje statybas ir pardavimus. Nedidelis aukštesnės klasės projektas „Vileišio 27“ iškils ant Neries upės kranto. Planuojama, kad statybos truks apie pusantrų metų. Į projektą „Realco“ investuos 12 mln. eurų.
nuotrauka
2022-10-03 11:49
UAB „Eika“ būdama projekto valdytoja pradeda kvartalo „Mėlyni vilkai“ antrojo etapo, esančio Skroblų g. 12, butų pardavimus. Antruoju etapu planuojama pastatyti du daugiabučius namus ir pilnai užbaigti projektą Vilkpėdėje. Projektas yra antroji „Eika Asset Management“ valdomo fondo „Eika Residential...
nuotrauka
2022-09-30 11:14
Pandemijos įkarštyje sukurta EIKA finansinio saugumo programa šiuo metu NT rinkoje, kur vyrauja būsto įsigijimo sprendimų atidėjimas, vėl tampa aktualia. Naujas programos pasiūlymas „Pakitusio sprendimo garantija“, pagal kurį klientas spalio-lapkričio mėnesiais sudaręs preliminarią būsto pirkimo sut...
nuotrauka
2022-09-29 10:00
Nerimo sutrikimai yra dažniausia psichinės sveikatos liga Europos Sąjungoje, nuo kurios kenčia apie 25 milijonai gyventojų. Kaip su tuo gyventi ir kovoti, informacijos yra gausu, tačiau retas kalba ir žino, kad nerimo sutrikimams, jų prevencijai ir mažinimui įtaką gali daryti tai, kokiuose namuose g...
nuotrauka
2022-09-29 08:42
UAB Merko statyba baigė statyti projekto „Vilnelės skverai“ pirmo etapo namus. Manufaktūrų gatvėje naujakuriai jau kuriasi šešiuose gyvenamuosiuose namuose.
nuotrauka
2022-09-26 11:32
Vilniaus pakraštyje plytintys Bajorai laikomi vienu iš šiuo metu neįvertintų sostinės rajonų. Prognozuojama, kad plečiantis infrastruktūrai minėta teritorija sulauks daugiau dėmesio ne tik tarp nekilnojamojo turto plėtotojų, tačiau ir tarp pirkėjų, ypač jaunų šeimų.
nuotrauka
2022-09-23 09:27
Šalies ekonomistai prognozuoja, kad situacija Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinkoje netrukus stabilizuosis – kainos turėtų išsilyginti, o naujų butų pasiūla pradėti augti. Todėl svajojantiems apie savo nuosavą būstą sąlygos jį įsigyti, ekspertų teigimu, ateityje vėl numatomos palankios. Tačiau n...
nuotrauka
2022-09-22 10:39
Nekilnojamojo turto projektų plėtotoja ir valdytoja, bendrovė „Baltic Asset Management“, užbaigė gyvenamojo projekto „Ramu Du“ statybas Naujininkuose. Investicijos siekė 4 mln. eurų, visi 56 butai šiame projekte parduoti.
nuotrauka
2022-09-20 06:31
Vykstant pokyčiams nekilnojamojo turto rinkoje ir kylant nekilnojamojo turto kainoms, daugėja atvejų, kuomet nekilnojamojo turto pardavėjai ar vystytojai nusprendžia vienašališkai nutraukti preliminariąsias pirkimo-pardavimo sutartis ir turtą parduoti tretiesiems asmenims nauja, t. y., ženkliai dide...
nuotrauka
2022-09-19 19:52
Nekilnojamojo turto projektų valdymo kompanija „Citus“ nuo 2019 metų plėtojamame projekte „Miško ardai“ pradėjo III etapo statybos darbus ir pardavimus. Šis, paskutinysis kvartalo etapas naujo būsto pasiūlą Vilniuje, Burbiškių miško slėnyje papildė 62 butais. Vertinant sostinės pasiūlos situaciją, s...
nuotrauka
2022-09-15 09:31
Priėmus sprendimą įsigyti nuosavus namus, būsto paskolas imantiems žmonėms neretai iškyla neaiškumų dėl įvairiausių niuansų. Ekspertai tikina, kad tuos pačius klausimus nuolat užduoda didelė dalis klientų, o mažiausių smulkmenų išsiaiškinimas – natūrali šio proceso dalis. Vis dėlto siekiant užbėgti ...
nuotrauka
2022-09-14 13:19
Pastaraisiais metais butų nuomos kaina šovė į neregėtas aukštumas. Nekilnojamo turto (NT) rinkos ekspertai ir ekonomistai vertina, kad šiuo metu, kol nuomos kainos auga sparčiau nei būstų kainos, įsigyti naują būstą su paskola vis dar yra racionaliau, nei nuomotis. Perkantys būstą išlošia ne tik kai...
nuotrauka
2022-09-08 11:54
Nekilnojamo turto (NT) kainoms sostinėje šokant pasiutpolkę, dažnas pirkėjas nežino arba nesusimąsto, kad pardavėjo nurodyta kaina už trokštamą būstą gali būti visai ne ta, kuri pasimatys notarinėje pirkimo-pardavimo sutartyje.
nuotrauka
2022-09-05 19:36
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group“ baigė statyti gyvenamąjį projektą „Namai-Kintai“ Vilniaus Šnipiškių rajone. Investicijos į keturių aukštų daugiabučio namo ir dvylikos mažaaukščių sublokuotų namų kompleksą siekė 14,5 mln. eurų su PVM.
nuotrauka
2022-09-05 09:48
Aukcionas Lietuvoje yra vis dar naujas, bet pamažu atrandamas būdas parduoti prabangų būstą pirminėje nekilnojamo turto (NT) rinkoje. Iki šiol buvo įprasta tokiu būdu parduoti privatų ar valstybei priklausantį turtą, tačiau aukcionų veidas Lietuvoje keičiasi – juos išbando NT vystytojai, apie aukcio...
nuotrauka
2022-08-31 10:59
Būsto paskolos ėmimas ir nuosavų namų įsigijimas – reikšmingas žingsnis kiekvieno žmogaus gyvenime, tad svarbu jam tinkamai pasiruošti. Vis dėlto, tam sukliudyti gali įvairūs klaidingi įsitikinimai, iškreipiantys realų šio proceso vaizdą. „Luminor“ būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė pan...
nuotrauka
2022-08-26 10:30
Artėjant rugsėjui tūkstančiai studijuoti pradėsiančių jaunų žmonių pajudės į didmiesčius, o jiems bei jų tėvams jau kyla dilema: nuomoti ar įsigyti būstą? Specialistų vertinimai rodo, kad šiuo metu finansiškai naudingiau yra studentui tinkamą būstą įsigyti imant paskolą, o ne nuomotis.
nuotrauka
2022-08-24 13:14
Įmonė „KTG Asset Management“ Kaune, už santakos ant Nemuno kranto pradeda dviejų prestižinės klasės daugiabučių komplekso „Upės apartamentai“ statybas. Dviejuose 7 ir 8 aukštų namuose Raudondvario pl. 107 bus įrengta 40 didesnio ploto (51–163 kv. m) apartamentų.
nuotrauka
2022-08-17 09:28
Būsto paskolą planuojantys imti gyventojai visada skatinami kruopščiai pasiruošti laukiančioms procedūroms, tarp jų – ir atitinkamų formų pildymui bei reikiamų dokumentų pateikimui. „Luminor“ būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė pasakoja, į ką reikėtų atkreipti dėmesį ruošiantis imti būst...
nuotrauka
2022-08-17 08:59
Bendrą gyvenimą pradedančių porų sprendimą įsigyti ar nuomotis būstą dažnai nulemia jų šeiminė padėtis. Vienos didžiausių Lietuvoje nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, susituokusieji būstus įsigyja 4 kartus dažniau nei gyvenantys neregistruotoje santuokoje. Kas atbaido po...

Statybunaujienos.lt » NT projektai

nuotrauka

„Gerbūvio projektai“ darbams „Teltonikos“ Technologijų centre Molėtuose pasitelkė modernias technologijas ir išsaugojo senuosius medžius

„Teltonikos“ Technologijų centro Molėtuose įkurtuvės planuojamos netrukus – vykdomi paskutinieji pastato aplinkos tvarkymo darbai. Technologijų centro gerbūvis turės tenkinti pusės tūkstanči...
nuotrauka

Likviduojant istorinę taršą, bus išvalyta virš 6 tūkst. kub. m užteršto grunto

Teritorijos, dėl neatsakingos veiklos sovietmečiu užterštos cheminėmis medžiagomis, po sutvarkymo pamažu virsta poilsio zonomis.
nuotrauka

Pagal universalaus dizaino principus paklotas nestandartinių formų trinkelių grindinys Kulautuvoje

Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje pak...