2023 rugsėjo 26 d. antradienis, 9:32
Reklama  |  facebook

Po viešųjų pirkimų – į kaltinamųjų suolą

2022-02-23 07:47
Viešųjų pirkimų procedūrų organizavimas ar dalyvavimas viešuosiuose pirkimuose gali baigtis ir teisiamųjų suole. Apie tai pokalbis su tokias bylas tiriančiu Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroru Gintaru Jasaičiu.
nuotrauka
Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Gintaras Jasaitis. VU Teisės fakulteto / FB nuotr.


Minimos įmonės
Alytaus m. savivaldybė,
Radviliškio r. savivaldybė,
Kauno vandenys, UAB
STT (Specialiųjų tyrimų tarnyba),
VPT (Viešųjų pirkimų tarnyba),
Esate tyręs ne vieną baudžiamąją bylą, susijusią su viešaisiais pirkimais. Ar šių bylų tyrimas yra labai sudėtingas?

Vienareikšmiškai negalima atsakyti į klausimą, ar tokie tyrimai būna sudėtingi. Visus ikiteisminius tyrimus dėl viešųjų pirkimų galima santykinai suskirstyti į dvi kategorijas.

Pirmajai kategorijai priskiriami atvejai, kai teisėsaugos institucijos gauna informacijos iš įvairiausių šaltinių apie planuojamus atlikti neskaidrius tyrimus. Tuomet pasinaudojama Kriminalinės žvalgybos įstatymo, Baudžiamojo proceso kodekso nuostatomis ir pradedama rinkti informacija. Gali būti slapta klausomasi pokalbių, kontroliuojamas susirašinėjimas, vykdomas sekimas, atliekamos kitos kriminalinės žvalgybos priemonės. Paprastai tokiose bylose surenkama svarių įrodymų ir kalti asmenys būna nuteisiami.

Pavyzdžiui, dėl neskaidrios 2009 m. pradėtos Alytaus stadiono rekonstrukcijos, kuri atlikta vykdant viešąjį pirkimą, buvo nuteista 11 asmenų: rangovai, Alytaus savivaldybės tarnautojai ir šio miesto meras.

Dėl Radviliškio savivaldybės nupirktų pastato rekonstrukcijos darbų nuteisti 7 asmenys. 9 asmenys nuteisti dėl „Kauno vandenų“ paskelbtų viešųjų pirkimų, kai buvo perkamos nutekamojo vandens valymo įrenginių atnaujinimo paslaugos. Remiantis Kriminalinės žvalgybos įstatymo nuostatomis išaiškinta, kad buvo klastojami dokumentai, mokama už neatliktus darbus ir piktnaudžiaujama tarnybine padėtimi.

Antrąją kategoriją sudaro bylos, kurių tyrimas nėra toks sėkmingas, tai yra ikiteisminiai tyrimai pradedami jau pasibaigus viešajam pirkimui. Tokie tyrimai yra gerokai sudėtingesni, nes nusikalstami veiksmai jau būna padaryti, todėl sunku įrodyti buvusius korupcinius susitarimus. Tokių ikiteisminių tyrimų metu tiriami dokumentai, atliekamos finansinės revizijos, apklausiami specialistai, liudytojai, įtariamieji. Tokiose bylose paprastai būna sudėtinga įrodyti korupcines veikas. Kaltininkams dažniausiai būna inkriminuojamos turtinės ar finansinės nusikalstamos veikos.

Kaip pavyzdį, galiu paminėti vadinamąją auksinių šaukštų bylą. Joje vienas verslininkas pripažino savo kaltę, kad pardavė netinkamas prekes. Jis buvo nubaustas teismo baudžiamuoju įsakymu ir jam skirta maždaug 8 tūkstančių eurų bauda.

Jūsų nuomone, ar viešųjų pirkimų procedūros yra tinkamai reglamentuotos?

Mano nuomone, šiandien viešųjų pirkimų procedūros yra tinkamai reglamentuotos, nes jau daugiau kaip 4 metus galioja naujos redakcijos Viešųjų pirkimų įstatymas.

Viešųjų pirkimų įstatymas yra didelės apimties, gana sudėtingas, todėl įmonės, dalyvaujančios viešųjų pirkimų procedūrose, samdo kvalifikuotus teisininkus, kad būtų tinkamai laikomasi visų taisyklių ir procedūrų, numatytų viešuosiuose pirkimuose.

Paprastai ikiteisminiai tyrimai dėl galimai neskaidrių viešųjų pirkimų pradedami, kai apie galimus pažeidimus tokius pirkimus kontroliuojanti Viešųjų pirkimų tarnyba praneša prokuratūrai arba Specialiųjų tyrimų tarnybai.

Viešojoje erdvėje sužinome, kad viešųjų pirkimų specifikacijoje kartais būna labai keistų sąlygų: galimo tiekėjo patirtis, labai tikslus perkamų daiktų ar paslaugų apibūdinimas, galimybė pasinaudoti tarpininkų paslaugomis ir t. t. Ar toks itin griežtas pirkimų sąlygų aprašymas nesudaro galimybės galimiems korupciniams nusikaltimams vykti?

Tokia labai detali specifikacija kelia įtarimų, kad gali būti vykdomas korupcinis nusikaltimas. Šiais atvejais prekės ar paslaugos gali būti perkamos iš vieno tiekėjo, su kuriuo galbūt iš anksto susitarta. Kaip pavyzdį, galiu paminėti tą pačią auksinių šaukštų istoriją, kai specifikacijoje išvardytos sąlygos atitiko tik vieno gamintojo prekes.

Kai kurias prekes ar paslaugas galima pirkti neskelbiamų derybų būdu. Ar tokių pirkimų, kalbant apie galimas korupcijos grėsmes, nereikėtų iš viso atsisakyti?

Iki šiol ikiteisminių tyrimų dėl pirkimų, vykdomų neskelbiamų derybų būdu, nebuvo. Tačiau pandemijos metu Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatos negaliojo, tuomet svarbias prekes ar paslaugas buvo galima pirkti be viešojo pirkimo procedūrų, o tai iš esmės panašu į neskelbiamų derybų būdą.

Visai neseniai teismui perduota pirmoji tokia byla: joje fizinis asmuo kaltinamas tuo, kad būdamas valstybės tarnautojui prilygintu asmeniu piktnaudžiavo tarnybine padėtimi siekdamas asmeninės turtinės naudos ir apgaule įgijo didelės vertės svetimą turtą. Šis asmuo derėjosi dėl koronaviruso nustatymo reagentų įsigijimo Lietuvai iš vienos užsienio įmonės ir galimai gavo neteisėtą atlygį. Kuo ji baigsis, pamatysime ateityje

Straipsnio autorius Audris Kutrevičius,
Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininko padėjėjas
ryšiams su žiniasklaida ir visuomene 
Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-09-26 08:36
Užsienio kapitalo įmonė LAYHER BALTIC jau 11 metų dalyvauja Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA), kuriai šiemet suėjo 30 metų, veikloje. Įmonės vadovas Viktoras Voroncovas sako, kad tapusi įtakinga, LSA turi žengti dar toliau – jungti kuo daugiau statybininkų: ne tik statybos ir susijusias įmones...
nuotrauka
2023-09-22 12:59
Diskusijose apie kvalifikuotų darbuotojų stoką bei jų pritraukimo galimybes vis dažniau atsigręžiama į emigracijoje gyvenančius ir į Lietuvą sugrįžti svajojančius mūsų piliečius. Juolab, kad grįžtančių į gimtinę ar rimtai ketinančių tai daryti skaičiai kasmet auga. Emigrantų, ypač kvalifikuotų darbu...
nuotrauka
2023-09-22 11:30
Nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „Homa Group“ keičia 2021 m. įsigyto viešbučio „Simple Plus“ pastato koncepciją ir pavadinimą. Šiuo metu Ševčenkos g. 21, Vilniaus Naujamiesčio rajone, atliekami paprastojo remonto darbai.
nuotrauka
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
nuotrauka
2023-09-20 13:35
Tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ sostinės Viršuliškių rajone baigiamą vystyti naują 18 aukštų „Sky Office“ verslo centrą savo naujiesiems biurams jau pasirinko keletas nuomininkų.
nuotrauka
2023-09-19 20:06
Viena didžiausių šalies statybos bendrovių „Naresta“ pasirašė generalinės rangos sutartį dėl nacionalinio stadiono komplekso Vilniuje pirmojo etapo statybų. Sutartis pasirašyta su stadiono projektą įgyvendinančiu koncesininku – „BaltCap Infrastructure Fund“ valdoma įmone „Vilniaus daugiafunkcinis ko...
nuotrauka
2023-09-18 13:47
Turto bankas paskelbė du aukcionus ir siūlo įsigyti patalpas Vilniaus Naujamiesčio rajone – Algirdo ir Vytenio gatvėse esančiuose pastatuose – iš viso daugiau nei 1,6 tūkst. kv. m ploto.
nuotrauka
2023-09-18 07:17
Statyba tradiciškai laikoma inertiška, ją sunku įsivaizduoti be sunkiasvorės technikos, kalno medžiagų. Bet statyba taip pat įgyja vis daugiau lankstumo, kurio jai suteikia naujos technologijos. Viena tokių – geopolimerų injekcijų technologija.
nuotrauka
2023-09-15 15:41
2022 m. pabaigoje Lietuvos banko licenciją gavęs Uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirtas investicinis fondas „Reverest Baltic Opportunity Fund“ pradėjo įgyvendinti nekilnojamojo turto projektus, siekdamas skirti išskirtinį dėmesį miesto pridėtinės vertės kūrimui ir objektų plėtrai be...
nuotrauka
2023-09-15 11:17
Visuomenės nuomonės tyrimai rodo, kad Lietuvos verslui pavyksta auginti pasitikėjimą darbdaviais. Šalies vadybos ekspertai sako, kad šis laimėjimas džiugina, bet kartu ir užkrauna didesnes atsakomybes.
nuotrauka
2023-09-14 14:17
Turto valdymo bendrovės „BRAITIN" valdomai investicijų bendrovei „Verslo trikampis" Šiaulių bankas skolina 25,7 mln. eurų. Bendrovė, Vilniuje valdanti to paties pavadinimo biurų kompleksą, naujai gautas lėšas naudos anksčiau prisiimtų įsipareigojimų refinansavimui bei kasdienės veiklos poreikiams.
nuotrauka
2023-09-14 14:01
Pradedamas įgyvendinti naujas tvarus projektas „Sand Offices". Naujas verslo centras iškils sostinės Žalgirio ir Linkmenų gatvėse esančio seno administracinio pastato vietoje ir pasiūlys modernius inovatyvaus dizaino biurus.
nuotrauka
2023-09-14 13:31
Šią vasarą vos per du mėnesius – liepą ir rugpjūtį – investuotojai į naujus „Estateguru" sutelktinio finansavimo projektus investavo 18,9 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-14 07:57
Nuo praėjusių metų gegužės atsisakyta deklaracijų apie neypatingų statinių statybos užbaigimą tvirtinimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje (Statybos inspekcija), perduodant šią funkciją statinio ekspertizės rangovams. Tačiau pokyčiai įnešė į rinką sumaišties.
nuotrauka
2023-09-12 16:47
Modernizuodama verslo centrą „Europa“, nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ atnaujina ir daugiaaukštę automobilių stovėjimo aikštelę. Tūkstančio parkavimo vietų aikštelės atnaujinimo darbus planuojama užbaigti iki šių metų pabaigos, investicijos sieks apie 6 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-12 16:38
Šalia Vilniaus, Avižieniuose oficialiai pradėtos prekybinių sandėlių (angl. stock-office) projekto „Urban HUB" statybos.
nuotrauka
2023-09-11 12:28
Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje pristatytas NATO itin aukštos parengties greitojo reagavimo pajėgų poreikiams skirtos infrastruktūros vystymo projektas.
nuotrauka
2023-09-08 07:10
UKMERGĖS GELŽBETONIS – įmonė, gaminanti ne tik gelžbetonio gaminius, bet ir polistireninį putplastį, kurio gaminimo patirtis – 27 metai. Anksčiau didžiausios įmonės apyvartos buvo susijusios su polistireniniu putplasčiu, o per pastaruosius 5 metus gelžbetonio gaminių gamyba išaugo apie 3 kartus ir d...
nuotrauka
2023-09-07 08:08
Siekiant sudaryti tinkamas tarnybos ir gyvenimo sąlygas sąjungininkams ir Lietuvos kariams Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalione Marijampolėje atidaryta nuolatinė modulinė stovykla, kurioje įrengta visa jai reikalinga karinė infrastruktūra. Ši stovykla bus na...
nuotrauka
2023-09-05 12:47
Daugiafunkcio komplekso ant Šeškinės kalno projekte pradedamas naujas etapas: šią savaitę išduotas leidimas statyti Kultūros ir ugdymo centrą. Dar dviejų, į Ozo g. 27 kompleksą įeinančių objektų – Sporto centro su lengvosios atletikos maniežu ir futbolo treniruočių aikšte bei vaikų darželio – techni...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas