2024 rugsėjo 11 d. trečiadienis, 16:22
Reklama  |  facebook

Pirkti ar pačiam statyti namą? Patarimai iš pirmų lūpų

2018-01-09 07:02
Statyti namą nuo pamatų patiems pagal savo skonį ir šeimos poreikius ar pirkti jau pastatytą, į kurį būtų galima keltis gyventi dabar pat, ir apsaugoti save nuo nereikalingų rūpesčių? Šis klausimas kamuoja kone kiekvieną, svajojantį apie patogų gyvenimą nuosavame name. Apsispręsti sunkiau, kai namas yra pirmas nuosavas jaunos šeimos būstas.
nuotrauka
Įsigyti naujos statybos trijų kambarių ir ne mažesnį nei 70 kvadratinių metrų butą gerame miesto rajone jaunai šeimai neleido finansinės galimybės. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Finansai, laikas ir kompetencija – bene svarbiausi kriterijai, į kuriuos atsižvelgus paprastai priimamas svarbus sprendimas. O kokių klaidų vengti ir į ką atkreipti dėmesį, pataria skirtingu keliu pasukę du vilniečiai.

Pirkti pastatytą namą brangiau, bet patogiau

Banko SEB atstovai pasakoja, kad nusprendęs, kad metas šeimai keltis į nuosavą būstą, vilnietis Laurynas su šeima svarstė kelis variantus – pirkti butą, jau pastatytą namą ar jį statytis patiems. Pirmasis pasirinkimas buvo greitai atmestas, nes įsigyti naujos statybos trijų kambarių ir ne mažesnį nei 70 kvadratinių metrų butą gerame miesto rajone jaunai šeimai neleido finansinės galimybės.

Galvodamas, kiek kainuoja namo statyba, jis atliko preliminarius skaičiavimus, kurie parodė, kad statytis namą patiems yra gerokai pigiau negu pirkti jau pastatytą. Vis dėlto Laurynas tvirtina greitai suvokęs, kad savo jėgomis kokybiškai ir finansiškai efektyviai pasistatyti būsto negalės.

„Galbūt ir buvo galima sutaupyti pinigų statant namą patiems, tačiau tai būtų kainavę daug laiko ir nervų. Mums būtų tekę ieškoti gyvenamosios paskirties , o tokio neradus keisti paskirtį. Tai irgi trunka laiko, o ir papildomai kainuoja. Kadangi neturėjome kompetencijos statybų srityje, būtų tekę samdyti statybos darbų vadovą. Dėl to statomo būsto kaina būtų dar gerokai išaugusi.

Be to, vadovaujuosi požiūriu, kad kiekvienas turime daryti tai, ką gerai mokame ir suprantame. Todėl, jeigu nežinai, kaip statyti namą, ir tokie rūpesčiai tau kelia didelį galvos skausmą, geriau sumokėk daugiau, bet įsigyk specialistų jau pastatytą būstą“, – patarimais dalijosi Laurynas.

Namo paieškos netruko

Nors šeimos poreikius ir skonį atitinkantį pastatytą namą rasti sudėtinga, paieškos neužtruko. Rinktis buvo iš ko, tevaržė kaina. Atsisakiusi minties apsigyventi arčiau miesto centro šeima pasirinko ekonominės klasės namą Balsiuose. Jis, beje, buvo pirmasis iš apžiūrėtų būstų.

„Tai buvo emocinis pasirinkimas. Mums būstas iš karto patiko, be to, atitiko keliamus vietos ir dydžio reikalavimus “, – pusantrų metų įvykius prisiminė vyras.

Būsto statybų technologijos ir medžiagos pašnekovui nebuvo tokios svarbios. Tiesa, prieš galutinai apsispręsdama, šeima pasikvietė kelis apie statybas ir inžineriją nusimanančius giminaičius, kurie galėtų įvertinti techninius namo statybos aspektus, ir paprašė statytojų atsiųsti statybos proceso nuotraukas.

Apsigyventi naujame name iš karto nepavyko

Vienas svarbiausių jau pastatyto namo privalumų – nereikia gaišti daug laiko tinkamo sklypo paieškoms, namo projektavimui ir statybai. Laurynas buvo apskaičiavęs, kad namo statyba nuo pamatų būtų trukusi ne trumpiau kaip metus.

Visgi iš karto keltis gyventi į įsigytą pastatytą namą pašnekovas negalėjo. Kaip ir beveik visi Lietuvoje statomi ir parduodami namai, šis irgi buvo tik iš dalies įrengtas.

Laurynas juokaudamas sako, kad įsigijo ne namą, o dėžutę gipsinėmis sienomis, kurioje įvesta elektra. Visa kita reikėjo pasidaryti patiems. Šildymo sistemos įrengimas, dujų įvedimas, nuotekų sutvarkymas ir namo vidiniai apdailos darbai truko apie pusmetį.

„Žiūrėjome kelis jau pastatytų ir visiškai įrengtų namų variantus. Tačiau tokiuose namuose jau buvo kažkas gyvenę, o įsigijus tokį būstą vis tiek būtų reikėję bent jau nedidelio remonto. Todėl nusprendėme, kad geriau viską daryti nuo pat pradžių pagal save“, – savo pastebėjimais dalijosi pašnekovas.

Tiesa, visiškai įgyvendinti savo norus nors ir iki galo neįrengtame name sudėtinga ir brangu.

„Namai statomi neatsižvelgiant į individualius poreikius, todėl įsigijus jau pastatytą namą nemažai dalykų norėtųsi perdaryti kitaip, pavyzdžiui, šiek tiek pakeisti kambarių planą, papildomus elektros taškus. Visa tai galima sutvarkyti, bet užima laiko ir papildomai kainuoja. Statant namą nuo pamatų patiems, daugelį dalykų galima pasidaryti geriau ir efektyviau“, – įsitikinęs vilnietis.

Iššūkis – bendravimas su namo statybininkais

Pašnekovas neslepia, kad namo įsigijimo procesas nebuvo toks sklandus, kaip tikėjosi. Pardavėjas įsipareigojo už papildomą kainą per kelis mėnesius sutvarkyti kai kuriuos techninius būsto įrengimo darbus, tačiau jie nebuvo laiku atlikti. Statybininkai nesilaikė duoto žodžio, o jų pažadai buvo nieko verti.

Uždelsti darbai ne tik privertė laukti, kada bus galima įsikelti į naujus namus, bet ir pareikalavo papildomų lėšų neplanuotoms išlaidoms.

„Pirkdamas namą stengiesi visas išlaidas susiskaičiuoti kiek įmanoma tiksliau. Todėl, kai iškyla nemalonių netikėtumų ir tenka papildomai mokėti už tai, apie ką nė nepagalvojai, yra nemalonu. Kitą kartą pirkdamas būstą būčiau apdairesnis – su namo pardavėju išsamiau aptarčiau visas sąlygas, konkrečiau susitarčiau dėl statytojų atsakomybės“, – patirtimi dalijosi vyras.

Pašnekovas taip pat pataria iš anksto apsisaugoti nuo biurokratinių kliūčių ir patikėti namo baigtumo registravimą pardavėjui.

„Tai vienas tų dalykų, dėl kurių vargstu iki šiol. Nors namo statybos ir įrengimo darbai baigti jau prieš kurį laiką, kelis mėnesius nepavyksta įregistruoti namo baigtumo. Todėl perkantiems nevisiškai įrengtą namą siūlyčiau iš anksto su pardavėju susitarti, kad tai būtų jo atsakomybė“, – patarė pašnekovas.

Visgi, nors buvo sunkumų, kurie iškilo įrengiant namą, Laurynas viliasi, kad prie kito šeimos būsto statybų galės pats prisidėti daugiau ir labiau pritaikyti jį šeimos poreikiams.

Perkant pastatytą namą neišvengiami kompromisai

Apsisprendus namą statyti patiems, privalu susitaikyti su tuo, kad statybų derinimas ir pačios statybos užtruks daug laiko net ir tada, jeigu bus samdomi statybos darbų priežiūros vadovai. Vilniečiui Vyteniui namo statybos užtruko šiek tiek daugiau negu pustrečių metų. Vyras sako, kad toks laikas gana trumpas. Dėl greitesnės statybų eigos teko kai ką aukoti.

„Namas turi pabūti, tiesiog pastovėti. Skubant nukenčia kokybė. Pavyzdžiui, pradeda trūkinėti sienos, o kai dažytojai ir tinkuotojai padaro broką, nusprendi jo netaisyti, nes nori kuo greičiau įsikelti į savo namus. Kita vertus, kokybės reikalavimai auginant mažus vaikus mažėja, nes supranti, kad po kurio laiko vis tiek teks daryti remontą“, – pasakojo Vytenis.

Pašnekovas neslepia, kad statyti namą nuo pamatų patiems nebuvo jo šeimos pirmasis pasirinkimas. Iš pradžių jauna šeima ketino įsigyti jau pastatytą namą. Tačiau pastangos surasti tinkamą namą jiems patinkančiame sostinės rajone buvo bevaisės.

„Perkant jau pastatytą namą reikia priimti nemažai kompromisų – dėl kainos, vietos, architektūros ar kokybės. Rasti tokį, kokio pageidauji, turbūt neįmanoma. Kadangi nebuvome linkę į kompromisus, nusprendėme namus pasistatyti savo jėgomis“, – sakė Gulbinų rajone namą pasistatęs pašnekovas.

Didžiausia rizika – nekontroliuojamas namo statybų biudžetas

Vilnietis iš anksto buvo nusižiūrėjęs namui tinkamą sklypą, tik kurį laiką dar laukė ir tikėjosi nusiderėti. Architektą pažinojo asmeniškai, o šis pasiūlė patikimus statytojus. Būtent statybos darbai, pasak pašnekovo, kėlė didžiausią galvos skausmą. Namo statybų priežiūrai pasamdyti specialistai negalėjo užtikrinti darbų kokybės, o sąskaitos už darbus augo kaip ant mielių.

Vilnietis neslepia nemanęs, kad statant namą bus taip sunku kontroliuoti biudžetą. Dėl įvairių iš pradžių neapgalvotų niuansų namo sąmata išaugo gerokai daugiau, negu buvo planuota, – net 25 procentais.

„Teoriškai gal ir galima su statybų bendrove iš anksto labai konkrečiai susitarti dėl statybų sąmatos, tačiau nemanau, kad tai įmanoma praktiškai“, – įsitikinęs vyras.

Pirmenybė jau pastatytam namui

Pasak SEB, trečius metus nuosavame name gyvenantis pašnekovas pripažįsta, kad dėl patirties ir žinių trūkumo padarė nemažai klaidų. Viena jų – statyti unikalaus projekto namą.

„Tai buvo gana kvailas sprendimas. Įgyvendinant projektą iškilo nenumatytų reikalų dėl architektūros, statybos, todėl išaugo sąmata, tačiau patys darbai nebuvo atlikti geriau. Statant namą pagal jau kažkur įgyvendintą projektą tokią riziką galima sumažinti ir iš projektą jau įgyvendinusių rangovų reikalauti nurodyti konkrečią statybų sąmatą, terminus ir užtikrinti kokybę“, – patirtimi dalijosi Vytenis.

Vyras viliasi, kad ateityje, ieškodamas šeimai kito namo, tų pačių klaidų nekartos, ir pirmenybę teiks jau pastatytam namui, kuriam reikalinga tik minimali apdaila. Svarbiausias uždavinys būtų rasti namą tinkamoje vietoje. Architektūros ar namo planavimo reikalavimai būtų mažesni.

„Didžiausias jau pastatyto namo privalumas – jame galime nedelsiant apsigyventi ir mėgautis patogiu gyvenimu. Taip, kažkas iš to pasipelnys, bet tau nereikės gaišti laiko derinant projektą, jį įgyvendinant ir nerimauti dėl neplanuotai padidėjusio biudžeto ar netinkamos statinio kokybės“, – sakė pašnekovas.

Dabar unikalaus projekto namą jis statytų tik turėdamas neribotas finansines galimybes. Beje, statyti namą tik gavus paskolą namo statybai ir visiškai neturint savo lėšų, sunkiai įmanoma. Gauti paskolą, kai namas jau pastatytas, yra paprasčiau negu pradedant jį statyti. 

Statybunaujienos.lt



NT projektai

nuotrauka
2024-09-04 13:57
Rugsėjo pradžia paprastai žymi intensyvų Vilniaus nuomos rinkos aktyvumą, tačiau net ir šiuo laikotarpiu vis dar galima rasti tinkamą būstą nuomai. Nepaisant didelės studentų migracijos ir sparčiai tirpstančių pasiūlymų, mieste vis dar yra laisvų nuomos objektų, kurie gali būti patrauklūs tiek stude...
nuotrauka
2024-08-20 16:02
Nekilnojamojo turto plėtotoja „Kenova“ iš „Galio Group“ įsigijo beveik 0,5 ha sklypą Vilniaus Senamiesčio rajone, kairiajame Neries krante. Čia iškils vienas žaliausių Senamiesčio NT projektų. Plėtotojas į prestižinės klasės butų projektą ketina investuoti apie 25 mln. Eur, rašoma pranešime žiniaskl...
nuotrauka
2024-08-19 08:54
Kauno savivaldybei suteikus statybų leidimą SBA grupės nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė tęsia Nemunaičių rajono plėtrą Nemuno pakrantėje Kaune, H. ir O. Minkovskių gatvėje. Šalia naujo verslo centro „Hermanas“ planuojamas ir gyvenamojo namo projektas „Pasaka”, įkvėptas M. K. Čiurlionio ir j...
nuotrauka
2024-08-14 13:56
Vidurvasario oras ir atostogų nuotaikos iš pirmo žvilgsnio gali indikuoti sulėtėjusį šalies nekilnojamojo turto (NT) rinkos tempą, tačiau šių metų liepa pagal įregistruotus NT sandorius atrodo geriau nei daugelis kitų šių metų mėnesių, skelbia įregistruotus NT sandorius analizuojantis Registrų centr...
nuotrauka
2024-08-13 10:03
Daugelis įsigyja nuosavus namus, kai pritrūksta erdvės ar pajaučia norą turėti savo asmeninį būstą. Dar kiti mano, kad tai yra puiki investicinė galimybė – taip rodo 2024 m. birželio mėn. „Luminor" banko užsakymu atliktas „Spinter" tyrimas.
nuotrauka
2024-08-07 10:09
Išskirtinio Kauno naujakurių dėmesio sulaukusiame „Piliamiesčio“ projekte šiuo metu vystomame „Upių“ kvartale statomas dar vienas daugiabutis. Neseniai gyventojams duris atvėręs „Nemuno“ namas netrukus turės kaimyną – unikalios architektūros „Neries“ daugiabutį. Jį statanti tvarių miestų ir infrastr...
nuotrauka
2024-08-06 10:28
Lietuva Europos Sąjungoje pirmauja pagal nuosavo nekilnojamojo turto kiekį – nuosavą būstą turi net 89 proc. Lietuvos gyventojų, rodo 2022 m. „Eurostat" duomenys. Vis dėlto, šalyje dar gajūs klaidingi įsitikinimai, kuriais lietuviai remiasi įsigydami būstą. Kokie jie, pasakoja „Luminor" banko Mažmen...
nuotrauka
2024-08-01 14:26
Pasak NT projektų kompanijos „Citus" analitikų, liepą Vilniaus pirminėje būsto rinkoje sudaryta 264 sandorių, o Kaune – 52. Liepos mėnesį parduota 19 proc. daugiau nei birželį ir 20 proc. daugiau nei praėjusių metų liepą.
nuotrauka
2024-07-25 14:50
Molėtų mieste, vos keli šimtai metrų nuo centro, šalia daugiafunkcinio sporto komplekso baigtas statyti dešimties individualių namų kvartalas. Projekto darbai baigti, namai priduoti 100% baigtumu. Projekto pabaiga sutapo su informacija apie šalia esančios automobolių sporto aikštelės uždarymą nuo 20...
nuotrauka
2024-07-23 16:24
Po 2021-2022 m. kainų šuolio būsto įperkamumas Lietuvoje dar nėra pasiekęs iki pandemijos buvusio lygio, tačiau per ateinančius metus turėtų priartėti prie jo, rodo Lietuvos banko atliktas būsto įperkamumo tyrimas. Įperkamumo prastėjimą sukėlė stiprūs, tačiau laikini išorės sukrėtimai ir jų poveikis...
nuotrauka
2024-07-09 10:39
Lietuvos gyventojai dažniausiai žvalgosi būsto pajūryje, kai siekia įsigyti antrą ar trečią nekilnojamojo turto objektą. Neretai norintys įsigyti atostogų namus, renkasi tarp Lietuvos pajūrio ir šiltų užsienio šalių – Ispanijos, Italijos, Maltos, ar kitų Pietų Europos šalių. Ekspertai sutaria, jog g...
nuotrauka
2024-07-04 14:04
Nors didžioji dalis nekilnojamojo turto (NT) sandorių Lietuvoje įvyksta didmiesčiuose, pastaruoju metu pastebimas NT rinkos suaktyvėjimas ir mažesniuose miestuose. Čia daugėja naujos statybos būstų ar senų nenaudojamų pastatų konversijų į modernias patalpas. Kokios priežastys tai lemia, pasakoja eks...
nuotrauka
2024-07-02 09:52
NT projektų kompanijos „Citus“ analitikų duomenis, Vilniaus pirminėje būsto rinkoje birželį sudaryta 222 sandorių, o per antrą ketvirtį – 668. Mėnuo ir ketvirtis nebuvo išskirtiniai, tačiau per pusmetį pasiektas rezultatas buvo gausus – 1 484 sandoriai dėl naujų būstų (butų ir kotedžų). Po tokio rez...
nuotrauka
2024-07-01 16:33
Vilniuje kasmet iškyla apie ketvirtadalį visų naujų būstų Lietuvoje, rodo Valstybės duomenų agentūros duomenys. Sostinei sparčiai vystantis, tam tikri rajonai ypač išsiskiria savo augimo tempais ir investiciniu potencialu. Fondų valdymo bendrovės „Demus Asset Management" turimais duomenimis, didžiau...
nuotrauka
2024-06-27 09:55
Siekiant efektyviau panaudoti mokesčių mokėtojų lėšas ir labiau skatinti savivaldybes prisidėti finansiškai prie valstybės teikiamos jaunų šeimų įsigyti būstus paskatos, keičiamas finansinės paramos jaunoms šeimoms teikimo modelis. Seimas priėmė Vyriausybės pateiktą ir Seime patobulintą, Socialinės ...
nuotrauka
2024-06-21 08:30
Birželio pradžioje Europos centrinis bankas paskelbė mažinantis Euribor bazinių palūkanų dydį 25 baziniais punktais (0,25 proc.). Kūrybiškų NT projektų ir vietokūros kompanijos „Citus“ analitikai skaičiuoja, kad gerėja būsto įperkamumas: tiesą sakant, ne tiek dėl sumažėjusių palūkanų, kiek per pasta...
nuotrauka
2024-06-19 10:22
Nuo šių metų pradžios Lietuvoje naują būstą galima įsigyti tik visiškai baigtame pastate. Statybos įstatymas numato, kad pirkimo–pardavimo sutartis pas notarą gali būti pasirašoma tik tuomet, kai vystytojas yra įregistravęs 100 proc. pastato baigtumą.
nuotrauka
2024-06-14 10:19
Kredito istorija – neatsiejama finansinio gyvenimo dalis, kuri gali nulemti, ar gausite būsto paskolą iš banko. Nors savo kredito istoriją kuriame kasdien ir, jei turime tam skirtų žinių, tai daryti gan paprasta, apie ją vis dar egzistuoja klaidingų įsitikinimų. Kokie yra trys kredito istorijos mita...
nuotrauka
2024-06-10 08:57
Į Nidą ateina „Citus“ – pristato projektą „Nidos bangos by CITUS“: legendinės Nidos dailininkų kolonijos, veikusios XIX–XX a., teritorijoje, Skruzdynės g. 2 užgims apartamentų kompleksas.
nuotrauka
2024-06-04 11:11
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group“ užbaigė pirmąjį gyvenamojo komplekso „ReVINGIS“ etapą. Gegužės pabaigoje keturių korpusų daugiabučio „River Space“ statybos buvo pilnai baigtos ir gautas statybos užbaigimo aktas. Antruoju etapu statomuose butuose švęsti įkurtuves gyventojai galės k...

Statybunaujienos.lt » NT projektai