2023 spalio 3 d. antradienis, 18:24
Reklama  |  facebook

Rangovai turi teisę ginčyti viešojo pirkimo sąlygas dėl atliekant darbus naudotinų konkrečių medžiagų

2019-10-23 11:40
Kaip pranešė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, nors rangovai turi teisę ginčyti viešojo pirkimo sąlygas dėl atliekant darbus naudotinų konkrečių medžiagų, tačiau jie visais atvejais privalo įrodyti, kaip nustatytais reikalavimais buvo pažeisti jų interesai
nuotrauka
Teismas konstatavo, kad būtų nepagrįsta, jei viešojo darbų pirkimo sąlygų dėl naudotinų medžiagų (įrenginių) niekas negalėtų ginčyti. Portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


Ieškovas buvo laimėjęs statybos rangos darbų ir projektavimo paslaugų viešąjį pirkimą ir sudaręs pirkimo sutartį dėl daugiabučių namų renovavimo. Jis parengė techninį darbo projektą, bet darbų neįvykdė. Nurodyta pirkimo sutartis buvo nutraukta, todėl atsakovė paskelbė naują darbų atlikimo viešąjį pirkimą. Vykdant šį pirkimą, tas pats ieškovas ginčijo pirkimo sąlygas, pagal kurias rangovai statybos metu turėtų naudoti konkrečią apdailos plokštę.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija konstatavo, kad reikalavimas statybų procese naudoti specialias medžiagas gali daryti įtaką ne tik prekių gamintojų (platintojų), bet ir rangovų tarpusavio konkurencijai, tiek dėl jų galimybės dalyvauti viešojo pirkimo konkurse, tiek dėl jų varžymosi atitinkamai perkančiajai organizacijai pateikiant ekonomiškai patraukliausią pasiūlymą ir pan., rašoma pranešime.
Teisėjų kolegijos vertinimu, būtų nepagrįsta, jei viešojo darbų pirkimo sąlygų dėl naudotinų medžiagų (įrenginių) niekas negalėtų ginčyti: nei rangovai, nes jie prekių negamina ir neplatina, nei prekių gamintojai ir platintojai, nes jie nebūtų tinkami ieškovai viešojo darbų pirkimo atžvilgiu. Kasacinis teismas pabrėžė, kad Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatyme nėra jokios nuorodos į tokį tiekėjų (rangovų) teisių ribojimą, nes bendrųjų nediskriminavimo ir konkurencijos užtikrinimo imperatyvų taikymas nesusietas su konkrečiu pirkimo objektu.
Kasacinis teismas taip pat konstatavo, kad vienintelė aplinkybė, jog ieškovas prieš tai buvo laimėjęs bendrą projektavimo ir rangos konkursą, sudarė sutartį su perkančiąja organizacija, tačiau ši sutartis buvo vėliau nutraukta, savaime nepakankama spręsti, kad toks tiekėjas naujame viešojo pirkimo konkurse neturi teisės ginčyti reikalavimų dėl konkrečios apdailos plokštės naudojimo. Tam įtakos neturi ir tai, kad pats ieškovas parengė techninį darbo projektą, kuriame nurodyti konkretūs statybos proceso sprendiniai.

Kasacinis teismas, įvertinęs ieškovo teisinį suinteresuotumą ginčyti konkurso sąlygas dėl tariamo jo subjektinių teisių pažeidimo, išaiškino, kad tiekėjai turi ginti būtent savo galimai pažeistus interesus, o ne visų konkurentų teises. Teismas pažymėjo, kad viso proceso metu ieškovas tik rėmėsi bendruoju teisėtumo pagrindu, principu „iš neteisės teisė neatsiranda“, viešųjų pirkimų principų ir kitų imperatyviųjų normų pažeidimu, tačiau konkrečiai nenurodė, kaip buvo pažeistos būtent jo subjektinės teisės (pavyzdžiui, kad jis turi mažiau palankesnes sąlygas gauti ginčijamą apdailos plokštę arba turi geresnes sąlygas įsigyti analogiškų). Ieškovas iš esmės tik abstrakčiai kvestionavo reikalavimus dėl naudotinos apdailos plokštės, nepateikdamas jokių bent kiek konkretesnių argumentų, todėl kasacinis teismas konstatavo, kad ieškovui negali būti pripažįstamas teisinis suinteresuotumas ginčyti pirkimo sąlygų dėl naudotinos apdailos plokštės teisėtumą.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, įvertinęs visus atsakovės kasacinio skundo argumentus, nutarė panaikinti apeliacinės instancijos teismo sprendimą ir palikti galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo ieškinys buvo atmestas.

Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama, rašoma pranešime.
 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-10-03 13:54
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) už peržiūrai reikalingų dokumentų nepateikimą šešiems mėnesiams sustabdė UAB „Banduva“ kvalifikacijos atestato galiojimą.
nuotrauka
2023-10-03 13:02
Klaipėdoje paskutinius žingsnius žengia sveikatos centro įkūrimo procesas, pradėtas siekiant didesnio sveikatos paslaugų prieinamumo gyventojams. Galimybe dalyvauti kuriant sveikatos centrą Klaipėdoje jau susidomėjo daugiau nei trys dešimtys gydymo įstaigų visame uostamiestyje.
nuotrauka
2023-10-03 11:01
Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Šiame etape kvietimams suplanuota skirti 19,57 mln. eurų. Bendrai jungtinio projekto metu siekiama iki 2026 m. įre...
nuotrauka
2023-10-03 10:11
Planuojama, kad 2024 m. pradžioje Lietuvoje pradės veikti šiuo metu testuojama Nuotekų tvarkymo informacijos sistema, leisianti užtikrinti, kad į aplinką nepatektų nevalytos nuotekos. Taip pat sumažės administracinė našta nuotekų tvarkytojams ir jų veiklą prižiūrinčioms institucijoms.
nuotrauka
2023-10-03 07:21
Nuo praėjusių metų pradžios Lietuvoje įsigaliojo statybos techninis reglamentas (STR), iš esmės keičiantis vėdinamo fasado naudojimą. Pagal STR, vėdinamam fasadui sukurti nebeužtenka to, kad visi komponentai būtų sertifikuoti. Dabar jis turi būti tiekiamas kaip vieno gamintojo elementas ir turėti ET...
nuotrauka
2023-10-02 16:23
Anot architektų, Vilniaus plėtra iki vieno milijono įmanoma nebent darant miestą kompaktiškesnį. Seime diskusiją apie milijoninį miestą surengusio Ateities komiteto pirmininko Raimundo Lopatos teigimu, apie Lietuvos sostinę verta mąstyti ir futuristiškai.
nuotrauka
2023-10-02 15:36
Rugsėjo 29 d. Mickūnuose, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Vilniaus rinktinės teritorijoje, atidarytas pirmasis, pilotinis, Inžinerinių priemonių parkas. Pradedama kurti valstybės gynybos metu kritiškai svarbi nauja kontrmobilumo sistema, kurią sudarys 18-ka tokio pobūdžio Inžinerinių priem...
nuotrauka
2023-10-02 10:47
Nors apie technologinio pramonės perversmo įtaką šalies verslams kalbama jau daugiau nei dešimtmetį, ekspertai prognozuoja, jog Lietuvos įmonių laukia dar didesni pasikeitimai. Anot Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) dekanės, profesorės dr. Editos Gimžauskienės...
nuotrauka
2023-10-02 10:36
Kauniečiams seniai pažįstamo studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilo naujas unikalus pastatas – Kauno technologijos universiteto (KTU) tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. KTU Studentų miestelio vaizdą pakeitęs pastatas ne tik leido išsaugoti buvusio pastato arc...
nuotrauka
2023-10-02 07:48
Stogo langai įneša 3 kartus daugiau dienos šviesos negu fasadiniai langai. Kai kalbama apie stogo langus, dažniausiai pagalvojame apie šlaitinius stogus, bet ar žinojote, kad yra sprendimų, praplečiančių erdvės pojūtį namuose bei leidžiančių mėgautis puikiu vaizdu į dangų, ir plokštiems stogams?
nuotrauka
2023-09-30 14:29
Aplinkos ministerija parengė Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimus, kurie paskatins perdirbtas statybines atliekas naudoti kaip antrinę žaliavą, užtikrins aiškesnį teisinį statybinių atliekų tvarkymo reguliavimą. Siūloma nustatyti kriterijų sistemą, kuri užtikrintų tinkamą inertinių staty...
nuotrauka
2023-09-29 15:56
Aplinkos ministerija patikslino, kokios institucijos nagrinės strateginio poveikio aplinkai vertinimo (SPAV) dokumentus, ir suteikė visuomenei daugiau galimybių dalyvauti SPAV procesuose bei į juos įsitraukti.
nuotrauka
2023-09-28 15:09
Mūsų visuomenėje yra išties įprasta praktika, kuomet būsto paskolos galimybėmis žmonės naudojasi prireikus naujo būsto – dažnai didesnio, erdvesnio ar tiesiog patogesnėje lokacijoje. Gauta suma panaudojama nekilnojamojo turto įsigyjimui ar būsto statymui, taip sukuriant visiškai naujas sąlygas komfo...
nuotrauka
2023-09-28 13:58
Nacionalinio stadiono vietoje intensyviai vyksta pasiruošimo darbai – sunkiasvorė technika kasa žemę ir ruošia vietą pamatams, įrengiami bandomieji pamatų poliai, gaminamos ir montuojamos statybinės konstrukcijos.
nuotrauka
2023-09-28 13:28
Aplinkos ministerijos apklausa atskleidė, kad žaliuosius pirkimus, t.y. darančius kuo mažesnį poveikį aplinkai visuose produkto gyvavimo ciklo etapuose, Lietuvoje vykdyti tampa vis paprasčiau.
nuotrauka
2023-09-28 12:07
Nuspręsta, kad fizinis barjeras gali būti įrengiamas ir prie valstybės sienos esančiose valstybės saugomų teritorijų šlapiose bei pelkėtose vietose.
nuotrauka
2023-09-28 11:53
Rengiantis Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais 2025 m. vasarį, Telšiuose ir Alytuje pradėti montuoti vieni svarbiausių sinchronizacijos įrenginių – sinchroniniai kompensatoriai. Jie padeda stabilizuoti elektros sistemos dažnį ir padidina tinklo dinaminį ...
nuotrauka
2023-09-27 12:48
Valstybės duomenų agentūra praneša, kad šių metų rugpjūtį statybos sąnaudų elementų kainos, palyginti su liepa, sumažėjo 0,3 procento, bet nuo pernai vasaros jos iš viso paaugo 2,9 proc.
nuotrauka
2023-09-27 12:18
Pernai Lietuvoje įvyko daugiau kaip 130 tūkst. nekilnojamojo turto (NT) sandorių, o turto įsigijimams su paskola prireikė profesionaliai įvertinti, kokia objektyvi įsigyjamo turto vertė. „Spinter tyrimų" atliktos apklausos duomenimis, už tai, kad turtą vertintų tik kvalifikuoti specialistai, pasisak...
nuotrauka
2023-09-27 11:17
Nuo rugsėjo 23 d. įsigaliojo Gaisrinės saugos pagrindinių reikalavimų pakeitimai, atveriantys galimybes statyti aukštesnius nei 5 aukštų visuomeninius pastatus, naudojant iš medienos ir organinių medžiagų pagamintus statybos produktus. Iki šiol maksimalus tokių pastatų aukštis negalėjo viršyti 5 auk...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos