2021 spalio 17 d. sekmadienis, 22:16
Reklama  |  facebook

Ruošiatės skolintis būstui? Pasitikrinkite, ar esate tam pasirengę

2021-08-13 10:09
Pandemijos metu daugiau laiko praleidome namuose, todėl normalu, kad juose ir dirbant, ir mokantis, ir poilsiaujant dažniau atkreipėme dėmesį, jog esamas būstas nebeatitinka šeimos poreikių. „Luminor“ banko duomenimis vidutinė Lietuvoje per mėnesį išduotų būsto paskolų suma 2020 m. sudarė daugiau nei 250 mln. EUR. Finansų ekspertai teigia, kad nors gyvenamojo nekilnojamojo turto rinka ir suaktyvėjo, toli gražu ne kiekviena būsto paskolos paraiška sulaukia teigiamo sprendimo.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
Luminor Bank, AB
Būsto įsigijimas yra svarbus ir rimtas sprendimas, todėl jį priėmus norisi, kad procesas būtų sklandus ir greitas. Pasak „Luminor“ banko Kreditavimo skyriaus vadovo Tomo Pakėno, cituojamo banko pranešime, svarbiausia taisyklė kreipiantis į banką dėl būsto paskolos – būti atviriems ir sąžiningiems pildant būsto paskolos paraišką. Taip pat patariama iš anksto įvertinti ar jau esate pasirengę papildomiems finansiniams įsipareigojimams.

Prieš imant paskolą – repeticija

Tam, kad būtumėte tikri, jog galite sau leisti įsigyti naują būstą su paskola, rekomenduojama kelis mėnesius iš eilės atsidėti tokią pinigų sumą, kokią planuojate skirti paskolos įmokoms mokėti.

„Kai kažko labai norime, dažnai situaciją vertiname pro rožinius akinius, įsivaizduojame, jog sumažinsime savo poreikius, kad tik turėtume svajonių būstą. Tačiau gyvenimas yra nenuspėjamas, kartais susergame ir negalime dirbti, sugenda automobilis ar prireikia sveikatos priežiūros paslaugų. Galiausiai, ilgą laiką gyventi sumažinus savo išlaidas gali tiesiog atsibosti. Todėl labai rekomenduočiau bent kelis mėnesius prieš naujo būsto pirkimą pasitreniruoti atsidedant pinigų sumą, kurią planuojate skirti mėnesinei paskolos įmokai. Įvertinkite, ar ji nėra per didelė ir galite laisvai bei patogiai gyventi su likusia pajamų dalimi“, – cituojamas T. Pakėnas.

Pervertintos finansinės galimybės

Viena dažniausių priežasčių, kodėl klientams tenka nusivilti dėl nepatvirtintos būsto paskolos paraiškos – pervertintos finansinės galimybės.

„Būsto paskola yra ilgalaikis įsipareigojimas, dažniausiai trunkantis daugiau nei du dešimtmečius, todėl savaime suprantama, kad bankas atidžiai vertina kiekvieno kliento galimybę grąžinti paskolą per daug neapsunkinant paskolos gavėjo ir jo šeimos kasdienybės. Neretai sulaukiame tokių būsto paskolos paraiškų, kuriose klientai neatsižvelgia į visus turimus įsipareigojimus – kreditus, lizingo sutartis, mėnesines sąskaitas ar išlaikytinius. Bankas šią informaciją patikslina naudodamas prieinamas duomenų bazes, todėl tikrai nereikėtų bandyti pagražinti realybės, nes tai daroma jūsų labui“, – sakė T. Pakėnas.

Detalus asmens finansinės situacijos paveikslas bankui, kaip rašoma pranešime, padeda apskaičiuoti individualiam klientui tinkamą maksimalią būsto paskolos sumą bei mėnesinę paskolos įmoką. Priimant sprendimą ar konkrečiam klientui gali būti suteikta būsto paskolos paraiškoje nurodyta suma, bankas vadovaujasi Lietuvos banko patvirtintais Atsakingojo skolinimo nuostatais. Viena pagrindinių taisyklių – visų jūsų finansinių įsipareigojimų mėnesinių įmokų suma negali sudaryti daugiau nei 40 proc. pajamų. Taip pat vertinama ar likusi pajamų dalis būtų pakankama pragyventi jums ir jūsų šeimos nariams.

„Tačiau kiekvieno kliento situacija yra individuali. Pavyzdžiui, jeigu dėl paskolos kreipėsi vienas asmuo, kurio mėnesinis atlyginimas atskaičius mokesčius sudaro 1000 EUR ir jis neturi jokių kitų įsipareigojimų, maksimali paskolos įmoka galės sudaryti iki 400 EUR. Tačiau jeigu tokias pat pajamas gauna vienišas asmuo, auginantis nepilnametį vaiką, maksimali paskolos įmoka galimai bus ir mažesnė – bankas įvertins, kad už likusias lėšas pragyventi reikės jau ne vienam, o dviems šeimos nariams“, – teigė T. Pakėnas.

Nepakanka santaupų pradiniam įnašui

Dar viena priežastis, apsunkinanti būsto paskolos gavimą, yra nepakankamos santaupos pradiniam būsto paskolos įnašui sumokėti. Jis turi būti padengtas nuosavomis lėšomis ir sudaryti ne mažiau nei 15 proc. paskolos sumos. Tiesa, konkrečiam paskolos gavėjui bankas nustato individualų pradinio įnašo dydį, atsižvelgdamas į jo finansinę ir perkamo nekilnojamojo turto būklę.

„Dažniausiai nuosavų lėšų būstui įsigyti pritrūksta jaunoms šeimoms, nes jos dar tik pradeda kurti bendrą buitį, nėra sukaupusios pakankamai santaupų. Pradinis įnašas yra papildoma garantija bankui, kad jūs suprantate, kokius įsipareigojimus prisiimate ir esate jiems pasiruošę – dalį būsto įsigijimo kainos padengiate nuosavomis lėšomis“, – teigė T. Pakėnas.

Jeigu dar neturite sukaupę pakankamai santaupų pradiniam paskolos įnašui, kas mėnesį atsidėkite po 10-15 proc. namų ūkio pajamų. „Jeigu jūsų mėnesinės pajamos į rankas sudaro apie 2 tūkst. EUR ir pradiniam paskolos įnašui per mėnesį atsidėsite po 300 EUR, per penkerius metus sukaupsite 18 tūkst. EUR. Tokio pradinio įnašo užtektų paskolai, kuri sudaro apie 100 tūkst. EUR“, – pažymėjo T. Pakėnas.
Statybunaujienos.lt
Miestiečiai

nuotrauka
2021-10-13 15:34
Vyriausybė spalio 13 d. pritarė Gamtinių dujų, Elektros energetikos, Energijos išteklių rinkos ir Šilumos ūkio įstatymų pakeitimams, kuriais siekiama sušvelninti elektros, dujų ir šilumos kainų kilimą buitiniams vartotojams.
nuotrauka
2021-10-07 07:15
Individualiųjų gyvenamųjų namų, sodų bendrijų, kaimiškųjų vietovių gyventojai, kuriems nėra galimybės prisijungti prie centralizuotų kanalizacijos tinklų, įsirengia vietinius nuotekų valymo įrenginius, skirtus buitinėms arba joms artimoms nuotekoms valyti. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos...
nuotrauka
2021-10-07 06:46
Šalia verslo centrų ar Senamiestyje iš kaminų rūkstantys juodi anglies dūmai greitai turėtų tapti praeitimi – Vilniaus miesto savivaldybės taryba svarsto uždrausti gyvenamuosiuose būstuose naudoti taršų kietąjį kurą – akmens anglį ir durpių briketus. Juos deginant sklinda blogas kvapas, teršiamas or...
nuotrauka
2021-10-06 10:01
Daugiabučių namų renovacijai spartinti skirti teisės aktų pakeitimai, kuriuos siūlo Aplinkos ministerija, padėtų įgyvendinti Vyriausybės iškeltą siekį per metus atnaujinti po tūkstantį daugiabučių.
nuotrauka
2021-10-06 07:25
Nuo 2022 m. pabaigos trijų ir daugiau aukštų daugiabučiuose namuose nebegalės būti naudojami suskystintų naftos dujų balionai dujų (toliau – dujų balionai).
nuotrauka
2021-10-05 11:26
Kompensacijoms už atsinaujinančius energijos išteklius naudojančius šilumos siurblius arba biokuro katilus, įsigytus vietoje iškastinį kurą naudojančio seno šildymo katilo, gauta 1991 paraiškų už 5,52 mln. eurų. Aktyviausi buvo Vilniaus ir Kauno miestų bei rajonų gyventojai.
nuotrauka
2021-09-30 05:51
Reaguodama į tarptautinėse dujų ir elektros rinkose susidariusią situaciją, Vyriausybė pristatė kompleksinį priemonių planą, kurio tikslas – mažinti elektros ir dujų kainų augimo pasaulinėse rinkose įtaką galutinėms vartotojų sąskaitoms. Plane numatytos kompensacinės, kainų šoko suvaldymo, energijos...
nuotrauka
2021-09-29 10:26
Nepaisant pernai įvykusios balkono griūties, sostinės Architektų g. 65 esančio daugiabučio gyventojai atsisakė daugiabučio renovacijos. Vilniaus miesto savivaldybė apgailestauja, kad gyventojai į savo namo priežiūrą numojo ranka ir ragina juos apsigalvoti, nes ant kortos – ir aplinkinių saugumas, ir...
nuotrauka
2021-09-29 05:32
Didėjant būsto šildymo kainoms, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, kad nepasiturintiems šalies gyventojams kaip ir anksčiau mokesčiai už šildymą bus kompensuojami.
nuotrauka
2021-09-28 11:27
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą, kilusį tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), dėl to, jog vartotojas nesutiko su ESO apskaitytu neįprastai dideliu elektros energijos kiekiu objekte, nutarė, jog vartotojo prašymas nepagrįstas, nes skaitikl...
nuotrauka
2021-09-22 18:19
Per pandemiją gyventojų dėmesys savo gyvenamajai aplinkai išaugo, tačiau norintys atnaujinti namus jau kurį laiką susiduria su problema – augančiomis remonto darbų ir medžiagų kainomis bei reikiamų meistrų trūkumu.
nuotrauka
2021-09-22 09:50
Didmeninėms elektros kainoms pastaruoju metu mušant dešimtmečio rekordus, artėjantis šaltasis sezonas ir laukiantis elektros bei kitų energetinių išteklių vartojimo pikas neleidžia tikėtis, kad jos galėtų pasukti žemyn.
nuotrauka
2021-09-21 10:04
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) įrankis – skaičiuoklė skaiciuokle.vert.lt – leis patogiai ir greitai priimti sprendimą dėl elektros energijos tiekėjo.
nuotrauka
2021-09-17 08:37
„Vilniaus vandenys“ nusprendė 300 tūkst. eurų skirti vienos seniausių ir labiausiai apsinešusių vandentiekio atkarpų išplovimui, dėl kurios remonto darbų laikinai suprastėjo vandens kokybė daliai sostinės Naujamiesčio rajono gyventojų. Tokio masto darbus ir rekordinę sumą jiems atlikti bendrovė pla...
nuotrauka
2021-09-16 09:08
Pastaruosius metus stebime nekilnojamojo turto sandorių bumą. Taigi, tiek būsto pardavėjui, tiek ir būsto pirkėjui kyla nemažai klausimų, kaip parduoti/įsigyti būstą nepatiriant papildomų ir neplanuotų išlaidų.
nuotrauka
2021-09-13 07:25,      papildyta 2021-09-14 21:38, Papildyta nuotraukomis
Svarbiausios priežastys dvi: išmanioji šildymo dujomis sistema garantuoja maksimalų komfortą su minimalia priežiūra, o išmanieji skaitikliai užtikrins tikslų atsiskaitymą ir garantuos nenutrūkstamą dujų tiekimą.
nuotrauka
2021-09-09 18:46
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo įtvirtinti įstatymo pakeitimus, pagal kuriuos būstas taps labiau prieinamas šeimoms, kuriose vaikus augina vienas iš tėvų, auginančioms tris ar daugiau vaikų, neįgaliesiems, tremtiniams.
nuotrauka
2021-09-07 11:49
Lietuvoje įsibėgėja elektros tiekimo rinkos liberalizavimas – seniai lauktas pokytis, įgyvendintas daugelyje Europos Sąjungos valstybių. Kartu su juo byra elektros energijos tiekimo monopolis, o rinkoje atsirandanti nepriklausomų tiekėjų konkurencija vartotojams garantuos daugiau kokybiškų paslaugų ...
nuotrauka
2021-09-06 16:19
Individualių namų ir daugiabučių gyventojai, kurie būstą šildo dyzeliu, anglimi ar durpių briketais, bet nori atsisakyti neefektyviai naudojančių šilumą, orą teršiančių šildymo įrenginių ir prisijungti prie centralizuotų šilumos tinklų, jau gali pasinaudoti subsidijomis.
nuotrauka
2021-09-01 15:46
Mažas pajamas gaunantys gyventojai nuo trečiadienio, rugsėjo 1 d., jau gali teikti paraiškas kompensacijoms atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimui elektros energijos reikmėms ir iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių pakeitimui.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai